Η έννοια της Δουλείας στη θεολογία

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ερώτηση προς Δόκτορα, Όττο και Λώριεν: Η αγάπη υποδουλώνει;


Υ.Σ.: Η ερώτηση γίνεται, φυσικά, και προς κάθε άλλον ενδιαφερόμενο...!

Καλό θέμα για τις "ημέρες" τούτες, "των αμνών"!

Λοιπόν, για το ζήτημα της ελευθερίας «ενώπιον του Θεού», χαρακτηριστική περίπτωση φαίνεται να είναι το σχεδόν αδιόρατο όριο, που χωρίζει τον «άνθρωπο Αβραάμ» από τον «θεάνθρωπο Ιησού Χριστό». Και οι δύο υπήρξαν απόλυτα πιστοί, στα «εντάλματα του Θεού», αλλά μόνον ο δεύτερος αγάπησε, επίσης, απόλυτα τον «Τρίτο». Ο Αβραάμ, πονούσε τόσο πολύ, σηκώνοντας το μαχαίρι πάνω από το σβέρκο του Ισαάκ, που ο «Τρίτος» δεν τον άφησε «να πιει το Ποτήριον», τον «οικτίρησε». Ενώ ο Ι.Χ., αν και (προφανώς!) πονούσε (απʼ τα «καρφιά» της «προδοσίας», και όχι μόνον!), διατηρούσε ακόμη το σθένος, να… παρηγορήσει , τον εκείνη τη στιγμή «πλησίον» Του, τον «έτερο εσταυρωμένο»: ο «αγαπών τον Θεό», πρώτα αγαπάει, τον «αδελφό» του!
Τελικά, ο «αγαπών δουλεύει»;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Μα τί είναι αγάπη θεού - ανθρώπου Νωέα ; Αγάπη για κάτι άπιαστο και από κάτι άπιαστο (τον θεό) υπάρχει ; Την αγάπη την καταλαβαίνω για τους ανθρώπους, τη ζωή, τη φύση και τα ζώα. Θέλει σάρκα η αγάπη για να βιωθεί, έτσι δεν είναι ; Για ποιά αόριστη αγάπη θεού μιλάμε ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Μα τί είναι αγάπη θεού - ανθρώπου Νωέα ; Αγάπη για κάτι άπιαστο και από κάτι άπιαστο (τον θεό) υπάρχει ; Την αγάπη την καταλαβαίνω για τους ανθρώπους, τη ζωή, τη φύση και τα ζώα. Θέλει σάρκα η αγάπη για να βιωθεί, έτσι δεν είναι ; Για ποιά αόριστη αγάπη θεού μιλάμε ;
είναι η αγάπη για την ελπίδα...και εάν μπροστά σε έναν κουρασμένο άνθρωπο (που πάντα είναι κουρασμένος σε αυτή τη ζωή -όσο ξεκούραστος και εάν νιώθει) φέρεις για να διαλέξει πλούτη , δόξα , ανθρώπους που αγαπά , μόρφωση κ.τ.λ. και ελπίδα , τότε την ελπίδα θα διαλέξει . Όσο κάτι από τα παραπάνω θα του παρέχει ελπίδα (ελπίδα για το οτιδήποτε) θα το χειάζεται βέβαια.Αλλά η ελπίδα για την ψυχή είναι ότι η αυτοσυντήρηση για το σώμα
Και εγώ άθεος είμαι αλλά δεν το ξεχνάω ποτέ αυτό (ή όταν το ξεχνάω , το πληρώνω...:smoke:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ερώτηση προς Δόκτορα, Όττο και Λώριεν: Η αγάπη υποδουλώνει;
:hmm:
Κατα καποιον τροπο ναι. Αλλά πως σου ηρθε, τι σκεψη μαγειρευεις ; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από self-instructive depressing:
...
Και εγώ άθεος είμαι αλλά δεν το ξεχνάω ποτέ αυτό (ή όταν το ξεχνάω , το πληρώνω...:smoke:)

Με τι πληρώνεις;

Μα τί είναι αγάπη θεού - ανθρώπου Νωέα ; Αγάπη για κάτι άπιαστο και από κάτι άπιαστο (τον θεό) υπάρχει ; Την αγάπη την καταλαβαίνω για τους ανθρώπους, τη ζωή, τη φύση και τα ζώα. Θέλει σάρκα η αγάπη για να βιωθεί, έτσι δεν είναι ; Για ποιά αόριστη αγάπη θεού μιλάμε ;

