Σκάκι ή Τάβλι

Σκάκι ή Τάβλι

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 23)
  • Σκάκι

    Ψήφοι: 10 43.5%
  • Τάβλι

    Ψήφοι: 13 56.5%

Andante

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Με την ευκαιρία κάποιας κόντρας που είχα με έναν φίλο θα ήθελα να ρωτήσω ποιό από τα 2 επιτραπέζια σας αρέσει/ευχαριστεί περισσότερο και γιατί! Οτι απαντήσετε, προσπαθείστε να το δικαιολογήσετε!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Και τα δύο είναι πολύ ωραία,αλλά δεν είναι για όλες τις ώρες...
Το σκάκι εξασκεί τον εγκέφαλο γιατί πρέπει να είσαι συνέχεια σε εγρήγορση και να ελέγχεις τα πάντα πριν κάνεις την παραμικρή κίνηση,ενώ το τάβλι είναι περισσότερο θέμα τύχης (το ξέρω ότι τώρα θα βγουν όλοι να πουν ότι το τάβλι ΘΕΛΕΙ σκέψη και σε αυτό συμφωνώ,αλλά πρώτον σε καμία περίπτωση δε συγκρίνεται με το σκάκι και δεύτερον άμα στο τάβλι φέρνεις συνέχεια πεντάρες/εξάρες/ό,τι σε βολεύει και τελείως χαζός να είσαι θα νικήσεις!)
Συμπέρασμα: δεν μπορώ να αποφασίσω ποιο από τα δύο μου αρέσει περισσότερο :confused::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Σκάκι!!!:clapup:

Γιατί Τάβλι δε ξέρω να παίζω...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και τα δύο μαρέσουν εξίσου. Το σκάκι σαν παιχνίδι είναι πιο ενδιαφέρον, από το τάβλι καθώς έχει πολύ μεγαλύτερο βάθος σε θέμα στρατηγηκής. Το τάβλι ότι χάνει σε θέμα πολυπλοκότητας το κερδίζει σε θέμα παρέας, το να κάνεις και να δέχεσαι καζούρα για το τάβλι στο καφέ είναι ωραίο πράγμα, που δεν μπορεί να γίνει στο σκάκι γιατί όλη η καζούρα οφείλετε στον παράγοντα τύχη που δεν έχει το σκάκι.

Εδώ θέλω να προσθέσω και κάτι άλλο, υπάρχουν διάφορα ηλεκτρονικά παιχνίδια στρατηγικής που είναι άνετα 10 φορές πιο πολύπλοκα από το γνωστό μας σκάκι, αυτό αποδεικνύεται εύκολα εάν δε κανείς την πρόοδο της τεχνιτής νοημοσύνης αυτών των παιχνιδιών. Ενώ στο σκάκι έχουμε πλέον υπολογιστές που μπορούν να νικήσουν τους καλύτερους ανθρώπους σκακιστές, η τεχνιτή νοημοσύνη στα παιχνίδια στρατηγικής είναι αρκετά κακή, λόγω κυρίως της μεγάλης πολυπλοκότητας αυτών των παιχνιδιών. Παρόλλα αυτά ένας πολύ καλός σκακιστής θεωρείται ως έξπυνος, ή λογικός, ή intellectual κτλ κτλ ενώ αντίστοιχα ένας πολύ καλός παίκτης στρατηγικής θεωρείται στην καλύτερη αποβλακωμένος :).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roccohooshie

