Τι λέμε σε κάποιον που θέλει να αυτοκτονήσει;

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Σταδιο 1. Αν ειναι μεσω νετ ζητας να βρεθειτε, ειτε βρεθειτε ειτε οχι -του ανοιγεις κουβεντα ουδετερα, τον ρωτας γιατι και τι τον εφτασε σε αυτο το σημειο. Τον ρωτας ποσο προσπαθησε να αλλαξει αυτη την ασχημη κατασταση της ζωης του. Του κανεις ενα ψυχολογικο προφιλ, χωρις να του το πεις ομως, τοχεις στο μυαλο σου.
Αν δε πετυχει,

Σταδιο 2. Αν επιμενει τον παιρνεις με το μαλακο, του ξανακανεις την ιδια κουβεντα
'' μεταποιημενη'' με γλυκα, ομορφα, ζεστα λογια. Του δηλωνεις πως σου χει τυχει κι εσενα παρομοια κατασταση αλλα επειδη η ζωη ειναι δυσκολη δεν επετρεψες να το βαλεις κατω και τελικα ειδες φως κι εισαι ευτυχισμενη/ος! Χρησιμοποιεις εκφρασεις οπως ευτυχια, χαρα, αγαπη, γαληνη, εσωτερικη ηρεμια, δυναμη ψυχης , ισως πας πιο θρησκευτικα για να μαθεις και τα πιστευω του κι αυτο διακριτικα γιατι ισως ναναι κι απο κει απογοητευμενος.
Αν δε πετυχει,

Σταδιο 3. Του πας κοντρα. Και ''ποιος πιστευει θα ενδιαφερθει αμα πεθανει αυτος''? Ολοι στη ζωη μονοι ηρθαμε, θα κλαψουμε, θα πενθησουμε θα σε ξεχασουμε. Αλι σαυτον που παει. Εκεινος χανει οχι οι αλλοι. Του πετας χυμα το ψυχολογικο προφιλ που του κανες.
Αν δε πετυχει,

Τελευταιο σταδιο
του ζητας να το ξανασκεφτει και πως θα ηταν καλυτερο να υπολογιζει και τις συνεπειες αυτου. Παλι ουδετερη σταση και ειδοποιεις διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος η αστυνομια να σε καθοδηγησουν(αυτο μπορεις να το κανεις κι απο την αρχη αν νιωθεις πως δεν μπορεις να τα βγαλεις περα και για να μην παρεις στο λαιμο σου τυχον τυψεις κι ενοχες).

Τον αφηνεις να αποφασισει, τη ζωη μας περα απο μας δεν την οριζει κανεις αλλος. Προσπαθουμε οσο μπορουμε κι αντεχουμε. Αν τελικα δε το κανει, του ζητας να γινετε φιλοι και να βγειτε μια μερα. Μολις τον δεις, δωστου μια χαστουκα.


Υσ. Συνηθως οι ανθρωποι που δηλωνουν πως θα αυτοκτονησουν(καθως επισης κι ολοι οι τυποι του θα) ειναι σαν τους πολιτικους. Το θα τους δε το κανουν ποτε πραξη. Αυτο λεγεται θρασυδειλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Υσ. Συνηθως οι ανθρωποι που δηλωνουν πως θα αυτοκτονησουν(καθως επισης κι ολοι οι τυποι του θα) ειναι σαν τους πολιτικους. Το θα τους δε το κανουν ποτε πραξη. Αυτο λεγεται θρασυδειλια.

Aυτούς σατυρίζει με το ποίημα του ο Κ.Καρυωτάκης "Ιδανικοί αυτόχειρες". Το post το βρήκα πολύ χαριτωμένο και ενθουσιώδες όπως σχεδόν όλα της αθεράπευτα και πληθωρικά αισιόδοξης mindcircus. Η τακτική της πρόκλησης θυμού στον εν δυνάμει αυτόχειρα πάντως ( στάδιο 3) είναι συνήθως η πιο αποτελεσματική. Προκαλείς θυμό στο θύμα και έτσι έστω προσωρινά αντικαθίσταται το ένα συναίσθημα από το άλλο (η θλίψη από τον θυμό). Γέλασα με την χαστούκα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Αν και δεν έβαλα αρνητική χμμμ...διαφωνώ...
Γενικά είμαι της άποψης ότι δεν παίζουμε με αυτά...
Εγώ, εσύ, ο οποιοσδήποτε είμαστε άνθρωποι χωρίς γνώσεις στο να χειριστούμε ένα τέτοιο θέμα....
Οπότε για εμένα είναι άκρως επικίνδυνο να ακολουθήσω στάδια τα οποία δεν γνωρίζω πως να τα παίξω...όταν οι γνώσεις μου δεν έχουν να κάνουν με τις τάσεις αυτοκτονίας...

