Διαχείριση κοιν. δικτύου ευεξίας

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Προκειται για μια ιστορια καθημερινης τρελας,

Είναι η τρίτη μου προσπάθεια να στησω ενα κοινωνικό δικτυο προσωπικής αναπτυξης κι ευεξίας. Φαινεται δεν το εχω. Ενώ μαζευω κοσμο ευκολα, στη συνεχεια ξεφευγει από τον προσανατολισμο που θελω να δωσω. Γενικά δεν αντεχω με τιποτα την ανθρωπινη χαζομαρα, δεν μπορω να το δω εμπορικα και να κανω στραβα ματια (αν και ειναι εμπορικο) και στο τελος καταληγω να μην εχω ορεξη να μπω στο δικτυο μου, γιατι θα παρω αναποδες με αυτα που βλεπω.

Το πραγμα έχει ως εξης: Το θεμα του δικτυου ειναι η αναπτυξη των δυνατοτητων μας, η ευεξια, η ευτυχια, η επιτυχια και τα σχετικα, αλλα στη βαση ενος στυλ ζωης, οπως περιγραφεται στο βιβλιο μου. Τα μελη μπορουν να κατεβασουν μια συνοψη δωρεαν, αλλα το βιβλιο ειναι επι πληρωμη κι αλλοι το αγοραζουν ενω αλλοι οχι. Δηλαδη δεν γνωριζουν ολοι τη θεωρια. Το δικτυο βασιζεται σε σεμιναρια για την αναπτυξη των δυνατοτητων και σε δραστηριοτητες (projects, events etc) για την αναζητηση της ευεξιας.

Θέλω εξυπνα και δραστηρια άτομα και καταληγω με μια πλειοψηφια απο αφελεις που αναμασουν φιλοσοφιες στυλ Κοελιο, που χασομερουν ανεβαζοντας συνεχεια περιεχομενο το πιο συχνα ασχετο με το στυλ ζωης που προτεινω και που σοκαρονται οταν τους χαλας την κοσμοθεωρια στην οποια εχουν καταφυγει για προσωπικη επιβίωση. Επειτα εγγραφονται και επαγγελματιες του τομεα της ευεξιας που προσπαθουν με καθε τροπο να προωθησουν τη δουλεια τους, συχνα τσαρλατανοι (αστρολογοι, σπεσιαλίστες του νομου της ελξης, μαγνετιστες κλπ).

Τις δυο προηγουμενες φορες διεγραψα αρκετο αριθμο μελων ως αποκλινοντα απο τον προσανατολισμο του δικτυου, αλλοι δυσαρεστηθηκαν κι εφυγαν κι αλλοι και τους ακολουθησαν και οι φιλοι τους και γενικα δημιουργηθηκαν δυσαρεστες καταστασεις.

Ψαχνω τροπους για να προλαβω κατασταστεις αυτη τη φορα και να εχω ποιοτικο κοσμο, γιατι δεν παλευεται η κατασταση. Πρεπει να βαλω καποιο φιλτραρισμα, δεν γινεται αλλιως.

Τουναντιον ενα ανταγωνιστικο δικτυο μαζευει ο,τι καρυδιας καρυδι μπορεις να φανταστεις. Βλεπεις ανθρωπους που βρηκαν την ευτυχια μιλωντας με αγγελους, κομπογιαννιτες που προτεινουν θεραπειες με βαση το νομο της ελξης και σεμιναρια με κβαντικη προσεγγιση της ευτυχιας που δεν εχουν σχεση με κβαντικη κλπ. Το δικτυο κανει χρυσες δουλειες πουλωντας δυο θεματικες διακοπες το χρονο, μια βδομαδα το καλοκαιρι και τρεις μερες την Πρωτοχρονια. Τζιρος 200 χιλιαδες ευρω. Φαινεται εχουν αποκτησει αντισωματα κι αντεχουν κατι που εγω δεν μπορω να καταφερω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Χτες εκανα καποιες αλλαγές:

-Αποσυνδεσα το site απο facebook και twitter. Πριν γινόσουν αυτόματα μελος πατωντας ενα κουμπι και με βαση τα στοιχεία εκεινων των λογαριασμων. Τωρα πρέπει να κανεις κανονική εγγραφή και να τσεκαρεις ενα κουτακι ότι διαβασες τον κανονισμό. Έτσι λεω να αποφυγω τις παρορμητικες ενεργειες οπου καποιος ερχοταν φουριοζος συνεχιζοντας τις παλιες του συνηθειες μην συνειδητοποιωντας ότι μπηκε σε δικτυο με διαφορετικο κλιμα.

-Κατεβασα το ebook με τη θεωρια στη μιση τιμη από τα 20 στα 10Ε για να μπορουν να το διαβασουν οσο γινεται περισσοτεροι, να δουν τη φιλοσοφια, ωστε να μην γραφουν ασχετα.

-Εγκατεστησα ενα service ραντεβου οπου δυο ή περισσοτερα άτομα θα μπορουν να κανονισουν εξοδο κλειστή ή ανοιχτη. Δηλαδη στελνοντας προσωπικες προσκλησεις ή αφηνοντας το ενδεχομενο να παει οποιος θελει. Για να βρισκονται ευκολα εβαλα ενα συστημα ωστε να μπορεις καποιες λεξεις στο profile να τις κανεις links για να μπορουν να σε βρισκουν ή να βρισκεις εσυ ατομα με ιδια ενδιαφεροντα. Στοχος να προωθηθει η real life, γιατι νομιζω οτι η παρατεταμενη virtual life ειναι η αιτια για πολλα περιεργα στην ιντερνετικη συμπεριφορα.

