Η γενιά των 700 ευρώ...

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
τζιοβάννι, θεωρείς ότι περνάς μίζερα, σε σχέση με τους έχει-λεφτά-ο-μπαμπάκας?
δε αξίζει. believeme.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Συμφωνώ... γιατί να περνάς μίζερα;;;

Εγώ πολύ το απολαμβάνω, όταν πίνω έναν ελληνικό για 1.5 ευρώ στο καφενείο των παππούδων, και κοιτάω σαρκαστικά τους ψώνιους, που τα σκάνε στα τρέντι! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Giovanni… όλα είναι μια ιδέα. Το κακό είναι ότι όλοι κυνηγάμε το όνειρο μας και θέλουμε και αυτό και το άλλο… και πολλές φορές τα όνειρα μας δεν αξίζουν…αυτό που νομίζουμε...

Να σας πω ένα παραμύθι? Νννιιοχι? (εγώ θα το πω …:P)

Μια φορά και έναν καιρό υπήρξε μια οικογένεια. Ο άντρας δούλευε βαριά για λίγα λεφτά. Η γυναίκα πρόσεχε τα παιδιά. Τα έξοδα πολλά, τα παιδιά πολλά…όλα δύσκολα. Μια μέρα έρχεται σπίτι στη γυναίκα του και λέει:
« Είμαι δυστυχισμένος. Είδα ένα πολύ ωραίο ζευγάρι παπούτσια. Θα ήθελα τόσο πολύ να τα πάρω να μην περπατώ ξυπόλυτος…»
«Ναι αγάπη μου να τα πάρεις. Από σήμερα θα βάλω κάθε μέρα ένα μικρό νομισματακι στο κουμπάρα. Όταν μαζέψουμε τα λεφτά για τα παπούτσια θα τα αγοράσεις.»
Τα χρόνια περνούσαν και ακόμα δεν μαζεύτηκε το ποσό…όλο και πιο στεναχωρημένος εκείνος… ήθελε παπούτσια...τι το σπουδαίο ζητούσε από την ζωή του? Έκανε υπομονή και στεναχωριότανε. Μέχρι που ήρθε η ευλογημένη μέρα και το ποσό για τα παπούτσια μαζεύτηκε στο κουμπάρα του. Πρωί πρωί λέει στην γυναίκα του χαρούμενος:
« Σήμερα είναι μεγάλη μέρα για μένα. Θα κάνω το όνειρο μου πραγματικότητα. Θα φορώ παπούτσια.»
Πήγε στη δουλεία του. Το βράδυ γύρισε σπίτι ακόμα πιο χαρούμενος και με πολλά ψώνια για τα παιδιά του…αλλά…χωρίς παπούτσια.
Η γυναίκα του απόρησε…
«Μα... γιατί αγάπη μου δεν πείρες τα παπούτσια που τόσο πολύ ήθελες όλα αυτά τα χρόνια?»
«Πήγα στο μαγαζί να τα πάρω και απέξω είχε ένας ζητιάνος. Έτσι όπως καθόταν και ζητιάνευε παρατήρησα ότι…. δεν είχε …πόδια. Ήμουν λάθος που όλα αυτά τα χρόνια υπέφερα για κάτι που δεν έχω(παπούτσια) και δεν εκτίμησα αυτά που έχω ήδη(πόδια)…»

