Συζητήσεις για πικάπ

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,008 μηνύματα.
Ούτε καν. Το πικαπ είναι κάτι πολύ περισσότερο απο διακοσμητικό.Η επαφή που έχεις με την μουσική, την βελόνα και τον δίσκο δεν αντικαθίσταται από κανένα σύγχρονο μέσο.
Και όσον αφορά την ποιότητα ήχου ο αναλογικός είναι πολύ καλύτερος απο τον ψηφιακό.Σκέψου μόνο ότι το ο ενισχυτής για να παράγει τον πλούσιο ήχο, μετατρέπει το ψηφιακό σήμα απο το cd player σε αναλογικό.Το πικαπ μεταφέρει απευθείας το αναλογικό, χωρίς να χάνεται ποιότητα και ήχος απο μετατροπή
Το ότι ένας αναλογικός ήχος και μάλιστα αποθηκευμένος σε ένα τόσο ευάλωτο μέσο όπως ο δίσκος βινυλίου, θα μπορούσε να συναγωνισθεί ένα ψηφιακό μέσο αποθήκευσης, αποτελεί (μη επιστημονική) φαντασία. Ακόμα, μην ξεχνάμε και ότι οι σύγχρονοι ενισχυτές λειτουργούν ψηφιακά. Εκεί που συμφωνώ είναι στο συλλεκτικό και το συναισθηματικό μέρος.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σκάρλετ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σκάρλετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Παιδιά, όπως ξαναείπα δεν σκοπεύω να αγοράσω πικάπ για να ακούω σε καθημερινή βάση μουσική από'κει. Σύμφωνοι, είναι ευάλωτα, σύμφωνοι, ο ήχος μπορεί να μην είναι το ίδιο καλός όσο ο ψηφιακός, σύμφωνοι, είναι χρονοβόρες τέτοιες συσκευές, σύμφωνοι, ίσως θέλει λίγο παραπάνω έξοδα το πράγμα. Πέραααααααα από αυτά όμως, θα ήθελα να το αγοράσω, έτσι, για τις στιγμές που θέλω να απολαμβάνω με τον εαυτό μου. Κι ας ακούγεται χαζό. Κ Σε καμιά περίπτωση, ωστόσο, δεν υποβιβάζω τη σημερινή τεχνολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Παιδιά, όπως ξαναείπα δεν σκοπεύω να αγοράσω πικάπ για να ακούω σε καθημερινή βάση μουσική από'κει. Σύμφωνοι, είναι ευάλωτα, σύμφωνοι, ο ήχος μπορεί να μην είναι το ίδιο καλός όσο ο ψηφιακός, σύμφωνοι, είναι χρονοβόρες τέτοιες συσκευές, σύμφωνοι, ίσως θέλει λίγο παραπάνω έξοδα το πράγμα. Πέραααααααα από αυτά όμως, θα ήθελα να το αγοράσω, έτσι, για τις στιγμές που θέλω να απολαμβάνω με τον εαυτό μου. Κι ας ακούγεται χαζό. Κ Σε καμιά περίπτωση, ωστόσο, δεν υποβιβάζω τη σημερινή τεχνολογία.

Γιατι απολογείσαι βρε? Γουστο σου καπελο σου ο,τι θες να κανεις. Αλλα ενταξει, θ'ακουσεις διαφορα σε ενα φορουμ, ετσι συμβαινει συνηθως. Ο καθενας εχει τα δικα του γουστα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον Δία, το μοναδικό καλό του πικάπ είναι η νοσταλγία που βγάζει. Αν δεν είχαμε ήδη 3 πικάπ και άπειρα βινύλια βέβαια δεν υπήρχε περίπτωση να πάω να αγοράσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,008 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον Δία, το μοναδικό καλό του πικάπ είναι η νοσταλγία που βγάζει. Αν δεν είχαμε ήδη 3 πικάπ και άπειρα βινύλια βέβαια δεν υπήρχε περίπτωση να πάω να αγοράσω.
Έχω σπίτι μου πικάπ και βινύλια. Ο πατέρας μου είναι συλλέκτης πολλών πραγμάτων. Έχει ακόμα και φωνόγραφο με χωνί που λειτουργεί. Ναι, η νοσταλγία του παλιού και η μυσταγωγία της ιεροτελεστίας της χρήσης ενός πικάπ είναι πολύ ωραία, ακόμα και τα χριτς-χρατς και τα τσικ-τσικ δημιουργούν αισθησιακή ατμόσφαιρα. Όχι όμως και για μόνιμη χρήση. Θα μου άρεσε πολύ να οδηγήσω και ένα αυτοκίνητο αντίκα. Αν όμως ισχυριζόμουν ότι είναι καλύτερο από ένα σύγχρονο, δεν θα ήμουν ανόητος?


