Πειθαρχία και επαναστατικό πνεύμα στην ελληνική κοινωνία

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Η απόλυτη πειθαρχία, πιστεύω, δεν σου αφήνει το περιθώριο να κρίνεις. Σου δίνει κάποιους κανόνες και εσύ καλείσαι να πειθαρχήσεις σε αυτούς, όποιοι κι αν είναι. Όποτε πρώτα καταρρίπτω την απόλυτη πειθαρχία, πρέπει ο καθένας να κρίνει το νόμο και να τον κρίνει απο όλες τις πλευρές. Όχι μόνο πως αυτός ο νόμος τον αφορά προσωπικά αλλά πως αυτός ο νόμος ωφελεί αυτόν και τους γύρω του και ύστερα αυτός ο άνθρωπος, αν συμφωνήσει με το νόμο (και δεν εννοώ να πει 'συμφωνώ γιατί με βολεύει έτσι' ) να τον τηρήσει και να πειθαρχήσει σε αυτόν.

Η επανάσταση είναι κάτι που χαρακτηρίζει τον άνθρωπο. Το προνόμοιο που έχει να σκέφτεται και να κρίνει, κάτι που τον ξεχωρίζει απο τα υπολοιπα όντα στην γη. Για εμένα είναι θετικό να βλέπω ένα λαό να επαναστατεί όταν πραγματικά επαναστατεί για κάτι που το σκέφτηκε, το έκρινε και αφού είδε οτι δεν είναι ο μόνος που έχει αυτήν την άποψη χρησιμοποίησε το δικαίωμα λόγου ώστε να πάρει αυτό που του ανήκει. Απο την άλλη λυπάμαι όταν βλέπω ένα λαό να επαναστατεί για ψεύτικα συμφέροντα τα οποία καλά καλά δεν γνωρίζει, και θα αναφέρω ένα πρόσφατο παραδειγματάκι:

Κατα τον Οκτώβριο-Νοέμβριο είχαμε στο σχολείο κατάληψη. Η κατάσταση η οποία υπήρχε στο σχολείο ήταν ένα χάος. Τα παιδιά που κρατούσαν την κατάληψη, οι συνήθεις μάγκεςπαύλαγόηδες ήταν στις πόρτες, κάπνιζαν, έπιναν φραπέ, έπαιζαν τάβλι και έλεγαν κάθε τόσο 'αυτή είναι ζωή'. Το βράδυ παιδιά απο άλλα σχολεία, που είχαν επίσης κατάληψη, έρχονταν στο δικό μας σχολείο και προκαλούσαν τους δικούς μας και έπαιζαν ξύλο χωρίς ιδιαίτερο λόγο, άλλα παιδιά έκανα σεξ στις αίθουσες του σχολείου και γενικότερα το ΧΑΟΣ που προανέφερα.

Όταν μας κάλεσαν οι καθηγητές και οι γονείς να μιλήσουμε για την κατάληψη και τέλος πάντων να αναφέρουμε τις προθέσεις μας οι προτεργάτες της κατάληψης μου ζήτησαν τα αιτήματα για τα οποία 'επαναστατούσαμε'. Τους είπα να πουν οτι επαναστατούν για να φέρει η καντίνα φραπέ και θύμωσαν επειδή τους προσέβαλλα και είπαν οτι θα τα βρουν στο ίντερνετ.

Μετά το συμβούλιο άκουσα καθηγητές και γονείς απελπισμένους, να αναρρωτιούνται πότε θα λήξει η κατάληψη αλλά άκουσα και πολύ περισσότερους γονείς να λένε απαξιωτικά "Έλα μωρέ, παιδιά είναι!"

Και δεν πρόκειται να αναφερθώ στους φοιτητές ξανά γιατί κάποιος μου είπε οτι δεν μπορώ να κρίνω απο όσα ξέρω απο τα ΜΜΕ, θα αναρρωτηθώ για την κατάληψη που έζησα απο κοντά:

Αυτοί οι γονείς έχουν συνειδητοποιήσει οτι αφήνουν τα παιδιά τους να επαναστατούν και να κρατούν ένα σχολείο υπο κατάληψη ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ; Έχουν συνειδητοποιήσει οτι αυτά τα ζώα είναι η νέα γενιά που θα κρατήσει αύριο-μεθαύριο το κράτος και την ηγεσία του; Και μην μου πει κανένας οτι είναι παιδιά και όταν μεγαλώσουν θα τουε έρθει η θεία επιφώτιση και θα πάνε ώριμα σκεπτόμενοι και θα ψηφίσουν στις εκλογές επιλέγοντας ένα σωστό πολιτικό ηγέτη ή οτι θα βγουν υποψήφιοι πολιτικοί ηγέτες και θα σκεφτούν ορθά και συλλογικά για το μέλλον της πόλης που θα κυβερνήσουν!

Δεν υπάρχει πολιτική συνείδηση και απο τη στιγμή που δεν υπάρχει, μπορεί να υπάρχουν εκλογές, υποψήφιοι, ψηφοφόροι, και τέτοιες π*π3ς αλλά δημοκρατία ΔΕΝ υπάρχει. Γιατί στη δημοκρατία, ο σωστός πολίτης (έλεγε ο Ξενοφώντας ή ο Θουκυδίδης; Έχω αυτό το πρόβλημα με τα ονόματα) σκέφτεται το συλλογικό συμφέρον ώστε να εφασφαλίσει και το προσωπικό του συμφέρον. Δεν σκέφτεται 'Θα σου δώσω τον ψήφο θα με βάλεις με σύμβαση στο δημόσιο; θα μου φτιάξεις δρόμο να πηγαίνω στο χωράφι; θα μου φτιάξεις δύο θέσεις παρκαρίσματος για εμένα και το γιο μου;' γιατί αυτό είναι εικονική δημοκρατία και όχι δημοκρατία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
αυτά τα ζώα είναι η νέα γενιά

Χα χα χα πιπέρι, πως μιλάς έτσι;; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Χα χα χα πιπέρι, πως μιλάς έτσι;; :P

Συγγνώμη,δε μου φταίνε σε τίποτα τα καημένα τα ζώα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Ήθελα να μοιραστώ μαζί σας αυτό:
(Με συγχωρείται για το κακό γράψιμο απο κάτω αλλά δεν είμαι και στα καλύτερα μου)

ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΞΕΓΕΡΣΗ

Με λένε εξέγερση
Η ηλικία μου, απροσδιόριστη. Πρέπει να γεννήθηκα τότε που φύτρωσε το παράπονο στο στήθος του σκλάβου και η αδικία έγινε το καθημερινό ψωμί στα τραπέζια του κόσμου. Το σώμα μου τράφηκε με ποτάμια αίματος, με αλυσίδες, με θυσίες, με ανισότητες.

