Συζήτηση με αφορμή έναν στοχασμό του Μαριόν

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
"Όποιος αγαπά έχει ένα μοναδικό προνόμιο: δεν έχει τίποτα να χάσει, ακόμα κι αν δεν αγαπηθεί αμοιβαία, γιατί μια μονόπλευρη αγάπη δεν παύει να είναι μια απολύτως ολοκληρωμένη αγάπη, όπως ένα δώρο που απορρίφθηκε δεν παύει να είναι ένα απολύτως δοσμένο δώρο."

~Jean-Luc Marion, από το βιβλίο του "Το ερωτικό φαινόμενο - Έξι στοχασμοί". Εκδ. Πόλις, ISBN: 960-435-206-7

Συμφωνείτε ή διαφωνείτε με τον παραπάνω στοχασμό;
(Οι μονολεκτικές απαντήσεις θα διαγράφονται)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Εγώ θα συμφωνήσω με τον Μαριόν, γιατί η αγάπη είναι ένα συναίσθημα που σε γεμίζει πραγματικά και δεν σε νοιάζει αν θα αγαπηθείς κιόλας... Χαρακτηριστικό παράδειγμα αποτελεί η μητρική αγάπη...

Γενικώς είμαι της άποψης, πως όποιος βλέπει την αγάπη σαν μία συναισθηματική συναλλαγή, δεν μπορεί να αγαπήσει πραγματικά κι απλά κοροϊδεύει τον ίδιο του τον εαυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jo_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elizabeth Blackburn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον tsarachaf, αν και θα ήταν πιο όμορφο να είναι αμφίπλευρη. Έτσι μόνο θα είναι ολοκληρωμένη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
:hmm: Με προβληματίσατε τώρα όλοι οι παραπάνω... Ολοκληρωμένη αγάπη αισθάνομαι μόνο την αμοιβαία αγάπη...Την μη αμοιβαία την νιώθω αυτομαστίγωμα και χαρακίρι... ;)
Ωστόσο θεωρώ χρήσιμη και την εμπειρία της μη αμοιβαίας αγάπης και της μη ανταπόκρισης, απλά και μόνο για λόγους αυτοβελτίωσης και ωρίμανσης... Με την έννοια ότι χρειάζεται και η απόρριψη για... στανιάρισμα... (αλλά ας μην είναι και για χόρταση... :redface: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Μα γιατί??

Όταν αγαπάς πολύ και βαθιά, σε νοιάζει αν σε αγαπά και ο άλλος?? Δεν σου αρκεί αυτό που νιώθεις εσύ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Μα γιατί??

Όταν αγαπάς πολύ και βαθιά, σε νοιάζει αν σε αγαπά και ο άλλος?? Δεν σου αρκεί αυτό που νιώθεις εσύ???
Με τίποτα...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Μα γιατί??

Όταν αγαπάς πολύ και βαθιά, σε νοιάζει αν σε αγαπά και ο άλλος?? Δεν σου αρκεί αυτό που νιώθεις εσύ???
Δεν έχω δει τη συζήτηση απλά κόλλησα στη φράση.
Ποιος δε θέλει αμφίδρομη αγάπη; :hmm: (sorry αν είναι εκτός θέματος, δηλώνω αθώα :Ρ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Με τίποτα...:redface:

Πω πω... Μα με τίποτα δεν ευχαριστιέσαι...:P

Δεν έχω δει τη συζήτηση απλά κόλλησα στη φράση.
Ποιος δε θέλει αμφίδρομη αγάπη; :hmm: (sorry αν είναι εκτός θέματος, δηλώνω αθώα :Ρ)

Βρε όλοι θέλουμε... Θα ήταν μεγάλο ψέμα, να λέγαμε το αντίθετο...

Αλλά δεν σημαίνει, ότι δεν μπορούμε να κάνουμε και χωρίς αυτήν...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Πω πω... Μα με τίποτα δεν ευχαριστιέσαι...:P



Βρε όλοι θέλουμε... Θα ήταν μεγάλο ψέμα, να λέγαμε το αντίθετο...

