Αγιες μέρες και εξευτελισμός

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
  • Μας κάνετε πλύση εγκεφάλου στο σχολείο για να ασπαστούμε τη θρησκεία σας (και μην μου πεις για εξαίρεση απο το μάθημα των θρησκευτικών διότι πρώτον αν ο γονιός είναι χριστιανός δεν υπάρχει περίπτωση να το επιτρέψει και δεύτερον δεν θέλω να σκεφτώ πως θα το αντιμετωπίσουν τα υπόλοιπα "καλά χριστιανόπουλα")
  • Οι εκπρόσωποι της θρησκείας σας επεμβαίνουν στις υποθέσεις του κράτους, οι οποίες επηρεάζουν και εμάς τους άθεους
Κατα τα άλλα, όχι δεν ενοχλείτε καθόόοοολου τους άθεους :rolleyes:

Και μόνο αυτά τα λένε όλα:/:
Η πλύση εγκεφάλου από τη στιγμή που γενιόμαστε θεωρείται δεδομένη και θεμιτή, το να πει κάποιος τη γνώμη του για κάτι που είναι εμφανέστατο ψέμα με βάση την κοινή λογική είναι εξευτελισμός:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Εκτός του ότι θα μπορούσα να σου απαντήσω...κι εσείς γιατί μου τη σπάτε τις υπόλοιπες 325:)...να σου πω ότι αν νοιώθεις χριστιανή 40 μέρες το χρόνο ΔΕΝ είσαι καλή χριστιανή!:)

Οι "καλοί" χριστιανοί νηστεύουν πάνω από 200 μέρες το χρόνο και είναι ευλαβείς ΟΛΕΣ τις 365!

Εδώ θα σου πώ ότι αυτές οι 40 ειναι γολγοθάς για τον χριστιάνισμό, απλά ειναι σαν να θρηνουμε τον άνθρωπο που ήρθε στην γή για τον βάναυσο θάνατό του, αυτό ειναι οι 40 μέρες είναι ο θάνατος ενώς δικού μας ανθρώπου και όταν χάνετε τον θρηνείς, όσο για τις μέρες χριστιανός ειναι αυτός που πιστέυει με την ψυχή του νυστέυω μια ευδομάδα ακόμα και το λάδι, τα πάντα άλλα εκκλησία δεν έχω πάει ακόμα όχι γιατί δεν ειμαι καλή χριστιανή άλλα ειμαι άνθρωπός που πάει για την λειτουργία και όχι για να συζητήσω τι έβαλε ή τάδε στην εκλησία;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
  • Δεν υπάρχει στην Ελλάδα πολιτική ταφή ούτε καύση των νεκρών
  • Ο ρομαντικός γάμος έχει γίνει συνώνυμο του χριστιανικού γάμου, δεν μπορείς να κάνεις μια τελετή γάμου ουδέτερη θρησκευτικά, είτε πρέπει να είναι χριστιανική, είτε ξερές υπογραφές στο δημαρχείο

εντελώς ενημερωτικά, μπορώ μετα βεβαιότητας να σου πω ότι τα δυο παραπάνω ΔΕΝ ισχυουν

το πρώτο το έχω πολύ προσφατο
ΓΙΝΕΤΑΙ πολιτική ταφή. Κοινώς χωρίς να ψάλει ο παπάς τον νεκρό, χωρίς να πάει εκκλησία... απευθείας να μπει στο χώμα.

