Αϋπνία

<3logan

Νεοφερμένος

Η Nicole αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Τωρα τελευτεα δεν μπορω να κοιμηθω...οσο κουρασμενη και να ειμαι ... ολο το βραδυ στριφογυριζω στο κρεβατι και σκεφτομαι διαφορα πραγματα....... μπορει να καταληξω στο pc ή να εχει παει 7 το πρωι και να μην το εχω καταλαβει:worry::worry::worry:! (μια απο τις μερες που καταληγω στο pc ειναι και η σημερινη)
το πολυ πολυ αν δεν εχω σχολειο με παιρνει ο υπνος απο τις 7 ή 8 αναλογα και ξυπναω κατα τις 9-11..... αλλιως αν εχω σχολειο δεν μπορω να συγκεντρωθω και μερικες φορες μπορει να κοιμηθικα για κανα 10 λεπτο πανο στο θρανιο :redface::redface: ..... αλλα και παλι αυτος ο υπνος δεν ειναι αρκετος και δεν κοιμαμαι καλα (δλδ ξυπναω με το παραμικρο και δεν κοιμαμαι βαθια)!!!
Εχω προσπαθησει διαφορα παιρνω λιγοτερο απο μισο (1/4) χαπι (stilnox) αλλα δεν με πιανει , πινω χαμομιλι πριν ξαπλωσω παλι δεν πιανει.... πινω γαλα πριν ξαπλωσω ..παλι δεν πιανει:(!!.....σημερα πηρα μισο χαπι και παλι δεν εγινε τιποτα :worry:...... :worry::(
Νιωθω κουρασμενη αλλα δεν μπορω να κοιμηθω...απλως δεν μπορω!
Αυτο λεγετε αυπνια δεν λεγετε?
Το εχετε παθει ποτε?
Ξερετε κανενα trick για καλυτερο υπνο ή τουλαχιστον για υπνο ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Ίσως το θέμα δεν είναι καθαρά σωματικό αλλά ψυχολογικό. Σε απασχολούν θέματα; Έχεις άγχος;

Προσωπικά, επειδή κατά καιρούς έχω τέτοιες τάσεις, προσπαθώ να ξυπνάω νωρίς ώστε οι ώρες για τον επόμενο ύπνο να είναι πολλές και επίσης, μέσα στην μέρα φροντίζω να έχω κουραστεί σωματικά (γυμναστική, τρέξιμο, δουλειά κτλ).

Τώρα αν το πρόβλημα είναι όντως ψυχολογικό καλύτερα να συζητήσεις με κάποιον φίλο τι σε απασχολεί και ίσως αισθανθείς λίγο καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν θα είχε την ίδια επίδραση και σε σένα, πάντως εγώ βρήκα τρόπο να απαλλαγώ από τις αϋπνίες μου όταν τις απενοχοποίησα.
Σταμάτησα να σκέφτομαι πως "πρέπει να κοιμηθώ" (παρόλο που έπρεπε, αφού εργαζόμουν τουλάχιστον 12 ώρες την ημέρα) και αποφάσισα να ...το απολαμβάνω.
Αν πέσω στο κρεβάτι και με πιάσει το στριφογύρισμα, δεν το κουράζω πλέον πολύ-πολύ. Σηκώνομαι και ασχολούμαι με κάτι άλλο. Έχει τύχει να τραβάω φωτογραφίες μες το σπίτι στις 5 το πρωί. :D Δεν σκέφτομαι ούτε γιατί, ούτε διότι, κάνω απλά κάτι που με ευχαριστεί και συνήθως γυρνάω στο κρεβάτι μου σε κανά μισάωρο και κοιμάμαι σαν πουλάκι.
Αν φυσικά έχεις κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα που σε βασανίζει, όπως είπε και η Μάρω καλό είναι να το εκτονώνεις με κάποιο τρόπο (συζήτηση με φίλους π.χ.) κατά τη διάρκεια της ημέρας, για να μη σε ταλαιπωρεί τη νύχτα.
Τα χάπια πάντως εγώ θα τα απέφευγα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

<3logan

Νεοφερμένος

Η Nicole αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Σε απασχολούν θέματα; Έχεις άγχος;
μέσα στην μέρα φροντίζω να έχω κουραστεί σωματικά (γυμναστική, τρέξιμο, δουλειά κτλ).
Τώρα αν το πρόβλημα είναι όντως ψυχολογικό καλύτερα να συζητήσεις με κάποιον φίλο τι σε απασχολεί και ίσως αισθανθείς λίγο καλύτερα.

