Σεξουαλική Παρενόχληση

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν ο άλλος δεν αποτελεί κίνδυνο για σένα η αστυνομία δε θα κάνει τίποτα. Και αν κάνει θα είναι αυτό που είπες, απλά θα τον πάρουν προσωρινά.




Άλλο τα άτομα που επιμένουν, και άλλο τα άτομα που βάζουν χέρια.


Υπαρχει μια διαχωριστική γραμμή ανάμεσα στο "δε με ψήνεις και τόσο αλλά συνέχισε αν θες" και στο "είσαι ενοχλητικός, φύγε". Η περεταιτερω επιμονη στην εκάστοτε περίπτωση θα φέρει πολύ διαφορετικά αποτελέσματα.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Υπαρχει μια διαχωριστική γραμμή ανάμεσα στο "δε με ψήνεις και τόσο αλλά συνέχισε αν θες" και στο "είσαι ενοχλητικός, φύγε". Η περεταιτερω επιμονη στην εκάστοτε περίπτωση θα φέρει πολύ διαφορετικά αποτελέσματα.


Αρα εξαρτάται πως θα το πει η κοπέλα. Αν απλά το παίζει αδιάφορη το πιο πιθανό είναι ο άλλος να επιμένει. Αν του πει ακριβως αυτό, να φύγει επειδή είναι ενοχλητικός ή να του πει ότι θα το πει στην αστυνομία αν συνεχίσει, τότε είναι διαφορετική περίπτωση.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.

Κρήτη: Μαθητές δημοτικού παρενόχλησαν μία 6χρονη στις τουαλέτες του σχολείου | Ειδήσεις (dikaiologitika.gr)

<<Μία καταγγελία ερευνούν τον τελευταίο καιρό οι αστυνομικές και εισαγγελικές αρχές του Ηρακλείου που έχει να κάνει με περιστατικό παρενόχλησης μίας 6χρονης σε δημοτικό σχολείο από μαθητές.
Σύμφωνα με επιβεβαιωμένες πληροφορίες του cretapost, όλα συνέβησαν πριν δύο βδομάδες περίπου όταν η 6χρονη μαθήτρια α’ δημοτικού πήγε στις τουαλέτες του σχολείου.
Εκεί βρισκόταν μία παρέα τεσσάρων με πέντε αγοριών που φοιτούν στην Ε’ τάξη του δημοτικού. Μόλις την είδαν, προχώρησαν σε άσεμνες χειρονομίες σε βάρος της.

Το κοριτσάκι θορυβημένο ενημερώνει τους γονείς του για τα όσα έγιναν και εκείνοι προχωρούν άμεσα σε καταγγελία.>>

Τρίχες!! Κάποιος ανόητος γονιός έδωσε τεράστια έκταση σε μια ασήμαντη σαχλαμάρα μικρών παιδιών. Το θέμα πολύ απλά θα είχε λυθεί μεταξύ γονέων και δασκάλων με απλές παρατηρήσεις στα παιδάκια. Με τη βλακεία κάποιων ανακατεύτηκαν αστυνομίες, εισαγγελείς, ψυχολόγοι, κανάλια, τατιάνες. Έλεος;;!!

1677945100186.png
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,887 μηνύματα.

Κρήτη: Μαθητές δημοτικού παρενόχλησαν μία 6χρονη στις τουαλέτες του σχολείου | Ειδήσεις (dikaiologitika.gr)

<<Μία καταγγελία ερευνούν τον τελευταίο καιρό οι αστυνομικές και εισαγγελικές αρχές του Ηρακλείου που έχει να κάνει με περιστατικό παρενόχλησης μίας 6χρονης σε δημοτικό σχολείο από μαθητές.
Σύμφωνα με επιβεβαιωμένες πληροφορίες του cretapost, όλα συνέβησαν πριν δύο βδομάδες περίπου όταν η 6χρονη μαθήτρια α’ δημοτικού πήγε στις τουαλέτες του σχολείου.
Εκεί βρισκόταν μία παρέα τεσσάρων με πέντε αγοριών που φοιτούν στην Ε’ τάξη του δημοτικού. Μόλις την είδαν, προχώρησαν σε άσεμνες χειρονομίες σε βάρος της.