Οπότε εκ των πραγμάτων πάω στα τυφλά και δεν ξέρω αν θα τον βοηθήσω ή θα του δώσω ακόμα ένα κίνητρο να το κάνει...
Και επειδή δεν ξέρω ακριβώς το αποτέλεσμα προτιμώ να μην γίνω η ψυχολόγος του, το στήριγμα του και στην προσπάθεια να τον βοηθήσω απλά κάνω τα πράγματα πολύ χειρότερα....(δεν υπονοώ σε καμία περίπτωση ότι θα μείνω αμέτοχη όμως)

Αν και στο τελευταίο συμφωνώ απόλυτα
Αρχική Δημοσίευση από mindcircus:
Συνηθως οι ανθρωποι που δηλωνουν πως θα αυτοκτονησουν(καθως επισης κι ολοι οι τυποι του θα) ειναι σαν τους πολιτικους. Το θα τους δε το κανουν ποτε πραξη.

Μιας και βασίζεται σε έρευνες ότι αυτοί που έχουν αποφασίσει να αυτοκτονήσουν δεν το ανακοινώνουν...Αντίθετα πριν την πράξη είναι τελείως ήρεμοι γιατί έχουν πάρει την απόφαση...
Παρ' όλα αυτά πιστεύω ότι δεν πρέπει να παίζουμε με τις πιθανότητες σε τέτοια θέματα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Aυτούς σατυρίζει με το ποίημα του ο Κ.Καρυωτάκης "Ιδανικοί αυτόχειρες". Το post το βρήκα πολύ χαριτωμένο και ενθουσιώδες όπως σχεδόν όλα της αθεράπευτα και πληθωρικά αισιόδοξης mindcircus. Η τακτική της πρόκλησης θυμού στον εν δυνάμει αυτόχειρα πάντως ( στάδιο 3) είναι συνήθως η πιο αποτελεσματική. Προκαλείς θυμό στο θύμα και έτσι έστω προσωρινά αντικαθίσταται το ένα συναίσθημα από το άλλο (η θλίψη από τον θυμό). Γέλασα με την χαστούκα :D


ε μα, δεν μπορουν να μας κοψοχολιαζουν με τετοιες δηλωσεις!!
πιστευω πως οποιος θελει να βαλει τερμα στη ζωη του δεν το φωναζει. απλως το κανει.
παρολο που δε με κφραζει η ποιηση σαν τεχνη, ο καρυωτακης ειναι απο τους αγαπημενους που μου βγαζουν ωραια συναισθηματα, οικεια μαλλον.
και για οσους ενδιαφερονται, ητο και σκορπιος παρακαλω!:laugh:

Αν και δεν έβαλα αρνητική χμμμ...διαφωνώ...
Γενικά είμαι της άποψης ότι δεν παίζουμε με αυτά...
Εγώ, εσύ, ο οποιοσδήποτε είμαστε άνθρωποι χωρίς γνώσεις στο να χειριστούμε ένα τέτοιο θέμα....
Οπότε για εμένα είναι άκρως επικίνδυνο να ακολουθήσω στάδια τα οποία δεν γνωρίζω πως να τα παίξω...όταν οι γνώσεις μου δεν έχουν να κάνουν με τις τάσεις αυτοκτονίας...

Οπότε εκ των πραγμάτων πάω στα τυφλά και δεν ξέρω αν θα τον βοηθήσω ή θα του δώσω ακόμα ένα κίνητρο να το κάνει...
Και επειδή δεν ξέρω ακριβώς το αποτέλεσμα προτιμώ να μην γίνω η ψυχολόγος του, το στήριγμα του και στην προσπάθεια να τον βοηθήσω απλά κάνω τα πράγματα πολύ χειρότερα....(δεν υπονοώ σε καμία περίπτωση ότι θα μείνω αμέτοχη όμως)

Αν και στο τελευταίο συμφωνώ απόλυτα


Μιας και βασίζεται σε έρευνες ότι αυτοί που έχουν αποφασίσει να αυτοκτονήσουν δεν το ανακοινώνουν...Αντίθετα πριν την πράξη είναι τελείως ήρεμοι γιατί έχουν πάρει την απόφαση...
Παρ' όλα αυτά πιστεύω ότι δεν πρέπει να παίζουμε με τις πιθανότητες σε τέτοια θέματα....