Οπως καθε εφηβος πιστευω οτι με απασχολουν πολλα .... το σχολειο , τα μαθηματα , τα αγγλικα , το αν θα περασω , τι θα κανω με τη ζωη μου (ξερω ειμαι μικρη για να με απασχολει αυτο αλλα μου αρεσει να προγραματιζω τα σημαντικα θεματα -δουλεια ας πουμε- ) και διαφορα τετοια......

απο κουραση αλλο τιποτα :P καθε μερα γυμναστιριο :strong:καθε μερα σχολειο :hypno:καθε μερα τρεξιμο απο δω και απο κει για διαφορα και φυσικα καθε μερα διαβασμα:book:!!!

Τωρα για αυτο δεν ξερω συνηθως τα σημαντικα θεματα που αφορουν εμενα (οπως το τι θα κανω με τη ζωη μου και ολα αυτα) δεν τα συζηταω.....μπορει να φταιει και αυτο που δεν κοιμαμαι αλλα και παλι δεν πιστευω να αγχονομαι τοσο πολυ για αυτο......:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Σταμάτησα να σκέφτομαι πως "πρέπει να κοιμηθώ"
Τα χάπια πάντως εγώ θα τα απέφευγα...
Συμφωνώ.
Είχα ακούσει αυτή την άποψη από μία φίλη μου, ότι όσο το σκέπτεσαι ότι πρέπει να κοιμηθείς τόσο δεν θα σε παίρνει ο ύπνος, το εφάρμοσα και είχε επιτυχία.
Αν δω ότι δεν με παίρνει ο ύπνος, ή ξυπνήσω κάποια στιγμή και δεν ξανακοιμάμαι εύκολα, σηκώνομαι, κάνω κάτι, μετά παίρνω ένα περιοδικό ή ένα βιβλίο ή κάτι προς ανάγνωση (δεν ξέρεις πόσο επίδραση έχει πάνω μου ο Asterix που έχω όλη τη σειρά) και έπειτα από λίγο γυρίζω πλευρό και κοιμάμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jesse_james

Δραστήριο μέλος

Ο jesse_james αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 464 μηνύματα.
Τις λίγες φορές που έχω προβλήματα ύπνου είναι όταν έχει χάσει η ομάδα μου.
Μόνο που τώρα έχουν αρχίσει να γίνονται συχνότερες ελέω των παλτών που έχουμε μπλέξει.
Παππά Νοτιά βάλτε λεφτά! :P

Όοσ αφορά την λύση, πίνω δύο ποτηράκια κρασί και πέφτω μπρούμυτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάντια

