Έχουμε το δικαίωμα να εγκαλούμε κάποιον για το βάρος του;

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,962 μηνύματα.
Νομίζω πως αυτό που εννοούσε η Nelliel είναι πως άπαξ και ξεκινήσεις να τρως σωστά, πέρα από το ότι σου γίνονται συνήθεια οι νέες γεύσεις, αποζητάς το υγιεινό φαγητό γιατί δεν έχεις πλέον ανάγκη να τραφείς με κάτι που ξέρεις ότι είναι επιζήμιο για τον οργανισμό σου. Όπως είπες κι εσύ αυτές οι τροφές είναι εθιστικες, αν τις κόψεις σιγά σιγά και ίσως και τελείως, λογικό να μην τις θες μετά γιατί σταματάς να "εξαρτασαι" από αυτές.
(Nelliel, μάλλον πήγα ένα βήμα παραπέρα αυτό που είπες αλλά νομίζω συμφωνούμε :hehe:
)


Ετσι και αλλιως οποιος θέλει να πηγαινει γυμναστηριο - τρεξιμο - ποδηλατο δεν μπορει να τρωει σαβουρες. Τον βαραινουν στην προπονηση. Η προπονηση μας δινει ευεξια και ξεσπάμε και τα νευρα μας - ορμες μας οποτε δεν γινεται να μην κάνουμε. Εχω κάτι μικρες ενοχλησεις στον αγκωνα απο την Κυριακη και εχω κοψει λιγο τα βάρη αλλα κανω τρεξιμο και ποδια.Μου λεει ο γιατρος μεινε 1 βδομαδα ξεκουραση μπορει και παραπανω.... ελα ρε γιατρε του λεω τωρα τι παραπανω μου λες ελεος.


Το αγαπημενο μου ειναι να έχω ρεπο ή άδεια να ξεκινησω απο το πρωι βολτα-ψωνια να γυρισω μεσημερι-απογευμα να ριξω εναν 2ωρο υπνο μετά να σηκωθω να κάνω καμια 10αρια χιλιομετρα ποδηλατο να γυρισω να φάω τα κοτοπουλο ρυζια μου και μετά μπανάκι και δρομο για νυχτερινο ποτάκι. Αυτη ειναι μια καλη μέρα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Kαλό είναι να συνδυάζεται η γυμναστική με τη διατροφή, αλλά μη λέμε και ότι δεν γίνεται αλλιώς. Πόσος κόσμος όταν γυρνάει σπίτι από προπόνηση το ρίχνει στη σαβούρα; Πολύς.
Έχω μία φίλη που κάνει spinning και μου έλεγε για κάτι ξένους που έχουν φουλ γυμνασμένα πόδια και από πάνω μπάκα γιατί το ρίχνουν στη μάσα μετά. :P

Εξάλλου, ξαναλέμε, δεν γυμνάζεται όλος ο κόσμος για να "φτιάξει" σώμα. Προσωπικά τον βρίσκω τον χειρότερο λόγο για να γυμνάζεται κανείς αλλά οκ, σκασίλα μου κιόλας. :P
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,962 μηνύματα.
Kαλό είναι να συνδυάζεται η γυμναστική με τη διατροφή, αλλά μη λέμε και ότι δεν γίνεται αλλιώς. Πόσος κόσμος όταν γυρνάει σπίτι από προπόνηση το ρίχνει στη σαβούρα; Πολύς.
Έχω μία φίλη που κάνει spinning και μου έλεγε για κάτι ξένους που έχουν φουλ γυμνασμένα πόδια και από πάνω μπάκα γιατί το ρίχνουν στη μάσα μετά. :P

Εξάλλου, ξαναλέμε, δεν γυμνάζεται όλος ο κόσμος για να "φτιάξει" σώμα. Προσωπικά τον βρίσκω τον χειρότερο λόγο για να γυμνάζεται κανείς αλλά οκ, σκασίλα μου κιόλας. :P


Ναι μετά την προπονηση. Για δοκιμασε να φάς πριν. Εκει που έτρεχες 5 χιλιομετρα θα τρέξεις 4 ή 3 και θα εχεις φουσκωματα , ρεψιματα κτλπ. εκτος αυτου οι "για τον γαϊδαρο καβαλα" υδατανθρακες οπως πατατακια και κρουασανακια δεν προκειται να σου δωσουν το boost να ολοκληρωσεις σοβαρη προπονηση στο γυμναστηριο.

Μολις βγάλει την μπλουζα στην παραλια να του πεις οτι ηταν ο χειροτερος λογος :P
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Μολις βγάλει την μπλουζα στην παραλια να του πεις οτι ηταν ο χειροτερος λογος :P

 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι μετά την προπονηση. Για δοκιμασε να φάς πριν. Εκει που έτρεχες 5 χιλιομετρα θα τρέξεις 4 ή 3 και θα εχεις φουσκωματα , ρεψιματα κτλπ. εκτος αυτου οι "για τον γαϊδαρο καβαλα" υδατανθρακες οπως πατατακια και κρουασανακια δεν προκειται να σου δωσουν το boost να ολοκληρωσεις σοβαρη προπονηση στο γυμναστηριο.

Μολις βγάλει την μπλουζα στην παραλια να του πεις οτι ηταν ο χειροτερος λογος :P

Αντιτίθεσαι σε κάτι που δεν είπα. :hehe:

Οκ, δεν συνηθίζω να πηγαίνω παραλία με γνωστούς φίλων μου αλλά αν κάτσει θα του το πω.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,962 μηνύματα.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι.Ο καθένας έχει το δικαίωμα να κριτικάρει και να πει ό,τι θέλει. Το ''είσαι χοντρός,χάσε κιλά'' ή το ''είσαι λεπτός,πάρε κιλά'' ή το ''γυμνάσου,είσαι weak fuck'' δεν είναι βρισιά.
Το αν είναι ευγενικό να πούμε κάτι τέτοιο δεν είναι το θέμα μας στην προκειμένη περίπτωση.Υπάρχουν δύο επιλογές.Ή αγνοείς εξ'ολοκλήρου οτιδήποτε λέγεται και λες άντε γαμήσου ή παίρνεις το feedback των γύρω σου(είτε αυτό είναι''Έχεις γίνει σαν τον σνορλαξ μαλάκα'' είτε είναι ''μου φαίνεται έχεις πάρει παραπανίσια κιλά''),ελέγχεις αν όντως σε ενοχλεί και συνεχίζεις τη ζωή σου κάνοντας(ή όχι) αλλαγές.