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δεν μπορεις να συγκρινεις αυτοκινιτα με pick-up... Ελεοσ δλδ!

Οσο για την ποιοτιτα, ο αναλογικος ηχος εχει πιο πραγματικη χρεια. Ωστοσω, το pick-up εχει πολυ "θορυβο" σε σχεση με ενα mp3. Και εκτος αυτου, μιλαμε για διαφορες που το αυτι του ανθρωπου σπανια και ελαχιστα αντιλαμβανετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,008 μηνύματα.
Οσο για την ποιοτιτα, ο αναλογικος ηχος εχει πιο πραγματικη χρεια. Ωστοσω, το pick-up εχει πολυ "θορυβο" σε σχεση με ενα mp3. Και εκτος αυτου, μιλαμε για διαφορες που το αυτι του ανθρωπου σπανια και ελαχιστα αντιλαμβανετε.
Παντού υπάρχει ένας μύθος. Ας δούμε λίγα πράγματα για την …καλύτερη ποιότητα ήχου του βινυλίου σε σχέση με τα ψηφιακά μέσα αποθήκευσης.
1) Αν χρησιμοποιούμε ένα πικάπ της προ-ψηφιακής εποχής και συνομήλικους δίσκους βινυλίου, πιστεύω ότι τα μειονεκτήματα είναι από όλους παραδεκτά. Αναλογική αποθήκευση, αναλογικό σήμα, αναλογική ενίσχυση. Αποτέλεσμα? Μικρές ή μεγάλες παραμορφώσεις, αναπόφευκτα χριτς-χρατς και τσικ-τσικ, πιθανές αναδράσεις κλπ. Τα μόνα θετικά που μένουν είναι το συναίσθημα της νοσταλγίας, η ομορφιά να βλέπεις το δίσκο να γυρνά και η ιεροτελεστία της αυθεντικότητας.
2) Ας πάρουμε ένα σύγχρονο ψηφιακό πικάπ. Με αυτό τα περισσότερα από τα προηγούμενα μειονεκτήματα εξαφανίζονται, εκτός αν ο δίσκος βινυλίου έχει άσκημα τραύματα. Πώς λειτουργεί το πικάπ αυτό? Παίρνει το αναλογικό σήμα από το δίσκο και το μετατρέπει σε ψηφιακό. Στη συνέχεια το περνά από φίλτρα και προγράμματα εξαλείφοντας τις ατέλειες και βελτιώνοντάς το. Δηλαδή κάνει ακριβώς όσα έχουν ήδη γίνει σε ένα CD. Ύστερα το ενισχύει, το μετατρέπει ξανά σε αναλογικό κι εμείς το ακούμε με την ψευδαίσθηση ότι έχει καλύτερη ποιότητα από το ΜΡ3.
3) Πάμε στους δίσκους βινυλίου που βγαίνουν τώρα. Πώς δημιουργούνται? Πάντως όχι με τον παλιό αναλογικό τρόπο. Πολύ απλά, η ηχογράφηση ενός τραγουδιού γίνεται ψηφιακά και όπως με βάση αυτήν γίνονται τα CD, έτσι αποθηκεύεται αναλογικά στο βινύλιο. Άρα ούτε και εδώ υπάρχει κάτι που να συνηγορεί για την καλύτερη ποιότητα ήχου, καθώς έχουμε μετατροπή επικίνδυνη για αλλοίωση.
4) Συμπέρασμα? Νομίζω προφανές. Επίσης, αυτό το “o αναλογικός ήχος έχει πιο πραγματική χροιά”, βρίσκεται μόνο στο μυαλό μας. . .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Όσοι θέλουν πραγματικά να ψάξουν για τον αναλογικό ήχο,
ας δουν εδώ https://www.aca.gr/
κάποια πράγματα από ανθρώπους που πραγματικά γνωρίζουν.