Το κοριτσάκι θορυβημένο ενημερώνει τους γονείς του για τα όσα έγιναν και εκείνοι προχωρούν άμεσα σε καταγγελία.>>

Τρίχες!! Κάποιος ανόητος γονιός έδωσε τεράστια έκταση σε μια ασήμαντη σαχλαμάρα μικρών παιδιών. Το θέμα πολύ απλά θα είχε λυθεί μεταξύ γονέων και δασκάλων με απλές παρατηρήσεις στα παιδάκια. Με τη βλακεία κάποιων ανακατεύτηκαν αστυνομίες, εισαγγελείς, ψυχολόγοι, κανάλια, τατιάνες. Έλεος;;!!

Δεν πάει έτσι Δια. Δεν νοείται παιδιά 4ης δημοτικού να έχουν τέτοια συμπεριφορά. Σήμερα δεν προχώρησαν σε κακοποίηση, σε λίγα χρόνια που θα τα χτυπήσει και η εφηβεία, θα το κάνουν, αν δεν τα στείλουν σε ψυχολόγο.
Δεν πιστεύω να ξέχασες πριν 1-2 χρόνια που κάτι παιδιά 6ης δημοτικού κακοποιούσαν μικρότερο αγοράκι με κατσαβίδι;
Τέτοιες συμπεριφορές πρέπει και να παίρνουν διαστάσεις για να αποφευχθούν τα χειρότερα στο μέλλον
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,040 μηνύματα.
Τρίχες!! Κάποιος ανόητος γονιός έδωσε τεράστια έκταση σε μια ασήμαντη σαχλαμάρα μικρών παιδιών.

Τώρα σοβαρά τα λες αυτά; Ασήμαντη σαχλαμάρα που την έπεσαν σε παιδάκι πρώτης δημοτικού; Τί έπρεπε δηλαδή, να το βιάσουν;;;
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,887 μηνύματα.
Τώρα σοβαρά τα λες αυτά; Ασήμαντη σαχλαμάρα που την έπεσαν σε παιδάκι πρώτης δημοτικού; Τί έπρεπε δηλαδή, να το βιάσουν;;;
Πες τα βρε χιμελα. Βιαστής δεν γεννιέσαι, γίνεσαι. Και οι συμπεριφορές αρχίζουν να φαίνονται ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ.
Ευτυχώς που τοποθετήθηκε ψυχολόγος
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Μάλιστα. Βλέπω ότι εσείς που μου απαντήσατε συμφωνείτε με την έκταση που δόθηκε στο θέμα, με τη δημόσια διαπόμπευση των αγοριών και με τη "ρετσινιά" που θα έχουν από τώρα και μετά για μια παιδική ανοησία. Μήπως θα έπρεπε να τα κλείσουν και στο αναμορφωτήριο;

1677952582610.png
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,722 μηνύματα.
Τώρα σοβαρά τα λες αυτά; Ασήμαντη σαχλαμάρα που την έπεσαν σε παιδάκι πρώτης δημοτικού; Τί έπρεπε δηλαδή, να το βιάσουν;;;

Σοβαρά τα λέει... Σε άλλο θρεντ ήταν κατά στο να φωναξεις την αστυνομία επειδή τα παιδια απο τα σχολεία τραμπουκίζουν καθηγητές.

Πολυ σωστά έπραξαν οι γονείς.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Σε άλλο θρεντ ήταν κατά στο να φωναξεις την αστυνομία επειδή τα παιδια απο τα σχολεία τραμπουκίζουν καθηγητές.
Σε παρακαλώ να βρεις το θρεντ που γράφεις.

Αν δεν το βρίσκεις και πετάς αερολογίες, προφανώς ψεύδεσε...

