Το σποτ του "ποταμιού" που ...σόκαρε

adele

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος. Έχει γράψει 313 μηνύματα.
Ο Θεοδωράκης την είδε Ομπάμα προφανώς. Το βίντεο είναι μια αμερικάνικη απομίμηση, τίποτα το πρωτότυπο.
Η αλήθεια είναι πάντως πως (χωρίς να είμαι υπέρ του Ποταμιού ή του Θεοδωράκη) δεν καταλαβαίνω γιατί έγινε τόση φασαρία με το βίντεο αυτό. Η κοπελίτσα στο προεκλογικό σποτάκι της Ελιάς που μας εξηγεί ότι ψήφιζε ΠΑΣΟΚ κλπ δεν μας ενόχλησε. Γιατί άραγε έβαλαν γυναίκα και δη όμορφη να μιλάει για την Ελιά;
Τόσες διαφημίσεις που εμφανίζονται γυναίκες δεν μας ενόχλησαν. Πολλές από αυτές παρουσιάζουν τη γυναίκα δούλα και κυρά, αδέξια οδηγό, αφελή κλπ.
Αυτό που εννοώ είναι πως η γυναίκα χρησιμοποιείται κατά κόρον σε διαφημίσεις με σεξιστικό τρόπο αλλά δεν το κάνουμε κάθε φορά θέμα.
Και στην τελική το σποτάκι μιλάει για την υποτιθέμενη πρώτη φορά μιας γυναίκας από μία γυναίκα. Δεν μιλάει κάποιος άλλος γι' αυτό, η ίδια μιλάει. Γιατί υποβιβάζεται η γυναίκα με αυτό τον τρόπο; Δεν το καταλαβαίνω αυτό, πραγματικά.
Μήπως συνηθίσαμε λίγο στο φαινόμενο της εκμετάλλευσης της γυναίκας στον τομέα της διαφήμισης και απλώς αυτός ο "διαφορετικός σεξισμός" μας κάνει περισσότερο εντύπωση;
Μια απορία προς προβληματισμό ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

flash1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου το σποτάκι του ποταμιού δεν μου άρεσε,δεν αναφέρομε μόνο στα σεξουαλικά υπονοούμενα που άφηνε αλλά δεν την θεωρώ πετυχημένη διαφήμιση για κόμμα τις μέρες αυτές.
όλοι η καλή εικόνα που είχα δημιουργήσει για αυτόν σαν άτομο και δημοσιογράφο χάθηκε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,055 μηνύματα.
Είναι λογικό ένα τηλεοπτικό σποτάκι σε άλλους να αρέσει και σε άλλους όχι. Εδώ πράγματι υπάρχουν σεξουαλικά υπονοούμενα, τα οποία κάποιους σοκάρισαν. Και λοιπόν; Πόσες φορές στην καθημερινή μας ζωή ακούμε ή και λέμε σεξίστικα αστειάκια και όχι μόνο δεν ενοχλούμαστε, αλλά αντίθετα γελάμε με αυτά; Αν διαφημιζόταν παγωτό, όλοι θα έβρισκαν τη διαφήμιση χαριτωμένη. Η δυσαρέσκεια προήλθε από το ότι διαφημιζόταν πολιτικό κόμμα. Έχουμε συνηθίσει τους πολιτικούς μας ατσαλάκωτους και απαιτούμε από αυτούς σοβαροφάνεια. Αυτό φυσικά δεν ισχύει σε όλα τα κράτη. Και δεν είμαι "ποτάμι".
https://www.youtube.com/watch?v=XIBD8abuirs&feature=player_embedded


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
H απάντηση του Θεοδωράκη για το βίντεο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δε σόκαρε το βίντεο, προφανώς κανείς δεν είναι γεννημένος σε γυάλα για να σοκαριστεί. Αλλά περνά μηνύματα από τα οποία και κρίνεται. Και ναι, για πολιτικές διαφημίσεις ( και κατ επέκταση πολιτική γενικότερα ) μιλάμε, και όχι για φθηνές διαφημίσεις αναψυκτικών. Είχαν την επιλογή να βγάλουν κάτι σοβαρό και αντ αυτού επέλεξαν το μάρκετινγκ. Τώρα θα μου πεις, το κάθε κόμμα έχει και διαφορετικό target group, δε τους νοιάζει όλους να πείσουν.

Ο πολιτικός όμως και η πολιτική γενικότερα είναι κάτι τελείως διαφορετικό. Κρίνεσαι και από το τι λες, και από το τι κάνεις. Και αν κάποιος δε μπορεί να προβάλλει αξίες που να τον ξεχωρίζουν απ' το σύνολο λυπάμαι αλλά δεν αξίζει για αυτή τη δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Η καμπάνια του Θεοδωράκη δεν ήταν μόνο τα συγκεκριμένα σποτ... Αυτά για το σκοπό που δημιουργήθηκαν ήταν πολύ πετυχημένα.

Αντίθετα απέφυγε τις στημένες ομιλίες (μονόλογους) και πήρε ξεκάθαρες θέσεις σε ζητήματα που οι υπόλοιποι απαντούν γενικόλογα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
φυσικά και δεν ήταν μόνο τα συγκεκριμένα σποτ, ήταν και τα απανωτά καλέσματα σε τηλεοπτικά πάνελ του Μπόμπολα ( όχι προς θεού δεν τον βοήθησε κανείς, του φέρθηκαν ισάξια με άλλα αντίστοιχου βελληνεκούς κόμματα όπως η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ ), όπως και οι πάμπολλες αναφορές σε δημοσκοπήσεις με τεράστια ποσοστά, ακόμη και σε καιρούς ακόμα που το κόμμα δεν είχε προλάβει να δώσει καν ψύγματα θέσεων ( ρε τυφλή εμπιστοσύνη ο κόσμος με το Θοδωράκη )

κάτι που κατά σύμπτωση αν θυμάστε είχε γίνει και με τη ΧΑ το 2012, όπου επί 2 μήνες πριν τις εκλογές είχε βουήξει ο τόπος και τα δελτία ειδήσεων βασισμένα αποκλειστικά σε δημοσκοπήσεις που ξαφνικά του έδιναν 3 και 4%. Τότε βέβαια παρουσιαζόταν ως κάτι κακό προφανώς, και όχι ως τη νέα ακομμάτιστη δύναμη που θα τους σουτάρει όλους.

Όσον αφορά τις θέσεις νομίζω πως δεν έχει νόημα να κάτσω να διαφωνήσω για αυτό. Όποιος θέλει μπορεί να μπει στο site του κόμματος όπου έχουν ( πλέον ) ανεβεί στη καρτέλα "απαντάμε" οι περίφημες θέσεις. Ας τα διαβάσει κανείς και ας μας πει τι θεωρείται σοβαρό και καινοτόμο και τι λαϊκισμός και γενικούρα.
Τουλάχιστον έχω να το παραδεχτώ, ο τύπος σε αντίθεση με το πάλαι ποτέ Τζήμερο είναι στην πράξη φιλελεύθερος, και όχι σκέτο λαϊκιστής, τουλάχιστον από εκεί που όντως απάντάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.


π.χ. Η θέση του κόμματος για τα πανεπιστήμια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
Κάτω στο ρέμα κάτω στον ποταμό, ήμουν αγόρι θλιμμένο και χλωμό, ήμουν ο....Σταύρος και ναυάγησα, Μπόμπολα μου δεν σε άκουσα :(

 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top