εγραψα ενα ποστ επειτα αλλα εχει παει στα οφ τοπικ. ειπα πως δε τα βγαζω απο το μυαλο μου και πως οποιον τον ενδιαφερει μπορω να του στειλω σε πμ σχετικα τηλεφωνα. επισης, υπογραμμισα πως αν καποιος δε νιωθει καλα και πως το θεωρει επικινδυνο ωστε να το κανει κατι τετοιο απλως ειδοποιει αστυνομια η διωξη ηλ.εγκλ.
δεν ειναι ευκολο για ολους μας αν κι εγω προσωπικα τα παραπανω που ειπα - καθοδηγουμενη τηλεφωνικα(γιατι η διωξη θελει καποιο χρονο για να εντοπισει τον χρηστη) απο τις αρχες συνεργαζομενη ομως και με θεληση κι ορεξη- τα εκανα και εριξα και τη χαστουκα(αυτο ομως ηταν εκτος καθοδηγησης και γιατι πλεον ειχαμε γινει και ειμαστε ακομα φιλοι )
δε ξερω γιατι(μαλλον επειδη μαρεσει να βοηθαω τον κοσμο και το παιρνω προσωπικα) αλλα ανθρωποι με προβληματα με βρισκουν η τους βρισκω εγω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
αν δε σκέφτεσαι τον εαυτό σου..., σκέψου και λίγο τους άλλους.... και αν δεν έχεις κανέναν, σκέψου εμένα;)
..και μετα αυτοκτονησε!

Ο άνθρωπος συντάραξε τους πάντες με την απελπισμένη πράξη του, ζητά μέσω ιδιόχειρου σημειώματος συγνώμη από την οικογένεια του αλλά και τον γιατρό που τον παρακολουθούσε προσποιούμενος πως αισθανόταν καλύτερα κάτι που ήταν απαραίτητο για να πραγματοποιήσει τα σχέδια της αυτοκτονίας του.
Τα σιγανα ποταμακια να φοβασαι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

pasxalia

Νεοφερμένος

Η pasxalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Συμφωνώ με την Αναστασία... Αν και καταλάθος μπήκα σε ένα site και διάβασα για ένα αγοράκι 13χρονων που ρωτούσε αν πρέπει να "αυτοκτονήσει" και πως... Ήταν γκέυ, όπως είπε, και οι γονείς του τον δέρνουν και δεν τον αφήνουν να δει το 17χρόνο αγόρι του.. Του έστειλα comment αλλα μου απάντησε "Εγώ θα πεθάνω!". Έτσι, του "ξαναεστειλα" και δεν έχω λάβει απάντηση.. Φοβάμαι πολύ γι αυτόν.. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Συμφωνώ με την Αναστασία... Αν και καταλάθος μπήκα σε ένα site και διάβασα για ένα αγοράκι 13χρονων που ρωτούσε αν πρέπει να "αυτοκτονήσει" και πως... Ήταν γκέυ, όπως είπε, και οι γονείς του τον δέρνουν και δεν τον αφήνουν να δει το 17χρόνο αγόρι του.. Του έστειλα comment αλλα μου απάντησε "Εγώ θα πεθάνω!". Έτσι, του "ξαναεστειλα" και δεν έχω λάβει απάντηση.. Φοβάμαι πολύ γι αυτόν..:(

Καλημέρα pasxalia και καλώς ήρθες στο στέκι μας.
Δύσκολη περίπτωση. Έφηβος, γεϊ και αμετάκλητοι γονείς…


(αν έχεις την καλοσύνη, θα μπορούσες να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες? Ευχαριστώ.:))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Συμφωνώ με την Αναστασία... Αν και καταλάθος μπήκα σε ένα site και διάβασα για ένα αγοράκι 13χρονων που ρωτούσε αν πρέπει να "αυτοκτονήσει" και πως... Ήταν γκέυ, όπως είπε, και οι γονείς του τον δέρνουν και δεν τον αφήνουν να δει το 17χρόνο αγόρι του.. Του έστειλα comment αλλα μου απάντησε "Εγώ θα πεθάνω!". Έτσι, του "ξαναεστειλα" και δεν έχω λάβει απάντηση.. Φοβάμαι πολύ γι αυτόν..:(
Καλή μου Πασχαλιά, στα 15 σου σου συμβαίνει και αυτό.
Άν και κατα πόσο μπορείς, πρότεινέ του να δεί ή να πάς μαζί του σε κάποιον ειδικό σχετικά με την σεξουαλικότητά του.
Θα ξεκαθαρίσει πρώτα απο όλα ποιός είναι και θα γνωρίσει ενδεχομένος πράγματα που δέν τα φαντάζεται πως υπάρχουν. Εσύ προσωπικά δέν μπορείς να κάνεις και πολά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Θα ξεκαθαρίσει πρώτα απο όλα ποιός είναι και θα γνωρίσει ενδεχομένος πράγματα που δέν τα φαντάζεται πως υπάρχουν.

