Watchlist

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Επειδή έχω καταλήξει με μια τεράστια watchlist (200+ ταινίες), αποφάσισα να φτιάξω αυτό το thread, όπου θα λέμε κάποιες ταινίες που σκεφτόμαστε να δούμε, και όσοι τις έχουν δει να δίνουν κάποιο feedback, μήπως και καταφέρουμε να θέσουμε προτεραιότητες κι εμείς οι αναποφασιστοι (ζωδιακι: ζυγός):dance3:


Ξεκινάω με τα δικά μου:

There Will Be Blood (2007)
Chinatown (1974)
Ο επίμονος κηπουρός (2005)
Οδός Μαλχολαντ (2001)
Blue Velvet (1986)
Quadrophenia (1979)
The Rocky Horror Picture Show (1975)
The Florida Project (2017)
Trainspotting (1996)
Cinema Paradiso (1988)
Moonlight (2016)
Cube (1997)
About a boy (2002)
Η θυσία (1986)
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το trainspottin παίζει να ναι η πιο overrated ταινία ever μετά το shawdshank redemption.

Βάζω και γω λίγες καθώς γενικά είναι 100+ :(


  • La chambre verte(Truffaut, 1978)

  • The Hateful 8(δεν έχω δει ποτέ ταραντίνο)

  • Reservoir Dogs

  • The Best of Youth(2003, 6 ώρες)

  • L'homme qui aimait les femmes(rewatch)

  • Savage nights

  • Gainsbourg, a heroic life

 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Ο Ταρκοβσκυ ειναι πολυ αργος, "βαρυς", φιλοσοφικος, θα σου αρεσει τετοια ταινια?

Είμαι σε μια φάση που πειραματιζομαι με τις ταινίες γιατί έβλεπα πολύ συγκεκριμένα είδη, το αργό δε μ ενοχλεί αρκεί να καταλήγει κάπου, να σε αποζημιώνει το τέλος. Όταν λες βαρύς τι εννοείς; ότι προκαλεί βαριά συναισθήματα ή ότι είναι δύσκολο να καταλάβεις τις ταινίες του;

Το trainspottin παίζει να ναι η πιο overrated ταινία ever μετά το shawdshank redemption.

Βάζω και γω λίγες καθώς γενικά είναι 100+ :(


  • La chambre verte(Truffaut, 1978)

  • The Hateful 8(δεν έχω δει ποτέ ταραντίνο)

  • Reservoir Dogs

  • The Best of Youth(2003, 6 ώρες)

  • L'homme qui aimait les femmes(rewatch)

  • Savage nights

  • Gainsbourg, a heroic life



Αυτό για το trainspotting πλάκα πλάκα πρέπει να μου το χουν ξαναπεί. Κρίμα και φαίνεται πολύ ελκυστικό.

Ο Ταραντινο έχει άκρως ενδιαφέρουσες και έξυπνες ταινίες αλλά εμένα προσωπικά δε με αγγίζουν σε βαθύτερο επίπεδο, όπως του Κιούμπρικ πχ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
Η δική μου λίστα περιέχει μόνο μία, Star Wars: The Rise of Skywalker Episode IX.
Για να πάω μέχρι Βέλγιο να την δω τον Δεκέμβρη το βλέπω απίθανο αλλά τα σαΐνια του διαδικτύου πιστεύω Γενάρη του 2020 να την ανεβάσουνε :D
Πάρτε μια γεύση αν και το τρέιλερ, κάνει αναδρομή όλων των επεισοδίων και στα τελευταία δευτερόλεπτα μόνο, μετά το 1:35 μας δείχνει την Rey να κρατάει ένα διπλό lightsaber :jumpy:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο Ταραντινο έχει άκρως ενδιαφέρουσες και έξυπνες ταινίες αλλά εμένα προσωπικά δε με αγγίζουν σε βαθύτερο επίπεδο, όπως του Κιούμπρικ πχ.



Οι αγαπημένες μου ταινίες του κιούμπρικ είανι το Barry Lyndon και η Λολίτα. Για κάποιο λόγο δεν θεωρούνται τόσο ωραίες όσο οι άλλες, αλλά πραγματικά είανι ο,τι καλύτερο.