Με λένε εξέγερση
Απόκτησα χίλια πρόσωπα, πότε γροθιά, πότε κραυγή, πότε παράπονο, πότε οδοφράγματα, πότε ντουφέκι, πότε πλακάτ και πύρινος λόγος, μα πάντα παρούσα και καλπάζουσα στα σταυροδρόμια της Ιστορίας.

Με λένε εξέγερση
Έγινα τραγούδι στα χείλη των κυνηγημένων,σημαία στους ιστούς των καταπιεσμένων, συνείδηση των θυμάτων και υποσυνείδητο των θυτών. Έθνος μου έγιναν τα έθνη όλη της Γης και χώμα μου το σώμα μυριάδων σκοτωμένων στο όνομά μου.

Με λένε εξέγερση
Αφουγκράστηκα τους μύχιους πόθους της ανθρώπινης δυστυχίας και έγινα αποκούμπι, λυτρωτής και φωτοδότης σε καθημερινούς Γολγοθάδες που γίνονταν Αναστάσεις και Λυτρώσεις. Έγινα αμέτρητες φορές το καθαρτήριο της ανθρώπινης συνείδησης, η νέα αυγή σʼέναν κόσμο σκοτεινό και απάνθρωπο.

Με λένε εξέγερση
Γύρισα όλα τα μέρη του κόσμου. Άλλοτε στη Ναζαρέτ, άλλοτε στην Αγία Πετρούπολη κι άλλοτε στην Τιεν Αν Μεν. Έγινα έφοδος στα χειμερινά ανάκτορα, κατάληψη στο κάστρο της Βαστίλης. Μάης παριζιάνικος, Άνοιξη στην Πράγα, ροβόλημα στους δρόμους της Αβάνας. Πότε σπαθί στο χέρι του Σπάρτακου, πότε βόλι στο καριοφίλι του Καραϊσκάκη, πότε λόγος θεϊκός στης Ιερουσαλήμ τα τείχη, πότε αντάριασμα στου Βιετνάμ τους ορυζώνες, πότε σφεντόνα παιδική στης Παλαιστίνης την ιντιφάντα και πότε ανοιγμένο κεφάλι στου Σιάτλ το μετερίζι.

Με λένε εξέγερση
Αδίκησα και αδικήθηκα, εμπιστεύτηκα και απογοητεύτηκα, ξεκίνησα μα δεν τερμάτισα, κοιλοπόνεσα μα δε γέννησα, γονάτισα μα σηκώθηκα, γιατί ταυτίστηκα με τους ανθρώπους, γιατί είμαι δικό τους έργο.

Με λένε εξέγερση
Κι αγάπησα τους Έλληνες, έγινα σύντροφος και ιδρώτας στην πονεμένη πορεία τους στο χρόνο. Ήμουνα ράσο λυτρωτικό στην Αγία Λαύρα τους, και πύρινα λόγια Βελεστινλήδων στα Βαλκάνιά τους, τα ματωμένα στάρια στα Κιλελέρ τους, τα νεκρά κορμιά των καπνεργατών στη Σαλονίκη του ʼ36 τους. Κι έπειτα έγινα ΟΧΙ βροντερό στα χείλη τους και αντάρτικο τραγούδι στα θρυλικά βουνά τους. Αργότερα πυρπόλησα τις καρδιές τους στη Λευκωσία και την Κερύνεια, κι έγινα αγώνας Ανένδοτος και βήμα γοργό στα πόδια του Λαμπράκη και 1-1-4 στις διαδηλώσεις της ψυχής τους.

Με λένε εξέγερση
Με φυγάδευσαν στη σιωπή και στο βόλεμα τα σκοτεινά χρόνια των αμερικανόδουλων πρακτόρων. Χώθηκα και πλαδάρεψα εφτά χρόνια μαζί με τους Έλληνες στις πολυθρόνες της ντροπής και της υποταγής. Μου ρούφηξε το αίμα η αντιπαροχή, το θαλασσοδάνειο, ο Άγνωστος Πόλεμος της τηλεόρασης και η αποβλάκωση των γηπέδων. Έκανα πως δεν άκουγα τις κραυγές αυτών των λίγων που σάπιζαν στις Γυάρους και τις Μακρονήσους...

Με λένε εξέγερση
Και ξανάνιωσα στις φλογισμένες ψυχές των φοιτητών. Ξανάδα τον ήλιο στην ταράτσα της Νομικής, ξαναγεννήθηκα στα αμφιθέατρα και στους δρόμους του Πολυτεχνείου το ʼ73.

Με λένε εξέγερση, με λένε «Εδώ Πολυτεχνείο - Εδώ Πολυτεχνείο, σας μιλά ο ραδιοφωνικός σταθμός των ελεύθερων αγωνιζόμενων φοιτητών, των ελεύθερων αγωνιζόμενων Ελλήνων».
Τρεις μέρες γιόρταζα την άνοιξή μου και ήταν Νοέμβρης.
Έκλεισα τις τηλεοράσεις, άνοιξα τα ραδιόφωνα, άνοιξα τις πόρτες, βγήκα στους δρόμους. Έγινα πλακάτ, φέιγ βολάν, γραμμένο σύνθημα με μαρκαδόρο στους τοίχους της Ιστορίας. «Κάτω η χούντα», «Έξω οι Αμερικανοί», «Θάνατος στο φασισμό». Έγινα «Ψωμί - Παιδεία - Ελευθερία».

Με λένε εξέγερση
Δεν με έλιωσε η ερπύστρια του τανκς. Δεν μʼ έσβησε η σιωπή των κρατητηρίων. Κάθε σπίτι έγινε κι ένα μου κρυσφήγετο, κάθε ψυχή κι ένα μου εικονοστάσι.

