Περιπτώσεις αισχροκέρδειας

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Ας αναφέρουμε παραδείγματα κλεψιάς από διάφορα μαγαζιά, επιχειρήσης κ.τ.λ. Αρχίζω εγώ. Πήγα σε γνωστό υποκατάστημα σινεμά για να πάρω εισητήρια για το άβαταρ. Την τρισδιάστατη προβολή. Μου έδωσαν ένα απόκομμα που έκανε 2 ευρώ για να μου δώσουν τα γυαλιά που χρειάζονται. Κλέφτες!!!:mad:. Γιατί είμαι υποχρεωμένος να πληρώσω ακόμα και 50 λεπτά για κάτι που είναι υποχρεωμένος ο κινηματογράφος να μου το δώσει για την παρακολούθηση της ταινιας? Σας έχει συμβεί ποτέ κάτι ανάλογο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Εγώ πήγα σε πολύ γνωστό σινεμά με σκοπό να δω το Άβαταρ. Ζήτησα 3 εισιτήρια. Μου είπαν ότι κάνει 12? το ένα. Γύρισα και είπα στο άτομο που μου πρότεινε να δω το άβαταρ: άντε γ@μησου. Συνέχισα την κουβέντα με την ταμία και της ζήτησα να πληρώσω φοιτητικό εισιτήριο. Δεν δέχονταν. Την ρώτησα πως μπορώ να πληρώσω λιγότερα καταλαβαίνοντας ότι γίνομαι φορτικός αφού η δεσποινίς με κόιταζε παράξενα. Θεωρούσε βλέπετε φυσιολογικό να πληρώσει 12 ευρώ κάποιος για να δει μια ταινία. Μου είπαν ότι πρέπει να συμπληρώσω μια κάρτα funclub για να έχω έκπτωση... Τελικά για να μην λένε τα άλλα άτομα ότι είμαι κακός πήγα και την είδα. Έχω κρατήσει όμως στο μυαλό μου το σχέδιο του κτιρίου πλήρως. Θα του βάλω μια βόμβα και θα το γκρεμίσω το μπουρδέλ@
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Γιατί είμαι υποχρεωμένος να πληρώσω ακόμα και 50 λεπτά για κάτι που είναι υποχρεωμένος ο κινηματογράφος να μου το δώσει για την παρακολούθηση της ταινιας?
Διότι μετά το τέλος της προβολής, τα γυαλιά αυτά θα τα πάρεις σπίτι σου, μακριά από τον κινηματογράφο :P
Και τι θα τα κάνεις; :hmm: Let's see... απολύτως τίποτα! Αν μάλιστα σου αρέσει να πηγαίνεις στον κινηματογράφο και έχεις και κανένα πιτσιρίκι που λατρεύει το 3D, πολύ σύντομα θα έχεις σπίτι σου συλλογή τέτοιων γυαλιαμπουκίων που δεν χρησιμεύουν σε τίποτα εκτός κινηματογράφου. :D

Αν θέλεις βέβαια, μπορείς να επιστρέψεις τα γυαλιά που μόλις πριν δύο ώρες αγόρασες 2 ευρώ, στους ειδικούς κάδους συλλογής κατά την έξοδο από τον κινηματογράφο. Έτσι, για να είσαι καλό παιδί και να μην επιβαρύνεις και το περιβάλλον με τα σκουπίδια σου... :hmm:

Παράλογο;;; Δεν απαντάει... Άρα, λογικό! :P

Τώρα γιατί θα έπρεπε να πληρώνεις για κάτι που ο κινηματογράφος θα μπορούσε να διανέμει πριν την παράσταση και να μαζεύει κατά την έξοδο ώστε να ξαναχρησιμοποιηθεί από τους επόμενους πελάτες, is beyond my understanding :P

Είναι φρέσκο ακόμη το realD και πουλάει. Ξαναγέμισαν οι κινηματογράφοι, λίγο το 'χεις; :worry:

Προχτές στο Avatar, μετά την αγορά των εισιτηρίων και λίγο πριν την έναρξη της προβολής αισθάνθηκα μια αδιαθεσία και ήμουν έτοιμη να πάρω την κόρη μου και να φύγω.
Το επιχείρημα της μικρής ήταν καθηλωτικό: "Θυμήσου μαμά πως μόλις πληρώσαμε 24 ευρώ!!" :P
Να δεις για πότε μου πέρασε η αδιαθεσία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Τα γυαλιά δεν σε αφήνουν να τα πάρεις. Τα κρατάνε αυτοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
και την πολυθρόνα που κάθεσαι επίσης : την τραβούσα μία ώρα αλλά μάλλον ήτανε κολλημένη στην θέση της
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 832 μηνύματα.
και την πολυθρόνα που κάθεσαι επίσης : την τραβούσα μία ώρα αλλά μάλλον ήτανε κολλημένη στην θέση της
Εσένα σου φαίνεται σωστό να πληρώνεις κάτι που το σινεμά είναι υποχρεωμένο να στο δώσει? Όπως ακριβώς συμβαινει με τις εγγυήσεις. Πρέπει οι υπολογιστές να έχουν εγγύηση για πολλά χρόνια, όχι για 1-2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
το σπιτι μου απο το ΤΕΙ στη Λαρισα εινα 6-7 λεπτα το πολυ με αυτοκινητο.
οι ταξιτζιδες μου παιρνουν 7 ακομα και 7,5 ευρουλακια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
το σπιτι μου απο το ΤΕΙ στη Λαρισα εινα 6-7 λεπτα το πολυ με αυτοκινητο.
οι ταξιτζιδες μου παιρνουν 7 ακομα και 7,5 ευρουλακια.