Προτείνω την παραπάνω ανάρτηση να τη δείξετε και σε αυτούς, και να περιμένετε σχόλια. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δια, ξαναδιαβασε το μηνυμα μου σε παρακαλω.
Ο αναλογικος ηχος, γενικα, εχει μια πιο πραγματικη χρεια. Δεν υπαρχουν τα τοσα φιλτρα που και μονος σου αναφερεις. Ωστοσο, το πικαπ ως μορη αναπαραγωγης, εχει πολυ "θορυβο", δηλαδη τα χριτς-χρατς κλπ που αναφερεις.

Η πρώτη κατηγορία αρχείων είναι τα Digital Master ή κύρια αντίγραφα υψηλής πιστότητας, όπου έχουμε μεγάλες συχνότητες δειγματοληψίας, μεγάλο βάθος bit και καμία συμπίεση του σήματος, εξασφαλίζοντας έτσι την μέγιστη ποιότητα του ψηφιοποιημένου ηχητικού υλικού. Η συχνότητα δειγματοληψίας και το bit depth του Digital Master ορίζεται κατά τη μετατροπή του αναλογικού ηχητικού υλικού σε ψηφιακό. Σε περίπτωση όπου η αρχική μορφή του ηχητικού
υλικού είναι ήδη ψηφιακής μορφής (π.χ. DAT) τότε η καλύτερη τακτική είναι να μην αλλάξει η δειγματοληψία της τελικής από την αρχική ψηφιακή μορφή. Δηλαδή, εάν το DAT έχει γραφτεί σε 44.1kHz 16bit τότε και το αντίστοιχο digital master θα πρέπει να είναι 44.1kHz 16bit, έτσι
ώστε να μην υπάρχουν απώλειες κατά την μετατροπή D/D.

Οι συχνοτιτες δειγματοληψιας αναφερονται στο ποσα δειγματα θα παρουμε απο το αναλογικο σημα προκειμενου να δημιουργισουμε το ψηφιακο.
Φυσικα δεν χρησιμοποιουμαι λιγα δειγματα, ωστοσο το ψηφιακο σημα δεν θα ειναι απολυτα πιστο αντιγραφο του αναλογικου, θα ειναι ενα ομαλοποιημενο σημα, με ελαχιστες διαφορες που τα αυτια των περισσοτερων απο εμας δεν την αντιλαμβανονται.

Μετα ειναι ζητημα μεσου αναπαραγωγης, οπου ενα μεσο συγχρονο στερεο ή pc θα αναπαραξουν με λιγοτερο "θορυβο" απο οτι ενα πικαπ.