Αν και η αγάπη είναι το συγκεκριμένο ζητούμενο, η "αγάπη θεού-ανθρώπου" εν προκειμένω αποκτάει συγκεκριμένο αντίκρισμα από την όποια (επίσης) αοριστία του "δούλου Θεού", που αναφέρεται στο θέμα μας. Αναφέρθηκα δε στις "αρχετυπικές" (αν θέλεις) περιπτώσεις Αβραάμ-Ιησού Χριστού, έχοντας κατά νου και τον εξής συλλογισμό: " «Ένα τις είπη, ότι αγαπά τον Θεόν και μισή τον αδελφόν αυτού, ψεύτης είναι, διότι όστις δεν αγαπά τον αδελφόν αυτού τον οποίον είδε, τον Θεόν, τον οποίον δεν είδε, πως δύναται να αγαπά;. Και ταύτην την εντολήν έχομεν απʼ αυτού, Όστις αγαπά τον Θεόν, να αγαπά και τον αδελφόν αυτού» (Α΄ Καθολική Ιωάννου δ-20,21 ).








:hmm:
Κατα καποιον τροπο ναι. Αλλά πως σου ηρθε, τι σκεψη μαγειρευεις ; :hmm:

Το ενδιαφέρον της ερώτησής μου, έχει να κάνει ακριβώς, με τον "κάποιον τρόπο"! Μήπως μπορείς να γίνεις σαφέστερος, αγαπητέ μου φίλε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από self-instructive depressing:
...
Και εγώ άθεος είμαι αλλά δεν το ξεχνάω ποτέ αυτό (ή όταν το ξεχνάω , το πληρώνω...:smoke:)

Με τι πληρώνεις;
Αν απαντήσω , θα βγω εκτός τόπικ . Το μόνο που θέλω να διευκρινίσω είναι ότι όχι δεν πληρώνω που δεν πιστεύω στον Θεό(αν δεν έγινα κατανοητός) αλλα πληρώνω όταν ξεχνάω ότι πάντα πρέπει (με τον δικό του τρόπο ο καθείς) να βλέπουμε ελπίδα στον ορίζοντα.Και μάλιστα όχι ουρανοκατέβατα (καμία σχέση με τον θέμα της ύπαρξης Θεού:whistle:) αλλά εμείς να φροντίζουμε για αυτό*

*δεν θέλω με κανέναν τρόπο να προσβάλλω αυτούς που πιστεύουν με συνείδηση και με αντίκρυσμα στην ζωή τους πρακτικά , αλλά τους επιφανειακούς χριστιανούς(μην μου ζητήσετε να εξηγήσω και αυτό:warn:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Η Αγάπη είναι μεγαλύτερη από τον άνθρωπο, είναι ιδιότητα του απείρου σύμπαντος. Η Αγάπη κατακλύζει και δεν χωρά μέσα στα μικρά μυαλά μας.

Όταν την αφήσεις να σε διαβρέξει, σε βγάζει από τα στενάχωρα στεγανά του Εγώ σου και σε παρασύρει προς κάτι υπέρτερο. Συνεπώς η Αγάπη δεν υποδουλώνει, αλλά απελευθερώνει φίλε Νωεύ. Μόνη προϋπόθεση είναι να της δοθείς ανεπιφύλακτα. Τούτη είναι και η υπέρτατη πράξη ελευθερίας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
«Ένα τις είπη, ότι αγαπά τον Θεόν και μισή τον αδελφόν αυτού, ψεύτης είναι, διότι όστις δεν αγαπά τον αδελφόν αυτού τον οποίον είδε, τον Θεόν, τον οποίον δεν είδε, πως δύναται να αγαπά;. Και ταύτην την εντολήν έχομεν απʼ αυτού, Όστις αγαπά τον Θεόν, να αγαπά και τον αδελφόν αυτού» (Α΄ Καθολική Ιωάννου δ-20,21 ).

