Σχετικά με τα "online music stores"

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Θα αγοράζατε πότε κάποιον δισκο απο κάποιο online music store; μήπως έχετε αγοράσει;
Γενικά ποια η γνώμη σας για τα online music store...

Προσωπικά έχω αγοράσει και μάλλον θα ξανα αγοράσω, οι τιμες ειναι απιστεύτες, βρίσκεις ότι θέλεις , και συνχρόνως βοηθάσας και τον καλλιτέχνη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lexx

Νεοφερμένος

Ο Lexx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Ναι, το έχω κάνει πολλές φορές, είδικά με βιβλία. Αξίζει τον κόπο περισσότερο από το να δώσεις ένα κάρο λεφτα σε κάποιο δισκάδικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πάντως είναι λίγακι μπερεύμενα με τα DRM που εφαρμόζουν τα πιο γνώστα online music store... Πιστεύω ότι αυτό είναι το πιο σοβαρό τους πλην
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lexx

Νεοφερμένος

Ο Lexx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Ναι συμφωνώ! Δεν ξέρω όμως αν έχεις ακούσει για κάτι που πρόκειται να γίνει. Ένα κοινό παγκοσμίως νόμισμα που θα ισχύει μόνο στις αγοραπωλησίες μέσω διαδικτύου!!! Αυτό θα κάνει πολύ πιο απλά τα πράγματα. Ετσι κι αλλιώς τα μεγαλύτερα προβλήματα που αντιμετωπίζονται είναι αυτά της ασφάλειας και της πολυπλοκότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
τι είναι το DRM??

όταν λέτε online music store, εννοείτε, φαντάζομαι, κάτι διαφορετικό απο τις online αγορές, όπου το cd έρχεται στο σπίτι με courier...(γιατί δεν νομίζω ότι σε αυτη τη περίπτωση είναι πιο φτηνά..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Όχι ποτε. Όταν αογράζω ένα CD όσο εγωιστικό κι αν φαίνεται εκξτός απο το να βοηθήσω τον καλλιτέχνη το κάνω και για να έχω το κουτί, τη θήκη, τους στίχους ενίοτε, το βιβλιαράκι όλα αυτά. Αυτά δεν στα παρέχουν τα online stores, οπότε sorry αλλα μπορώ να το βρώ και αλλού. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Όχι ποτε. Όταν αογράζω ένα CD όσο εγωιστικό κι αν φαίνεται εκξτός απο το να βοηθήσω τον καλλιτέχνη το κάνω και για να έχω το κουτί, τη θήκη, τους στίχους ενίοτε, το βιβλιαράκι όλα αυτά. Αυτά δεν στα παρέχουν τα online stores, οπότε sorry αλλα μπορώ να το βρώ και αλλού. :whistle:
Μα σορρυ αλλά θα σου βγει τις περισσοτέρες φόρες πιο φτηνο. Επίσης για εμένα δεν έχει και τόσο νόημα πλέον η θήκη, κάποτε είχε το παραδέχομαι, μιας και αν ανοίξεις το ντουλάπι που βρίσκεται ακριβως απο πάνω σου θα βρεις καμια 200αρία cd αυθεντικά να έχουν γίνει φωλίες απο αράχνες και κατσαρίδες*
Αρχική Δημοσίευση από Lexx:
Ναι συμφωνώ! Δεν ξέρω όμως αν έχεις ακούσει για κάτι που πρόκειται να γίνει. Ένα κοινό παγκοσμίως νόμισμα που θα ισχύει μόνο στις αγοραπωλησίες μέσω διαδικτύου!!! Αυτό θα κάνει πολύ πιο απλά τα πράγματα. Ετσι κι αλλιώς τα μεγαλύτερα προβλήματα που αντιμετωπίζονται είναι αυτά της ασφάλειας και της πολυπλοκότητας.
Πρώτη φόρα το ακούω αυτό.....
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
τι είναι το DRM??
Είναι οι περιορίσμοι που έχεις αγοράζοντας τους δίσκους... Π.χ. δεν επιτρέπετε να έχουν πάνω από 5 υπολογιστές την άδεια ταυτοχρόνος να παίζουν τον δίσκο... Και αλλά τέτοια ωραία :)
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
όταν λέτε online music store, εννοείτε, φαντάζομαι, κάτι διαφορετικό απο τις online αγορές, όπου το cd έρχεται στο σπίτι με courier...(γιατί δεν νομίζω ότι σε αυτη τη περίπτωση είναι πιο φτηνά..)
online music store εννοώ π.χ. το iTunes όπου μπορεις να κατεβάσεις/αγοράσεις Νομιμα μουσική :)