1677954639696.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,699 μηνύματα.
Μα πως θεωρούμε απλά μία παιδική ανοησία κάτι τέτοιο; Και τι θα πει τρίχες των γονιών. Δηλαδή τι να έκαναν; Να έλεγαν έλα μωρέ παιδιά είναι παίζουν; Ή η τιμωρία για κάτι τέτοιο να είναι μια βδομάδα χωρίς play station. Έτσι κι αλλιώς προφανώς νομικά δεν θα γίνει κάτι σε βάρος των παιδιών γιατί είναι πολύ μικρά αλλά πρέπει να θορυβούν την κοινωνία το ότι τέτοιες συμπεριφορές έχουν αρχίσει να κάνουν την Εμφάνιση τους και σε παιδικές ηλικίες. Εγώ όταν ήμουν Ε Δημοτικού θυμάμαι που κάναμε όλοι σαν χαζά αν κάποιος έστω και λίγο πατούσε το πόδι του στις κοριτσίστικες τουαλέτες, τρέχαμε σε όποιον γνωστό βρίσκαμε " ρεεεε ο Χ μπήκε στις κοριτσίστικες τουαλέτες ΑΑΑΑ ΟΟΟ ΕΕΕΕ ". Όχι να την έχουμε στημένη για να παρενοχλησουμε.

Δεν μπορούμε να αντιμετωπίζουμε τέτοια περιστατικά σαν μια απλή παιδική ανοησία. Το πρόβλημα είναι τρομερά βαθύ και άκρως επικίνδυνο. Για αυτό και πλέον βασικό μέλημα των γονιών θα έπρεπε να είναι όχι αν θα βγει το παιδί τους ομοφυλόφιλος/η αλλά σωστός άνθρωπος.

Αν μη τι άλλο το εν λόγω σκηνικό όπως και πόσα άλλα το τελευταίο καιρό δείχνουν τη σήψη εις την οποία περιέρχεται η κοινωνία μας.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,722 μηνύματα.
Σε παρακαλώ να βρεις το θρεντ που γράφεις.

View attachment 113594

Εσυ θυμήσου τι εγραφες φίλε. Ότι τα χέρια σας είναι δεμένα ότι το ένα το άλλο κτλ. Και έριχνες face palm σε δικές μ προτασεις για την αντιμετώπιση μέσω της αστυνομίας του φαινομένου της αλητειας στα σχολεία.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,887 μηνύματα.
Μάλιστα. Βλέπω ότι εσείς που μου απαντήσατε συμφωνείτε με την έκταση που δόθηκε στο θέμα, με τη δημόσια διαπόμπευση των αγοριών και με τη "ρετσινιά" που θα έχουν από τώρα και μετά για μια παιδική ανοησία. Μήπως θα έπρεπε να τα κλείσουν και στο αναμορφωτήριο;

Δεν κατάλαβες. Η συνδρομή ψυχολόγου δεν είναι ανομορφωτηριο. Είναι απαραίτητη όταν τα παιδιά (και ενήλικες βεβαίως) παρουσιάζουν συμπεριφορες που δεν είναι φυσιολογικες.

Με το να μην αντιμετωπίσεις ένα πρόβλημα απλά το διαιωνίζεις. Δεν ξέρω αν έχεις δει τα σημερινά "παιδιά" αλλά έχουν ξεφύγει με κάθε έννοια της λέξης
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,570 μηνύματα.
Fun fact: Αν οι περισσότεροι γονείς δεν αγνοούσαν τις προβληματικές συμπεριφορές των παιδιών τους, επειδή «Έλα μωρέ, παιδιά είναι», θα μπορούσαν να έχουν αποφευχθεί πολλά άσχημα σκηνικά στην ενήλικη τους ζωή. Το ότι εμπλέκεται και ψυχολόγος στην υπόθεση, μου λέει πολλά από μόνο του. Παιδιά είναι όντως, αλλά αυτό θα έπρεπε να μας ανησυχεί ακόμα παραπάνω. Δεν συνάδει με την αναμενόμενη συμπεριφορά παιδιών δημοτικού αυτή.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,722 μηνύματα.
Δεν κατάλαβες. Η συνδρομή ψυχολόγου δεν είναι ανομορφωτηριο. Είναι απαραίτητη όταν τα παιδιά (και ενήλικες βεβαίως) παρουσιάζουν συμπεριφορες που δεν είναι φυσιολογικες.

