Η αντικειμενικότητα της Αντικειμενικότητας

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Eσυ που την κανεις δλδ την υποθεση, την κανεις χωρις να ξερεις τι σχεση εχει ; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
εγκυκλοπαιδεια
Είμαστε δυο χιλιετίες μετά τον Αριστοτέλη,
παίζοντας με τα πσ μας και μιλωντας στα κινητά
και πάλι δεν μπορούμε να απαντήσουμε
σε κάτι που αυτός αποδεικνύει με τρείς διαφορετικούς τρόπους :P


Είδατε όλοι την έκλειψη σελήνης τον Αύγουστο (εγώ όχι)
Τι σχήμα είχε η σκιά της Γης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Βασικα εχω ενα μυστικο να αποκαλυψω : η γη δεν ειναι στρογγυλη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Τι σχήμα είχε η σκιά της Γης?


Κύριε κύριε;

Εκλειψοειδές; :worry:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ίσως να μπορούσαν να σου απαντήσουν αυτοί που θα ζούν 350 χρόνια από σήμερα...

Ακριβως αυτο....οι αποδειξεις εχουν να κανουν με το σημερα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ακριβως αυτο....οι αποδειξεις εχουν να κανουν με το σημερα....

Δηλαδή η αντικειμενικότητα είναι προσωρινή; Δεν είναι κακή σκέψη... :hmm: Άρα θα μπορούσε να πει κανείς πως σε βάθος χρόνου η αντικειμενικότητα είναι υποκειμενική; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αυτη η υποθεση τι σχεση εχει..?
Ίσως να μπορούσαν να σου απαντήσουν αυτοί που θα ζούν 350 χρόνια από σήμερα...
Eσυ που την κανεις δλδ την υποθεση, την κανεις χωρις να ξερεις τι σχεση εχει ; :confused:
....


Άρα θα μπορούσε να πει κανείς πως σε βάθος χρόνου η αντικειμενικότητα είναι υποκειμενική;
Tο Μεσαιωνα εσυ τον ανεφερες και ακομα δεν εχω καταλαβει που κολλαγε η σκεψη. Ξεκινησαμε απο το
"Αρχική Δημοσίευση από Isiliel

Τα πάντα παρ' όλ' αυτά υπόκεινται σε αμφισβήτιση κι αυτό πιστεύω θα το βεβαίωνε ακόμα κι ένας επιστήμονας των θετικών επιστημών."
και οταν τεθηκε το ερωτημα "ακομα και οτι η Γη δεν ειναι επιπεδη ; " ....πηγαμε στο Μεσαιωνα. Τι εννοεις δλδ, οτι μπορει σε άλλα τοσα χρονια απο τωρα αν ανακαλυψουμε οτι η Γη ειναι ....τριγωνική ; :P

Οσο περναει ο καιρος και η ποιοτητα της παρατηρησης και της επιστημης, νομιζω ολο και περισσοτερο καταλαβαινουμε και αντιλαμβανομαστε τα πραγματα και το συμπαν, και ολο και μειωνονται τα πραγματα που μας ηταν πολυ θολά και που ειναι υπο αμφισβητιση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Συνεχίζοντας το ακραίο παράδειγμα που τέθηκε στο θέμα απάντησα με τον τρόπο που απάντησα. Στην ακριβώς προηγούμενη πρότασή μου αναφέρω πως αν μεταφέρουμε το παράδειγμα σε πιο σχετικές έννοιες, τότε τα πράγματα θολώνουν.

Μην ξεχνάς πως ούτε στα πιο τρελά τους όνειρα δε μπορούσαν να φανταστούν στο Μεσαίωνα αυτά που γνωρίζουμε (ή νομίζουμε πως γνωρίζουμε) σήμερα.
Ο Νανόπουλος πάντως σε σχετικό ρεπορτάζ για το πείραμα στο CERN και τις κατακτήσεις της επιστήμης στις μέρες μας, ήταν πολύ πιο συγκρατημένος και σεμνός απ' όσο πιθανότατα θα δικαιολογούσε η τελευταία φράση σου.

...Σε άλλα τόσα χρόνια από τώρα μπορεί να την έχουμε καταστρέψει τη γη και να μην έχει καν σχήμα! :P (kidding of course)

Πάντως συμφωνώ με τη Νεράιδα πως θα μπορούσε κανείς να ορίσει την αντικειμενικότητα ενός πράγματος, στα πλαίσια της εποχής στα οποία τέθηκε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ο Νανόπουλος πάντως σε σχετικό ρεπορτάζ για το πείραμα στο CERN και τις κατακτήσεις της επιστήμης στις μέρες μας, ήταν πολύ πιο συγκρατημένος και σεμνός απ' όσο πιθανότατα θα δικαιολογούσε η τελευταία φράση σου.
Μηπως εχουμε τα λογια του ; Γιατι η τελευταια φραση μου ειναι τοσο "ανοιχτη", που αμφιβαλλω αν ειναι ευκολο να μιλησει καποιος "πολυ πιο συγκρατημενα/σεμνα". Τι το μη σεμνο/συγκρατημενο ειχε η φραση μου ; :confused:

Στα υπολοιπα,δεν πηρα απαντηση,δεν επιμενω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Είναι κάποιο επεισόδιο κάποιας "Θεματικής Βραδιάς" και σου μεταφέρω την εντύπωση που μου άφησαν τα λόγια του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Οκ..."Τι το μη σεμνο/συγκρατημενο ειχε η φραση μου ; :confused:"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top