 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,962 μηνύματα.
ρε παιδια τι συζητάμε τωρα προφανως και ο αλλος/αλλη μπορει να μιλάει κ με άλλους ενω θα βγει 1ο-2ο ραντεβου με κάποιον κ ειναι στη διαδικασια της επιλογής ακομη, μπορει κ μετα να γινεται αυτο για διαφορους λογους. Εμενα μια γνωστη μου ειχε πει πως χωρισε με κάποιον επειδη συνεχιζε να ειναι παχυσαρκος. Και δεν ηθελε να προσπαθησει να φτιάξει λιγο το σώμα του. Για μενα αποδεκτος λογος προφανώς. Αν προτιμάς τα ντελιβερυ απο την άλλη οκ μεινε με αυτά.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
1)Ε πως αλλιώς να τις έχεις από κοντά; 🤔🤔; Από τηλέφωνο ενώ είσαι σε σχέση; Να παίζεται τις κουμπαρες ενώ είσαι σε σχέση;
2)Νομίζω από το σχολιο σου αναβλύζει ανασφάλεια. Αν δεν είσαι σίγουρος 100% δεν κάνεις σχέση αδερφέ. Δεν επιτίθεμαι προσωπικά σε εσένα, αλλά σε όποιον έχει αυτή την άποψη, οπότε no offence. Άλλωστε δικιά σου ή ζωή.

1)Φίλοι στα social networks, κανένα μήνυμα που και που, κάνα τηλέφωνο σε γιορτές γενέθλια κ.λπ. είναι το minimum...κι αν θες να είσαι και 100% σωστός απέναντι στον/στην σύντροφο σου το ξεκαθαρίζεις από την αρχή!
Ότι π.χ. "κοίταξε να δεις, ναι μεν είμαστε σε σχέση αλλά ο καθένας έχει την προσωπική του ζωή, τον κοινωνικό του κύκλο κ.λπ. κι είναι ελεύθερος να κάνει αυτό αυτό κι αυτό"...

2)Η "σιγουριά" δεν είναι απόλυτη έννοια αλλά σχετική...άλλος θεωρεί ότι με 2-3 ραντεβού και 2-3 μήνες γνωριμίας γνωρίζει τα πάντα για τη γυναίκα που έχει δίπλα του, άλλος πάλι όσα χρόνια κι αν περάσουν πάντα κρατάει μια πισινή γι' αυτήν και τις προθέσεις της...
Το σίγουρο πάντως είναι πως αν για να ξεκινήσουμε μια σχέση περιμέναμε πρώτα να σιγουρευτούμε 100% ότι π.χ. μέσω αυτής της σχέσης θα είμαστε μαζί ως το τέλος, θα καταλήξουμε σε κάποια χρόνια ν' αλλάζουμε πάνες κ.λπ. τότε θα μας είχε φάει όλους η μοναξιά και οι δικηγόροι θα είχαν πεθάνει όλοι της πείνας!:rolleyes:
Εγώ απλώς λέω ότι όποιος/όποια κρατάει "ζεστό" τον κοινωνικό του/της κύκλο και τους άνδρες ή τις γυναίκες που τον/την περιτριγυρίζουν (ή που θα ήθελε να τον/την περιτριγυρίζουν) μόνο κέρδος θα έχει στην προσωπική του ζωή, σε αντίθεση με κάποιον/κάποια που για έναν άνθρωπο κλείνει όλες τις άλλες πόρτες και παίρνει το ανάλογο ρίσκο...κι αυτό δεν είναι "ανασφάλεια", υπερασφάλεια είναι!;)
Κάπου το 'χεις μπερδέψει...
Εμενα μια γνωστη μου ειχε πει πως χωρισε με κάποιον επειδη συνεχιζε να ειναι παχυσαρκος. Και δεν ηθελε να προσπαθησει να φτιάξει λιγο το σώμα του. Για μενα αποδεκτος λογος προφανώς. Αν προτιμάς τα ντελιβερυ απο την άλλη οκ μεινε με αυτά.

Ο κάθε άνθρωπος (πρέπει να) θέτει τα δικά του όρια ως προς το τι είναι διατεθειμένος να ανεχτεί απ' όσα δεν του αρέσουν στον/στην σύντροφό του!

Π.χ. στο παράδειγμα που θέτεις έχουμε την παχυσαρκία, η οποία ξεπερνούσε τα όρια ανοχής της γνωστής σου...έτσι λοιπόν έχουμε τα εξής:
α)Αν η γνωστή σου ξεκίνησε αυτή τη σχέση χωρίς να ξεκαθαρίσει από την αρχή ότι δεν ανέχεται την παχυσαρκία κι ότι για να είναι μαζί πρέπει να κάνει κάτι για να την καταπολεμίσει κ.λπ. τότε το λάθος είναι 100% δικό της!
β)Αν η γνωστή σου το ξεκαθάρισε εξαρχής ως όφειλε αλλά ο άλλος της υποσχέθηκε ότι θα κάνει κάτι γι' αυτό απλά και μόνο για να την "τουμπάρει" κι εκείνη τον πίστεψε κι είπε να ενδώσει κ.λπ. και μετά μια από τα ίδια, τότε φταίει εκείνος!