Σίγουρα θα τον βοηθήσει κάποιος ειδικός αλλα, οχι στο να το αποδεχτούν οι δικοί του όπως είναι, αν τελικά είναι gay.Απλά, εκείνος μπορεί να μην βλέπει τόσο τραγικό το γεγονός οτι δεν μπορουν να το δεχτούν κάποιοι.Καλό θα ήταν να παει με την οικογένεια του στον ειδικό διότι και εκείνοι χρειάζονται βοήθεια για να δουν ίσως τα πράγματα κάπως διαφορετικά και να μην τον βασανίζουν η να του επιβάλλουν πράγματα. Αν και σε τέτοιες περιπτώσεις είναι αρκετα δύσκολο να το αποδεχτείς και ειδικά στην περίπτωση ανδρα gay.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Αν και καταλάθος μπήκα σε ένα site και διάβασα για ένα αγοράκι 13χρονων που ρωτούσε αν πρέπει να "αυτοκτονήσει" και πως... Ήταν γκέυ, όπως είπε, και οι γονείς του τον δέρνουν.. Φοβάμαι πολύ γι αυτόν.. :(

Δεν βγηκε ο γιος σου γνησιο βαρυ αρσενικο(εγωιστης πανω απ'ολα), αντρας αγερωχος.. Ριξτου ξυλο!! Τιμωρισε τον γι'αυτο που ειναι. Αλλο ηθελες και αλλο βγηκε!! Τιμωρησε και τον εαυτο σου. Ριξε ξυλο!! Δωστου.. Να μη σηκωσει κεφαλι ποτε ο παλιο-γκει. Κι αν ειναι να αυτοκτονησει, ακομα καλυτερα.. Θα γλιτωσουμε απο ακομα μια αλλη σκοτουρα!!



Φιλικη συμβουλη προς τους γονεις:

Ριξτε ξυλο στα παιδια σας!!!! Καποια στιγμη θα στρωσουν.. Κι αν μπορειτε να κανετε και ψυχολογικο πολεμο ακομα καλυτερα. Να λετε που και που κανενα "σ'αγαπω" ας πουμε.. Θελει μεγαλη δουλεια και προσπαθεια να φερουμε τα παιδια μας εκει που επιθυμουμε.. Και οσο μεγαλυτερη ειναι η αντισταση τοσο πιο αγριο πρεοπει να ειναι το ξυλο!! ΡΙΞΤΕ ΑΒΕΡΤΑ!!!!!!!(εμεις ξερουμε τι θελουμε;))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Αν ειναι μεσω νετ ζητας να βρεθειτε

Νομίζω αυτό είναι λίγο επικίνδυνο διότι μπορεί να κλαφτεί καποιος επίτηδες μόνο και μόνο για να συναντάει άτομα, οποτε δεν το διακινδυνεύεις διότι δεν ξέρεις αν λεει αλήθεια.

Σταδιο 3. Του πας κοντρα. Και ''ποιος πιστευει θα ενδιαφερθει αμα πεθανει αυτος''? Ολοι στη ζωη μονοι ηρθαμε, θα κλαψουμε, θα πενθησουμε θα σε ξεχασουμε. Αλι σαυτον που παει. Εκεινος χανει οχι οι αλλοι. Του πετας χυμα το ψυχολογικο προφιλ που του κανες

Με κάποια επιφύλαξη θα πω οτι αυτό είναι πιθανό και να λειτουργήσει διότι ίσως σκεφτεί αφού δεν θα πειράξει κανέναν γιατι να το κάνω?Σε τετοιες περιπτώσεις όπως αυτού του πιτσιρικά γίνεται για εκδίκηση.Θέλει δηλαδή να πεθάνει επειδή ετσι θα εκδικηθεί τους γονείς η τους απειλεί ωστε να αλλάξουν γνώμη.

