"Άνετη δουλειά-εύκολα λεφτά". Μα είναι δυνατόν κάποιοι να τσιμπάνε;

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Το συζητούσαν χθες δυο κοπελες στο γραφείο.Μιλάω φυσικά για τις αγγελίες του τύπου "Ζητούνται άτομα χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις ημιαπασχοληση 3000 ευρώ μπλα μπλα μπλα" που μπορείς να τις βρεις παντού απο εφημερίδες, κολώνες Δεη, νετ, οπου σταθείς.Η μια το "είχε ψαξει" και ήταν κατενθουσιασμένη και προσπαθούσε να πείσει και την άλλη.Καλα έχει χαθεί η μπάλα;:( Είναι δυνατόν άτομα με στοιχειώδη λογική να τσιμπάνε απο κάτι τετοια;Οι δουλειες αυτες δεν είναι παρα multi level marketing ή αλλιώς πυραμίδα και δεν έχουν κανένα προιόν, το μόνο προιόν είστε εσείς και οι φίλοι που πιθανόν να πεισετε.
Αν και δεν είναι καινούργιο φρούτο στην ελληνική πραγματικότητα επειδή καποιοι απο εσάς είστε ακόμη φοιτητες ή σε αναζήτηση εργασίας και οι αγγελίες αυτες έχουν διαφορες παραλλαγες "ατομα για εμπορική επιχείρηση", "νεοσύστατη εταιρεία", "ζητούνται φοιτητες", "ζητούνται υπάλληλοι γραφείου με γνωσεις Η/Υ" ακόμη και σε αγγελίες πλαισίου, έχετε τα μάτια σας δεκατέσσερα για να μην χάσετε χρόνο και κυρίως χρήμα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aayla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aayla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Πολύ καλή παρατήρηση, kleftra μου! Θυμάμαι κι εγώ σε κάποια φάση της ζωής μου, που με θυμήθηκε μια παλιά μου συμμαθήτρια και με πήρε τηλέφωνο για να δει τι κάνω...Αλλά επι τη ευκαιρία σκέφτηκε λέει να κανονίσουμε να βρεθούμε στο σπίτι της να τα πούμε λίγο...Κι έτσι πήγα και κουβέντα στην κουβέντα μου το έφερε...επαγγελματικά: Είναι λέει σε μια φοβερή κι απίστευτη εταιρεία, που πουλάει πράγματα μόνο μέσω αυτής, μέσω μελών σε μέλη κλπ και μαζεύεις πόντους κι ανεβαίνεις και βγάζεις μετά από μήνες εκατομμύρια το μήνα και κάτι τέτοια...Εγώ σα ψιλοαγαθή που ήμουν δέχτηκα, αλλά ευτυχώς άλλαξα γρήγορα γνώμη από συμβουλές κοντινών μου προσώπων...Είναι απίστευτα κυκλώματα και έχει καταντήσει αηδία το θέμα...Προσοχή, παιδιά μόνο λεφτά θα χάσετε και θα πάρετε τον ....ξέρετε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Δηλαδη? :confused:
Πουλας κατι σε καποιον γνωστο και εκεινος σε αλλον, παει αλυσιδα κι απο εκει που κανει 100 δραχμες (=0,293 ?) φτανει η αξια του να ειναι ανεκτιμητη?
Μαλλον κατι δεν καταλαβα σωστα, ε? :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από misslittledevil:
Δηλαδη? :confused:
Πουλας κατι σε καποιον γνωστο και εκεινος σε αλλον, παει αλυσιδα κι απο εκει που κανει 100 δραχμες (=0,293 ?) φτανει η αξια του να ειναι ανεκτιμητη?
Μαλλον κατι δεν καταλαβα σωστα, ε? :/:

Οχι δεν πουλας τίποτα δεν υπαρχει προιόν.Το προιόν είσαι εσύ.:)
Κοινώς βρισκεις απο καπου την δουλειά(να φανταστείς αποτελούν το 60% των αγγελιών που δημοσιεύονται:( ) σου κλείνουν την συνεντευξη-σεμινάριο οι οποία γίνεται σε κεντρικό σημείο πχ.γνωστό ξενοδοχείο και εκεί μαζεύονται 50-100 άτομα κι αρχίζει το "σεμινάριο".Επι ώρες σου μιλανε, δείχνουν σλαιντς, απο τον τρόπο που λειτουργεί η εταιρεία,τα χρήματα που θα παρεις, μάλιστα επειδή είναι αμερικάνικο φρούτο υπάρχουν και αρκετά βιβλία γραμμένα απο δήθεν έμπειρους μαρκετίστες τα οποία σου παρουσιάζουν(υπαρχουν όντως τα βιβλία αλλα λένε μπουρδες).Εσύ τσιμπας και μαζί με εσένα οι περισσότεροι που παρακολουθούν διοτι οι ανθρωποι που στα πλασσάρουν όλα αυτά δεν είναι τυχαίοι, είναι εμπειροι επικοινωνιολόγοι που έχουν κάνει την απάτη επάγγελμα, το ξανατονίζω είναι αρκετά έμπειροι και αργοτερα σε προσεγγίζουν μεμονωμένα έτσι ώστε να καμψουν τις αντιστασεις σου και τις αντιρρήσεις σου.Μην με ρωτας πως θα το καταφέρουν αυτο, το κάνουν χρόνια μπορούν να διακρίνουν τι σε σταματάει;)
Τεσπα εφόσον μπεις στο τριπάκι να γίνεις συνεργάτης πληρώνεις μια "συμβολική" τιμή για το υλικό που πρόκειται να σου δώσουν(βιβλία,οπτικοακουστικό υλικό και διάφορα άλλα άχρηστα).Στην αρχή μπορεί και να σου πανε όλα καλα κι αφού κάνεις και συ μέλη μερικούς γνωστούς σου μπορεί να πληρωθείς.Μετα όμως το μόνο που θα κάνεις είναι να πληρώνεις επ' άπειρον σεμινάρια,βιβλία και λοιπά άλλα.Το να αποδεσμευτείς δεν είναι έυκολο πρώτον γιατί δεν σε αφήνουν (στενό μαρκάρισμα) και δευτερον γιατι υπογράφεις για συγκεκριμένο χρονικο διαστημα.
Καποιες φορές μπορεί να υπάρχει και προιόν(συνηθώς συμπληρώματα διατροφής) το οποίο τα μελη αφου δεν μπορούν να το πουλήσουν καμμιά φορά το αγοράζουν οι ίδιοι προκειμένου να δείξουν ότι πουλάνε.
Βασικά πάνω κάτω κάπως έτσι λειτουργεί, τωρα ακριβώς τι σου λενε και πως δεν ξέρω αλλα το αποτελεσμα είναι ίδιο.Υπαρχει και μια μικρή αλήθεια, αυτή η δουλειά έχει πολλά λεφτά αλλα για αυτούς που βρίσκονται στην κορύφη ποτέ για όσους "στρατολογούνται";)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erodia