Δεν υποστιριζω οτι το πικαπ εχει καλητερη ποιοτιτα, απλα απο αναλυση σηματος, ειναι πιο κοντα στην αρχικη ηχογραφιση. (μιλοντας για τα παλια παντα, τα συγχρονα εχουν προκειψη απο ψηφιακη ηχογραφιση αρα δεν εχουν διαφορα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Aυτή η διαφωνία μου θυμίζει πάρα πολύ τις συζητήσεις που άκουγα ανάμεσα σε φωτογράφους λίγα χρόνια πριν (λόγω της δουλειάς του πατέρα μου ξέρουμε πολλούς φωτογράφους). Οι μισοί λοιπόν είχαν ήδη πάρει ψηφιακές μηχανές και όταν τις έδειχναν σε αυτούς που δεν είχαν πάρει, άκουγαν σχόλια του τύπου "οι ψηφιακές δεν μπορούν να φτάσουν την ποιότητα του φιλμ" και "πετάξατε τα λεφτά σας σε βλακείες".
Ειμαι περίεργη να δω σήμερα πως δουλευουν αυτοί που υποστήριζαν τόσο την ποιότητα του φιλμ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,008 μηνύματα.
Ο αναλογικος ηχος, γενικα, εχει μια πιο πραγματικη χρεια. Δεν υπαρχουν τα τοσα φιλτρα που και μονος σου αναφερεις. Ωστοσο, το πικαπ ως μορη αναπαραγωγης, εχει πολυ "θορυβο", δηλαδη τα χριτς-χρατς κλπ που αναφερεις. ............... Μετα ειναι ζητημα μεσου αναπαραγωγης, οπου ενα μεσο συγχρονο στερεο ή pc θα αναπαραξουν με λιγοτερο "θορυβο" απο οτι ενα πικαπ. Δεν υποστιριζω οτι το πικαπ εχει καλητερη ποιοτιτα, απλα απο αναλυση σηματος, ειναι πιο κοντα στην αρχικη ηχογραφιση. (μιλοντας για τα παλια παντα, τα συγχρονα εχουν προκειψη απο ψηφιακη ηχογραφιση αρα δεν εχουν διαφορα)
Ουσιαστικά δεν διαφωνούμε σε πολλά. Να συνοψίσω?
Παλιός δίσκος + παλιό πικάπ = χάλια απόδοση
Παλιός δίσκος + σύγχρονο πικάπ = καλή απόδοση (καθώς το πικάπ βελτιώνει ψηφιακά την ποιότητα του ήχου).
Σύγχρονος δίσκος + σύγχρονο πικάπ = πολύ καλή απόδοση (αφού η αρχική πηγή του ήχου είναι ψηφιακή και το πικάπ βελτιώνει ψηφιακά τις ατέλειες του δίσκου).
Εκεί που διαφωνούμε (?) είναι:
1) Στο αν ο αναλογικός ήχος έχει πιο πραγματική χροιά (για μένα όχι, καθώς στον ψηφιακό ήχο μπορούμε να δώσουμε εμείς ότι χροιά θέλουμε, όσο "πραγματική" μας αρέσει).
2) Στην επεξεργασία του σήματος από ένα ψηφιακό πικάπ (έχω πικάπ που βελτιώνει σχεδόν κάθε ατέλεια, αλλά και αντίθετα μπορεί να προσθέσει θόρυβο και χριτς-χρατς για πιο "ρεαλιστικό" ήχο).
3) Στο ότι αυτό που τελικά ακούμε από ένα πικάπ είναι αναλογικός ήχος (μετά από τόση ψηφιακή επεξεργασία) και αν ο ήχος του πικάπ είναι καλύτερης ποιότητας από ΜΡ3 (όλα είναι στο μυαλό μας και μόνο).
Δεν μπορεις να συγκρινεις αυτοκινιτα με pick-up....
Πιστεύω ότι μπορώ να κάνω σύγκριση διαφορετικών τεχνολογιών. (Παρόμοια θα ήταν και η σύγκριση φιλμικής και ψηφιακής φωτογραφίας, όπως γράφτηκε από τη φίλη). Πάμε για τα αυτοκίνητα? Ένα αυτοκίνητο αντίκα του 1950 δεν μπορεί να συγκριθεί τεχνολογικά με ένα σύγχρονο (ελπίζω ότι εδώ όλοι συμφωνούμε). Αν όμως κατασκευάζαμε ένα σύχρονο αυτοκίνητο με εξωτερική εμφάνιση αντίκας, τότε θα μπορούσε. Το "παλιό" και το "συλλεκτικό" έχει συναισθηματική ομορφιά. Κάτι τέτοιο έχει γίνει με το βινύλιο. Κτίστηκε ολόκληρη βιομηχανία κατασκευής σύγχρονων πικάπ και δίσκων, υποστηριζόμενο από διαφήμιση που στηρίζεται στο (πραγματικό) συναίσθημα, αλλά και στο ψέμα του ..."καλύτερου" ή "πιο πραγματικόύ" ήχου του βινυλίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ενα αυτοκινιτο του 50 εχει κινιτιρα εσωτερικης καυσης, ενα αυτοκινιτο του 2010 εχει επισης κινιτιρα εσωτερικη καυσης. Δουλεβουν με βαση της ιδιες ακριβος αρχες. Αντιθετα η διαφορες αναμεσα σε ψηφιακο και αναλογικο ηχο εχουν διαφορες απο την βαση τους.