Και στις δύο περιπτώσεις όμως η γνωστή σου φταίει γιατί προσπάθησε να τον αλλάξει...μέγα λάθος και δυστυχώς πολύ σύνηθες!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,962 μηνύματα.
Εγω το βλέπω πολύ πιο απλά το πράγμα. Η τυπισα ειδε οτι ο τυπος δεν εχει σκοπο να αλλαξει προς το καλύτερο και απλα αποφασισε να αλλαξει σελιδα. Καλως ή κακως οταν θέλουμε να βελτιωθούμε σε κάτι δεν μπορουμε να εχουμε γυρω μας και ανθρώπους που το σνομπάρουν ή το μειώνουν. Προφανως αυτη θα ήθελε να αλλαξει γιατι και αυτη στις αρχες δεν ηταν και το πρώτο κορμι τελικά το πέτυχε αλλα αυτος μετά θα κοροιδευε λογικά. Τεσπα σε καθε περιπτωση εννοειται δικιο δινω σε αυτη γιατι δεν μ αρεσουν οι τεμπέληδες και οι "ελα μωρε δε βαριέσαι" και φυσικά τα παθολογικά προτυπα.

Το 1.80 115 κιλά ειναι ενα απο αυτά. Μιλαω πάντα για μη δουλεμένα κιλά. Αν εισαι τωρα ετσι φαντασου μετά πως θα εισαι.

Γενικα δεν δινω κανενα δικιο σε ανθρωπους που δεν θέλουν να αλλαξουν προς το καλυτερο. Ειχα κ φιλο μιζερο κ προσπαθησα να τον κανω να αλλαξει λιγο αλλα δεν... οποτε απο το να τον έχω να γκρινιάζει ανοησιες οτι "Δεν τον θέλει καμια.... θα μεινει ετσι ολη του τη ζωη" κτλπ απομακρυνθηκα.... γεια σας. Δε τα μπορω αυτα καθολου. Εδω εχει σχεδιο - δράση και αποτελεσμα οχι γκρινια οχι παθητικοτητες οχι ηττοπάθειες. Οποιος/οποια θέλουν καλως τωρα τα υπολοιπα με το "ετσι ειμαι και δεν αλλαζω" μου τη δινουν στα νεύρα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Εγω το βλέπω πολύ πιο απλά το πράγμα. Η τυπισα ειδε οτι ο τυπος δεν εχει σκοπο να αλλαξει προς το καλύτερο και απλα αποφασισε να αλλαξει σελιδα. Καλως ή κακως οταν θέλουμε να βελτιωθούμε σε κάτι δεν μπορουμε να εχουμε γυρω μας και ανθρώπους που το σνομπάρουν ή το μειώνουν. Προφανως αυτη θα ήθελε να αλλαξει γιατι και αυτη στις αρχες δεν ηταν και το πρώτο κορμι τελικά το πέτυχε αλλα αυτος μετά θα κοροιδευε λογικά. Τεσπα σε καθε περιπτωση εννοειται δικιο δινω σε αυτη γιατι δεν μ αρεσουν οι τεμπέληδες και οι "ελα μωρε δε βαριέσαι" και φυσικά τα παθολογικά προτυπα.

Γενικα δεν δινω κανενα δικιο σε ανθρωπους που δεν θέλουν να αλλαξουν προς το καλυτερο. Ειχα κ φιλο μιζερο κ προσπαθησα να τον κανω να αλλαξει λιγο αλλα δεν... οποτε απο το να τον έχω να γκρινιάζει ανοησιες οτι "Δεν τον θέλει καμια.... θα μεινει ετσι ολη του τη ζωη" κτλπ απομακρυνθηκα.... γεια σας. Δε τα μπορω αυτα καθολου. Εδω εχει σχεδιο - δράση και αποτελεσμα οχι γκρινια οχι παθητικοτητες οχι ηττοπάθειες. Οποιος/οποια θέλουν καλως τωρα τα υπολοιπα με το "ετσι ειμαι και δεν αλλαζω" μου τη δινουν στα νεύρα.

Αφού αυτή είδε από την πρώτη στιγμή έναν άνθρωπο παχύσαρκο κι αυτό ήταν κάτι το οποίο ούτε της άρεσε ούτε μπορούσε να το ανεχτεί, γιατί έμπλεξε σε σχέση μαζί του και δεν πήγε να μπλέξει με κάποιον άλλο στα κιλά που ήθελε;:rolleyes:

Όχι αγαπητέ, ΑΛΛΟ είναι να πεις μια κουβέντα σε κάποιον άνθρωπο με τον οποίο έχεις φιλική ή ερωτική σχέση για το ΔΙΚΟ ΤΟΥ/ΤΗΣ καλό (στην προκειμένη περίπτωση διότι π.χ. το να είσαι παχύσαρκος κάνει κακό στην υγεία και στη γενικότερη ποιότητα ζωής του ανθρώπου) και ΑΛΛΟ να προσπαθείς επιμόνως να τον κάνεις ν' αδυνατίσει γιατί το θέλεις ΕΣΥ ή ΑΥΤΗ γιατί π.χ. εσύ δε θέλεις ν' ακούς τις γκρίνιες του ή επειδή ξέρω 'γω η άλλη γουστάρει να χουφτώνει σφιχτούς κοιλιακούς αντί για λίπος!

Αυτή είναι 100% χειριστική αντίληψη και συμπεριφορά κι απ' τα χειρότερα πράγματα που μπορεί να συμβούν σε κάποιον από σχέσεις, φίλους κ.λπ.
Ή τον δέχεστε γι' αυτό που είναι (παχύσαρκος) ή δεν τον δέχεστε...εγώ π.χ. ποτέ δε θα έκανα φίλο μου έναν άνθρωπο που θεωρώ μίζερο, γκρινιάρη ή που δε μου αρέσει η παχυσαρκία του, ούτε θα έκανα σχέση με κάποια παχύσαρκη ενώ μου αρέσουν οι αδύνατες, με το σκεπτικό ότι θα την κάνω ν' αδυνατίσει στην πορεία!:whatever:
Κι αυτό γιατί τους/τις σέβομαι και τους/τις αγαπώ γι' αυτό που είναι και για τους λόγους που ΕΓΩ επέλεξα να τους/της φέρω κοντά μου...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,962 μηνύματα.
Αφού αυτή είδε από την πρώτη στιγμή έναν άνθρωπο παχύσαρκο κι αυτό ήταν κάτι το οποίο ούτε της άρεσε ούτε μπορούσε να το ανεχτεί, γιατί έμπλεξε σε σχέση μαζί του και δεν πήγε με κάποιον άλλο στα κιλά που ήθελε;:rolleyes:

Όχι αγαπητέ, ΑΛΛΟ είναι να πεις μια κουβέντα σε κάποιον άνθρωπο με τον οποίο έχεις φιλική ή ερωτική σχέση για το ΔΙΚΟ ΤΟΥ/ΤΗΣ καλό (στην προκειμένη περίπτωση διότι π.χ. το να είσαι παχύσαρκος κάνει κακό στην υγεία και στη γενικότερη ποιότητα ζωής του ανθρώπου) και ΑΛΛΟ να προσπαθείς επιμόνως να τον κάνεις ν' αδυνατίσει γιατί το θέλεις ΕΣΥ ή ΑΥΤΗ γιατί π.χ. εσύ δε θέλεις ν' ακούς τις γκρίνιες του ή επειδή ξέρω 'γω η άλλη γουστάρει να χουφτώνει σφιχτούς κοιλιακούς αντί για λίπος!