Όποια αλλη ιδεα ευπροσδεκτη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Εχω υπερδιπλασια ηλικια απο σενα κι αναζητω πλεον την ποιοτητα. Επισης το δικτυο μου ειναι επαγγελματικο και δεν θα δεχοταν ατομα που απευθυνονται σε αγνωστους συνομιλητες τους αγενώς, οπως κανεις εσυ. Βολεψου εδω που σε παιρνει, γιατι ανηκεις στην κατηγορια αυτων που διαγραφω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
-Κατεβασα το ebook με τη θεωρια στη μιση τιμη από τα 20 στα 10Ε

Όποια αλλη ιδεα ευπροσδεκτη...

Στο μέλλον, μην πουλάς pdf για 20 ευρώ γιατί είναι κοροϊδία.

edit: ούτε για 10.

Για όποιον δεν ξέρει τι είναι το γουέλνες (το wellness), μπορεί να διαβάσει αυτό το κείμενο με τα πολύ λάθος ελληνικά

ΚΛΙΚ

Στα μισά του κειμένου θα έχετε χάσει τελείως το γουέλνες σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Στο μέλλον, μην πουλάς pdf για 20 ευρώ γιατί είναι κοροϊδία.

edit: ούτε για 10.

Εξαρταται απο το target group στο οποιο απευθυνεσαι. Όποιος μπορεί να διαθετει λεφτά για wellness, στα 20Ε θα κολλησει; Αμα ριξεις πολυ την τιμη ή το δωσεις τζαμπα γεμιζεις περιεργους, που βασικα ψαχνουν κατι για να εκτονωνονται. Οποιος ενδιαφερεται σοβαρα για κατι αφενος καταβαλλει το τιμημα κι αφετερου θελει ενα υγιες περιβαλλον. Παει ας πούμε ενας κι ανεβαζει ενα βιντεο με τον νομο της ελξης και οταν παω να κανω μοντερεισιον εχει ηδη 10 likes, δηλαδη αμα το διαγραψεις δυσαρεστεις τουλαχιστον 10 ατομα. Αυτες τις χαζομαρες, οτι το συμπαν θα στηθει στα τεσσερα για να σου εξασφαλιζει αυτο που θελεις, αρκει να το θελησεις πραγματικα, δεν αποτελουν μερος της φιλοσοφιας μου και λακιζουν και τα σοβαρα μελη, οταν τις βλεπουν.
Οποτε 10Ε για το ebοok ειναι καλη τιμη νομιζω κι αυτο παλι προσωρινά. Αμα εξασφαλισω μια καλη βαση μελων μπορει να το ξανανεβασω. Σε ευχαριστω παντως για την προταση, γιατι ειναι κατι που με εχει απασχολησει.

Για όποιον δεν ξέρει τι είναι το γουέλνες (το wellness), μπορεί να διαβάσει αυτό το κείμενο με τα πολύ λάθος ελληνικά

ΚΛΙΚ

Στα μισά του κειμένου θα έχετε χάσει τελείως το γουέλνες σας.
Δεν βλεπω τιποτα το περιεργο, εκτος του οτι ειναι ανιαρα γραμμενο, ιδιως η τελευταια παραγραφος. Αυτο ειναι το wellness, το να αισθανεσαι καλα. Στο δικο μου δικτυο προτεινω ενα ορισμενο στυλ ζωης, γιατι θελω να δημιουργησω μια συγκεκριμμενη ταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Τωρα συνειδητοποιω οτι τα νεα μελη χρειαζονται μια πιο μεγαλη προσοχη, γιατι απο τις πρωτες δημοσιευσεις φαινεται συχνα πού παει το πραγμα. Αν εχεις ατομα τυπου gatass που με το τριτο του ποστ επιτιθεται σε καποιον που δεν τον ξερει, μπορεις να περιμενεις και χειροτερα. Ολοι οι περιεργοι που ερχονται για να ξεσπασουν σε αλλους ή να εκτονωθουν ανεβαζοντας ο,τι ναναι μπορουν να κανουν μεγαλη ζημια σε ενα δικτυο. Πρεπει ισως να δω πώς θα το δω αυτο το θεμα με τα νεα μελη απο τεχνικης πλευρας στο συστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xzc213

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xzc213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Θέλω εξυπνα και δραστηρια άτομα και καταληγω με μια πλειοψηφια απο αφελεις που αναμασουν φιλοσοφιες στυλ Κοελιο, που χασομερουν ανεβαζοντας συνεχεια περιεχομενο το πιο συχνα ασχετο με το στυλ ζωης που προτεινω και που σοκαρονται οταν τους χαλας την κοσμοθεωρια στην οποια εχουν καταφυγει για προσωπικη επιβίωση. Επειτα εγγραφονται και επαγγελματιες του τομεα της ευεξιας που προσπαθουν με καθε τροπο να προωθησουν τη δουλεια τους, συχνα τσαρλατανοι (αστρολογοι, σπεσιαλίστες του νομου της ελξης, μαγνετιστες κλπ).

Εχεις σκεφτει ισως οτι η υπηρεσια που προσφερεις, αναποφευκτα απευθυνεται σε τετοιου τυπου ατομα και πως οι "αλλοι" απλα δεν την χρειαζονται; Ενας εξυπνος και δραστηριος πολυ πιθανο να μην εχει αναγκη αυτα που θα του προσφερεις, γιατι ειτε τα χει βρει μονος του, ειτε ξερει οτι δεν ερχονται με αυτον τον τροπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Εχεις σκεφτει ισως οτι η υπηρεσια που προσφερεις, αναποφευκτα απευθυνεται σε τετοιου τυπου ατομα και πως οι "αλλοι" απλα δεν την χρειαζονται; Ενας εξυπνος και δραστηριος πολυ πιθανο να μην εχει αναγκη αυτα που θα του προσφερεις, γιατι ειτε τα χει βρει μονος του, ειτε ξερει οτι δεν ερχονται με αυτον τον τροπο.