Με λένε εξέγερση
Έσφιξα τα δόντια και χαμογέλασα στη μεταπολίτευση και πριν προλάβω να ξαποστάσω είδα φίλους χθεσινούς να με εξαργυρώνουν, πολιτικάντηδες να μου κάνουν στριπτίζ στα μπαλκόνια, χθεσινούς εραστές να μʼ απατάνε στην αγκαλιά της εξουσίας. Έγινα εμπόρευμα και φανφάρες, κόκκινα παχιά χαλιά επισήμων, λόγοι δεκάρικοι σε καλοταϊσμένα στόματα ψευδεπίγραφων αγωνιστών. Ασέλγησαν στο κορμί μου, με κάναν γιορτή καθεστωτική και με αποστέωσαν αυτοί που στην ουσία ποτέ δεν μύρισαν το άρωμά μου.

Με λένε εξέγερση
Λένε πως τώρα πια δεν έχω χώρο ζωτικό στα όνειρά σας.
Τώρα η ζωή σας έγινε εικονική πραγματικότητα, φάστ φουντ, κινητή ψευδαιμονία, τζόγος χρηματιστηριακός και πασαρέλα μιας ομορφιάς επίπλαστης, ντυμένης με τα σινιέ ρούχα της μοναξιάς σας.
Κι όμως, εγώ είμαι πάντα εδώ, κρυμμένη σε κάποια σκοτεινή γωνιά σας. Όταν θα τελειώσετε με τα «limit up» σας, όταν θα σας έχει λιώσει το ελαστικό ωράριό σας, όταν θα σας πνίξει πια η μπόχα των αποβλήτων του τεχνικού πολιτισμού σας, όταν χτυπήσει και τη δική σας πόρτα ο ρατσισμός και ο αποκλεισμός για τον οποίο τώρα αδιαφορείτε, όταν θα γίνεται και σεις θύματα τούτης της παγκοσμιοποίησης που τώρα θεοποιείτε, όταν συνειδητοποιήσετε ότι είστε τα αναλώσιμα υλικά στην κρεατομηχανή των πολυεθνικών, τότε θα με θυμηθείτε.

Γιατί με λένε εξέγερση και είμαι η συνείδησή σας
Γιατί πάντα θα σας φλογίζω τις ψυχές με τα λόγια του Τσε «Μας φαίνονται μεγάλοι γιατί ήμασταν γονατιστοί...Ας εγερθούμε».

Νίκος Σ. Παπαδόπουλος (Κοινωνιολόγος - Εκπαιδευτικός )


Κάποτε έτυχε να βρεθεί στα χέρια μου το παραπάνω κείμενο του Ν.Παπαδόπουλου. Θυμάμαι τότε το είχα διαβάσει και η έννοια της εξέγερσης μέσα μου είχε αλλάξει ριζικά, λόγω της περιγραφής που της δίνεται στο εν λόγω κείμενο. Θυμάμαι ότι στο μυαλό μου πλέον η λέξη αυτή διατυπώθηκε ως πόθος.

Πόθος για το στόχο

Αγώνας για το στόχο

Θυσίες για το στόχο

Και έτσι θα την κρατήσω στο μυαλό μου, στην καρδιά μου και κυρίως στη συνείδηση μου.

Θυμήθηκα ξανά αυτό κείμενο επειδή πρόσφατα στο νησί μου, στη Χίο, οι φοιτητές έκαναν παράπονα επειδή η φοιτητική λέσχη, που τους παρείχε φαγητό, έκλεισε στην ώρα της ενώ ως ζητάνε, θα ήθελαν, μιας και η εξεταστική τους δεν τελείωσε την καθορισμένη εξ αρχής ημερομηνία, η φοιτητική λέσχη να λειτουργήσει ως το τέλος της εξεταστικής τους περιόδου. Το συναίσθημα που με κατέβαλε στην είδηση αυτή ήταν η απόλυτη οργή. Ένιωσα ότι μέσα μου τα ταυτόσημα που είχα δώσει για την εξέγερση ξεφτιλίζονταν λόγω κάποιων ανίδεων νεαρών που έκαναν το κέφι τους και τώρα απαιτούν να μην υπάρχει τίμημα.

Όπως ξέρουμε, την χρονιά αυτή, πολλοί και πολλές στήθηκαν με πανό και με συνθήματα και φώναξαν την αντίδραση τους, την εξέγερση τους, την δυσαρέσκεια τους στο σύστημα. Αυτή λοιπόν ήταν η επανάσταση τους, η οποία κάποτε ανάλογα με το αίτημα του λαού, έφερε ως αποτέλεσμα νεκρούς μυριάδες, χαλασμένα σπίτια, πεταμένες περιουσίες, ορφανά παιδιά, ξεθωριασμένες ζωές.

Η οποία κάποτε έστεκε περήφανη με ιδέες και αξίες στη θέση που τώρα στέκονται τα πανό και τα συνθήματα.

Τώρα το τίμημα είναι η καθυστέρηση της εξεταστικής των φοιτητών μιας και δεν ήταν εφικτό να γίνει την κανονική της εποχή. Παράλληλα σταματάει η λειτουργία της φοιτητικής λέσχης, η οποία είναι οργανωμένη και «πληρωμένη» από το κράτος. Αυτό είναι το φοβερό και τρομερό τους τίμημα, η τιμωρία τους.

Δεν την δέχονται, απαιτούν ξανά με πανό και με συνθήματα (έγινε της μόδας βλέπεις) το κράτος να τους πληρώσει κι άλλη τροφή, γιατί στον κόσμο πλέον που ζούμε, στην Ελλάδα μας, για τα πάντα φταίει το κακό κράτος, ακόμα και για την καθυστερημένη εξεταστική.

Ναι κυρίες και κύριοι, θαυμάστε τα παιδιά σας και τις ιδέες τους. Κάνουν επανάσταση και μετά απαιτούν από τον «εχθρό» να τους πληρώσει αποζημίωση. Διατηρούν υποτιθέμενες αξίες που τους οδηγούν στην υποτιθέμενη εξέγερση και μετά όταν φτάσει η ώρα του τιμήματος, τις πουλάνε και έχουν και το θράσος να απαιτούν να μην πληρώσουν τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Δεν είναι μόνο η ανωριμότητα που κουβαλάμε :hmm: Θα έλεγα πως είμαστε κατά νοοτροπία "χωριάτες" (πσ και εδώ προσβάλλω τους χωριάτες και συγγνώμη).