Το δεύτερο... επίσης γινεται αν γουσταρεις κι έχεις το κέφι και το μεράκι
Πας μόνη σου με τον καλό σου και δυο μαρτυρες στο δημαρχείο, βάζεις τις ξερές υπογραφες και μετα ΟΡΓΑΝΩΝΕΙΣ οπου κι οπως γουσταρεις κι αγαπας μια τελετή με όλη τη ροματζάδα! ;)


Για όλα τα υπόλοιπα... έχεις δίκιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ok παιδιά λάθος μου αυτό περι πολιτικής ταφής και χαίρομαι ιδιαίτερα που έκανα λάθος στο συγκεκριμένο! :D (δεν θα με φάνε τα σκυλιά τελικά :P)
Όσο για το γάμο, το να έχει τελεστεί ουσιαστικά ο γάμος και να κάνω κάτι σαν "πάρτυ" μετά, μάλλον "πάρτυ γάμου" θα το χαρακτήριζα και όχι γάμο. Ο γάμος σημαίνει οτι την ίδια στιγμή με την τελετή διαικπεραιώνεται και το νομικόν του θέματος.
Μάνια, εσύ μπορεί να μην είσαι ρατσίστρια απέναντι στους άθεους, πολλοί ομόθρησκοι σου όμως είναι. Οφείλω να ομολογήσω πάντως οτι όσοι χρησιμοποιούν αρκετά το διαδίκτυο έχω διαπιστώσει οτι είναι γενικά πιο ανεκτικοί απέναντι σε διαφορετικές θρησκείες ή απουσία αυτών (αγνωστικισμός, αθεΐα). Αντιθέτως, οι άνθρωποι που δεν χρησιμοποιούν το διαδίκτυο είναι πολύ πιο ρατσιστές μιας και είναι κάτι που δεν το έχουν συνηθίσει. Αλήθεια Μάνια, για τη λίστα που έγραψα δεν έχεις να απαντήσεις κάτι άλλο;
Πειρατή, εσύ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Για ποια λίστα λες, δεν κατάλαβα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Όσο για το γάμο, το να έχει τελεστεί ουσιαστικά ο γάμος και να κάνω κάτι σαν "πάρτυ" μετά, μάλλον "πάρτυ γάμου" θα το χαρακτήριζα και όχι γάμο. Ο γάμος σημαίνει οτι την ίδια στιγμή με την τελετή διαικπεραιώνεται και το νομικόν του θέματος.

εδώ θα σου πω μια συνταρακτική λεπτομέρεια που θα σε σοκάρει :P
Ακόμα και στον θρησκευτικό γάμο... η εκκλησία κι όοοολο το σκηνικό, πάρτυ είναι....
Με το που τελειώνει ο γάμος και χαιρετήσεις και τους καλεσμένους σου...
ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΝΟΜΙΜΑ παντρεμένος :P
Πρέπει να πας τα χαρτιά που υπέγραψες μαζί με τον σύντροφο σου και τους κουμπάρους, στην ενορία της περιοχής σου και να τα καταθέσεις...
Αν δεν τα πας στο χρονικό διάστημα που πρέπει (νομίζω 30 μέρες) δεν υφίστατε γάμος... είναι άκυρος ;)

ΑΡΑ..... ?? ;)
Το νομικό μέρος του ζητήματος, ΟΥΔΕΜΙΑ σχέση έχει με την ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ τελετή ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soydelsur

Δραστήριο μέλος

Η soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 573 μηνύματα.
εδώ θα σου πω μια συνταρακτική λεπτομέρεια που θα σε σοκάρει :P
Ακόμα και στον θρησκευτικό γάμο... η εκκλησία κι όοοολο το σκηνικό, πάρτυ είναι....
Με το που τελειώνει ο γάμος και χαιρετήσεις και τους καλεσμένους σου...
ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΝΟΜΙΜΑ παντρεμένος :P
Πρέπει να πας τα χαρτιά που υπέγραψες μαζί με τον σύντροφο σου και τους κουμπάρους, στην ενορία της περιοχής σου και να τα καταθέσεις...
Αν δεν τα πας στο χρονικό διάστημα που πρέπει (νομίζω 30 μέρες) δεν υφίστατε γάμος... είναι άκυρος ;)

ΑΡΑ..... ?? ;)
Το νομικό μέρος του ζητήματος, ΟΥΔΕΜΙΑ σχέση έχει με την ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ τελετή ;)

Κατάλαβα..τελείως γραφειοκατία η φάση...