Με το να μην αντιμετωπίσεις ένα πρόβλημα απλά το διαιωνίζεις. Δεν ξέρω αν έχεις δει τα σημερινά "παιδιά" αλλά έχουν ξεφύγει με κάθε έννοια της λέξης

Ωχου μωρε που να τρεχουμε τώρα... Κάτσε να βγει το 6ωρο.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,040 μηνύματα.
Μάλιστα. Βλέπω ότι εσείς που μου απαντήσατε συμφωνείτε με την έκταση που δόθηκε στο θέμα, με τη δημόσια διαπόμπευση των αγοριών και με τη "ρετσινιά" που θα έχουν από τώρα και μετά για μια παιδική ανοησία. Μήπως θα έπρεπε να τα κλείσουν και στο αναμορφωτήριο;

Δεν είναι κανείς από μας αρμόδιος να κρίνει αν ήταν μια παιδική ανοησία. Αυτή είναι δουλειά των ψυχολόγων. Μπορεί να αποφεύχθηκε ένας βιασμός ή μια γυναικοκτονία 10 χρόνια αργότερα με αυτή την κίνηση. Επιπλέον αυτή η εξέλιξη θα λειτουργήσει αποτρεπτικά ώστε οι γονείς να προτρέπουν τα παιδιά τους να σέβονται τους υπόλοιπους αλλά και τα παιδιά που γουστάρουν να ασκούν μπούλινγκ και νομίζουν οτι θα ξεφύγουν να το ξανασκέφτονται.

Ρετσινιά λες εσύ. Εγώ λέω, ας πρόσεχαν.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,887 μηνύματα.
Ωχου μωρε που να τρεχουμε τώρα... Κάτσε να βγει το 6ωρο.
Δυστυχώς τα 2 τελευταία χρόνια έχω σοκαριστεί με την βία που υπάρχει στα δημοτικά... Το αποτέλεσμα αχρήστων γονέων που πετούσαν στο παιδί ένα ταμπλετ, έβλεπε εκεί ο,τι ήθελε, κατάλληλα ή μη για την ηλικία του, ενώ αυτοί τον εξυναν με το τσιγάρο στο χέρι. Για πειθαρχία ούτε που το συζητώ. Και γίνεται όλο και χειρότερο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

αλλά και τα παιδιά που γουστάρουν να ασκούν μπούλινγκ και νομίζουν οτι θα ξεφύγουν να το ξανασκέφτονται.
Ακριβώς. Και να θυμηθούμε ξανά πέρυσι με τα παιδιά έκτης δημοτικού που κακοποιούσαν παιδάκι της πρώτης δημοτικού με κατσαβίδι στις τουαλέτες "για πλάκα" και "έτσι το είδαμε κάπου". Αυτά τα παιδιά δεν έγιναν ξαφνικά έτσι, από πιο μικρά θα είχαν σημάδια ότι η συμπεριφορά τους δεν ήταν καλή
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,722 μηνύματα.
Δυστυχώς τα 2 τελευταία χρόνια έχω σοκαριστεί με την βία που υπάρχει στα δημοτικά... Το αποτέλεσμα αχρήστων γονέων που πετούσαν στο παιδί ένα ταμπλετ, έβλεπε εκεί ο,τι ήθελε, κατάλληλα ή μη για την ηλικία του, ενώ αυτοί τον εξυναν με το τσιγάρο στο χέρι. Για πειθαρχία ούτε που το συζητώ. Και γίνεται όλο και χειρότερο.


