Για λάτρεις της μελιτζάνας

Katerina Kechaya

Νεοφερμένος

Η Katerina Kechaya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Δημοσιογράφος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
..η κουζίνα είναι το μοναδικό μέρος του σπιτιού που μου αρέσει να επισκέπτομαι, είτε για να ψαχουλέψω για ξεχασμένες σοκολάτες, είτε για να φορέσω τη χρωματιστή ποδιά μου και να υποδεχτώ τους καλεσμένους με το ύφος "αχ ήρθατε νωρίτερα και με πιάσατε στα πράσα!".
..είναι παρηγοριά σε ένα σπίτι "αχούρι", τουλάχιστον να ευωδιάζει άλλωτε carrotcake και άλλωτε σουφλέ 4 τυριών.
Σήμερα.. έχοντας εξαντλήσει τις κλασσικές συντάγες και θέλοντας να αυτοεντυπωσιαστώ, δοκίμασα κάτι νέο (που εννοείται πως έβγαλα από το μυαλό μου), αφού πρώτα διαβεβαίωσα το φίλο μου, πως πρόκειται για συνταγή της μαμάς μου.. ;)

(Αν δεν είσαι λάτρης της μελιτζάνας, μη διάβασεις παρακάτω) :P

Ξεκινάμε.

Θα χρειαστείς:
1.) 2-3 μεγάλες μελιτζάνες, όχι πολύ σφιχτές.
2.) 1 1/2 pummaro με ψιλοκομμένες τις ντομάτες και κρεμμυδάκι.
3.) 500 γρ. φέτα.
4.) 2 πράσινες πιπεριές, μέτριες.
5.) Περίπου 15 φέτες καπνιστό χοιρινό.
6.) Κρητικό παξιμάδι.
7.) Ελαιόλαδο.
8.) Αλάτι - Πιπέρι (μπόλικο)

Διαδικασία:
1.) Αφού ξεφλουδίσεις από τη μία πλευρά τις μελιτζάνες, τις κόβεις σε ροδέλες, πάχους περίπου όσο ένα δάκτυλο. (προσοχή μη βγούν λεπτές πολύ γιατι θα ποτίσουν στο λάδι.)
2.) Μόλις τις κόψεις τις τσιγαρίζεις για πολύ λίγο, σε χαμηλή φωτιά.
3.) Αμέσως μετά τις τοποθετείς σε ταψί, όπου έχεις προσθέσει λίγο λάδι και λίγο νερό (ίσα να καλυφθεί ο πάτος).
4.) Τις βάζεις στη μεσαία θέση του φούρνου και τις ψήνεις μόνες τους για περίπου 15-20 λεπτά. (τις στριφογυρίζεις μία φορά στο δεκάλεπτο).
5.) Βγάζεις το ταψί από το φούρνο και προσθέτεις με σειρά: το pummaro, τις πιπεριές, το παξιμάδι το κόβεις κομματάκια και το "χώνεις" στα κενά για να "βουλιάσει" στο λάδι, από πάνω τη φέτα αφού τη θρυμματίσεις και τέλος τις φέτες από το καπνιστό χοιρινό.
Όλο αυτό μετά το βάζεις στο φούρνο (γύρω στους 220 βαθμούς), το αφήνεις 20-30 λεπτά, ανάλογα το φούρνο και είσαι έτοιμη/ος!!

Μην περιμένεις να το σερβίρεις ομοιόμορφα. Μάλλον θα διαλυθεί αλλά αυτή είναι και η μαγκιά του.. ;)

Τελικά, μετά την επιτυχία του είπα ότι ήταν δική μου ιδέα.
Τώρα μάλιστα που σας γράφω, είναι μέσα και το τσακίζει. :)

Καλή Τύχη!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top