Καλό σεξ και γάμος

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Εγώ μπορώ να δεχθώ αυτό που λέτε, όμως θέλω να σας θέσω το φιλοσοφικό ερώτημα αν είναι σωστό αυτό.

Είναι δλδ σωστό μια σχέση κάποιοων δεκαετιών να βασίζεται στην ποιότητα του σέξ που αποτελεί κριτήριο για μια δεκαετία περίπου? Και τα παιδιά τι? Οκ τα διαλάμε έχουμε προβλημα ποια στο ΣΕΞ?

Ξαναλέω ότι δέχομαι και καταλαβαίνω γιατί να θεωρείται τόσο σημαντικό αλλά δεν θα έπρεπε εδώ η λογική να μετράει περισσότερο ειδικά όταν μιλάμε για κάτι που θα την πληρώσουν κυρίως τα παιδιά.
Το ίδιο λέμε...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ πάντως δεν το θεωρώ τόσο σημαντικό το σεξ. Είναι απλά ένας εύκολος τρόπος να περνάς (πολύ) καλά και να αποφεύγεις τις γκρίνιες (διότι όντως γίνομαι γκρινιάρα όταν έχω καιρό να κάνω σεξ ή όταν δεν είναι πολύ καλό). Αλλά πιστευω οτι δίνουμε τόση σημασία σε αυτό εν μέρει διότι αυτό μας έχουν περάσει, όταν απο μικρός ακους απο παντού πόσο σημαντικό είναι, μόνος σου δημιουργείς τα προβλήματα όταν δεν είναι και τόσο τέλειο. Προσωπικά κατα πάσα πιθανότητα θα έμενα σε μια σχέση που κατα τα άλλα ήταν καλή εκτός απο το κρεβάτι. Άλλωστε όταν υπάρχει καλή επικοινωνία, το σεξ θα γίνει καλό κάποια στιγμή, δεν γίνεται αλλιώς. Αυτό που δεν θα άντεχα με τίποτα είναι έναν άνθρωπο με πολλά ταμπου στο σεξ που δεν θα μπορούσα να μιλήσω μαζί του ελεύθερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
...εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω πως μπορεί να υπάρχει καλό σεξ χωρίς να υπάρχει καλή επικοινωνία πριν και γύρω από αυτό. :confused:
Δεν μπορώ να ευχαριστηθώ σεξ με κάποιον που δεν με εξιτάρει εγκεφαλικά.
Τον Keanu Reeves να μου φέρεις και να τον έχεις περάσει και από ιδιαίτερα μαθήματα με τον Ασκητή, εάν δεν με συγκινήσει εγκεφαλικά, μπορεί να περάσουμε καλά, αλλά δεν θα είναι το καλύτερό μου. :P
Το σεξ από μόνο του για μένα δεν είναι επικοινωνία.
Επικοινωνία είναι όλα τα υπόλοιπα που μοιραζόμαστε σε μια σχέση. Το καλό σεξ απορρέει ακριβώς μέσα από αυτήν την επικοινωνία.
Το σεξ είναι αν θέλετε το καθημερινό τεστ στο οποίο η σχέση αποδεικνύει ότι στον τομέα επικοινωνία όλα βαίνουν καλώς.

Δεν υποβιβάζω το ρόλο του σε καμία περίπτωση! Όταν το σεξ δεν είναι καλό δεν λειτουργεί η σχέση, απλά για μένα είναι λάθος να κρίνουμε το σεξ αποκομμένο από την υπόλοιπη σχέση και να το κρίνουμε έτσι ως καλό ή κακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Εγώ πάντως δεν το θεωρώ τόσο σημαντικό το σεξ. Είναι απλά ένας εύκολος τρόπος να περνάς (πολύ) καλά και να αποφεύγεις τις γκρίνιες (διότι όντως γίνομαι γκρινιάρα όταν έχω καιρό να κάνω σεξ ή όταν δεν είναι πολύ καλό). Αλλά πιστευω οτι δίνουμε τόση σημασία σε αυτό εν μέρει διότι αυτό μας έχουν περάσει, όταν απο μικρός ακους απο παντού πόσο σημαντικό είναι, μόνος σου δημιουργείς τα προβλήματα όταν δεν είναι και τόσο τέλειο. Προσωπικά κατα πάσα πιθανότητα θα έμενα σε μια σχέση που κατα τα άλλα ήταν καλή εκτός απο το κρεβάτι. Άλλωστε όταν υπάρχει καλή επικοινωνία, το σεξ θα γίνει καλό κάποια στιγμή, δεν γίνεται αλλιώς. Αυτό που δεν θα άντεχα με τίποτα είναι έναν άνθρωπο με πολλά ταμπου στο σεξ που δεν θα μπορούσα να μιλήσω μαζί του ελεύθερα.