*(το τελευταίο το είπα για να σε αιδιάσω και σηκώθεις επιτέλους απο τον υπολογιστή ΜΟΥ :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lexx

Νεοφερμένος

Ο Lexx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Εγω θα αγοράσω ένα δίσκο τον οποίο έχω ήδη πάρει όπως λες από αλλού μόνο και μόνο επειδή θέλω να τον έχω στη δισκοθήκη μου. Καθαρά λόγο μουσικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εμένα πλέον η δισκοθήκη μου είναι ο δίσκος...
Άσχετα αν το 75% το έχω και σε αυθεντικα CD αλλά με βολεύει πολύ περισσότερο η ψηφιακή μορφή :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
...μιας και αν ανοίξεις το ντουλάπι που βρίσκεται ακριβως απο πάνω σου θα βρεις καμια 200αρία cd αυθεντικά να έχουν γίνει φωλίες απο αράχνες και κατσαρίδες*


*(το τελευταίο το είπα για να σε αιδιάσω και σηκώθεις επιτέλους απο τον υπολογιστή ΜΟΥ :P )

τώρα που τις είπες τι έχει μέσα το ντουλάπι, σιγά μη τ'ανοιξει:P :P


μέσα για τα online music stores... έτσι έτςς, τα λεφτά να πάνε μόνο στους συντελεστές, όχι στις δισκογραφικές....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
μέσα για τα online music stores... έτσι έτςς, τα λεφτά να πάνε μόνο στους συντελεστές, όχι στις δισκογραφικές....
Αυτό δεν το ξέρω... καλλίτερα το απαντήσει κάποιος πιο σχετικός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lexx

Νεοφερμένος

Ο Lexx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Ναι αυτό είναι πολύ καλό!!!
Εμένα πλέον η δισκοθήκη μου είναι ο δίσκος...
Άσχετα αν το 75% το έχω και σε αυθεντικα CD αλλά με βολεύει πολύ περισσότερο η ψηφιακή μορφή
Κι εμένα, μόνο από το pc ακούω αλλά έχω τόσο υλικό που δεν προλαβαίνω να το αποθηκεύσω σε Dvd και έτσι ρισκάρω με την ασφάλεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Lexx:
Κι εμένα, μόνο από το pc ακούω αλλά έχω τόσο υλικό που δεν προλαβαίνω να το αποθηκεύσω σε Dvd και έτσι ρισκάρω με την ασφάλεια...
Εγώ τα έχω στον δεύτερο δίσκου που σημαινει λιγοτερες πιθανοτητες να τα χάσω... Βέβαια τα έχω και σε DVD το 98% :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anakin

Νεοφερμένος

Ο Anakin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Όχι ποτε. Όταν αογράζω ένα CD όσο εγωιστικό κι αν φαίνεται εκξτός απο το να βοηθήσω τον καλλιτέχνη το κάνω και για να έχω το κουτί, τη θήκη, τους στίχους ενίοτε, το βιβλιαράκι όλα αυτά. Αυτά δεν στα παρέχουν τα online stores, οπότε sorry αλλα μπορώ να το βρώ και αλλού. :whistle:
έτσι

έχει άλλο feeling το αυθεντικό. το "νιώθεις" ρε παιδί μου. βλέπεις οτι αγόρασες κάτι με υλική υπόσταση κι όχι "αέρα". τη χαίρεσαι την αγορά
αν αποφασίσω να πληρώσω θα πάρω αυθεντικό. αλλιώς το κατεβάσω και θα τελειώσει το πανηγύρι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
έβγαλα ένα offtopic, περισσότερα εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Η εταιρία Universal Music αποφάσισε να κάνει ένα πείραμα για το πόσο πειράζει η τεχνολογία DRM τους καταναλωτές. Πιο συγκεκριμένα δήλωσε:
«Το πείραμα θα ισχύσει από τον Αύγουστο μέχρι και τον Ιανουάριο και θα αναλύσει παράγοντες όπως η ζήτηση των καταναλωτών, η επιρροή των τιμών και η πειρατεία σε σχέση με την ελεύθερη διάθεση των MP3»

Δυστυχώς από την λίστα των e-μαγαζιών που θα εκτελεστεί το πείραμα λείπει το το τρίτο μεγαλύτερο site, το itunes.

Ωστόσο εύχομαι το πείραμα να πετύχει επειδή η προστασία των αρχείων μουσικής δημιουργεί προβλήματα επειδή ελάχιστες φορητές συσκευές μπορούν να υποστηρίζουν πλήρως την τεχνολογία DRM
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top