Πάμε θέατρο;

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Εγώ περιμένω να ξεκινήσει το Τζασμίν με την Ελένη Ράντου. Δεν χάνω ποτέ παράστασή της :)

Παρομοίως! Τρελή αγάπη με τη Ράντου. Μια παράσταση που δε θα ξεχάσω ποτέ ήταν το "Κατάδικός μου" (λογοπαίγνιο) που με είχε πραγματικά αγγίξει, ίσως γιατί μού θύμιζε και κάπως μέρος του εαυτού μου. Το Φιλουμένα δε με τρέλανε βέβαια. Παίζει πολύ ωραία αλλά λίιιιγο περισσότερο δραματικά από όσο θα ήθελα. Έχει την ικανότητα πάντως να κλαίει αληθινά και σε μονολόγους της δεν πέφτει καρφίτσα. Θα πάω και σε αυτήν πρώτα ο Θεός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Σύλβια το "Για μια ανάσα" της Ράντου το είχες δει; Ήταν πραγματικά φοβερό! :)
Ναι, μπορεί να κλαίει αληθινά, στο Κατάδικός μου είχε ρίξει τέτοιο κλάμα που έτρεχε ακόμα και η μύτη της. Αλλά δεν το καταφέρνει σε όλες τις παραστάσεις αυτό :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Σύλβια το "Για μια ανάσα" της Ράντου το είχες δει; Ήταν πραγματικά φοβερό! :)
Ναι, μπορεί να κλαίει αληθινά, στο Κατάδικός μου είχε ρίξει τέτοιο κλάμα που έτρεχε ακόμα και η μύτη της. Αλλά δεν το καταφέρνει σε όλες τις παραστάσεις αυτό :)
Όχι δεν το είδα :(
Βασικά αυτό που κάνει είναι οτι δεν κλείνει τα μάτια της για πολλή ώρα, το έχω παρατηρήσει. Λίγο αυτό, λίγο το συναίσθημα, καταφέρνει και κλαίει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Ωραίο θέμα.
Καμμια παιδική έχετε να προτείνετε? Διότι εγώ πλέον μόνο εκεί προλαβαίνω να πηγαίνω.. !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ωραίο θέμα.
Καμμια παιδική έχετε να προτείνετε? Διότι εγώ πλέον μόνο εκεί προλαβαίνω να πηγαίνω.. !!


the big boss,ειναι οτι πρεπει για να αποδεχτει ημεγαλη,την μπεμπα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Όχι δεν το είδα :(
Βασικά αυτό που κάνει είναι οτι δεν κλείνει τα μάτια της για πολλή ώρα, το έχω παρατηρήσει. Λίγο αυτό, λίγο το συναίσθημα, καταφέρνει και κλαίει.

Εντάξει, δεν μπορείς να πλανταξεις στο κλάμα έτσι στα κουτουρου. Άλλωστε στο θέατρο δεν μπορούν να βάλουν σταγόνες κλπ για να φανεί ότι κλαίνε, οπότε οι ίδιοι οι ηθοποιοί πρέπει να το προξενήσουν. Αυτό γίνεται με διάφορες τεχνικές, όπως να μην κλείνουν τα μάτια, αλλά παράλληλα πρέπει να "πιάσουν το συναίσθημα" για να μετατραπεί το απλό δάκρυ σε κλάμα με λυγμούς και αναφιλητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
the big boss,ειναι οτι πρεπει για να αποδεχτει ημεγαλη,την μπεμπα


Η εγώ δεν κατάλαβα ή έψαξα κάτι λάθος. Διότι στο ίντερνετ μου έβγαλε τον Bruce Lee να δέρνει.. Θα έδειχνες τέτοια ταινία σε 4χρονο??και δεν είναι παράσταση.. Πλάκα μάλλον έκανες φαντάζομαι ε? Αλλά γιατί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η εγώ δεν κατάλαβα ή έψαξα κάτι λάθος. Διότι στο ίντερνετ μου έβγαλε τον Bruce Lee να δέρνει.. Θα έδειχνες τέτοια ταινία σε 4χρονο??και δεν είναι παράσταση.. Πλάκα μάλλον έκανες φαντάζομαι ε? Αλλά γιατί?