Η υπηρεσια που προσφερω δεν απευθυνεται σε τετοια ατομα, αλλά σε ατομα δραστηρια, ξυπνια και τολμηρα. Προκειται για ενα στυλ ζωης που προαγει τα προσωπικα projects εναντια στο υπαρχον εργασιακο μοντελο που συνθλιβει τον ανθρωπο. Θελει δυναμη για να αντισταθεις σε ενα τετοιο μοντελο και δεν την εχουν ολοι.

Δεν απευθυνομαι στους «φτασμενους», διοτι αυτοι πραγματι εχουν βρει το δρομο τους και δεν εχουν αναγκη τις υπηρεσιες μου. Αλλα ειναι τοσος κοσμος εγκλωβισμενος σε αυτο το συστημα, πολλοι θελουν να ξεφυγουν και δεν ξερουν πώς να αρχισουν και αρκετοι απο αυτους εχουν και την οικονομικη ανεση να πληρωσουν υπηρεσιες wellness πχ στελεχη επιχειρησεων, ελευθεροι επαγγελματιες, αρτιστες, επιστημονες κλπ Βασικα αυτοι ειναι και το target group μου.

Πρεπει να χρησιμοποιησεις τα social media για να βρεις αυτα τα ατομα, παει viral η δουλεια, μαθαινεται κι εμπλεκεται και κοσμος που απλα εχει αναγκη να ονειρευτει ή ναχει κατι να εκτονωνεται. Αυτοι λοιπον δημιουργουν μεγαλη βαβουρα.

Καποια στιγμη εκανα το λαθος να αρχισω να εκλαικευω τη θεωρια μου με σκοπο να προσφερω πιο προσιτες σε τιμη υπηρεσιες, αλλά συνειδητοποιω οτι δεν τα καταφερνω στην πραξη. Υπαρχουν οι δραστηριοι και υπαρχουν και οι «φιλοσοφοι». Αυτοι που τα καταφερνουν θελουν να μαθουν κολπα να πανε πιο πανω, ενω αυτοι που δεν τα καταφερνουν αναμασουν φιλοσοφιες για την ψυχολογικη τους επιβιωση. Αυτο δημιουργει συγκρουσεις μεταξυ τους και χαλαει το κλιμα. Κι επισης στην πληθωρα του υλικου που ανεβαζουν, χανονται τα αξιολογα θεματα.

Καπου εδω βρισκομαι προσπαθωντας να δω τι ειναι καλυτερο να κανω. Αν αλλαξω το positioning με υπηρεσιες και προιοντα για τις μαζες θα εχω μεγαλυτερο κερδος, αλλα αυτο απαιτει να εχεις και γερο στομαχι.

Τωρα εχω μια κυρια που εχασε τον αντρα της και οποτε ανεβαζει κατι γεμιζει το site απελπισία. Μιλαει και με τα πνευματα κι εχει κανει κι ενα groupe για μεταθανατιες αναζητησεις. Τι να την κανω, που ειναι φρεσκο το συμβαν κι εχει τον πονο της;
Πανε κατι «επαγγελματιες» απο κατω εξπερ σε εξωσωματικες εμπειριες και σχολιαζουν παρήγορα (προφανως με σκοπο να προσεξει το site τους μπας και την κανουν πελατισσα).

Δεν θελω να δινω τετοια εικονα, ξεφευγει απο τον προσανατολισμο του δικτυου μου. Για αυτο τα γραφω εδω να ξεδινω κι εγω λιγο κι για να παρω πιθανον καμμια ιδεα απο αλλους που εχουν μεγαλυτερη εμπειρια απο μενα με τα δικτυα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Να ρωτήσω επειδή έχω μπερδευτεί, τι έχεις σπουδάσει για να γίνεις life coach? Ψυχολογία; Κοινωνιολογία; Κάτι άλλο; Ο τρόπος που βλέπω ότι γίνεσαι accredited είναι από κάτι "ινστιτούτα" ταχύρρυθμα σε φάση "γίνε λάηφ κόουτς σε μια βδομάδα", ή σε 6 μήνες ή κάτι τέτοια. Ακούγεται αεριτζίδικο και αρκετά κενό νοήματος. Δεν το λέω προσβλητικά για σένα, μόνο για τους πελάτες σου. Εσύ έχεις βρει έναν αρκετά ξεκούραστο και εύκολο τρόπο να βγάζεις λεφτά, οι πελάτες σου όμως τα πετάνε. Εύχομαι να είναι πλούσιοι με λεφτά για πέταμα, γιατί αν είναι κανονικοί άνθρωποι ή, ακόμα χειρότερα, άνθρωποι με πραγματικά ψυχολογικά προβλήματα κι αντί να πάνε σε ψυχολόγο πάνε σε life coach τότε αυτό είναι αρκετά επικίνδυνο.

Ειδικά αυτά που έλεγες πριν, ότι μεγάλο ποσοστό των συμμετεχόντων είναι είτε βλήματα τύπου φανς Κοέλιο είτε μαγνετιστές και τσαρλατάνοι, ενισχύει την άποψή μου για τη φάση του life coaching, όχι ότι θα έπρεπε να σε νοιάζει, αλλά μιας και γράφεις γι' αυτό αναπόφευκτα θα έρθουν και τα σχόλια. Η απορία μου για το πώς γίνεσαι accredited παραμένει, ευχαριστώ προκαταβολικά αν απαντήσεις.