Αυτή είναι 100% χειριστική αντίληψη και συμπεριφορά κι απ' τα χειρότερα πράγματα που μπορεί να συμβούν σε κάποιον από σχέσεις, φίλους κ.λπ.
Ή τον δέχεστε γι' αυτό που είναι (παχύσαρκος) ή δεν τον δέχεστε...εγώ π.χ. ποτέ δε θα έκανα φίλο μου έναν άνθρωπο που θεωρώ μίζερο, γκρινιάρη ή που δε μου αρέσει η παχυσαρκία του, ούτε θα έκανα σχέση με κάποια παχύσαρκη ενώ μου αρέσουν οι αδύνατες, με το σκεπτικό ότι θα την κάνω ν' αδυνατίσει!:whatever:
Κι αυτό γιατί τους/τις σέβομαι και τους/τις αγαπώ γι' αυτό που είναι και για τους λόγους που ΕΓΩ επέλεξα να τους φέρω κοντά μου...

Εξηγησα και πριν ρε φιλε τι μου τα γράφεις δευτερη φορά αυτα που σου ειπα; δεν διαβάζεις; εννοειται δεν δεχομαι να ακουω κάθε μερα ανοησιες του στυλ ολες οι γυναικες ειναι ιδιες... δεν με θελει καμια κτλπ κτλπ ή θα βελτιωθει και θα σταματησει να προσπαθει να διαδοσει και τη μιζέρια του στους άλλους ή θα πάψουμε να κάνουμε παρέα. Απλά τα πράγματα δεν υπάρχει κανενα χειρισμος εδω απλά βάζεις στοπ σε κακά προτυπα και ιδεες που πάνε κοσμο πισω.

Τωρα γιατι η άλλη έμπλεξε μαζι του εξαρχης ενω ηταν έτσι δεν ξέρω, εγω εγραψα οτι της δινω δικιο και εσυ πάς να μας επιβάλλεις οτι φταιει. Και μετά μας λες και χειριστικους. Αυτη ειναι η αποψη μου αν δεν σ αρεσει κρατα τη δικιά σου. Σου ειπα εγω να την αλλάξεις; εμενα αν με ρωτησει κάποιος τη γνωμη μου θα του πω οτι ειναι κακο να ειναι παχυσαρκος και αγυμναστος. Τωρα αν δεν του αρεσει η γνωμη μου μην την ακολουθησει. Στη προκειμενη εσυ με παρέθεσες για αυτο και σου απάντησα εκτος και αν με παρέθεσες για να επιβάλλεις την αποψη σου.

Το κουράζετε πολύ το πράγμα. Ορισμένοι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Εξηγησα και πριν ρε φιλε τι μου τα γράφεις δευτερη φορά αυτα που σου ειπα; δεν διαβάζεις; εννοειται δεν δεχομαι να ακουω κάθε μερα ανοησιες του στυλ ολες οι γυναικες ειναι ιδιες... δεν με θελει καμια κτλπ κτλπ ή θα βελτιωθει και θα σταματησει να προσπαθει να διαδοσει και τη μιζέρια του στους άλλους ή θα πάψουμε να κάνουμε παρέα. Απλά τα πράγματα δεν υπάρχει κανενα χειρισμος εδω απλά βάζεις στοπ σε κακά προτυπα και ιδεες που πάνε κοσμο πισω.

Άσε το θέμα των γυναικών, εσύ άνοιξες άλλο!;)
Πριν έγραψες αυτό:
Εμενα μια γνωστη μου ειχε πει πως χωρισε με κάποιον επειδη συνεχιζε να ειναι παχυσαρκος. Και δεν ηθελε να προσπαθησει να φτιάξει λιγο το σώμα του. Για μενα αποδεκτος λογος προφανώς. Αν προτιμάς τα ντελιβερυ απο την άλλη οκ μεινε με αυτά.

Δηλαδή μας λες ότι είναι "οκ" για σένα το να προσπαθεί κανείς ν' αλλάζει με το ζόρι ανθρώπους με τους οποίους ήδη (υποτίθεται ότι) έχει ερωτική σχέση για να τους φέρει στα δικά του μέτρα!
Και με το δεύτερο μήνυμα σου το γενίκευσες ακόμη περισσότερο και το πήγες και σε φιλικό επίπεδο!

Και σε ρωτάω ευθέως, αφού δεν θέλεις ν' απαντήσεις από μόνος σου...αφού αυτός ο άνθρωπος ήταν ένας άνθρωπος μίζερος, γκρινιάρης, παχύσαρκος κ.λπ. κι όλα αυτά για σένα ήταν στοιχεία που ούτε σου άρεσαν ούτε μπορούσες/ήθελες να τα ανεχτείς, γιατί σύναψες φιλική σχέση μαζί του;
Τωρα γιατι η άλλη έμπλεξε μαζι του εξαρχης ενω ηταν έτσι δεν ξέρω, εγω εγραψα οτι της δινω δικιο και εσυ πάς να μας επιβάλλεις οτι φταιει. Και μετά μας λες και χειριστικους. Αυτη ειναι η αποψη μου αν δεν σ αρεσει κρατα τη δικιά σου. Σου ειπα εγω να την αλλάξεις;

