Ανατροφή παιδιών και ομοφυλοφιλία. Σχετίζονται;

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Τα υπόλοιπα είναι απλώς εικασίες.
ψυχολογικα υπαρχουν σαν θεωριες..

ειναι γνωστα ολα αυτα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Είπαμε ότι το να γίνει κάποιο ομοφυλόφιλος, είναι ΚΑΙ ΕΞΩΓΕΝΕΙΣ παράγοντες. Εφερα και σελίδες και στοιχεία κι απ όλα Μπορούμε να το δεχτούμε και να πορευτούμε βάση αυτού? Γιατί δεν το θεωρώ γόνιμο να ζητήσω κι εγώ σελίδες που θα λένε ότι η ομοφυλοφιλία είναι ΜΟΝΟ γενετική υπόθεση. Δεν καταλαβαίνω γιατί πήρε αρνητικές το ποστ που ζητάει να συνεχίσουν την κουβέντα όσοι τελικώς πιστεύουν την πρώτη άποψη και να σταματήσουν αυτοί που πιστεύουν το δεύτερο μιας που λέμε τα ίδια και τα ίδια

Στο κάτω κάτω, η συζήτηση αφορά αυτούς που πιστεύουν το πρώτο Οσοι πιστεύουν το δεύτερο, δικαίωμα τους και ας πράξουν ανάλογα στη ζωή τους και στη διαπαιδαγώγηση των παιδιών τους
Ποτε πότε καλό είναι να γίνεται κι ένα ξεκαθάρισμα σαν αυτό που κάνει η ΚουΕ εδώ, σε τι αφορά η συζήτηση σε κάποιο τοπικ ώστε όσοι ενδιαφέρονται για τα αυτοκίνητα να μην βρίσκονται να βγάζουν τα μάτια τους διαβάζοντας χιλιάδες γνώμες για το πόσο σκληρά είναι τα καρότα ας πουμε.
Ωραια. Για να πιάσουμε και πάλι τα πράγματα από την αρχή. Buggs, λες πως με το να δωθούν περισσότερες ελευθερίες στους ομοφυλόφιλους αυτό με κάποιο τρόπο θα αλλάξει τις δομές της κοινωνίας, κάτι στο οποίο συμφωνώ.
Ακομη και η αντιπολίτευση συμφωνεί σ'αυτό.
............ ο Μπάγκς ίσως απλά είναι πιο επίμονος από εμένα Εγώ ψάχνω και θέλω να ψάχνω την αλήθεια όσο είναι αυτό δυνατόν για το παιδί μου Να είσαι σίγουρος όμως, ότι απ όσο έχω καταλάβει, κι εγώ κι ο Μπαγκς, έχουμε ένα κοινό στοιχείο κι ας μη μας φαίνεται Αυτό είναι η αγάπη για τα παιδιά μας και η αγωνία μας να τους προσφέρουμε το καλύτερο δυνατόν με τα μέσα που έχουμε στη διάθεση μας. ΨΑΧΝΟΜΑΣΤΕ αυτό είναι κάτι που προσωπικά θεωρώ ότι τιμάει τον κάθε γονιό δεν επαναπαύεται σε κάτι και το ψάχνει... το ρωτάει... Μπορεί ο μπαγκς να φαίνεται αμετανόητος και αμετάκλητος Το τι δουλειά όμως γίνεται μέσα του, μόνο αυτός το ξέρει καθώς κι εγώ ξέρω μέσα μου τις σκέψεις που κάνω
.....................
Με προβληματίζει λοιπόν ότι αν υπάρχει έστω και μία πιθανότητα να υπάρχουν κάποιοι εξωγενείς παράγοντες προς αυτή την κατεύθυνση, εγώ θα ήθελα να κάνω το καλύτερο δυνατόν και να τις αφανίσω Είναι λάθος αυτό? Αυτό ψάχνω... και νομίζω αυτό ψάχνει και ο Μπάγκς και γιαυτό τον υποστηρίζω Απλά ο καθένας μας έχει διαφορετικό τρόπο έκφρασης κι οκ ο Μπάγκς είναι και λίγο πιο ξεροκέφαλος :P

Πολυ απλά και ωραία χωρίς να λείπει και το χιουμορ ! Μακάρι όλοι και όλες να συζητούσανε έτσι.

