Η Ελληνική πραγματικότητα στην αγορά εργασίας

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εσύ απο μόνη σου γράφεις ότι δεν πρέπει να κοιτάς του αποτυχημένους καθόλου άλλωστε πως μπορείς να ξέρεις αν μια απόφαση του ήταν η όχι σωστή αφού το τελικό αποτέλεσμα είναι η αποτυχία ?
Ε; Δεν κατάλαβα.
Χαζή είναι η άποψη ότι όποιος πραγματικά μπορεί να το πιστέψει σίγουρα θα πετύχει στην ελεύθεση αγορά. Σου συκρίνω ποσοστά και σου δείχνω τις πιθανότητες να πετύχει εσύ το πας αλλού.
Δεν είπα κάτι τέτοιο. Πρέπει να έχει και τις δυνατότητες, το σωστό timing... Αλλά αν δεν το πιστευει τότε είναι σχεδόν βέβαιο οτι θα αποτύχει.
Το να το πιστευει είναι αναγκαία συνθήκη, όχι και ικανή.
Ναι, το να πετύχεις και δεν μιλάω να βγάλεις κάποια λεφτά αλλα να βγάλεις πολλά λεφτά βλέπε κόκκαλη, μυτηλιναίο, μπόμπολα κτλ είναι σχεδόν ίδιο σαν ποσοστό. Αν μιλάμε απλά να φυτοζωείς με ένα μισθό τότε το ποσοστό γίνετε ίδιο με του Κινο:P
Δεν μιλάω για Κόκκαλη κλπ. Μιλάω για μια λογική επιτυχία, πχ σε χρήματα (που είναι συγκρίσιμο, όχι οτι θεωρώ οτι επιτυχία είναι απλώς και μόνο να βγάζεις αρκετά), εννοώ απο 5000 και πάνω το μήνα.
Σου λέμε κάποια πράγματα που έχουμε ζήσει και εσύ νομίζεις ότι το βλέπουμε ανταγωνιστικά. Έτσι είναι τα πράγματα εσύ θεωρείς ότι είναι διαφορέτικά θα τα δείς απο μόνη σου και θα καταλάβεις. Αν ξαφνικά κάνεις μια συζήτηση με κάποιον ο οποίος σου λέει ότι θα βγάλει το πανεπηστήμιο σου μέσα σε 4 χρόνια χωρίς να χρωστάει κανένα μάθημα και φτάνωντας μέχρι διδακτορικό χωρίς έναν άσχημο βαθμό τι θα του έλεγες? Κάτι αντοίστοιχο είναι και αυτό που λες εσύ σε εμάς.
Δεν νομίζω οτι το βλέπετε ανταγωνιστικά. Που είπα κάτι τέτοιο; Μην ψάχνεις κρυμμένα νοήματα και υπνοοούμενα, αν είναι να πω κάτι το λέω ευθέως.
Όσο γι'αυτόν που λες, θα του έλεγα οτι είναι δύσκολο αλλά με ΠΟΛΥ διάβασμα, μυαλό και λιγάκι τύχη σίγουρα μπορεί να τα καταφέρει. Το οτι δεν το κατάφερα εγώ αυτό (και TBH δεν με ενδιέφερε και ιδιαίτερα), δεν σημαίνει οτι δεν μπορεί κανένας.
Η προσγείωση το ξέρεις ότι μπορεί να σημαίνει να χάσεις το σπίτι σου ? Αν θες να ξεκινήσεις κάτι θες κεφάλαιο, οπότε δάνειο οπότε υποθήκη, αν αυτό που κάνεις δεν πετύχει, ψάχνε σπίτι! Αν αυτό δεν είναι τραγικό τότε τι είναι ?
Και το σπίτι αυτό με τι λεφτά το αγόρασες; Άρα αυτοί που λες έχουν δει την αγορά εργασίας. Οπότε προφανώς δεν είναι θέμα "βγήκε απο το πανεπιστήμιο και δεν ήξερε που παν τα 4 και ορίστε τι έπαθε".