Όοοοοχι αγαπητέ, η πρώτη ερώτηση που κάνεις όταν μαθαίνεις κάτι τέτοιο (ΑΝ θέλεις να είσαι ακριβοδίκαιος) είναι αυτή!;)
Κι αναλόγως την απάντηση και το τι και πως έγινε δίνεις δίκιο ή όχι...
Εγώ δεν "επιβάλλω" τίποτα, εγώ λέω απλώς ότι αυτές οι συμπεριφορές είναι "χειριστικές", με ό,τι αυτό συνεπάγεται...
Αν έχεις αμφιβολίες για το αν εσύ ή η γνωστή σου είστε "χειριστικοί" ή όχι διαβάστε τον ορισμό και προβληματιστείτε, μην τα ρίχνεις σ' εμένα που απλά κάνω μια διαπίστωση με βάση τις πληροφορίες που μου δίνεις...
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,499 μηνύματα.
Εγω το βλέπω πολύ πιο απλά το πράγμα. Η τυπισα ειδε οτι ο τυπος δεν εχει σκοπο να αλλαξει προς το καλύτερο και απλα αποφασισε να αλλαξει σελιδα. Καλως ή κακως οταν θέλουμε να βελτιωθούμε σε κάτι δεν μπορουμε να εχουμε γυρω μας και ανθρώπους που το σνομπάρουν ή το μειώνουν. Προφανως αυτη θα ήθελε να αλλαξει γιατι και αυτη στις αρχες δεν ηταν και το πρώτο κορμι τελικά το πέτυχε αλλα αυτος μετά θα κοροιδευε λογικά. Τεσπα σε καθε περιπτωση εννοειται δικιο δινω σε αυτη γιατι δεν μ αρεσουν οι τεμπέληδες και οι "ελα μωρε δε βαριέσαι" και φυσικά τα παθολογικά προτυπα.

Το 1.80 115 κιλά ειναι ενα απο αυτά. Μιλαω πάντα για μη δουλεμένα κιλά. Αν εισαι τωρα ετσι φαντασου μετά πως θα εισαι.

Γενικα δεν δινω κανενα δικιο σε ανθρωπους που δεν θέλουν να αλλαξουν προς το καλυτερο. Ειχα κ φιλο μιζερο κ προσπαθησα να τον κανω να αλλαξει λιγο αλλα δεν... οποτε απο το να τον έχω να γκρινιάζει ανοησιες οτι "Δεν τον θέλει καμια.... θα μεινει ετσι ολη του τη ζωη" κτλπ απομακρυνθηκα.... γεια σας. Δε τα μπορω αυτα καθολου. Εδω εχει σχεδιο - δράση και αποτελεσμα οχι γκρινια οχι παθητικοτητες οχι ηττοπάθειες. Οποιος/οποια θέλουν καλως τωρα τα υπολοιπα με το "ετσι ειμαι και δεν αλλαζω" μου τη δινουν στα νεύρα.



Επίτρεψέ μου να σε σταματήσω εδώ.

Εκ πρώτης όψεως οι σκοποί σου είναι ευγενείς, και το πιστεύω πως έχεις καλή σκέψη για τους ανθρώπους που προσπαθείς να βελτιώσεις με τις συμβουλές σου.

Επιπλέον χαίρομαι που προσέχεις το σώμα σου, αν και πιστεύω ότι έχει γίνει κάπως κεντρικό σημείο της φιλοσοφίας σου και παραγκωνίζει τα υπόλοιπα που πρέπει να ειπωθούν.

Έχοντας πει αυτά, έρχομαι και στη διαφωνία μου μαζί σου.

Δεν είναι υποχρεωμένος κανένας να αποδεχτεί τις συμβουλές σου. Μα θα μου πεις "είναι σωστές, πως μπορεί κανείς να μην θέλει να βελτιωθεί;". Είναι σωστές, θέλει να βελτιωθεί. Δεν είναι υποχρεωμένος να ακούσει εσένα για να τα πετύχει αυτά.

Όπως επίσης και η φίλη σου, εαν έχει στοιχειώδη εγκέφαλο και δεν της άρεσε εξ αρχής ο παχύσαρκος άνθρωπος, δεν έπρεπε να τα φτιάξει μαζί του. Δεν της αρέσει; Δεκτόν!

Αλλά αυτό το "βουτάμε το ποδαράκι μέσα κι αν είναι παγωμένο το νερό τρέχουμε σαν τον διάολο" είναι το λιγότερο αφιλότιμο, αναξιοπρεπές. Καλύτερα να αφήνεις έναν άνθρωπο στην ησυχία του εξ' αρχής παρά να μπαίνεις στη ζωή του "δοκιμαστικά" και μετά να φεύγεις σαν τον κλέφτη.

Για μένα η φίλη σου δεν ήξερε:

1. Τι ήθελε. Πίστευε δηλαδή ότι εν καιρώ θα πάρει έναν καλογυμνασμένο κύριο και έμεινε με τον Μπάρνι τον δεινόσαυρο.

2. Να διακρίνει ότι ο Μπάρνι ένιωθε καλύτερα ως δεινόσαυρος παρά ως λεπτοσαύρας, άρα και το ότι δεν είχε κάποια πρόθεση να αλλάξει η ισχύουσα κατάσταση βραχυπρόθεσμα.

και κατέληξε στο κλασσικό λάθος που κάνουν πολλές γυναίκες (και ναι, είναι χαρακτηριστικό των γυναικών):

"ΕΓΩ ΘΑ ΤΟΝ ΑΛΛΑΞΩ" (όπως και στους άντρες υπάρχει το "εγω θα την σώσω")

Οχι δεν περιμένει κανείς μας μια γυναίκα για να αλλάξει και να κατανοήσει την αξία του, ή να βελτιωθεί. Κανείς σοβαρός άντρας έστω.

Όπως και καμία σοβαρή γυναίκα δεν περιμένει να έρθει ένας άντρας να την σώσει, αλλά αναλαμβάνει η ίδια τις ευθύνες που της αναλογούν στις επιλογές της.

Σπάνια και τα δυο αυτά, το ξέρω, αλλά για μένα είναι τα ιδανικά.