εγραψες τη μαγικη λεξη...ειναι θεμα νοοτροπιας...η οποια καλλιεργειται κατα βαση απο την οικογενεια...
η κοινωνια, το κρατος απαρτιζεται απο τον καθενα απο εμας....εαν φροντισουμε να αλλαξουμε τη νοοτροπια μας σαν μοναδα θα εχουμε και ενα καλυτερο κρατος και μια καλυτερη κοινωνια...οπου δε θα χρειαζομαστε ενα "περιστροφο στον κροταφο" για να ειμαστε νομοταγεις και εντιμοι....εχω βαρεθει να ακουω πως φταινε ολοι οι αλλοι εκτος εμας τους ιδιους...
και να μην ξεχναμε πως χαρακτηριζουμε για πραδειγμα τους αμερικανους--> χαζους εξου και η εκφραση "αμερικανακι"που χρησιμοποιουμε οταν θελουμε να χαρακτηρισουμε καποιον χαζο ή αφελη...και αυτο γιατι? γιατι εχουν μαθει να ζουν με το γραμμα του νομου...ενω εμεις ειμαστε οι εξυπνοι...μονο που πολλοι εχουν μπερδεψει την εξυπναδα με την πονηρια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Το οτι λεμε τους αμερικανους χαζους δεν ειναι επειδη τηρουν το νομο, που το ακουσες αυτο ; Οποιος το λεει μαλλον ζει στον κοσμο του. Για αλλο λογο το λεμε.

Ωραιο το κειμενο του Παπαδοπουλου, και για να σχολιασω αυτο που ειπωθηκε για το λαο μας σαν συνολο : αν ηταν ενδογενες χαρακτηριστικο του λαου μας, τοτε και οι Ελληνες που πηγαινουν στο εξωτερικο δε θα μπορουσαν οχι απλα να προκοψουν, αλλα ισως ουτε να προσαρμοστουν σε εκεινες τις συνθηκες.

Ναι μεν δεν εχουμε την νοοτροπια να αλλαξουμε ολοι μαζι σαν συνολο, αλλα σε αυτο παιζει ρολο το παρελθον μας. Οπως καθε παρελθον επαιξε ρολο στην ιδιοσυγκρασια καθε λαου. Οι Γερμανοι πειθαρχουν και λειτουργουν ομαδικα γιατι αναγκαστηκαν να το κανουν καποια εποχη για να μη χαθουν, ειδαν οτι αποδιδει και συνεχιζουν. Οι Γαλλοι επισης. Μακαρι να χαμε και μεις κατι στο παρελθον μας, που να μας αλλαζε προς καλη κατευθυνση, οχι προς το "οτι φαμε οτι πιουμε και οτι αρπαξει ο κ**ος μας" και το "εγω θα κανω οτι γουσταρω και να πανε να πνιγουν ολοι". Οχι οτι παει χαθηκαμε, απλα θα βοηθουσε. Το επομενο πραγμα που θα βοηθησει, μαλλον θα ειναι οταν θα φτασουμε στο αμην, και θα πρεπει να κολυμπησουμε ή να βουλιαξουμε σαν λαος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Το οτι λεμε τους αμερικανους χαζους δεν ειναι επειδη τηρουν το νομο, που το ακουσες αυτο ; Οποιος το λεει μαλλον ζει στον κοσμο του. Για αλλο λογο το λεμε.

ναι ε??και τοτε για ποιο λογο πιστευεις εσυ..δωσε μας τα φωτα σου....
-------------------------
Ναι μεν δεν εχουμε την νοοτροπια να αλλαξουμε ολοι μαζι σαν συνολο, αλλα σε αυτο παιζει ρολο το παρελθον μας. Οπως καθε παρελθον επαιξε ρολο στην ιδιοσυγκρασια καθε λαου.

θεμα διαπαιδαγωγησης ειναι...
παντα το ιδιο μοτο... φταινε ολοι οι αλλοι και ολα τα αλλα εκτος απο εμας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
ναι ε??και τοτε για ποιο λογο πιστευεις εσυ..δωσε μας τα φωτα σου....
Για ποιο λογο λεει ο κοσμος τους Αεμρικανους χαζους εννοεις ; Γιατι δεν εχουν καλη παιδεια, ειναι αποβλακωμενοι στην τηλεοραση και τα ψωνια και , αν και ειναι υπερδυναμη, δεν ενδιαφερονται για τα πολιτικα και κοινωνικα της Γης.

θεμα διαπαιδαγωγησης ειναι...
παντα το ιδιο μοτο... φταινε ολοι οι αλλοι και ολα τα αλλα εκτος απο εμας...
Το οτι ειπα εναν απο τους λογους που ειμαστε οπως ειμαστε, δεν σημαινει οτι δε φταιμε εμεις. Λαθος το συμπερασμα σου. Τωρα αν διαφωνεις οτι η ιστορια παιζει ρολο, να το συζητησουμε και να μας δωσεις κι εσυ τα φωτα σου για την διαφορετικοτητα των λαων. Εγω δε νομιζω οτι ειναι θεμα γονιδιων, αλλα θεμα περιβαλλοντος. Αν παρουμε Ελληνες εξωτερικου που πηγαν για πολυ καιρο, θα δεις οτι σχεδον κανενας δεν εχει την "εδω" νοοτροπια, κι ας μεγαλωσε με την εδω διαπαιδαγωγηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Για ποιο λογο λεει ο κοσμος τους Αεμρικανους χαζους εννοεις ; Γιατι δεν εχουν καλη παιδεια, ειναι αποβλακωμενοι στην τηλεοραση και τα ψωνια και , αν και ειναι υπερδυναμη, δεν ενδιαφερονται για τα πολιτικα και κοινωνικα της Γης.

πολλη τηλεοραση βλεπεις...τα εχεις ακουσει αυτα περι παιδειας κ.λ.π ή το γνωριζεις απο προσωπικη εμπειρια..?...εγω που τα εχω δει απο κοντα....δεν ειναι καθολου ετσι.....
οσον αφορα στο οτι δεν ενδιαφερονται για τα κοινωνικα και πολιτικα φαινομενα ανα την γη....αυτο δεν οφειλεται σε χαζομαρα..αλλα στο οτι η ενημερωση τους...ειδικα μεσω τηλεορασης γινεται με ενα προπαγανδιστικο τροπο...τους δειχνουν ο,τι τους βολευει.....