Όσο για το ebook, πούλα το όσο πουλιούνται τα αντίστοιχα. Δεν ξέρω πόσο πουλιούνται. Εγώ πάνω από 2 ευρώ για pdf αρχείο δε θα έδινα. Για ΣΥΓΓΡΑΜΜΑ, δηλαδή επιστημονικό βιβλίο, θα έδινα λεφτά, όσα χρειαζόταν. Έχω αγοράσει βιβλία και για αρκετά ακριβά, όμως ήταν επιστημονικά βιβλία της ειδικότητάς μου, τυπωμένα έκαναν 300 ευρώ, το pdf έκανε λιγότερο από 150. Όμως ήταν γραμμένο από ομάδα πανεπιστημιακών και ήταν σύγγραμμα Χημείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Δεν απαιτειται κανενα πτυχιο για να εξασκησεις αυτο το επαγγελμα. Εχει τοσους διαφορετικους τομεις σαν χωρος που θα ηταν αδυνατο κατι τετοιο. Μπορεις να διδαξεις διαχειρηση χρονου σε στελεχη, να βοηθας στην αγορα ακινητων για πελατες που δεν ξερουν να διαπραγματευονται, αλλά και στην ευρεση της τελειας συζυγου (οπως κανει μια συνεργατις μου). Ετσι εχουν μπει και πολλα ατομα στο χωρο που ειναι αεριτζηδες.

Life coach γινονται ατομα που προερχονται απο διαφορους χωρους οπου εχουν εμπειρια. Συνηθως κανουν επιπλεον εκπαιδευση αναλογα με τον ειδικοτερο τομεα που επιλεγουν. Accredited γινεσαι βασικα απο επαγγελματικο συλλογο, εθνικης ή τοπικης εμβελειας και τα κριτηρια ειναι πολυ σκληρα. Μονο το 1/10 των coach ειναι accredited εδω. Αλλοι απλα αναρτουν στο γραφειο τους οτι τηρουν την ταδε επαγγελματικη χαρτα κι άλλοι εχουν αποκτησει φημη και δουλευουν με συστασεις.

Τωρα αν ρωτας για μενα, εγω εχω επαγγελματικη εμπειρια απο logistics σε εταιρειες που δραστηριοποιουνταν σε τριτο κοσμο. Με βαση εναν νομο, μετετρεψα την εμπειρια σε πτυχιο συμβουλου επιχειρησεων. Εκει διεπιστωσα οτι εκτος απο τις επιχειρησεις υπηρχε εδαφος και για coaching στελεχων και σιγα σιγα περασα και σε ιδιωτες, γιατι με συστηναν και σε γνωστους τους.
Επιπλεον εχω παρει ενα διπλωμα νευρογλωσσικου προγραμματισμου κι ενα αλλο για hatha yoga. Εχω γραψει επισης ενα βιβλιο lifecoaching. Δεν ειμαι accredited πουθενα, γιατι παντα ειχα ευχαριστημενους πελατες και δεν εβλεπα οτι θα μου προσεφερε κατι παραπανω. Τηρω ομως μια χαρτα δεοντολογιας η οποια αναφερεται στο συμβολαιο με τον πελατη και μπορει να την επικαλεστει νομικα, αν θελησει.

Τωρα για να μην τα μπερδεύεις. Αλλο ο life coach, άλλο ο ψυχολογος. Ο ψυχολογος δεχεται ατομα με ψυχολογικα προβληματα, ενω ο coach ατομα που θελουν να αναπτυξουν τις δυνατοτητες τους ή δεν ξερουν πώς να αντιμετωπισουν καποιες καταστασεις ζωης. Η ψυχολογια συχνα εμπλεκεται στο ζητημα, αλλα δεν πουλαμε θεραπειες, εκτος βεβαια απο συμβουλες για ανορθωση ηθικου.

Σε ο,τι αφορα τους συμμετεχοντες στο δικτυο μου, ναι, ερχονται ο,τι θες, γιατι δεν το χειριστηκα σωστα. Δεν εχω ακομα αρκετη εμπειρια απο δικτυα. Εκανα λαθος νομιζοντας οτι η διαφορετικοτητα ειναι εμπλουτισμος. Αυτο ειναι καλο για δικτυα ποικιλης υλης, οχι για δικτυα με συγκεκριμμενο προσανατολισμο. Εκει τα ατομα πρεπει να ειναι στο ιδιο μηκος κυματος για να μπορουν να συνεργαστουν. Τωρα βλεπω συγκρουσεις εγωισμων, γιατι προφανως ο καθενας υιοθετει μια θεωρια που δικαολογει τον τροπο ζωης του, λογια «σοφων» ανδρων αμφιβολου αξιας και συνεχες ανεβασμα ασχετου περιεχομενου.

Τωρα αυτο που λες για το ebook θα το ξανασκεφτω και παλι. Δεν ειναι μονο θεμα τιμης, αλλά και στρατηγικης. Εχω γραψει μια ριζοσπαστικη θεωρια που ήδη προκαλεσε πολλες αντιδρασεις στο δικτυο μου και εχω βαρεθει να εξηγω σε ατομα που διαβασαν μονο τη συνοψη (η οποια ειναι αρκετα εκλαικευμενη), αλλα βιαζονται να κρινουν. Δεν ξερω πραγματι αν το ριξιμο της τιμης θα βελτιωσει ή θα χειροτερεψει τα πραγματα. Δηλαδη αν η θεωρια ειναι προσβασιμη σε μεγαλυτερο αριθμο ατομων, οταν τη διαβασουν θα καταλαβουν καλυτερα τα πραγματα και θα ηρεμησουν ή θα βρουν περισσοτερες αφορμες σε περισσοτερο πλεον περιεχομενο, ωστε να εχουν να ασχολουνται για να δημιουργουν καταστασεις;
Και καλα αυτοι που ειναι μελη και μαζευονται καπως, τι γινεται με τους απεξω; Θυμαμαι οταν ο Tim Ferriss εβγαλε τη θεωρια του 4hour workweek τι ασχημες επιθεσεις δεχτηκε στο διαδικτυο και τι γολγοθα τραβηξε για να βρει εκδοτη. Δεν θα ηθελα να περασω τα ιδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Δηλαδή τι "ριζοσπαστική" θεωρία μπορεί να γράψει ένας άνθρωπος που το επάγγελμά του είναι life coach, έχει πάρει ένα πιστοποιητικό NLP και hatha yoga? Λες ότι πουλάς συμβουλές για "ανόρθωση ηθικού", το ριζοσπαστικό στο οποίο κατέληξες ποιο είναι; Ότι τελικά δεν ισχύει το "όλα θα πάνε καλά" αλλά το "μερικά θα πάνε καλά";!