Να ρωτήσω 2 πράγματα?
Αν έστω και ο ένας απο τους δύο παντρεύεται στην ενορία του?? αυτόματα δεν ισχύει ο γάμος?:/:
Για να γίνουν όλα αυτα, δεν προηγείται αναγκαστηκά η τελετή?:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Οκ, οκ αποσύρω το ένα επιχείρημα. Στα υπόλοιπα πέραν αυτών των δύο όμως δεν είδα απαντήσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Κατάλαβα..τελείως γραφειοκατία η φάση...

Να ρωτήσω 2 πράγματα?
Αν έστω και ο ένας απο τους δύο παντρεύεται στην ενορία του?? αυτόματα δεν ισχύει ο γάμος?:/:
Για να γίνουν όλα αυτα, δεν προηγείται αναγκαστηκά η τελετή?:|

1) όχι... σε όποια ενορία κι αν είναι...τα χαρτιά που θα δωσει ο παπάς μετα την τελετή πρέπει να πανε στην ενορία αλλιώς δεν υφίστατε γάμος
2) ναι αλλά αν δεν σε ενδιαφέρει το θέμα θρησκεία αλλά το θέμα τελετή σαν τελετή.... μπορείς το νόμιμο να το πάρεις από την πολιτεία (πολιτικός γάμος) και να κάνεις εσύ αν γουστάρεις τελετή στην παραλία ξυπόλυτη με άνθη στα μαλλιά ;)


