Να μείνεις ή να φύγεις από την Ελλάδα;

Να μείνεις η να φύγεις από την Ελλάδα;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 12)
  • Συμφωνώ με την μετανάστευση

    Ψήφοι: 10 83.3%
  • Διαφωνώ με την μετανάστευση

    Ψήφοι: 1 8.3%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 8.3%

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ναι οι χαρακτηρισμοι μας πειραξαν. Οχι οταν κάποιοι φευγουνε νυχτα επειδη έχουν φτάσει 30 και δεν έχουν μάθει να κινούνται. Μεινε στους χαρακτηρισμους εσυ :D
Εσύ γιατί δεν πας στο εξωτερικό δηλαδή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Υπάρχουν 2 είδη «καλής ζωής»:

Α) σπουδαζεις κάτι καλο,βγαινεις έξω , βγάζεις ++3000€ , ζεις σε πιο πολιτισμένο περιβάλλον (από αποψη συμπεριφοράς , νοοτροπίας κλπ) , έχεις δυνατότητες αγορά ακινήτου , ταξιδιών, επαγγελματικης ανελιξησ ,και άλλων ανέσεων ζωής , αλλά ξοδεύεις τα 3/4 της ζωής σου δουλεύοντας.

Β) μενεις στο χωριο/επαρχία ή στις μεγαλουπόλεις της Ελλάδας( μ ο, τι αυτο συνεπάγεται σ αποψη νοοτροπίας και καθημερινότητας) , βγάζεις στην καλύτερη 1000-1200€, έχεις περιορισμένες ανέσεις , μαζεύεις λεφτα για ένα Fiat του 2008 ή για κανα «ταξίδι στο εξωτερικό» (να σαι και μοντέρνος Νεοελλην) , διασκεδάζεις στα ελληνικα κλαμπ και περνας τις Κυριακές και τις γιορτες παραδοσιακα στο χωριο.
Τονίζω, τα 1000-1200 στην καλύτερη, για τους λίγους.

Καθένας διαλέγει Κ επιλέγει ο,τι θέλει, δεν υπάρχει σωστά/λαθος.

Προσωπικά , θεωρω ότι επιλέγοντας την 2 κατηγορία , επιλέγεις την μετριότητα , γι αυτο επέλεξα να φύγω και έξω.


Συμφωνώ απόλυτα.Αυτο ειπα και στον hack που είπε ζεις με 1.400€.Το θέμα είναι να ζω μόνο η να κάνω κι πράγματα που θέλω;Και αφού στο εξωτερικό (στη Γερμανία για έμενα) μπορώ να παίρνω 2.000+ παραπάνω γιατί να κάτσω εδώ;Για να λέω ότι αγαπώ την Ελλαδα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα.Αυτο ειπα και στον hack που είπε ζεις με 1.400€.Το θέμα είναι να ζω μόνο η να κάνω κι πράγματα που θέλω;Και αφού στο εξωτερικό (στη Γερμανία για έμενα) μπορώ να παίρνω 2.000+ παραπάνω γιατί να κάτσω εδώ;Για να λέω ότι αγαπώ την Ελλαδα;


Με 1.400,00 ευρώ δεν ζεις μόνο :/
Κανεις πολλά που θες και ταξιδια και αλλά αρκεί να ξερεις να περνάς ομορφα.
Αν δεν ξερεις, δεν παιρνας ομορφα ούτε με τα διπλάσια ούτε με τα τριπλάσια.
Αλλά οκ, σχετικό είναι αυτό.
Εν πάσει περιπτώσει, Φώτη πως σκοπεύεις να κινηθείς μιας και θες να φύγεις; Τι σπουδάζεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Με 1.400,00 ευρώ δεν ζεις μόνο :/
Κανεις πολλά που θες και ταξιδια και αλλά αρκεί να ξερεις να περνάς ομορφα.
Αν δεν ξερεις, δεν παιρνας ομορφα ούτε με τα διπλάσια ούτε με τα τριπλάσια.
Αλλά οκ, σχετικό είναι αυτό.
Εν πάσει περιπτώσει, Φώτη πως σκοπεύεις να κινηθείς μιας και θες να φύγεις; Τι σπουδάζεις;


Έχω περάσει οικονομικό Πάτρας όμως ξαναδίνω φέτος για Αθήνα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,962 μηνύματα.
Έχω περάσει οικονομικό Πάτρας όμως ξαναδίνω φέτος για Αθήνα!