Επιπροσθέτως για να μη δολιχοδρομώ, οι άνθρωποι που θεωρούν ότι έχουν βρει το Άγιο Δισκοπότηρο της συμβουλής λόγω εμπειρίας σε ένα θέμα (την οποία και αναγνωρίζω φυσικά), έχουν την τάση να γίνονται φορτικοί στους λιγότερο προνομιούχους συνανθρώπους τους, με σκοπό να τους κάνουν ίδιους.



Και να πω και κάτι άλλο; Μια συμβουλή από μένα προς εσένα, που δεν είσαι υποχρεωμένος κι εσυ να την ακολουθήσεις:

Εαν εγω είχα τέτοιες φίλες, θα έκανα μια εσωτερική ανασκόπηση, όπως και έχω κάνει για φίλους μου στο παρελθόν που δεν ταιριάζαμε. Και συμφωνείς μαζί της όχι γιατί είναι σοβαρή γυναίκα και θα ήθελες να σε αντιμετωπίσει κι εσένα τόσο επιφανειακά (θα σου άρεσε για μια ελιά στο μάγουλο πχ να σε απορρίψει; ), αλλά συμφωνείς μαζί της γιατί τυγχάνει να έχεις ως κεντρική ιδέα της φιλοσοφίας σου τη γυμναστική και συμπίπτει η πετριά της με την δική σου.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,962 μηνύματα.
Επίτρεψέ μου να σε σταματήσω εδώ.

Εκ πρώτης όψεως οι σκοποί σου είναι ευγενείς, και το πιστεύω πως έχεις καλή σκέψη για τους ανθρώπους που προσπαθείς να βελτιώσεις με τις συμβουλές σου.

Επιπλέον χαίρομαι που προσέχεις το σώμα σου, αν και πιστεύω ότι έχει γίνει κάπως κεντρικό σημείο της φιλοσοφίας σου και παραγκωνίζει τα υπόλοιπα που πρέπει να ειπωθούν.

Έχοντας πει αυτά, έρχομαι και στη διαφωνία μου μαζί σου.

Δεν είναι υποχρεωμένος κανένας να αποδεχτεί τις συμβουλές σου. Μα θα μου πεις "είναι σωστές, πως μπορεί κανείς να μην θέλει να βελτιωθεί;". Είναι σωστές, θέλει να βελτιωθεί. Δεν είναι υποχρεωμένος να ακούσει εσένα για να τα πετύχει αυτά.

Λοιπον... ακουσες ποτε να δωσω σε σένα κάποια συμβουλη που έγραφες οτι τρως κάθε βράδυ πχ πιτογυρα; :D

προφανως οχι και καλα έκανες. Εγω σε ολοκληρη τη καραντινα μου εφαγα 200γρ σοκολατα και ολα τα υπολοιπα διατροφή!!!! Φάτε ολο το σουβλατζιδικο-μη γυμναστειτε ποτε δικο σας προβλημα. Οταν ομως

α) Με παιρνεις τηλεφωνο και μου κλαιγεσαι γιατι σε χωρισε η τυπισα ή γιατι δεν μπορεις να βρεις γκομενα θα ακουσεις τις συμβουλες μου οι οποιες μπορει να ειναι τελειως αντιθετες απο υτα που μέχρι τωρα έκανες. Αν δεν σ αρεσει μη με ξαναπάρεις.

Και

β) Σε ενα θρεντ οπως αυτο ΝΑΙ θα γράψω τη γνωμη μου αν δεν αρεσει σε κάποιον μη με παραθέτει. Δεν εδωσα σε κανεναν συμβουλη.

Οπως ειχε πει και ο Μέγας θεόδωρος γνωστος youtuber (raw mad strength) οταν κάποιος κανει ενα βιντεο και λέει τη γνωμη του δεν θεωρειται οτι δινει σε σενα συμβουλές. Ειναι ξεκάθαρο;

τωρα τα υπολοιπα σορρυ αλλα νομιζω ειναι πολυ φιλολογια για το τιποτα.... η τυπισ ξαφνικά θελησε κάτι καλυτερο για τηνυγεια και το σωμα της ... προειδοποιησε τον άλλον... αυτη το πέτυχε αυτος δεν την άκουσε.... για μενα καλως και έφυγε ΚΑΙ για αυτο το λογο απο τη σχέση τωρα τα υπολοιπα περι χειρισμων που έγραψε ο άλλος ειναι ολα ΑΝΕΚΔΟΤΑ :D αΥΤΆ.

Oι δικές μου συμβουλες ειναι χρησιμες - παράγουν αποτέλεσμα δεν θα τις δώσω στο έτσι σε κάποιον.

Ευχαριστώ για το λογο!
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
...θα σου άρεσε για μια ελιά στο μάγουλο πχ να σε απορρίψει;...

Βρε ας τον απορρίψει και γι' αυτό, δικαίωμά της!
Δε μας έχρισε κανείς "δικαστές" και "δήμιους" στις ζωές των άλλων!
Άλλο όμως να του ξεκαθαρίσει εξαρχής ότι π.χ."ξέρεις, δε γίνεται να είμαστε μαζί γιατί αυτή η ελιά που έχεις στο μάγουλο είναι κάτι που δε μπορώ να ανεχτώ" και άλλο να του πει "οκ, προχωράμε σε σχέση" έχοντας στο μυαλό της ότι θα τον πείσει στη συνέχεια να τη βγάλει, να περάσει ο καιρός κι ένα πρωί στα καλά καθούμενα να του πει "χωρίζουμε γιατί εδώ κι 6 μήνες δεν πήγες να βγάλεις αυτή την ελιά που έχεις στο μάγουλο"!:rolleyes:
Άσε που υπάρχει και χειρότερο από το να του συμπεριφερθεί χειριστικά...να τον χωρίσει χωρίς να του πει καν τον πραγματικό λόγο!:lol:

Στα υπόλοιπα συμφωνώ μέχρι τελείας...αν και χαμένα πάνε, είδες πως όταν του έκανα ευθέως την "καυτή" ερώτηση το γύρισε στις προσωπικές επιθέσεις!;)
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μια άλλη περίπτωση την οποία δεν ανέφερε κανείς είναι πως οι άνθρωποι αλλάζουν. Πολλές φορές μπορεί να βρεθείς σε μια σχέση με κάποιον άνθρωπο που όταν ξεκίνησες αποδεχοσουν όπως ήταν αλλά στην πορεία οι αξίες σου να αλλάξανε και πλέον να μην ταιριάζει μαζί του.

