Τι σημαίνει για σας, ένα αγαπημένο τραγούδι;

Εlena D

Νεοφερμένος

Η Εlena D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Για πειτε την γνωμη σασ:)
τα αγαπημενα σασ τραγουδια η αυτα που σασ εχουν «κολλησει» θα μπορουσαν να σημαινουν κατι ; να μεταφερουν ενα μηνυμα η να λενε κατι για εσασ ;
αναλυετε τουσ στιχουσ ;
ειναι ενα ερωτημα που με προβληματιζει αρκετα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Για πειτε την γνωμη σασ:)
τα αγαπημενα σασ τραγουδια η αυτα που σασ εχουν «κολλησει» θα μπορουσαν να σημαινουν κατι ; να μεταφερουν ενα μηνυμα η να λενε κατι για εσασ ;
αναλυετε τουσ στιχουσ ;
ειναι ενα ερωτημα που με προβληματιζει αρκετα..

Λένε πάντως πως όταν είσαι χαρούμενος δίνεις σημασία στη μελωδία, ενώ όταν είσαι στεναχωρημένος στους στίχους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εlena D

Νεοφερμένος

Η Εlena D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Λένε πάντως πως όταν είσαι χαρούμενος δίνεις σημασία στη μελωδία, ενώ όταν είσαι στεναχωρημένος στους στίχους.
η αληθεια ειναι οτι δεν το χω παρατηρησει ποτε αν γινεται αυτο . παντωσ ναι το λενε.
την επομενη φορα θα το προσεξω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ε προφανως αν δεν αναλυσεις τους στιχους, τι νοημα εχει. Εκει κρυβεται ολο το ζουμι. Εκτος αν προκειται για κομματια χωρις στιχους που αλλαζει η συζητηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Εμενα πάντως αυτό που μου κάνει πρώτα εντύπωση σε ένα τραγούδι είναι η μουσική, ο ρυθμός, ειδικά αν είναι πιο ιδιαίτερος. Στη συνέχεια κοιτάω τους στίχους. Είναι τραγούδια που είναι αγαπημένα μου λόγω μουσικής σε συνδυασμό με στίχους, είναι και αλλά που τα θεωρώ αγαπημένα μου επειδή οι στίχοι είναι με περιγράφουν ακριβώς ή μπορώ να ταυτιστώ. Και κάτι άλλο που κάνω είναι να συνδέω τη μουσική με συγκεκριμένες περιόδους ή καταστάσεις στη ζωή μου ή με άτομα και ετσι κάποια τραγούδια γίνονται αγαπημένα μου (αν και δεν είναι πάντα καλό αυτό για ευνόητους λόγους!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cybelle01

Νεοφερμένος

Η cybelle01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
αγαπημένο τραγούδι για μένα είναι αυτό που σου θυμίζει ανθρώπους και στιγμές... στίχοι που σου θυμίζουν άτομα που με κάποιον τρόπο είναι μακριά σου.. είτε σαν απόσταση, είτε άνθρωποι που έφυγαν ή επέλεξες εσύ να διώξεις για να κάνεις καλύτερη την ζωή σου! Είναι οι στιγμές... ένα αστείο που είπες σε ένα φίλο σου, μια πλάκα που έκανες με την παρέα σου.. μία βόλτα που βγήκες με εκείνον-η και θα σου μείνει αξέχαστη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γενικά,νομίζω πως δεν σημαίνουν κάτι συγκεκριμένο αγαπημένα τραγούδια,είναι το τι feeling σου βγάζουν όταν τα ακούς.Δεν τα συνδέω με συγκεκριμένες καταστάσεις/πρόσωπα ή αν το κάνω αυτό γίνεται πολύ ''χαλαρά''.Η μουσική δεν είναι απλά ένα μέσο για να θυμηθείς κάτι,είναι ένα peaking στον πλατωνικό κόσμο των Ιδεών για να το θέσω φιλοσοφικά:P
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,975 μηνύματα.
Το αγαπημένο μου τραγούδι είναι το Fix you των Coldplay!Μου δίνει δύναμη να συνεχίσω όταν δεν είμαι καλά!
 

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για μένα, ένα αγαπημένο τραγούδι, δεν σημαίνει απαραίτητα κάτι συγκεκριμένο. Είναι η αίσθηση που μπορεί να μου βγάζει, ο στίχος / το νόημά του, η σύνδεση που 'χω κάνει με κάποιον.
 

