Η απάντηση της Εκκλησίας στο Harry Potter

nickmarvel

Νεοφερμένος

Ο nickmarvel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Σας έχω μια είδηση... :)

Έχει ετοιμαστεί και είναι για έκδοση το 2ο βιβλίο της σειράς του Νικ Μάρβελ:
«Ο Νικ Μάρβελ και ο μαρμαρωμένος βασιλιάς», που αποτελεί συνέχεια του 1ου,
«Ο Νικ Μάρβελ και ο πόλεμος με το θηρίο».

Ελπίζουμε, συν Θεώ, να το έχουμε τον Δεκέμβριο. :clapup:

Αν κάποιος έχει διαβάσει το πρώτο, θα ήθελα τη γνώμη του. :whistle:

Σημείωση editor: Το θέμα προήλθε από το thread "Προτείνετε ένα βιβλίο"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nickmarvel:
Έχει ετοιμαστεί και είναι για έκδοση το 2ο βιβλίο της σειράς του Νικ Μάρβελ:
«Ο Νικ Μάρβελ και ο μαρμαρωμένος βασιλιάς», που αποτελεί συνέχεια του 1ου,
«Ο Νικ Μάρβελ και ο πόλεμος με το θηρίο».

Διαβάζουμε την υπόθεση του βιβλίου που μας προτείνετε από το επίσημο site του:

"Η φαντασία στο παιδικό ανάγνωσμα δεν χρειάζεται να γίνεται πάντοτε γέφυρα προς τη μαγεία και τον αποκρυφισμό. Κάτι, δυστυχώς, πολύ συχνό στις μέρες μας. Δεν χρειάζεται να είναι φυγή από μια "σκληρή", "αφόρητη" πραγματικότητα.
Η φαντασία μπορεί να γίνει ευκαιρία ανακάλυψης, γνώσης, περιπέτειας μέσα σε ένα υγιές, ψυχαγωγικό, όμορφο περιβάλλον.
Ο Νίκος Βερβελίδης, ένα σύγχρονο, καθημερινό αγόρι ζει την πραγματικότητα, την περιπέτεια, το θαύμα της ζωής.
Η αισιοδοξία και η ελπίδα για την εξέλιξή του, αφημένες στην πρόνοια του Θεού, στην αγάπη των δικών του, αλλά και στην προσωπική του προσπάθεια, κάνουν την κάθε στιγμή της ημέρας γεμάτη ενδιαφέρον. Μια πραγματική περιπέτεια.
Ο Νίκος Βερβελίδης -ο Νικ Μάρβελ, όπως τον φωνάζουν οι φίλοι και συμμαθητές του, για την ζωντάνια, την υπομονή και τον καλό χαρακτήρα του- δεν έχει ανάγκη από "μαγείες" για να ζήσει έντονα, έντιμα, υπεύθυνα. Μια ζωή γεμάτη θαύματα!"


Διαβάζουμε επίσης από τις ευχαριστήριες επιστολές που έλαβε ο συγγραφέας:

Χαρακτηρίζομεν το βιβλίον χρησιμότατον και πολύτιμον θησαυρόν, διότι ιδιαιτέρως οι νέοι, θα έχουν εν όπλον ισχυρόν εις τας χείρας των δια να απαντούν αντικρούοντες το επιβλαβέστατον τοιούτον "Χάρι Πότερ".

Μητροπολίτης Γλυφάδας, Παύλος.


:hmm: :hmm:


Αγαπητέ φίλε, θα ήθελα να σας πληροφορήσω ότι διδάσκουμε στα παιδιά μας να έχουν κριτικό πνεύμα και άποψη καθώς και να μπορούν να ξεχωρίσουν το μύθο από την πραγματικότητα και να ξέρουν να απολαμβάνουν και τα δύο στο μέτρο που τους πρέπει.

...Το δικό σας Χριστιανικό παραμύθι, είστε βέβαιος ότι δεν περιέχει "δράκο"; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickmarvel

Νεοφερμένος

Ο nickmarvel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Αγαπητέ φίλε, θα ήθελα να σας πληροφορήσω ότι διδάσκουμε στα παιδιά μας να έχουν κριτικό πνεύμα και άποψη καθώς και να μπορούν να ξεχωρίσουν το μύθο από την πραγματικότητα και να ξέρουν να απολαμβάνουν και τα δύο στο μέτρο που τους πρέπει.
...Το δικό σας Χριστιανικό παραμύθι, είστε βέβαιος ότι δεν περιέχει "δράκο"; :hmm:

Συμμεριζόμαστε τις ίδιες απόψεις, αγαπητή φίλη Isiliel... :)
Σίγουρα, τα παιδιά μας θα πρέπει να αποκτήσουν κριτικό πνεύμα και άποψη και γι’ αυτό μοχθούμε όλοι μας, κάποτε κι από αντίθετες οπτικές γωνίες, αλλά πάντα, θα ήθελα να πιστεύω, με ειλικρινή και καλοπροαίρετη διάθεση και σεβασμό στο πρόσωπο του άλλου, την άποψη του οποίου μπορεί να μη συμμεριζόμαστε πάντοτε. :)
Όσο για τον «δράκο», αλήθεια, πιστεύετε ότι μπορούσαμε να τον παραλείψουμε; :D
Υ.Γ. Θα ήμουν ευτυχής να ανταλλάξουμε ουσιαστικές απόψεις όταν θα έχετε διαβάσει το βιβλίο. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Χαρακτηρίζομεν το βιβλίον χρησιμότατον και πολύτιμον θησαυρόν, διότι ιδιαιτέρως οι νέοι, θα έχουν εν όπλον ισχυρόν εις τας χείρας των δια να απαντούν αντικρούοντες το επιβλαβέστατον τοιούτον "Χάρι Πότερ".
Δηλαδή η Εκκλησία έχει πρόβλημα με το Χάρι Πότερ, όχι για τον τρόπο που έχει γραφεί, ούτε για αυτά που υπονοεί, αλλά για το ότι χρησιμοποεί σκηνικά "μαγείας". Δηλαδή το φαίνεσθαι και όχι μόνο αυτό, αλλά προσφέρει και την δική της εκδοχή. Ήδη έχει κατηγορηθεί ότι η Εκκλησία "πάτησε" άλλους πολιτισμούς στην προσπάθεια της να καθιερωθεί. Ακόμη και στην περίπτωση που είναι ψέμα, θα έπρεπε να προσέχει εις διπλούν το φαινόμενο αυτό.