(τις βρισιές σε πμ παρακαλώ:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ναι πέρνω 700 άλλα δύσκολα θα μπορούσα να αναγνωρίσω κάτι απο μένα στα παραπάνω, δεν με νοιάζει που πέρνω 700 μου φτάνει ότι τα καταφέρνω και με αυτά, ξέρω ότι υπάρχει ακρίβια δεν μας φτάνουν άλλα δεν με νοιάζει τίποτα απο τα παραπάνω, προσπαθω να κάνω κουμάντο και να περάσω όσο καλύτερα γίνετε:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
πολύ όμορφο...! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Μια χαρα ηταν η παραβολη.
Να σας πω κι εγω ενιωθα μιζερα οταν οι γυρω μου θελαν να πανε σε κλαμπ κι εγω περα απ'το οτι δεν ειναι το καλυτερο μου ως τροπος διασκεδασης σκεφτομαι απο μεσα μου "15 η εισοδος, και αλλα τοσα για ταξι..".
Αλλα πλεον δε μου καιγεται καρφακι. Ουτε για το κλαμπ, ουτε για τιποτα.
Τη μια μερα στην παραλιακη, παστωμενη με αλλους 1000 που κρατουσαν ενα ποτο στο χερι και πραγματικα ρε παιδια, ΔΕΝ ΔΙΑΣΚΕΔΑΖΑΝ ΚΑΘΟΛΟΥ..Απλα υπηρχαν εκει, ηταν τρεντι που ηταν στο συγκεκριμενο μαγαζι, αλλα τιποτα. Το βλεπες γυρω σου, ανετα ατομα με καμια διαθεση να διασκεδασουν.
Την αλλη μερα με μπυρες χυμα στο Γκαζι, ειχα καιρο να γελασω τοσο..
Εμενα αυτο που με προβληματιζει περισσοτερο δεν ειναι ο σημερινος τροπος διασκεδασης που εχει γινει απροσιτος για αρκετους μας.
Με πειραζει περισσοτερο που γυρω μου βλεπω ατομα που δουλευουν 10 ωρες τη μερα στην καλυτερη, που τρεχουν για να προλαβουν τα εξοδα, που ο,τι περισσευει το σκανε για να "δειχτουν" ειτε μεταφραζεται σε ρουχα, ειτε σε γκατζετ, ειτε οπουδηποτε, αλλα που κατα βαθος δεν ειναι καθολου ευτυχισμενα, ουτε καν ευχαριστημενα με τον τροπο ζωης τους.
. Και με πειραζει που αυτα ειναι 20-30 ρε γμτ.. Αν οχι τωρα, ποτε δηλαδη? :S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ντουντουνακι μου, ναι... ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενη με αυτα που εχω, δε λεω.

αλλα, καπου καπου, νιωθω πολυ μιζερα. μα πολυ ομως!
ειδικα σε κατι νεους χωρους που κυκλοφορω τελευταια λογω δουλειας και οχι μονο (λεπτομερειες απο κοντα μονο) ολοι ειναι με ξεχειλωμενες τσεπες και μου σπανε τα @@ ποσο κουραστηκαν χτες το βραδυ πχ... απο το πολυωρο συνεχομενο ξενυχτι στο σκατέα μαγαζι της παραλιακης... που ω, τι κουραση, το εκαναν για 7η συνεχη μερα...(νυχτα..)

νταξει, το μονο που με καθησυχαζει ειναι η συνεχεια του ανθρωπινου ειδους.
δηλαδης, αμα κι αυτα δεν ειχανε το μπαμπα με τη βιλα, και τα ξενυχτια του σκατέα, θα χαν εκλειψει σαν ειδος. και χαλαρωνω και τους γραφω:P

αλλα συγχωρεστε με, αλλη καλη σκεψη δε μπορω να κανω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gsova

Δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 782 μηνύματα.
Ναι πέρνω 700 άλλα δύσκολα θα μπορούσα να αναγνωρίσω κάτι απο μένα στα παραπάνω, δεν με νοιάζει που πέρνω 700 μου φτάνει ότι τα καταφέρνω και με αυτά, ξέρω ότι υπάρχει ακρίβια δεν μας φτάνουν άλλα δεν με νοιάζει τίποτα απο τα παραπάνω, προσπαθω να κάνω κουμάντο και να περάσω όσο καλύτερα γίνετε:)

εντάξει, λίγο-πολύ όλοι αυτό δεν κάνουμε; αλλά νομίζω ότι είναι κρίμα να συμβιβαζόμαστε με αυτό, και επειδή κι εγώ νιώθω λίγο τη μιζέρια να πλανιέται... θα συμφωνήσω με τη Τζιοβάνα.