φανταζομαι οτι γνωριζεις την προσφωνηση "αμερικανακι"..γιατι χαρακτηριζουμε ετσι καποιον???

Εγω δε νομιζω οτι ειναι θεμα γονιδιων, αλλα θεμα περιβαλλοντος. Αν παρουμε Ελληνες εξωτερικου που πηγαν για πολυ καιρο, θα δεις οτι σχεδον κανενας δεν εχει την "εδω" νοοτροπια, κι ας μεγαλωσε με την εδω διαπαιδαγωγηση.

τι σχεση εχει η διαπαιδαγωγηση που ανεφερα με το θεμα γονιδιων το οποιο ανεφερες εσυ???..δεν μπορω να σε παρακολουθησω ομολογουμενως....

ναι ε?εισαι σιγουρος πως δεν την εχουν?? εγω γνωριζω παρα πολλους και σε Αμερικη και σε Γερμανια που την εχουν...απλα δεν τους παιρνει να την εκδηλωνουν τοσο πολυ οσο εδω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Για ποιο λογο λεει ο κοσμος τους Αεμρικανους χαζους εννοεις ; Γιατι δεν εχουν καλη παιδεια, ειναι αποβλακωμενοι στην τηλεοραση και τα ψωνια και , αν και ειναι υπερδυναμη, δεν ενδιαφερονται για τα πολιτικα και κοινωνικα της Γης.

Μια πολυ μικρη παρεθενση για να συμφωνησω:
Οι ιδιοι οι αμερικανοι εχουν βγαζει κατα καιρους ερυνες και ρεπορταζ/ντοκυμαντερ και αναλυουν ακριβως το γεγονος οτι τα παιδια/νεολαια της Αμερικης αυτη την στιγμη ειναι απο τις χαμηλοτερου πνευματικου επιπεδου στον κοσμο...:/:
Και μετα το προσωρησαν για τον μεσο Αμερικανο...(μην με ρωτατε πηγες.Περα του οτι αποσπασματα απο αυτες πρεπει να υπαρχουν στο youtube( δεν βαζει μονο μαμακιες ρε!:P ), προσωπικα τις ειδα στην δορυφορικη τηλεοραση.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
πολλη τηλεοραση βλεπεις...
Ατυχησες, ελαχιστη εβλεπα και τα τελευταια 4 χρονια την εκοψα τελειως. :)

τα εχεις ακουσει αυτα περι παιδειας κ.λ.π ή το γνωριζεις απο προσωπικη εμπειρια..?...εγω που τα εχω δει απο κοντα....δεν ειναι καθολου ετσι.....
Και τα εχω ακουσει και τα εχω δει. Απο ποσο κοντα τα ειδες εσυ δλδ ; Προσοχη, δε μιλαμε για τα σχολεια και ποσο καλα οργανωμενα ειναι κλπ. Μιλαμε για καλλιεργεια, ανατροφη, κριση και αντιληψη. Και τελοσπαντων μη κολλαμε στο παιδεια, σημασια εχει οτι δε λεμε τους αμερικανους χαζους επειδη ειναι νομοταγείς. 1η φορα το ακουω αυτο εγω.

οσον αφορα στο οτι δεν ενδιαφερονται για τα κοινωνικα και πολιτικα φαινομενα ανα την γη....αυτο δεν οφειλεται σε χαζομαρα..αλλα στο οτι η ενημερωση τους...ειδικα μεσω τηλεορασης γινεται με ενα προπαγανδιστικο τροπο...τους δειχνουν ο,τι τους βολευει.
Ναι αλλα δεν εχουν την εξυπναδα,ωριμοτητα, κριση, οπως θες πεστο να μην εκτειθενται σε αυτη την πλυση εγκεφαλου (ειτε γνωριζοντας οτι τους βλαπτει, ειτε αγνοοντας οτι τους βλαπτει).

φανταζομαι οτι γνωριζεις την προσφωνηση "αμερικανακι"..γιατι χαρακτηριζουμε ετσι καποιον???
Ποτε δεν εχω ακουσει να την χρησημοποιουν για να πουν καποιον "νομοταγη" παντως. Εσυ γιατι νομιζεις οτι την λενε ;

τι σχεση εχει η διαπαιδαγωγηση που ανεφερα με το θεμα γονιδιων το οποιο ανεφερες εσυ???..δεν μπορω να σε παρακολουθησω ομολογουμενως....
Ειναι οι 2 παραγοντες που διαμορφωνουν την ιδιοσυγκρασια ενος λαου. Και ειπα οτι δεν ειναι Ελληνικο γονιδιο η νοοτροπια μας, ειναι θεμα περιβαλοντος περισσοτερο.

ναι ε?εισαι σιγουρος πως δεν την εχουν?? εγω γνωριζω παρα πολλους και σε Αμερικη και σε Γερμανια που την εχουν...απλα δεν τους παιρνει να την εκδηλωνουν τοσο πολυ οσο εδω....
Και αντιστοιχα οι ξενοι που θα ερθουν εδω, ισως την εκδηλωσουν αφου δουν οτι "τους παιρνει". Αρα το "εχω" πρακτικα ισοδυναμει με το "εκδηλωνω". Παντως οι λιγοι Ελληνες που εχω γνωρισει εγω, δεν εχουν καθολου ελληνικη νοοτροπια στο εξωτερικο. Και μιλαω για ατομα που ζουν μονιμα και πολλα χρονια εξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Λοριεν, ή εγω δεν ειμαι σαφης σε αυτα που γραφω..ή εσυ αδυνατεις να με καταλαβεις... και σερα σερα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Και τελοσπαντων μη κολλαμε στο παιδεια, σημασια εχει οτι δε λεμε τους αμερικανους χαζους επειδη ειναι νομοταγείς. 1η φορα το ακουω αυτο εγω.
ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΑΠΟΚΑΛΟΥΜΕ ΧΑΖΟΥΣ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΟΤΑΓΕΙΣ....ΕΝΑ ΠΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΔΩΣΑ.ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΛΛΑ.