Παλι ουδετερη σταση και ειδοποιεις διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος η αστυνομια να σε καθοδηγησουν(αυτο μπορεις να το κανεις κι απο την αρχη αν νιωθεις πως δεν μπορεις να τα βγαλεις περα και για να μην παρεις στο λαιμο σου τυχον τυψεις κι ενοχες).

Αυτό νομίζω είναι το πιο σωστό, διότι αν γίνει κάτι θα κατηγορείς τον εαυτό σου μια ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pantheras

Νεοφερμένος

Ο pantheras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Η αυτοκτονία είναι ζήτημα που καλό θα ήταν να μην μπαίνει σε " στεγανά" .
Για σκεφθείτε τα εξής : Η Θρησκεία την απορρίπτει, την εξομοιώνει με "δολοφονία" . Κατ'επέκταση, ο αυτόχειρας είναι δολοφόνος του εαυτού του, με συνέπειες βαρύτερες από όσες προβλέπονται για τον απλό δολοφόνο, διότι ο δεύτερος έχει ευκαιρία, παρά την πράξη του, να μετανοήσει και να σωθεί, ενώ ο αυτόχειρας όχι.
Η ιατρική συνδέει την αυτοκτονία με νόσο, άρα ο αυτόχειρας είναι ασθενής.
Η κοινωνία την χαρακτηρίζει ως σύμπτωμα των αδύναμων ανθρώπων.

Αξιώματα : Θρησκεία : Ό,τι και αν σου συμβεί, είτε οφείλεται σε δικές σου επιλογές, είτε στην ζωή την ίδια, πρέπει να το αντιμετωπίζεις- υποφέρεις, αφού αξιωματικά ο Θεός έχει προνοήσει για εσένα, είτε σε δοκιμάζει, είτε σε διαπαιδαγωγεί.
Ιατρική : Χρειάζεσαι φάρμακα, γιατί σκοπός σου δεν είναι βεβαίως η " ευτυχία" αλλά η επιβίωση.
Κοινωνία : Η ζωή μας είναι φτιαγμένη έτσι, ώστε οι έξυπνοι και οι δυνατοί να τα καταφέρνουν, συνεπώς φταις που είσαι αδύναμος.

Αν και είμαι εντελώς ενάντια στην αυτοκτονία - καθόσον θεωρώ ότι όπως και να χει η ζωή περνάει γρήγορα και στατιστικά να το δείτε εναλλάσσονται όμορφες στιγμές πληρότητας με στιγμές κενού- δεν μπορώ να δεχθώ ότι η αντιμετώπισή μας απέναντι στους αυτόχειρες είναι ορθή. Τί σημαίνει ο Θεός γνωρίζει, αποφασίζει, σε δοκιμάζει για το καλό σου, π.χ. ; Ότι τελικά ο Θεός παίζει ζάρια και φτιάχνει σενάρια ; Μα εάν είναι έτσι, τότε ο αυτόχειρας θα τρέξει ακόμη πιο γρήγορα στον τοίχο, αφού του δίνεις να καταλάβει ότι δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξει την ζωή του- εδώ ο ίδιος ο Θεός δεν θέλει να του την αλλάξει!
2) Φταίει ο ίδιος ... πάντα. Πρέπει να μπορεί να ξεπερνά ο,τιδήποτε, κάπου έχει αντιληφθεί λάθος την ζωή και οι αντιδράσεις του δεν είναι φυσιολογικές. Αδύναμος, ας πάει να πάρει ψυχοφάρμακα, να του πούμε ότι κάνει λάθος ταυτόχρονα - και να τον προσαρμόσουμε σε ό,τι εμείς θεωρούμε φυσιολογικό.

Την άποψη β΄ άραγε ( μειοψηφούσα) την έχουμε ακούσει ;

Ότι μπορεί και να μην φταίει, να μην πάσχει και ... απλά η ζωή να του έπαιξε πολύ χοντρό παιχνίδι;
Και ότι... όσο και να μας ακούγεται άρρωστο... αν δεν μπορείς ή δεν θέλεις να αλλάξεις τους όρους αυτού του παιχνιδιού ... όσο ΛΑΘΟΣ και να είναι η αφαίρεση της ζωής σου .... εν τέλει η κίνηση αυτή ακριβώς επειδή δεν ανατρέπεται... δεν αξιολογείται... δεν κρίνεται ... δεν ελέγχεται.