Για το ebook μην ακούς εμένα γιατί εγώ δε θα αγόραζα τέτοιο βιβλίο όπως και να 'χει, οπότε και να με πλήρωνες να το πάρω πάλι ακριβό θα μου φαινόταν. Καλύτερα κουβέντιασε με συναδέλφους σου, δες πόσο πουλάνε αντίστοιχα δικά τους κλπ.

Τεσπα κακώς ειρωνεύομαι και συγγνώμη. Αυτά από μένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Koukimanster, το σχολιο σου ειναι κακοπροαιρετο. Απο αυτα που εγραψα κρατησες ο,τι ηθελες, απλα για να μου την πεις. Πραγματι κακως ειρωνευεσαι. Οχι πως η αποψη σου εχει καμμια σημασια για μενα, αλιμονο αν καθομουν να παρω στα σοβαρα τον καθε ασχετο με τη δουλεια μου, απλα φαινεται σαν να τραβας καποιο ζορι.
Το ριζοσπαστικο που κατεληξα, εφοσον το ρωτας, ειναι οτι πρεπει απο νωρις να διαλεξει κανεις το στρατοπεδο των δραστηριων κι επιτυχημενων ανθρωπων και να παψει να ασχολειται με τα ανθρωπακια. Αυτα μια ζωη θα κακομοιριαζουν και θα προσπαθουν να βαλουν εμποδια στην επιτυχια των αλλων. Προφανως το εργασιακο μοντελο τα κραταει απασχολημενα και κιοτεμενα και δεν μπορουν να βλαψουν πολυ. Μονο που εγκλωβιζει και μερικα ελευθερα πνευματα που θα αξιζαν καλυτερη τυχη.
Κανε λοιπον τα κουμαντα σου και διαλεξε το στρατοπεδο σου. Αυτοι που την πεφτουν στους αλλους με τζαμπα κακία ανηκουν στη μεγαλη πλεμπα με τα ανθρωπακια. Σε εχω δει να γραφεις και καλυτερα, κριμα να ολισθαινεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blonde_angel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η blonde_angel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Οχι πως η αποψη σου εχει καμμια σημασια για μενα, αλιμονο αν καθομουν να παρω στα σοβαρα τον καθε ασχετο με τη δουλεια μου, απλα φαινεται σαν να τραβας καποιο ζορι.

Δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο ζητάτε ιδέες από ανθρώπους που εσείς ο ίδιος λέτε πως δεν θα πάρετε στα σοβαρά επειδή τους θεωρείτε άσχετους με το αντικείμενο της δουλειάς σας. Δεν έχω πρόθεση να θίξω ούτε εσάς αλλά ούτε και τη δουλειά σας απλά αδυνατώ να αναγνωρίσω το λόγο ύπαρξης ενός θέματος στο οποίο από την μία θέλετε να ακούσετε ιδέες και από την άλλη γράφετε πως δεν έχουν σημασία για εσάς οι απόψεις των "άσχετων" που σας απαντούν .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Koukimanster, το σχολιο σου ειναι κακοπροαιρετο.

Ναι, είναι, απόλυτα. Να σου πω γιατί; Γιατί αν έλεγες "είμαι αεριτζής και κάνω μια δουλειά αεριτζίδικη γιατί βγάζω λεφτά" δε θα είχα κανένα θέμα μαζί σου. Το ότι παίρνεις το επάγγελμα αυτό στα σοβαρά και τον εαυτό σου στα σοβαρότερα, μου φαίνεται αδιανόητο. Ειδικά ενώ κάθομαι στο Πανεπιστήμιο δουλεύοντας και παθαίνοντας πανικό κάθε τρεις και λίγο επειδή κάνω κάτι δύσκολο και φοβάμαι συνέχεια ότι θα κάνω κάτι λάθος. Και μετά διαβάζω ότι κάποιος με πτυχίο γιόγκας γράφει βιβλία και πουλάει το pdf για 10 και 20 ευρώ και έχει και παράπονα γιατί στο δίκτυο ευεξίας του εμφανίζονται κομπογιαννίτες.

Οχι πως η αποψη σου εχει καμμια σημασια για μενα, αλιμονο αν καθομουν να παρω στα σοβαρα τον καθε ασχετο με τη δουλεια μου, απλα φαινεται σαν να τραβας καποιο ζορι.

Καλά κάνεις, δεν εξέφρασα άποψη, στην πραγματικότητα σου επιτίθεμαι όντως και σε θεωρώ αεριτζή όντως, οπότε καλά κάνεις και αγνοείς τα μηνύματά μου. Δε σε ειρωνεύομαι τώρα, αλήθεια. Δεν είναι ότι έκανα εποικοδομητική κριτική για να περιμένω και να με ακούσεις. Ζόρι τραβάω και στο περιέγραψα στην αρχή.

Το ριζοσπαστικο που κατεληξα, εφοσον το ρωτας, ειναι οτι πρεπει απο νωρις να διαλεξει κανεις το στρατοπεδο των δραστηριων κι επιτυχημενων ανθρωπων

Αεριτζισμός 101.

Σε εχω δει να γραφεις και καλυτερα, κριμα να ολισθαινεις.

Έχω χάσει το γουελνες μου.

