Σχέσεις-λάθη: τι μας δίδαξαν (αν μας δίδαξαν);

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Σας έχει πιάσει ποτέ διάθεση ανάλυσης προηγούμενων σχέσεων και εντοπισμός λαθών που κάνατε και συνέβαλλαν στην διάλυση αυτών? Η διαδικασία σας βοήθησε στο να μην ξανακάνετε τα ίδια και, αν ναι, αυτό είχε θετικό αντίκτυπο στην σχέση που κάνατε μετά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Σας έχει πιάσει ποτέ διάθεση ανάλυσης προηγούμενων σχέσεων και εντοπισμός λαθών που κάνατε και συνέβαλλαν στην διάλυση αυτών? Η διαδικασία σας βοήθησε στο να μην ξανακάνετε τα ίδια και, αν ναι, αυτό είχε θετικό αντίκτυπο στην σχέση που κάνατε μετά?

Πιστεύω ότι είναι κοινό μυστικό ανάμεσα στους ευφυείς ανθρώπους να κάνουν μια ανασκόπηση των λαθών τους και να βελτιώνονται, ούτως ώστε και αυτοί αλλά και όσοι τους συντροφεύουν, να είναι ευτυχισμένοι.

Φυσικά και έχω κάνει τέτοιες αναλύσεις και πιστεύω ότι με βοήθησαν. Για παράδειγμα, ένα λάθος που έκανα ήταν να μη ζυγίσω καλά μια προηγούμενη επιλογή μου, απλά και μόνο επειδή τυφλώθηκα από το κατακλυσμιαίον αίσθημα. Είχα δώσει πολλή τροφή για "Θα", "Θα", "Θα"

Θα έκανε εκείνο, θα έλεγε το άλλο, θα τακτοποιούσε το παράλλο. Τελικά δεν τακτοποίησε τίποτα ενώ είχα δώσει άπλετο χρόνο, στο τέλος δε γύρισε και μου είπε "Η νονά μου μου είπε ότι ήξερες τι έπαιρνες, γιατί τώρα παραπονιέσαι;" (Δασκάλεμα Turbo Boost, φαντάσου, απ' τη νονά κι όλας...:P)


Και φυσικά την άφησα με τη ...νονά της!:) Περιττό να σου πω ότι ακολούθησαν σαφώς πιό σοβαρές κοπέλες και πιό ωραίες μετά.:)


Πάμε στο παρόν:

Ότι παράπονο υπάρχει εκατέρωθεν, συζητάται μεταξύ των 2 και μόνο και μάλιστα άμεσα. Την ίδια ώρα ή το συντομότερο δυνατόν έχει λυθεί. Ούτε ΘΑ, ούτε υποσχέσεις, ούτε μούρλιες, ούτε τίποτα. Ξεκαθαρίζουμε εξ αρχής για να είμαστε οκ, κάτι που με ευχαριστεί διότι και εγώ είμαι πιό ήρεμος και σκέφτομαι ότι έτσι πρέπει να είναι οι σωστές υγιείς σχέσεις, αυτές που επιθυμώ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Καταρχάς ποτέ δεν θεώρησα κάποια σχέση μου ως λάθος με την έννοια που το λες. Συνήθως δε οι σχέσεις μου λήγουν γιατί ανακαλύπτουμε πως διαφέρουμε πολύ σε βασικά σημεία, στα οποία δεν χωρούν συμβιβασμοί - σημεία που πιθανά να βλέπουμε εξαρχής πως είναι άσπρο με μαύρο, αλλά δεν δίνουμε σημασία επηρεασμένοι από το συναισθημα κι ελπίζοντας πως τελικά αυτό δεν θα παίξει τόσο μεγάλο ρόλο.

Δυστυχώς η πραγματικότητα μου έχει δείξει, πως όσο καλή θέληση και να έχεις, αν δεν ταιριάζεις στα βασικά με τον άλλον, τοτε ποτέ δεν πρόκειται η σχέση να λειτουργήσει σε βάθος χρόνου. Μπορεί συνεπώς κάποιος να πει πως έμαθα να ζυγίζω τα πράγματα πιο προσεκτικά πριν εμπλακώ σε κάτι και να μην ακούω μόνο το συναίσθημα.