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Για πειτε την γνωμη σασ:)
τα αγαπημενα σασ τραγουδια η αυτα που σασ εχουν «κολλησει» θα μπορουσαν να σημαινουν κατι ; να μεταφερουν ενα μηνυμα η να λενε κατι για εσασ ;
αναλυετε τουσ στιχουσ ;
ειναι ενα ερωτημα που με προβληματιζει αρκετα..


Κολλάω μόνιμα με τα τραγούδια του Σαμπάνη. Οι στίχοι, η μουσική του πάντα με αγγίζουν. Δεν μπορώ να το εξηγήσω.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Εχω την ταση να συνδεω προσωπα και καταστασεις με τραγουδια . Δε το κανω επιτηδες , μου βγαινει τελειως φυσικα. Για παραδειγμα , το τραγουδι που εχω στην υπογραφη μου , η γιορτη απο τις Τρυπες μου θυμίζει τις καλυτερες διακοπες που περασα ως εφηβη στα 16 μου . Και αυτο επειδη το μερος στο οποιο τρωγαμε το επαιζε συνεχεια. Και μολις συνειδητοποιησα οτι εχω να αλλαξω υπογραφη απο τοτε :P

Ή για παραδειγμα ενα απο τα τραγουδια που μου φερνουν στο νου τη μαμα μου ειναι το Ελα ψυχουλα μου επειδη το εβαζε στο αμαξι οταν ημουν 4ρων νομιζω και τραγουδουσαμε.
Μπορει οι στιχοι να να σημαινουν κατι , μπορει παλι οχι . Αλλα ναι πολλους σας εχω φακελωμενους με τραγουδια :P
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η πικρή γεύση της νοσταλγίας μια καλοκαιρινή νύχτα,
Η τρυφερή ανάμνηση μιας θυληκής σάρκας,
Η απελευθερωτική αίσθηση του ποτού,
Η ανάγκη να επαναληφθεί ο κύκλος.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Το άκουσμα ενός αγαπημένου τραγουδιού, σημαίνει έντονα συναισθήματα.
Χαράς, λύπης, νοσταλγίας, συγκίνησης...

 

NastStorm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NastStorm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 334 μηνύματα.
Ενα αγαπημενο τραγουδι παντα συνδεεται με μια χαρα που ο ανθρωπος βιωσε ή μια λυπη που δεν μπορει να ξεχασει.....
 

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
Για να σοβαρευτούμε λιγάκι....
Κάθε θάνατος αφαιρεί πάντα κάτι από εμάς τους ίδιους κι επειδή συνδέεται αδιάσπαστα με το ανθρώπινο γένος, ποτέ μη ρωτήσεις για ποιόν χτυπά η καμπάνα. Χτυπά για σένα..!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 207242

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στίχοι

Wrong
Wrong
Wrong
Wrong
I was born with the wrong sign
In the wrong house
With the wrong ascendancy
I took the wrong road
That led to the wrong tendencies

I was in the wrong place at the wrong time
For the wrong reason and the wrong rhyme
On the wrong day of the wrong week

I used the wrong method with the wrong technique
Wrong
Wrong
There's something wrong with me chemically
Something wrong with me inherently
The wrong mix in the wrong genes
I reached the wrong ends by the wrong means

It was the wrong plan
In the wrong hands
With the wrong theory for the wrong man
The wrong lies, on the wrong vibes
The wrong questions with the wrong replies

Wrong
Wrong
I was marching to the wrong drum
With the wrong scum
Pissing out the wrong energy
Using all the wrong lines
And the wrong signs
With the wrong intensity
I was on the wrong page of the wrong book
With the wrong rendition of the wrong hook
Made the wrong move, every wrong night
With the wrong tune played 'til it sounded righ
t, yeah
Wrong
Wrong
Too long
Wrong
Too long
Wrong
Too long
Wrong
Too long
Wrong
Too long
I was born with the wrong sign (wrong)
In the wrong house
With the wrong ascendancy (too long)
I took the wrong road (wrong)
That led to the wrong tendencies (too long)
I was in the wrong place at the wrong time (wrong)
For the wrong reason and the wrong rhyme (too long)
On the wrong day of the wrong week (wrong)
I used the wrong method with the wrong technique
Wrong

 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,799 μηνύματα.
...σημαίνει τίποτα. γιατί με βυθίζει στο κενό.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,397 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,307 μηνύματα.
Να βγαίνουν οι στίχοι μέσα από τη καρδιά μου.

 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top