Εκτός από εκκλησιαστηκές κριτικές, υπάρχει κάποιο αντικειμενικό review; Μπορώ να το βρω σε βιβλιοπωλεία όπως ο Παπασωτηρίου;

Υ.γ.: Προτείνω η Εκκλησία να κάνει και κατάλογο που θα τοποθετηθεί αν ένα site το χαρακτηρίζει "χρησιμότατον και πολύτιμον θησαυρόν"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Για κάτσε βρε Παναγιώτη, γιατί δηλαδή μια κριτική προερχόμενη από εκκλησιαστικό χώρο είναι εξ ορισμού λιγότερο αντικειμενική από κάποια άλλη; Νομίζω ότι κρίνεις τα πάντα βάσει της δικής σου ιδεολογίας, πράγμα το οποίο δεν είναι βέβαια εξ ορισμού κακό, αλλά δεν είναι μη αντικειμενικό μόνο ό,τι δεν είναι κοσμικό... Τέλος πάντων, το βιβλίο αυτό το έχω κοιτάξει λίγο και μου φαίνεται από αφελές έως βλακώδες παρά την καλή πρόθεση του συγγραφέα. Προσωπικά πάντως για να καταλάβεις, δε συμπαθώ καθόλου τα βιβλία με το Χάρι Πότερ ούτε τον τρόπο που είναι γραμμένα ούτε αυτά που περνούν, αλλά νομίζω ότι ο τρόπος με τον οποίο διάλεξε ο συγγραφέας να τα πολεμήσει είναι λιγάκι εκτός κλίματος. Υπάρχουν τόσα ωραιότερα αναγνώσματα που θα μπορούσε να προτείνει κάποιος αντί του Χάρι Πότερ και όχι να κάθεται να γράφει φαιδρά "διηγήματα". Όσον αφορά το σε ποιούς πολιτισμούς "πάτησε" η Εκκλησία, είναι μια πολύ μεγάλη κουβέντα η οποία δε μπορεί να γίνει εδώ. Παναγιώτη, μη μπλέκεις διαφορετικά πράγματα. Δε βοηθάει τη συζήτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Όταν ένα κανάλι διανομής (https://el.wikipedia.org/wiki/Μάρκετινγκ#.CE.94.CE.B9.CE.B1.CE.BD.CE.BF.CE.BC.CE.AE ) (στην περίπτωση μας η Εκκλησία) μιλάει για το προϊόν ή την υπηρεσία που διανέμει, αυτό το ονομάζουμε προώθηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
αλλά δεν είναι μη αντικειμενικό μόνο ό,τι δεν είναι κοσμικό...
Όχι βέβαια, δε διαφωνώ.
Το εν λόγω βιβλίο όμως παρουσιάζεται σε αντιπαράθεση με ένα γνωστό παιδικό βιβλίο που η εκκλησία θέλει να παρουσιάζει ως "επιβλαβέστατον" (και άλλα όμορφα στις σελίδες που παρέθεσα). Είναι τώρα αυτή αντικειμενικότητα;
Επιλέγω τα βιβλία που διαβάζω για τη θεματολογία τους.
Εδώ ο συγγραφεύς μας λέει: "Το βιβλίο μου, δεν περιέχει τίποτα από το Χάρι Πόττερ, άρα είναι καλό! Πρέπει να το διαβάσεις!"
Ε, λυπάμαι αλλά νιώθω να υποτιμάται η νοημοσύνη μου! :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Αν ο Χάρι Πόττερ προπαγανδίζει τότε το συγκεκριμένο βιβλίο αντι-προπαγανδίζει και είναι λεπτή έως ανύπαρκτη η διαχωριστική γραμμή ακόμα και αν έχεις τις αγνότερες προθέσεις. Στην προκειμένη περίπτωση μάλιστα νομίζω ότι λαμβάνει χώρα μία παραβίαση από την άποψη ότι ο συγγραφέας χρησιμοποιεί την ίδια σύλληψη που χρησιμοποιεί το βιβλίο στο οποίο επιτίθεται. Φαίνεται σαν να λέγει "Παιδάκια νομίζετε ότι όλα τούτα τα σατανικά είναι κουλ; Κοιτάξτε πόσο πιο κουλ μπορεί να γίνει ο Θεός ημών!". Αυτό το βρίσκω γραφικό και αφελές και θα συμφωνήσω με τον pitg21 ως προς το ότι η Εκκλησία θα μπορούσε να εκμεταλλευτεί πλήθος αληθινά λογοτεχνικών αναγνωσμάτων, προσδίδοντας ένα στοιχειώδες βάθος και σεβόμενη την πνευματικότητα που αντιπροσωπεύει αλλά και τη νοημοσύνη του αναγνώστη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Θα ήθελα να προσθέσω επίσης ότι η λογοτεχνία σαν τέχνη όσες αναφορές και να έχει δεν "επιτρέπεται" να είναι πλήρως ετεροπροσδιοριζόμενη... γιατί τότε δεν είναι τέχνη. Η δημιουργία δεν μπορεί να είναι απλώς .... αντίδραση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Άρα καταρρίψαμε προσπάθειες τους ότι το βιβλίο είναι καλό, η lugar μας εξήγησε γιατί δεν είναι τέχνη.

Γιατί να αγοράσω το βιβλίο; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο άρα η γνώμη μου δεν αφορά το βιβλίο αλλά αφορά τον τρόπο προώθησης του. Μόνο σαν αντίδραση, αρνητικά και όχι θετικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εσύ nickmarvel πες μας λίγα λόγια για το βιβλίο αφού το έχεις διαβάσει. Τι στυλ είναι; Γιατί να δώσω στο παιδί μου αυτό το βιβλίο και όχι τους Αθλίους;

Επίσης, ένας μη χριστιανός ορθόδοξος γιατί να διαβάσει αυτό το βιβλίο και όχι τον Harry Potter;

Υ.γ.: Και η καθολική εκκλησία έχει πρόβλημα με το Harry Potter;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickmarvel

Νεοφερμένος

Ο nickmarvel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Αγαπητοί φίλοι,
Θα ξεκινήσω με μία διαμαρτυρία: Την αλλαγή του τίτλου του topic μου από «Σας έχω μια είδηση...», σε «Η απάντηση της Εκκλησίας στο Harry Potter».
Αφού το θέμα το ξεκίνησα εγώ –άσχετα αν το μετακινήσατε από το «Προτείνετε ένα βιβλίο»- δεν μπορεί να έχει τίτλο τον οποίο δεν επέλεξα εγώ να βάλω. Κι όχι για άλλο λόγο παρά για το ότι δεν δικαιούται το post μου ενός τέτοιου τίτλου.
Το post έγινε για να ενημερώσει για ένα νέο βιβλίο και να συζητήσει με όσους είχαν τυχόν διαβάσει το πρώτο βιβλίο της σειράς του Νικ Μάρβελ. Μέχρις εδώ... καλά.:hmm:
Το ότι κάποιοι έψαξαν και βρήκαν ότι το βιβλίο το εγκωμιάζουν εκκλησιαστικά πρόσωπα και ότι το χαρακτηρίζουν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, αυτό δεν αφορά εμένα που διάβασα το βιβλίο κι έχω και πρόσβαση στην εκδοτική ομάδα που ευθύνεται για τον Νικ Μάρβελ.
Αν ο Μητροπολίτης Γλυφάδας το ονομάζει «χρησιμότατον και πολύτιμον θησαυρόν», αυτό αποτελεί άποψη του Σεβασμιωτάτου κι μπορώ να σας προσκομίσω απόψεις «εκκλησιαστικών ανθρώπων», που το «έθαψαν» κανονικότατα. Άρα η γνώμη του Σεβασμιωτάτου δεν αποτελεί «δόγμα» της Εκκλησίας. Όσο για το Χάρι Πότερ... εγώ τουλάχιστον, πουθενά δε διάβασα κάτι σχετικό μ’ αυτόν στο «Ο Νικ Μάρβελ και ο πόλεμος με το θηρίο».
Για το Χάρι Πότερ κυκλοφορεί ένα πολύ εμπεριστατωμένο βιβλίο απ’ τις εκδόσεις «Διάλογος» -νομίζω- της «Πανελλήνιας Ένωσης Γονέων» το οποίο το διάβασα πριν χρόνια και ομολογώ ότι αν και συνοπτικό, καλύπτει σφαιρικά το θέμα και αποκαλύπτει και το σκηνικό του όλου προβλήματος. ;)

Δηλαδή η Εκκλησία έχει πρόβλημα με το Χάρι Πότερ,

Φίλε Exposed_Bone,
Η Εκκλησία δεν έχει πρόβλημα με κανέναν γιατί ως Θεανθρώπινος οργανισμός με κεφαλή το Χριστό δεν θίγεται από τη στάση του Κόσμου (Κόσμος = Δημιουργία = κόσμημα). Εμείς έχουμε ανάγκη την Εκκλησία, όχι εκείνη εμάς...

για το ότι χρησιμοποιεί σκηνικά «μαγείας».

Η Rowling δεν χρησιμοποιεί «σκηνικά μαγείας». Παρουσιάζει πρακτικές, επικλήσεις, τελετουργικά, φίλτρα, επωδές κ.λπ. όπως αυτά πραγματοποιούνται στις συνάξεις των διαφόρων αποκρυφιστικών χώρων και ειδικά της Wicca.

και όχι μόνο αυτό, αλλά προσφέρει και την δικιά της εκδοχή.

Δεν «προσφέρει εκδοχές» η Εκκλησία. Απλά φροντίζει για τη σωτηρία του ανθρώπου είτε το καταλαβαίνει ο άνθρωπος αυτό είτε όχι.

Ήδη έχει κατηγορηθεί ότι η Εκκλησία «πάτησε» άλλους πολιτισμούς στην προσπάθεια της να καθιερωθεί. Ακόμη και στην περίπτωση που είναι ψέμα, θα έπρεπε να προσέχει εις διπλούν το φαινόμενο αυτό.

Η Εκκλησία δεν «πάτησε» ποτέ κανέναν. Μιλούμε πάντα για την «Ορθόδοξη Ανατολική του Χριστού Εκκλησία». Πολιτικές συγκυρίες χρησιμοποίησαν κάποτε κακώς μέλη της Εκκλησίας, στις διαπλοκές τους και στους σκοπούς τους.

Εκτός από εκκλησιαστικές κριτικές, υπάρχει κάποιο αντικειμενικό review; Μπορώ να το βρω σε βιβλιοπωλεία όπως το Παπασωτηριού;

Στου Παπασωτηριού ίσως όχι... Πιστεύω ότι είναι θέμα πρακτόρευσης...
Σου έχω όμως κάποιες λίγες διευθύνσεις. Μπορείς εύκολα να βρεις κι άλλες.

https://www.biblioasi.gr/product_info.php?products_id=99744&ref=bestprice
https://www.protoporia.gr/product_info.php/products_id/280019
https://www.vafeiadisbooks.gr/showbook.asp?catid=106383
https://www.bibliopolio.gr/-p-102835.html?ref=pathfinder
https://www.psarasbooks.gr/eshop/book.php?TitlesID=106383
https://www.koraisbooks.gr/book.aspx?11027513
https://www.femfox.gr/displayITM2.asp?ITMID=306383
https://www.allbooks.gr/book.php?TitlesID=106383
https://www.tothema.gr/showbook.asp?catid=106383
https://www.ekfrasi.com.gr/showbook.asp?catid=106383

Ο Ψαράς μάλιστα είναι και αποκρυφιστικό βιβλιοπωλείο και προμηθεύει με τα «απαραίτητα» και τη «Μεγάλη Ανατολή της Ελλάδος», στη Θεσσαλονίκη. Μεγάλο σκάνδαλο, ο Νικ Μάρβελ σε αποκρυφιστικό βιβλιοπωλείο, που έχει σχέσεις με τη μασονία... :D

Υ.Γ.: Προτείνω η Εκκλησία να κάνει και κατάλογο που θα τοποθετηθεί αν ένα site το χαρακτηρίζει "χρησιμότατον και πολύτιμον θησαυρόν"

Διαβλέπω κάποια προκατάληψη ίσως...; :whistle:

Τέλος πάντων, το βιβλίο αυτό το έχω κοιτάξει λίγο και μου φαίνεται από αφελές έως βλακώδες παρά την καλή πρόθεση του συγγραφέα.

Μήπως τελικά, φίλε pitg21, συμβαίνει ακριβώς αυτό; το έχεις κοιτάξει λίγο; Μήπως αν το διάβαζες προσεκτικότερα –μια και δείχνεις να γνωρίζεις την Εκκλησία- έβλεπες κάτι περισσότερο από το «αφελές έως βλακώδες»; Γιατί πέρα από την προσωπική μου άποψη που δείχνει να μη μετράει εδώ -εγώ ενθουσιάστηκα και ξαγρύπνησα για να το τελειώσω- άνθρωποι με βαθιά γνώση στο χώρο του αποκρυφισμού και της παραθρησκείας το θεώρησαν αξιόλογο. Κι άλλοι το πολέμησαν· κάποιοι και με πολύ αισχρό τρόπο.

Το εν λόγω βιβλίο όμως που η εκκλησία θέλει να παρουσιάζει ως «επιβλαβέστατον» (και άλλα όμορφα στις σελίδες που παρέθεσα). Είναι τώρα αυτή αντικειμενικότητα;

Το ότι κάποιοι το παρουσιάζουν «σε αντιπαράθεση με ένα γνωστό παιδικό βιβλίο» σημαίνει ότι είναι πράγματι έτσι, φίλη Isiliel; Μήπως και εδώ, όπως και αλλού αντλούμε απόψεις από το τι είπαν άλλοι για το βιβλίο;
Και κάτι ακόμη... ποια είναι τα «άλλα όμορφα στις σελίδες που παρέθεσες»;

Εδώ ο συγγραφεύς μας λέει: «Το βιβλίο μου, δεν περιέχει τίποτα από το Χάρι Πότερ, άρα είναι καλό! Πρέπει να το διαβάσεις!»
Ε, λυπάμαι αλλά νιώθω να υποτιμάται η νοημοσύνη μου!