Αυτό είναι πολύ πιο συχνό σε μεγάλες σχέσεις. Το παράδειγμα που ανέφερε ο Ντεβιλ ίσως είναι ένα από αυτά. Μπορεί να ήταν και αυτή χοντρή όταν τον γνώρισε και να ήταν κομπλέ μαζί του. Στην πορεία να άλλαξε σαν χαρακτήρας και να θέλησε κάτι καλύτερο και για τους δύο, αλλά ο άλλος να μην συμμερίζεται την αλλαγή.

Οταν συμβαινει κάτι τέτοιο καταλήγεις να είσαι με έναν άνθρωπο ο οποίος αφενός σε κρατάει πίσω και αφεταιρου δεν αντέχεις να τον βλέπεις σε αυτήν την κατάσταση να συνεχίζει να κάνει κακό στον εαυτό του. Αναπόφευκτα εκεί θα φύγεις.

Μιλάμε εδώ λες και οι άνθρωποι είναι στατικά και αμετάβλητα όντα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,962 μηνύματα.
Μια άλλη περίπτωση την οποία δεν ανέφερε κανείς είναι πως οι άνθρωποι αλλάζουν. Πολλές φορές μπορεί να βρεθείς σε μια σχέση με κάποιον άνθρωπο που όταν ξεκίνησες αποδεχοσουν όπως ήταν αλλά στην πορεία οι αξίες σου να αλλάξανε και πλέον να μην ταιριάζει μαζί του.

Αυτό είναι πολύ πιο συχνό σε μεγάλες σχέσεις. Το παράδειγμα που ανέφερε ο Ντεβιλ ίσως είναι ένα από αυτά. Μπορεί να ήταν και αυτή χοντρή όταν τον γνώρισε και να ήταν κομπλέ μαζί του. Στην πορεία να άλλαξε σαν χαρακτήρας και να θέλησε κάτι καλύτερο και για τους δύο, αλλά ο άλλος να μην συμμερίζεται την αλλαγή.

Οταν συμβαινει κάτι τέτοιο καταλήγεις να είσαι με έναν άνθρωπο ο οποίος αφενός σε κρατάει πίσω και αφεταιρου δεν αντέχεις να τον βλέπεις σε αυτήν την κατάσταση να συνεχίζει να κάνει κακό στον εαυτό του. Αναπόφευκτα εκεί θα φύγεις.

Μιλάμε εδώ λες και οι άνθρωποι είναι στατικά και αμετάβλητα όντα.

Αυτο ακριβως! :D
 

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
1)Φίλοι στα social networks, κανένα μήνυμα που και που, κάνα τηλέφωνο σε γιορτές γενέθλια κ.λπ. είναι το minimum...κι αν θες να είσαι και 100% σωστός απέναντι στον/στην σύντροφο σου το ξεκαθαρίζεις από την αρχή!
Ότι π.χ. "κοίταξε να δεις, ναι μεν είμαστε σε σχέση αλλά ο καθένας έχει την προσωπική του ζωή, τον κοινωνικό του κύκλο κ.λπ. κι είναι ελεύθερος να κάνει αυτό αυτό κι αυτό"...
Τώρα μου περιγράφεις κάτι αυτονόητο. Τι να συζητήσεις δηλαδή; Τα αυτονόητα; Φυσικά και έχεις τη ζωή σου.

2)Η "σιγουριά" δεν είναι απόλυτη έννοια αλλά σχετική...άλλος θεωρεί ότι με 2-3 ραντεβού και 2-3 μήνες γνωριμίας γνωρίζει τα πάντα για τη γυναίκα που έχει δίπλα του, άλλος πάλι όσα χρόνια κι αν περάσουν πάντα κρατάει μια πισινή γι' αυτήν και τις προθέσεις της...
Το σίγουρο πάντως είναι πως αν για να ξεκινήσουμε μια σχέση περιμέναμε πρώτα να σιγουρευτούμε 100% ότι π.χ. μέσω αυτής της σχέσης θα είμαστε μαζί ως το τέλος, θα καταλήξουμε σε κάποια χρόνια ν' αλλάζουμε πάνες κ.λπ. τότε θα μας είχε φάει όλους η μοναξιά και οι δικηγόροι θα είχαν πεθάνει όλοι της πείνας!:rolleyes:
Σίγουρα δεν μπορείς να ξέρεις.. Τουλάχιστον όχι τελείως. Αλλά αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό. Μπορεί να γνωρίσεις πτυχές του χαρακτήρα του άλλου που να σου αρέσουν και που δεν ήσουν ικανός να τις προσέξεις νωρίτερα. Ας μην ισοπεδώνουμε τα πάντα και τα παρομοιαζουμε με απάτες. Κάποια πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά ώστε να μας κάνουν να τον παρατήσουμε τον άλλον και να τρέξουμε στη πιθανή καβατζουλα μας. Σταδιακά τον γνωρίζεις τον άλλον ενώ "πορευεσαι" μαζί του.