Also, αν θες να πειραματιστείς μπορείς να τσεκάρεις nouvelle vague ταινίες όπως Pierrot le Fou και the man who loved women.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,810 μηνύματα.
Η δική μου λίστα περιέχει μόνο μία, Star Wars: The Rise of Skywalker Episode IX.
Για να πάω μέχρι Βέλγιο να την δω τον Δεκέμβρη το βλέπω απίθανο αλλά τα σαΐνια του διαδικτύου πιστεύω Γενάρη του 2020 να την ανεβάσουνε :D
Πάρτε μια γεύση αν και το τρέιλερ αναδρομή ολων των επεισοδίων κάνει και στα τελευταία δευτερόλεπτα μόνο, μετά το 1:35 μας δείχνει την Rey να κρατάει ένα διπλό lightsaber :jumpy:


Είμαι ο μόνος που πιστεύω ότι χάλασε το franchise μετά τα prequels με τον Anakin; Κεκαλυμμένη προπαγάνδα έχει καταντήσει.
 

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
Είμαι ο μόνος που πιστεύω ότι χάλασε το franchise μετά τα prequels με τον Anakin; Κεκαλυμμένη προπαγάνδα έχει καταντήσει.
Έλα τώρα μη το χαλάς κι εσύ, ακόμα κι έτσι συνεχίζει να είναι το "άγιο δισκοπότηρο" της 7ης τέχνης ;)
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Η δική μου λίστα περιέχει μόνο μία, Star Wars: The Rise of Skywalker Episode IX

Ε κάτσε ντε, έχουμε και το Joker τον Οκτώβριο, μέχρι κι η μάνα μου έχει φαγωθεί να πάμε σινεμά όταν βγει :P

Οι αγαπημένες μου ταινίες του κιούμπρικ είανι το Barry Lyndon και η Λολίτα. Για κάποιο λόγο δεν θεωρούνται τόσο ωραίες όσο οι άλλες, αλλά πραγματικά είανι ο,τι καλύτερο.

Also, αν θες να πειραματιστείς μπορείς να τσεκάρεις nouvelle vague ταινίες όπως Pierrot le Fou και the man who loved women.

Δεν έχω δει καμία απ τις δύο αλλά το Barry Lyndon το έχω ήδη κατεβασμένο, θα το βάλω στα προσεχώς μου :Ρ Το κουρδιστό πορτοκαλι είναι το αγαπημένο μου μέχρι στιγμής, με μεγάλη διαφορά απ τη λάμψη που έρχεται 2η.

Αχ τώρα αυτά που μου προτείνεις είναι ελκυστικά ,όμως, και θα καταλήξω με ακόμη μεγαλύτερη watchlist απ ό,τι πριν. Επίσης με ξεπερνά που μιλάω για Κιούμπρικ και νουβελ βαγκ ενώ ταυτόχρονα ακούω το θα θελα της Βανδή :rofl:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είμαι ο μόνος που πιστεύω ότι χάλασε το franchise μετά τα prequels με τον Anakin; Κεκαλυμμένη προπαγάνδα έχει καταντήσει.

Οπτικά τα νέα Star Wars είναι έτη φωτός μπροστά από τα παλαιότερα και είναι λογικό καθώς πλέον έχουμε στην διάθεσή μας τρομερά CGI.

Σαν ταινίες αν μπορείς να μην χαλαστείς από όλη την political correct κουλτούρα, μηνύματα, και στερεότυπα που προβάλει είναι οκ. Βλέπεται. Σίγουρα όχι αριστούργημα.

Απλά είναι Star Wars και αν είσαι φαν της σειράς θα το δεις, απλά και μόνο για το ένα ακόμη ταξίδι στον κόσμο αυτό.


Γενικά πλέον είναι δύσκολο να φτιάξεις πρωτότυπες ταινίες καθώς αφενός υπάρχουν ήδη πάρα πολλές ταινίες και αναγκαστικά τα περισσότερα πρωτότυπα σενάρια έχουν γραφτεί και αφετέρου επειδή πάνω απ'όλα οι ταινίες είναι βιομηχανία. Είναι πολύ πιο κερδοφόρο να φτιάξεις ένα μέτριο ακόμη Star Wars, Lord of the Rings, ή Die Hard από το να τολμήσεις κάτι εντελώς νέο που μπορεί να πατώσει.
 