Το θέμα είναι να είσαι ρεαλιστής και να κάνεις ένα βήμα την κάθε φορά, εξασφάλισε μια δουλιά, μάζεψε λεφτά και χτίσε αυτό που θέλεις σιγά σιγά, αυτό είναι προσγειωμένη άποψη, όχι πάρε δάνειο και γίνε ελευθερος επαγγελματίας γιατί η αγορά δεν έχει ξαναδεί κάτι σαν εσένα και περιμένει να σου σκάσει χοντρά λεφτά. Να θυμάσε ότι στα πάντα υπάρχει ανταγωνισμός και πάντα θα υπάρχει κάποιος που μπορεί να έχει και μεγαλύτερη εμπειρία απο εσένα του οπίου μπορεί να του φάς την δουλειά οπότε και θα σου κάνει πόλεμο.
Πότε είπα οτι έχω αυτή την άποψη; Εννοείται οτι θα κάνω ένα βήμα τη φορά και δεν θα φορτωθώ με μεγάλα δάνεια εξ αρχής. Αυτό όμως για μένα σημαίνει να ζω με λιγότερα αρχικά, στην ανάγκη ακόμα και να μην ζω μόνη μου, όχι να γίνω υπάλλληλος. Δεν είπα ποτέ οτι απο τον πρώτο χρόνο δουλείας θα βγάζω τα κέρατα μου. Άλλωστε αν σκεφτόμουν έτσι, ήδη θα με θεωρούσα αποτυχημένη :P
Ούτε καν οι μεγάλες εταιρείες του εξωτερικού δεν πέτυχαν με τη μία. Η Starbucks ξέρεις πόσα χρόνια υπάρχει; Απο το 79 περίπου και ξεκίνησε απο ένα κατάστημα στο Σιάτλ που πουλούσε κόκκους καφέ.
Δεν νομίζω να περιμένει κανείς, ούτε ο πιο φιλόδοξος οτι θα πετύχει απο τη μια μέρα στην άλλη. Αυτά είναι τυχερά, αν σου έρθει είναι ευπρόσδεκτο, αν όχι, δεν θα σκάσεις κιόλας, ούτε θα βασιστείς εκει.
Ποτέ δεν υπάρχει το ίδιο γήπεδο για όλους άλλες γνωριμίες μπορεί να έχω εγώ άλλες κάποιος άλλος και σε άλλη οικονομική κατάσταση μπορεί να είναι ο α με τον β.
Εννοώ το γήπεδο είναι το ίδιο για όσους έχουν την ίδια οικονομική κατάσταση με σένα. Όσον αφορά τις γνωριμίες, αν μιλάμε για άτομα με την ίδια οικονομική κατάσταση, πάλι στο ίδιο γήπεδο παίζετε ;)
Και η κοινωνικότητα, μια ικανότητα είναι.
Κοίτα τι μερίδιο έχουν οι on-line αγορές σε σχέση με τις συνολικές αγορές που γίνονται αν ήταν έτσι όλα τα μαγαζιά θα είχαν κλείσει και θα πουλάγαν μόνο μέσω ιντερνετ. Και μην μου πεις το amazon σαν παράδειγμα γιατί κοίτα τι πουλάει στην Ελλάδα σε βιβλία και τι πουλάει ο Παπασωτηρίου και ο Ελευθερουδάκης.
Ξέρεις, δεν είναι όλοι οι ελευθεροι επαγγελματίες μαγαζάτορες (χωρίς να σημαίνει οτι δεν τους βοηθά το ιντερνετ).
Υπάρχει και η παροχή υπηρεσιών. Και σε πολλούς τομείς το μερίδιο αγορών μέσω ιντερνετ είναι τεράστιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Γιάννη ..επιτυχία δεν είναι μόνο μια επιχείρηση που σου αποφέρει ΤΑ εκατομμύρια μηνιαίως ..
Επιυχία ειναι μια επιχείρηση που σε αρχικό στάδιο δε σε βάζει μέσα και επίσης έχει και μια σταθερή έστω και αργή πορεία ανόδου ...
Με αυτή τη βάση κατʼαρχήν ...και μέσα από τον δικό μου κύκλο...παραδείγματα :
Ο πρώην μου ...αποφάσισε να ανοίξει φροντιστήριο σε μια πόλη που είχε ήδη 28 φροντιστήρια ...
ʽολοι το προδικάζανε ...πού πας ρε Καραμήτρο ? Ο Καραμήτρος πήγε και ξεκινώντας με 1000 ευρώ πε΄ριπου εισόδημα έφτασε μετά από 4 χρόνια να έχει καθαρό εισόδημα 4000 περίπου και ένα αρκετά καλό όνομα στο χώρο του και στον τόπο του...
Η κολλητούλα μου ...άνοιξε ιδιωτικό παιδικό σταθμό το Γενάρη του 2004 και έχει καθαρό εισόδημα περίπου 1200 ευρώ το μήνα ...
ʽΟχι πολλά αλλά δεν φαλήρισε κι όλας ,έτσι ?
Κοινός παρονομαστής ?1) Τρελές ψωνάρες και οι δυο τους :P 2) Τα ρίσκα δεν τα πήρανε στα κουτουρού,υπήρχε ολόκληρη στρατηγική από πίσω τους από το τί χρώμα θα βάψουνε τους τοίχους μέχρι την πολιτική που θα ακολουθήσουν. 3) Γεροί οικονομικόι προυπολογισμοί και άνοιγμα αρχικό μέχρι εκεί που έφτανε το πάπλωμα τους.Περαιτέρω άνοιγμα ανάλογα με την πορεία της επιχείρησης ,έτσι ώστε το ενδεχόμενο πλήγμα που θα υποστούν να μην είναι μεγαλύτερο από αυτό που μπορούν να σηκώσουν.4) Πήραν το ρίσκο τους έχοντας ήδη μια σεβαστή εμπειρία στο αντικείμενο τους,έχοντας ήδη έναν κύκλο πελατών των οποίων την εμπιστοσύνη είχαν κερδίσει.Αυτό είναι σημαντικό για το ξεκίνημα.

Με λίγα λόγια συνδύασαν τον ενθοθυσιασμό τους με τη λογική.

