Σχέσεις-λάθη: τι μας δίδαξαν (αν μας δίδαξαν);

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Aν δεν την ταίζεις κάθε μέρα θα σβήσει.

Και μετά θα μπεις στο τριπάκι να την κατατάξεις ως λάθος, ενώ ήταν σωστή αλλά με λάθος διαχείρηση.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Τις προάλλες η Ner έλεγε ότι θέλει πότισμα, τώρα εσύ λες ότι πρέπει να την ταΐζεις. Με έχετε μπερδέψει ρε σεις, τελικά τι είναι η σχέση, μολόχα ή κατσίκα?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Σχέσεις-λάθη: τι μας δίδαξαν


...Πως να φερόμαστε στους επόμενους, ώστε να γίνουμε τα λάθη τους :P



Λολ, αστειεύομαι οφκορς.
Η τελευταία χεση-λάθος μ, μ δίδαξε να μην τρώω και με τους δύο αγκώνες πάνω στο τραπέζι. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Μακάριοι οι πτωχοί τω πνέυματι και τω συναισθηματι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Χμμμμ... :) ... δύσκολο πράγμα οι σχέσεις! ... Νομίζω ότι είναι σχετικό τι μαθαίνει κανείς .... από κακές σχέσεις νομίζω ότι αυξάνεται η δυσπιστία, αρχίζει κανείς να πιστεύει ότι όλοι είναι "ένοχοι μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου", αλλά πάλι ποιος μπορεί να ζει μόνιμα με τη δυσπιστία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΑΪΜΟΥ...!@!

Νεοφερμένος

Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Όταν τελειώνει μια σχέση ποτέ μην ξαναγυρίσεις σ'αυτήν...Θα είναι πισωγύρισμα!Και για να τελειώσει μια φορά σημαίνει πως δεν αξίζει. Εχτός αν είναι πραγματική μετάνοια!Μια πραγματική αγαπη δεν σβήνει ποτέ!
Από τις σχέσεις μου μέχρι τώρα αυτό είναι το μάθημα μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Όταν τελειώνει μια σχέση ποτέ μην ξαναγυρίσεις σ'αυτήν...Θα είναι πισωγύρισμα!Και για να τελειώσει μια φορά σημαίνει πως δεν αξίζει. Εχτός αν είναι πραγματική μετάνοια!Μια πραγματική αγαπη δεν σβήνει ποτέ!
Από τις σχέσεις μου μέχρι τώρα αυτό είναι το μάθημα μου...

Δε θα συμφωνήσω ως προς το ότι μία σχέση που για Χ λόγους τελειώνει είναι μία σχέση που δεν αξίζει. Μπορεί να σου έχει αφήσει πολλά πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Eννοει δεν αξιζει να συνεχιστει, οχι δεν αξιζει γενικως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΑΪΜΟΥ...!@!

Νεοφερμένος

Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Eννοει δεν αξιζει να συνεχιστει, οχι δεν αξιζει γενικως.

Αυτό εννοούσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manouela

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μανουελα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
κάθε μια σχέση μας μαθαίνει και από κάτι και μας αλλάζει ένα μέρος από μας.θέλοντας και μη.θα συμφωνήσω ότι από μια κακή σχέση γινόμαστε πιο κλειστοί και πιο δύσπιστοι. σε μία σχέση ότι και λάθος να κάνουμε θα μάθουμε και θα προσπαθήσουμε να το κρατήσουμε και να προσέχουμε στις επόμενες σχέσεις μας.από μια καλή σχέση θα κρατήσουμε ευχάριστες στιγμές και τις καινούριες μας εμπειρίες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anda

Νεοφερμένος

Η Τρελή κι Αλλοπαρμένη...!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Εμένα προσωπικά δε μου δίδαξαν κάτι το ιδιαίτερο...!!!Μάλλον είμαι ανεπίδευκτη μαθήσεως!!!!!!
Και για να γίνω πιο συγκεκριμένη: ενώ στο παρελθόν έκανα μία σχέση εξ' αποστάσεως, χώρισα λόγω απόστασης και λέω δεν το ξαναεπιχειρώ!!!! Ε, σας διαβεβαιώ πως από τότε έχω κανει άλλες δύο σχέσεις εξ'αποστάσεως...οι οποίες έλλειξαν άδοξα επίσης!!!!
Υπάρχει θεραπεία..??????πώς το βλέπετε?????xexe
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,499 μηνύματα.
Εμένα προσωπικά δε μου δίδαξαν κάτι το ιδιαίτερο...!!!Μάλλον είμαι ανεπίδευκτη μαθήσεως!!!!!!
Και για να γίνω πιο συγκεκριμένη: ενώ στο παρελθόν έκανα μία σχέση εξ' αποστάσεως, χώρισα λόγω απόστασης και λέω δεν το ξαναεπιχειρώ!!!! Ε, σας διαβεβαιώ πως από τότε έχω κανει άλλες δύο σχέσεις εξ'αποστάσεως...οι οποίες έλλειξαν άδοξα επίσης!!!!
Υπάρχει θεραπεία..??????πώς το βλέπετε?????xexe