Η σεξουαλική επαφή και οι ανθρώπινες σχέσεις δεν έχουν ως μοναδική επιδίωξη την... τεκνοποίηση.
Οντως. Ομως αυτοί για τους οποίους το σέξ είναι μόνο για την ηδονή, ανεξάρτητα αν είναι γκέυ, έφηβοι ή ενήλικες στρέιτ που το βλέπουν έτσι, δεν έχουν καμία σχέση με γονείς και με την παρούσα συζήτηση.

Είναι πολύ δύσκολο το να ονομάσεις "φυσιολογικό" οτιδήποτε αφορά την ανθρώπινη φύση.

Αν απαντούσα αυτό στο παιδί μου, σε οποιαδήποτε απαίτηση του να κτίσει έναν σύστημα αξιών γύρω του, θα του απαντούσα εν τέλει "δεν ξέρω" σε κάθε του ερώτημα. Κι αυτό θα ήταν η απόλυτη ανευθυνότητα βέβαια.


Σχετικό: Σήμερα έπεσε το μάτι μου σε αυτό το παιδικό βιβλίο. Όπως μπορείτε να δείτε εξηγεί και τι είναι η ομοφυλοφιλία! :) Δυστυχώς δε το έχω διαβάσει για να παραθέσω πως την εξηγεί.
Είναι βιβλίο για έφηβους αυτό που αναφέρεις όχι για παιδιά. Φοβάμαι ότι η πιο πολλη δουλειά πρός την κατεύθυνση που τελικά θα πάρει ένα παιδί σεξουαλικά, στην εφηβεία έχει μάλλον ολοκληρωθεί. Ενα καταπληκτικό βιβλίο για έφηβους (αλλά και ενήλικες και γονείς) σχετικα με το σέξ, την σεξουαλική εκπαίδευση και τις σχέσεις είναι αυτό.

ψυχολογικα υπαρχουν σαν θεωριες.. ειναι γνωστα ολα αυτα..

Για όλους εκτός απο αυτους που δεν θέλουν να τα παραδεχτούν Άγγελε. Οπότε μην κοπιάζεις. Ας ελπίσουμε μόνο ότι δεν θα αρχίσουν και εδώ ενα κάρο σπαμ επιθέσεις και προσβολές με αποτέλεσμα να κλειδωθεί το θέμα.

Γιατί τελικά, από όλα το θέματα που έχουν ανοίξει σχετικά με τους γκέυ, τώρα το βλέπω, αυτό εδώ είναι που κυρίως με ενδιαφέρει. Πώς δεν θα κάνω εγώ γκέυ τους γιούς μου. Φυσικά αν ήμουν τελείως ανεύθυνος, επιπόλαιος και αδιάφορος, για τα παιδιά μου, δεν θα έσκαγα ούτε να τους δώσω μια ιδέα του τί είναι φυσιολογικό και τί όχι, και βέβαια, αν ύστερα απο την παντελή μου αδιαφορία κα;τέληγαν γκέυ, θα έλεγα ότι "δεν ήταν επιλογή, ήταν μοιραίο" κάτι που φυσικά θα με απάλλασσε αυτομάτως κάθε ευθύνης.

Όμως τα πράγματα μάλλον δεν έιναι έτσι και η οικογενειακή διαπαιδαγώγηση και κουλτούρα, μαζί με την κοινωνική παίζουν ενα σαφή ρόλο στην διαμόρφωση των σεξουαλικών τάσεων. Οποτε και οι ευθυνες κάθε γονέα υφίστανται στο ακέραιο απέναντι στα παιδιά τους για το θέμα αυτό. Τόσο σχετικά με το τί θα τους δείξουν εκείνοι, με το προσωπικό τους παράδειγμα, όσο και με το πώς θα κατηγοριοποιήσουν και θα ονομάσουν ήθα εξηγήσουν στα παιδιά τους, τα παραδείγματα και τις πράξεις των άλλων γύρω τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Νομίζω όλοι εσείς οι γονείς πρέπει να δείτε αυτή την ταινία για να μην καταλήξουν τα παιδιά σας ομοφυλόφιλοι...

Prayers for Bobby https://www.imdb.com/title/tt1073510/

Spoiler Alert!