Πράγματι, το βιβλίο, δεν αναφέρεται στο Χάρι Πότερ. Όμως γιατί αυτό παραπέμπει στο ότι «Πρέπει να το διαβάσεις!»; Που βλέπεις την υποχρέωση; Στο ότι για κάποιους λόγους αισθάνεσαι την ανάγκη να απαντήσεις οπωσδήποτε; Θα μπορούσες απλά να μην ασχοληθείς. Γιατί πρέπει ντε και καλά να νιώθεις ότι υποτιμάται η νοημοσύνη σου, αν δεν έχεις άποψη επί του βιβλίου; Μήπως γιατί πρέπει οπωσδήποτε να έχεις άποψη κι ίσως όχι θετική για κάτι που εγκωμιάστηκε από εκκλησιαστικά πρόσωπα;:whistle:

Αν ο Χάρι Πότερ προπαγανδίζει τότε το συγκεκριμένο βιβλίο αντι-προπαγανδίζει και είναι λεπτή έως ανύπαρκτη η διαχωριστική γραμμή ακόμα και αν έχεις τις αγνότερες προθέσεις. Στην προκειμένη περίπτωση μάλιστα νομίζω ότι λαμβάνει χώρα μία παραβίαση από την άποψη ότι ο συγγραφέας χρησιμοποιεί την ίδια σύλληψη που χρησιμοποιεί το βιβλίο στο οποίο επιτίθεται. Φαίνεται σαν να λέγει "Παιδάκια νομίζετε ότι όλα τούτα τα σατανικά είναι κουλ; Κοιτάξτε πόσο πιο κουλ μπορεί να γίνει ο Θεός ημών!". Αυτό το βρίσκω γραφικό και αφελές και θα συμφωνήσω με τον pitg21 ως προς το ότι η Εκκλησία θα μπορούσε να εκμεταλλευτεί πλήθος αληθινά λογοτεχνικών αναγνωσμάτων, προσδίδοντας ένα στοιχειώδες βάθος και σεβόμενη την πνευματικότητα που αντιπροσωπεύει αλλά και τη νοημοσύνη του αναγνώστη.

Ωραία και φαινομενικά τεκμηριωμένα όλα τα παραπάνω, φίλη Obscura.
Μήπως όμως τα συμπεράσματά σου πηγάζουν από τα όσα άκουσες από την παραπάνω συζήτηση κι όχι από άμεση προσωπική γνώμη; :whistle:

Θα ήθελα να προσθέσω επίσης ότι η λογοτεχνία σαν τέχνη όσες αναφορές και να έχει δεν «επιτρέπεται» να είναι πλήρως ετεροπροσδιοριζόμενη... γιατί τότε δεν είναι τέχνη. Η δημιουργία δεν μπορεί να.

Τι εννοείς με το ετεροπροσδιοριζόμενη, φίλη lugar; Πώς γνωρίζεις ότι ο Νικ Μάρβελ «είναι απλώς ... αντίδραση»;

Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο άρα η γνώμη μου δεν αφορά το βιβλίο αλλά αφορά τον τρόπο προώθησης του. Μόνο σαν αντίδραση, αρνητικά και όχι θετικά.

Και ποιος είναι ο τρόπος προώθησής του στον οποίο δεν συμφωνείς; :hmm:

Εσύ nickmarvel πες μας λίγα λόγια για το βιβλίο αφού το έχεις διαβάσει. Τι στυλ είναι;

Είναι μυθιστόρημα φαντασίας. Περιγράφει τη ζωή στα 2018, αλλά χρησιμοποιεί σαν πλαίσιο το γεωπολιτικό-στρατιωτικό περιβάλλον ενός κόσμου, όπου έχει σχεδόν επιβληθεί η Παγκοσμιοποίηση και η Νέα Τάξη πραγμάτων. Παρουσιάζει τον αγώνα κάποιων περιθωριακών ομάδων στην μάχη τους για επιβίωση, σ’ έναν κόσμο που γίνεται συνεχώς σκληρότερος, πιο απάνθρωπος και τελείως ανελεύθερος.
Η πλοκή είναι ενδιαφέρουσα κι όσοι διάβασαν το πρώτο βιβλίο ομολογούν ότι κεντρίζει συνεχώς το ενδιαφέρον για το τι θα γίνει παρακάτω...

Γιατί να δώσω στο παιδί μου αυτό το βιβλίο και όχι τους Αθλίους;

Ο κάθε γονιός διαπαιδαγωγεί τα παιδιά του με βάση την καταγωγή του, τις εμπειρίες του, τα προσωπικά του πιστεύω. Ζούμε σε μια πολυφωνική κοινωνία και πέραν από την προσωπική μας προσπάθεια –των Ορθοδόξως πιστών, για σωτηρία- θα δώσουμε στα παιδιά μας ό,τι έχουμε. Εσύ θα αποφασίσεις μόνος σου τι θα δώσεις στα παιδιά σου. Έχεις όμως υποχρέωση να ψάξεις βαθιά, ειλικρινά και ανεπηρέαστος από στερεότυπα. ;)

Επίσης, ένας μη χριστιανός ορθόδοξος γιατί να διαβάσει αυτό το βιβλίο και όχι τον Harry Potter;

Ένας Χριστιανός Ορθόδοξος, αν ενδιαφέρεται ειλικρινά κι όχι επιφανειακά για τους δικούς του, καλό θα ήταν να διαβάσει το «Ναι ή ΟΧΙ στο Χάρι Πότερ». Το έχω διαβάσει. Είναι ό,τι χρειάζεται...
Ένας συνεπής Ορθόδοξος, με Πνευματικό, συμμετοχή στα Μυστήρια και στη ζωή της Εκκλησίας, ξέρει από μόνος του το γιατί. Δεν περιμένει εμένα να του το πω. ;)

Υ.Γ.: Και η καθολική εκκλησία έχει πρόβλημα με το Harry Potter;

Οι παπικοί έχουν πολλά προβλήματα: το filioque, το αλάθητο, την άμωμο σύλληψη... στο Χάρι Πότερ θα σταθούμε τώρα; :confused:

Πάντως, γενικά, φίλοι μου, θα μου επιτρέψετε να σας πω -καθώς το έχω γράψει και σε άλλο post- ότι, διαπιστώνω με φόβο, πως μερικοί εδώ μέσα ακούγοντας τη λέξη «Εκκλησία» συγχύζονται. :/:
Μακάρι να είναι η ιδέα μου και να πέφτω έξω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Πάντως, γενικά, φίλοι μου, θα μου επιτρέψετε να σας πω -καθώς το έχω γράψει και σε άλλο post- ότι, διαπιστώνω με φόβο, πως μερικοί εδώ μέσα ακούγοντας τη λέξη «Εκκλησία» συγχύζονται. :/:
Μακάρι να είναι η ιδέα μου και να πέφτω έξω. :)

Συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό σε αυτά που έγραψες αν και δεν είμαι λάτρης αυτού του είδους λογοτεχνίας και δεν προτίθεμαι να διαβάσω το βιβλίο.