Το θέμα αγαπητή κοπελί-cha, δεν είναι τόσο το αν υπάρχει χιλιομετρική απόσταση, όσο το αν υπάρχει απόσταση χαρακτήρων και ηθικής. Αν ο άλλος ανήκει στην οικογένεια "Voidomousharus Kolozοon" μετα συγχωρήσεως, τι να τον κάνεις άμα είναι και στην ίδια πόλη; Αργοκίνητο θα είναι μαζί σου το Βοϊδομούσχαρον, αργοκίνητη θα είναι και η σχέση και στο τέλος θα σιχτιράς άλλα πράγματα.

Προτιμητέα λοιπόν η συναντησιακή επαφή, αλλά ακόμα πιό προτιμητέα η εγκεφαλική επαφή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Καταρχάς ποτέ δεν θεώρησα κάποια σχέση μου ως λάθος με την έννοια που το λες. Συνήθως δε οι σχέσεις μου λήγουν γιατί ανακαλύπτουμε πως διαφέρουμε πολύ σε βασικά σημεία, στα οποία δεν χωρούν συμβιβασμοί - σημεία που πιθανά να βλέπουμε εξαρχής πως είναι άσπρο με μαύρο, αλλά δεν δίνουμε σημασία επηρεασμένοι από το συναισθημα κι ελπίζοντας πως τελικά αυτό δεν θα παίξει τόσο μεγάλο ρόλο.

Δυστυχώς η πραγματικότητα μου έχει δείξει, πως όσο καλή θέληση και να έχεις, αν δεν ταιριάζεις στα βασικά με τον άλλον, τοτε ποτέ δεν πρόκειται η σχέση να λειτουργήσει σε βάθος χρόνου. Μπορεί συνεπώς κάποιος να πει πως έμαθα να ζυγίζω τα πράγματα πιο προσεκτικά πριν εμπλακώ σε κάτι και να μην ακούω μόνο το συναίσθημα.

Επίσης ένα άλλο που έμαθα, αλλά αυτό μάλλον είναι θέμα ηλικίας και όχι σχέσης, είναι πως η ζήλια ποτέ δεν βοηθά.. :)

Το αυτό.-
Δεν το καταλάβαινα αλλά τρώει τα θεμέλια σιγά σιγά. Προσπερνάς πολλά με βάση το συναίσθημα. Προσβολές, συμβιβάζεις τον εαυτό σου και στο τέλος ο ίδιος αντιδρά με έναν μηχανισμό συναισθηματικής αυτοάμυνας, ένστικτο επιβίωσης και ψυχολογικής υγείας και η "αποφαση σε παίρνει, δεν την παίρνεισ εσύ" * .

*copyright by Otto
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
το εχει πει και η καλυψουλα μου :)... οτι οι σχεσεις ειναι για να μας κανουν ευτυχισμενους και οχι μιζερους και δυστυχισμενους....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ares

Νεοφερμένος

Ο Ares αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Δεν υπάρχει σωτηρία για τις σχέσεις.

Σε τούτην την ενδοξη χώρα ειδικά κοροϊδεύουμε αλλήλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
ναι μωρε ενω στις αλλες χωρες ειναι καλυτερα... αντε γιατι πολυ ακουω αυτη τη καραμελα οτι οι αλλοι ειναι καλυτεροι....
ειδαμε και τους αλλους τι κανανε.. για συγκεντωθειτε ολοι λεω γω. και μπαι δε γουει οσα δε φτανει η αλεπου τα κανει κρεμμασταρια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ares

Νεοφερμένος

Ο Ares αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
ναι μωρε ενω στις αλλες χωρες ειναι καλυτερα... αντε γιατι πολυ ακουω αυτη τη καραμελα οτι οι αλλοι ειναι καλυτεροι....
ειδαμε και τους αλλους τι κανανε.. για συγκεντωθειτε ολοι λεω γω. και μπαι δε γουει οσα δε φτανει η αλεπου τα κανει κρεμμασταρια...

Δηλαδή?
Τι "είδαμε"? Δεν "είδαμε" όλοι μαζί σίγουρα.
Και όσο για τα κρεμαστάρια-σωστά-αλλά τα κρεμαστάρια ισχύουν πάντα για το ευρύ κοινό.