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
A κι εγώ ψηφίζω άνετα και τα δύο, το καθένα με τη χάρη του, άσχετα αν με το σκάκι έχω πιο ιδιαίτερη σχέση επειδή έτυχε να παίζω από πολύ μικρή...Το μόνο που με αποθαρρυνει λίγο για να παίξω πλέον είναι η έλλειψη χρόνου, αφού χρειάζεται αρκετές ωρίτσες για να βγει μία παρτίδα. Με το τάβλι είναι διαφορετικά, πιο χαλαρά σίγουρα! Πάντως εγώ την καλύτερη καζούρα τη κάνω στο σκάκι κι ας μην είναι στη μέση η "τύχη" μια χαρά γίνεται :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,056 μηνύματα.
Ο καθένας με τα γούστα του. Θα σας πω τη μικρή μου ιστορία με το σκάκι. Έπαιζα σκάκι από αρχές δημοτικού. Είχα λάβει μέρος σε διοργανώσεις και έλεγαν ότι ήμουν πολύ καλός και έχω μέλλον. Πήγαινα Β γυμνασίου (αν θυμάμαι καλά) όταν ξαφνικά αποφάσισα ότι το σκάκι είναι βαρετό. Παράτησα στη μέση μια παρτίδα που έπαιζα σε κάποιον όμιλο και βγήκα έξω τρέχοντας να παίξω μπάλα. Από τότε δεν έπαιξα ξανά. Θεωρώ (χωρίς παρεξήγηση, απλά η γνώμη μου είναι) το σκάκι ανούσια εγκεφαλικό και αντικοινωνικό. Το να κάθομαι μπροστά σε 64 τετραγωνάκια και να καταστρώνω στρατηγικά σχέδια δεν με γεμίζει και νοιώθω ότι χάνω τη ζωή που βρίσκεται έξω από τη σκακιέρα. (Ούτε τα παιχνίδια στο PC, PS μου αρέσουν).
Το τάβλι είναι κάτι άλλο. Είναι παρέα, χαβαλές, καλαμπούρι, χαλάρωση, γέλιο, βαβούρα, κοινωνία. Εεεεξάαρες!!!!!!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Ασχολήθηκα με το σκάκι εντατικά για μισό χρόνο, βαρέθηκα, σταμάτησα. Δε το θεωρώ αντικοινωνικό ή ανούσιο απλα δεν είμαι διατεθειμένη να ασχοληθώ με ένα χομπυ που θέλει τόσο διάβασμα, θέλω κάτι για να ξεφεύγω.
Όσο για το τάβλι συμφωνώ με το Δία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Θεωρώ ότι υπάρχουν πολλά παιχνίδια που είναι χίλιες φορές ανώτερα στρατηγικά σε σχέση με το σκάκι το οποίο ποτέ μου δεν καταλαβα τι το ιδιαιτερο εχει...Εγώ πάντα όταν ακούω την φράση <<στρατηγικό παιχνίδι>> φέρνω στο μυαλό μου το στρατέγκο που έχει πολύ μεγαλύτερο σασπένς, μπορείς να τοποθετείς τα πιόνια και την σημαία σου όπως εσύ και μόνο θέλεις(αναλογα με το είδος της στρατηγικής που έχεις στο μυαλό σου), είναι παιχνιδι ευφυίας αφού δίχως να βλέπεις τα πιόνια του αντιπάλου εσύ πρέπει να αντιληφθείς εγκαιρως πόσο περίπου ισχυρά είναι για να τα αντιμετωπίσεις και ταυτόχρονα να μην επηρεάζεις την δύναμη που έχουν οι άμυνες σου...Κρίμα που είναι λιγότερο δημοφιλές, εγώ πάντως αναμεσα σε μια παρτίδα σκάκι και μια παρτίδα stratego θα διαλεγα με τα χιλια το δευτερο....Το τάβλι στο οποίο ξέρω να παίζω μόνον πόρτες συμφωνώ ότι έχει περισσότερο χαβαλέ και περισσότερη πλάκα, δεν χρειάζεται να είσαι όλην την ώρα με την σκέψη του "τωρα τι κουναμε για να κανουμε σαχ ή τί για ματ??>> , είναι καθαρη διασκεδαση που φερνει τα δυο ατομα κοντυτερα...Συν το ότι το τάβλι θέλει την φασαρία του σαν ατμόσφαιρα ενώ όταν δύο άτομα παίζουν σκάκι δεν τολμάς να τα μιλήσεις μην τυχόν και χαλασει ο ειρμός της σκεψης τους....Ψηφίζω τάβλι!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τάβλι: ένα παιχνίδι που βασίζεται τόσο πολύ στην τύχη μόνο βαρετό μπορεί να είναι. Όχι ότι το σκάκι για μένα έχει τρελό ενδιαφέρον, πάντως το θεωρώ πιο ενδιαφέρον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Τάβλι: ένα παιχνίδι που βασίζεται τόσο πολύ στην τύχη μόνο βαρετό μπορεί να είναι. Όχι ότι το σκάκι για μένα έχει τρελό ενδιαφέρον, πάντως το θεωρώ πιο ενδιαφέρον.
Δεν ισχύει ! Αν ξέρεις να ρίχνεις τα ζάρια, καθόλου δεν βασίζεται στην τύχη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wherever