Από την άλλη ...πάλι μέσα από τον κύκλο μου ...παραδείγματα :
Ο νουνός μου ...αλουμινάς με δικό του εργαστήριο ...η δουλειά του πήγαινε από το καό στο χειρότερο ώσπου έκλεισε με τεράστια χρέη προς το ΙΚΑ.
Γνωστός μου ...άνοιξε πριν ένα χρόνο επίσης φροντιστήριο...Σημερινή κατάσταση ? Ζήτημα χρόνου πότε θα κλείσει...εγώ απορώ πώς δεν το έκλεισε ακόμα!!
Κοινός παρονομαστής ? Κάνανε και οι δυο τους ΤΡΑΓΙΚΑ ΛΑΘΗ όσον αφορά τα ανοίγματα που κάνανε αλλά κυρίως στη διαχείρηση της επιχείρησης τους !!(με ότι περιλαμβάνει αυτό...από τις δημόσιες σχέσεις ως την ποιότητα των υπηρεσιών τους)
Τραγικά λάθη ,,,,αν κάτσω να τα απαριθμήσω ένα ένα θα χρειαστεί να γράψω άλλα τόσα.
Kαι όμως ...και οι δυο κατηγορούν την ελληνική πραγματικότητα.
Και ίσως κάποιον άσχετο να τον πείσουν.
Εγώ βέβαια σαν πιο αντικειμενικός παρατηρητής και γνωρίζοντας εκ των σχέσεων μας τον τρόπο που το χειρίστηκαν ,απορρίπτω την εκδοχή αυτή.

Τελικά πού έχω καταλήξει όσον αφορά το ελεύθερο επάγγελμα? ʽΟτι το να διοικείς μια επιχείρηση σίγουρα είναι τεράστια ευθύνη...και σίγουρα απαιτεί εκτός από γνώσεις και μεράκι και ζήλο, πολλά και ποικίλα ταλέντα αλλά και ένα συγκεκριμένο τύπο προσωπικότητας .Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι εξίσου ικανοί στην στρατηγική.Μπορεί να είσαι αποδοτικότατος και ικανότατος ως υπάλληλος σε ένα συγκειμένο τομέα αλλά να μην κάνεις για επιχειρηματίας.Και γιʼαυτο δε φτέει η ελληνική πραγματικότητα.
Η πραγματικότητα μπορεί να γίνει πυξίδα στο πέταγμα μας και όχι εμπόδιο ;)ʼΟπως τη χειριστούμε τελικά.
Αυτά από το δικό μου μικρόκοσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Δεν μιλάω για Κόκκαλη κλπ. Μιλάω για μια λογική επιτυχία, πχ σε χρήματα (που είναι συγκρίσιμο, όχι οτι θεωρώ οτι επιτυχία είναι απλώς και μόνο να βγάζεις αρκετά), εννοώ απο 5000 και πάνω το μήνα.
Το να βγάζει πάνω απο 5000 μπορείς να το πετύχεις και σε μια ιδιωτική εταιρεία. Επιτυχία σε έναν ελευθερο επαγγελματία είναι να βγάζει όχι ένα καλό μισθο αλλα αρκετές χιλιάδες ευρώ.
Θα ρισκάρεις δηλαδή τα πάντα απλά για να βγάλεις ένα καλό μισθό? Δεν αξίζει

Δεν νομίζω οτι το βλέπετε ανταγωνιστικά. Που είπα κάτι τέτοιο; Μην ψάχνεις κρυμμένα νοήματα και υπνοοούμενα, αν είναι να πω κάτι το λέω ευθέως.
Μα απο μόνη σου απορείς για ποιό λόγο προσπαθούμε να σε προσγειώσουμε και όταν σου λέμε ότι το κάνουμε για το καλο σου δεν το καταλαβαίνεις. Ειρωνικά το λέω ρε χαζό :P ότι το βλέπουμε ανταγωνιστικά γιατί προσπαθώ να σου αποδείξω ότι δεν έχουμε κανένα συμφέρων για να σου παρουσιάσουμε απλά τραγικό

Όσο γι'αυτόν που λες, θα του έλεγα οτι είναι δύσκολο αλλά με ΠΟΛΥ διάβασμα, μυαλό και λιγάκι τύχη σίγουρα μπορεί να τα καταφέρει. Το οτι δεν το κατάφερα εγώ αυτό (και TBH δεν με ενδιέφερε και ιδιαίτερα), δεν σημαίνει οτι δεν μπορεί κανένας.
Ναι αλλα πόσο έυκολο είναι να το καταφέρει και πόσοι πριν απο αυτόν το έχουν καταφέρει? Έτσι είναι και στην επιτυχία το έχουν κάνει λίγοι δεν το έχουν καταφέρει πολλοί;)

Και το σπίτι αυτό με τι λεφτά το αγόρασες; Άρα αυτοί που λες έχουν δει την αγορά εργασίας. Οπότε προφανώς δεν είναι θέμα "βγήκε απο το πανεπιστήμιο και δεν ήξερε που παν τα 4 και ορίστε τι έπαθε".
Το σπίτι μπορεί να είναι τον γωνιών σου σιγά κάποιος μην έβγαζε απο την δουλειά του 100 - 200.000 και να τα παράταγε για να δουλέψει ελέυθερος επαγγελματίας.


Πότε είπα οτι έχω αυτή την άποψη; Εννοείται οτι θα κάνω ένα βήμα τη φορά και δεν θα φορτωθώ με μεγάλα δάνεια εξ αρχής. Αυτό όμως για μένα σημαίνει να ζω με λιγότερα αρχικά, στην ανάγκη ακόμα και να μην ζω μόνη μου, όχι να γίνω υπάλλληλος. Δεν είπα ποτέ οτι απο τον πρώτο χρόνο δουλείας θα βγάζω τα κέρατα μου. Άλλωστε αν σκεφτόμουν έτσι, ήδη θα με θεωρούσα αποτυχημένη
Το θέμα είναι ότι μπορείς να τα συνδυάσεις πάρα πολύ απλά, δουλευεις υπάλληλος βρέξη χιονίσει παίρνεις λεφτά και εκτός ωραρίου κλείνεις άλλες δουλιές μέχρι να είσαι αρκέτά ικανή και με πελατολόγιο για να ξεκινήσεις κάτι δικό σου.
Ποιός μίλησε για 1 χρόνο? Μπορεί για 5 χρόνια να μην φτάσεις σε ικανοποιητικό βαθμό, δεν προκαθωρίζεται. Ο σκοπός είναι να προχωράς μπροστά και όχι να μένεις στάσιμος

Ούτε καν οι μεγάλες εταιρείες του εξωτερικού δεν πέτυχαν με τη μία. Η Starbucks ξέρεις πόσα χρόνια υπάρχει; Απο το 79 περίπου και ξεκίνησε απο ένα κατάστημα στο Σιάτλ που πουλούσε κόκκους καφέ.
Η starbucks είχε τα κεφάλαια να καλήψει την ζημιά όμως εσύ τα έχεις?

