Εικόνες βιβλικής καταστροφής στην Αυστραλία

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Μαίνονται ανεξέλεγκτες οι πυρκαγιές, μισο δις ζώα νεκρά και τεράστια οικολογική καταστροφή :'(:'(:'(
Οι πόλεις είναι μέσα στο νέφος!
Περισσότερα
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Κρίμα για μια τόσο όμορφη χώρα.Εύχομαι όλα να τελειώσουν.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Δυστυχως το καλοκαιρι τους τωρα μολις αρχισε. Κριμα.
Εχω ζησει καπνο απο φωτιες επι 1 μηνα και πνιγεσαι κυριολεκτικα.
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.


Τα μεγαλύτερα θύματα :'(
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Την είδα κι εγώ αυτή την εικόνα και με σημάδεψε :/:
 

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Σκληρές εικόνες, ράγισε η ψυχή μου σήμερα πάρα πολύ .....
Πολύς πόνος ....Δεν έχω τι να πω και πως να το πω :'(
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
ωραια ολα αυτα, λυπηρες εικονες κτλ, εμεις ομως τι κανουμε; Εβλεπα παντου στο fb λυπη για την κατασταση. Οι δωρεες που ειναι; Εγω ηδη εστειλα χρηματα στο RSPCA & zoos victoria. Ακομα και $5 να δωσει ο καθενας ειναι κατι. Γαζες για καποιο αβοηθητο κοαλα.
Για το notre dame οταν καηκε, ετρεξαν ολοι και μαζευτηκε 1 δις σε χρονο ρεκορ. Στην Αυστραλια που η καταστροφη ειναι τεραστια γιατι τα ειδη που ζουν εκει ειναι μοναδικα, δεν βλεπω να νοιαζεται κανεις τοσο πολυ.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ωραια ολα αυτα, λυπηρες εικονες κτλ, εμεις ομως τι κανουμε; Εβλεπα παντου στο fb λυπη για την κατασταση. Οι δωρεες που ειναι; Εγω ηδη εστειλα χρηματα στο RSPCA & zoos victoria. Ακομα και $5 να δωσει ο καθενας ειναι κατι. Γαζες για καποιο αβοηθητο κοαλα.
Για το notre dame οταν καηκε, ετρεξαν ολοι και μαζευτηκε 1 δις σε χρονο ρεκορ. Στην Αυστραλια που η καταστροφη ειναι τεραστια γιατι τα ειδη που ζουν εκει ειναι μοναδικα, δεν βλεπω να νοιαζεται κανεις τοσο πολυ.

Γτ να δώσεις χρήματα εκεί και όχι στη δική σου κοινότητα όμως; :P

Πάντως στην παναγία των παρισίων όχι μόνο δεν ασχολήθηκαν, αλλά δεν πίεσαν και τη κυβέρνηση να βρει το δράστη(γτ προφανώς και υπήρχε και σχεδόν σίγουρα μπορούμε να μαντέψουμε τη θρησκεία του). Οι μουσουλμάνοι της Γαλλίας και της Ευρώπης κυριολεκτικά γλεντούσαν για όλο το σ/κ, δεν θέλω να υποβιβάσω τις καταστροφές στην Αυστραλία, αλλά μη τρελαινόμαστε.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Γτ να δώσεις χρήματα εκεί και όχι στη δική σου κοινότητα όμως; :P

Πάντως στην παναγία των παρισίων όχι μόνο δεν ασχολήθηκαν, αλλά δεν πίεσαν και τη κυβέρνηση να βρει το δράστη(γτ προφανώς και υπήρχε και σχεδόν σίγουρα μπορούμε να μαντέψουμε τη θρησκεία του). Οι μουσουλμάνοι της Γαλλίας και της Ευρώπης κυριολεκτικά γλεντούσαν για όλο το σ/κ, δεν θέλω να υποβιβάσω τις καταστροφές στην Αυστραλία, αλλά μη τρελαινόμαστε.
Αν νομιζεις πως αυτη η καταστροφη αφορα μονο την Αυστραλια, εισαι γελασμενος. Με την κλιματικη αλλαγη αυτα τα φαινομενα θα επηρεαζουν ολο τον πλανητη. Η Αυστραλια χρειαζεται τωρα βοηθεια. Αυριο μπορει να χρειαστεις εσυ. Τοτε μην διαμαρτυρηθεις οτι κανεις δεν βοηθαει.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν νομιζεις πως αυτη η καταστροφη αφορα μονο την Αυστραλια, εισαι γελασμενος. Με την κλιματικη αλλαγη αυτα τα φαινομενα θα επηρεαζουν ολο τον πλανητη. Η Αυστραλια χρειαζεται τωρα βοηθεια. Αυριο μπορει να χρειαστεις εσυ. Τοτε μην διαμαρτυρηθεις οτι κανεις δεν βοηθαει.