Και εγω ειχα δωσει τοτε δευτερη φορά φωτη την πρωτη ειχα περάσει σε ενα πιο χαμηλοβαθμο ΑΕΙ αλλα ειχα πάρει υποτροφια. Μην ρωτησεις που πηγε. Πάντως οχι σε προκαταβολη για το αμάξι ΣΥΜΦΩΝΑ με τους σωστους κανονες της αποταμιευσης :D

τα μισα τα έδωσα για να βγάλω διπλωμα και τα άλλα τα έφαγα σε διασκέδαση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Έχω περάσει οικονομικό Πάτρας όμως ξαναδίνω φέτος για Αθήνα!


Καλή επιτυχία από καρδιάς!
Να πετύχεις όλους σου τους στόχους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Καλή επιτυχία από καρδιάς!
Να πετύχεις όλους σου τους στόχους.


Ευχαριστώ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,962 μηνύματα.
Εσύ γιατί δεν πας στο εξωτερικό δηλαδή;


Προσωπικες κουβέντες αυτές. Σόρρυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συμφωνώ απόλυτα.Αυτο ειπα και στον hack που είπε ζεις με 1.400€.Το θέμα είναι να ζω μόνο η να κάνω κι πράγματα που θέλω;Και αφού στο εξωτερικό (στη Γερμανία για έμενα) μπορώ να παίρνω 2.000+ παραπάνω γιατί να κάτσω εδώ;Για να λέω ότι αγαπώ την Ελλαδα;

Ρε Φώτη, να μιλάμε και λίγο σοβαρά. 2 και 3 και 4 χιλιάρικα στη Γερμανία θα πάρεις αν έχεις τα προσόντα για 2 και 3 και 4 χιλιάρικα. Αλλιώς θα πάρεις τα αντίστοιχα των 500 ευρώ που θα έπαιρνες και εδώ.
Λες και δεν υπάρχει φτώχεια στη Γερμανία, είναι η Γη της επαγγελίας. Έχεις δει φτωχό Γερμανό;
Αν μαζέψεις τα μπογαλάκια σου σήμερα και πας αύριο Γερμανία, πόσα νομίζεις θα πάρεις;

Δηλαδή είναι τραγελαφικά τα ποσά για τα οποία μιλάμε. Μη γενικεύετε. Πείτε ότι εσείς δεν θα μπορούσατε να ζήσετε με 1000 ευρώ επειδή έχετε Χ απαιτήσεις. Απόλυτα δεκτό. Όχι ότι δεν ζεις γενικά. Ζεις και παραζείς με πολύ λιγότερα. Ξαναλέω, είναι οριακά προκλητικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,962 μηνύματα.
Ρε Φώτη, να μιλάμε και λίγο σοβαρά. 2 και 3 και 4 χιλιάρικα στη Γερμανία θα πάρεις αν έχεις τα προσόντα για 2 και 3 και 4 χιλιάρικα. Αλλιώς θα πάρεις τα αντίστοιχα των 500 ευρώ που θα έπαιρνες και εδώ.
Λες και δεν υπάρχει φτώχεια στη Γερμανία, είναι η Γη της επαγγελίας. Έχεις δει φτωχό Γερμανό;
Αν μαζέψεις τα μπογαλάκια σου σήμερα και πας αύριο Γερμανία, πόσα νομίζεις θα πάρεις;

Δηλαδή είναι τραγελαφικά τα ποσά για τα οποία μιλάμε. Μη γενικεύετε. Πείτε ότι εσείς δεν θα μπορούσατε να ζήσετε με 1000 ευρώ επειδή έχετε Χ απαιτήσεις. Απόλυτα δεκτό. Όχι ότι δεν ζεις γενικά. Ζεις και παραζείς με πολύ λιγότερα. Ξαναλέω, είναι οριακά προκλητικό.