Επίσης: Νιώθετε ότι η επένδυση που κάνατε όλα σας τα χρόνια σε σπουδές-πανεπιστήμια-φροντιστήρια, τόσο η οικονομική επένδυση που κάνατε εσέις και ενδεχομένως οι γονείς σας, όσο και το άγχος που τραβήξατε με μαθήματα-πανελλήνιες-εξετάσεις στο πανεπιστήμιο κλπ... (μεταπτυχιακό για κάποιους), αποδίδει στην Ελληνική αγορά εργασίας;

Κάνουν payback οι σπουδές σας; Άν δεν κάνουν, πότε πιστεύετε ότι θα κάνουν; Μήπως σε 20 χρόνια από τώρα;

:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Κάνουν payback οι σπουδές σας; Άν δεν κάνουν, πότε πιστεύετε ότι θα κάνουν; Μήπως σε 20 χρόνια από τώρα;

:hmm:
εδώ το διδακτορικό δεν έχει πια αντίκρυσμα, ποια μεταπτυχιακά...
στην Ελλάδα δεν μετράει το τι είσαι, αλλά το ποιος είσαι.
Στο εξωτερικό είναι το ανάποδο: έχεις πτυχίο π.χ. διακοσμήτριας? 90% θα δουλέψεις ως διακοσμήτρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
μμμ...δεν πληρωσα φροντιστηριο βασικα. κι αυτο ειναι ποολυ καλο. ιδιεταιρα εκανα μονο, στις δυο τελευταιες ταξεις, σε δυο μαθηματα.

και καπακι με το που τελειωσα, περασα στην πολη μου οποτε δε χρειαστηκε να φυγω αλλα ουτε επιβαρυνα και το σπιτι μου καθοτι απο την πρωτη μερα δουλευα. (συνηθως σε μια, αλλα ειχε τυχει και σε δυο η παραπανω δουλειες)

οποτε δε θεωρω οτι "Πληρωσα" ουτε οτι "μπηκα μεσα" με το πτυχιο.

επισης, δε θεωρω οτι η ελληνικη αγορα εργασιας μπορει να με απορροφησει. οχι μονο εμενα, αλλα και αλλους.
και δεν ξερω αν κι εγω θελω να απορροφηθω σε αυτην...
με 500ε, σπαστο ωραριο και χωρις ενσημα.
ΟΧΙ καρδια μου, οχι δασκαλε, οχι μαμα, οχι αφεντικο, αυτα να τα πεις αλλου...

θα κανω τους ελιγμους μου και θα βρω αλλη λυση.
μπορει να μη μπεκροπινω στο σκατέα, αλλα να ζησω (και μαλιστα αξιοπρεπεστατα) εχω.

αει απο κει, με το σπαστο ωραριο και τα 500.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
εντάξει, λίγο-πολύ όλοι αυτό δεν κάνουμε; αλλά νομίζω ότι είναι κρίμα να συμβιβαζόμαστε με αυτό, και επειδή κι εγώ νιώθω λίγο τη μιζέρια να πλανιέται... θα συμφωνήσω με τη Τζιοβάνα.

Επίσης: Νιώθετε ότι η επένδυση που κάνατε όλα σας τα χρόνια σε σπουδές-πανεπιστήμια-φροντιστήρια, τόσο η οικονομική επένδυση που κάνατε εσέις και ενδεχομένως οι γονείς σας, όσο και το άγχος που τραβήξατε με μαθήματα-πανελλήνιες-εξετάσεις στο πανεπιστήμιο κλπ... (μεταπτυχιακό για κάποιους), αποδίδει στην Ελληνική αγορά εργασίας;

Κάνουν payback οι σπουδές σας; Άν δεν κάνουν, πότε πιστεύετε ότι θα κάνουν; Μήπως σε 20 χρόνια από τώρα;

:hmm:

Να σου εξηγήσω κάτι, την μηζέρια δεν την φέρνουν τα χρήματα άλλα εμείς οι ίδιοι, με 700 ευρώ και παλιότερα με πολλύ λυγότερα μπορούσα και πήγαινα ταξίδια βόλτες τριήμερα, και γενικά περνούσα απίστευτα, Οσο για τις; σπουδές και αυτά έχεις δίκιο άν και πιστέυω ότι δεν μπορώ τόσο να σας καταλάβω επιδή απλά τελείωσα λύκειο τεχνικό, μπορεί να έχετε δίκαιο, όμως μην ξεχνάς ότι αφού δεν μπορείς να κάνεις άλλιως πρέπει να μάθεις να ζείς και με αυτά:) :)

