To φαινόμενο Herbalife και άλλες πυραμίδες: Απάτη;

Τι πιστεύετε; Αληθεύει ότι βγάζεις πολλά χρήματα από αυτά;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 69)

WITTMANN

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο WITTMANN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Αυτες οι Συγκεντρωσεις...meetings... Σεμιναρια ( η οπως αλλιως τα λενε),νομιζω γινονται για να ''ψηστουν οι αναποφασιστοι να μπουν και οσοι ειναι ηδη μεσα και αμφιβαλουν,να πειστουν για να συνεχισουν.

Ερχονται οσοι ειναι ''ψηλα'' στα κλιμακια και ΔΕΙΧΝΟΥΝ τις ερσεντες που δινει η Εταιρεια...ΔΕΙΧΝΟΥΝ τις επιταγες της πληρωμης τους (σε προσφατη τετοια συναντηση,μια ''πετυχημενη'' εδιξε την επιταγη των 4.000 ευρω που πηρε για να τρεξουν τα σαλια στους ''απο κατω'').

Μου λενε οτι Δινει η LR αυτοκινητα και επιταγες,ΑΛΛΑ ΣΕ ΕΛΑΧΙΣΤΟΥΣ.
5 στην Πελοποννησο...3 στην Στερεα Ελλαδα κλπ.
Ειναι 40 - 50 σε ολη την Ελλαδα και ''υπαρχουν'' για να τους βλεπουν οι χιλιαδες ''απο κατω'' και να θελουν να γινουν κι αυτοι ετσι.

Και κατι που εχει σχεση με τον Νομο.
Για τα προιοντα που πουλας σε γνωστους και φιλους,ΔΕΝ ΔΙΝΕΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ...
Τι θα γινει αν καποιος/οι ζητησουν η (ακομα ''πιο περα'') αν καποιος σε καταγγειλει οτι κανεις εμποριο και δεν δινεις αποδειξεις ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

WITTMANN

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο WITTMANN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Φιλος μου εκανε σε τετοια εταιρεια,χουνερι...
Εκανε στην αρχη μια παραγγελια μικρη...
Μετα παρεγγειλε πραγματα αξιας 600 - 700 ευρω...Του τα εστειλαν με την προοπτικη οτι θα τους πληρωνε αργοτερα και δεν τους πληρωσε ποτε !
Επι δυο μηνες τον ενοχλουσαν στα τηλεφωνα...αυτος η τους απεφευγε η τους ελεγε <<Καντε μου μηνυση...πηγαιντε με στα Δικαστηρια>>.
Καποια στιγμη βαρεθηκαν και τον παρατησαν στην ησυχια του.
Το ιδιο εκανε και αλλη γνωστη με μικροτερη παραγγελια.
Δεν σας βαζω ιδεες τωρα !!!
;):whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Πάντως νομικά απορώ πως δεν το κυνήγησαν, είναι πανεύκολο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WITTMANN

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο WITTMANN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Γιατι δεν αξιζε τον κοπο !!
Για 600 - 700 ευρω,δεν αξιζει να μπουν σε εξοδα (Δικηγοροι...Παραβολα κλπ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Στις αγωγές συνήθως ζητούν και τα όποια δικαστικά έξοδα. Μου φαίνεται περίεργο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WITTMANN

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο WITTMANN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Το οτι τα ζητουν,δεν σημαινει οτι τα παιρνουν κιολας.
Για ενα τετοιο ποσο (600 - 700 ευρω) προτιμουν να μην μπλεξουν οι εταιρειες η οποιοσδηποτε γιατι για να παρουν αυτα τα λεφτα μπορει να ''τρεχουν'' χρονια.
Αναβολες...Εφεσεις κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evalliaChefαρα