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
Ε κάτσε ντε, έχουμε και το Joker τον Οκτώβριο, μέχρι κι η μάνα μου έχει φαγωθεί να πάμε σινεμά όταν βγει :P
Ναι... το περιμένουν πολύ και πολλοί αλλά προσωπικά με αφήνει αδιάφορο, να φανταστείς στην ταινία BATMAN τον υποδυόταν ο Νίκολσον, που αν και σαν ηθοποιός μου αρέσει πολύ, δεν τον άντεχα :lol:
Κι επειδή κάτι πήρε το αυτί μου για Κιούμπρικ, αυτή η ταινία είναι must, αλλά για γερά νεύρα, μη σου ξεφύγει !

Υγ το κουρδιστο, θα σου ανακατέψει το στομάχι, μένεις με μια αίσθηση αηδίας στο τέλος, έτσι μου βγήκε εμένα τουλάχιστον.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Κι επειδή κάτι πήρε το αυτί μου για Κιούμπρικ, αυτή η ταινία είναι must, αλλά για γερά νεύρα, μη σου ξεφύγει !

Υγ το κουρδιστο, θα σου ανακατέψει το στομάχι, μένεις με μια αίσθηση αηδίας στο τέλος, έτσι μου βγήκε εμένα τουλάχιστον.

Τι εννοείς; Αφού λέω πιο πάνω νο. 1 αγαπημένο κιούμπρικ το κουρδιστό και 2ο η λάμψη (the shining), τα χω δει :cool:


Το κουρδιστό είναι απλά απ τις συγκλονιστικοτερες ταινίες που έχω δει, μπορώ να κάθομαι να μιλάω με τις ώρες γι αυτήν την ταινία. Θυμάμαι 2 ώρες που κράτησε δε σήκωσα βλέφαρο απ την οθόνη της τηλεόρασης ούτε για νερό.
 

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
Τι εννοείς; Αφού λέω πιο πάνω νο. 1 αγαπημένο κιούμπρικ το κουρδιστό και 2ο η λάμψη (the shining), τα χω δει :cool:

Το κουρδιστό είναι απλά απ τις συγκλονιστικοτερες ταινίες που έχω δει, μπορώ να κάθομαι να μιλάω με τις ώρες γι αυτήν την ταινία. Θυμάμαι 2 ώρες που κράτησε δε σήκωσα βλέφαρο απ την οθόνη της τηλεόρασης ούτε για νερό.
Σόρι, έχω ανοίξει πολλά μέτωπα, δεν το πρόσεξα :lol:
Μπράβο, θα έχεις γερό στομάχι φαίνεται αν και έχω δει σχεδόν όλες τις ταινίες με ζόμπι, το πορτοκάλι με ανακάτεψε :(
 
Τελευταία επεξεργασία:

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Σόρι, έχω ανοίξει πολλά μέτωπα, δεν το πρόσεξα :lol:
Μπράβο, θα έχεις γερό στομάχι φαίνεται αν και έχω δει σχεδόν όλες τις ταινίες με ζόμπι, το πορτοκάλι με ανακάτεψε :(

Ε τα ζόμπι είναι fake, τι να σε ανακατέψουν... Το κουρδιστο πορτοκάλι έχει πολύ ωμό ρεαλισμό, απλά με μια δόση υπερβολής. Προσωπικά έχω μια λατρεία στις "σκληρές" ταινίες, όπως αυτή, το saw (το πρώτο) , το requiem for a dream, το Christiane F. και το εξπρές του μεσονυκτιου.

Όλα είναι δρόμος


Απ'την τριλογία έχω δει μόνο το Βιετνάμ, που λένε ότι είναι και το καλύτερο. Μου άρεσε, παρόλο που τη θεωρώ περισσότερο αντρική ταινία (για τους πολύ μερακλήδες). Αν δεν πιάσεις το vibe απ την αρχή, βαριέσαι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,810 μηνύματα.
Οπτικά τα νέα Star Wars είναι έτη φωτός μπροστά από τα παλαιότερα και είναι λογικό καθώς πλέον έχουμε στην διάθεσή μας τρομερά CGI.