Επίσης ένα άλλο που έμαθα, αλλά αυτό μάλλον είναι θέμα ηλικίας και όχι σχέσης, είναι πως η ζήλια ποτέ δεν βοηθά.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Πολλές φορές κάνω αναλύσεις...
Ναι, δε θα ξανακάνω τα ίδια. Άλλαξα σαν άνθρωπος και ήμουν καλύτερη και στις επόμενες σχέσεις...
Ννομίζω είναι πάντα καλός ένας τέτοιος απολογισμός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

InnerSilence

Νεοφερμένος

Η InnerSilence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
όλες οι σχέσεις τελειώνουν. αργά ή γρήγορα. το θέμα είναι να απολαμβάνουμε αυτό που έχουμε κάνοντάς το όσο πιο τέλειο μπορούμε αποφεύγοντας λάθη που έχουμε κάνει στο παρελθόν. έτσι ίσως επεκτείνουμε την 'τέλεια' πλευρά μιας σχέσης. λάθος που έχω κάνει στο παρελθόν και που εν μέρει το συνεχίζω είναι πως,αφήνω το συναίσθημα να με καθοδηγήσει στην σχέση μου πολύ περισσότερο απο την λογική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
όλες οι σχέσεις τελειώνουν. αργά ή γρήγορα.

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω με το σκεπτικό σου και να σου εκθέσω το δικό μου.

Τα λάθη πρέπει να τα διορθώνεις όχι μόνο γιατί οι σχέσεις μπορεί να τελειώσουν κάποτε και πρέπει να είναι τέλειες, διότι αν είναι τέλειες γιατί να τελειώσουν άλλωστε, αλλά και για έναν άλλο πολύ σημαντικό λόγο:

Όταν ερωτευτείς πραγματικά, όταν σε καλύπτει ένας άνθρωπος, υπάρχει κάποια -μικρή αν θες- πιθανότητα να είναι και ο τελευταίος σου. Εαν εσύ κάνεις λάθη που έκανες και στο παρελθόν, ίσως να τον απομακρύνεις αυτόν τον άνθρωπο, ίσως να τον χάσεις.

Για να σου φέρω ένα παράδειγμα:

Μια κυρία κάποτε, μου είχε διηγηθεί μια ιστορία, πόσο τσαχπίνα ήταν στα πρώτα στάδια της τελευταίας σχέσης της και ότι τον είχε ψιλοταλαιπωρήσει τον κυρ-Γιάννη (τον μετέπειτα άνδρα της), μέχρι που αυτός έκανε το μπαμ. Πολύ απλά μου είπε, ότι αν δεν είχε κόψει αυτή τη συμπεριφορά της, θα τον είχε χάσει.

Η διόρθωση των λαθών μας δεν είναι μόνο μια εγγύηση δηλαδή για τέλειο παρόν, αλλά και ένα παράθυρο προς ένα σωστό μέλλον.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

InnerSilence

Νεοφερμένος

Η InnerSilence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Χμ.. γενικά συμφωνώ με αυτό που λες. Αλλά το να λέω πως 'όλες οι σχέσεις τελειώνουν' καταδικάζοντας έτσι, ΟΛΕΣ τις σχέσεις με βοηθάει στο να είμαι πιο προσεκτική κλπ κλπ... είναι μαζοχιστική μέθοδος απλώς είπα τον τρόπο που το σκέφτομαι :P

καλά τα λες όμως οκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Χμ.. γενικά συμφωνώ με αυτό που λες. Αλλά το να λέω πως 'όλες οι σχέσεις τελειώνουν' καταδικάζοντας έτσι, ΟΛΕΣ τις σχέσεις με βοηθάει στο να είμαι πιο προσεκτική κλπ κλπ... είναι μαζοχιστική μέθοδος απλώς είπα τον τρόπο που το σκέφτομαι :P

καλά τα λες όμως οκ.