Ναι αλλα δεν εχουν την εξυπναδα,ωριμοτητα, κριση, οπως θες πεστο να μην εκτειθενται σε αυτη την πλυση εγκεφαλου (ειτε γνωριζοντας οτι τους βλαπτει, ειτε αγνοοντας οτι τους βλαπτει). Ε, ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ...ΚΑΙ ΕΑΝ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΚΑΛΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΛΕΥΡΑ, ΠΩΣ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΣΥΓΚΡΙΣΗΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ ΕΞΥΠΝΑΔΑ ΚΡΙΣΗ ΣΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΕΚΤΙΘΕΝΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΛΥΣΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ???!
ΔΗΛ. ΟΤΑΝ ΣΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ ΤΟΥ ΚΟΛΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΔΕΙΧΝΑΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑΝ ΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΧΑΝ ΚΑΝΕΙ?ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΟΛΟΙ ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΕΤΑΔΟΣΕΙΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΧΩΡΩΝ?..Ε ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΤΟ..(ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ AGAIN)
Ποτε δεν εχω ακουσει να την χρησημοποιουν για να πουν καποιον "νομοταγη" παντως. Εσυ γιατι νομιζεις οτι την λενε ; ΣΟΥ ΕΕΞΗΓΗΣΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ...

Ειναι οι 2 παραγοντες που διαμορφωνουν την ιδιοσυγκρασια ενος λαου. Και ειπα οτι δεν ειναι Ελληνικο γονιδιο η νοοτροπια μας, ειναι θεμα περιβαλοντος περισσοτερο.ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΓΟΝΙΔΙΑΚΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΔΕ ΜΙΛΗΣΑ ΚΑΘΟΛΟΥ...ΙΣΑ ΙΣΑ...ΕΓΩ ΑΠΛΑ ΕΙΠΑ ΠΩΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΜΑΣ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΛΟΓΟ ΚΑΙ ΕΥΘΥΝΗ ΕΧΕΙ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ...ΑΝ ΣΚΕΦΤΟΥΜΕ ΚΙΟΛΑΣ ΟΤΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΕΝΟΣ ΑΤΟΜΟΥ ΔΙΑΜΟΡΦΩΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΩΝ 6-12

Και αντιστοιχα οι ξενοι που θα ερθουν εδω, ισως την εκδηλωσουν αφου δουν οτι "τους παιρνει". ΑΥΤΗ Η ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΤΟΠΗ....ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΣΩΣΤΟΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΛΑΘΟΣ?...ΑΛΛΑ Ο ΛΑΘΟΣ ΠΕΡΙΟΡΙΖΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΙΣΧΥ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ....ΓΙΑΤΙ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΧΩΛΑΙΝΟΥΜΕ....ΣΤΗ ΘΕΩΡΙΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΕΤΟΠΟΥΛΑ...ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑ Η ΠΑΡΟΙΜΙΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ..ΑΛΛΑΞΕ Ο ΜΑΝΩΛΙΟΣ ΚΑΙ ΕΒΑΛΕ ΤΟ ΚΑΠΕΛΟ ΤΟΥ ΑΛΛΙΩΣ...ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ...ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΜΑΘΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ...

ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ΞΕΝΟΥΣ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΜΟΤΤΟ "ΜΕ ΤΟ ΣΤΑΥΡΟ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΠΤ"?...ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΕΝΤΙΜΟΤΗΤΑ ΠΕΙΘΑΡΧΕΙΑ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ Κ.Ο.Κ.

αυτααααα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
οσον αφορα στο οτι δεν ενδιαφερονται για τα κοινωνικα και πολιτικα φαινομενα ανα την γη....αυτο δεν οφειλεται σε χαζομαρα..αλλα στο οτι η ενημερωση τους...ειδικα μεσω τηλεορασης γινεται με ενα προπαγανδιστικο τροπο...τους δειχνουν ο,τι τους βολευει.....
Χοχοχο, ενώ σε εμάς τα πράγματα δεν είναι έτσι. Εμάς η τηλεόρασή μας, μας αγαπάει και μας δείχνει την αλήθεια!!!
Σ΄αγαπάω τηλεόραση!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
Το θέμα ανανεώθηκε από την όμορφη παράθεση της suspiria και συνεχίζεται με την Αμερικάνικη νοοτροπία. Άσχετο, αλλά γίνεται κι αυτό! :hmm:

Αυτό που κατά την κρίση μου χαρακτηρίζει την Αμερικανική κοινωνία είναι οι δυο ταχύτητες. Θα βρεις τα καλύτερα πανεπιστήμια και τα φτωχότερα γκέτο. Μια χώρα με λαμπρές επιδόσεις στην τέχνη, στον αθλητισμό, στις επιστήμες και μια χώρα του πορνό και των video games (Iraque shoot ʽem up! :P).

Δεν παύει να είναι μια χώρα 500 εκατομμυρίων και εμείς μόλις 10! Έχουμε να φροντίσουμε 50 φορές λιγότερες ψυχές κι όμως δεν καταφέρνουμε τίποτα.
Θα συμφωνήσω με την neraida ότι είναι θέμα παιδείας για τους εξής λόγους:

Η παιδεία (όχι μόνο η εκπαίδευση) είναι ο ειρηνικός τρόπος να «ζυμωθεί» μια κοινωνία και να μεταλλαχθεί θετικά. Αν γνωρίσετε κάποιον άλλο τρόπο, θα είχε ενδιαφέρον να ακουστεί....

Το ελληνικό σχολείο δεν ενθάρρυνε ποτέ τη συλλογική δράση. 12 χρόνια μαθητής, δεν θυμάμαι ποτέ να έγινε κάτι από κοινού. Ακόμα και οι γιορτινές εκδηλώσεις γινόντουσαν από τους ίδιους και τους ίδιους 5 -10.

Το ελληνικό σχολείο δεν ενθάρρυνε ποτέ την ομαδική εργασία, την προφορική παρουσίαση θεμάτων, την έρευνα και τη βιωματική εκπαίδευση. Δείτε λίγο πως λειτουργούν τα σχολεία στις Σκανδιναβικές χώρες και θα καταλάβετε τη διαφορά.