Έχω εμπειρία από δικό μου άνθρωπο που έθεσε τέλος στην ζωή του και ναι προσπάθησα να τον αποτρέψω, γιατί απλά θα μου έλειπε ( και μου λείπει) πολύ. Ωστόσο, δεν ήταν απεγνωσμένος, άρρωστος ή άθρησκος, κάθε άλλο. Απλά δεν άντεξε περισσότερο μια κατάσταση, που για εκείνον ήταν πλέον ανυπόφορη. Γιατί να τον κρίνω λοιπόν;

Όσο για το θέμα της θρησκείας, επειδή κόντεψαν να μην τον διαβάσουν, αυτό που θυμάμαι είναι ότι είχε βοηθήσει τόσους στην ζωή του, που ιερωμενοι και ψάλτες ήλθαν σε ... πολύ δύσκολη θέση, λόγω οργής του κόσμου. Εξάλλου, αν ο Θεός σε παίρνει όποτε ο ίδιος θέλει και εσύ αυτοκτονείς, μπορεί με την παντοδυναμία Του να το ανατρέψει τον αποτέλεσμα.

Κοινώς : Όχι στην αυτοκτονία, επειδή η ζωή είναι μικρή και ας είναι και άσχημη για κάποιους. Όχι στις ρατσιστικές, όμως, αξιολογήσεις, ότι οι αυτόχειρες είναι άρρωστοι και διάβολοι και κακομοίρηδες μαζί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Τους αυτοκαταστροφικους ανθρωπους τους σεβομαι, κατεβαζω το κεφαλι μου εμπρος τους...
Αυτους που δε θα σεβαστω ποτε ειναι οι καταστροφικοι.. οσοι αφαιρουν αναφαιρετα δικαιωματα των αλλων...κυριολεκτικα αλλα και μεταφορικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Η αυτοκτονία είναι ζήτημα που καλό θα ήταν να μην μπαίνει σε " στεγανά" .
Για σκεφθείτε τα εξής : Η Θρησκεία την απορρίπτει, την εξομοιώνει με "δολοφονία" . Κατ'επέκταση, ο αυτόχειρας είναι δολοφόνος του εαυτού του, με συνέπειες βαρύτερες από όσες προβλέπονται για τον απλό δολοφόνο, διότι ο δεύτερος έχει ευκαιρία, παρά την πράξη του, να μετανοήσει και να σωθεί, ενώ ο αυτόχειρας όχι.
Η ιατρική συνδέει την αυτοκτονία με νόσο, άρα ο αυτόχειρας είναι ασθενής.
Η κοινωνία την χαρακτηρίζει ως σύμπτωμα των αδύναμων ανθρώπων.

Αξιώματα : Θρησκεία : Ό,τι και αν σου συμβεί, είτε οφείλεται σε δικές σου επιλογές, είτε στην ζωή την ίδια, πρέπει να το αντιμετωπίζεις- υποφέρεις, αφού αξιωματικά ο Θεός έχει προνοήσει για εσένα, είτε σε δοκιμάζει, είτε σε διαπαιδαγωγεί.
Ιατρική : Χρειάζεσαι φάρμακα, γιατί σκοπός σου δεν είναι βεβαίως η " ευτυχία" αλλά η επιβίωση.
Κοινωνία : Η ζωή μας είναι φτιαγμένη έτσι, ώστε οι έξυπνοι και οι δυνατοί να τα καταφέρνουν, συνεπώς φταις που είσαι αδύναμος.

Αν και είμαι εντελώς ενάντια στην αυτοκτονία - καθόσον θεωρώ ότι όπως και να χει η ζωή περνάει γρήγορα και στατιστικά να το δείτε εναλλάσσονται όμορφες στιγμές πληρότητας με στιγμές κενού- δεν μπορώ να δεχθώ ότι η αντιμετώπισή μας απέναντι στους αυτόχειρες είναι ορθή. Τί σημαίνει ο Θεός γνωρίζει, αποφασίζει, σε δοκιμάζει για το καλό σου, π.χ. ; Ότι τελικά ο Θεός παίζει ζάρια και φτιάχνει σενάρια ; Μα εάν είναι έτσι, τότε ο αυτόχειρας θα τρέξει ακόμη πιο γρήγορα στον τοίχο, αφού του δίνεις να καταλάβει ότι δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξει την ζωή του- εδώ ο ίδιος ο Θεός δεν θέλει να του την αλλάξει!
2) Φταίει ο ίδιος ... πάντα. Πρέπει να μπορεί να ξεπερνά ο,τιδήποτε, κάπου έχει αντιληφθεί λάθος την ζωή και οι αντιδράσεις του δεν είναι φυσιολογικές. Αδύναμος, ας πάει να πάρει ψυχοφάρμακα, να του πούμε ότι κάνει λάθος ταυτόχρονα - και να τον προσαρμόσουμε σε ό,τι εμείς θεωρούμε φυσιολογικό.