Θα σχολιάσω μόνο ένα σημείο. Η εκκλησία έχει κάνει πάρα πολλά εκνευριστικά πράγματα για αυτό και μερικοί συγχυζόμαστε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Η Rowling δεν χρησιμοποιεί «σκηνικά μαγείας». Παρουσιάζει πρακτικές, επικλήσεις, τελετουργικά, φίλτρα, επωδές κ.λπ. όπως αυτά πραγματοποιούνται στις συνάξεις των διαφόρων αποκρυφιστικών χώρων και ειδικά της Wicca.
Κι εσείς πώς τα γνωρίζετε όλ' αυτά με τόση βεβαιότητα; :hmm:

Το ότι κάποιοι το παρουσιάζουν «σε αντιπαράθεση με ένα γνωστό παιδικό βιβλίο» σημαίνει ότι είναι πράγματι έτσι, φίλη Isiliel; Μήπως και εδώ, όπως και αλλού αντλούμε απόψεις από το τι είπαν άλλοι για το βιβλίο;
Και κάτι ακόμη... ποια είναι τα «άλλα όμορφα στις σελίδες που παρέθεσες»;
Κάποιοι;;; Ποιοι είναι αυτοί οι κάποιοι;;; :hmm:
Τις παραθέσεις μου τις πήρα από τον ιστοχώρο στον οποίο το βιβλίο διαφημίζεται και προωθείται.
Links υπάρχουν στο αρχικό ποστ μου για όποιον ενδιαφέρεται.
Τη συγκεκριμένη ιστοσελίδα μάλιστα τη βρήκα από δικά σας ποστ σε άλλα φόρα.
Πράγματι, το βιβλίο, δεν αναφέρεται στο Χάρι Πότερ.
Πράγματι... Η εικόνα του ήρωά του μιλά από μόνη της...

Θα μπορούσες απλά να μην ασχοληθείς. Γιατί πρέπει ντε και καλά να νιώθεις ότι υποτιμάται η νοημοσύνη σου, αν δεν έχεις άποψη επί του βιβλίου; Μήπως γιατί πρέπει οπωσδήποτε να έχεις άποψη κι ίσως όχι θετική για κάτι που εγκωμιάστηκε από εκκλησιαστικά πρόσωπα;:whistle:
Είναι υποχρέωσή μου να ασχολούμαι με ό,τι μου κεντρίζει το ενδιαφέρον με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.
Για τα υπόλοιπα σας συγχωρώ διότι δεν με γνωρίζετε αρκετά. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Μήπως τελικά, φίλε pitg21, συμβαίνει ακριβώς αυτό; το έχεις κοιτάξει λίγο; Μήπως αν το διάβαζες προσεκτικότερα –μια και δείχνεις να γνωρίζεις την Εκκλησία- έβλεπες κάτι περισσότερο από το «αφελές έως βλακώδες»; Γιατί πέρα από την προσωπική μου άποψη που δείχνει να μη μετράει εδώ -εγώ ενθουσιάστηκα και ξαγρύπνησα για να το τελειώσω- άνθρωποι με βαθιά γνώση στο χώρο του αποκρυφισμού και της παραθρησκείας το θεώρησαν αξιόλογο. Κι άλλοι το πολέμησαν· κάποιοι και με πολύ αισχρό τρόπο.

Το ότι μπορείς και εκφράζεις τη γνώμη σου ανεμπόδιστα και χωρίς να επιτρέπονται οι χλευασμοί, οι προσωπικές επιθέσεις και οι προσβολές, θεωρώ ότι είναι ό,τι περισσότερο θα μπορούσε να ζητήσει κάποιος από έναν ποιοτικό ιστοχώρο.

Το να απαιτείς να συμφωνούν μαζί σου οι συνομιλητές, ειδάλλως να θεωρήσεις πως η άποψή σου δεν μετράει, απλά επειδή οι υπόλοιποι δεν τη συμμερίζονται, είναι ό,τι θ' απευχόταν ένα φόρουμ από τους χρήστες του, τουλάχιστον εάν αυτό σέβεται τον εαυτό του.

Εάν ο συνομιλητής ξεκίνησε να διαβάζει το βιβλίο και εκείνο δεν κατάφερε να τον "κρατήσει", αλλά τον έκανε να βαρεθεί, τότε είναι αναφαίρετο δικαίωμά του να το αναφέρει. Εσύ τι πρόβλημα έχεις αγαπητέ; Θα πέσουν οι πωλήσεις;

Ο κάθε γονιός διαπαιδαγωγεί τα παιδιά του με βάση την καταγωγή του, τις εμπειρίες του, τα προσωπικά του πιστεύω. Ζούμε σε μια πολυφωνική κοινωνία και πέραν από την προσωπική μας προσπάθεια –των Ορθοδόξως πιστών, για σωτηρία- θα δώσουμε στα παιδιά μας ό,τι έχουμε. Εσύ θα αποφασίσεις μόνος σου τι θα δώσεις στα παιδιά σου. Έχεις όμως υποχρέωση να ψάξεις βαθιά, ειλικρινά και ανεπηρέαστος από στερεότυπα. ;)
Ακριβώς! Εγώ προσωπικά ως Μέγας Χάουλας, γνωστός μαύρος μάγος, με μεταπτυχιακό στις ανθρωποθυσίες, έχω γαλουχήσει το παιδί μου με τον Χαρίλαον Τσουκαλά (αγγλιστί Harry Potter), το "Ο Αγών μου" του φίλου των παιδιών θείου Αδόλφου και τα άπαντα του αγαπησιάρη θείου Μαρκήσιου, από το νηπιαγωγείο. Τη Σολομωνική και την Καμπάλα, τις επιφυλάσσω για το γυμνάσιο. :hehe: :lol:

Πράγματι λοιπόν, ο συγγραφέας του βιβλίου αυτού, χρειάζεται σωτηρία ...από τις κακές μου προθέσεις. Χμμμ πλησιάζει και το χειμερινό ηλιοστάσιο κι έλεγα ποιανού αίμα θα πιούμε φέτος, μουά χα χα χα...:rofl:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.

