Όριο ηλικίας για ταξίδι στο εξωτερικό

kapten11

Νεοφερμένος

Η kapten11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
να σας πω την αμαρτία μου θέλω να πάω με το αγόρι μου σουηδία και η μητέρα μου το χέρι απλά ο πατέρας m δεν θέλω να το μάθει
επειδή είναι χωρισμένη και ρωτάω μήπως πρέπει να κάνουν κάποια χαρτιά ? με ταυτότητα θα ταξιδέψω
το αγόρι μου είναι ενήλικας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
What? Τι εννοεις πιο ασφαλες; Οι ταυτοτητες με λατινικους χαρακτήρες αναγνωριζονται παντου στην Ευρωπη, μονο αν θελεις να γραφτεις κατοικος ζητανε διαβατηριο...
Βασικα το τελευταιο που ειπες εννοουσα για μονιμος κατοικος και ετσι.Γνωστους μεταναστες που εχω σε χωρες της Ευρωπης χρησιμοποιουν το διαβατηριο για ελεγχο παρα την αστυνομικη ταυτοτητα.
Ασχετο,αλλα τωρα το θυμηθηκα ακουστηκε οτι θα αλλαξουν και οι αστυνομικες ταυτοτητες τωρα.Θα συμβει συντομα ή θα περιμενουμε για πολυ καιρο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Βασικα το τελευταιο που ειπες εννοουσα για μονιμος κατοικος και ετσι.Γνωστους μεταναστες που εχω σε χωρες της Ευρωπης χρησιμοποιουν το διαβατηριο για ελεγχο παρα την αστυνομικη ταυτοτητα.
Ασχετο,αλλα τωρα το θυμηθηκα ακουστηκε οτι θα αλλαξουν και οι αστυνομικες ταυτοτητες τωρα.Θα συμβει συντομα ή θα περιμενουμε για πολυ καιρο;

Βασικα οπου ειναι ζωνη Σενγκεν δεν υπαρχει καν ελεγχος, ο μονος "ελεγχος" ειναι οταν δινεις τα χαρτια σου στον υπαλληλο στην πυλη, μιας που μπορει πλεον να μην περασεις καν απο τους γκισεδες. Στο Ηνωμενο Βασιλειο υπαρχει κανονικα ελεγχος και εχω ακουσει οτι στραβωνουν λιγο με τις ταυτοτητες αλλα οχι οτι θα εχει καποιος προβλημα. Εγω ειχα παει με διαβατηριο οποτε δν ξερω αν απλα σε ψαχνουν λιγο περισσοτερο. Παντως περνας κανονικα.

Για τις ταυτοτητες που λες, υπηρχαν σχεδια του υπουργειου εδω και πολλα χρονια αλλα καθε φορα πηγαιναν προς τα πισω. Επειδη ομως αν δεν αλλαξουμε τις ταυτοτητες, απειλησαν οι Αμερικανοι οτι θα βγουμε απο το visa waiver προγραμμα, η κυβερνηση θα τις αλλαξει συντομα. Τωρα αν θα ειναι παλι κουμουτσες ή θα τις κανει στο μεγεθος πιστωτικης οπως ολος ο κοσμος δεν το ξερω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Βασικα οπου ειναι ζωνη Σενγκεν δεν υπαρχει καν ελεγχος, ο μονος "ελεγχος" ειναι οταν δινεις τα χαρτια σου στον υπαλληλο στην πυλη, μιας που μπορει πλεον να μην περασεις καν απο τους γκισεδες. Στο Ηνωμενο Βασιλειο υπαρχει κανονικα ελεγχος και εχω ακουσει οτι στραβωνουν λιγο με τις ταυτοτητες αλλα οχι οτι θα εχει καποιος προβλημα. Εγω ειχα παει με διαβατηριο οποτε δν ξερω αν απλα σε ψαχνουν λιγο περισσοτερο. Παντως περνας κανονικα.

Για τις ταυτοτητες που λες, υπηρχαν σχεδια του υπουργειου εδω και πολλα χρονια αλλα καθε φορα πηγαιναν προς τα πισω. Επειδη ομως αν δεν αλλαξουμε τις ταυτοτητες, απειλησαν οι Αμερικανοι οτι θα βγουμε απο το visa waiver προγραμμα, η κυβερνηση θα τις αλλαξει συντομα. Τωρα αν θα ειναι παλι κουμουτσες ή θα τις κανει στο μεγεθος πιστωτικης οπως ολος ο κοσμος δεν το ξερω...
Στο Ηνωμενο Βασιλειο οντως ψιλοστραβωνουν και για αυτο ειπα οτι ισως χρειαζεται διαβατηριο.Σκεφτομαι να παω μελλοντικα Αγγλια και αναρωτιεμαι μηπως ειναι καλυτερα να βγαλω απο τωρα διαβατηριο.Γερμανια που πηγα προσφατα με ατυνομικη ταυτοτητα δεν υπηρξε κανενα θεμα.
Ακουστηκε οτι οι νεες ταυτοτητες θα γινουν σε μικροτερο μεγεθος και οτι θα περιεχουν και αλλα στοιχεια οπως η ιριδα του ματιου που ειναι διαφορετικη σε καθε ατομο και κατι αλλα πραγματα που μου διαφευγουν.Λεγεται πως καθε πολιτης πρεπει να πληρωσει απο 10 € για τις νεες ταυτοτητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kapten11

