Laptops και κακή τάση ρεύματος

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αυτή την περίοδο λειτουργώ το laptop σε χώρο με πολύ κακή τάση ρεύματος, πολλές φόρες ακόμη και τα φώτα τρεμοπαίζουν. Δεν έχω UPS!

Η μπαταρία φθείρεται σε σημαντικό βαθμό από κάτι τέτοιο; Ακόμη και όταν απλά φορτίζει;
Φαντάζομαι ότι είναι πιο υγιής να το λειτουργώ με την μπαταρία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Βασικα πρεπει να προσεξεις αυτο με την ταση γιατι μπορει να σου καει εκει που δεν το περιμενεις.Πρεπει να το φοτριζεις οταν τον εχεις κλειστο τον φορητο και οταν προκειται να τον ανοιξεις και ειναι φορτισμενος να τον χρησιμοποιεις μονο με μπαταρια.Αν δεις πανω στον φορτιστη εκει που συνδεεται με τον υπολογιστη ειναι κατι σαν κυλινδρος που σου μετατρεπει την ταση σε χαμηλοτερη απο την ταση του ρευματος.Εαν περασει μεγαλυτερη ταση υπαρχει περιπτωση να σου καει ο φορτιστης και να μην μπορεις να φορτισεις τον φορητο καθολου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αν δεις πανω στον φορτιστη εκει που συνδεεται με τον υπολογιστη ειναι κατι σαν κυλινδρος που σου μετατρεπει την ταση σε χαμηλοτερη απο την ταση του ρευματος.Εαν περασει μεγαλυτερη ταση υπαρχει περιπτωση να σου καει ο φορτιστης και να μην μπορεις να φορτισεις τον φορητο καθολου!
Χωρίς να είμαι ειδικός, νομίζω ότι το πρόβλημα είναι ότι στο νησί δεν επαρκή η τάση για αυτό υπάρχουν αυτά τα φαινόμενα. Δεν είναι απίθανο λοιπόν να περάσει μεγαλύτερη τάση; Άρα είμαι Okey;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Χωρίς να είμαι ειδικός, νομίζω ότι το πρόβλημα είναι ότι στο νησί δεν επαρκή η τάση για αυτό υπάρχουν αυτά τα φαινόμενα. Δεν είναι απίθανο λοιπόν να περάσει μεγαλύτερη τάση; Άρα είμαι Okey;
Οσον αφορα τον φορητο σου νομιζω οτι για αυτες τις περιπτωσεις υπαρχουν φορτιστες οι οποιο μπορουν να μετατρεψουν την ταση σε μεγαλυτερη.Αλλα να το προσεξεις αυτο γιατι μερικες φορες οταν πεφτει η ταση υπερθερμαινονται οι ηλεκτροκινητηρες και μπορει να καταστραφει το συστημα του φορητου σου.Πρεπει να τον βαζεις να φορτιζει κλειστον και μετα να τον ανοιγεις χωρις ομως να τροφοδοτειται απο το ρευμα,αλλα απο την μπαταρια του,ωστε αν πεσει η ταση αποτομα να μην υπαρξει καποιος κινδυνος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Μπορείς να κάνεις αυτό που λέει η Μαρία αν και έχω διαβάσει ότι σε μπαταρίες Li-Ion οι συχνές πλήρεις φορτίσεις/αποφορτίσεις οδηγούν σε αυξημένη απώλεια χωρητικότητας ανά κύκλο.

Εφόσον δεν έχεις ups σε μία πιθανή πτώση του ρεύματος το laptop, χωρίς την μπαταρία μέσα,
ενδέχεται να προκαλέσει ζημιά, όπως:

  1. ανεπανόρθωτη στα μηχανικά τμήματα του δίσκου αν είναι συμβατικός.
  2. απώλεια των δεδομένων στη λανθάνουσα μνήμη.
  3. πρόωρη γήρανση των ηλεκτρολυτικών πυκνωτών (είναι το ευάλωτο σημείο κάθε ηλεκτρονικής συσκευής)
ενώ αν έχεις μέσα την μπαταρία έχεις το πλεονέκτημα της εφεδρικής πηγής ενέργειας σε περίπτωση διακοπής του ρεύματος ή πτώσης τάσης χάνει όμως η μπαταρία κύκλους χωρητικότητας.

Βλέπεις τι σε συμφέρει και πράττεις αναλόγως.


*Μύθοι και αλήθειες για τις μπαταρίες
Υγ. Έτυχε να με απασχολήσει το θέμα για αυτό και οι γνώσεις. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Διάβασε και αυτό σχετικά με τις μπαταρίες που λέει μέσα και για την περίπτωση οπού πέσει το ρεύμα αλλά λέει και γενικά για την μπαταρία και για την χωριτικότητά της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Χωρίς να είμαι ειδικός, νομίζω ότι το πρόβλημα είναι ότι στο νησί δεν επαρκή η τάση για αυτό υπάρχουν αυτά τα φαινόμενα. Δεν είναι απίθανο λοιπόν να περάσει μεγαλύτερη τάση; Άρα είμαι Okey;

Μπορεί να δωθεί οσοδήποτε μεγάλη τάση. Οι διακυμάνσεις είναι λόγο του γεγονότος οτι 1) το δικτυο στο νησί είναι μικρότερο, άρα έχει μικρότερη "αδράνεια" και διακυμαίνεται περισσότερο στις φυσιολογικές αλλαγές φορτίου και 2) είναι κακοσυντήρημένο. Η πιθανότητα υπέρτασης υπάρχει.

Πάρε ενα surge arrest απο αυτά που είναι μόνο για την υπέρταση. Δεν είναι μεγαλύτερα απο αντάπτορα μπρίζας.

Είδατε τι ωραία τάση που σας φτιάχνω στην αθήνα ε;;; :P (Πάρτε και για εδώ κανα ups)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Κάτι τέτοιο εννοείς;

Μια χαζή απορία, όταν υπάρχουν διακυμάνσεις στην τάση πως μπορεί μια συσκευή χωρίς μπαταρία να σε προστατέψει; Φαντάζομαι ότι ακόμη και για 1ms πέσει η τάση τότε πρέπει η συσκευή να συμβάλει με επιπλέον ενέργεια, αρά πρέπει να έχει μπαταρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top