εγώ πάλι όχι.... :P
εγώ είμαι εγωιστικό πλάΖμα και τα θέλω όλα δικά μου :P
Βέβαια, συμφωνώ ότι όταν περάσουν τα χρόνια το σεξ έρχεται πιο δεύτερο από άλλες ανάγκες....
Γιαυτο για να ειναι ένας γάμος ευτυχισμένος χρειάζεται να έχει απ όλα στις σωστές δόσεις και ποσότητες...

Κι αγαπη και κατανοηση και συντοφικότητα και πάθος και κ@υλ@ κι απ όλα τα καλά! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
εγώ πάλι όχι.... :P
εγώ είμαι εγωιστικό πλάΖμα και τα θέλω όλα δικά μου :P
Βέβαια, συμφωνώ ότι όταν περάσουν τα χρόνια το σεξ έρχεται πιο δεύτερο από άλλες ανάγκες....
Γιαυτο για να ειναι ένας γάμος ευτυχισμένος χρειάζεται να έχει απ όλα στις σωστές δόσεις και ποσότητες...

Κι αγαπη και κατανοηση και συντοφικότητα και πάθος και κ@υλ@ κι απ όλα τα καλά! :)


Μια χαρά τα λες. Αυτό εννοούσα πριν, αλλά έκανα μάπα διατύπωση! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
...εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω πως μπορεί να υπάρχει καλό σεξ χωρίς να υπάρχει καλή επικοινωνία πριν και γύρω από αυτό. :confused:
Δεν μπορώ να ευχαριστηθώ σεξ με κάποιον που δεν με εξιτάρει εγκεφαλικά.


Ο γάμος είναι ένα σύνολο(σα μηχανισμός ένα πράγμα, και το κάθε ροδάκι κάνει την δουλειά του).
Για μένα εξίσου σημαντικό με το "καλό σεξ" είναι το "καλός πατέρας" … αν δεν ήταν καλός πατέρας δεν θα μπορούσα να κάνω καλό σεξ, δεν θα μπορούσα στην τελική να πω ότι είμαι ευχαριστημένη με την επιλογή μου…και σιγουρα θελω με εξιτάρει εγκεφαλικά... δεν είναι το σεξ που βασίζετε ο γάμος, αλλά έχει αρκετά μεγάλο ρόλο στην σωστή λειτουργία του γάμου…(Τουλάχιστον στα χρόνια που είσαι σεξουαλικά ενεργός. Μετά, λογικά, αλλάζεις προτεραιότητες, ξανά ρυθμίζεις τον μηχανισμό…κάπως έτσι…:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ο γάμος είναι ένα σύνολο(σα μηχανισμός ένα πράγμα, και το κάθε ροδάκι κάνει την δουλειά του).

Yup! Έτσι μου ταιριάζει καλύτερα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Μου έσκασε ιδέα απο άλλο θέμα..

Πόση σημασία έχει το καλό σεξ στον γάμο; Έχουν δίκιο όσοι λένε πως πρέπει να παντρεύεσαι κάποιον με τον οποίο μπορείς να μιλάς για ώρες γιατί όταν γεράσεις, δεν θα 'χεις τπτ άλλο να κάνεις μαζί του/της; :P

Κι όταν λέμε καλό σεξ τι εννοούμε; Το απλά καλό σεξ ή το τέλειο σεξ; Αυτό που σου κόβει την ανάσα, δεν μπορείς να σκεφτείς, χαζογελάς για κάνα τρίωρο.. ξέρετε τώρα! ;) Ή το απλά καλό σεξ που δεν το κάνεις ακριβώς μόνο για να το κάνεις, αλλά δεν πετάς και την σκούφια σου στην ιδέα του; :P

Και ναι οκ, μετά από 5 χρόνια σχέσης πχ δεν είναι δυνατόν να κάνεις τόσο τέλειο σεξ πάντα, αλλά η ερώτηση δεν αλλάζει: είναι το φοβερό σεξ ένα από τα μυστικά του καλού γάμου;