Νεοφερμένος

Η kapten11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ρε παιδια τελικα μπορω η οχι ? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Λογικά ναι, αλλά το πιο ασφαλές είναι να επικοινωνήσεις με την αεροπορική εταιρεία που θα πετάξεις να σου πουν αν αυτοί θέλουν κάποια χαρτούρα παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Για τις χώρες schengen , λόγω του οτι δεν υπάρχει έλεγχος στα σύνορα, απαγορεύεται να εκδίδεται εισιτήριο σε ανήλικο ή να επιβιβάζεται αυτός σε μέσα μεταφοράς (που μεταβαίνουν εξωτερικό) χωρίς την παρουσία του γονέα ή χωρις να έχει κάποιο έγγραφο μαζί του (συναίνεση γονέων) και χωρις φυσικά κάποιο ταξιδιωτικό έγγραφο.Το επιθυμητό είναι να ταξιδέψεις με διαβατήριο (που αποτελεί δημόσιο έγγραφο με σφραγισμένη την φωτογραφία σου) και φυσικά υπεύθυνες δηλώσεις και των δυο γονέων σου με γνήσιο υπογραφής απο ΚΕΠ ή το τοπικό Αστυνομικό Τμήμα ή εαν έχει αφαιρεθεί η επιμέλεια απο τον 1 γονέα να φέρεις μαζί και επικυρωμένο απόσπασμα της δικαστικής απόφασης με την οποία αφαιρέθηκε η επιμέλεια του άλλου γονέα.Αυτό που σου λέω εγώ είναι το νόμιμο όπως ορίζετε απο την συνθήκη σένγκεν για άτομα κάτω των 18 και φυσικά όπως θα σε συμβουλέψουν και οι αστυνομικοί συνοριακών σταθμών και Α.Τ αερολιμένα διαδοχικά μπορεί να αντιμετωπίσεις πρόβλημα στα σύνορα.Το ενδεχόμενο να τον κρατήσουν στο Α.Τ αερολιμένα για αρπαγή ανηλίκου το έχεις σκεφτεί καθόλου?Γιατί εσύ αυτή την στιγμή θέλεις να ταξιδέψεις οχι μόνη αλλά με ενήλικο που δεν είναι και ο ασκών της επιμέλειας σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kapten11

Νεοφερμένος

Η kapten11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
μάλιστα, αν υπογράψει η μητέρα μου μόνο, μπορώ να πάω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Δεν μπορείς να βγεις από την χώρα, κάτω των 18 ετών, δεν έχει σημασία Ευρώπη ή όχι Ευρώπη.

1) Εάν έρθει μαζί σου ο πατέρας σου, χρειάζεσαι μόνο την ταυτότητά σου (αναγνωρίζεται παντού) ή το διαβατήριό σου.
2) Εάν έρθει μόνο η μαμά σου, πρέπει ο πατέρας σου να πάει στο αστυνομικό τμήμα του δήμου σου και να υπογράψει σε ένα χαρτί ότι επιτρέπει την μητέρα σου να σε βγάλει από την χώρα.
3) Εάν δεν έρθουν οι γονείς σου μαζί σου, αλλά βγεις από την χώρα με κάποιον ενήλικα (18+), πρέπει οι γονείς σου (για την μητέρα δεν ξέρω, για τον πατέρα σου σίγουρα), να πάνε πάλι στην αστυνομία, να υπογράψουν σε ένα χαρτί ότι επιτρέπουν αυτόν τον ενήλικα να σε βγάλει από την χώρα.

Καλό είναι αυτό το χαρτί, να το έχεις βγάλει καμιά 2-3 φωτοτυπίες, γιατί στα σύνορα κάποιες φορές, υπάρχουν και διάφοροι συνοριοφύλακες που θέλουν αυτό το χαρτί να το κρατήσουν στα σύνορα.

Αυτά τουλάχιστον ίσχυαν πριν τρία-τέσσερα χρόνια, γιατί εγώ έβγαινα κάθε καλοκαίρι στην Βουλγαρία, κάποιες φορές μόνο με την μητέρα μου, άλλες και με τους δύο και άλλες με θείους μου, και η διαδικασία ήταν η ίδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
μάλιστα, αν υπογράψει η μητέρα μου μόνο, μπορώ να πάω;