Προκλητικο ειναι για τους φθονερους τύπους! Εμεις ομως που δεν ειμαστε αναγνωριζουμε οτι κάποιος ταλαντουχος μπορει και πρέπει να διεκδικησει περισσοτερα δεν το βλέπουμε ως προκλητικο εννοειται. Ετσι για να μιλησουμε και λιγο σοβαρα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
O λόγος που ο βασικός μισθός στην Ελλάδα είναι χαμηλός είναι εξαιτίας των παροχών που προσφέρονται από το κράτος. Ασφάλεια υγείας από το πρώτο ευρώ, κοινωνική σύνταξη, παροχές υγείας, δωρεάν τριτοβάθμια εκπαίδευση, επίδομα ενοικίου, επίδομα θέρμανσης κ.λπ., δώρων χριστουγέννων, διακοπών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Ρε Φώτη, να μιλάμε και λίγο σοβαρά. 2 και 3 και 4 χιλιάρικα στη Γερμανία θα πάρεις αν έχεις τα προσόντα για 2 και 3 και 4 χιλιάρικα. Αλλιώς θα πάρεις τα αντίστοιχα των 500 ευρώ που θα έπαιρνες και εδώ.
Λες και δεν υπάρχει φτώχεια στη Γερμανία, είναι η Γη της επαγγελίας. Έχεις δει φτωχό Γερμανό;
Αν μαζέψεις τα μπογαλάκια σου σήμερα και πας αύριο Γερμανία, πόσα νομίζεις θα πάρεις;

Δηλαδή είναι τραγελαφικά τα ποσά για τα οποία μιλάμε. Μη γενικεύετε. Πείτε ότι εσείς δεν θα μπορούσατε να ζήσετε με 1000 ευρώ επειδή έχετε Χ απαιτήσεις. Απόλυτα δεκτό. Όχι ότι δεν ζεις γενικά. Ζεις και παραζείς με πολύ λιγότερα. Ξαναλέω, είναι οριακά προκλητικό.
Μα και φυσικά θα έχω προσόντα.Θα έχω το πτυχίο,το μεταπτυχιακό μου μιλάω Αγγλικά,Γαλλικά,Γερμανικά (κάνω 2 χρόνια) και έχω και ένα πολύ δυνατός πολύτιμοι λύκειου (19.4)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προκλητικο ειναι για τους φθονερους τύπους! Εμεις ομως που δεν ειμαστε αναγνωριζουμε οτι κάποιος ταλαντουχος μπορει και πρέπει να διεκδικησει περισσοτερα δεν το βλέπουμε ως προκλητικο εννοειται. Ετσι για να μιλησουμε και λιγο σοβαρα :P
Το θέμα ξέρεις ποιο είναι; Το ποσοστό% των ανθρώπων που είναι πραγματικά ταλαντούχοι και αξιοι τέτοιων μισθών και αυτών που πιστεύουν ότι είναι ταλαντούχοι και αξίζουν τέτοιους μισθούς απέχουν περίπου μονάδα.

Μα και φυσικά θα έχω προσόντα.Θα έχω το πτυχίο,το μεταπτυχιακό μου μιλάω Αγγλικά,Γαλλικά,Γερμανικά (κάνω 2 χρόνια) και έχω και ένα πολύ δυνατός πολύτιμοι λύκειου (19.4)!
Άμα πας και τους δείξεις απολυτήριο λυκείου σε συνέντευξη για θέση που δίνει χιλιάρικα, δεν θέλω να σε στεναχωρέσω αλλά μάλλον θα βάλουν τα γέλια τα παιδιά του hr...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,962 μηνύματα.
Το θέμα ξέρεις ποιο είναι; Το ποσοστό% των ανθρώπων που είναι πραγματικά ταλαντούχοι και αξιοι τέτοιων μισθών και αυτών που πιστεύουν ότι είναι ταλαντούχοι και αξίζουν τέτοιους μισθούς απέχουν περίπου μονάδα.

Το θεμα ειναι οτι μερικοι και μερικές ειστε ζηλιάρηδες :P γιατι μηπως εμένα δεν με κρινατε το καλοκαιρι που εγραφα για τις γνωριμιες εβγαινες εσυ και έλεγες πολυ ανασφαλης και κομπλεξικος ο Ντεβιλ κάθεται και γράφει για τις γνωριμιες του.