Δεν μηλάω προσωπικά για σένα απλά δεν ήξερα πώς να το εκφράσω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gsova

Δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 782 μηνύματα.
Να σου εξηγήσω κάτι, την μηζέρια δεν την φέρνουν τα χρήματα άλλα εμείς οι ίδιοι, με 700 ευρώ και παλιότερα με πολλύ λυγότερα μπορούσα και πήγαινα ταξίδια βόλτες τριήμερα, και γενικά περνούσα απίστευτα, Οσο για τις; σπουδές και αυτά έχεις δίκιο άν και πιστέυω ότι δεν μπορώ τόσο να σας καταλάβω επιδή απλά τελείωσα λύκειο τεχνικό, μπορεί να έχετε δίκαιο, όμως μην ξεχνάς ότι αφού δεν μπορείς να κάνεις άλλιως πρέπει να μάθεις να ζείς και με αυτά:) :)

Δεν μηλάω προσωπικά για σένα απλά δεν ήξερα πώς να το εκφράσω:)

ΜάνιαμουΜάνιαμου... ο λαός λέει: "υπάρχουν και χειρότερα"...

και δεν έχω λόγο να διαφωνήσω, σίγουρα υπάρχουν και δεν είναι και πολύ μακριά μας...

Το θέμα είναι όμως να κοιτάζουμε και λίγο προς τα πάνω. Γιατί να είναι ο Έλληνας νέος ο τελευταίος τροχός της αμάξης σε εκπαίδευση και ευκαιρίες εργασίας;

Short-story: Ξεκίνησα να δουλεύω το '97 ώς υπάλληλος γραφείου/γραμματέας με το βασικό και χωρίς ένσημα για 6 μήνες (με τη δικαιολογία ότι δεν είχα κλείσει τότε τα 18 για να έχω ένσημα) και με το όνειρο ότι η εταιρία θα με χρησιμοποιήσει κάποτε ώς προγραμματιστή... Το έκανε βέβαια 2 χρόνια μετά και μετά από 1 χρόνο έφυγα για άλλη εταιρία...

Ένας παλιός παιδικός μου φίλος που είχε φύγει μικρός για την Αυστραλία επέστρεψε το '99 έχοντας στην τσέπη του αρκετά πτυχία. Έκανε και το φανταρικό 6 μήνες ώς επαναπατριζόμενος και βγήκε στην αγορά εργασίας. Εγώ τότε ακόμη τραβιόμουν σε δημόσια ΙΕΚ για επιμόρφωση (λέμε τώρα :P ). Βγήκε με την προοπτική ότι θα έπαιρνε (τότε, με δραχμές), τουλάχιστον 300χιλιάρικα. Χα! (που λέει και το νιντζάκι), θυμάμαι την απογοήτευση του όταν πήρε πρώτο μισθό χαμηλότερο από αυτό που έπαιρνα τότε εγώ (κι εγώ δεν είχα μάστερ -ούτε και σήμερα έχω). Εγώ πιστεύω ότι ήταν καλύτερα να γυρνούσε στο Αουστράλια... :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
μιας και λεμε για το αουστραλια, μια φιλη που επεστρεψε εκει, οι αρχες εμαθαν οτι επεστρεψε (λογικα θα εχουν επαφες με αεροπορικες, αλλιως δε μπορω να εξηγησω πως εγινε)...και πανω στον ενα μηνα της εστειλαν χαρτι για καλοσωρισμα και μια επιταγη με τη συνεχεια του 8μηνου ταμειου ανεργιας...
επαιρνε επιδομα το ατομο, ελειψε στην ελλαδα για περιπου 3-4 μηνες και οταν επεστρεψε της το εδωσαν απο μονοι τους και χωρις να τους ειδοποιησει.

φτωχη μου αουστραλια, που καταντησες! :P

ακομα το σκεφτομαι και γελαω ρε παιδια... ΠΟΣΟ ΑΠΕΧΟΥΜΕ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Δεν λέω όχι για όσα λές άλλα και εγώ ξεκίνησα με 120.000 και τώρα σε ευρώ είναι πολλύ περισσότερα, δεν μπορείς να κάνεις άλλιώς, απλά παίρνεις τα δικαιώματα σου στα σοβαρα, ξέρεις πόσοι κρύβουν τα δικαιώματα μας; πάααρααα πολλύ απλά ψάχνεις.