Νεοφερμένος

Η Νάντια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Ξέρω πως νοιώθεις, έχω περάσει κι εγώ περιόδους πολύ άσχημης αϋπνίας. Πολύ πιθανό είναι να φταίει το στρες ή ακόμα και να έχεις κάνει τον οργανισμό σου να συνηθίσει τις λίγες ώρες ξεκούρασης.
- Ένα από τα πράγματα που πρέπει να κοιτάξεις είναι το διαιτολόγιο σου. Νομίζω είναι αυτονόητο ότι η κατανάλωση καφεΐνης είναι στα ‘’do not’’. Απέφυγε τις μεγάλες ποσότητες γλυκών (η ζάχαρη φέρνει υπερδιέγερση) και σοκολάτας (το κακάο περιέχει αρκετή καφεΐνη). Δεν σου λέω κοψ’ τα, άλλωστε κι εγώ η ίδια είμαι chococholic!!, απλώς με μέτρο. Το αλκοόλ στην αρχή μπορεί να σε κάνει να νοιώθεις χαλάρωση αλλά η κατανάλωση του προκαλεί υπερδιέγερση. Τέλος καλό είναι να μην τρως αργά το βράδυ και να προτιμάς για βραδινό κάτι ελαφρύ. Η διαδικασία της χώνεψης μπορεί να μην αφήσει τον οργανισμό σου να ηρεμίσει, (προσωπικά με κάνει να βλέπω εφιάλτες!!)
- Τα χάπια είναι περιττά και συνήθως κάνουν περισσότερο κακό απ ότι καλό κάνουν. Ευτυχώς για μας έχει προνοήσει η μητέρα φύση για τα πάντα, υπάρχουν πολλά βότανα γνωστά για την ηρεμιστική τους και αγχολυτική τους δράση. Ιδανικό για την περίπτωση σου είναι η βαλεριάνα. Μπορεί να την βρεις σε μορφή χαπιού στο φαρμακείο αλλά εγώ θα σου πρότεινα να την αναζητήσεις στην φυσική της μορφή, να την βράσεις και να την πιεις σε τσάι. Εγώ την προμηθεύομαι από την λαϊκή αγορά από τον πάγκο που πουλάει βότανα. Μπορείς επίσης να την βρεις σε οποιοδήποτε μαγαζί που πουλάει βότανα και τσάγια. Είναι ιδανική για περιπτώσεις μεγάλου στρες που είναι τόσο έντονο που χάνεις τον ύπνο σου. Το μόνο κακό είναι ότι μυρίζει αρκετά άσχημα…
- Μια που πας σε γυμναστήριο κοίταξε για κάποιο πρόγραμμα yoga. Στην αρχή είναι πραγματικά πολύ κουραστική αλλά μετά από 2-3 μαθήματα βλέπεις τρομερά αποτελέσματα.
- Αν παρ όλα αυτά τίποτα δεν βοηθάει σκέψου την περίπτωση να ζητήσεις την βοήθεια ενός ειδικού. Δεν είναι κακό. Η γνωσιακή-συμπεριφοριστική ψυχοθεραπεία είναι μια προσέγγιση που εστιάζει στον τρόπο με τον οποίο ο καθένας επεξεργάζεται τις διάφορες καταστάσεις και τις νοηματοδοτεί ως στρεσογόνες. Στόχος της είναι η διαχείριση του στρες μέσω της αμφισβήτησης των αυτόματων αρνητικών σκέψεων, της υιοθέτησης ενός πιο ρεαλιστικού τρόπου σκέψης και της εφαρμογής συμπεριφοριστικών αλλαγών αλλά και τη διαχείριση της σωματικής έντασης με ασκήσεις χαλάρωσης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Τα στιλνοξ που τα βρηκες; Οι αυπνιες είναι σοβαρές καταστάσεις και μπορούν να οδηγήσουν σε σημαντικότατη έκπτωση τόσο της ζωής όσο και της υγείας του ατόμου. Αν επιμένουν πάνω απο δέκα μέρες πρέπει να σε δει ψυχίατρος γιατί μεταξύ άλλων θα αρχίσει να έχει προβλήματα το ανοσοποιιητικο σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nektariosmakris

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο νεκτάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
για την αυπνια : σκορδο,τηλιο,ζεστο μπανιο,χαλαρωτικη μουσικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
...και το Johnson's baby οχι πια δακρυα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
για την αυπνια : σκορδο,τηλιο,ζεστο μπανιο,χαλαρωτικη μουσικη
...και sex. Μετά από ένα καλό sex έρχεται αυτόματα ένας γλυκός-γλυκός ύπνος.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
...και sex. Μετά από ένα καλό sex έρχεται αυτόματα ένας γλυκός-γλυκός ύπνος.