Νεοφερμένος

Η evalliaChefαρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
χααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα
Οι καραπατεώντες του κερατά... Οι παπατζίδες ναιιιι. Ναι με όλη την έννοια της λέξης... Όποτε τους βλέπω ή τους ακούω μου έρχεται να τους σαπίσω στο ξύλο...τους αλήτες...και όλα αυτά γιατί???
Γιατί εμένα είχε την πολύ κακή τύχη να μπλέξει μαζί τους η ξαδέρφη μου....Κοπέλα που μόλις λίγους μήνες είχε έρθει Αθήνα και έψαχνε επειγόντως για δουλειά για να μπορεί να συντηρεί τον εαυτό της.. Δε τους ήξερε και μια μέρα που πήγαινε ήδη σε μια δουλειά που είχε αρχίσει συνάντησε ένα ρεμάλι, μα ένα ρεμάλι που έμελλε να τη καταστρέψει.. Της είπε όλες αυτές τις μπαρούφες περί υγειινής διατροφής, άσκησης κλπ.
Μάλιστα, αν θυμάμαι καλά, την προσέγγισε λέγοντάς της "Γεια σας, 1 λεπτό θα πάρει... Κάνουμε έρευνα εργασίας.. Εργάζεστε?"Αυτό ήταν...Την πιάσανε στο φλέγον σημείο...
Τα πήγε από εδώ, τα πήγε από εκεί την πάσαρε να πάει τάχα σε μια ενημέρωση που θα έκαναν για μια και μόνο μόνο μια φορά (χαχαχα) στο Ντιβάνι Κάραβελ στην Αθήνα..Και οτι εκεί θα μάθε ότι θέλει και χρειάζεται για τη δουλειά...Εγώ το ψιλιάστηκα και την απέτρεψα, αλλά στο τέλος άλλαξε γνώμη και θέλησε να πάει αλλά επειδή δεν ήθελα να την πατήσει πήγα μαζί ης.. Το τι άκουσα δεν λέγεται.
Αυτό ακριβώς που λέγανε οι άλλοι παραπάνω. Όλοι είχανε μάθει το ποιηματάκι μικροί-μεγάλοι για να κοροϊδέψουν τον κοσμάκη, κυρίως ταλαιπωρημένο, ώστε να τους ρουφήξουν λεφτά. Το ζώον η ξαδέρφη μου ψήθηκε κυρίως γιατί της γυάλισε ο ένας εκ των ομιληθέντων, Παρά τις προτροπες και τις προειδοποιήσεις μου που τους είχα καταλάβει τι κουμάσια γαμημένα ήταν, μπλέχτηκε μαζί με αυτή την κωλοεταιρεία και χα..
απομακρύνθηκε από μένα (της ασκούσα επιρροή και της χαλούσα συχνά το παραμύθι που της στήνανε, με αποτέλεσμα να με βγάλουν σκάρτη στα μάτια της (τάχα δεν την καταλαβαίνω, δεν έχω εξετάσει καλά το θέμα κλπ) .Εγώ διευρευνούσα κάθε μέρα, αλλά εφ'όσον δεν μου μιλούσε πια και μ'έδιωχνε, εμένα που πάντα ήμουν η πρώτη σκέψη της για άνθρωπο... Δεν μπορούσα να καταλάβω πολλά λοιπόν, παρά μόνο οτι μετά από 4-5 μήνες (οπου δούλευε, αλλά ποτέ της, όπως έμαθα εκ των υστέρων δεν έβγαλε τίποτα), που "έτυχε" μετά από τόσο καιρό να περάσω από το σπίτι της και είπα να της πω ένα "γεια", ανέβηκα και τι να αντικρύσω? Είχε
μαζέψει ένα δωμάτιο ολοκληρο με τα αγαπημένα κωλοπροϊόντα! Την είχα ψήσει το κάθαρμα (εκείνο που της άρεσε και που ήταν ουσιαστικά ο λόγος που ξεκίνησε και όχι επειδή πίστεψε τις παπαριές) ν'αγοράσει έναν αριθμό προϊόντων για να μεταβεί αμέσως στο σουπερβάιζορ που ακόμη δεν έχω καταλάβει τι ήταν.. Θα ανέβαινε πιο γρήγορα στη κατηγορία με τις χρηματικές απολαβές, κάτι τέτοιο..
Γι αυτά τα προϊόντα έσκασε 4.000... Κόντεψα να μείνω παραγματικά. Μεγαλύτερο βούρλο. ζώον , βλήμα κ.ο.κ. δεν έχω συναντήσει. Άρχισα να φωνάζω γιατί δεν πίστευα ότι άκουγα.. Οτι το αρχίδι της πουλούσε έρωτα για ν'αγοράζει αυτή προϊόντα, αλλά να πληρώνεται αυτός τα λεφτά στην τράπεζα λόγοω ενεργιας της κατώτερης γραμμής του...μη χέσω.. Σαν να μην έφθανε αυτό, της ζητούσε και λεφτά γιατί τάχα είχε πάρα πολλά έξοδα και δεν του έφθαναν τα 1.050 που έβγαζε(στις ενημερώσεις έλεγε 2.000) και .αυτή σαν ζώο του εδινε και άλλα και άλλα κι άλλα κι άλλα.. Δεν έχω ακόμη υπολογίσει πόσα τελικά της έφαγε, το σίγουρο είναι οτι από οικονομικής άποψης μόνο... τη διέλυσε...!...
Σαν τα έμαθα επιτέλους! Επιτέλους άρχισε για πρώτη φορά να μ'ακούει και να πιστεύει αυτά που της λέω πιο πολύ γιατί κι αυτή επιτέλους είχε αρχίσει να παραδέχεται αυτό που πολύ καλά ήξερε οτι γινόταν... Οτι την ήθελε για να της φάει τα λεφτά ανεβαίνοντας βαθμίδα χάρη σε εκείνη...
Έτσι η ξαδέρφη μου πλέον προσπαθεί 1 μιση χρόνο μετά να βγάλει τα προς το ζην που πολλές φορές δεν τα καταφέρνει και την βοηθώ να συνεχίσει τις σπουδές που είχε εγκαταλείψει για να δουλεύει εκεί, χωρίς όμως να πιάσει ούτε έναν πελάτη! Ούτε ακόμη και τη μάνα της..χα! Και φυσικά δουλεύει οσο το δυνατόν περισσότερο για να ξαναμαζέψει όσα έχασε.. Και δυστυχώς ακόμη έχει πάρα πολύ, μα πάρα πολύ δρόμο.