(πολύ δύσκολη μέρα στη δουλειά η σημερινή, όσοι σκέφτεστε να κάνετε έρευνα καλύτερα ξανασκεφτείτε το εκτός αν έχετε πιο δυνατό στομάχι από μένα, εγώ καλύτερα να κάνω αυτό που έλεγα ότι θα κάνω όταν ήμουν παιδάκι, να πάω να ψαρεύω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο ζητάτε ιδέες από ανθρώπους που εσείς ο ίδιος λέτε πως δεν θα πάρετε στα σοβαρά επειδή τους θεωρείτε άσχετους με το αντικείμενο της δουλειάς σας. Δεν έχω πρόθεση να θίξω ούτε εσάς αλλά ούτε και τη δουλειά σας απλά αδυνατώ να αναγνωρίσω το λόγο ύπαρξης ενός θέματος στο οποίο από την μία θέλετε να ακούσετε ιδέες και από την άλλη γράφετε πως δεν έχουν σημασία για εσάς οι απόψεις των "άσχετων" που σας απαντούν .
Οταν καποιος ειναι ασχετος με μια δουλεια, δεν μπορει να την ειρωνευεται. Αμα δειξει τετοια διαθεση δεν μπορω να τον παρω στα σοβαρα πλεον. Επισης δεν θα μπορουσα να ζηταω ιδεες για το αντικειμενο της δουλειας καθεαυτο, δεν το ξερουν οι περισσοτεροι κι ουτε εχω προβλημα εκει.

Το θεμα (οπως λεει και ο τιτλος) αφορα τη διαχειριση του δικτυου που σχετιζεται με τη δουλεια, πραγμα που δεν ειναι ακριβως το ιδιο. Πολλοι εχουν περισσοτερη εμπειρια απο κοιν. δικτυα σε σχεση με μενα και ισως ξερουν καλυτερα πώς χειριζεσαι ενα πληθος ανθρωπων που δεν τα βρισκουν μεταξυ τους, πώς προλαμβανεις καταστασεις, τι ειδους ατομα υπαρχουν στα γνωστα κοιν. δικτυα απο τα οποια θα ερθει κοσμος κλπ.

Εγω πχ δεν το εχω με το facebook, ουδεποτε φανταζομουν τι αρρωστεια υπαρχει εκει μεσα και την πατησα. Συνδεσα ο αφελης την πλατφορμα μου με το facebook και γεμισα ενα σωρο αρρωστακια που ανεβαζουν ο,τι ναναι για να κανουν επιδειξη οτι περνανε καλα, πιανουν το τσατ ολη μερα και το χειροτερο εχουν κανει δικο τους στρατοπεδο και την μπαινουν σε αυτους που ενδιαφερονται σοβαρα με το αντικειμενο του δικτυου.

Αυτους σκεφτομαι τωρα πώς να τους ξεφορτωθω χωρις να γυρισουν εναντιον μου. Εχω κανει δυο φορες διαγραφες και βγαιναν και το παιζαν αδικημενοι κακολογωντας το δικτυο μου για να μου κανουν ζημια.

Τετοια θεματα με απασχολουν αυτη τη στιγμη κι οχι η ειρωνια της koukimanster σχετικά με το πτυχιο yoga που δεν της γεμιζει το ματι, ενω κανω 30 χρονια yoga και δεν χρειαζομαι στην ουσια καν τετοιο πτυχιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Ναι, είναι, απόλυτα. Να σου πω γιατί; Γιατί αν έλεγες "είμαι αεριτζής και κάνω μια δουλειά αεριτζίδικη γιατί βγάζω λεφτά" δε θα είχα κανένα θέμα μαζί σου. Το ότι παίρνεις το επάγγελμα αυτό στα σοβαρά και τον εαυτό σου στα σοβαρότερα, μου φαίνεται αδιανόητο. Ειδικά ενώ κάθομαι στο Πανεπιστήμιο δουλεύοντας και παθαίνοντας πανικό κάθε τρεις και λίγο επειδή κάνω κάτι δύσκολο και φοβάμαι συνέχεια ότι θα κάνω κάτι λάθος. Και μετά διαβάζω ότι κάποιος με πτυχίο γιόγκας γράφει βιβλία και πουλάει το pdf για 10 και 20 ευρώ και έχει και παράπονα γιατί στο δίκτυο ευεξίας του εμφανίζονται κομπογιαννίτες.

Καλά κάνεις, δεν εξέφρασα άποψη, στην πραγματικότητα σου επιτίθεμαι όντως και σε θεωρώ αεριτζή όντως, οπότε καλά κάνεις και αγνοείς τα μηνύματά μου. Δε σε ειρωνεύομαι τώρα, αλήθεια. Δεν είναι ότι έκανα εποικοδομητική κριτική για να περιμένω και να με ακούσεις. Ζόρι τραβάω και στο περιέγραψα στην αρχή.
Κουλαρισε, γιατι παραλογιζεσαι. Στην ηλικια σου δουλευα logistics στην Αφρικη και δεν εχει σχεση με ζορια στο πανεπιστημιο κι άλλα first world problems. Ειναι δε συνηθες οταν περασουν τα χρόνια, πολλά εμπειρα στελεχη να γινονται συμβουλοι στο αντικειμενο τους. (Και δεν ειναι η μονη ασχολια που ειχα, γιατι δουλεψα και σε αλλους τομεις οπως πχ τα ακινητα). Εγινα αρχικα business coach και υστερα περασα και στο life coaching (εφαρμοζοντας τις ιδιες μεθοδους οπως για το coaching στελεχων). Κι οσο περνανε τα χρονια θα δουλευω ολο και λιγοτερο, γιατι θελω να προσεχω την υγεια μου και να μην στρεσαρομαι. Δεν εχω αναγκη απο πτυχια για να κανω αυτο που κανω, τα εχω, αλλά δεν απαιτουνται. Θελει να εχεις εμπειρια και να μπορεις δινεις λυσεις στον πελατη. Δεν εχω λοιπον να αποδειξω τιποτα σε κανεναν και οι κατηγοριες σου ειναι κενες νοηματος και με αφηνουν αδιαφορο.