Δεν νομίζω να περιμένει κανείς, ούτε ο πιο φιλόδοξος οτι θα πετύχει απο τη μια μέρα στην άλλη. Αυτά είναι τυχερά, αν σου έρθει είναι ευπρόσδεκτο, αν όχι, δεν θα σκάσεις κιόλας, ούτε θα βασιστείς εκει.

Το στάδιο πριν την επιτυχία είναι και η επιβιώση αν καταφέρεις να φτάσεις εκεί κάτι είναι! και δεν μιλάω μόνο για εσένα αλλα γενικά

Εννοώ το γήπεδο είναι το ίδιο για όσους έχουν την ίδια οικονομική κατάσταση με σένα. Όσον αφορά τις γνωριμίες, αν μιλάμε για άτομα με την ίδια οικονομική κατάσταση, πάλι στο ίδιο γήπεδο παίζετε
Οι επαγγελματικές γνωριμίες βασίζονται στο σε πια δουλειά είσαι και που δουλέυεις και φυσικά και διαφέρουν απο άνθρωπο σε άνθρωπο ακόμα παίζει ρόλο ο χαρακτήρας και η φιλοδοξία ακόμα και το οικογενιακό υπόβαθρο.
Αυτό που λες δεν στέκει καθόλου.

Και η κοινωνικότητα, μια ικανότητα είναι.
Σωστό!

Ξέρεις, δεν είναι όλοι οι ελευθεροι επαγγελματίες μαγαζάτορες (χωρίς να σημαίνει οτι δεν τους βοηθά το ιντερνετ).
Υπάρχει και η παροχή υπηρεσιών. Και σε πολλούς τομείς το μερίδιο αγορών μέσω ιντερνετ είναι τεράστιο.
Η παροχή υπηρεσιών είναι φοβερά κερδοφόρα καθώς δεν βαρύνετε απο τα προβλήματα που έχει ένα προιόν.
Επειδή όμως δεν είναι άμεσα μετρήσιμο μπορεί να προσφερθεί απο οποιονδήποτε και σε οποιαδήποτε τιμή!
Μην υπολογίζεις και πάρα πολύ στο ιντερνετ καθώς έχει ακόμα πολύ δρόμο μπροστά του μέχρι να έχει ένα καλό μερίδιο της αγοράς.
Πιο βασικό είναι να κάνεις επαφές και να έχεις πωλητές που πάνε στον πελάτη παρά να περιμένεις μέσω διαδικτίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Plain αυτά που λες είναι πολύ λογικά.Αλλά εδώ ακούγονται παραδείγματα όπως goodys, e-shop, starbucks που δεν είναι και πολύ ρεαλιστικά.
Γι'αυτό ρώτησα τη Michelle τι εννοεί επιτυχία.Αυτό που είπε είναι αρκετά ρεαλιστικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Απλά η Ελληνική πραγματικότητα plain κάνει πιο δύσκολα τα πράγματα απο άποψη φορολογίας ΙΚΑ δημοσίου κτλ.
Όσο πιο κορυφή κοιτάς τόσο πιο δύσκολα είναι τα πράγματα και όσο λιγότερα κεφάλαια διαθέσεις τόσο μικρότερο είναι το ρίσκο, ειδικά αν δεν τα έχεις. Το να έχεις στην άκρη 40.000 και να επενδύσεις τα 5.000 δεν τρέχει και τίποτα το να μην έχεις τα 5.000 όμως και να τα επενδύσεις είναι μια άλλη ιστορία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Η ιστορία με την διδακτική της υπόσταση έχει και καλά και κακά!
Συνεπώς κοιτάμε και τις έφταιξε σε αυτούς που απέτυχαν και τι κάναν καλό σε αυτούς που πέτυχαν!
Όμως επειδή αυτοί που πέτυχαν είναι λιγότεροι και σίγουρα όλοι κοιτάξαν την συνταγή της επιτυχίας τους μάλλον δεν θα είναι συνταγή ποια!

Λία και Πάνο αν μου επιτρέπεται εγώ σας εύχομαι κάθε επιτυχία και να σας πω είναι και λογικό για την ηλικία σας! Και εγώ είμουν πιο αισιόδοξος από ότι τώρα και έλεγα είναι στο χέρι μου γιατί αγνοούσα ή δεν με ενδιέφερε για την εποχή να ξέρω καλύτερα την πραγματικότητα!

Είναι θέμα εποχής,τι ζητάς,ηλικίας αλλά και επαγγελματικού χώρου! Και τα παραπάνω όσο και να έχεις δει την μάνα σου ότι και να έχεις ακούσει αν δεν τα ζεις δεν ξέρεις! Εσύ Λία πρέπει να καταλαβαίνεις τι εννοώ!