Εγώ απλώς λέω ότι όποιος/όποια κρατάει "ζεστό" τον κοινωνικό του/της κύκλο και τους άνδρες ή τις γυναίκες που τον/την περιτριγυρίζουν (ή που θα ήθελε να τον/την περιτριγυρίζουν) μόνο κέρδος θα έχει στην προσωπική του ζωή, σε αντίθεση με κάποιον/κάποια που για έναν άνθρωπο κλείνει όλες τις άλλες πόρτες και παίρνει το ανάλογο ρίσκο...κι αυτό δεν είναι "ανασφάλεια", υπερασφάλεια είναι!;)
Κάπου το 'χεις μπερδέψει...
Γιατί τρως κόλλημα με αυτή τη συνθηκη; "Κάνω σχέση άρα ξεκοβω από φίλους συγγενείς και δραστηριότητες." Αυτό μου περνάς. Βγαλτο από το μυαλό σου. Και από ότι φαίνεται ενδομυχα πιστεύεις πως όποιος έχει σχέση και παράλληλα κάποιον κοινωνικο κύκλο τότε απλά κρατάει τις καβατζουλες του. Όχι. Απλά έχει φίλους, φίλες. Αυτό.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,499 μηνύματα.
Λοιπον... ακουσες ποτε να δωσω σε σένα κάποια συμβουλη που έγραφες οτι τρως κάθε βράδυ πχ πιτογυρα; :D

προφανως οχι και καλα έκανες. Εγω σε ολοκληρη τη καραντινα μου εφαγα 200γρ σοκολατα και ολα τα υπολοιπα διατροφή!!!! Φάτε ολο το σουβλατζιδικο-μη γυμναστειτε ποτε δικο σας προβλημα. Οταν ομως

α) Με παιρνεις τηλεφωνο και μου κλαιγεσαι γιατι σε χωρισε η τυπισα ή γιατι δεν μπορεις να βρεις γκομενα θα ακουσεις τις συμβουλες μου οι οποιες μπορει να ειναι τελειως αντιθετες απο υτα που μέχρι τωρα έκανες. Αν δεν σ αρεσει μη με ξαναπάρεις.

Πράγματι, εδω τα λεγόμενά σου έχουν βάση. Εγω πχ που δεν θελω κάποια συμβουλή, δεν θα έπαιρνα καν τηλέφωνο.

Εαν ο φίλος σου ζήτησε βοήθεια ειλικρινά, κι οταν του την πρόσφερες έκανε την πάπια, ναι εκεί έχει ευθύνη και ο φίλος σου.

Πρόσεξε όμως κάτι σημαντικό. Πολλές φορές οι φίλοι δεν μας παίρνουν σε μια δυσάρεστη κατάστασή τους για να τους λύσουμε το πρόβλημα με λογικές συμβουλές, αλλά για να τους ακούσουμε ως φίλοι. Απλά για να αισθανθούν ότι έχουν έναν άνθρωπο εκεί.

Μήπως έπεσες σε τέτοια περίπτωση; Δεν ξέρω, ρωτάω ειλικρινά!

Και

β) Σε ενα θρεντ οπως αυτο ΝΑΙ θα γράψω τη γνωμη μου αν δεν αρεσει σε κάποιον μη με παραθέτει. Δεν εδωσα σε κανεναν συμβουλη.

Οπως ειχε πει και ο Μέγας θεόδωρος γνωστος youtuber (raw mad strength) οταν κάποιος κανει ενα βιντεο και λέει τη γνωμη του δεν θεωρειται οτι δινει σε σενα συμβουλές. Ειναι ξεκάθαρο;

Διαφωνώ εδώ. Όταν επιλέγεις να εκτίθεσαι στο νετ ή γενικά στην κοινωνία, θα λαμβάνεις και την ανάλογη απάντηση (οχι εσυ προσωπικά, αναφέρομαι σε όλους μας).

Εαν μας έκριναν ή μας παρέθεταν μόνο όσοι συμφωνούσαν μαζί μας, πρώτον θα ήταν βαρετές οι συζητήσεις και δεύτερον δεν θα μιλάγαμε για αντικειμενική ανταλλαγή απόψεων αλλά για αυταρέσκεια.

Επιπροσθέτως, θα ήθελα να επισημάνω τα θολά όρια μεταξύ έκθεσης άποψης στο διαδίκτυο και συμβουλής. Οφείλουμε να συνυπολογίσουμε, ειδικά στην περίπτωση των influencers του Youtube ότι είναι ακριβώς αυτό που λέει ο αγγλικός όρος, "επηρρεαστές". Ετσι ακόμα και μια άποψή τους, πέρα από το να την κρατήσουν ειλικρινή, πρέπει να την ζυγίσουν και ως δυνητική συμβουλή, δεδομένου ότι ο σκοπός του καναλιού τους είναι τέτοιος και επιτελούν ένα ενημερωτικό λειτούργημα (ο Θεος να το κάνει και ενημερωτικό και λειτούργημα αλλά φαντάζομαι καταλαβαίνεις τι εννοώ).

τωρα τα υπολοιπα σορρυ αλλα νομιζω ειναι πολυ φιλολογια για το τιποτα.... η τυπισ ξαφνικά θελησε κάτι καλυτερο για τηνυγεια και το σωμα της ... προειδοποιησε τον άλλον... αυτη το πέτυχε αυτος δεν την άκουσε.... για μενα καλως και έφυγε ΚΑΙ για αυτο το λογο απο τη σχέση τωρα τα υπολοιπα περι χειρισμων που έγραψε ο άλλος ειναι ολα ΑΝΕΚΔΟΤΑ :D αΥΤΆ.

Oι δικές μου συμβουλες ειναι χρησιμες - παράγουν αποτέλεσμα δεν θα τις δώσω στο έτσι σε κάποιον.

Ευχαριστώ για το λογο!


Δηλαδή για να καταλάβω, γιατί τώρα πιάνω καλύτερα την ιστορία:

1. Η τύπισσα ήταν παχιά, όπως και ο τύπος ήταν παχύς. Αυτή έγινε λεπτογκόμενα κι αυτός έμεινε Μπάρνι ο Δεινόσαυρος. Κι αφού πλέον η πρώην χοντρή ψείρα αύξησε την εμφανισιακή της αξία και είδε ότι αξίζει κάτι καλύτερο ξαφνικά της βρώμισε το πάχος (πάχος που μέχρι πρίν είχε και αυτή), βγήκε στο γιακά κι ο τύπος έμεινε σόλο κλαρίνο. Κλασσική ιστορία.

Φαντάζομαι ότι αυτό που λένε στο χωριό μου "Όπου κι αν πας, ποτέ να μην ξεχάσεις από που προέρχεσαι" της είναι άγνωστο.

2. Εσυ το λες ότι είναι χρήσιμες. Αυτό άσε να το κρίνουν άλλοι εκ των αποτελεσμάτων.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top