Γιατί δεν κάνεις τέλειο σέξ; μην ξεχνάς ότι μαθένεις καλύτερα τον άλλο και επικοινονείς καλύτερα στα θέλω του άλλου, Καλό σέξ είναι να περνάς καλά με το έτερον ήμιση και να διασκεδάζεις, να περνάς καλά, να χαμογελάς όλλη την ημέρα και να λάμπείς. Δέν είναι απαρέτητο να είναι σκληρό ή χαλαρό, μέσα στο γάμο περνάς όλες τις φάσεις άλλα όλες έχουν το ίδιο αποτέλεσμα.:) :)

Το ότι δεν θα έχεις κάτι να κάνεις όταν γεράσεις μπορείς να το έχεις και πρίν, το θέμα είναι ότι πολλόι και πολλές κάνουν το ίδιο λάθος, αφήνουν το σέξ δέυτερο και βάζουν πρώτο το σπίτι, τα κουτσούβελα και τις δουλέιές τους, λάθος μεγάλο να αφήνεσε μετά το γάμο και να αφήνεις τα πάντα στην μοίρα, δηλαδή όταν τίχει:D .


Και η απάντηση είναι ναι το καλό σέξ παίζει ρόλο στο γάμο, όχι γιατί δεν θα κοιτάξει άλη ή άλλον άλλα γιατί δήνεις ανάσα δροσιάς στην σχέση σου :) :) :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
Βέβαια, συμφωνώ ότι όταν περάσουν τα χρόνια το σεξ έρχεται πιο δεύτερο από άλλες ανάγκες....
Γιαυτο για να ειναι ένας γάμος ευτυχισμένος χρειάζεται να έχει απ όλα στις σωστές δόσεις και ποσότητες...

Κι αγαπη και κατανοηση και συντοφικότητα και πάθος και κ@υλ@ κι απ όλα τα καλά! :)

συμφωνω με την κουε σ αυτο το κομματι ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Για μένα είναι σχεδόν το Α και το Ω! Εντάξει δεν είναι το μόνο που μετράει αλλά αν δεν υπάρχει καλό σεξ δεν υπάρχει ούτε συνενόηση, ούτε κατανόηση ούτε τίποτα! Αρχίζουν οι γκρίνιες η φαγωμάρα... Βέβαια και για να υπάρξει καλό σεξ πρέπει να υπάρχουν και τα άλλα.. Είναι μια αλυσίδα όλα αυτά! Τώρα για την ηλικία που σταματάει να μετράει το σεξ δεν ξέρω! Αν και πιστεύω πως έχει να κάνει πιο πολύ με το χαρακτήρα του καθενός παρά με την κλημακτηριο ή οτιδηποτε τετοιο! Υπάρχουν ανθρωποι 70,80 χρονων που κάνουν ακόμα σεξ. Ισως οχι στον ιδιο ρυθμο κ ενταση αλλά κάνουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Όχι δεν θα έλεγα το Α και το Ω αλλά είναι κάτι σημαντικό!
Αν και είναι θέμα ηλικίας κ.λπ. από κάποια στιγμή και μετά δεν είναι καν σημαντικό!
Όσο για το 2ο bold,εμένα μου έχει τύχει αρκετές φορές!:)

Μου κάνει εντύπωση πως ο Ειλικρινής, αν και μεγαλύτερος από εμένα, έγραφε τέτοια πράγματα. Εγώ έχω καταλάβει ότι όσο περνάν τα χρόνια, τόσο πιο μεγάλη ανάγκη το έχουμε. Το ίδιο ισχύει και για τις γυναίκες. Έγκυροι ψυχολόγοι και σεξολόγοι μας λένε ότι "οι καλύτεροι οργασμοί έρχονται μετά τα 50". Όχι μόνο γίνεται πιο σημαντικό με την ηλικία, αλλά και πολύ καλύτερο. Οι άνθρωποι φτάνουν σε σεξουαλική ωριμότητα, ξεπερνούν ταμπού και προκαταλήψεις, αφού οι εμπειρίες τους δείχνουν ότι τελικά δεν κάνουν και τίποτε κακό, όποια παραλλαγή του σεξ και να δοκιμάσουν, και τελικά συνειδητοποιούν τη βαθύτερη αξία του. Μη βιάζεστε νεαροί και νεαρές μου, έχετε πολλά να δείτε ακόμη, πιστέψτε με. Προσωπικά, δεν θα αντάλλασα ούτε ένα σημερινό μου ..."άλμα", με όλα τα "άλματα" της πρώτης μου νιότης.