Όσον αφορά την επιτυχία αν έχετε προσέξει οι επιτυχημένοι Έλληνες δεν πέτυχαν στην Ελλάδα!!! Ή τουλάχιστον είναι πολύ λίγη! Δεν είναι γκρίνια όπως λές Λία (αν μου επιτρέπεις ακόμα) αλλά αναγνώριση της πραγματικότητας ως ένα εμπόδιο που παρουσιάζεται για τις φιλοδοξίες μου!
Όπως για την ΚΟΥΕ το εμπόδιο ήταν λίγο σεξ! Ίσως και περισσότερο:P

Εγώ χαίρομαι για τηνα αισιοδοξία σας και μακάρι να τα καταφέρεται αλλά αυτό που προσπαθούμε όλοι να σας πούμε είναι μην κάνετε αναγκαστική προσγείωση και πονέσει! Εγώ προτιμώ την τακτική εκ τους ασφαλούς και τα υπόλοιπα μπόνους και μέχρι τώρα μου έχει βγει πολύ καλά επαγγελματικά!

Σίγουρα φυσικές ικαότητες όπως εξυπνάδα,ομορφιά, λέγειν κα έχουν σημασία αλλά όταν η δουλειά σου δεν είναι κάτι εξεζητημένο που να απαιτεί ειδικά skills τότε το γλύψιμο και το σεξ μετράνε ιδιαιτέρως! Και γιατί να είναι διαφορετικά στον επαγγελματικό χώρο από τα υπόλοιπα της κοινωνίας! Δεν είναι τυχαίο ότι στις δημόσιες υπηρεσίες μισθολογικά παίρνουν όλοι τα ίδια έτσι!!

Είμαι 28 χρονών, με άθροισμα 4 χρόνια προϋπηρεσία και έχω πατήσει το πόδι μου σε καμιά 10αριά εργασιακούς χώρους ταυτόχρονα μαζί με την τσαμπέ θητεία! Το τι έχουν δει τα μάτια μου δεν λέγεται! Και φαντάζομαι ότι έχω να δω πολλά ακόμα! Γιαυτό και θα με ενδιέφερε το εξωτερικό.Μπορεί και εκεί να υπάρχουν μέσα,γλυψίματα και εννίοτε ΣΕΞ (άλλωστε το ανακαλύψαν πριν από μας) αλλά αν κάπου δεν είσαι καλός GAME OVER ενώ αν είσαι έχεις πολύ μεγαλύτερες πιθανότερες να ανέβεις αξιοκρατικά! Και επειδή για τον χώρο μου η ΕΛλάδα είναι ανέκδοτο!

Αν η ΕΛλάδα θέλει να αλλάξω γνώμη πρέπει να φωνάξει μονάδα κατεδάφισης και μετά βλέπουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Το να βγάζει πάνω απο 5000 μπορείς να το πετύχεις και σε μια ιδιωτική εταιρεία. Επιτυχία σε έναν ελευθερο επαγγελματία είναι να βγάζει όχι ένα καλό μισθο αλλα αρκετές χιλιάδες ευρώ.
Θα ρισκάρεις δηλαδή τα πάντα απλά για να βγάλεις ένα καλό μισθό? Δεν αξίζει
Δεν θεωρώ οτι το μόνο πλεονέκτημα του ελευθερου επαγγέλματος είναι τα χρήματα. Είναι οτι δεν έχεις κανέναν που να εξαρτάσαι σε τέτοιο βαθμό απο αυτόν όσο εξαρτάται ένας υπάλληλος απο τον εργοδότη, είναι οτι έχεις πιο ελευθερο ωράριο, αν πηγαίνεις καλά δεν θα ρωτήσεις κανέναν για να πας διακοπές, έχεις την προοπτική να βγάλεις ακόμα περισσότερα, δεν χρειάζεσαι κανέναν να "εγκρίνει" τις ιδέες σου για να τις πραγματοποιήσεις και πολλά άλλα...
Μα απο μόνη σου απορείς για ποιό λόγο προσπαθούμε να σε προσγειώσουμε και όταν σου λέμε ότι το κάνουμε για το καλο σου δεν το καταλαβαίνεις. Ειρωνικά το λέω ρε χαζό :P ότι το βλέπουμε ανταγωνιστικά γιατί προσπαθώ να σου αποδείξω ότι δεν έχουμε κανένα συμφέρων για να σου παρουσιάσουμε απλά τραγικό
Συμφωνώ οτι δεν έχετε κανένα συμφέρον. Θεωρώ οτι είναι ψυχολογικό το θέμα.
Το σπίτι μπορεί να είναι τον γωνιών σου σιγά κάποιος μην έβγαζε απο την δουλειά του 100 - 200.000 και να τα παράταγε για να δουλέψει ελέυθερος επαγγελματίας.
Μάλλον ξεχνάς τις δόσεις και τα στεγαστικά δάνεια...
Το θέμα είναι ότι μπορείς να τα συνδυάσεις πάρα πολύ απλά, δουλευεις υπάλληλος βρέξη χιονίσει παίρνεις λεφτά και εκτός ωραρίου κλείνεις άλλες δουλιές μέχρι να είσαι αρκέτά ικανή και με πελατολόγιο για να ξεκινήσεις κάτι δικό σου.
Ποιός μίλησε για 1 χρόνο? Μπορεί για 5 χρόνια να μην φτάσεις σε ικανοποιητικό βαθμό, δεν προκαθωρίζεται. Ο σκοπός είναι να προχωράς μπροστά και όχι να μένεις στάσιμος
Ωραία. Εσύ λοιπόν που κάνεις αυτό και σε ικανοποιεί, είσαι μια χαρά. Δεν ταιριάζει σε όλους όμως. Προσωπικά θεωρώ το να γίνω υπάλληλος εφάμιλλο με την πανούκλα. :P Η μητέρα μου μια ζωή μου έλεγε οτι το χειρότερο πράγμα θεωρεί οτι είναι να γίνεις υπάλληλος και ειδικά δημόσιος. Έτσι έχω μεγαλώσει και η μητέρα μου αποτελεί πρότυπο για μένα.
Η starbucks είχε τα κεφάλαια να καλήψει την ζημιά όμως εσύ τα έχεις?
Δεν τα είχε. Έχεις διαβάσει την ιστορία της;
Απλά δεν είχε ζημία. ;)
Άσε που ένα διάστημα ήταν βαθιά χρεωμένη.
Το στάδιο πριν την επιτυχία είναι και η επιβιώση αν καταφέρεις να φτάσεις εκεί κάτι είναι! και δεν μιλάω μόνο για εσένα αλλα γενικά
Επιβίωση πετυχαίνεις και με 800 ευρώ το μήνα. Μην μου πεις οτι και αυτό είναι τραγικά δύσκολο.