Νομιζω εχεις παραλογισει την "πραγματικη" χροια που λεω, με τον "ρεαλισμο" του χριτς-χρας που αναφερεις.
Το χριτς-χρατς ειναι "θορυβος", προκειπτει απο ατελιες και δεν ειναι επιθυμιτο. Η πραγματικη χροια που αναφερω εγω, ειναι απλος οτι ο ηχος ειναι πιο κοντα σε αυτο που ο καλητεχνης ηχογραφισε στο studio, εχει λιγοτερες διορθωσεις και το σημα ειναι πιο πιστο σε αυτο που μπορει πραγματικα να αναπαραγει καποιος χωρις ψηφιακη υποβοηθιση. Λεπτομεριες, ουσιαστικη σημασια και διαφορα δεν υπαρχει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιλενα94

Νεοφερμένος

Η Μιλενα94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλημέρα παιδια ! Εχω ενα παλιό πικ απ, ενα thorens td 165, και θέλω να αρχίσω να το χρησιμοποιώ, δεν ξέρω όμως τι καλώδιο χρειάζεται ώστε να συνδεθεί και να παίρνει ρεύμα. Για τους σχετικούς ψάχνω το λεγόμενο "power supply" και ποιο ειναι το voltage και amperage που αντιστοιχεί στο συγκεκριμένο μοντέλο... Αν ξέρει κάποιος ας με βοηθήσει .. Ευχαριστω πολυ !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Το πικάπ θέλει προσοχή, εφόσον έχει να χρησιμοποιηθεί αρκετό χρόνο.
Θα πρότεινα να το πάτε σε κάποιο κατάστημα που ειδικεύεται στον ήχο για κάποια -έστω και επιφανειακή- συντήρηση.
Εκεί θα σας δώσουν και ό,τι καλώδια χρειάζεται.

Υπάρχουν και 2 φόρουμ που μπορείτε να ρωτήσετε, και να απαντήσουν ειδικοί.
Avsite και avclub.

Υγ:
Το συγκεκριμμένο πικάπ είναι πολύ καλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos82

Νεοφερμένος

Ο Nikos82 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλημέρα. Πρόκειται να αγοράσω ένα πικαπ, αλλά πρέπει να πάρω ένα οικονομικό, λόγω οικονομικών δυσκολιών. Βρήκα δυο και θέλω τη γνώμη σας για το ποιο απο τα δυο είναι καλύτερο. Το ένα είναι το OMNITRONIC BD- 1320 και το άλλο είναι το SHERWOOD PM 9805. Δεν είμαι συλλέκτης ακριβών βινυλίων. Απλά το θέλω για οικιακή χρήση. Ποιό απο τα δυο είναι καλύτερο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.

staza13

Νεοφερμένος

Η staza13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Καλησπέρα! Γνωρίζετε πού μπορώ να βρω ανταλλακτικά για πικαπ? Έσπασε η άκρη της βελόνας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

staza13

Νεοφερμένος

Η staza13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Καλησπέρα! Γνωρίζετε πού μπορώ να βρω ανταλλακτικά για πικαπ? Έσπασε η άκρη της βελόνας...
κανείς ρε παιδιά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,008 μηνύματα.
Καλησπέρα! Γνωρίζετε πού μπορώ να βρω ανταλλακτικά για πικαπ? Έσπασε η άκρη της βελόνας...
Βάλε στο φίλο μας το Γκούγκλη "πικάπ ανταλλακτικά".


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aba

Τιμώμενο Μέλος

Η Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,255 μηνύματα.
Αν μένεις Θεσσαλονίκη, θυμάμαι στη Ναυαρίνου υπήρχε ένα μαγαζί που και πουλούσε πικάπ και επισκεύαζε. Για Αθήνα ή άλλες πόλεις δεν γνωρίζω! :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top