Ωραία και φαινομενικά τεκμηριωμένα όλα τα παραπάνω, φίλη Obscura.
Μήπως όμως τα συμπεράσματά σου πηγάζουν από τα όσα άκουσες από την παραπάνω συζήτηση κι όχι από άμεση προσωπική γνώμη; :whistle:

Από τη στιγμή που προβαίνεις σε κάποιου είδους προώθηση που εξυπηρετεί μία οικονομική (και όχι μόνο) σκοπιμότητα αυτομάτως η πρώτη μου κρίση θα αφορά το βιβλίο σαν προϊόν. Φαντάσου ότι χωρίς να βγάλω το περιτύλιγμα κοίταξα τη χώρα παραγωγής και τα συστατικά του και είχα αρκετά ερείσματα για να σχηματίσω την εντύπωση ενός βιβλίου που προτείνεται σαν εναλλακτική του Χάρι Πότερ. Την εντύπωση αυτή τη σχημάτισα διακρίνοντας ορισμένα στοιχεία που παραπέμπουν άμεσα στο Χάρι Πότερ: από την εμφάνιση του ήρωα στο εξώφυλλο, από τους τίτλους των δύο βιβλίων, από το γεγονός ότι υπάρχουν συνέχειες, από τη "δύναμη της ευχής", από την υπόνοια που αφήνεται για τα βιβλία που χρησιμοποιούν "μαγεία". Αν λοιπόν κάνω λάθος και πράγματι το βιβλίο ουδεμία σχέση έχει με το concept του Χάρι Πότερ τότε πρέπει να αναρωτηθείτε γιατί εγώ σαν επίδοξος αγοραστής σχημάτισα αυτήν την εντύπωση βάσει της οποίας βεβαίως θα αποφασίσω αν θα διαθέσω τα χρήματά μου ή όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...
Πάντως, γενικά, φίλοι μου, θα μου επιτρέψετε να σας πω -καθώς το έχω γράψει και σε άλλο post- ότι, διαπιστώνω με φόβο, πως μερικοί εδώ μέσα ακούγοντας τη λέξη «Εκκλησία» συγχύζονται. :/:
Μακάρι να είναι η ιδέα μου και να πέφτω έξω. :)

Προσωπικά, φίλε μου, "συγχύζομαι" επειδή, ενώ υπάρχει η λέξη, δεν υπάρχει το ουσιαστικό: η Εκκλησία (του Ιησού Χριστού κι όχι του Δήμου, φυσικά). Εκτός κι αν μία από τις χιλιάδες χριστεπώνυμες αιρετικές κινήσεις ανά τον κόσμο, την εκλάβουμε ως "κατ' οικονομία εκκλησία". Αλλά και τότε, φευ, θα λείπει η Κεφαλή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Προσωπικά, φίλε μου, "συγχύζομαι" επειδή, ενώ υπάρχει η λέξη, δεν υπάρχει το ουσιαστικό: η Εκκλησία (του Ιησού Χριστού κι όχι του Δήμου, φυσικά). Εκτός κι αν μία από τις χιλιάδες χριστεπώνυμες αιρετικές κινήσεις ανά τον κόσμο, την εκλάβουμε ως "κατ' οικονομία εκκλησία". Αλλά και τότε, φευ, θα λείπει η Κεφαλή!

Κι εμένα με συγχίζει, και με συγχίζουν και οι άνθρωποι της Εκκλησίας, μερικούς είχα την "τιμή" να τους γνωρίσω πολύ καλά. Μην υποτιμάτε ποτέ την σημασία που έχει η κοσμοθεωρία του κάθε ανθρώπου. Αυτό λέει πολλά για τον ίδιο τον άνθρωπο. Προσωπικά, πιστεύω ότι η ζωή μου θα ήταν πολύ καλύτερη σήμερα εάν δεν είχα γνωρίσει έναν άνθρωπο της Εκκλησίας, όχι θρησκόληπτο βέβαια, αλλά της Εκκλησίας. Λυπάμαι που θα το πω, αλλά ένας άνθρωπος που είναι αυστηρά προσηλωμένος σε μια συγκεκριμένη Εκκλησία, έχει πολύ περιορισμένους ορίζοντες και σπανιότατα δεν είναι απίστευτα σκληρός και άδικος. 'Οσο και αν επικαλείται κάθε λίγο και λιγάκι την αγάπη, εγώ μόνο φαρισαισμό είδα στην τελική. Η άποψη αυτού του τόσο θρησκευόμενου ανθρώπου για την βιβλιοθήκη μου ήταν ότι είναι όλα σκουπίδια και έργα παλαβών. Δεν θέλω άλλο μεσαίωνα. Αρκετό σκοτάδι. Να σας πω την αλήθεια ο Χάρι Πότερ μου είναι αδιάφορος όπως και κάθε τι μαζικό, όπως και ο Αλχημιστής (δεκάρα δεν πιάνει σε σχέση με τον Αλχημιστή ο Μικρός Πρίγκηπας κατά τη γνώμη μου), αλλά δεν θα αγόραζα ποτέ και ένα βιβλίο που "ευλογεί" η Εκκλησία μας. Τί ανακατεύονται σε όλα τέλος πάντων αυτοί οι ρασοφόροι και δεν μας αφήνουν να διαβάζουμε ό,τι θέλουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickmarvel

Νεοφερμένος

Ο nickmarvel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Θα σχολιάσω μόνο ένα σημείο. Η εκκλησία έχει κάνει πάρα πολλά εκνευριστικά πράγματα για αυτό και μερικοί συγχυζόμαστε

Έχει μεγάλη σημασία να οριοθετήσουμε τι εννοούμε με τη λέξη «εκκλησία». Γνωρίζουμε άραγε την Εκκλησία σαν σώμα Χριστού με κεφαλή τον Ιησού Χριστό, όπως η Παράδοση της Εκκλησίας διδάσκει ή κάποιοι από μας με τη λέξη «εκκλησία» αναφερόμαστε μόνο στον κλήρο κι όχι και στον «λαό του Θεού» ή κάποιοι απορρίπτουμε άρδην όλο την κλήρο αδιακρίτως;

Κι εσείς πώς τα γνωρίζετε όλ' αυτά με τόση βεβαιότητα;

Πολλοί από τους συνεργάτες στην Π.Ε.Γ. (www.ppu.gr) προέρχονται από τον χώρο του αποκρυφισμού κι έχουν μελετήσει τις θεωρίες αυτών των οργανώσεων κι έχουν εφαρμόσει -δυστυχώς- τις πρακτικές τους πριν μπορέσουν να ξεφύγουν συνειδητοποιώντας που είχαν βρεθεί.

Πράγματι... Η εικόνα του ήρωά του μιλά από μόνη της...