Μ'αυτή τη σκέψη όμως και πάλι οδηγούμαστε στην αγάπη μεταξύ ανθρώπων. Αυτό είναι εξάλου το βασικό μήνυμα του Χριστού που είναι σαν να αποδίδει για πρώτη φορά την έννοια της αγάπης σε ανθρώπινες διαστάσεις. Ο όποιος θεός (ο Πατέρας του) δεν κατάλαβα ποτέ τί ρόλο παίζει και ποιά θέση έχει μεταξύ της αγάπης των ανθρώπων. Ρόλο διαιτητή ή τιμωρού ; Να αγαπιέστε εσείς οι άνθρωποι αλλιώς θα σας τιμωρήσω κάποια μέρα ; Σαν να καταργεί τον ίδιο τον Πατέρα του μου φαινόταν πάντα ο Χριστός, γι'αυτό και λέει "ο υιός του Ανθρώπου". Λέει και του Θεού υιός ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Ο όποιος θεός (ο Πατέρας του) δεν κατάλαβα ποτέ τί ρόλο παίζει και ποιά θέση έχει μεταξύ της αγάπης των ανθρώπων. Ρόλο διαιτητή ή τιμωρού ; Να αγαπιέστε εσείς οι άνθρωποι αλλιώς θα σας τιμωρήσω κάποια μέρα ;
Το να αντιλαμβάνεται κάποιος τον Θεό ως τιμωρό δεν είναι τουλάχιστον διαστροφή εγκεφάλου??
Ρωτάω και δεν απευθύνομαι αποκλειστικά σε σένα DrStrangelove...ρωτάω γενικώς....δεν είναι διαστροφή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Το να αντιλαμβάνεται κάποιος τον Θεό ως τιμωρό δεν είναι τουλάχιστον διαστροφή εγκεφάλου??
Ρωτάω και δεν απευθύνομαι αποκλειστικά σε σένα DrStrangelove...ρωτάω γενικώς....δεν είναι διαστροφή?

Δεν ξέρω, ρώτα τους άλλους όσους αντιλαμβάνονται τι θα πει αυτή η λέξη. Εγώ δεν την αντιλαμβάνομαι καθόλου, ούτε ως τιμωρό, ούτε ως στοργικό μπαμπά, αλλά ούτε και ως αγάπη. Υποθέτω ότι έχει χίλια πρόσωπα και δεν υποτιμώ δίόλου το σκληρό του εκείνο. Οι χριστιανικές γραφές μου δώσανε το δικαίωμα εξάλου. Δεν πιστεύω ότι ότι ο θεός γίνεται αντιληπτός ούτε ότι ο Χριστός μίλησε κυρίως για το θεό. Για τον 'Ανθρωπο μίλησε κυρίως και γι'αυτό τον σταύρωσαν. Και είπε να αγαπάτε τους ανθρώπους, όχι το θεό, αυτό ξέρω.'Αμα μια μέρα το αποδεχθούμε το μήνυμά του οι πιστοί όλων των θρησκειών μπορεί να πάνε καλύτερα τα πράγματα για την ανθρωπότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Η Αγάπη είναι μεγαλύτερη από τον άνθρωπο, είναι ιδιότητα του απείρου σύμπαντος. Η Αγάπη κατακλύζει και δεν χωρά μέσα στα μικρά μυαλά μας.

Όταν την αφήσεις να σε διαβρέξει, σε βγάζει από τα στενάχωρα στεγανά του Εγώ σου και σε παρασύρει προς κάτι υπέρτερο. Συνεπώς η Αγάπη δεν υποδουλώνει, αλλά απελευθερώνει φίλε Νωεύ. Μόνη προϋπόθεση είναι να της δοθείς ανεπιφύλακτα. Τούτη είναι και η υπέρτατη πράξη ελευθερίας...

Συμφωνώ απόλυτα! Και δεδομένου ότι η χριστιανική γραμματεία επιμένει ότι "ο Θεός αγάπη εστί και όστις μένει εν τη αγάπη, εν τω Θεώ μένει κια ο Θεός εν αυτώ", αποδέχομαι τελικά, ότι ο "δούλος Θεού", κατά κόσμο είναι ένας "απελεύθερος". Κάτι βέβαια που η ιστορία του θεσμικού Χριστιανισμού, όσο και οι οπαδοί του, δεν φαίνεται να το "δόξασαν". Μάλλον θα έλεγα, "δόξασαν" τον "Τιμωρό", που σε τελική ανάλυση, και κατά τη χριστιανική πάντα γραμματεία, πρόκειται για τον "Αντικείμενο", σε ρόλο Εισαγγελέα: βλέπε "Σατάν" στο βιβλίο "Ιώβ".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Το να αντιλαμβάνεται κάποιος τον Θεό ως τιμωρό δεν είναι τουλάχιστον διαστροφή εγκεφάλου??
Ρωτάω και δεν απευθύνομαι αποκλειστικά σε σένα DrStrangelove...ρωτάω γενικώς....δεν είναι διαστροφή?