Το ελληνικό σχολείο – αντιθέτως – ενθάρρυνε με πάθος την «Έκθεση Ιδεών», το «Σκέφτομαι και Γράφω»! Εν πρώτης όψεως δεν έχει τίποτα κακό αυτό. Αν το κοιτάξεις βαθύτερα όμως, είναι βασικός συντελεστής καλλιέργειας νοοτροπίας εγωκεντρισμού και ατομισμού. Στο εξωτερικό σου λένε: για να μας πεις πρώτα την άποψή σου, θα πας στη βιβλιοθήκη, θα διαβάσεις 4-5 διαφορετικές πηγές, θα μας παρουσιάσεις τι είπαν οι πιο «σοφοί» από σένα, θα συνθέσεις και μετά....πολύ ευχαρίστως θα εκθέσεις και τη δική σου άποψη. Τρίπτυχο: Έρευνα – Παρουσίαση – Καινοτομία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΑΠΟΚΑΛΟΥΜΕ ΧΑΖΟΥΣ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΟΤΑΓΕΙΣ....ΕΝΑ ΠΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΔΩΣΑ.ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΛΛΑ.
Καλε οχι επειδη ΔΕΝ ειναι. Επειδη ΕΙΝΑΙ το ειχες πει. Και συγνωμη αν καταλβα λαθος αλλα το "απλα και μονο" το προσθετεις τωρα. Πριν ειχες πει :
"και να μην ξεχναμε πως χαρακτηριζουμε για πραδειγμα τους αμερικανους--> χαζους εξου και η εκφραση "αμερικανακι"που χρησιμοποιουμε οταν θελουμε να χαρακτηρισουμε καποιον χαζο ή αφελη...και αυτο γιατι? γιατι εχουν μαθει να ζουν με το γραμμα του νομου...ενω εμεις ειμαστε οι εξυπνοι...μονο που πολλοι εχουν μπερδεψει την εξυπναδα με την πονηρια...."

Ε σορυ αλλα απο αυτο βγαινει αμεσα το συμπερασμα οτι λες οτι χαρακτηριζουμε τους Αμερικανους χαζους επειδηακολουθουν τους νομους. Ασχετα τωρα αν το λεμε ΜΟΝΟ γιαυτο ή ΚΑΙ γιαυτο, εχω δε το εχω ακουσει ποτε. Ουτε σαν αποκλειστικο λογο, ουτε σαν ΕΝΑΝ ΑΠΟ τους λογους. Ελπιζω να εξηγηθηκα.

ΟΤΑΝ ΣΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ ΤΟΥ ΚΟΛΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΔΕΙΧΝΑΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑΝ ΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΧΑΝ ΚΑΝΕΙ?ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΟΛΟΙ ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΕΤΑΔΟΣΕΙΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΧΩΡΩΝ?..Ε ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΤΟ..(ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ AGAIN)
Αν ηταν οπως το λες τοτε δεν θα υπηρχε ουτε ενας που να βλεπει και την αλλη οψη. Μην ανησυχεις, δεν ειναι οτι δεν εχουν προσβαση στην αλλη οψη. Απλα δεν ψαχνονται γιατι αφενος δε τους ενδιαφερει (παιδεια,ανθρωπια) και αφεταιρου ειναι γκάου και καταπινουν αμασητα πραγματα που με απλη λογικη δεν επρεπε να δεχονται.

ΑΥΤΗ Η ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΤΟΠΗ....ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΣΩΣΤΟΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΛΑΘΟΣ?.
Γιατι κανεις δε θα προτιμουσε να υπακουει σε κανονες που τον δεσμευουν. Την αντιστοιχια την εκανα για να δειξω οτι ειναι και θεμα περιβαλλοντος. Οπως καποιοι τουριστες που εχουν αλλη οψη εδω και αλλη στη χωρα τους.

ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ΞΕΝΟΥΣ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΜΟΤΤΟ "ΜΕ ΤΟ ΣΤΑΥΡΟ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΠΤ"?...ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΕΝΤΙΜΟΤΗΤΑ ΠΕΙΘΑΡΧΕΙΑ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ Κ.Ο.Κ.
Αυτο δε καταλαβα γιατι το λες (το "με το σταυρο στο χερι" ).

οσον αφορα στο οτι δεν ενδιαφερονται για τα κοινωνικα και πολιτικα φαινομενα ανα την γη....αυτο δεν οφειλεται σε χαζομαρα..αλλα στο οτι η ενημερωση τους...ειδικα μεσω τηλεορασης γινεται με ενα προπαγανδιστικο τροπο...τους δειχνουν ο,τι τους βολευει.....
Αν και με καλυψε ο O'Zorgnax : Στην ευρωπη η τηλεοραση ειναι λιγο καλυτερη απο την αμερικανικη, αλλα οχι οτι εδω δεν εχει προπαγανδα, τρομοκρατια, εκφοβισμο, παραπληροφορηση και χειραγωγηση. Αρα κατι αλλο φταιει...
----------------------

parafernalia συμφωνω για τις αντιθεσεις στις ΗΠΑ, αλλα ελπιζω να μην θεωρεις αρνητικο το πορνο και τα βιντεοπαιχνιδια !

Δεν παύει να είναι μια χώρα 500 εκατομμυρίων και εμείς μόλις 10! Έχουμε να φροντίσουμε 50 φορές λιγότερες ψυχές κι όμως δεν καταφέρνουμε τίποτα.
Βασικα 300 εκατομυρια ειναι :P Και μην μετραμε μονο πληθυσμους αλλα και πορους. (οχι οτι εδω δε θα μπορουσαμε κατι καλυτερο,απλα για να τα λεμε λιγο πιο αντικειμενικα).

Στα υπολοιπα που λες συμφωνω (δεν ειπε κανεις οτι δεν ειναι θεμα παιδειας btw)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
η Πιπίλα της δικτατορίας καλό είναι να σταματήσει.

Αν διαβάσει κανείς πραγματική ιστορία θα δεί ότι αυτά τα πράγματα προυπήρχαν της δικτατορίας αιώνα τουλάχιστον.

Γενικά για μένα ένα μόνο πράγμα χρειάζεται για να είναι ένα κράτος και η κοινωνία σε τάξη.Και εμείς δεν έχουμε τίποτα από αυτά που θέτουν τις προυποθέσεις.