Όταν προσπαθούμε να κατανοήσουμε τον κόσμο γύρω μας, προβάλλουμε τα όσα έχουμε καταγεγραμμένα στη συνείδησή μας και μ’ αυτά «ερμηνεύουμε» τον κόσμο. Έτσι, αυτό που «μιλά από μόνο του» σε σένα δεν «μιλά» το ίδιο κατ’ ανάγκην στον άλλο ή και σε σένα την ίδια σε ένα πιο προχωρημένο επίπεδο συνειδητοποίησης. Άρα μήπως η φράση «Η εικόνα του ήρωά του μιλά από μόνη της» δεν έχει πια και τόση σημασία;

Είναι υποχρέωσή μου να ασχολούμαι με ό,τι μου κεντρίζει το ενδιαφέρον με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.

Γιατί; Ποιος σε υποχρεώνει;

Για τα υπόλοιπα σας συγχωρώ διότι δεν με γνωρίζετε αρκετά.

Σ’ αυτό έχεις δίκιο... Έσπευσα να σε προσδιορίσω χωρίς να σε έχω γνωρίσει. Κάτι σαν κι αυτό που έκανες εσύ προσπαθώντας να κατανοήσεις το Νικ Μάρβελ απ’ τα όσα είπαν άλλοι γι’ αυτόν...

Το ότι μπορείς και εκφράζεις τη γνώμη σου ανεμπόδιστα και χωρίς να επιτρέπονται οι χλευασμοί, οι προσωπικές επιθέσεις και οι προσβολές, θεωρώ ότι είναι ό,τι περισσότερο θα μπορούσε να ζητήσει κάποιος από έναν ποιοτικό ιστοχώρο.

Θα συμφωνήσω απολύτως!

Το να απαιτείς να συμφωνούν μαζί σου οι συνομιλητές, ειδάλλως να θεωρήσεις πως η άποψή σου δεν μετράει, απλά επειδή οι υπόλοιποι δεν τη συμμερίζονται, είναι ό,τι θ' απευχόταν ένα φόρουμ από τους χρήστες του, τουλάχιστον εάν αυτό σέβεται τον εαυτό του.

Δεν απαίτησα να συμφωνούν μαζί μου οι συνομιλητές, ζήτησα όμως να σεβαστούν το δικαίωμα μου οι υπεύθυνοι και να μη μεταφέρουν το post μου σε άλλη θεματική ενότητα και με άλλο τίτλο από τον αρχικό του. Το post μου αφορούσε την παρουσίαση ενός βιβλίου. Η θέση του ήταν εκεί που το είχα αρχικά ανεβάσει (και με υπόδειξη μάλιστα του Παναγιώτη σε PM). Αν έκριναν ότι είχε ενδιαφέρον ένα θέμα για το Χάρι Πότερ και την Εκκλησία μπορούσαν να ανοίξουν το θέμα παραπέμποντας στο post μου κι όχι χρεώνοντάς με, με έναν τίτλο όπως «Η απάντηση της Εκκλησίας στο Harry Potter», τίτλο που εγώ δεν επέλεξα. Σ’ αυτό θεώρησα πως η άποψή μου δεν μετράει.

Εάν ο συνομιλητής ξεκίνησε να διαβάζει το βιβλίο και εκείνο δεν κατάφερε να τον "κρατήσει", αλλά τον έκανε να βαρεθεί, τότε είναι αναφαίρετο δικαίωμά του να το αναφέρει.

Είσαι σίγουρος ότι ο συνομιλητής ξεκίνησε να διαβάζει το βιβλίο; και εκείνο δεν κατάφερε να τον "κρατήσει";

Εσύ τι πρόβλημα έχεις αγαπητέ; Θα πέσουν οι πωλήσεις;

Θεωρείς ότι ένας ποιοτικός ιστοχώρος, όπως ονομάζεις το e-steki, όπου η γνώμη εκφράζεται ανεμπόδιστα κι όπου δεν επιτρέπονται οι χλευασμοί, οι προσωπικές επιθέσεις και οι προσβολές, είναι «ό,τι περισσότερο θα μπορούσε να ζητήσει κάποιος»; Πιστεύεις ότι δε μπορεί να υπάρξει κάτι περισσότερο; Ένα forum, ας πούμε, που ο ένας θα σέβεται τον άλλον από αγάπη κι όχι από κοινωνική ανάγκη ή από αίσθηση μιας δήθεν ανωτερότητας; Αν δεν το πιστεύεις αυτό, τότε η δηκτική κι απαξιωτική πρόταση: «Θα πέσουν οι πωλήσεις;» είναι απόλυτα θεμιτή σ’ έναν ιστοχώρο σαν αυτόν εδώ, τον δικό μας.

Ακριβώς! Εγώ προσωπικά ως Μέγας Χάουλας, γνωστός μαύρος μάγος, με μεταπτυχιακό στις ανθρωποθυσίες, έχω γαλουχήσει το παιδί μου με τον Χαρίλαον Τσουκαλά (αγγλιστί Harry Potter), το "Ο Αγών μου" του φίλου των παιδιών θείου Αδόλφου και τα άπαντα του αγαπησιάρη θείου Μαρκήσιου, από το νηπιαγωγείο. Τη Σολομωνική και την Καμπάλα, τις επιφυλάσσω για το γυμνάσιο.
Πράγματι λοιπόν, ο συγγραφέας του βιβλίου αυτού, χρειάζεται σωτηρία ...από τις κακές μου προθέσεις. Χμμμ πλησιάζει και το χειμερινό ηλιοστάσιο κι έλεγα ποιανού αίμα θα πιούμε φέτος, μουά χα χα χα...

Σ’ έναν «ποιοτικό ιστοχώρο» όταν τελειώσουν οι δηκτικές και υποτιμητικές επισημάνσεις για την θέση του άλλου –που κατά τα άλλα έχει την «άνεση» να εκφράσει ελεύθερα τη γνώμη του- αρχίζουν οι ειρωνείες –και ειδικά σε θέματα που δεν γνωρίζουμε κι ούτε φανταζόμαστε το μέγεθός τους- είναι κι αυτό δείγμα επιπέδου και ποιότητας; Πριν αστειευτούμε με θέματα που κόστισαν τη ζωή και την ψυχική υγεία κάποιων συνανθρώπων μας ας πληροφορηθούμε...