Όσο για το 2ο bold, δηλαδή εάν μπορείς να κάνεις πολύ καλό σεξ, με άτομο που κατά τ' άλλα δεν επικοινωνείς, ναι μπορεί να γίνει, αλλά όχι για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Όσο και αν προσπαθούν μερικοί να υποβαθμίσουν την αξία του το sex είναι το πιο σημαντικό κομμάτι της σχέσης.;)

Κάποτε είχα πει στη γυναίκα μου: "Σα σύζυγοι μπορεί να είμαστε καλοί φίλοι, καλοί γονείς, συγκάτοικοι, σύντροφοι, συνεργάτες. Αν δεν είμαστε όμως εραστές, δεν είμαστε τίποτε". Το πιστεύω ακόμη αυτό.

Σίγουρα…
… θα μένεις έκπληκτη πόσο εύκολα γινόμαστε κατανοητοί και πόσο καλά επικοινωνούμε όταν υπάρχει καλό σεξ…

Εδώ μπαίνει το ερώτημα: Η κότα έκανε το αυγό, ή το αυγό την κότα; Δηλαδή, κατανοούμαστε επειδή έχουμε καλό σεξ, ή έχουμε καλό σεξ επειδή κατανοούμαστε; Το σεξ είναι φυσική ανάγκη, εντυπωμένη στα βαθύτερα στρώματα του ερπετικού μας εγκεφάλου, ενώ τα υπόλοιπα που συζητάμε αποτελούν κυρίως κοινωνικές ανάγκες, οι οποίες στο μεγαλύτερο βαθμό είναι επίκτητες. Από την άλλη, μάλλον και η επικοινωνία είναι φυσική ανάγκη του ανθρώπου, ανάγκη που γέννησε τις κοινωνίες κι όχι που κατασκευάστηκε από αυτές. Προσωπικά τείνω προς την άποψη της Ρουμάνας, αφού θεωρώ ότι το σεξ αποτελεί μέσον βαθύτερης, πίσω από λόγια κι από πράξεις, επικοινωνίας και ότι μέσω της μέθεξης που προσφέρει, της ιερής ένωσης θηλυκού και αρσενικου, συντελεί στην ευρύτερη επικοινωνία μας. Πρακτικά, όσο κι αν τα παίρνω κρανίο με τη γυναίκα μου, με ένα καλό "άλμα" ξεχνάω τα πάντα. (Γιατρέ μη μου φωνάζεις, δείξε λίγη συμπάθεια στον ασθενή σου, δώσμου το παυσίπονό μου τώρα...)

Το θέμα είναι απο ποια ηλικία και μετά δεν είναι σημαντικό.Στις γυναίκες ας πουμε, ναι μετά την εμμυνόπαυση, δεν είναι σημαντικό.
Για τους άντρες δεν το πιστεύω.Όσο ένας άντρας είναι υγειής και στα 60,70 το σκέφτεται.

Επιμένω!! Σε μεγαλύτερες ηλικίες είναι πιο σημαντικό. Μεγάλο λάθος είναι να πιστεύουμε ότι μετά την εμμηνόπαυση οι γυναίκες "ξοφλούν" ερωτικά. Αντιθέτως, μετά τη φάση αυτή, απελευθερώνονται από το φόβο της εγκυμοσύνης και λειτουργούν καλύτερα. Έχω συζητήσει με γυναίκες και μου το έχουν επικυρώσει.

Εγώ μπορώ να δεχθώ αυτό που λέτε, όμως θέλω να σας θέσω το φιλοσοφικό ερώτημα αν είναι σωστό αυτό.
Είναι δλδ σωστό μια σχέση κάποιοων δεκαετιών να βασίζεται στην ποιότητα του σέξ που αποτελεί κριτήριο για μια δεκαετία περίπου? Και τα παιδιά τι? Οκ τα διαλάμε έχουμε προβλημα ποια στο ΣΕΞ?
Ξαναλέω ότι δέχομαι και καταλαβαίνω γιατί να θεωρείται τόσο σημαντικό αλλά δεν θα έπρεπε εδώ η λογική να μετράει περισσότερο ειδικά όταν μιλάμε για κάτι που θα την πληρώσουν κυρίως τα παιδιά.