Εγώ έχω κάνει μάθημα σε στρατιωτικές σχολές. Εκεί όταν μπαίνει ο καθηγητής οι μαθητές σηκώνονται όρθιοι.

Εγώ δεν το ήθελα βέβαια αυτό κ είχα πει στον αρχηγό της τάξης να μη σηκώνονται όταν μπαίνω. Αλλά η πειθαρχια κ ο σεβασμός καλό είναι να υπάρχουν.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,887 μηνύματα.
Εγώ έχω κάνει μάθημα σε στρατιωτικές σχολές. Εκεί όταν μπαίνει ο καθηγητής οι μαθητές σηκώνονται όρθιοι.

Εγώ δεν το ήθελα βέβαια αυτό κ είχα πει στον αρχηγό της τάξης να μη σηκώνονται όταν μπαίνω. Αλλά η πειθαρχια κ ο σεβασμός καλό είναι να υπάρχουν.
Εμείς το είχαμε αυτό στο δημοτικό όταν έμπαινε η διευθύντρια μέσα, χωριό στην επαρχία. Μας έκαναν ανθρωπους. Είχα 3 χρονια άντρα δάσκαλο, και ήταν στον κόσμο του. Μετά μας ανέλαβε αυστηρή (κοντά στην σύνταξη) δασκάλα για 5η-6η δημοτικού και δεν κουνιόταν ρούπι. Μπουλινγκ ούτε για δείγμα δεν άφηνε. Αυτά πριν 10-15 χρόνια. Τώρα πάνε αυτά.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,722 μηνύματα.
Εμείς το είχαμε αυτό στο δημοτικό όταν έμπαινε η διευθύντρια μέσα, χωριό στην επαρχία. Μας έκαναν ανθρωπους. Είχα 3 χρονια άντρα δάσκαλο, και ήταν στον κόσμο του. Μετά μας ανέλαβε αυστηρή (κοντά στην σύνταξη) δασκάλα για 5η-6η δημοτικού και δεν κουνιόταν ρούπι. Μπουλινγκ ούτε για δείγμα δεν άφηνε. Αυτά πριν 10-15 χρόνια. Τώρα πάνε αυτά.

Χαχα εννοείται τι μπουλινκ ; εδώ εγώ τους έλεγα δεν θέλω να ακουω να σχολιάζετε απορίες συμμαθητών σας.

Αν πηγαινα σε κανα σχολείο κ έβλεπα αυτά που είχαν περιγραψει θα τους ειχα ρίξει πυρηνικη βόμβα.

Βέβαια θα μ πεις εντάξει άλλο στρατιωτική σχολή άλλο ΕΠΑΛ. Καμιά σχέση... Ίσως η προσεγγιση ήταν πιο χαλαρή αλλά όχι ξεφτιλίκια. Θα μ πει εμένα ο πιτσιρικας τι βαθμό θα του βάλω.

Θα τον εβγαζα έξω στο προαυλιο και θα παιρναμε καμψεις μέχρι το σχολασμα.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,487 μηνύματα.
Εμείς το είχαμε αυτό στο δημοτικό όταν έμπαινε η διευθύντρια μέσα, χωριό στην επαρχία. Μας έκαναν ανθρωπους. Είχα 3 χρονια άντρα δάσκαλο, και ήταν στον κόσμο του. Μετά μας ανέλαβε αυστηρή (κοντά στην σύνταξη) δασκάλα για 5η-6η δημοτικού και δεν κουνιόταν ρούπι. Μπουλινγκ ούτε για δείγμα δεν άφηνε. Αυτά πριν 10-15 χρόνια. Τώρα πάνε αυτά.
Αυτό είναι το άλλο άκρο. Μαθησιακή διαδικασία που περιέχει φόβο μεταξύ μαθητή και εκπαιδευτικού δεν νοείται ως παιδαγωγική. Και ρούπι και από όλα πρέπει να κουνιέται αν θέλετε να έχουμε μαθητές που δεν βιώνουν τη διδασκαλία ως μια αγγαρεία και άσχημη εμπειρία.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top