Την άποψη β΄ άραγε ( μειοψηφούσα) την έχουμε ακούσει ;

Ότι μπορεί και να μην φταίει, να μην πάσχει και ... απλά η ζωή να του έπαιξε πολύ χοντρό παιχνίδι;
Και ότι... όσο και να μας ακούγεται άρρωστο... αν δεν μπορείς ή δεν θέλεις να αλλάξεις τους όρους αυτού του παιχνιδιού ... όσο ΛΑΘΟΣ και να είναι η αφαίρεση της ζωής σου .... εν τέλει η κίνηση αυτή ακριβώς επειδή δεν ανατρέπεται... δεν αξιολογείται... δεν κρίνεται ... δεν ελέγχεται.

Έχω εμπειρία από δικό μου άνθρωπο που έθεσε τέλος στην ζωή του και ναι προσπάθησα να τον αποτρέψω, γιατί απλά θα μου έλειπε ( και μου λείπει) πολύ. Ωστόσο, δεν ήταν απεγνωσμένος, άρρωστος ή άθρησκος, κάθε άλλο. Απλά δεν άντεξε περισσότερο μια κατάσταση, που για εκείνον ήταν πλέον ανυπόφορη. Γιατί να τον κρίνω λοιπόν;

Όσο για το θέμα της θρησκείας, επειδή κόντεψαν να μην τον διαβάσουν, αυτό που θυμάμαι είναι ότι είχε βοηθήσει τόσους στην ζωή του, που ιερωμενοι και ψάλτες ήλθαν σε ... πολύ δύσκολη θέση, λόγω οργής του κόσμου. Εξάλλου, αν ο Θεός σε παίρνει όποτε ο ίδιος θέλει και εσύ αυτοκτονείς, μπορεί με την παντοδυναμία Του να το ανατρέψει τον αποτέλεσμα.

Κοινώς : Όχι στην αυτοκτονία, επειδή η ζωή είναι μικρή και ας είναι και άσχημη για κάποιους. Όχι στις ρατσιστικές, όμως, αξιολογήσεις, ότι οι αυτόχειρες είναι άρρωστοι και διάβολοι και κακομοίρηδες μαζί.
Παρακάλεσα τον Θεό να με βοηθήσει και μου έδωσε δυσκολίες για να τις ξεπεράσω.
Άραγε όταν περνάμε μία δυσκολία, για πόσο χρόνο χαιρόμαστε;
Κάποιες φορές και δέν προλαβαίνουμε.
Η θρησκεία μας έχει φωτισμένους ανθρώπους, αρκεί να τους αναζητήσουμε.
Όση απελπισία και άν νοιώθουμε, έχουν την δύναμη να μας βοηθήσουν.
Όσο για τους αυτόχειρες, άς μή τους κρίνουμε εμείς, γιατι δέν γνωρίζουμε το βάρος που μπορούμε να αντέξουμε. Άς προσπαθούμε όμως να δούμε άν είμαστε σε θέση να τους βοηθήσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ο Σφακιανακης του ηλ.εγκληματος..ελεγε σε συνεντευξη οτι το 75 % των παιδιων που θελουν να αυτοκτονησουν και το λενε στο νετ ειναι κοριτσια!ενω το 35-40 % αγορια..... γιατι τετοια διαφορα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