Οι ανθρώπινες ανάγκες δεν μπορούν να σταθμιστούν με τη λογική. Όταν εγώ κάνω αυτό που είναι "λογικά" σωστό, αλλά νιώθω ότι πεθαίνω, μαραίνομαι και παθαίνω κατάθλιψη, όταν όλοι μου φταίνε και, όπως πολλοί, ονειρεύομαι κρυφά τις νύχτες να σκοτώσω τον/την σύζυγό μου (έχετε προσέξει ότι όταν γίνεται ένας φόνος, ο πρώτος ύποπτος είναι πάντα ο/η σύζυγος, που θα πρέπει να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας; Αυτό αποτελεί ένα έμπρακτο σχόλιο περί της "λογικής" του γάμου. Σκεφτείτε το!), τότε η λογική μου λέει "αφού σε χαλάει κόψτο ρε φίλε". Την καταπιεσμένη οργή που γεννά μια σχέση που δεν λειτουργεί δεν θα την πληρώσουν τα παιδιά; Ας σταματήσει αυτός ο μύθος. Γνωρίζω ζευγάρια που χώρισαν κι όμως κατάφεραν να το χειριστούν έτσι, ώστε τα παιδιά τους να μεγαλώσουν θαυμάσια, χωρίς να πληγωθούν. (Αλήθεια, έχω προσωπικές εμπειρίες επ' αυτού). Απλά γιατί συμφώνησαν ότι δεν θα παραμείνουν εραστές, ούτε συγκάτοικοι, όμως θα παραμείνουν γονείς, όπως έχουν ιερή υποχρέωση. Γνωρίζω και άλλους που δεν χώρισαν, όμως η φαγωμάρα, ο ανταγωνισμός, η γκρίνια, η ένταση και πάνω απ' όλα, η προσπάθεια του ενός γονέα να καλοπιάσει το παιδί του, ώστε να δικαιωθεί στα μάτια του, έναντι του άλλου, δημιούργησαν παιδιά πληγωμένα και ιδιαιτέρως προβληματικά. Δεν είναι θέσφατο ότι πρέπει να μένουν μαζί οι γονείς για να εκτελούν τις υποχρεώσεις τους.

Τελειώνοντας την, ως συνήθως, μακροσκελή μου απάντηση, θέλω να σας πω ένα μυστικό (Για όσους φυσικά δεν το γνωρίζουν). Το σεξ μέσα σε μια μακροχρόνια σχέση δίκαια θεωρείται προβληματικό και δύσκολο, υπό την έννοια ότι θα πρέπει να κάνει κανείς διάφορα τεχνάσματα για να το διατηρεί ζωντανό. Η επανάληψη σκοτώνει, το ξέρετε όλοι. Υπάρχει όμως και μια θετική πλευρά που συνήθως δεν αναφέρεται: Μέσα σε μια μακροχρόνια σχέση, έχεις τη δυνατότητα να το πας πολύ, μα πολύ μακριά, εκεί που δεν πήγε άλλος κανείς (που λέει ο λόγος), ενώ μια σύντομη σχέση έχει ν' αντιπαραθέσει μόνο τον ενθουσιασμό του καινούριου, ίσως και την ανεμελιά της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Μας βάζεις σε σκέψη(που μαλλον αυτό ηταν ο σκοπος σου:P)
«Έγκυροι ψυχολόγοι και σεξολόγοι μας λένε ότι "οι καλύτεροι οργασμοί έρχονται μετά τα 50".
Ίσως να παίζει ρόλο και το γεγονός ότι όσο περνανε τα χρόνια συνειδητοποιούμε ότι κάποια στιγμή θα σταματήσουμε να είμαστε σεξουαλικά ενεργοί, θα ερθει η ημερομηνία λήξης και για μας, οπότε καλο ειναι να μην χασουμε χρονο, να κάνουμε όσο περισσότερο καλο σεξ μπορούμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Μας βάζεις σε σκέψη(που μαλλον αυτό ηταν ο σκοπος σου:P)
Ίσως να παίζει ρόλο και το γεγονός ότι όσο περνανε τα χρόνια συνειδητοποιούμε ότι κάποια στιγμή θα σταματήσουμε να είμαστε σεξουαλικά ενεργοί, θα ερθει η ημερομηνία λήξης και για μας, οπότε καλο ειναι να μην χασουμε χρονο, να κάνουμε όσο περισσότερο καλο σεξ μπορούμε?