Υπάρχουν εκατομύρια παραθυράκια, π.χ. τα πτυχία άν βάλεις 30 ευρώ πάνω στο καθένα, 5 να είναι βασικός 670+ τα πτυχεία 820 τσακ μπάμ, άλλα ποιος ψάχνει κανείς:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gsova

Δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 782 μηνύματα.
μιας και λεμε για το αουστραλια, μια φιλη που επεστρεψε εκει, οι αρχες εμαθαν οτι επεστρεψε (λογικα θα εχουν επαφες με αεροπορικες, αλλιως δε μπορω να εξηγησω πως εγινε)...και πανω στον ενα μηνα της εστειλαν χαρτι για καλοσωρισμα και μια επιταγη με τη συνεχεια του 8μηνου ταμειου ανεργιας...
επαιρνε επιδομα το ατομο, ελειψε στην ελλαδα για περιπου 3-4 μηνες και οταν επεστρεψε της το εδωσαν απο μονοι τους και χωρις να τους ειδοποιησει.

φτωχη μου αουστραλια, που καταντησες! :P

ακομα το σκεφτομαι και γελαω ρε παιδια... ΠΟΣΟ ΑΠΕΧΟΥΜΕ!

κι όμως! και η οικογένεια του φίλου μου, έπαιρνε επίδομα ώς χαμηλόμισθοι, κι ας ήταν μετανάστες... μέχρι και σπίτι με χαμηλότερο ενοίκιο είχαν και δεν τους κούναγε ΚΑΝΕΙΣ.

(είπατε κάτι για κοινωνική πρόνοια; :hmm: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gsova

Δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 782 μηνύματα.
Δεν λέω όχι για όσα λές άλλα και εγώ ξεκίνησα με 120.000 και τώρα σε ευρώ είναι πολλύ περισσότερα, δεν μπορείς να κάνεις άλλιώς, απλά παίρνεις τα δικαιώματα σου στα σοβαρα, ξέρεις πόσοι κρύβουν τα δικαιώματα μας; πάααρααα πολλύ απλά ψάχνεις.

Υπάρχουν εκατομύρια παραθυράκια, π.χ. τα πτυχία άν βάλεις 30 ευρώ πάνω στο καθένα, 5 να είναι βασικός 670+ τα πτυχεία 820 τσακ μπάμ, άλλα ποιος ψάχνει κανείς:)

κι εγώ 140.000δρχ έπαιρνα το '97 αλλά είχαν άλλη αξία...

410? σημερινά λεφτά δηλαδή... για φαντάσου... σήμερα θα την έβγαζες με 410?;

Εντάξει, το βασικό αυξήθηκε 10 χρόνια μετά αλλά τι να το κάνεις; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Να σας πω.. Η Δανία πχ είναι το τέλειο κοινωνικό κράτος. Είχα φίλο που σπούδαζε εδώ (εικονικά, δεν πατούσε ποτέ) και επί 4 χρόνια ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ του έστελναν 200.000 δρχ επίδομα σπουδών.. αλλά όταν πήγα να τον επισκεφτώ έπαθα σοκ. Μπορεί να έχουν κράτος κι όχι μπ@ρδελ@ όπως εμείς εδώ, αλλά δεν έχουν τίποτα άλλο -μόνο μιζέρια, κακομοιριά και στεναχώρια! Όλα κλείνουν νωρίς, είναι όλοι με χαμηλά φώτα στο σπίτι για να μη καίνε ρεύμα, ψωνίζουν μόνο ό,τι είναι να φάνε εκείνη την ημέρα.. ευχαριστώ, δεν θα πάρω!

(Και τότε κατάλαβα γιατί όποτε έφευγε ο φίλος μου από Ελλάδα ανέβαζε 40άρια πυρετούς από στεναχώρια..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
κι εγώ 140.000δρχ έπαιρνα το '97 αλλά είχαν άλλη αξία...