Σαν ταινίες αν μπορείς να μην χαλαστείς από όλη την political correct κουλτούρα, μηνύματα, και στερεότυπα που προβάλει είναι οκ. Βλέπεται. Σίγουρα όχι αριστούργημα.

Απλά είναι Star Wars και αν είσαι φαν της σειράς θα το δεις, απλά και μόνο για το ένα ακόμη ταξίδι στον κόσμο αυτό.


Γενικά πλέον είναι δύσκολο να φτιάξεις πρωτότυπες ταινίες καθώς αφενός υπάρχουν ήδη πάρα πολλές ταινίες και αναγκαστικά τα περισσότερα πρωτότυπα σενάρια έχουν γραφτεί και αφετέρου επειδή πάνω απ'όλα οι ταινίες είναι βιομηχανία. Είναι πολύ πιο κερδοφόρο να φτιάξεις ένα μέτριο ακόμη Star Wars, Lord of the Rings, ή Die Hard από το να τολμήσεις κάτι εντελώς νέο που μπορεί να πατώσει.

Αυτό είναι το θέμα. Δεν μπορώ να μη χαλαστώ. Όταν κάτι το καταλάβεις πως λειτουργεί, δεν είναι ποτέ ίδια η απόλαυση μετά. Ξεσκίζουμε το θέμα τώρα, αλλά οκ, το σταματώ εδω γιατί κρίμα είναι, μπορεί να αποτελέσει καλή βιβλιοθήκη προτάσεων το θέμα.
 

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
Ε τα ζόμπι είναι fake, τι να σε ανακατέψουν... Το κουρδιστο πορτοκάλι έχει πολύ ωμό ρεαλισμό, απλά με μια δόση υπερβολής. Προσωπικά έχω μια λατρεία στις "σκληρές" ταινίες, όπως αυτή, το saw (το πρώτο) , το requiem for a dream, το Christiane F. και το εξπρές του μεσονυκτιου.
Δίκιο έχεις για τα zombies... α καλά το τερμάτισες τώρα με το εξπρές αλλά τι λέω? Η γυναίκα είναι....σκληρός άνθρωπος :yes:
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
\
Αχ τώρα αυτά που μου προτείνεις είναι ελκυστικά ,όμως, και θα καταλήξω με ακόμη μεγαλύτερη watchlist απ ό,τι πριν. Επίσης με ξεπερνά που μιλάω για Κιούμπρικ και νουβελ βαγκ ενώ ταυτόχρονα ακούω το θα θελα της Βανδή
Εγώ έχω κατεβασμένα Wenders και στη βιβλιοθήκη έχω βιβλίο που αναλύει τις κυριότερες ταινίες του Kurosawa και χθές είδα Jumanji: Welcome to the jungle με Dwayne Johnson και Kevin Hart, μόνο τα φυτά ασχολούνται μόνο με κουλτούρα. :tongue:
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Είμαι σε μια φάση που πειραματιζομαι με τις ταινίες γιατί έβλεπα πολύ συγκεκριμένα είδη, το αργό δε μ ενοχλεί αρκεί να καταλήγει κάπου, να σε αποζημιώνει το τέλος. Όταν λες βαρύς τι εννοείς; ότι προκαλεί βαριά συναισθήματα ή ότι είναι δύσκολο να καταλάβεις τις ταινίες του;
Και με τις δυο εννοιες. Ειναι σιγουρα φιλοσοφικες οι ταινιες του, με εμφαση στο εσωτερικο του ανθρωπου, και βαριες με την εννοια των συναισθηματων και μια καπως μουντη ατμοσφαιρα, χωρις ομως να λειπουν δοσεις αισιοδοξιας.
Νομιζω οτι καπως ετσι ειναι το σοβιετικο σινεμα γενικα

στη βιβλιοθήκη έχω βιβλίο που αναλύει τις κυριότερες ταινίες του Kurosawa
Γιατι απλα δεν βλεπεις τις ταινιες?

Υγ το κουρδιστο, θα σου ανακατέψει το στομάχι, μένεις με μια αίσθηση αηδίας στο τέλος, έτσι μου βγήκε εμένα τουλάχιστον.

 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top