Τα ξέχασα νομιζεις; και σημειωτεον χωρις να σε ενοχλησω εσενα προσωπικά κάπου.

Οποτε το συμπέρασμα που βγαινει ειναι το εξης

οταν εμφανιζεσαι στο κοσμο και δειχνεις τα προτερηματα και τα ταλέντα σου δημιουργεις ολων των ειδων τις αντιπάθειες!

Για αυτο Φωτη μη μασάς το πάν ειναι να έχεις θέληση και να εισαι καλος στη δουλειά σου άστους να λένε εδω τα δικά τους! Και ειναι και μάγκας οποιος έφυγε έξω και βρηκε την άκρη μακρυα απο μπαρμπάδια και συμπεθέρια και γονεις και ολων των ειδων τις προκαταληψεις και τις ιδέες του στενου οικογενειακου κύκλου.


Καλοι και άγιοι οι γονεις ... αλλα πρέπει καθενας να χαράξει τη δική του πορεια απο μια ηλικια και μετά.


Τελεια , παύλα.-


Τιθεται σφραγιδα και υπογραφη Devil.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το θεμα ειναι οτι μερικοι και μερικές ειστε ζηλιάρηδες :P γιατι μηπως εμένα δεν με κρινατε το καλοκαιρι που εγραφα για τις γνωριμιες εβγαινες εσυ και έλεγες πολυ ανασφαλης και κομπλεξικος ο Ντεβιλ κάθεται και γράφει για τις γνωριμιες του.

Τα ξέχασα νομιζεις; και σημειωτεον χωρις να σε ενοχλησω εσενα προσωπικά κάπου.

Οποτε το συμπέρασμα που βγαινει ειναι το εξης

οταν εμφανιζεσαι στο κοσμο και δειχνεις τα προτερηματα και τα ταλέντα σου δημιουργεις ολων των ειδων τις αντιπάθειες!

Για αυτο Φωτη μη μασάς το πάν ειναι να έχεις θέληση και να εισαι καλος στη δουλειά σου άστους να λένε εδω τα δικά τους!

Τώρα με προκαλείς να συνεχίσω το οφφ τοπικ απλά να ξέρεις ότι με αυτό το ποστ σου απλά με επιβεβαιώνεις...
Δεν νομίζω ότι έχω κάτι να ζηλέψω δόξα τω θεώ καλά τη βγάζω. Λίγη ταπεινοφροσύνη δεν βλάπτει, δεν είσαι η αυθεντία εδώ μέσα.

Ο Φώτης αν δεν συμφωνούσε μαζί σου θα του έλεγες κι εσύ ότι τόση ώρα γράφει φαντασιώσεις και όχι ρεαλιστικά πράγματα. Έχει πηδήξει πανελλήνιες, σχολή, μεταπτυχιακό, γλώσσες (γιατί το να θεωρείς ότι μιλάς μια γλώσσα που κάνεις μαθήματα 2 χρόνια είναι λίγο αστείο) και έχει φτάσει στο να θεωρεί ότι θα είναι και πολυζητητος στην αγορά εργασίας. Μακάρι κάποτε να είναι και του το εύχομαι. Μέχρι τότε λίγο ηρεμία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,962 μηνύματα.
Το θέμα ξέρεις ποιο είναι; Το ποσοστό% των ανθρώπων που είναι πραγματικά ταλαντούχοι και αξιοι τέτοιων μισθών και αυτών που πιστεύουν ότι είναι ταλαντούχοι και αξίζουν τέτοιους μισθούς απέχουν περίπου μονάδα.


Άμα πας και τους δείξεις απολυτήριο λυκείου σε συνέντευξη για θέση που δίνει χιλιάρικα, δεν θέλω να σε στεναχωρέσω αλλά μάλλον θα βάλουν τα γέλια τα παιδιά του hr...


Άστους να λένε βρε τα δικά τους εδω!!!! Θα τα πουμε κανα καλοκαιρακι πες της , αμα την συναντησεις τυχαια κάπου έξω βγες απο το SUV βγαλε το γυαλι .... συστησε και την δικιά σου και μετά απο λιγο πές και ενα "σορρυ λιγο αλλα βιάζομαι ε..."