Δε νομίζω λοιπόν διαβάζοντάς το φίλε μου να θες να συμβεί κάτι τέτοιο στην αδερφούλα σου, ούτε σε κανέναν μα κανένα άλλο. Και επίσης νομίζω πως δεν είναι μόνο η ξαδέρφη μου που έχει περάσει αυτά.. Είναι πολλοί αυτοί που ζήσανε, ή ζουν παρόμοια..
Ξυπνήστε λοιπόν και φύγετε μακριά από τέτοιες πυραμίδες, τέτοιους απατεώνες. Όλα όσα λένε είναι ψέματα. Ψέματα.
Αν τους δώσετε την ευκαιρία να νομίζουν έστω και λίγο οτι σας πείσανε, τότε να είστε σίγουροι οτι ακόμη και γάιδαρο οτι πετάει θα σας πείσουν. Μέσα από καρδιάς, ποτέ μη μπλέξετε με αυτή τη φάρα. Η ξαδέρφη μου είναι τρανό παράδειγμα μαθήματος να μην εμπιστεύεσαι εύκολα ότι σου σερβίρουν και ποτέ μα ποτέ να μη δανείζεσαι, όταν δεν είσαι σίγουρος οτι θα τα πάρεις πίσω. Κακώς ή καλώς, χάρη σε εκείνη έμαθα ακόμη μια άσχημη πλευρά του είδους άνθρωπος και μιαν ακόμη όψη της ζωής για να προσέχω ακόμα πιο πολύ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Galleon

Νεοφερμένος

Ο Galleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Γειά σε όλους.Αγόρασα το πακέτο τους πριν κανά χρόνο.Όλα τα χρήματα που ξόδεψα είναι περίπου 100 ευρώ αν βάλω και μια φορά που πήγα διήμερο σε meeting σ'ενα ξενοδοχείο.Το θέμα παιδιά δεν είναι το ταλέντο που έχεις στις πωλήσεις ή η εμφάνιση.Και εγώ εμφανίσιμος είμαι.Η τεράστια απάτη είναι οτι πουλάνε προιόντα για να αδυνατίσει κάποιος,γράφουν διατροφικά πλάνα σε ζυγίζουν και κάνουν λιπομετρήσεις άτομα όπως.Παπάδες.Αστυνομικοί.Πρώη σερβιτόροι.Σεκιουριτάδες.Άτομα με λίγα λόγια που δεν έχουν καμία σχέση με αυτό που κάνουν.Όσα κιλά και να είσαι πάντα θα σου βρούνε πρόβλημα για να πάρεις τα προιόντα τους.Πρέπει ο κόσμος να προσέχει και να απευθύνεται σε όσους έχουν σπουδάσει όπως διατροφολόγους και γυμναστές.Πάνω απ'ολα η υγεία.Δυστυχώς όσο αυξάνεται η ανεργία,τόσο τέτοιες εταιρείες θα επενδύουν πάνω στην απελπισία τους ανθρώπου στην αναζήτηση μιας καλύτερης ζωής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top