Λία... για τα υπόλοιπα που είπες εγώ σου ειπα οτι εχεις δίκιο :P
Σου ειπα μόνο που έχεις λάθος και σου εξήγησα το γιατί :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Μόνο και μόνο που γενικεύεις λέγοντας "η θρησκεία μας" εμένα σαν άθεη με προσβάλλει. Και ναι, ενοχλείτε πολύ τους άθεους όταν:
  • Μας αναγκάζετε να υποστούμε την ηχορρύπανση απο τις καμπάνες της εκκλησίας σας
  • Μας κάνετε πλύση εγκεφάλου στο σχολείο για να ασπαστούμε τη θρησκεία σας (και μην μου πεις για εξαίρεση απο το μάθημα των θρησκευτικών διότι πρώτον αν ο γονιός είναι χριστιανός δεν υπάρχει περίπτωση να το επιτρέψει και δεύτερον δεν θέλω να σκεφτώ πως θα το αντιμετωπίσουν τα υπόλοιπα "καλά χριστιανόπουλα")
  • Οι εκπρόσωποι της θρησκείας σας επεμβαίνουν στις υποθέσεις του κράτους, οι οποίες επηρεάζουν και εμάς τους άθεους
  • Δεν υπάρχει στην Ελλάδα πολιτική ταφή ούτε καύση των νεκρών
  • Ο ρομαντικός γάμος έχει γίνει συνώνυμο του χριστιανικού γάμου, δεν μπορείς να κάνεις μια τελετή γάμου ουδέτερη θρησκευτικά, είτε πρέπει να είναι χριστιανική, είτε ξερές υπογραφές στο δημαρχείο
  • Υπάρχει αρκετός ρατσισμός απέναντι στους άθεους. Ο χριστιανός δεν θεωρείτε κακό να δηλώνει την πίστη του, ο άθεος αν το κάνει το κάνει για "επίδειξη"
  • Μας βαφτίζετε χριστιανούς πριν καλά καλά καταλάβουμε τι σημαίνει η λέξη θρησκεία
Κατα τα άλλα, όχι δεν ενοχλείτε καθόόοοολου τους άθεους :rolleyes:
Βασικά εγώ διαφωνώ εν μέρη.
- Δε νομίζω ποια οτι οι καμπάνες είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα, άλλωστε πρέπει να σεβόμαστε τη θρησκεία των άλλων. Αν περάσεις έξω από ένα τζαμί πολύ πιθανό να ακούσεις προσευχές, αυτό δεν σημαίνει οτι είναι και ενοχλητικό.
[...]
Στα υπόλοιπα, συμφωνώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Βασικά εγώ διαφωνώ εν μέρη.
- Δε νομίζω ποια οτι οι καμπάνες είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα, άλλωστε πρέπει να σεβόμαστε τη θρησκεία των άλλων. Αν περάσεις έξω από ένα τζαμί πολύ πιθανό να ακούσεις προσευχές, αυτό δεν σημαίνει οτι είναι και ενοχλητικό.
Το πρόβλημα με τις καμπάνες είναι οτι δεν ακούγονται μόνο όταν είναι κανείς κοντά στην εκκλησία αλλά σε αρκετά σημαντική ακτίνα απο αυτή και αρκετά δυνατά, τόσο που αν δεν ήταν καθιερωμένη θρησκεία μάλλον κάποιος θα είχε κάνει μήνυση για το θέμα. Το οτι πρέπει να σεβόμαστε τη θρησκεία των άλλων δεν ισχύει και απο τη μεριά των χριστιανών; Αυτοί δεν πρέπει να σέβονται εμάς; Διότι σόρρυ αλλά εγώ τουλάχιστον δεν έβγαλα ποτέ κανένα λόγο περι αθειας με μεγάφωνο πρωινιάτικα ξεκουφαίνοντας τον κόσμο, ούτε ξέρω κανέναν άθεο που να το έκανε.
[...]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Μόνο και μόνο που γενικεύεις λέγοντας "η θρησκεία μας" εμένα σαν άθεη με προσβάλλει. Και ναι, ενοχλείτε πολύ τους άθεους όταν:
  • Μας αναγκάζετε να υποστούμε την ηχορρύπανση απο τις καμπάνες της εκκλησίας σας
Δεν είμαι χριστιανή αλλά δεν με ενοχλούν οι καμπάνες. Μου αρέσουν. Αυτό που με ενοχλεί είναι όταν βγάζουν μεγάφωνα και αναγκαζόμαστε να ακούμε λειτουργία.:mad: Για αυτό μου έχει πει η αδερφή μου που είναι στη Νομική ότι είναι αντισυνταγματικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Μπορεί να φανώ γραφικός, εθνικιστής κλπ κλπ. Ο μεγάλος Αμερικανός διπλωμάτης και "φιλέλληνας" Κίσσινγκερ κάποτε είχε πει:

«Ο Ελληνικός λαός είναι δυσκολοκυβέρνητος και γι' αυτό πρέπει να τον πλήξουμε βαθιά στις πολιτισμικές του ρίζες. Εννοώ, δηλαδή, να πλήξουμε τη γλώσσα, τη θρησκεία, τα πνευματικά και ιστορικά του αποθέματα, ώστε να εξουδετερώσουμε κάθε δυνατότητά του να αναπτυχθεί, να διακριθεί, να επικρατήσει, για να μη μας παρενοχλεί στην Ανατολική Μεσόγειο, στη Μέση Ανατολή, σε όλη αυτή τη νευραλγική περιοχή μεγάλης στρατηγικής σημασίας για μας, για την πολιτική των Η.Π.Α.».
Turkish Daily,
17/2/1997