Η παροχή υπηρεσιών είναι φοβερά κερδοφόρα καθώς δεν βαρύνετε απο τα προβλήματα που έχει ένα προιόν.
Επειδή όμως δεν είναι άμεσα μετρήσιμο μπορεί να προσφερθεί απο οποιονδήποτε και σε οποιαδήποτε τιμή!
Μην υπολογίζεις και πάρα πολύ στο ιντερνετ καθώς έχει ακόμα πολύ δρόμο μπροστά του μέχρι να έχει ένα καλό μερίδιο της αγοράς.
Πιο βασικό είναι να κάνεις επαφές και να έχεις πωλητές που πάνε στον πελάτη παρά να περιμένεις μέσω διαδικτίου.

Ειδικά στον τομέα μου, το ιντερνετ έχει πολύ μεγάλο μερίδιο της αγοράς, ειδικά στο εξωτερικό. Ένας συνάδελφος μου, δεν έχει τελειώσει καν το σχολείο, έμαθε μόνος του ο,τι ξέρει δουλεύοντας σε άσχετη δουλειά, και πλέον εργάζεται αποκλειστικά μέσω internet ως web designer και βγάζει ΜΟ 3000 το μήνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Απλά η Ελληνική πραγματικότητα plain κάνει πιο δύσκολα τα πράγματα απο άποψη φορολογίας ΙΚΑ δημοσίου κτλ.
Μα τα έλαβα υπόψιν μου και αυτά ρε τζον στα παραδείγματα μου .

Όσο πιο κορυφή κοιτάς τόσο πιο δύσκολα είναι τα πράγματα και όσο λιγότερα κεφάλαια διαθέσεις τόσο μικρότερο είναι το ρίσκο, ειδικά αν δεν τα έχεις. Το να έχεις στην άκρη 40.000 και να επενδύσεις τα 5.000 δεν τρέχει και τίποτα το να μην έχεις τα 5.000 όμως και να τα επενδύσεις είναι μια άλλη ιστορία

Η κορυφή δεν έρχεται από τη μια μέρα στην άλλη...Από κάπου ξεκινάς ,με τα λίγα και όσο εξελίσσεσαι και σαν επαγγελματίας και σαν προσωπικότητα(γιατί ναι στην επιτυχία της επιχείρησης το 50% είναι γνώσεις και το 50% χαρίσματα προσωπικότητας,επικοινωνιακά κτλ) ανεβαίνει και το εισόδημα.
Επίσης ναι στα παραδείγματα που ανέφερα έκανα τη σύγκριση μεταξύ ανθρώπων με κοινή αφετηρία :παντελή έλλειψη κομποδέματος και δάνεια σε τράπεζες.
Αν προσθέσω στο εισόδημα και τα λεφτά που δίνουν σε δάνεια,υπαλλήλους,ασφάλειες κτλ τότε το εισόδημα είναι πολύ πολύ πολύ υψηλότερο,αλλά σημασία έχει πόσα μένουν καθαρά.