Συμφωνώ μαζί σου φίλε Negative και χαίρομαι που είσαι και πάλι κοντά μας. Πιστεύω ωστόσο, ότι η εικόνα του θεού ως τιμωρού, έχει προκύψει από το συμπαντικό "Νόμο της Αναπλήρωσης", όπου μερικές φορές φαίνεται πως υπάρχει για κάποιους θεία δίκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Όταν έχω μπρος μου ανθρώπους που βλέπουν ...αντιλαμβάνονται τον οποιοδήποτε θεό σαν τιμωρό......απλά πρέπει να σου πω chaos ότι με πιάνει δύσπνοια.Γιατί εάν αποδεχτούμε ότι μιλάμε για κάποιον θεό αγάπης , η τιμωρία.... κόλαση-παράδεισος όπως και δουλεία δεν συμβαδίζουν.Το όλο αυτό θέμα μου κάνει δημιούργημα ανθρώπινου μυαλού παρά θεού.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Έχεις ακουστά όμως την έκφραση: "Όλα εδώ πληρώνονται";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Ναι ...όλα εδώ.....όχι κάπου αλλού.... εδώ...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Το ενδιαφέρον της ερώτησής μου, έχει να κάνει ακριβώς, με τον "κάποιον τρόπο"! Μήπως μπορείς να γίνεις σαφέστερος, αγαπητέ μου φίλε;
Aν και προλαβε ο Χαος, το "κατα καποιον τροπο" μου βγηκε ετσι, δε το σκεφθηκα. Ισως να μην υποδουλωνει παρα μονο επιφανειακα. Απλα ρωτησα επειδη δε ξερω πως το συνεδεσες με αυτα που λεγαμε πριν. Δλδ θρησκεια-δουλεια κλπ.

Ναι ...όλα εδώ.....όχι κάπου αλλού.... εδώ...:)
Ναι, και αυτο τιμωρια δεν ειναι ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Όχι..αυτό είναι αναλαμβάνω τι ευθύνες μου.....και η ευθύνη δεν έχει καμιά σχέση με την τιμωρία αλλά ούτε και με κανέναν θεό....νομίζω όμως ότι έχει σχέση με την ωριμότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Aν και προλαβε ο Χαος, το "κατα καποιον τροπο" μου βγηκε ετσι, δε το σκεφθηκα. Ισως να μην υποδουλωνει παρα μονο επιφανειακα. Απλα ρωτησα επειδη δε ξερω πως το συνεδεσες με αυτα που λεγαμε πριν. Δλδ θρησκεια-δουλεια κλπ.

Ναι, και αυτο τιμωρια δεν ειναι ;



Όχι..αυτό είναι αναλαμβάνω τι ευθύνες μου.....και η ευθύνη δεν έχει καμιά σχέση με την τιμωρία αλλά ούτε και με κανέναν θεό....νομίζω όμως ότι έχει σχέση με την ωριμότητα.

Το ζήτημα "θρησκεία-δουλεία" έχει δύο όψεις αλληλοκαθοριζόμενες και χρειάζεται μεγάλη κουβέντα, αν δεν θέλουμε να παραμείνουμε στις κοινοτοπίες της απλής, "λαϊκής", άρνησης ή αποδοχής( ευπιστίας). Είναι, σε τελική αναλύση, το αόριστο ή το συγκεκριμένο, που εμπεριέχει η έννοια της ελευθερίας. Έτσι νομίζω ότι ταιριάζει εδώ, να μεταφέρω κάτι που γράφω στο θέμα
[ Ελευθερία: το κατώφλι της «Βασιλείας του Θεού»