Η Αυστραλία είναι χώρα με ισχυρή οικονομία και θα επανέλθει, παρά την καταστροφή. Τα καιρικά φαινόμενα γενικά αφορούσαν πάντοτε όλη την ανθρωπότητα, εκτός αν νομίζεις πως αυτές οι καταστροφές οφείλονται στην επιρροή του ανθρώπου κάτι το οποίο είναι αβάσιμο.

Καταρχάς με τη μέθοδο που προτείνεις σα λογική, αν δώσω εγώ τώρα μετά δεν θα έχω ότα τα χρειαστώ και θα πρέπει να βασιστώ στους άλλους, οπότε αυτό δε βγάζει νόημα. Ο κάθε άνθρωπος θα επωφεληθεί πολύ περισσότερο αν φροντίσει να δώσει χρήματα σε τοπικές οργανώσεις - μη-ΜΚΟ γτ είναι διεφθαρμένες μέχρι το μεδούλι - οι οποίες θα βοηθήσουν ανθρώπους με τους οποίους αλληλεπιδρά. Τα παλιότερα χρόνια καταλάβαιναν την αφέλεια του τηλεσκοπικού φιλανθρωπισμού, όπως τον ονόμασε ειρωνικά ο Charles Dickens, αλλά τώρα οι άνθρωποι πραγματικά παραλυρούν και δε βλέπουν τι γίνεται δίπλα τους.

Πέρα απ' αυτά όμως, και μένα με στεναχωρεί να βλέπω τα πεθαμένα ζωάκια και να μαθαίνω πως τόσοι άνθρωποι έχασαν το σπίτι τους. Απ' την άλλη, είναι πολύ πιο θλιβερό και εκνευριστικό να βλέπω τις πολλαπλάσιες ζημιές που προκαλεί ο ίδιος ο άνθρωπος στην Ευρώπη και την Ελλάδα, μέσω της πολιτικής και να ξέρω ότι αυτό όσο πάει και θα επιδεινώνεται. Γι' αυτό το λόγο *συμβολικα* η νοτρ νταμ είναι χειρότερη καταστροφή. :(
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Συμφωνώ με Fast. Άρχισε παγκόσμιο κίνημα και δωρίζουν όλοι σαν τρελοί στην Αυστραλία. Λες και τα ζώα θα αναστηθούν.

Θα πω ότι είπα και στη τραγωδία στο Μάτι. Όσοι θέλετε να δωρίσετε μη δωρίσετε. Το θέμα έχει γίνει viral και οι δωρεές θα είναι πολύ παραπάνω από αυτές που θα ήταν υπό φυσιολογικές συνθήκες. Πηγαίντε στην ενορία της περιοχή σας ή μια ενορία που εμπιστεύεστε και ρίξτε λεφτά στη φιλόφτωχο.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Δε νομιζω πως αν σπαταλησετε $5 θα χρεωκοπησετε και θα πεινασετε. Με αυτα τα $5 ομως μπορει να φυτευτει ενα δεντρο. Δεν μιλαμε να αναστησουμε ζωα αλλα να επαναφερουμε το οικοσυστημα. Μιλαμε για εκατομμυρια εκταρια καμμενης γης. Δεν ειναι ευκολο να αναδασωσεις τοσο μεγαλες εκτασεις. Οι πυροσβεστες και τα πυροσβεστικα οχηματα/αεροπλανα δεν ειναι δωρεαν. H αποκατασταση των καμμενων εκτασεων δεν ειναι δωρεαν. Κριμα που η εννοια της συλλογικοτητας εχει εκλειψει απο τον ελληνικο τροπο ζωης.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top