Δραστήριο μέλος

Η erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
Και έχουν εισβάλει και στο διαδύκτιο με διαφιμήσεις του τύπου "work from home".
Όντως είναι κάτι το όποιο βρίσκεται ξανά σε έξαρση....την Δεκαετία του '80 είχε την τιμητική του το "σύστημα" αυτό!
Και περιλαμβάνει ότιδηποτε αγαθό μπορεί κάποιος να φανταστει, από κατσαρόλα μέχρι ρούχα .... και φυσικά τα κέρδη τα επωφελούνται οι άνω και το τρέξιμο οι κάτω.... Απάτη σκέτη!!!! Προσοχή λοιπόν!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aayla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aayla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Οχι δεν πουλας τίποτα δεν υπαρχει προιόν.Το προιόν είσαι εσύ.:)
Κοινώς βρισκεις απο καπου την δουλειά(να φανταστείς αποτελούν το 60% των αγγελιών που δημοσιεύονται:( ) σου κλείνουν την συνεντευξη-σεμινάριο οι οποία γίνεται σε κεντρικό σημείο πχ.γνωστό ξενοδοχείο και εκεί μαζεύονται 50-100 άτομα κι αρχίζει το "σεμινάριο".Επι ώρες σου μιλανε, δείχνουν σλαιντς, απο τον τρόπο που λειτουργεί η εταιρεία,τα χρήματα που θα παρεις, μάλιστα επειδή είναι αμερικάνικο φρούτο υπάρχουν και αρκετά βιβλία γραμμένα απο δήθεν έμπειρους μαρκετίστες τα οποία σου παρουσιάζουν(υπαρχουν όντως τα βιβλία αλλα λένε μπουρδες).Εσύ τσιμπας και μαζί με εσένα οι περισσότεροι που παρακολουθούν διοτι οι ανθρωποι που στα πλασσάρουν όλα αυτά δεν είναι τυχαίοι, είναι εμπειροι επικοινωνιολόγοι που έχουν κάνει την απάτη επάγγελμα, το ξανατονίζω είναι αρκετά έμπειροι και αργοτερα σε προσεγγίζουν μεμονωμένα έτσι ώστε να καμψουν τις αντιστασεις σου και τις αντιρρήσεις σου.Μην με ρωτας πως θα το καταφέρουν αυτο, το κάνουν χρόνια μπορούν να διακρίνουν τι σε σταματάει;)
Τεσπα εφόσον μπεις στο τριπάκι να γίνεις συνεργάτης πληρώνεις μια "συμβολική" τιμή για το υλικό που πρόκειται να σου δώσουν(βιβλία,οπτικοακουστικό υλικό και διάφορα άλλα άχρηστα).Στην αρχή μπορεί και να σου πανε όλα καλα κι αφού κάνεις και συ μέλη μερικούς γνωστούς σου μπορεί να πληρωθείς.Μετα όμως το μόνο που θα κάνεις είναι να πληρώνεις επ' άπειρον σεμινάρια,βιβλία και λοιπά άλλα.Το να αποδεσμευτείς δεν είναι έυκολο πρώτον γιατί δεν σε αφήνουν (στενό μαρκάρισμα) και δευτερον γιατι υπογράφεις για συγκεκριμένο χρονικο διαστημα.
Καποιες φορές μπορεί να υπάρχει και προιόν(συνηθώς συμπληρώματα διατροφής) το οποίο τα μελη αφου δεν μπορούν να το πουλήσουν καμμιά φορά το αγοράζουν οι ίδιοι προκειμένου να δείξουν ότι πουλάνε.
Βασικά πάνω κάτω κάπως έτσι λειτουργεί, τωρα ακριβώς τι σου λενε και πως δεν ξέρω αλλα το αποτελεσμα είναι ίδιο.Υπαρχει και μια μικρή αλήθεια, αυτή η δουλειά έχει πολλά λεφτά αλλα για αυτούς που βρίσκονται στην κορύφη ποτέ για όσους "στρατολογούνται";)

Έτσι ακριβώς, kleftra! Πιο αναλυτικά δε θα μπορούσα να τα πω εγώ...Σου δείχνουν τους κορυφαίους που τα παίρνουν χοντρά και σου λένε "κοίτα, εκεί θα φτάσεις κι εσύ αν κάνεις αυτό κι αυτό κι αυτό. Πολύ απλά...:confused: "
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Δεν είχατε δει πρόσφατα μια εκπομπή (του Ευαγγελάτου νομίζω) με κρυφές κάμερες σε τέτοιους χώρους "σεμιναρίων"; Μαζεύονται πολλοί, όπως λέει και η kleftra, υπάρχει και μουσική υπόκρουση (!) και χειροκροτήματα :clapping: και παρουσιάζονται διάφοροι δήθεν επιτυχημένοι συνεργάτες που λένε ότι "τον προηγούμενο μήνα κέρδισα 2,500 ευρώ" και οι οποίοι όχι μόνο επιτυχημένοι δεν είναι, αλλά έχουν πάρει κανά 20ευρω για να πουλήσουν παραμύθι.

Η δική μου συμβουλή για αναζήτηση εργασίας είναι η εξης:

1. Ξεκαθαρίζουμε όσο μπορούμε τι ζητάμε από μια δουλειά (είδος, ωράριο, τόπος εργασίας, μισθός), π.χ. εγώ δεν ήθελα με τίποτα telemarketing και υπηρεσίες τραπεζών που τηλεφωνούν σε πελάτες της τράπεζας για να τους ενημερώσουν για αυτά που χρωστούν.