Η πρώτη υπογράμμιση έχει να κάνει με αυτό το θέμα, και το σχόλιό μου είναι: "βούτυρο στο ψωμί τους". Οι Έλληνες μόνοι μας πολεμάμε τη θρησκεία μας. Αυτή που αρχικά μας επιβάλλεται και εκ των υστέρων μπορούμε να αλλάξουμε.
Η δεύτερη είναι offtopic έχει να κάνει με την πρόσφατη επικαιρότητα και ένα βιβλίο που διδάσκεται στα παιδάκια της 6ης δημοτικού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Αυτό που με ενοχλεί είναι όταν βγάζουν μεγάφωνα και αναγκαζόμαστε να ακούμε λειτουργία.:mad: Για αυτό μου έχει πει η αδερφή μου που είναι στη Νομική ότι είναι αντισυνταγματικό.
+1 :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
maik85,
η (αξιαγαπητη κατα τα αλλα) Ελευθεροτυπια και ο Ιος της Κυριακης, ειχαν δημοσιευσει ολοκληρο αρθρο που "αποδεικνυε" οτι δεν ειπε κατι τετοιο ο Κισσινγκερ.
δλδ ή η Ελευθεροτυπια ή η Turkish Daily λεει ψεμματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
maik85,
η (αξιαγαπητη κατα τα αλλα) Ελευθεροτυπια και ο Ιος της Κυριακης, ειχαν δημοσιευσει ολοκληρο αρθρο που "αποδεικνυε" οτι δεν ειπε κατι τετοιο ο Κισσινγκερ.
δλδ ή η Ελευθεροτυπια ή η Turkish Daily λεει ψεμματα...

[FONT=Times New Roman, Times]"Kissinger: A 'Progressive' Greek."[/FONT]
[FONT=Times New Roman, Times]A rather "incidental" item appeared in the magazine Economicos Tachidromos of 14 August 1997. It referred to a speech Henry Kissinger gave years before, during which he said the following:[/FONT]

[FONT=Times New Roman, Times] The Greek people are anarchic and difficult to tame. For this reason[/FONT]
[FONT=Times New Roman, Times] we must strike deep into their cultural roots: Perhaps then we can force[/FONT]
[FONT=Times New Roman, Times] them to conform. I mean, of course, to strike at their language, their religion,[/FONT]
[FONT=Times New Roman, Times] their cultural and historical reserves, so that we can neutralize their ability to[/FONT]
[FONT=Times New Roman, Times] develop, to distinguish themselves, or to prevail; thereby removing them as an[/FONT]
[FONT=Times New Roman, Times] obstacle to our strategically vital plans in the Balkans, the Mediterranean, and[/FONT]
[FONT=Times New Roman, Times] the Middle East. [See note below. ed.][/FONT]

[FONT=Times New Roman, Times]Were such a condemnatory speech to appear in the Greek press today, regarding -- let us say -- Greece's inability to organize the 2004 Olympic Games ( even if it were a reprint of something said years ago ), there would be a storm of protest and much anger. It would make the front pages of the papers, and would no doubt be the lead story on all of the televised newscasts. The party in power would "strongly condemn" such a statement, and all of the opposition parties would issue their own caustic rejoinders. There would be a veritable "fiesta" of outrage; but, unfortunately, such a reaction would never occur over issues having to do with things that seriously impact the lives of contemporary Hellenes: such things as our language, our ecclesiastical tradition, our history, or the continuation of our culture.[/FONT]

[FONT=Times New Roman, Times]By some strange coincidence, one week before the article in the E.T., the exceedingly "progressive" periodical, Samizdat, published ( 6 August 1997 ) an incognito article that predicted the inevitable and desirable Latinization of our Greek alphabet. It was declared, moreover, that such a development would have a "liberating" affect on contemporary Greek thought. It would seem that the author -- writing under a nom de plume -- has been mobilized to advance the political agenda that Kissinger so blatantly expounded. Are such people paid operatives of some dark conspiratorial power that is seeking to destroy Hellenism? Not really. Quite simply, these individuals are just our run-of-the-mill "progressive" Greek intellectuals, and nothing more.[/FONT]

[FONT=Times New Roman, Times]The almost total indifference in Greece to the insulting and startlingly revealing declaration by Kissinger is something -- I must confess -- that I am beginning to understand. It is proof positive that the strategy outlined by "Henry the Great" has been deployed and is already showing impressive results. I understand and await the Latinization of our alphabet as an example of things to come; This Latinization will be the result of the strategy that is working against Hellenism. But I was once young and have grown old, and have yet to understand just what kind of Hellas our native-born "progressives" have in mind. What kind of a country do they think will emerge as a result of their agitations on behalf of the Kissingers of the world?[/FONT]