υπαρχει κ μεταγλωτισμενο.
οσο για τα αλλα,θα πω απλα..καλη συνεχεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
υπαρχει κ μεταγλωτισμενο.
οσο για τα αλλα,θα πω απλα..καλη συνεχεια

Με συγχωρείς έχω γίνει λίγο καχύποπτη εδώ μέσα...:"/
Εμένα μου βγάλε αυτό https://m.imdb.com/title/tt0067824/ γιαυτό και παραξενςυτηκα. Έγραψες big boss όχι boss baby και έβγαλε bruce Lee! :D
Φαίνεται καλό.. Η αλήθεια είναι πως η μεγάλη παθαίνει που και που τα θέματα της.. βλέπεις η πρώτη η πιο χαιδεμενη.. Προσπαθώ όμως να την ισορροπω. Πάω συχνά θέατρο μαζί της και περνάμε χρόνο μόνες μας αυτό της κάνει πολύ καλό. Και μια παράσταση με τέτοιο θέμα μακάρι να της περάσει μηνύματα. Σε ευχαριστώ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

stylegus

Νεοφερμένος

Ο stylegus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Για κάποιο λόγο εμένα δεν μου αρέσει πολύ το θέατρο. Δε λέω.. αν πάω καλά περνάω, αλλά γενικά δε θα ξεκινήσω να πάω.. Γενικά είμαι του κινηματογράφου. Αυτά που λένε ότι στο σανίδι φαίνεται ο ηθοποιός δε με βρίσκουν ιδιαίτερα σύμφωνο. Ίσα ίσα στον κινηματογράφο αξιολογείται κάτι εκ των προτέρων και μου φαίνεται απόλυτα λογικό το αποτέλεσμα να είναι καλύτερο και σε επίπεδο ερμηνιών. Καλά για την ποιότητα παραγωγής ούτε συζήτηση. Θα μου πεις συγκρίνω διαφορετικά πράγματα αλλά ουσιαστικά ο λόγος που δεν με εντυπωσιάζει το θέατρο είναι ο κινηματογράφος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Στο θέατρο υπάρχει αυτός ο παλμός, νιώθεις το συναίσθημα του ηθοποιού και ξέρει κι ο ίδιος αλλά κι εσύ οτι ό,τι λάθος κάνει, όσο καλά ή άσχημα τα πάει, θα φανεί άμεσα. Υπάρχει μια αλήθεια που δεν βρίσκω σε σειρές και ταινίες. Ο ηθοποιός είναι εκτεθειμένος 100% και αυτό είναι υπέροχο γιατί μου αρέσουν οι άνθρωποι με ατέλειες. Η τελειότητα του κινηματογράφου δε με εντυπωσιάζει. Ο άνθρωπος και οι ατέλειές του με ενθουσιάζουν και με ιντριγκάρουν. Και αυτό το βρίσκω μόνο στο θέατρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Για το πριν. Όπως αξιολογούνται εκ των προτέρων οι ηθοποιοί του κινηματογράφου, έτσι αξιολογούνται και οι ηθοποιοί του θεάτρου. Από ακρόαση περνάνε (casting) εκτός των περιπτώσεων που (όπως στον κινηματογράφο) έχουν αποδείξει από πριν την αξία τους, ή αν μιλάμε για μικρότερους θιάσους και οργανωμένες ομάδες. Πάνω κάτω όμως είναι το ίδιο σύστημα.
Αυτό π βλέπεις στον κινηματογράφο, χωρίς να θέλω να μειώσω την αξία κανενός, κάθε σκηνή ακόμη και κάθε φράση, μπορεί να έχει γυριστεί και 20 φορές και απλά κόβουν και συρράβουν το καλύτερο. Στο θέατρο δεν μπορείς να πεις κατ, πάμε πάλι, το οποίο σημαίνει πως ο ηθοποιός θα πρέπει να έχει σταμπιλάρει και την παραμικρή ανάσα. Επιπλέον ακόμη και σε μεγάλους θιάσους, έχεις πάντα να προβλέψεις το απρόβλεπτο, από τεχνικά προβλήματα σε φωτισμό και ήχο, στο σκηνικό, στη διάδραση με το κοινό, κλπ, πολλά μπορεί να συμβούν τα οποία όταν συμβαίνουν στον κινηματογράφο, απλά διακόπτεται το γύρισμα και ξαναρχίζουν. Στη σκηνή πρέπει να είσαι