Μην ανησυχείς, αυτό είναι το ωραίο -αλλά και καμιά φορά μπελαλίδικο:P- με τους ανθρώπους. Ο καθένας έχει τη δική του οπτική στο να κάνει τη ζωή του πιό όμορφη. Δεν σε παρεξηγώ, χαίρομαι που εξέφρασες τη σκέψη σου, έτσι πρέπει άλλωστε!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.
Σας έχει πιάσει ποτέ διάθεση ανάλυσης προηγούμενων σχέσεων και εντοπισμός λαθών που κάνατε και συνέβαλλαν στην διάλυση αυτών? Η διαδικασία σας βοήθησε στο να μην ξανακάνετε τα ίδια και, αν ναι, αυτό είχε θετικό αντίκτυπο στην σχέση που κάνατε μετά?
Γενικότερα δε μου αρέσει να επαναλαμβάνω τα λάθη μου! Όταν τελείωσει μια σχέση πάντα αναρωτιέμαι τι ήταν αυτό που έφταιξε, κατά πόσο έφταιξα εγώ και αν θα μπορούσα να είχα κάνει κάποια πράγματα διαφορετικά εαν μου δινόταν η ευκαιρία να ξεκινήσω από την αρχή...
Ναι με βοήθησε πολύ στο να συνειδητοποιήσω κάποια πράγματα και να προσπαθήσω να μην τα επαναλάβω τα ίδια (όσο παιρνουσε από το χέρι μου τεσπα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Καταρχάς ποτέ δεν θεώρησα κάποια σχέση μου ως λάθος με την έννοια που το λες.

Μάλλον δεν κατάλαβες τι εννοώ, αλλά πιθανώς κι η διατύπωση να μπορεί να παρεξηγηθεί. Το ''λάθη'' δεν το έβαλα σαν προσδιορισμό στις σχέσεις. Καλύτερα θα ήταν ''σχέσεις και λάθη''!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Πάντα αναρωτιόμουν γιατί τελείωναν κάποιες σχέσεις μου οταν τελειωναν. Οπως είχα και μπόλικες θα μπορούσε να πεί κανείς ότι είμαι τώρα ενας σοφος άνθρωπος, όμως δεν είμαι λολ

Η αλήθεια ειναι ότι στις σχέσεις που με ενδιέφεραν και είχα επενδύσει πάντα ήξερα γιατί τέλειωσαν. Σε οτι είχα κάνει λάθος εγώ προσπαθουσα να το βελτιώσω στην επόμενη σχέση. Ενα λάθος όμως που σπανια αντιλαμβανομαστε είναι αυτό της επιλογής ενός συγκεκριμένου προτυπου, στο άλλο φυλο, το οποιο μας ελκύει ανεξηγητα, και μπορεί κάλιστα να είναι εντελώς ασύμφορο για μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

popitsa

Νεοφερμένος

Η Πηνελόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
χμμμ..εγω δλδ δεν μπορω να εχω αποψη.καθ'οτι εχω 5 χρονια σχεση!μια κ μοναδικη!:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
χμμμ..εγω δλδ δεν μπορω να εχω αποψη.καθ'οτι εχω 5 χρονια σχεση!μια κ μοναδικη!:confused:

Καλύτερα. Η πολύ άποψη σ'αυτό το συγκεκριμένο αντικείμενο ξέρεις προυποθέτει και πολλές αποτυχίες, ατυχίες, περιπέτειες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μήπως να λέμε και ΤΙ μάθαμε, τι λάθη εντοπίσαμε; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Μήπως να λέμε και ΤΙ μάθαμε, τι λάθη εντοπίσαμε; :)

Ναι βρε Γιδάκι, αυτό σκεφτόμουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

popitsa

Νεοφερμένος

Η Πηνελόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλύτερα. Η πολύ άποψη σ'αυτό το συγκεκριμένο αντικείμενο ξέρεις προυποθέτει και πολλές αποτυχίες, ατυχίες, περιπέτειες...
ναι αλλα ξερεις κατι?αν δεν παντρευτουμε,που ειμαι κ πολυ μικρη για κατι τετοιο,θα περασω κ εγω "περιπετει"!γιατι δε θα ειναι τοτε,οταν ερθει του χωρισμου η ωρα,δυσκολα?αυτο ειναι τοδυσκολο στις μακροχρονιες σχεσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Τι έμαθα:
1. Να μην υποτιμάω ποτέ και για κανέναν τον εαυτό μου... γιατί πολλές φορές μπορεί το ίδιο το έτερο ήμισυ να σε ρίξει στο βούρκο.
2. Να μη χαρίζομαι σε θέματα αντισύλληψης.
3. Οι άντρες παραμένουν παιδιά και στα -άντα τους. Τουλάχιστον.
4. Το χαμόγελο δεν έβλαψε ποτέ...
5. Να μην παρασύρομαι αν ο άλλος έχει όρεξη για καυγά...