[FONT=Times New Roman, Times]What is it that they are pursuing and what is it that they fear? For years now I've been following the methodical war they've been waging -- virtually unchallenged -- in the Sunday pages of our "progressive" newspapers: the disdainful formality of their writing, the fanatical ironies and sarcasms, the jeering and the mockery concerning anything having to do with the continuance of our language or the ecclesiastical traditions of our people. We are dealing here -- it would seem to me -- with the psychological hang-ups of a backward peasantry burdened by a naked indifference as to whether our race continues, the quality of our lives, and the future of the native culture of our country. Do these people have an exemplary model, perhaps, of some "advanced" western nation, where the progressive mindset they espouse has worked to bring down the existing establishment? Maybe they have the same faulty vision of the West that [Adamantios] Korais had two centuries ago. Or they may even be anticipating the initial successes Marxism enjoyed in 19th century European thought.[/FONT]

[FONT=Times New Roman, Times]Our "progressive" intellectualism, together with the political agitations of its adherents, are promoted by many who've been educated for years in the West; individuals who've taught in the universities of the West, and who've maintained continuous working relations and social contacts with the scientific and academic communities there. How is it that these people continue to ignore the growing threats against such vital and essential components of our civilization? Such things as our language, religion, and culture. I will contribute my personal observations concerning these questions. I have met, in Western countries, Greek scientists and academicians with decades-long experience as professors and researchers, who are permanently afflicted with the inferiority complex of the backward peasant; the complex they carried with them when they left Greece to go to the West. Their main objective being to persuade the inhabitants of their new environment that they are fully assimilated. And because they've been taught that "Western" means anticlerical, that it is synonymous with having a disdainful view of the falsely characterized "medieval Byzantium," that it requires that one display a sarcastic mockery of any metaphysical speculation, and that one be an ardent proponent of utilitarian rationalism, our "progressive" immigrants strive to embody all of these putative Western concepts. This is how they have imperceptibly imprisoned themselves inside of their inbred peasant inferiority complex. They are perfectly capable practitioners of their particular disciplines, but totally incapable of correctly perceiving the destructive spiritual ethos being promulgated all around them. [/FONT]

[FONT=Times New Roman, Times]This particular malady -- the psychological complex afflicting our neo-Hellene "progressives" -- is a very difficult if not impossible illness to combat. It can't be cured by mere argument against it, no matter how compelling. I have only one suggestion to make to our political leadership (or to some enterprising private firm): let some responsible international polling company take a survey of European public opinion. How many agree or disagree with Kissinger's statement? How do our European partners envision our country in the future? Do they prefer us without our unique language? Without our religious traditions? Do they want us to be a colorless culture of consumer-drones, devoid of distinctive characteristics? Maybe from such a study our "progressive" political agitators will learn something new and useful. [/FONT]
[FONT=Times New Roman, Times]-----------------------------------------------------------------------[/FONT]​

[FONT=Times New Roman, Times]Article by author, professor, and columnist, Christos Yiannaras, in Kathimerini, 24 August 1997 [/FONT]