σε φοβερή ετοιμότητα ώστε να διαχειριστείς το κάθε απρόβλεπτο και συνήθως ο καλός ηθοποιός το διαχειρίζεται με τέτοιο τρόπο που δεν παίρνεις ποτέ χαμπάρι πως κάτι συνέβη. Στον κινηματογράφο αν ξεχάσεις μια ατάκα, αν κάνεις σαρδάμ, αν θες να βήξεις ή οτιδήποτε, απλά σταματάς και ξαναρχίζεις. Είναι πολλές οι διαφορές. Και φυσικά υπάρχουν και τα υπέρ και στην άλλη πλευρά. Όπως επιπλέον υπάρχουν άλλα πλεονεκτήματα που δεν έχουν να κάνουν τόσο με τον ηθοποιό. πχ με τα ίδια χρήματα που θα κάνει κάποιος μια ταινία, με τα ίδια μπορεί να κάνει 2-3 έργα στο θέατρο, όχι πως είναι φθηνό κ το θέατρο αλλά τέλος πάντων, θα έχει τη δυνατότητα να πει περισσότερα.
Ακόμη κ το τάδε εφέ που στην ταινία θα το κάνουν στον υπολογιστή, στο θεατρο πρέπει να στο δείξουν αλλιώς, χρησιμοποιώντας υλικά ή και το σώμα τους, σίγουρα περισσότερη δουλειά. Στον κινηματογράφο αυτό που βλέπεις είναι επι τω πλείστον η δουλειά του σκηνοθέτη, του υπολογιστή, το μοντάζ και χίλια δυό ακόμη, και λιγότερο του ηθοποιού. Απλά έχουμε συνηθίσει να αποδίδουμε τη δουλειά στο πρόσωπο π βλέπουμε. Είναι και πολλες οι παράμετροι, πχ ο τρόπος που δουλεύει ο σκηνοθέτης, στο κατά πόσο η δουλειά που βλέπεις είναι του ηθοποιού.
Εν ολίγοις, στο θεατρο μπορεί να σου φανεί κάτι χειρότερο, ενώ είναι πολύ καλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Παιδιά δύο ερωτήσεις έχω αν ξέρετε :)
1) Έχει δει κανείς την παράσταση ΡΕΝΑ (Αυγούστου Κορτώ) με την Υρώ Μανέ; Λέω να πάμε με φίλους! Θα ήθελα και σχόλια για την παράσταση!
2) Στο θέατρο ΑΚΡΟΠΟΛ, ποιες σειρές αξίζουν; Πχ αξίζει η 2η σειρά θεατών;
Το λέω για την περίπτωση οι πρώτες σειρές να είναι πολύ χαμηλά στο έδαφος με αποτέλεσμα να μην φαίνεται καλά η σκηνή. Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο να κλείσω κάπου 4η σειρά αν είναι!
Το λέω γιατί ο αφελής είχα κλείσει 1η σειρά θέσεις στο Δημοτικό Θέατρο Πειραιά και ήταν τραγικά χαμηλά σε σχέση με τη σκηνή, πιάστηκε ο λαιμός μας να κοιτάμε προς τα πάνω!!
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
 

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σας αρέσει το θέατρο, αν ναι γιατί? Αν πάλι όχι, γιατί όχι?
Πόσο συχνά πηγαίνετε?
Θα πηγαίνατε συχνότερα εάν το εισητήριο ήταν πιο οικονομικό?
Νοσταλγία... Πριν τον κοβιντ πήγαινα σε ΚΑΘΕ παράσταση που γυριζόταν εν Αθήναις. Τώρα... Μόνο yt
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,653 μηνύματα.
Βεβαίως και να παμε θεατρο, αρκει να ειναι ολοι εμβολιασμενοι 😅
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,823 μηνύματα.
Σας παραθέτω αποσπάσματα από την Ηλέκτρα, που βρίσκεται σε περιοδεία σε όλη την Ελλάδα αυτή την στιγμή, να πάτε οπωσδήποτε να δείτε την παράσταση, τρομερή✨
Μαρία μου, σε προσκυνώ🛐
 

Scarlett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Scarlett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Γνωρίζετε κάποια καλή παράσταση που να παίζετε από Σεπτέμβρη στην Αθήνα να μου προτείνετε;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top