Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Έφτιαξα χτες τυροπιτάκια και επειδή είχαν τεράστια επιτυχία -δεν έμεινε κανένα :upside:- είπα να μοιραστώ την πανεύκολη αυτή συνταγή μαζί σας.


Τυροπιτάκια


Υλικά για τη ζύμη (που κάθε σπίτι έχει):
1/2 κιλό αλεύρι
1 αυγό
1 γιαούρτι
λίγο λάδι (δεν το μέτρησα :P)
αλάτι

Τη διαδικασία λίγο πολύ τη γνωρίζετε. Απλά τα ανακατεύετε και ζυμώνετε μέχρι να μην κολλάει η ζύμη στα χέρια σας. Αν κολλάει προσθέστε λίγο αλεύρι ή λάδι.


Υλικά για τη γέμιση (που καθε σπίτι έχει)
300 γρ φέτα (ή ό,τι άλλο τυρί θέτε)
2 αυγά
λίιιιγο γάλα
πιπέρι
(προαιρετικά βάζετε άνιθο ή μαϊντανό. εγώ χτες δεν έβαλα γιατί δεν ήξερα αν αρέσει σε όλους)

Απλώνετε τη ζύμη περίπου στο μέγεθος της διαμέτρου μιας κούπας, βάζετε λίγη από τη γέμιση που ετοιμάσατε και το διπλώνετε σε σχήμα μισοφέγγαρου.
Αφού τα βάλετε όλα στο ταψί τα αλοίφετε με αυγό από πάνω.
Θέλουν κανα 20λεπτο και είναι έτοιμα!:D


*Οι δοσολογίες είναι για ένα ταψί τυροπιτάκια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitral

Δραστήριο μέλος

Η dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 413 μηνύματα.
Έφτιαξα χτες τυροπιτάκια και επειδή είχαν τεράστια επιτυχία -δεν έμεινε κανένα :upside:- είπα να μοιραστώ την πανεύκολη αυτή συνταγή μαζί σας.


Τυροπιτάκια

Υλικά για τη ζύμη (που κάθε σπίτι έχει):
1/2 κιλό αλεύρι
1 αυγό
1 γιαούρτι
λίγο λάδι (δεν το μέτρησα :P)
αλάτι

Τη διαδικασία λίγο πολύ τη γνωρίζετε. Απλά τα ανακατεύετε και ζυμώνετε μέχρι να μην κολλάει η ζύμη στα χέρια σας. Αν κολλάει προσθέστε λίγο αλεύρι ή λάδι.


Υλικά για τη γέμιση (που καθε σπίτι έχει)
300 γρ φέτα (ή ό,τι άλλο τυρί θέτε)
2 αυγά
λίιιιγο γάλα
πιπέρι
(προαιρετικά βάζετε άνιθο ή μαϊντανό. εγώ χτες δεν έβαλα γιατί δεν ήξερα αν αρέσει σε όλους)

Απλώνετε τη ζύμη περίπου στο μέγεθος της διαμέτρου μιας κούπας, βάζετε λίγη από τη γέμιση που ετοιμάσατε και το διπλώνετε σε σχήμα μισοφέγγαρου.
Αφού τα βάλετε όλα στο ταψί τα αλοίφετε με αυγό από πάνω.
Θέλουν κανα 20λεπτο και είναι έτοιμα!:D


*Οι δοσολογίες είναι για ένα ταψί τυροπιτάκια.


πολυ απλο φαινεται....κι εγω ειμαι για τα δυσκολα πλασμενη!:P
τελος παντων θα το δοκιμασω........αν ειμαι ζωντανη απο δευτερα θα σου πω αν πετυχε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
πολυ απλο φαινεται....κι εγω ειμαι για τα δυσκολα πλασμενη!:P
τελος παντων θα το δοκιμασω........αν ειμαι ζωντανη απο δευτερα θα σου πω αν πετυχε!
Απλό είναι αλλά είναι και φασαριόζικο.
Όπως και να χει πάντως τα προτιμώ από τα έτοιμα.
Good luck :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top