Ναι για εμας σίγουρα, αλλά αυτές θέλουν αγκαλίτσες :P :look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Ναι για εμας σίγουρα, αλλά αυτές θέλουν αγκαλίτσες :P :look:
Αυτό εννοείται. Δεν είπαμε να γυρίσεις από την άλλη και να ροχαλίζεις. Αγκαλίτσα θα κοιμηθείτε.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

presvis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο presvis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Δεν μπορώ να κοιμηθώ με τίποτα. Έχω πολλά μέσα στο κεφάλι μου, και το βράδυ όλα αυτά μαζεύονται και είναι σαν να έρχονται μπροστά μου. Την μέρα ξεχνιέμαι, αλλά το βράδυ είναι αλλιώς. Σκέφτομαι την σχολή μου, εάν θα βρω δουλειά μετά, σκέφτομαι πρόσωπα και καταστάσεις, τις πιο πολλές φορές στενάχωρες με αποτέλεσμα να μην μπορώ να ηρεμήσω και να κλείσω τα μάτια μου να κοιμηθώ. Έτσι, κοιμάμαι πολύ αργά με αποτέλεσμα να ξυπνάω μεσημέρι και να χάνω τα πρωινά μου.. Δεν ξέρω μέχρι πόσο θα συνεχιστεί αυτή η κατάσταση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nymphet

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nymphet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Δεν μπορώ να κοιμηθώ με τίποτα. Έχω πολλά μέσα στο κεφάλι μου, και το βράδυ όλα αυτά μαζεύονται και είναι σαν να έρχονται μπροστά μου. Την μέρα ξεχνιέμαι, αλλά το βράδυ είναι αλλιώς. Σκέφτομαι την σχολή μου, εάν θα βρω δουλειά μετά, σκέφτομαι πρόσωπα και καταστάσεις, τις πιο πολλές φορές στενάχωρες με αποτέλεσμα να μην μπορώ να ηρεμήσω και να κλείσω τα μάτια μου να κοιμηθώ. Έτσι, κοιμάμαι πολύ αργά με αποτέλεσμα να ξυπνάω μεσημέρι και να χάνω τα πρωινά μου.. Δεν ξέρω μέχρι πόσο θα συνεχιστεί αυτή η κατάσταση..

Σε νιώθω!Είχα περάσει παρόμοια φάση και είχα καταντήσει κουρέλι.Η λύση ήρθε τυχαία,όταν σταμάτησα για ιατρικούς λόγους να πίνω καφέ.Αν πίνεις καφέ δοκίμασε να τον κόψεις και θα κοιμάσαι σαν πουλάκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Το καλοκαίρι ειδικά οι αϋπνίες χτυπάνε κόκκινο. Το μάτι γαρίδα μέχρι τα ξημερώματα. Οπότε κι εγώ το εκμεταλλευόμουν και ζωγράφιζα ή έγραφα ποιήματα. Όλα αυτά μέχρι το καλοκαίρι που μας πέρασε που λόγω θερινών μαθημάτων άλλαξα ρυθμούς αναγκαστικά. Το καλοκαίρι που μας έρχεται όμως προβλέπεται διαφορετικό. Πίσω οι αϋπνίες και η μελαγχολία του καλοκαιριού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apanthimos

Νεοφερμένος

Ο apanthimos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Αν έχει ζέστη δεν μπορώ να κοιμηθώ με τίποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

logica

Νεοφερμένος

Η logica αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Εγώ πάντως εχω λιώσει στο candy crash...Μετά από 1 ώρα είμαι τέζα. Βλέπω ζαχαρωτά στον ύπνο μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

presvis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο presvis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Σε νιώθω!Είχα περάσει παρόμοια φάση και είχα καταντήσει κουρέλι.Η λύση ήρθε τυχαία,όταν σταμάτησα για ιατρικούς λόγους να πίνω καφέ.Αν πίνεις καφέ δοκίμασε να τον κόψεις και θα κοιμάσαι σαν πουλάκι.

Δεν πίνω καφέ, αλλά σε ευχαριστώ για την απάντηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nymphet

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nymphet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Χμμ να πω τότε και για τα βιντεάκια asmr?Βοηθάνε πολλούς να χαλαρώσουν και τελικά να κοιμηθούν.Άλλοι βέβαια τα βρίσκουν απλώς περίεργα.Δεν έχει να χάσεις κάτι με το να δοκιμάσεις όπως και να χει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top