Πρέπει ο κάθε πολίτης να έχει αποβάλει τον ατομικισμό. Αλλά προυποθέσεις για αυτό είναι
1)Παιδεία. Αυτό το πράγμα καλλιεργείται δίνοντας τα κατάλληλα εφόδια για να το συνειδητοποιήσει ένα άτομο μόνο του. Ομαδική προσπάθεια. Εμείς όμως σε αυτή τη χωρά μόνο αυτό δεν μαθαίνουμε στα παιδιά μας. Και όχι τίποτα άλλο ανάγουμε και σε θετικό κολημένες συμπεριφορές τύπου βεντέτα και στην τάδε περιοχή κάνουν ότι θέλουν με το πρόσχημα της περηφάνιας.
2)Πρέπει το κράτος να παρέχει στον πολίτη, ώστε να έχει νόημα η ομαδική προσπάθεια. Αλλά πρέπει και το κράτος να βλέπει ότι δεν χρειάζεται να τραβάει με το μαστίγιο τους πολίτες για να πράξουν κάτι στο σύνολο τους. Βέβαια αυτό θέλει και πολιτικούς που πρώτη έχουν συνειδητοποιήσει ότι μόνο με τον εαυτούλη μας δουλειά δεν γίνεται. Αλλά όλοι οι * ηγέτες αυτής της χώρως μόνο άνθρωποι του πνεύματος δεν είναι.
3)Για όποιους τελικά αποφασίζουν να σαμποτάρουν την προσπάθεια του συνόλου έτσι επειδή γουστάρουν πρέπει να τιμωρούνται. Αλλά πρέπει να τιμωρούνται ώστε να υπάρχει η αίσθηση ότι οι υπόλοιποι δεν είναι Μ@@@@κες, αλλά και για να κοπούν ιδέες του τύπου είδες ο τάδε έκανε την λαμογιά και κέρδισε.

Όλα τα παραπάνω εφαρμόζονται στο σύνολο τους σε ευνομούμενα κράτη, και τελικά το αποτέλεσμα είναι ότι το κράτος δεν αγχώνεται ιδιαίτερα για την τήρηση της προσπάθειας από το σύνολο.

Στην ελλάδα όμως δεν μαθαίνουμε τίποτα από τα 3 παραπάνω, με ειδικότερο όλων την ατιμωρησία που εκμεταλεύονται ξένοι όταν έρχονται εδώ. ΟΙ ξένοι που κάνουν στην χώρα μας ότι δεν κάνουν στην δική τους, απλά δεν ζούν σε ευνομούμενο κράτος αλλά σε κράτος καταπιεστικό που επιβάλει την τάξη και την συλλογική προσπάθεια δια του φόβου της τιμωρησίας όπως πχ στην Αγγλία.

Αλλά να σας πω, δεν θα με χάλαγε καθόλου το Αγγλικό πρότυπο γιατί εγώ που έχω την παιδία του συνόλου δεν κινδυνεύω και η αλήθεια είναι ότι πολύ θα γούσταρα
1)το κράτος να μου παρέχει έστω και έτσι
2)να τιμωρούνται όλοι όσοι με περνάνε για καραγκιόζη, και νομίζουν ότι αυτοί είναι εξυπνάκηδες.

Φυσικά θα προτιμούσα το καλύτερο αλλά και σαν συμβιβασμό το προτιμώ από το μπουρδέλο που λέγεται Ελλλάδα. Και στην τελική αν θέλω να ξεσαλώσω πάω και σε μια τριτοκοσμική χώρα σαν την Ελλάδα.

Και για να απαντήσω στο ποστ το αρχικό της ρουμάνας
Μην μπερδεύουμε την πειθαρχία με την εξωγενή καταπίεση.
Η πειθαρχία προυποθέτει την καταπίεση αλλά αυτή που έρχεται από μέσα μας, για οποιοδήποτε λόγο κρίνουμε εμείς αξιόλογο. Φυσικά και θέλουμε να κάνουμε κάτι παραπάνω αλλά ιδέες σαν την ελευθερία μας επιβάλουν την προσωπική καταπίεση μας και συνεπώς την πειθαρχία μας. Αλλά αυτό όταν γίνεται από μέσα και γιατί κατανοούμε την αξία του, δεν δημιουργεί αισθήματα καταπιεσμένου ανθρώπου, αλλά δημιουργεί και περιφάνεια γιατί για να προβληθεί το κοινωνικό σύνολο, φροντίσαμε και εμείς. Ο μέσος έλληνας όμως είναι πολύ ηλίθιος για να τα καταλάβει αυτά, και φυσικά όταν αναφέρεται στην ιστορία ποτέ δεν βλέπει ότι όσα τα πέτυχε σαν σύνολο τα κατάφερε λόγω πειθαρχίας.
Η επαναστατικότητα είναι καλή γιατί όταν γίνεται σωστά, προοδεύει το σύνολο. Αλλά ούτε αυτό έχουμε στην Ελλάδα. Στην Ελλάδα δεν έχουμε επαναστατικότητα αλλά την καθολική άρνηση σε οτιδήποτε θα ταράξει τα νερά. Τουλάχιστον ένας έφηβος στην επαναστατικότητα εξετάζει όλα όσα έχει embeded μέσα του. Η επαναστατικότητα του Έλληνα δεν κάνει αυτό, δεν εξετάζει προυπάρχουσες δομές και θεσμούς αλλά ξυπνάει πάντα όταν έρχεται κάτι νέο και μαζί με το νέο καμιά φορά παίρνει την μπάλα και το προυπάρχον. Δηλαδή είναι ηλίια αναποτελεσματική και φυσικά 1-2 χρόνους πίσω. ΤΟ μόνο νέο στο οποίο δεν επαναστατούμε είναι αυτό που θα μας βοηθήσει να πουλήσουμε έξτρα μούρη, και όταν αυτό θα κορεστεί θα θυμηθούμε τι κακό ίσως μα κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,971 μηνύματα.
Η ελληνική κοινωνία,στη πλειοψηφία της, χαρακτηρίζεται ως σημαντικά απείθαρχη κοινωνία και ιδιαίτερα αντιδραστική απέναντι στη τήρηση των νόμων
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 18 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top