Το πρόβλημα του ανθρώπου και της μοίρας του είναι κατʼ εξοχήν το πρόβλημα της ελευθερίας. Η μοίρα του και η οδυνηρή πορεία του καθορίζονται από την ελευθερία. Από τα μυθικά βάθη της ιστορίας του διαφαίνεται ακόμη, πως το πρόβλημα της ελευθερίας καθορίζει, όχι μόνον τις σχέσεις του ανθρώπου με το επιστητό και ενεπίγνωστο περιβάλλον του, αλλά ακόμη και με το άγνωστο. Οι Έλληνες, περισσότερο από κάθε άλλο λαό, διατήρησαν μνήμες «πατρώας παράδοσης», αναπολώντας (με Ησίοδο και Όμηρο πχ) τις εποχές πριν την διάχυση των Άριων (ιαπετικών-ινδοευρωπαϊκών) λαών, από την ασιατική ενδοχώρα προς την ευρωπαϊκή(18ος-12ος π.Χ. αι.), όπου διαφαίνεται η πάλη των ανθρώπων ακόμη και ενάντια στους θεούς, προκειμένου να αποτινάξουν την προς εκείνους δουλεία τους. Ίσως έτσι να αναγνωρίζεται, ότι το άγνωστο πρώτʼ απʼ όλα αποτελεί πηγή της πλέον ανυπόφορης δουλείας. Το γνωστό σε άμιλλα με το άγνωστο, συνυφαίνουν την ηθική και διανοητική, δηλαδή τη «ψυχική», δόμηση του ιστορικού ανθρώπου, που διεκδικεί τη μετοχή του στα δρώμενα της φυσικής ιστορίας του πλανήτη, ως μέτρο της ελευθερίας του. Διεκδίκηση όμως που δεν μπορεί παρά να απεργάζεται, για εμάς τους ανθρώπους, τραγικές πτυχές της μοίρας μας. Γιατί ανάμεσα στο γνωστό και το άγνωστο, η ειρωνεία είναι πάντα τραγική, τραγική ως μοιραία.
Τόσο ο Δίας των Ελλήνων, όσο και ο Ιαχβέ των Μακκαβαίων( μετονομασθέντων ως «Ιουδαίων»!) διαφαίνεται να προτιμούν τον άνθρωπο σε κατάσταση δουλείας. Ο Προμηθέας όμως αφενός και ο Ιησούς Χριστός αφετέρου, αποτελούν κατά σειρά δύο «αντίθεες» περιπτώσεις, που προτάσσουν την ανθρώπινη ελευθερία, ισόνομη εκείνης των θεών( είτε της κουστωδίας πέριξ του Διός, είτε εκείνης, του Ιαχβέ). Ο άνθρωπος αρχίζει να υφίσταται, όταν επαναστατεί με την ελευθερία, όταν οδηγείται στον πόνο και στην παραφορά, νιώθοντας έτσι πως είναι ελεύθερος. Και έτσι, ο άνθρωπος προσπαθεί να εγγίζει τα έσχατα βάθη της ελευθερίας.
Αυτή έχει δύο όψεις. Από την μία, πρόκειται για την ελευθερία της εκλογής μεταξύ του καλού και του κακού(οριακά, μεταξύ της «ζωής» και του «θανάτου») , κι από την άλλη, είναι η ελευθερία στην περιοχή του απόλυτου αγαθού, η άλογη ελευθερία. Ο Σωκράτης γνώριζε μόνον την πρώτη ελευθερία, εκείνη του λογικού. Ο Ιησούς Χριστός, τέσσερις αιώνες μετά, θα προτείνει τη δεύτερη, εκείνη της πίστης: «Γνώσεσθε την αλήθεια και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς». Κατʼ αυτήν, ο άνθρωπος οφείλει να απαλλαγεί από τα κατώτερα στρώματα της ύπαρξης, από τα πάθη(λαιμαργία, φιλαυτία, οκνηρία, ζήλεια, αλαζονεία, απιστία κ.α.), να παύσει να είναι σκλάβος του εαυτού του και του περιβάλλοντος.
[FONT=&quot]Η ελευθερία δεν μπορεί να ταυτιστεί με το καλό, με την αλήθεια, με την τελειότητα. Αυτή έχει τη δική της αυτόνομη φύση: η ελευθερία είναι ελευθερία και όχι το καλό. Κάθε μείωση και ταύτιση της ελευθερίας με το καλό και την τελειότητα είναι άρνηση της ελευθερίας, είναι ομολογία της βίας και του εξαναγκασμού. Το αναγκαστικό καλό δεν είναι καλό, γίνεται το ίδιο το κακό. Το ελεύθερο καλό όμως, που είναι το μοναδικό καλό, προϋποθέτει την ελευθερία του κακού, αυτήν την ίδια την «ασυδοσία»![/FONT]]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top