410? σημερινά λεφτά δηλαδή... για φαντάσου... σήμερα θα την έβγαζες με 410?;

Εντάξει, το βασικό αυξήθηκε 10 χρόνια μετά αλλά τι να το κάνεις; :confused:

σου είπα και στο ξαναλέω, υπάρχουν παραθυράκια που αυξάνουν μισθό, εγώ π.χ. πέρνω επίδομα επιδή δουλέυω σε κατασκευαστική, πέρνα για το πτυχίο τεε και πήρα περισσότερα απο τον άντρα μου, ποιος ήξερε για αυτό για τις κατασκευαστικές; ποιος ξέρεις πόσα επιδοματα κυκλοφωρούν; κανένας, γιαυτό και εγώ συμβουλέυομαι την κουμπάρα μου που είναι στο εργατικό κέντρο και πέρνω άμμεσα πληροφορίες, όλοι μπορούν να το κάνουν αυτό:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Δεν λέω όχι για όσα λές άλλα και εγώ ξεκίνησα με 120.000 και τώρα σε ευρώ είναι πολλύ περισσότερα, δεν μπορείς να κάνεις άλλιώς, απλά παίρνεις τα δικαιώματα σου στα σοβαρα, ξέρεις πόσοι κρύβουν τα δικαιώματα μας; πάααρααα πολλύ απλά ψάχνεις.

Υπάρχουν εκατομύρια παραθυράκια, π.χ. τα πτυχία άν βάλεις 30 ευρώ πάνω στο καθένα, 5 να είναι βασικός 670+ τα πτυχεία 820 τσακ μπάμ, άλλα ποιος ψάχνει κανείς:)

mania Μου, συγνωμη που στο λεω αλλα αυτο που λες ειναι εκτος πραγματικοτητας. γιατι πρωτον, για να εχω 5 πτυχια πρεπει να φαω 4χ5= ΕΙΚΟΣΙ ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΧΡΟΝΙΑ στο θρανιο (μη μου πεις να δουλευω παραλληλα, δε μπορω να τα κανω ολα μαζι στα 30 μου, δεν ειμαι δα 18χρονο κοπελουδι)....

αλλα και παλι, πες οτι ολα τα κανω, ολα τα καταφερνω, ολα τα μαστιγωνω...

ΠΟΙΟΣ εργοδοτης θα με προσλαβει με 5 πτυχια?

Κ Α Ν Ε Ν Α Σ!!!!!!!!!!

θα ειμαι overqualified. ΔΕ θα θελουν να μου σκασουν παραπανω λεφτα για τα πτυχια μου, τα οποια εγω φυσικα θα διεκδικησω. με πιανεις?


πσ. κολλητουλα με μαστερακι και διδακτορικακι, αποφοιτη μετσοβειου πολυτεχνειου μαλιστα, τρωει πορτες σαν overqualified και προς το παρον δουλευει σε ρεσεψιον κομμωτηριου, ενω παραλληλα ψαχνει και κανει αιτησεις παντου! (οχι οτι της κακοπεφτουν και τα 900 που παιρνει!) :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
mania Μου, συγνωμη που στο λεω αλλα αυτο που λες ειναι εκτος πραγματικοτητας. γιατι πρωτον, για να εχω 5 πτυχια πρεπει να φαω 4χ5= ΕΙΚΟΣΙ ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΧΡΟΝΙΑ στο θρανιο (μη μου πεις να δουλευω παραλληλα, δε μπορω να τα κανω ολα μαζι στα 30 μου, δεν ειμαι δα 18χρονο κοπελουδι)....

αλλα και παλι, πες οτι ολα τα κανω, ολα τα καταφερνω, ολα τα μαστιγωνω...

ΠΟΙΟΣ εργοδοτης θα με προσλαβει με 5 πτυχια?

Κ Α Ν Ε Ν Α Σ!!!!!!!!!!

θα ειμαι overqualified. ΔΕ θα θελουν να μου σκασουν παραπανω λεφτα για τα πτυχια μου, τα οποια εγω φυσικα θα διεκδικησω. με πιανεις?

Εδώ κολάει το εργατουπαλιλικό κέντρο, λές ποιος δεν σε πρόσλαβε λόγο πτυχείου και τον έχουν στην μπούκα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top