μονο αυτες θα πουλάνε μουρη;;; ηρθε και η δική μας η σειρά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Το θέμα ξέρεις ποιο είναι; Το ποσοστό% των ανθρώπων που είναι πραγματικά ταλαντούχοι και αξιοι τέτοιων μισθών και αυτών που πιστεύουν ότι είναι ταλαντούχοι και αξίζουν τέτοιους μισθούς απέχουν περίπου μονάδα.


Άμα πας και τους δείξεις απολυτήριο λυκείου σε συνέντευξη για θέση που δίνει χιλιάρικα, δεν θέλω να σε στεναχωρέσω αλλά μάλλον θα βάλουν τα γέλια τα παιδιά του hr...


Επειδή μάλλον δεν γνωρίζεις στον θείο μου ζήτησαν τα πάντα.Εξαλου και αυτό ένα προσόν είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,962 μηνύματα.
Τώρα με προκαλείς να συνεχίσω το οφφ τοπικ απλά να ξέρεις ότι με αυτό το ποστ σου απλά με επιβεβαιώνεις...
Δεν νομίζω ότι έχω κάτι να ζηλέψω δόξα τω θεώ καλά τη βγάζω. Λίγη ταπεινοφροσύνη δεν βλάπτει, δεν είσαι η αυθεντία εδώ μέσα.

Ο Φώτης αν δεν συμφωνούσε μαζί σου θα του έλεγες κι εσύ ότι τόση ώρα γράφει φαντασιώσεις και όχι ρεαλιστικά πράγματα. Έχει πηδήξει πανελλήνιες, σχολή, μεταπτυχιακό, γλώσσες (γιατί το να θεωρείς ότι μιλάς μια γλώσσα που κάνεις μαθήματα 2 χρόνια είναι λίγο αστείο) και έχει φτάσει στο να θεωρεί ότι θα είναι και πολυζητητος στην αγορά εργασίας. Μακάρι κάποτε να είναι και του το εύχομαι. Μέχρι τότε λίγο ηρεμία.


Επιβεβαιωνω οτι σας ενοχλει κάποιος να μιλάει για τα κατορθωματα και τις φιλοδοξιες του. Η διαφορα ειναι οτι αυτος οπως και εγω μιλάμε για τον εαυτο μας ενω ολοι εσεις (οσοι κράζετε και κρινετε) μιλάτε για τους άλλους. Ποτε δεν έχω αρπαχτει με κάποιον επειδη μπηκε εδω μέσα και έγραψε τα κατορθωματα ή τις επιτυχιες του!

