Φιλέτο πέρκα στο φούρνο

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
και επειδή είμαι σε μεγάλα κέφια θα γράψω άλλη μία συνταγή.....

με τα ψάρια πως τα πάτε???? από θέμα μαγειρικής είμαι σίγουρη .... χάλια ε? :P ΕΕΕΕ σας βρήκα την ΤΕΛΕΙΑ ΠΑΝΕΥΚΟΛΗ συνταγή για να φάτε επιτέλους και σεις ψαράκια και να μην περιμέτε την μαμά σας :P

ΦΙΛΕΤΟ ΠΕΡΚΑ (ή γλώσσα) στο φούρνο!! (Εγώ προτιμώ την πέρκα :) )

ΥΛΙΚΑ
1 ταψί
1 ΠΑΚΈΤΟ ΚΑΤΕΨΥΓΜΕΝΗ ΚΑΘΑΡΙΣΜΕΝΗ ΧΩΡΙΣ ΚΟΚΑΛΑ Η ΛΕΠΙΑ ;) Πέρκα απ το σούπερ μάρκετ της γειτονιάς ;) (περίπου 700γρ)
2 ματσάκια φρέσκα κρεμμυδάκια
1 ματσάκι μαϊδανό
Λάδι
αλάτι
πιπέρι
σκόρδο σκόνη
1 λεμόνι προεραιτικά

ξεπαγώνετε το ψάρι (μέσα σε σακούλα σε ζεστό νερό ξεπαγώνει πιο γρήγορα)
το πλένετε και το βάζετε μέσα στο ταψί
ψιλοκόβετε τον μαϊδανό και τα κρεμμυδάκια και τα ρίχνετε και αυτά στο ταψί
πασπαλίζετε το ψάρι και απ τις δύο πλευρές με αλάτι, πιπέρι και σκόρδο τριμμένο και ανακατεύετε με τα χέρια να πάνε παντού τα χορταρικά
ρίχνετε και λάδι από πάνω που θα πάει παντού (και κυρίως να είναι σε όλα τα φιλέτα)

βάζετε το ταψί στο φούρνο στους 200 βαθμούς (αν υπάρχει και αέρας φούρνου καλό είναι να μπει σε λειτουργία!)επίσης..... η σιγανή φωτιά στον φούρνο μπορεί να είναι πιο χρονοβόρα στο μαγείρεμα αλλά τα κάνει ΟΛΑ ΠΙΟ ΝΟΣΤΙΜΑ!!
Μόλις το δείτε να έχει σχεδόν γίνει απ τη μια μεριά, γυρίζετε το ψάρι και απ την άλλη και το αφήνετε να ψηθεί και απ αυτή τη πλευρά!
Θέλει περίπου μια ώρα ψήσιμο.... ανάλογα βέβαια και τα γούστα ψησίματος καθώς και τον φούρνο!

Σερβίρεται ζεστό και αν θέλετε βάζετε από πάνω και λεμονάκι.... ΜΟΥΡΛΙΑ!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
πως θα κάνω απόψυξη γρήγορα την πέρκα μου? κάτω απο ζεστο νερό? μέσα στην σακούλα η να την βγάλω απο αυτήν ? ή σε φούρνο μικροκυμάτων? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 49 ετών. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Καλημέρα κακε νομίζω πως το καλύτερο είναι λίγο χλιαρό νεράκι μέσα στην σακούλα, πέρκα είναι ξεπαγώνει εύκολα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
φυσικα το καλυτερο ειναι να τα ξεπαγωνουμε απο το βραδυ στο ψυγειο αλλα καμια φορα ειναι και αποφασεις της στιγμης οποταν ουτε καν ζεστο νερακι... απλα κατω απο τη βρυση με νερακι και σιγα σιγα θα φυγει ο παγος εξωτερικα, αφησε το λιγο και ξανα παλι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top