Μηπως βρισκεται εκτος οριων πολεως και βαζουν διπλη ταριφα? Διαφορετικα δεν εξηγειται...ειναι του ματς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
2,5 ευρώ ένα κουτάκι sprite στο καράβι...:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Στην κρουαζιέρα που πήγα το καλοκαίρι το μεταλλικό νερό το χρέωναν 2,30 ή 2,50.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Η πιο εμφανής περίπτωση αισχροκέρδιας ήταν σε ταξί!!!Ενας "ταρίφας" (με όλη την αρνητική εννοια που μπορει να εχει αυτή η λέξη) απόσταση κηφισιας στο υψος Μαρουσι μεχρι τα Μελισσια μας πήρε 8,5 ευρω την στιγμη που δεν ηταν ουτε ραδιοταξι και συνηθως μας παιρνουν 3-4 ευρω!Τα διπλά!

Γι'αυτο θα παρω διπλωμα και δεν θα τους ξαναχρειαστω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Ακουγα ραδιο και ειχε αυτο το θεμα.

Παιρνει μια γυναικα τηλεφωνο και διαμαρτυρεται για 3 παγωτα (απο αυτα τα σπεσιαλ) σε αναψυκτηριο/ζαχαροπλαστειο που εφαγε και πληρωσε 35 ευρω.

Κοιτα λιγο και τον τιμοκαταλογο πριν σε σκισουν ρε ανθρωπε.

Πολυ χαζος ειναι ο κοσμος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Πολλά τέτοια ανώμαλα έχω συναντήσει και σε δημόσιους φορείς
Το μονο σιγουρο ειναι πως πολλες φορες ζω/ ζουμε μεσα σε ενα θεατρο του παραλογου κι επειτα αναρωτιομαστε γιατι κυκλοφορει παραλογος κοσμος γυρω μας. Αφου ψεκαζουν μουρλα, μουρλαμενος βγαινει ο κοσμος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

just smile!

Δραστήριο μέλος

Η just smile! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μακροχώρι (Καστοριά). Έχει γράψει 442 μηνύματα.
αυτό με το ταξί συμβαίνει συνέχεια.Το πιο ακραιο ειναι ενα βιβλιοπωλειο κοντα στην εκκλησια(και παραδιπλα σχολεια) το οποιο εχει ττιμες φαρμακειο!!!!Μα το πιο φθηνο μολυβι που πωλειται ειναι 1 ευρω ενω το αντοιστοιχο μολυβι σε βιβλιοπωλειο πιο μακρια απο το σχολειο κανει και 15 λεπτα!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Εχω πρόσφατη την βάφτιση και θεωρώ γελοίο που ο κόσμος θεωρεί φυσιολογικό να πληρώσει 150-250 ευρω για ρούχο από δύο μέτρα ύφασμα, 60-150 ευρώ για λαμπάδα από λίγο κερί, τούλι, κορδέλες και διακοσμητικά, 70-150 ευρώ για ένα κουτί από mdf ή πεπιεσμένο χαρτί με λίγα στολίδια και τα λοιπά απίστευτα υπερτιμημένα αξεσουάρ. Δεν είμαι και ειδικός, αλλά υπολογίζω το κόστος των πρώτων υλών για όλα τα βαφτιστικά στα 50 ευρώ, άντε βάλε κι άλλα τόσα για την εργασία. Δεν μπορείς όμως να τα πουλάς ρε παλιόγυφτε 350-800 στο τέλος.
Κοίταγα χτες μια βιτρίνα calzedonia, που είχα την εντύπωση πως είναι τα ζαρα της κάλτσας, και είχε 20-30 ευρώ το ζευγάρι. Τις κάλτσες! Δηλαδή θα πηγαίνει ο κόσμος και θα πληρώνει ένα μεροκάματο για να πάρει κάλτσες? Πάμε καλά? Να ήταν καμιά φίρμα τύπου Prada να το καταλάβω, απευθύνεται σε άλλη μερίδα ανθρώπων που έχουν να πληρώσουν την τιμή του αυτοκινήτου μου για ένα αξεσουάρ, αλλά...για κάλτσες μάρκας τύπου ζαρα 30 ευρώ? :eek:
Για να μην πιάσω τις νυχούδες και τις κομμώτριες που χρεώνουν την ώρα τους όσο οι γιατροί την επίσκεψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top