Εσεις θα μας πειτε να ηρεμησουμε; ο καθενας ας κανει κουμάντο και να βάζει ορους στη δική του ζωη οχι στους άλλους. Εμας αυτη ειναι η γραμμή μας και οποιος θέλει ακολουθει! Ο Φωτης συμφωνει με τη λογική του νικητη αρα συμφωνει και μαζι μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Προκλητικο ειναι για τους φθονερους τύπους! Εμεις ομως που δεν ειμαστε αναγνωριζουμε οτι κάποιος ταλαντουχος μπορει και πρέπει να διεκδικησει περισσοτερα δεν το βλέπουμε ως προκλητικο εννοειται. Ετσι για να μιλησουμε και λιγο σοβαρα :P
Στην Ελλάδα της κρίσης δεν είναι απλά προκλητικό, ανεπίτρεπτο είναι. Δεν θα πιάσουμε κουβέντα για να πούμε τι θα έπρεπε να γίνει ώστε να αυξηθεί το επίπεδο ζωής, μισθών κτλ καθώς αυτό δεν είναι το θέμα του συγκεκριμένου νήματος. Αλλά να λες ότι με καθαρά 1000 ευρώ στην Ελλάδα ΔΕΝ ζεις είναι ανέκδοτο. Αν εσύ θες βίλες, ταξίδια κάθε ΣΚ, πολυτελές αμάξι και να βγαίνεις κάθε μέρα όχι δεν φτάνουν. Αν ξες να περνάς καλά πιο οικονομικά και να κάνεις αποταμίευση μια χαρά ζεις και ταξιδάκια μπορείς να πας. Αλλά όταν μένεις σε μια χώρα με τέτοια ανεργία πες σε έναν άνθρωπο που τη βγάζει με 500 ευρώ (ναι υπάρχουν και αυτοί) σαν κλαμένο γατάκι ότι δεν σε φτάνει το χιλιάρικο έχει το οκ να σε φτύσει στη μούρη και λίγα λέω.
Εν τέλει οι δρόμοι είναι ανοιχτοί και τα σκυλιά δεμένα. Στην ΕΕ είμαστε μπορείς να μετακινηθείς εύκολα σε πολλές χώρες χωρίς κανένα πρόβλημα. Όποιος μπορεί να πάει να βγάλει έξω 3+ χιλιάρικα μακάρι να το κάνει και να ζει όπως ονειρεύεται. Αλλά αυτό δεν έχει καμία απολύτως σχέση με αυτό που ανέφερες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,962 μηνύματα.
Στην Ελλάδα της κρίσης δεν είναι απλά προκλητικό, ανεπίτρεπτο είναι. Δεν θα πιάσουμε κουβέντα για να πούμε τι θα έπρεπε να γίνει ώστε να αυξηθεί το επίπεδο ζωής, μισθών κτλ καθώς αυτό δεν είναι το θέμα του συγκεκριμένου νήματος. Αλλά να λες ότι με καθαρά 1000 ευρώ στην Ελλάδα ΔΕΝ ζεις είναι ανέκδοτο. Αν εσύ θες βίλες, ταξίδια κάθε ΣΚ, πολυτελές αμάξι και να βγαίνεις κάθε μέρα όχι δεν φτάνουν. Αν ξες να περνάς καλά πιο οικονομικά και να κάνεις αποταμίευση μια χαρά ζεις και ταξιδάκια μπορείς να πας. Αλλά όταν μένεις σε μια χώρα με τέτοια ανεργία πες σε έναν άνθρωπο που τη βγάζει με 500 ευρώ (ναι υπάρχουν και αυτοί) σαν κλαμένο γατάκι ότι δεν σε φτάνει το χιλιάρικο έχει το οκ να σε φτύσει στη μούρη και λίγα λέω.
Εν τέλει οι δρόμοι είναι ανοιχτοί και τα σκυλιά δεμένα. Στην ΕΕ είμαστε μπορείς να μετακινηθείς εύκολα σε πολλές χώρες χωρίς κανένα πρόβλημα. Όποιος μπορεί να πάει να βγάλει έξω 3+ χιλιάρικα μακάρι να το κάνει και να ζει όπως ονειρεύεται. Αλλά αυτό δεν έχει καμία απολύτως σχέση με αυτό που ανέφερες.


Ακριβως επειδη έχει την νοοτροπια του κλαμενου γατιού η ζωη τον έχει βάλει στην θέση αυτη. Καλυτερα να φτυσει πρώτα τον εαυτο του και μετά εμενα. Γιατι ο καθενας τελικα παιρνει αυτο που του αξιζει σε αυτη τη ζωή. Σκληρο ε;

Απεναντιας πραγματικο 100% ετσι πιστευα και εγω και λυπουμουν κάποιος με παράδειγμα προσφατο εναν γνωστο μου που έλεγε οτι έχει φτασει 30 χρονων και δεν το έχει με τις γυναικες και οτι έχει χάσει το τρένο και άλλα τέτοια. Στην αρχη νομιζα πως φταινε οι συγκυριες και οι γυναικες αλλα μετά κατάλαβα .... οτι ειχε κάποια κουσουρια στην προσωπικοτητα του τα οποια επηρέασαν τελικά και διέλυσαν και την προσωπική μας φιλια.

Ηταν συμφεροντολογος - ευθυνοφοβος - καρμιρης και μιζερος και βεβαια δεν προσπαθουσε ποτέ να γνωρισει κάποια. Απλα περιμενε να έρθει η άλλη. Αυτα δεν γινονται ουτε στον Μπράτ Πιτ ποσο μάλλον σε αυτον.

Μπορει να κατηγορουμε τους άλλους για τα προβληματα μας αλλα συχνα πηγάζουν απο εμάς τους ιδιους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top