In "Prayers for Bobby," Mary Griffith is a devout Christian who raises her children with the conservative teachings of the Presbyterian Church. However, when her son Bobby confides to his older brother he may be gay, life changes for the entire family after Mary learns about his secret. While Bobby's father and siblings slowly come to terms with his homosexuality, Mary believes God can cure him of what she considers his 'sin' and persuades Bobby to pray harder and seek solace in church activities in hopes of changing him. Desperate for his mother's approval, Bobby does what is asked of him, but through it all, the church's apparent disapproval of homosexuality causes him to grow increasingly withdrawn and depressed. Guilty over the pain he is causing Mary, Bobby moves away, yet hopes that some day his mother will accept him. His subsequent depression and self-loathing intensifies as he blames himself for not being the 'perfect' son and is driven to suicide. Faced with their tragedy, Mary begins to question her faith when she receives no answers from her pastor concerning her devastating loss. Through her long and emotional journey, Mary slowly reaches out to the gay community and discovers unexpected support from a very unlikely source. The film is based on the 1995 Leroy Aarons book of the same name.

Πηγή : imdb
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Νομίζω όλοι εσείς οι γονείς πρέπει να δείτε αυτή την ταινία για να μην καταλήξουν τα παιδιά σας ομοφυλόφιλοι... Prayers for Bobby https://www.imdb.com/title/tt1073510/

Ευχαριστούμε όμως όπως μόλις ειπώθηκε, στο πόστ αμέσως πρίν απο το δικό σου, αναφερόμαστε στην ανατροφή των παιδιών στα χρόνια ΜΕΧΡΙ την εφηβεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Ευχαριστούμε όμως όπως μόλις ειπώθηκε, στο πόστ αμέσως πρίν απο το δικό σου, αναφερόμαστε στην ανατροφή των παιδιών στα χρόνια ΜΕΧΡΙ την εφηβεία.
Οι γονείς όταν είναι ευαισθητοποιημένοι στην ανάπτυξη του παιδιού, τότε μπορούν ν α θωρακίσουν τον χαρακτήρα των παιδιών τους έτσι ώστε να έχουν απομυθοποιημένες τις περιέργειες σχετικά με την σεξουαλικότητα τους και να μη χρειαστεί κάποια στιγμή λόγω περιέργειας να δοκιμάσουν και μετά ξανά και κάποια στιγμή να λένε οτι το να είσαι γκέυ είναι εκ γενετής και δεν σου προκύπτει στην πορεία.
Ως ανέκδοτο έχω να γράψω ένα διάλογο .
Κάποιος νεαρός έχοντας αμφιβολίες, ρώτησε. Με μια φορά γίνεσαι π@@@της ?
Οχι του απάντησε ο άλλος. Ε τότε καλά είπε και ...
Την δεύτερη φορά ξαναρωτά το ίδιο . Με την δεύτερη φορά, γίνεσαι π@@@της ?
Οχι του απάντησε ο άλλος. Ε τότε καλά είπε και ...
Αυτό επαναλήφθηκε κάποιες φορές και το συμπέρασμα δικό σας: για την περιέργεια, την δοκιμή, την πρώτη, δεύτερη και και και και φορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψηλά το κεφάλι

Νεοφερμένος

Ο μανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Θα πω εγώ από τότε που θυμάμαι πως αντιλαμβανόμουν τις σχέσεις των ανθρώπων όταν ήμουν μικρός και ίσως να σας βοηθήσει. Από 5 χρόνων που άρχισα να αντιλαμβάνομαι τον κόσμο ρωτούσα την μητέρα μου πως ήρθα στον κόσμο. Και μου έλεγε ότι αγαπήθηκε με τον πατέρα μου και έτσι γεννήθηκα εγώ. Όταν πήγαινα νήπιο θυμάμαι ήταν η πρώτη φορά που άρχισε να μου αρέσει κάποια . Τελικά στην πρώτη δημοτικού είδα όνειρο ότι παντρεύτηκα μια φιλη μου και πέσαμε μαζί στο κρεβάτι...δεν ήξερα από εκεί και πέρα τί γινόταν και τελείωσε το όνειρο. Άρα όσο μικροί και αν νομίζεται ότι είναι τα παιδιά ωστόσο από μικρή ηλικία αρχίζουν να αντιλαμβάνονται τί γίνεται και ειδικά τώρα που υπάρχει το ίντερνετ. Νομίζω ότι η επιλογή αυτή επηρεάζεται από μικρή ηλικία μέχρι τα 6-7 χρόνια. Τώρα είμαι 17 χρόνων και ζω απόλυτα φυσιολογικά. : )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Αναδημοσίευση από το facebook:
Οικογένεια σημαίνει αγάπη. Η Χάρης και η Στέλλα από την ομάδα "Οικογένειες Ουράνιο Τόξο" γιόρτασαν χτες τα όγδοα γενέθλια των παιδιών τους. Να σας ζήσουν κορίτσια!
:clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top