Faith,ναι δεν είναι ρεαλιστικά ..δε ξέρουμε αν και ποιές ευνοικές συνθήκες συνάντησαν στο δρόμο τους οι ιδρυτές τέτοιων κολοσσών.
'Ομως σίγουρα πρόκειται για εξαιρετικά χαρισματικούς και ευφυιείς ανθρώπους που το πίστευαν ότι είναι έτσι ;) Δε μπορώ να φανταστώ ότι τίποτα μέτριοι και μετριοπαθείς τύποι δημιούργησαν τέτοια επιτυχία,όοοση τύχη και αν είχαν στη ζωή τους.'Η πλούσιο μπαμπά.(ξέρουμε όλοι και πλουσιόπαιδα που η μεγαλύτερη τους επιτυχία είναι ότι τους κάνουν τεμενάδες στα club :P )
(Αλήθεια πότε θα πας φαντάρος να ησυχάσουμε από τα εύστοχα-και γι'αυτό-εκνευριστικά σου σχόλια ? :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
btw συμφωνώ με την plain 100% (άντε 99%)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Συγγνώμη, αλλά αυτό που λές είναι λίγο υπερβολικό, για να μην πω χοντρο... Δηλαδή όσοι δεν έγινα Bill Gates ή ανάλογοι, πάει να πει ότι δεν έχουν κάτι να προσφέρουν;;; Με αυτό υποτιμάς τις προσπάθειες πολλών, που ίσως είναι π.χ. οι γονείς μας, οι φίλοι μας κλπ...
μονοι οι ευατοι μας ξερουμε τι εχουμε προσφερει!
Σίγουρα υπάρχουν κάποιοι ελάχιστοι που έχουν πετύχει ξεκινώντας από χαμηλά.Όπως αναφέρθηκε και από κάποιον πιο πάνω για κάθε έναν που πετυχαίνει είναι χιλιάδες αυτοί που αποτυγχάνουν.
Δε νομίζω να πιστεύει κάποιος ότι μόνο αυτοί που πέτυχαν ήταν ικανοί ή είχαν τη θέληση.Οι περισσότεροι και θέλουν να πετύχουν και ιδέες έχουν και το παλέυουν όσο μπορούν.Τελικά όμως, όταν από χιλιάδες πετυχαίνει ένας, αυτός είναι μάλλον ο πιο τυχερός παρά ο πιο ικανός από τους υπόλοιπους.Γι'αυτό και για να πετύχει κάποιος προσπαθέι να έχει όσο πιο πολλά "τυπικά" αλλά και ουσιαστικά προσόντα μπορεί.Για να αυξήσει τις πιθανότητές του.
Συγνωμη faithplus εσυ ξεπατώθηκες στο διαβάσμα για να μπεις σε παιχνίδι που θα επικρατήσει ο πιο τυχερός; :confused::confused::confused::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
'Ομως σίγουρα πρόκειται για εξαιρετικά χαρισματικούς και ευφυιείς ανθρώπους που το πίστευαν ότι είναι έτσι ;) Δε μπορώ να φανταστώ ότι τίποτα μέτριοι και μετριοπαθείς τύποι δημιούργησαν τέτοια επιτυχία,όοοση τύχη και αν είχαν στη ζωή τους.'Η πλούσιο μπαμπά.(ξέρουμε όλοι και πλουσιόπαιδα που η μεγαλύτερη τους επιτυχία είναι ότι τους κάνουν τεμενάδες στα club :P )
(Αλήθεια πότε θα πας φαντάρος να ησυχάσουμε από τα εύστοχα-και γι'αυτό-εκνευριστικά σου σχόλια ? :P )
Σίγουρα ήταν και ευφυείς και χαρισματικοί 100%.Όμως πες μου πόσοι άλλοι εξίσου χαρισματικοί προσπάθησαν και δεν πέτυχαν.Συνήθως, για να γίνει τόσο μεγάλη κάποια εταιρία, κάποιοι πρέπει να πατήσουν επί πτωμάτων μάλλον και όσο και χαρισματικοί και να είναι, σίγουρα δεν είναι και τέρατα ηθικής...
(Νομίζεις ότι το φανταριλίκι θα με κρατήσει μακριά από το να εκνευρίζω τους άλλου?Χα!Είσαι γελασμένη :P)
Συγνωμη faithplus εσυ ξεπατώθηκες στο διαβάσμα για να μπεις σε παιχνίδι που θα επικρατήσει ο πιο τυχερός; :confused::confused::confused::confused:
Όχι, αλλά για να αυξήσω τις πιθανότητές μου να πετύχω.Πιστεύω δηλαδή ότι αν παράταγα το σχολείο πχ, θα είχα λιγότερες πιθανότητες να πετύχω απ'ότι τώρα.
Και σίγουρα, πάλι παίζει ρόλο η τύχη, γιατί μπορεί από μια άτυχη στιγμή να καταστραφεί η φήμη και η καρριέρα ενός γιατρού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Σίγουρα ήταν και ευφυείς και χαρισματικοί 100%.Όμως πες μου πόσοι άλλοι εξίσου χαρισματικοί προσπάθησαν και δεν πέτυχαν.Συνήθως, για να γίνει τόσο μεγάλη κάποια εταιρία, κάποιοι πρέπει να πατήσουν επί πτωμάτων μάλλον και όσο και χαρισματικοί και να είναι, σίγουρα δεν είναι και τέρατα ηθικής...


πες τα ρε γιατρέ γιατί μέχρι τώρα πίστευα ότι είμαι χαρισματική και πανέξυπνη κι είχα αρχίσει σιγά σιγά να αμφιβάλω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Σίγουρα ήταν και ευφυείς και χαρισματικοί 100%.Όμως πες μου πόσοι άλλοι εξίσου χαρισματικοί προσπάθησαν και δεν πέτυχαν.Συνήθως, για να γίνει τόσο μεγάλη κάποια εταιρία, κάποιοι πρέπει να πατήσουν επί πτωμάτων μάλλον και όσο και χαρισματικοί και να είναι, σίγουρα δεν είναι και τέρατα ηθικής...