azadaki

Νεοφερμένος

Η azadaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Όσο δίαβαζα τις απόψεις που διατυπώθηκαν σχετικά με το θέμα τόσο περισσότερο ένιωθα μέσα μου την ανάγκη να εκφράσω κι εγώ την ταπεινή μου γνώμη.ίσως αυτή η ανάγκη να πηγάζει απο το γεγονός πως είδα πολλούς "ειδήμωνες" και λίγους ανθρώπους.με απογοήτευση παρατήρησα πολλούς να παραθέτουν στατιστικά στοιχεία,γνώμες απο ειδικούς κτλ.Μερικοί μάλιστα προτείνουν και περίπλοκα σχέδια παγίδευσης για να ξεμπροστιάσουμε τον εγωιστή που τολμάει να αναζητήσει την προσοχή μας μέσω μιας τέτοιας δήλωσης και να αποδείξουμε πως δεν είναι τίποτα παραπάνω απο ενα κακομαθημένο που μόνο κλαίγεται ή προσπαθεί να μας χειραγωγήσει.κάποιες φορές μάλιστα ένιωσα σα να διαβάζω manual για ηλεκτρονική συσκευή,με πολύπλοκα βήματα και μάλιστα με τον ίδιο απρόσωπο και ξύλινο τρόπο έκφρασης.Η γνώμη μου είναι πως αυτός ακριβώς ο τρόπος σκέψης και συμπεριφοράς είναι που βρίσκεται στην βάση της παθολογίας της κοινωνίας μας.Το βλέπω σαν τραγική εικόνα μπροστά μου να μας λέει ενας άνθρωπος "πόναω,είμαι απελπισμένος" και στην καλύτερη περίπτωση που κάποιος απο εμάς διαθέσει λίγο χρόνο να ανοίγει textbooks ψυχολογίας και να του αραδιάζει στατιστικά δεδομένα και ψυχρά διαγνωστικά κριτήρια που εξ ορισμού αδυνατούν να αποδώσουν στο ελάχιστο το προσωπικό του βίωμα.Έτσι όμως χάνουμε τον άνθρωπο που είναι μπροστά μας με σάρκα και οστά και τον αντικαθιστούν λέξεις και φράσεις,όπως "περιστατικό","ψυχοπαθολογία","αρρώστια","το τάδε ποσοστό το ανακοινώνει" κτλ., οι οποίες τον αποπροσωποποιούν και τον απογυμνώνουν στην συνείδηση μας απο κάθε τι που τον καθιστά ενα άτομο με προβληματισμούς και συναισθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ωραία όλ' αυτά που μας έγραψες azadaki (καλωσόρισες στο στέκι παρεμπιπτόντως),δεν μας είπες όμως τελικά: Τι κάνεις όταν έχεις μπροστά σου κάποιον που είναι έτοιμος να αυτοκτονήσει; Κάποιον που προφανώς έχει χάσει την πίστη του στις καλές προθέσεις των ανθρώπων και στην ικανότητά τους να του δώσουν παρηγοριά. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
ρε παιδια ολοι οι ανθρωποι αγαπη και επιβεβαιωση οτι πρεπει να ζουμε χρειαζομαστε. καποιοι απο εμας λογω παραπανω ευαισθησιας, εγωισμου, ιδεαλισμου(υπαρχουν και αλλες περιπτωσεις βεβαια) δεν αντεχουν την υπαρξη τους σε καποια φαση γιατι αυτο που ζουν ειναι πολυ κατωτερο αυτου που εχουν στο μυαλο τους σαν ιδανικο. δε βρισκουν αλλο λογο υπαρξης και με το θανατο ειτε αναζητουν τη φυγη προς κατι αλλο ειτε απλα θελουν να δωσουν τελος στην ολη κατασταση. χρεαζονται απλα λογια αγαπης και ελπιδας, να δουν οτι τπτ δεν τελειωσε,και οτι καποιος ειναι εκει γι αυτους και τους νοιαζεται.
βασικα το κλειδι ειναι να τους περασει η κριση της στιγμης. αμα μπορεσετε και τους κρατησετε για καμποση ωρα , μετα αν ειναι απλα τα αιτια(γιατι υπαρχουν και πολυ σοβαρα....) η θλιψη θα μεινει αλλα η αποφασιστικοτητα ν προχωρησουν στην πραξη θα φυγει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
Ο Σφακιανακης του ηλ.εγκληματος..ελεγε σε συνεντευξη οτι το 75 % των παιδιων που θελουν να αυτοκτονησουν και το λενε στο νετ ειναι κοριτσια!ενω το 35-40 % αγορια..... γιατι τετοια διαφορα?
πολυ ενδιαφερον! γιατι να συμβαινει αυτο αραγε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
πολυ ενδιαφερον! γιατι να συμβαινει αυτο αραγε?

Ίσως γιατί τα κορίτσια κοινωνικοποιούνται έτσι ούτως ώστε μπορούν να εκφράζουν παντός είδους δυσφορία με μεγαλύτερη ευκολία από ό,τι τα αγόρια (για τα αγόρια αυτό θα θεωρείτο αδυναμία).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top