2. Αν πάρουμε εφημερίδα, τύπου Ασημένια Ευκαιρία, κοιτάμε πρώτα τις αγγελίες που βρίσκονται σε πλαίσιο . Όσο περισσότερες πληροφορίες δίνει η αγγελία, σχετικές με την εταιρία, τόσο το καλύτερο. Στις υπόλοιπες αγγελίες εκτός πλαισίου, κοιτάμε όσες φαίνονται πιο σοβαρές και καλό είναι σε αυτές να υπάρχει κάποιο e-mail από το οποίο να φαίνεται η επωνυμία της εταιρίας, π.χ. info@επωνυμία_εταιρείας.gr. Αν το mail είναι του στυλ info@yahoo.gr εμένα δε μου λέει και πολλά.

3. Όταν καταλήξουμε σε κάποιες αγγελίες που μας φάνηκαν αξιοπρεπείς, πηγαίνουμε στο internet και ψάχνουμε βάσει τηλεφώνου (www.whitepages.gr) ή e-mail να βρούμε κάποιο site της εταιρίας ή την περιοχή όπου βρίσκεται... προσωπικά, βλέποντας site εταιριών, έπεφτα πάντα "μέσα" για το στυλ της εταιρίας.

4. Γενικά προτιμάμε να ψάχνουμε στα γνωστά site ευρέσεως εργασίας (π.χ. www.skywalker.gr) τις αγγελίες από μεγάλες εταιρίες, όπως επίσης να ψάχνουμε και μόνοι μας μέσω net ευκαιρίες απασχόλησης γνωστών εταιριών, π.χ. tim, forthnet κλπ κλπ.

Πάντως για μένα και η περίπτωση να πάω σε μια συνέντευξη, που τελικά αποδειχτεί ότι ήταν η τέλεια μουφοεταιρία:mpliaks: , σκέφτομαι ότι ήταν μια εμπειρία και ένας τρόπος να δω τι πρέπει να προσέχω για να μη χάνω το χρόνο μου :)

Και σε όσους ψάχνουν (ίσως από το e-steki) καλή επιτυχία! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Πυραμιδες... ειχαν παει να πουλησουν συμπληρωματα διατροφης στη μαμα μου, κατι τσαγια και αλλες τετοιες μουφες. ευτυχως της το κοψα εγω το παιχνιδι,εκεινη δεν ειχε ξανακουσει για αυτες.
το skywalker btw το θεωρω πολυ αξιοπιστο! δεν εχω πετυχει (ακομα τουλαχιστον) πυραμιδα εκει μεσα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μια και ανηχτικε αυτο το θρεντ να ρωτισω και εγω κατι σχετικο. Αν κρινετε οτι ειναι καλυτερα να κανετε split οκ.

Εδω και μερικους μηνες μοιραζουνε χαρτακια και βλεπω αγκελιες στην εφημεριδες απο μια "πολυεθνικη" η οπια ζηταει ατομα για να δουλεψουν απο το pc τους. Μαλλον καπια τοπικη ειναι γιατι εχει τηλεφωνο με κωδικο Ροδου. Δεινουν και ενα site www.opportunity4all.gr H αληθεια ειναι οτι δεν το κοιταξα ποτε. Μετο που το ειδα λεω"παλι θα φανε λευτα απο τον κοσμακι" αλλα βλεπω ντας αυτο το τοπικ λεω μηπος ειναι αληθεια; Σημερα δεν θα προλαβω να κοιταξω το site τους λογο διαφορων πραγματων που εχω να κανω και απο οτι ειδα ειναι πολλα αυτ απου γραφει. Οποτε θα τα διαβασω αυριο, αλλα αμα εχετε ορεξη κοιταξτε τα και πειτε μου την γνωμη σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Εν αντιθέσει με αυτό της Michelle, το δικό σου Κρόνε μου φαίνεται για κλασική πυραμίδα..

https://www.geocities.com/apatesgr/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αυτο σκευτικα και εγω. Λεω τρελα ποσα υποσχονται, καριερα ποσχονται, "πολυεθνικη" χωρις ονομα υπαρχει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top