Μόνο σε κοινωνίες ύστερης ανάπτυξης οι σχέσεις υποβιβάζονται σε ένα αδιέξοδο πάρε-δώσε μικροεγωϊσμών και ψευτο-δραμάτων. Άσε που αυτό το περίφημο: ¨ κάνω τα πράγματα δύσκολα γιατί έχω απαιτήσεις και υποτίθεται κριτήρια" είναι μια απο τις αστειότερες εκφράσεις αλλά και παιδαριώδεις τακτικές.
Τέλος πάντων.....δεν ισχύουν παντού και πάντα αυτά τα τραγελαφικά βέβαια.
Εξαρτάται απο τους διαφόρους κύκλους ανθρώπων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Μόνο σε κοινωνίες ύστερης ανάπτυξης οι σχέσεις υποβιβάζονται σε ένα αδιέξοδο πάρε-δώσε μικροεγωϊσμών και ψευτο-δραμάτων.

Ares μάρες. Δεν σε πιάνω εδω :worry: θες να επεκταθείς λιγουλάκι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
πάντως αντιτίθεσαι φίλε ares με δουλειά σεναριογράφων πολλών αιώνων , καθότι στην τέχνη , η οποία αντιγράφει με μανία την ζωή , σε καλυβόσπιτα ανθεί η αγάπη και στα μεγαλεία των πλουσίων , ο φερέλπις γιος εργοστασιάρχη μένει με την επιχείρηση στο χέρι

βέβαια εγώ ποτέ δεν πείστηκα από την σχέση κοινωνικής-οικονομικής-πολιτιστικής ανάπτυξης με την ορθή αγάπη . Και τα σκυλιά στο δρόμο αγαπιούνται με έναν υπέροχο τρόπο

π.σ. κουκουνάρες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Καμμια σχεση δεν ειναι λαθος, καμμια σχεση που τελειωσε δε θεωρω αποτυχημενη.
Το δις εξαμαρτειν δεν ειναι,λενε,σοφου ανθρωπου. Οταν βλεπεις πως το μοτιβο που ακολουθεις και που σε χαλαει, ειναι το ιδιο, αν δεν το αλλαξεις, τοτε κανεις λαθος παλι και παλι.
Το μεγαλυτερο λαθος το χει κανει η φυση που συνδεει ανθρωπους τοσο πολυσυνθετους και διαφορετικους μεταξυ τους.
Δεν ειναι οι αλλοι ανθρωποι το προβλημα, ειμαστε εμεις. Αλλα ποιος τα ριχνει στον εαυτο του για να γλιτωσει? (κι αμ δε που γλιτωνει..ο εαυτος ειναι ο μονος που δε γλιτωνεις απο την παρουσια του)
Δε πιστευω πως το να αποτρεπεις τον Ερωτα και τα λαθη του, σε κανει και ζωντανο. Ορμα, λεω γω, και κανε λαθη.

Οι σχεσεις μου με εμαθαν να συζητω απο την αρχη και να κανω συχνα αυτοκριτικη και ειρηνικο διαλογο με τον αλλο. Οταν ο αλλος ομως δεν κανει, ειναι δικο του προβλημα, εκει νομιζω θα κανω λαθος αν δεν του δειξω εναν δρομο. Πρεπει και οι δυο ομως να κανουν συχνα την αυτοκριτικη τους.
Πραγματικο ενδιαφερον για τον αλλο και συνεχη προσπαθεια να μη βαλτωνει η σχεση.

Λαθη ξεκινουν οταν πεσουν οι μασκες, οταν δεν εχεις απο αρχη ξεκαθαρισει.
Λαθη ειναι τα προτυπα, πως ειμαστε αλλοι κι οχι εμεις
Λαθος ειναι ο φοβος να ρισκαρουμε τη σχεση που θα μας μαθει ακομα περισσοτερα, το κουκουλωμα και να το βαζεις στα ποδια οποτε τα βρισκεις σκουρα.
Επισης λαθος ειναι οταν επειδη κατι δεν πηγε καλα, να κατεβαζεις τον πηχυ, να απομονωνεσαι.
Να πεφτεις με τα μουτρα στη σχεση.
Λαθος ειναι να μετραμε τα λαθη και να τα τονιζουμε, καθως ειναι μεγιστο λαθος κατα τη γνωμη μου, να μην συγχωρουμε και να τουμπανιαζουμε τον αλλο μονιμως με κατηγοριες.

Λαθη ολοι καναμε και θα κανουμε, σημασια εχει η αυτοκριτικη που κανουμε και η φιλοσοφημενη σκεψη να διδει καρπους. Οταν ταχεις καλα με εσενα, εχεις κανει πια το Σωστο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top