κι άλλα πολλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Στην αρχή σκέφτηκα να γράψω ότι ναι...πάντα αναλύω τα λάθη που έκανα και γιατί η χ, ψ σχέση μου δεν στέριωσε....

Αλλά τα λάθη μου έχουν να κάνουν με το αντίστοιχο άτομο με τον οποίο είμαι....
Αν δω την συμπεριφορά μου-εννοώντας τα κύρια χαρακτηριστικά του εαυτού μου- δεν αλλάζει τόσο όσο οι "αντιδράσεις" μου που είναι σε πλήρη εξάρτηση με τον σύντροφό μου....

Το μόνο που αλλάζει είναι τα όρια μου και το τι δέχομαι ή όχι....
Οπότε τα "λάθη" μου αφορούν μόνο αυτό το σημείο...
Και να πω την αλήθεια δεν ξέρω αν είναι και τόσο λάθη από την στιγμή που ήταν αντιδράσεις επηρεασμένες από το συναίσθημα ή την λογική...ανάλογα το τι διάλεγα την συγκεκριμένη στιγμή....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
'Oτι όση αγάπη κι αν υπάρχει, όταν υπάρχουν εκ διαμέτρου αντίθετα ενδιαφέροντα και καθημερινές συνήθειες, μια σχέση δεν έχει μέλλον. 'Οτι η ρουτίνα, η παθολογική εξάρτηση, η επανάληψη, η νεύρωση και ο ψυχαναγκασμός καταστρέφουν και τα πιο βαθειά και ανώτερα συναισθήματα. 'Οτι η απόσταση είναι επωφελής σε σωστές δόσεις. 'Οτι έχασα τα καλύτερα χρόνια μου θεραπεύοντας φαινομενικά μόνο ισχυρές προσωπικότητες που κεκλεισμένων των θυρών κατέρεαν η μία μετά την άλλη μπροστά στα μάτια μου, κι αυτές και οι μύθοι τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ο απολογισμός μου γίνεται αυτόματα, με το που θα γραφτεί το τέλος της σχέσης... Έχω εντοπίσει διάφορα λάθη που έκανα, κα τα οποία δεν είμαι σίγουρη ότι δεν θα ξανακάνω, αν βρεθώ για μία ακόμη φορά πολύ ερωτευμένη :redface:, αλλά σίγουρα θα προσέξω πολύ περισσότερο την επιλογή του συντρόφου, οπότε θα αποφύγω αρκετά από αυτά ελπίζω... :)

Λάθη που έχω κάνει είναι
1. Ο εγωισμός μου να σέρνεται στα πατώματα- δηλαδή έβαζα πρώτα εκείνον, τι θέλει, τι χρειάζεται, τι νιώθει, γιατί δεν είναι καλά και εμένα δε με σκεφτόμουν καν
2. Ανεχόμουν φωνές, να με μειώνει, να με περιορίζει, να με καταπιέζει
3. Εξαιτίας καυγάδων πολλές φορές κλεινόμουν μέσα στο σπίτι επειδή εκείνος είχε περιορισμένο χρόνο να βρισκόμαστε και όποτε τύχαινε να μπορεί και εγώ να έχω κανονίσει με φίλους γινόταν χαμός- αυτό δεν έπρεπε να το επιτρέπω
4. Τσακώθηκα με αγαπημένα μου πρόσωπα και δε μιλούσαμε βδομάδες επειδή του είχα εμπιστοσύνη και έλεγα "αποκλείεται να το έκανε αυτό εκείνος"- τελικά ποτέ μη λες ποτέ

Αυτά που έμαθα είναι
1. Μία σχέση πρέπει να σε ανεβάζει, να σε κάνει να νιώθεις καλά- αν είναι να τσακώνεσαι 9 στις 10 φορές που είστε μαζί, άσ'το καλύτερα... :worry:
2. Πρέπει να δίνουμε σημασία και στα δικά μας θέλω και όχι να πηγαίνουμε συνέχεια με τα νερά του άλλου, αλλιώς κάποια στιγμή θα κάνουμε το μπαμ
3. Δεν φταίω πάντα εγώ και για ό,τι γίνεται :confused:

Και αυτά που χαίρομαι που δεν επέτρεψα παρότι ζητήθηκαν είναι
1. Να φύγω από το σπίτι μου :confused:
2. Το χωρίς προφυλακτικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top