Δραστήριο μέλος

Η wherever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Σκάκι γιατί το τάβλι κάνει φασαρία!!:P:P
Βασικά τάβλι ήθελα να μαθω για να παίζω στις παραλίες αλλά δεν έτυχε ποτέ οπότε περιορίστηκα στο σκάκι!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Απο σκακι δεν εχω ιδεα και κανα δυο φορες που προθυμοποιηθηκαν να μου μαθουν, δεν ειχα καθολου υπομονη!!!... Δεν ειμαι για τετοια πνευματικα παιχνιδια εγω. Θελω δραση κι ενταση!
Ταβλι με χιλια οποτε! Να χτυπας κατω το πούλι να' ουμε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Μου αρέσουν και τα δύο. Το καθένα στην ώρα του. Το σκάκι κρατάει το μυαλό μου σε φόρμα. Το τάβλι είναι περισσότερο για διασκέδαση.
Τώρα αν το πάμε στη φιλοσοφία, οι έχοντες πνεύμα σκακιστή τείνουν πρός το carpe diem (άδραξε τη μέρα) και προσπαθούν να ελέγξουν τα παντα στη ζωή τους ωστε να την αξιοποιήσουν όσο γίνεται περισσότερο. Οι έχοντες πνεύμα ταβλαδόρου παίρνουν τη ζωή όπως έρχεται και προσπαθουν να παίξουν όσο γίνεται καλύτερα με τις ζαριές που έχουν. Νομίζω ότι οι τελευταίοι περνάνε και καλύτερα, ενω οι πρώτοι ζορίζονται αρκετά αν τα πράγματα δεν έρχονται συμφωνα με το πλανο ζωής που έχουν καταστρώσει. Εγω φιλοσοφικά είμαι ταβλαδόρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

wherever

Δραστήριο μέλος

Η wherever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Απο σκακι δεν εχω ιδεα και κανα δυο φορες που προθυμοποιηθηκαν να μου μαθουν, δεν ειχα καθολου υπομονη!!!... Δεν ειμαι για τετοια πνευματικα παιχνιδια εγω. Θελω δραση κι ενταση!
Ταβλι με χιλια οποτε! Να χτυπας κατω το πούλι να' ουμε :P

Σκάκι γιατί το τάβλι κάνει φασαρία!!:P:P
Βασικά τάβλι ήθελα να μαθω για να παίζω στις παραλίες αλλά δεν έτυχε ποτέ οπότε περιορίστηκα στο σκάκι!!:P
Εμείς πως κάνουμε παρέα απορω!!:P:P
Θέλω μαθήματα τάβλι βαρεθηκα να κοιταω συνέχεια τους άλλους στην παραλια !:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εμείς πως κάνουμε παρέα απορω!!:P:P
Θέλω μαθήματα τάβλι βαρεθηκα να κοιταω συνέχεια τους άλλους στην παραλια !:whistle:

Οποτε θελεις wherever!!!
Στη διαθεση σου!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eva kan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eva kan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Τάβλι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top