Αλλά δεν σημαίνει, ότι δεν μπορούμε να κάνουμε και χωρίς αυτήν...;)
Νομίζω είναι και αυτό ένα θέμα και αυτό που μπορεί να αναγνωστεί με διάφορες ερμηνείες...
Όταν κάποιος δηλώσει ότι νιώθει εξίσου ολοκληρωμένος αγαπώντας μονόπλευρα, και ότι δεν επιζητάει ανταπόκριση,
κάποιοι ίσως θα τον χαρακτηρίσουν αυτάρκη, ώριμο κτλ. Κάποιοι έτσι ορίζουν την ουσιαστική αγάπη...
Εγώ θα ένιωθα, απλά, ελλειματική και μίζερη... (κάποιος μπορεί να με χαρακτηρίσει απλά εγωκεντρική που επιζητάω ανταπόκριση...)...
Θα ένιωθα ότι το να επιμένω αλτρουϊστικά να αγαπάω μία πλάτη γυρισμένη,ή κάποιον που αρνείται να με αγαπήσει, καταρρακώνει την αυτοεκτίμηση, την αυτοπεποίθηση , τον αυτοσεβασμό μου...
Αν το παιδί μου αγαπούσε κάποιον που το αγνοεί, στην αρχή θα έλεγα ¨άστο... καλό θα του-της κάνει, να φάει και λίγη απόρριψη...¨
Αν έβλεπα όμως ότι συνεχίζει ακάθεκτα για καιρό, για χρόνια, να αγαπάει με τέτοια αυταπάρνηση (παρωπίδες για μένα), θα αναρωτιόμουν, θα προβληματιζόμουν...θα μου φαινόταν λίγο άρρωστο αυτό... ¨τί σκατά; Δεν έχει αυτοεκτίμηση; Γιατί δεν νιώθει την ανάγκη να γυρίσει την πλάτη σε μια πλάτη ήδη γυρισμένη, πάντα γυρισμένη; τί ικανοποίηση νιώθει από μια σχέση (μη σχέση για μένα) μη ανατροφοδότησης;¨
Μου κάνει σαν διαρκής μονόλογος... Σαφώς και δεν θα με γέμιζε μια τέτοια μονόπλευρη αγάπη...
Το ότι είναι ¨χρήσιμη¨ σαν εμπειρία η μη ανταπόκριση στην αγάπη για κάποιον, ναι, οκ.... Θεωρώ ότι είναι μία ευκαιρία να δουλέψει και να γνωριστεί αρκετά καλά και σε άλλη βάση κάποιος με τον εαυτό του... Αλλά σου είπα, δεν είναι και για χόρταση (για μένα ). Από ένα σημείο και μετά, όταν αυτό όλοτο μονόπλευρο, έχει διάρκεια σε βάθος χρόνου μου κάνει μη υγιές, μαζοχιστικό (συγχωρέστε μου τις εκφράσεις) και τσαλάκωμα...
Θα με προβλημάτιζε αν το έβλεπα σαν στάση στην φίλη μου,στον φίλο μου, στο παιδί μου... ωστόσο, μπορεί να μην το κατανοούσα , αλλά σαφώς και θα το σεβόμουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
"Όποιος αγαπά έχει ένα μοναδικό προνόμιο: δεν έχει τίποτα να χάσει, ακόμα κι αν δεν αγαπηθεί αμοιβαία, γιατί μια μονόπλευρη αγάπη δεν παύει να είναι μια απολύτως ολοκληρωμένη αγάπη, όπως ένα δώρο που απορρίφθηκε δεν παύει να είναι ένα απολύτως δοσμένο δώρο."

~Jean-Luc Marion, από το βιβλίο του "Το ερωτικό φαινόμενο - Έξι στοχασμοί". Εκδ. Πόλις, ISBN: 960-435-206-7

Συμφωνείτε ή διαφωνείτε με τον παραπάνω στοχασμό;
(Οι μονολεκτικές απαντήσεις θα διαγράφονται)

Δεν έχει σημασία το δώρο και ότι εξακολουθεί να παραμένει δώρο, αλλά η απόλαυσή του και η χαρά της πράξης που προκαλεί τόσο σε αυτόν που κάνει το δώρο όσο και στον παραλήπτη. Οι πράξεις πρέπει να έχουν νόημα και σκοπό. Αν εγώ ανέβω στο βουνό μέσα στον τρελλό ενθουσιασμό και στην ερωτική χαρά να σου κόψω ένα κάρο μαργαρίτες και εσένα δεν σου λέει τίποτα και το χλευάσεις κι από πάνω και με βρίσεις και παρόλα αυτά δεν θα μου πεις να χωρίσουμε για τους δικούς σου λόγους και μου κρύβεις κάτι, και ούτε και εγώ σου πω να χωρίσουμε για τους δικούς μου λόγους, ούτε εγώ θα κερδίσω ούτε εσύ. 'Αρα από μια μονόπλευρη αγάπη δεν έχω τίποτα να χάσω, ίσως αν συνεχιστεί αυτό το θέατρο να μείνει φαλακρό το βουνό, αλλά δεν έχω και τίποτα να κερδίσω, εννοώ σε συναισθηματικό επίπεδο και ούτε ο άλλος κερδίζει. Η μονόπλευρη αγάπη είναι ανοησία και δεν εξελίσσει την ψυχή, ούτε τον κόσμο.

δεν ήταν μονολεκτική απάντηση :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top