Καποτε κι εσυ, οταν πια θα εχεις αποχτησει αρκετη εμπειρια στο αντικειμενο σου, μπορει να θελησεις να γινεις συμβουλος σε αυτο και θα εχεις καθε δικαιωμα. Αυτο που δεν μπορεις να καταλαβεις ειναι οτι εχουμε διαφορετικες ηλικιες κι αρα διαφορετικη διαχειριση ζωης.
Το life coaching ειναι σοβαρη ασχολια. Το βρισκω λογικο να θελει καποιος να αξιοποιησει τις δυνατοτητες του ή να ζητα βοηθεια σε κατι που δεν τα καταφερνει. Απο τη στιγμη που εχει να πληρωσει δικαιωμα του. Τωρα βεβαια υπαρχουν και πελατες που σκορπανε τα λεφτα τους, δεν ειναι δικο μου προβλημα.

(πολύ δύσκολη μέρα στη δουλειά η σημερινή, όσοι σκέφτεστε να κάνετε έρευνα καλύτερα ξανασκεφτείτε το εκτός αν έχετε πιο δυνατό στομάχι από μένα, εγώ καλύτερα να κάνω αυτό που έλεγα ότι θα κάνω όταν ήμουν παιδάκι, να πάω να ψαρεύω)
Γινε και life coach, «αεριτζιδικη» δουλεια και καλα λεφτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Κουλαρισε, γιατι παραλογιζεσαι. Στην ηλικια σου δουλευα logistics στην Αφρικη και δεν εχει σχεση με ζορια στο πανεπιστημιο κι άλλα first world problems. Ειναι δε συνηθες οταν περασουν τα χρόνια, πολλά εμπειρα στελεχη να γινονται συμβουλοι στο αντικειμενο τους. (Και δεν ειναι η μονη ασχολια που ειχα, γιατι δουλεψα και σε αλλους τομεις οπως πχ τα ακινητα). Εγινα αρχικα business coach και υστερα περασα και στο life coaching (εφαρμοζοντας τις ιδιες μεθοδους οπως για το coaching στελεχων). Κι οσο περνανε τα χρονια θα δουλευω ολο και λιγοτερο, γιατι θελω να προσεχω την υγεια μου και να μην στρεσαρομαι. Δεν εχω αναγκη απο πτυχια για να κανω αυτο που κανω, τα εχω, αλλά δεν απαιτουνται. Θελει να εχεις εμπειρια και να μπορεις δινεις λυσεις στον πελατη. Δεν εχω λοιπον να αποδειξω τιποτα σε κανεναν και οι κατηγοριες σου ειναι κενες νοηματος και με αφηνουν αδιαφορο.

Καποτε κι εσυ, οταν πια θα εχεις αποχτησει αρκετη εμπειρια στο αντικειμενο σου, μπορει να θελησεις να γινεις συμβουλος σε αυτο και θα εχεις καθε δικαιωμα. Αυτο που δεν μπορεις να καταλαβεις ειναι οτι εχουμε διαφορετικες ηλικιες κι αρα διαφορετικη διαχειριση ζωης.
Το life coaching ειναι σοβαρη ασχολια. Το βρισκω λογικο να θελει καποιος να αξιοποιησει τις δυνατοτητες του ή να ζητα βοηθεια σε κατι που δεν τα καταφερνει. Απο τη στιγμη που εχει να πληρωσει δικαιωμα του. Τωρα βεβαια υπαρχουν και πελατες που σκορπανε τα λεφτα τους, δεν ειναι δικο μου προβλημα.

Γινε και life coach, «αεριτζιδικη» δουλεια και καλα λεφτα...

Μ' αρέσει που κάθεσαι και την λες σε κόσμο ενώ έχεις γράψει σε άλλο τόπικ ένα τέτοιο μήνυμα:
Το πατρικό μου σόι προέρχεται από Ρώσους αριστοκράτες της Οδησσού. Από ότι θα φαντάζεστε έμαθα τελείως διαφορετικά πραγματα από αυτά που διαβάζετε σε αυτό το νήμα. Χοντρικά ότι η δουλεια είναι για τους δουλους, ενώ οι ελευθεροι ανθρωποι απολαμβάνουν τη ζωή.
Δεν υπερασπίζομαι καθολου το αριστοκρατικό συστημα, ένα βρωμικο σύστημα ηταν, ούτε πρόκειται να καθήσω τώρα να κρίνω τον πατέρα μου που δεν ζει κιολας. Ηταν ανθρωπος μιας άλλης εποχης που έτσι μεγάλωσε κι αυτος, αλλα μου άνοιξε και τα μάτια. Όταν τελειωσα τη φιλολογία και μπήκα στην αγορά εργασίας συνειδητοποίησα ότι την υπολοιπη ζωή μου θα την περνούσα σαν ένας μοντερνος σκλάβος περιμένοντας τη σύνταξη για να ζήσω πραγματικά και μεχρι τότε θα εξυμνούσα την «αξία δουλειά» και τις αρετές της για να χρυσώσω το χάπι.

Τα παράτησα και ήρθα στην Κυανή Ακτή. Δουλεύω σαν ελεύθερος επαγγελματίας σε επικερδείς δουλειες κι όταν βαριέμαι τα παραταω, κανω διακοπες για ενα διαστημα κι επανερχομαι συνηθως με μια καινουργια ασχολια. Η προηγούμενη δουλειά μου ήταν πωλητης ακινήτων, τωρα δουλεύω personal coach για μεγαλοστελέχη επιχ. και μου έχει καρφωθεί και η ιδέα να γίνω μελλοντικά προγραμματιστής.
Βασικά στο θέμα δουλειάς ο πατερας μου με δίδαξε να δουλεύω όσο γίνεται λιγότερο και να φροντιζω να περναω καλά. Αυτο κάνω και δεν το μετάνοιωσα ποτέ.
το οποίο για την koukimanster είναι άλλη μια wannabe υπογραφή δίπλα στο πανέμορφο ρητό του Jack of Spades. (seriously, κάντο).