[FONT=Times New Roman, Times]Editor's note
There have been those who've questioned the veracity of the statement by Kissinger quoted above. To such people, our argument has been "whether he said it or not is irrelevant. What matters is that everything in this statement is actually happening in the real world." This is precisely the argument we use to those who question the legitimacy of the Protocols of the Elders of Zion. Anyone reading this book -- if he wishes to be fair -- has to admit that the strategies laid out in the Protocols are being implemented worldwide almost exactly to the letter.
But for those to whom these arguments do not persuade we offer the following: Father Yiorgos Mettalinos was one of the guests on Andóni Zisimátos' TV program Me ApopsiΜέ ΄Αποψι) which aired on the 30th of June '03 (. Father Mettalinos is one of the most widely respected individuals in Greece, right up there with Archbishop Christodoulos. He also happens to be a professor of Ecclesiastical History at Athens University (he holds five university degrees, including two doctorates). A man beloved and admired by even those who may disagree with him, his words are not ever taken lightly nor are they uttered frivolously. When Father Mettalinos speaks, most Greeks pay attention. And you can be sure that one of our staff members was paying enough attention to turn on the video recorder when Father Yiorgos mentioned Kissinger during the discussion. Here he is in his own words:
I was studying in Germany when Kissinger made this speech. It was
in 1974, and I was listening to the late Pavlo Bakoyianni's Greek
program out of Munich. The speech was in the English language with
a Greek overvoice translation. I know English and can tell you with
absolute certainty that he made those comments because I heard him
make them.
[/FONT]

[FONT=Times New Roman, Times]Σίγουρα κάποιος λέει ψέμματα...και αν κρίνω από τις θέσεις της Ελευθεροτυπ'ιας και του Ιού σε κατά καιρούς θέματα....:whistle:
[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
@bisbirikos O Kissinger ήταν ανέκα8εν ανθέλληνας. Όσο για την Ελευθεροτυπία, κα8ένας κρίνει και δίνει ανάλογη βαρύτητα στα γραφόμενα της κάθε εφημερίδας. Η Ελευθεροτυπία έχει μια ιδιαίτερη στάση σε εθνικά θέματα.

@Ειλικρινής Από που είναι αυτά τα κείμενα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
[FONT=Times New Roman, Times]This is precisely the argument we use to those who question the legitimacy of the Protocols of the Elders of Zion. Anyone reading this book -- if he wishes to be fair -- has to admit that the strategies laid out in the Protocols are being implemented worldwide almost exactly to the letter.[/FONT]

Oπερ έδει δείξαι, ότι πρόκειται για μπαρούφες :P

Σιγά μην μας έκανε και εθνοψυχανάλυση ο Κισ. Είχε "σημαντικότερα" πράγματα να ασχοληθεί.
[FONT=Times New Roman, Times][/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
@bisbirikos O Kissinger ήταν ανέκα8εν ανθέλληνας. Όσο για την Ελευθεροτυπία, κα8ένας κρίνει και δίνει ανάλογη βαρύτητα στα γραφόμενα της κάθε εφημερίδας. Η Ελευθεροτυπία έχει μια ιδιαίτερη στάση σε εθνικά θέματα.

@Ειλικρινής Από που είναι αυτά τα κείμενα?

Αν διαβασεις στην αρχη του κειμενου θα δεις οτι η διεθνης πηγη που το βρηκα εγω αναφερει τον ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΤΑΧΥΔΡΟΜΟ και την ημερομηνια!
Επειδη ειναι λιγο δυσκολο να το ξαναβρω θα σου πω μονο οτι θυμαμαι πως ειχα διαβασει (στο αγγλικο κειμενο) οτι η ομιλια του εγινε σε Συνεδριο Αμερικανων Επιχειρηματιων με θεμα "Οι Επενδυσεις στα Βαλκανια και στην Ανατολικη Μεσογειο" το 1974.
Μπορει κατι να βρεις εδω:
https://www.grecoreport.com/kissinger_a_progreessive .htm
η εδω:
https://www.antiwar.com/deliso/?articleid=3973
Oπερ έδει δείξαι, ότι πρόκειται για μπαρούφες :P

Σιγά μην μας έκανε και εθνοψυχανάλυση ο Κισ. Είχε "σημαντικότερα" πράγματα να ασχοληθεί.
Είπαμε εσύ πέρα από το ότι είσαι παντογνώστης έχεις πάντα κι ένα 'καυτό" επιχείρημα για όλους και για όλα!
Ακόμα περιμένουμε τις αποδείξεις σου σε άλλα θέματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top