Σου έχω γράψει αναλυτικά την διαδικασία αφού είναι και οι δυο εν ζωή και ασκούν και οι δυο επιμέλεια χρειάζεται υπεύθυνη δήλωση και των δυο γονέων του νόμου 105 με γνήσιο υπογραφής είτε απο ΚΕΠ είτε απο την αστυνομία οτι επιτρέπου στην κόρη τους να ταξιδέψει εξωτερικό αλλιώς μπορέί να κατηγορήσουν τον φίλο σου για αρπαγή ανηλίκου.Ο συνοριοφύλακας ή ο υπάλληλος αεροδρομίου δεν μπορέί να ξέρει ποιος είναι ο άλλος και τι κάνει μαζί σου.Έχουν γίνει δεκάδες περιστατικά αρπαγής ανηλίκων όπου προσπάθησαν παράνομα να βγάλουν τα παιδιά εκτός συνόρων και τους έπιασαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kefalas1999

Νεοφερμένος

Ο kefalas1999 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
ειμαι 17 θελω να παω κυπρο με κατι φιλαρακια μου 26 και 30 μπορει καποιος να μου απαντησει με σιγουρια αν χρειαζομαι χαρτια ή αν αρκει η ταυτοτητα? ευχαριστω εκ των προτερων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Κάθε χώρα θεσπίζει τους δικούς της κανόνες όσον αφορά την είσοδο και την έξοδο ανήλικων σε αυτήν.Η χώρα μας απαγορεύει αυστηρά την έξοδο ανήλικων είτε μόνοι τους είτε με άτομα που δεν είναι οι νόμιμοι γονείς τους.Χρειάζεται υπεύθυνη δήλωση και των δύο γονέων με γνήσιο υπογραφής απο τα ΚΕΠ ή την Αστυνομική Αρχή του τόπου κατοικίας και ταξιδιωτικό έγγραφο που να φέρει την φωτογραφία του ανήλικου σφραγισμένη όπως ταυτότητα ή διαβατήριο προκειμένου να μην αντιμετωπίσεις πρόβλημα στο αεροδρόμιο εδώ στην Ελλάδα κατά την πτήση σου προς Κύπρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Συγγνώμη, είσαι σίγουρος για τα παραπάνω; Είχα κάνει σίγουρα δύο φορές το Ελλάδα-Γερμανία ως ανήλικη και δεν χρειάστηκε τίποτα από τα παραπάνω. Την πρώτη φορά ήμουν 14 και ο αδερφός μου 17 και τη δεύτερη φορά στα 16, ολομόναχη. Ούτε υπεύθυνες δηλώσεις ούτε τίποτα δεν είχα μαζί μου, μόνο ταυτότητα, boarding pass και γειά σας. Εκτός αν έχει αλλάξει κάτι γιατί έχουν περάσει και σχεδόν 10 χρόνια. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Εκτοτε έχουν υπάρξει σειρά αποφάσεων απο τα δικαστήρια για περιπτώσεις αρπαγής ανηλίκων και έξοδο απο την χώρα παράνομα και τα πράγματα έχουν συμμαζευτεί κάπως.Η νόμιμη διαδικασία είναι αυτή τα άτομα με τα οποία θα ταξιδέψει δεν είναι συγγενικά αλλά φίλοι.Ο αστυνομικός δεν μπορεί να ξέρει τι ακριβώς θέλουν μαζί του οπότε είναι σκόπιμο να θεωρήσει ότι πρόκειται για αρπαγή και αν τους μπουζουριάσουν.Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να στείλεις μια ωραία μέρα τους γονείς στα ΚΕΠ ότι σου επιτρέπουν να πας για να είσαι και εσύ και οι φίλοι σου καλυμμένοι νομικά και να μην μπλέξουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Chris mp1

Νεοφερμένος

Ο Chris mp1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας, σε δυο βδομαδες θα ταξιδεψω μονος μου στην Αλβανια με πουλμαν για μια οικογενειακη υποθεση, αλλα ειμαι ανηλικος (17 χρονων). Θα υπαρξη κανενα προβλημα στα συνορα, λογο της ηλικιας μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Μπορείς εφοσον φέρεις τα απαραίτητα ταξιδιωτικά έγγραφα που είναι το διαβατήριο ή αστυνομική ταυτότητα καθώς φέρουν φωτογραφία σου που είναι σφραγισμένη απο αστυνομική αρχή και επιπλέον υπεύθυνες δηλώσεις των δυο γονιών σου με γνήσιο υπογραφής απο ΚΕΠ ή Αστυνομία ή οποιαδήποτε άλλη δημοτική αρχή οτι σου επιτρέπουν να ταξιδέψεις εκτός συνόρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

yoran

Νεοφερμένος

Ο yoran αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 61 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ο γιός μου είναι 15 ετών και βάλε(είμαι ο πατέρας).Μπορεί να ταξιδέψει αεροπορικώς μαζί μου στο Λονδίνο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Αν έχει ταυτότητα ή διαβατήριο, γιατί να μην μπορεί; Αποδεικνύεται ούτως ή άλλως πανεύκολα (στην ταυτότητα σίγουρα), ότι έχετε σχέση πατέρα-γιου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Προφανως και μπορει. Οριο ηλικιας υπαρχει μονο αν ταξιδευει ασυνοδευτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 12 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top