Από τη στιγμή που προβαίνεις σε κάποιου είδους προώθηση που εξυπηρετεί μία οικονομική (και όχι μόνο) σκοπιμότητα αυτομάτως η πρώτη μου κρίση θα αφορά το βιβλίο σαν προϊόν. Φαντάσου ότι χωρίς να βγάλω το περιτύλιγμα κοίταξα τη χώρα παραγωγής και τα συστατικά του και είχα αρκετά ερείσματα για να σχηματίσω την εντύπωση ενός βιβλίου που προτείνεται σαν εναλλακτική του Χάρι Πότερ. Την εντύπωση αυτή τη σχημάτισα διακρίνοντας ορισμένα στοιχεία που παραπέμπουν άμεσα στο Χάρι Πότερ: από την εμφάνιση του ήρωα στο εξώφυλλο, από τους τίτλους των δύο βιβλίων, από το γεγονός ότι υπάρχουν συνέχειες, από τη "δύναμη της ευχής", από την υπόνοια που αφήνεται για τα βιβλία που χρησιμοποιούν "μαγεία". Αν λοιπόν κάνω λάθος και πράγματι το βιβλίο ουδεμία σχέση έχει με το concept του Χάρι Πότερ τότε πρέπει να αναρωτηθείτε γιατί εγώ σαν επίδοξος αγοραστής σχημάτισα αυτήν την εντύπωση βάσει της οποίας βεβαίως θα αποφασίσω αν θα διαθέσω τα χρήματά μου ή όχι.

Νομίζω ότι το εξέτασες σφαιρικά και υπεύθυνα. Και με ευγένεια...

Προσωπικά, φίλε μου, "συγχύζομαι" επειδή, ενώ υπάρχει η λέξη, δεν υπάρχει το ουσιαστικό: η Εκκλησία (του Ιησού Χριστού κι όχι του Δήμου, φυσικά). Εκτός κι αν μία από τις χιλιάδες χριστεπώνυμες αιρετικές κινήσεις ανά τον κόσμο, την εκλάβουμε ως "κατ' οικονομία εκκλησία". Αλλά και τότε, φευ, θα λείπει η Κεφαλή!

Είθισται ο φορέας που και κατά το Σύνταγμα της χώρας είναι γνωστός σαν «Ανατολική Ορθόδοξη του Χριστού Εκκλησία» να αναφέρεται από τους πιστούς απλά σαν Εκκλησία. Κατά την πίστη μας, ταυτίζεται με την «Μία, Αγία, Καθολική και Αποστολική Εκκλησία» που έχει κεφαλή της τον Χριστό και σώμα της «όσους εις Χριστόν εβαπτίσθησαν». Περιλαμβάνει εμάς τους ζωντανούς (Στρατευομένη Εκκλησία) και τους κεκοιμημένους (Θριαμβεύουσα Εκκλησία). Στην απλή γλώσσα είναι γνωστή σαν Ορθόδοξη Εκκλησία ή Ορθοδοξία. Αυτά από συνταγματικής, θεολογικής και κοινωνικής άποψης.
Η Εκκλησία δεν είναι θρησκεία και η αναγνώρισή της σαν θρησκεία είναι εκκλησιολογικά λάθος. Πέραν της Εκκλησίας υπάρχουν πολλές ανθρώπινες προσπάθειες για την ανακάλυψη του Θεού ή διάφορες πίστεις στον Ιησού Χριστό. Εκεί αναφερόμαστε σε Χριστιανικές ομολογίες. Δεν ξέρω αν σας «φώτισα» ή ...

Κι εμένα με συγχύζει, και με συγχύζουν και οι άνθρωποι της Εκκλησίας, μερικούς είχα την "τιμή" να τους γνωρίσω πολύ καλά. Μην υποτιμάτε ποτέ την σημασία που έχει η κοσμοθεωρία του κάθε ανθρώπου. Αυτό λέει πολλά για τον ίδιο τον άνθρωπο. Προσωπικά, πιστεύω ότι η ζωή μου θα ήταν πολύ καλύτερη σήμερα εάν δεν είχα γνωρίσει έναν άνθρωπο της Εκκλησίας, όχι θρησκόληπτο βέβαια, αλλά της Εκκλησίας. Λυπάμαι που θα το πω, αλλά ένας άνθρωπος που είναι αυστηρά προσηλωμένος σε μια συγκεκριμένη Εκκλησία, έχει πολύ περιορισμένους ορίζοντες και σπανιότατα δεν είναι απίστευτα σκληρός και άδικος. 'Οσο και αν επικαλείται κάθε λίγο και λιγάκι την αγάπη, εγώ μόνο φαρισαισμό είδα στην τελική. Η άποψη αυτού του τόσο θρησκευόμενου ανθρώπου για την βιβλιοθήκη μου ήταν ότι είναι όλα σκουπίδια και έργα παλαβών. Δεν θέλω άλλο μεσαίωνα. Αρκετό σκοτάδι. Να σας πω την αλήθεια ο Χάρι Πότερ μου είναι αδιάφορος όπως και κάθε τι μαζικό, όπως και ο Αλχημιστής (δεκάρα δεν πιάνει σε σχέση με τον Αλχημιστή ο Μικρός Πρίγκηπας κατά τη γνώμη μου), αλλά δεν θα αγόραζα ποτέ και ένα βιβλίο που "ευλογεί" η Εκκλησία μας. Τί ανακατεύονται σε όλα τέλος πάντων αυτοί οι ρασοφόροι και δεν μας αφήνουν να διαβάζουμε ό,τι θέλουμε;

Πιστέψτε με, διακρίνω πολλή αλήθεια στα γραφόμενά σας. Ναι, ο άνθρωπος που περιγράφετε δεν διέθετε ίσως τη διάκριση κι αντί να σας βοηθήσει σας απομάκρυνε. Δεν μπορούμε να χαρακτηρίσουμε «σκουπίδια και έργα παλαβών» γραψίματα που πιθανώς έγιναν με ανθρώπινες μεν προσπάθειες αλλά με την αίσθηση ίσως της προσφοράς. Πολύ συχνά άνθρωποι της Εκκλησίας μπορεί να σκανδαλίσουν με τη στάση τους ή με τη λανθασμένη ποιμαντική τους.
Η διδασκαλία της Εκκλησίας είναι ότι ο άνθρωπος δημιουργήθηκε από το Θεό ελεύθερος (με το αυτεξούσιο) και κατά την εικόνα του δημιουργού του που είναι «Αγάπη εν Ελευθερία». Όποιος δεν μπορεί να το ανεχθεί αυτό μέσα στην Εκκλησία, αλλά ζητά να καταδυναστεύσει τον άλλο κάνει λάθος.
Όμως η Εκκλησία δεν είναι η «συνάθροιση των καθαρών», των αγίων. Υπάρχουν βέβαια και οι άγιοι στην Εκκλησία, αλλά το μεγάλο πλήθος των πιστών, θεωρούμε την Εκκλησία ως το Νοσοκομείο, όπου ως άρρωστοι ερχόμαστε για τη θεραπεία μας, ζητώντας τον αγιασμό και τη σωτηρία. Στην Εκκλησία μπορεί να πέφτουμε. Σημασία έχει να ξανασηκωνόμαστε. Συχνά και ο κλήρος έχει κι αυτός πτώσεις και αστοχίες. Στο Νοσοκομείο κάποτε και οι γιατροί μπορεί να είναι άρρωστοι και να μη το ξέρουν. Να εύχεστε να μπορούμε να ξανασηκωνόμαστε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top