Αν δεν το έχεις καταλάβει, όταν δεν σου αρέσει κάτι που γράφεται (που είναι τα 2/3 των μηνυμάτων βασικά), πας και το γειώνεις προβάλλοντας ως επιχείρημα ότι δεν ξέρουμε και μιλάμε. Τι ρωτάς τότε ρε γκουρού της γιόγκα? Για τα 5 θύματα που θα εξυμνήσουν την προσπάθειά σου (και δεν θα τους θεωρήσεις με την δική σου αλάνθαστη κριτική αρκετά ηλίθιους για να ασχοληθείς μαζί τους) ή για τους 5 μαλάκες με την ίδια άποψη με εσένα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Μ' αρέσει που κάθεσαι και την λες σε κόσμο ενώ έχεις γράψει σε άλλο τόπικ ένα τέτοιο μήνυμα
Δεν υπαρχουν ασυμβατοτητες στα κειμενα. Τα πρωτα χρονια δουλεψα σε διαφορες αποστολες στην Αφρική. Βοηθουσα στην εγκατασταση ξενων επιχειρησεων. Διαλεγα καλοπληρωμενες αποστολες που κραταγαν καποιους μηνες και ξανα πισω διαλλειμμα. Μετα εφαρμοσα το ιδιο στυλ και στη Γαλλια σε διαφορους τομεις και για οσο ειχα ορεξη. Τωρα κανω coaching μεχρι να βαρεθω και ισως αυριο κανω κατι αλλο. Δουλευω μονο σε αντικειμενα που μου αρεσουν και ειναι επικερδη και οταν κανω κατι το κανω καλα.

Αν δεν το έχεις καταλάβει, όταν δεν σου αρέσει κάτι που γράφεται (που είναι τα 2/3 των μηνυμάτων βασικά), πας και το γειώνεις προβάλλοντας ως επιχείρημα ότι δεν ξέρουμε και μιλάμε. Τι ρωτάς τότε ρε γκουρού της γιόγκα? Για τα 5 θύματα που θα εξυμνήσουν την προσπάθειά σου (και δεν θα τους θεωρήσεις με την δική σου αλάνθαστη κριτική αρκετά ηλίθιους για να ασχοληθείς μαζί τους) ή για τους 5 μαλάκες με την ίδια άποψη με εσένα?
Πολλοι θα ηθελαν να ζουν σαν εμενα κι ας τους ελεγε ολος ο κοσμος μαλακες. Ξερεις, το θεμα ειναι να περνας καλα και το τι θα πει ο καθε πικραμενος το γραφεις στα παλια σου τα παπουτσια. Εκει γραφονται κι αυτα που λες, για τον απλουστατο λογο οτι δεν προκειται να παρω μαθηματα ζωης απο καποιον που δεν μπορει να ορισει τον χρονο του. Εγω πρωτα παω για γκολφ και μετα δουλευω, ενω εσυ κοιτας το προγραμμα με τις εφημεριες. Στο παρον νημα μιλησα για θεματα κοιν. δικτυου, αλλα μερικοι εχετε κομπλεξ και μου την πεφτετε για το επαγγελμα μου. Σας ενοχλει ο τροπος ζωης μου, αλλά ειναι δικο σας προβλημα κι οχι δικο μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Στο παρον νημα μιλησα για θεματα κοιν. δικτυου, αλλα μερικοι εχετε κομπλεξ και μου την πεφτετε για το επαγγελμα μου. Σας ενοχλει ο τροπος ζωης μου, αλλά ειναι δικο σας προβλημα κι οχι δικο μου.
Έλα, ας είμαστε ειλικρινείς, αυτό που ήθελες να κάνεις είναι προώθηση βιβλίου (και υπηρεσιών?)
Γιατί, συγγνώμη, κιόλας αλλά αν εσύ με τη "ριζοσπαστική" (χάλασαν και οι έννοιες :P) σου ιδέα, δε ξέρεις, πώς θα πείσεις 100 ανθρώπους που ψιλο-συμφωνούν από την αρχή μαζί σου και για αυτό μπήκαν στο "δίκτυό" σου, τότε, μάλλον αυτό δείχνει ότι ή δεν είσαι καλός στο να κάνεις κάτι τέτοιο ή ότι οι ιδέες σου μπάζουν.
Ή και τα δύο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Σε ο,τι αφορά το θεμα του δικτυου, θα τη βρω την ακρη, δεν θελω καμμια βοηθεια. Χορτασα απο κακια και μιζερια απο καταπιεσμενα ατομα που ψαχνουν αφορμη για να ξεσπασουν. Ειστε περισσοτεροι απο οσοι εκφραστηκατε, γιατι βλεπω και τις βαθμολογιες που βαζετε. Αρχιζω να σκεφτομαι οτι τελικα μπορει να ειναι καλο το εργασιακο μοντελο που σας κραταει μαντρωμενα χωρις χρονο να ανασανετε, γιατι πραγματικα θα μπορουσατε να κανετε μεγαλη ζημια σπο τη ζηλεια σας σε οποιους τα καταφερνουν καλυτερα απο σας. Δεν σας λυπαμαι. Ειστε αξιοι για να υπηρετειτε το συστημα των ολιγων, καθως και για την αναπαραγωγη του ειδους που θα τους εξασφαλισει αντικαταστατη, οταν θα σας εχουν στυψει και δεν θα βγαζετε τιποτα πια.

Edit Ο μονος που εκανε εποικοδομητικη τοποθετηση ειναι xzc213
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top