Ακριβώς! Επίσης, με τα χρόνια θέλεις δεν θέλεις ανακαλύπτεις κι άλλες, βαθύτερες πλευρές του σεξ, που όταν είσαι νέος δεν σε απασχολούν. Αυτό που έχω ξαναπεί ότι "μπορείς να πας πιο μακριά". Πέρα απ' αυτό, το να κάνεις σεξ δίνει στον οργανισμό το βιολογικό σήμα ότι είναι ακόμη λειτουργικός, αφού τελεί "την πράξη της αναπαραγωγής". Γι' αυτό λένε ότι το σεξ σε κρατάει νέο, αφού ο οργανισμός προσαρμόζεται στα μυνήματα που παίρνει από το περιβάλλον. Με αυτή την έννοια το σεξ σε μεγάλες ηλικίες είναι μια πράξη αντίστασης στη φθορά και στο θάνατο (απόλυτα συναφές με αυτό που γράφεις εσύ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chrisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Το θέμα είναι απο ποια ηλικία και μετά δεν είναι σημαντικό.Στις γυναίκες ας πουμε, ναι μετά την εμμυνόπαυση, δεν είναι σημαντικό.
Για τους άντρες δεν το πιστεύω.Όσο ένας άντρας είναι υγειής και στα 60,70 το σκέφτεται.
φαε λαδι και ελα βραδυ...
και ο παππους μου ναι τον θυμαμαι 70 χρονων ολο σεξ με τη γιαγια μου εκανε:teasing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
φαε λαδι και ελα βραδυ...
και ο παππους μου ναι τον θυμαμαι 70 χρονων ολο σεξ με τη γιαγια μου εκανε:teasing:
Δηλαδή κάθε φορά που ο παππούς έκανε σεξ με τη γιαγιά σας το ανακοίνωνε;
Γουάου, πολύ προχωρημένη οικογένεια! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δηλαδή κάθε φορά που ο παππούς έκανε σεξ με τη γιαγιά σας το ανακοίνωνε;

Όχι παιδί μου, το καταλάβαιναν από τους σουμιέδες που έτριζαν. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chrisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Δηλαδή κάθε φορά που ο παππούς έκανε σεξ με τη γιαγιά σας το ανακοίνωνε;
Γουάου, πολύ προχωρημένη οικογένεια! :P

οχι βρε εξυπνε
ειρωνεια ηταν
αν ειναι...

λοιπον σημερα διαβασα σε ενα επιστημονικο περιοδικο οτι μετα την εμμηνοπαυση οι γυναικες εχουν περισσοτερη επιθυμια για σεξ και καλυτερους οργασμους!!!:clapup::clapup::clapup:

γιαυτο παψτε πια να μας απειλειται οτι μετα την εμμηνοπαυση δεν υπαρχουμε...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Μου έσκασε ιδέα απο άλλο θέμα..

Πόση σημασία έχει το καλό σεξ στον γάμο; Έχουν δίκιο όσοι λένε πως πρέπει να παντρεύεσαι κάποιον με τον οποίο μπορείς να μιλάς για ώρες γιατί όταν γεράσεις, δεν θα 'χεις τπτ άλλο να κάνεις μαζί του/της; :P

Κι όταν λέμε καλό σεξ τι εννοούμε; Το απλά καλό σεξ ή το τέλειο σεξ; Αυτό που σου κόβει την ανάσα, δεν μπορείς να σκεφτείς, χαζογελάς για κάνα τρίωρο.. ξέρετε τώρα! ;) Ή το απλά καλό σεξ που δεν το κάνεις ακριβώς μόνο για να το κάνεις, αλλά δεν πετάς και την σκούφια σου στην ιδέα του; :P

Και ναι οκ, μετά από 5 χρόνια σχέσης πχ δεν είναι δυνατόν να κάνεις τόσο τέλειο σεξ πάντα, αλλά η ερώτηση δεν αλλάζει: είναι το φοβερό σεξ ένα από τα μυστικά του καλού γάμου;

Σαφεστατα! Το καλο σεξ, ή το υπεροχο σεξ σημαινει καλη διαθεση, ανεβασμενη ψυχολογια, αυτοπεποιθηση. Η καλη χημεια στο σεξ σημαινει οτι αρεσει πολυ ο ενας στον αλλο. Ε τι καλυτερο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Σαφεστατα! Το καλο σεξ, ή το υπεροχο σεξ σημαινει καλη διαθεση, ανεβασμενη ψυχολογια, αυτοπεποιθηση. Η καλη χημεια στο σεξ σημαινει οτι αρεσει πολυ ο ενας στον αλλο. Ε τι καλυτερο?
Συμφωνω............και ολα αυτα αποτελουν μερος ενος καλου γαμου.....τα αλλα ειναι ο σεβασμος, η αγαπη η εκτιμηση ....κ.α. πολλα....αλλα ο ερωτας , ο τρελλος ερωτας ειναι η ραχοκοκαλια..........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top