Γιατί ρε γμτ πρέπει πάντα να μειώνουμε την επιτυχία κάποιου; Για να νιώσουμε καλύτερα; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Παράδειγμα κάποιου που έβγαλε πάνω απο ένα εκατομμύριο δολλάρια μόνο και μόνο με την ιδεά του με σχεδόν μηδενικό κεφάλαιο: www.milliondollarhomepage.com
Μιας και μιλάμε για ιντερνετ, θα μπορούσε κάλλιστα να ήταν και έλληνας.
Επίσης, λόγω της φύσης του εγχειρήματος, το να πάτησε επι πτωμάτων κλπ δεν παίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Συγνωμη faithplus εσυ ξεπατώθηκες στο διαβάσμα για να μπεις σε παιχνίδι που θα επικρατήσει ο πιο τυχερός; :confused::confused::confused::confused:

Αν ο faith θέλει να γίνει ένας καλός γιατρός και να βγάζει λεφτά φυσικά θα το προσπαθήσει και θα το καταφέρει.
Εσύ Πάνο μου όμως μίλησες για μεγάλη καταξιώση κτλ. Μπορεί ο faith να είναι πολύ καλός γιατρός αλλα σήγουρα δεν μπορεί να συκριθεί με τον γιό του τωρινού διοικητή του ΙΚΑ η κάπιου μεγάλου Νοσοκομείου.;)
Η τύχη δεν έχει καμια δουλιά σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Μην κοιτάτε μεμονομένες περιπτώσεις ρε παιδια δείτε το σύνολο σβήνετε το δέντρο ενω καίγετε το δάσος!
Υπάρχουν παραδείγματα αξιόλογα αλλα την ώρα που θα βγείτε στην αγορά θα αντιμετωπήσετε ήδη παλαιούς απόφοιτους της σχολής σας που θα κοινηγάτε τις ίδιες θέσεις.
Εκεί θα υπερησχήσουν οι γνωριμίες η προυπηρεσία κτλ τα πράγματα είναι δύσκολα και οι στόχοι καταλαμβάνονται ένας κάθε φορά.
Μπορεί να τα πάτε καλά και ειλικρινά το εύχομαι απλά μην τα θεωρείτε έυκολα η ρόδινα καταρχήν φροντίστε να κάνετε ένα καλό ξεκίνημα και αργότερα έρχονται και τα άλλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Φυσικά και η τεράστια καταξίωση είναι απώτερος στόχος, αλλά δεν θα βασίζεσαι εκεί, ούτε θα απογοητευτείς αν δεν την πετύχεις.
Είναι όπως στο σχολείο. Κάποιος που στοχεύει στο 18 ποτέ δεν θα πιάσει (σταθερά) το 19. Κάποιος όμως που στοχεύει στο 20, θα το πιάσει πολύ πιο εύκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μην κοιτάτε μεμονομένες περιπτώσεις ρε παιδια δείτε το σύνολο σβήνετε το δέντρο ενω καίγετε το δάσος!
Υπάρχουν παραδείγματα αξιόλογα αλλα την ώρα που θα βγείτε στην αγορά θα αντιμετωπήσετε ήδη παλαιούς απόφοιτους της σχολής σας που θα κοινηγάτε τις ίδιες θέσεις.
Εκεί θα υπερησχήσουν οι γνωριμίες η προυπηρεσία κτλ τα πράγματα είναι δύσκολα και οι στόχοι καταλαμβάνονται ένας κάθε φορά.
Μπορεί να τα πάτε καλά και ειλικρινά το εύχομαι απλά μην τα θεωρείτε έυκολα η ρόδινα καταρχήν φροντίστε να κάνετε ένα καλό ξεκίνημα και αργότερα έρχονται και τα άλλα

Μα δεν είπε κανένας μας οτι περιμένει να πετύχει γρήγορα!
Μπορεί να μιλάμε και για 15-20 χρόνια προσπάθειας!
Το θέμα είναι τι απώτερους στόχους έχει ο καθένας και τι κάνει για να τους πετύχει.
Όπως είπε και η plain, αυτό που έχει σημασία είναι η ανοδική πορεία, ακόμη κι αν είναι αργή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Μα δεν είπε κανένας μας οτι περιμένει να πετύχει γρήγορα!
Μπορεί να μιλάμε και για 15-20 χρόνια προσπάθειας!
Το θέμα είναι τι απώτερους στόχους έχει ο καθένας και τι κάνει για να τους πετύχει.
Όπως είπε και η plain, αυτό που έχει σημασία είναι η ανοδική πορεία, ακόμη κι αν είναι αργή.

Επιτέλους αρχίζουμε να συμφωνούμε:P (415 ποστ μετά!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Γιατί ρε γμτ πρέπει πάντα να μειώνουμε την επιτυχία κάποιου; Για να νιώσουμε καλύτερα; :/:
Δηλαδή να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας και να νομίζουμε ότι οι πολυεθνικές έγιναν με τις αγαθότερες των προθέσεων είναι καλύτερα...Και είπα "συνήθως".Μπορεί να υπάρχει και κάποιος που με έννομα μέσα πέτυχε ότι πέτυχε.
Παράδειγμα κάποιου που έβγαλε πάνω απο ένα εκατομμύριο δολλάρια μόνο και μόνο με την ιδεά του με σχεδόν μηδενικό κεφάλαιο: www.milliondollarhomepage.com
Μιας και μιλάμε για ιντερνετ, θα μπορούσε κάλλιστα να ήταν και έλληνας.
Επίσης, λόγω της φύσης του εγχειρήματος, το να πάτησε επι πτωμάτων κλπ δεν παίζει.
Μπα, μόνο αμερικάνος θα μπορούσε να κάνει κάτι τέτοιο και μόνο αμερικάνοι θα μπορούσαν να αγοράσουν "ένα κομμάτι της ιστορίας του ίντερνετ"...:upside:
Υπάρχει μήπως και δεύτερο παράδειγμα αυτής της κατηγορίας?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top