Επαφή με "Ιερά Βιβλία" πέρα από αυτά της δικής μας θρησκείας

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Οι περισσότεροι από εμάς έχουμε κάποιες αντιλήψεις για σχεδόν όλες τις (γνωστές) θρησκείες. Τις περισσότερες φορές σχηματίζουμε αυτές τις αντιλήψεις σύμφωνα με τα όσα ακούμε από τρίτους ή έχουμε δει στην τηλεόραση.

Πόσοι όμως από εσάς έχετε έρθει σε επαφή με "Ιερά Κείμενα" τρίτων θρησκειών; (Το ξέρω, πολλοί δεν έχουμε διαβάσει ούτε καν τα "Ιερά Κείμενα" της δικής μας θρησκείας, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα :P)
Η ανάγνωση των κειμένων άλλαξε τα πιστεύω σας για τις θρησκείες αυτές; Προς το καλύτερο ή προς το χειρότερο και γιατί;
Ποια εν τέλει η άποψή σας για το "Ιερό Βιβλίο" και την θρησκεία στην οποία ανήκει;


Και ξεκινάω πρώτος εγώ, μιας και πρόσφατα έτυχε να πέσει στα χέρια μου μια ελληνική μετάφραση του Κορανίου, την οποία και διάβασα (τσακ μπαμ) από περιέργεια. Διάβασα το Κοράνι κυρίως επειδή παρακολουθώντας ένα deabate μεταξύ χρηστών στο YouTube πάνω στο θέμα του Ισλαμισμού και τη σχέση του με τον εξτρεμισμό κ ο Ισλαμιστής χρήστης επέμενε ότι πρέπει πρώτα κάποιος να διαβάσει το Κοράνι για να εκφέρει γνώμη, μιας και είναι ένα ειρηνικό βιβλίο.

Η άποψή μου πριν την ανάγνωση του Κορανίου ήταν σχετικά ουδέτερη ως προς τον Ισλαμισμό. Έβλεπα ότι υπάρχουν εξτρεμιστές, αλλά πίστευα ότι ήταν απλά μία μειοψηφία. Μετά την ανάγνωση του Κορανίου η άποψή παραμένει η ίδια. Το ίδιο το Κοράνι δεν διαφέρει και πολύ ως περιεχόμενο από την Βίβλο του Χριστιανισμού. Η βασική διαφορά φυσικά είναι ότι μετά από τα γεγονότα της Παλαιάς διαθήκης περνάει σε διάφορες συμβουλές του "Προφήτη Μωάμεθ" προς τους πιστούς. Νομίζω πως το Κοράνι είναι το ίδιο συντηρητικό, σεξιστικό, "καθοδηγητικού χαρακτήρα" και φυσικά δέσμιο της εποχής του όπως η Βίβλος. Ορίζει τι είναι αμαρτία και τι όχι, ποιοι θα πάνε στην κόλαση και ποιοι τον παράδεισο και όλα τα γνωστά των μονοθεϊστικών θρησκειών που έχω υπόψη μου. Η γλώσσα που χρησιμοποιείται όμως είναι όντως πιο τραχειά σε πολλά σημεία σε σχέση με την Βίβλο, προσπαθώντας ίσως να δώσει την εντύπωση ότι το περιεχόμενό του είναι όντως ο λόγος ενός ανώτερου όντος, του Θεού.

Συμπερασματικά πιστεύω ότι οι Ισλαμιστές έχουν τόσο κακό όνομα στον κόσμο όχι λόγω του ότι το θρησκευτικό τους σύστημα διαφέρει ουσιαστικά από το σύστημα της "Χριστιανικής Δύσης", αλλά γιατί οι πολιτικές επιλογές των ισλαμικών λαών άφησαν τον συντηρητισμό του θρησκευτικού συστήματος να έλθει στην εξουσία, με αποτέλεσμα την κυριαρχία του πάνω στην πολιτική και κατ' επέκταση στην καθημερινότητα του ισλαμιστή πιστού.

Λοιπόν; Ποιες είναι οι δικές σας εμπειρίες και απόψεις (για όλες ανεξαιρέτως τις θρησκείες με των οποίων τους κανόνες ή τα κείμενα ήλθατε σε επαφή...); :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Μεγάλο, όσο και "εκρηκτικό" το θέμα. Αλλά χρειάζεται και πολλές διευκρινήσεις. Πάντως μιλώντας για θρησκείες και τα αντίστοιχα "ιερά βιβλία" τους, βασικά στη "Δύση" εννοούμε, την τριπλή περί Θεού παρεξήγηση: Ιουδαϊσμός-Ιστορικός Χριστιανισμός και Μωαμεθανισμός. Πρόκειται εν κατακλείδι, για το μετα-ελληνικό υπόστρωμα της λεγόμενης "δυτικής παράδοσης". Συλλήβδην αυτό, από ιστορική καταγωγή, κοινωνικοπολιτική καταβολή και πολιτισμική του διάσταση, δεν είναι παρά μία συσσώρευση "οπιούχων" και "παρηγορητικών" παρακαταθηκών, που άφησαν κληροδότημα στις "μέλλουσες γενιές" οι "παρελθούσες": για να γίνουν οι τελευταίες, "διαχρονικές". Πίσω από τη "διαχρονικότητα" όμως των "αληθειών", καιροφυλακτεί το άκρον άωτον της ανθρώπινης πονηρίας( και μάλιστα, των "προγόνων"!). Στην περίπτωση των τριών, λοιπόν, δυτικών περί Θεού παρεξηγήσεων, το κέντρο βάρους των "ιερών προθέσεων" τους ήταν, να αναδειχθεί, υποστηριχθεί και επιβληθεί στα ανθρώπινα πράγματα, η "δια πίστεως πατρότητα". Η "πνευματικότητα" του εγχειρήματος άντεξε, μέχρι να ανακαλυφθεί από την Επιστήμη, το "DNA"!
Εξάλλου, "το γράμμα σκοτώνει το πνεύμα". Κι αν είναι έτσι, τότε πράγματι το "γράμμα"(η γραφή) είναι ισχυρό, άρα και "ιερό". Αλλά ποια όπια δεν είναι ιερά, για τους οπιομανείς;
Επαφίεμαι όμως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
H θρησκεια σαν εννοια ειναι κατι που με απωθει. Θεωρω οτι προκειται για ανθρωπινο ελαττωμα το οποιο εχει σαν πηγες του 1) την θεληση καποιων για προβατοποιηση και χειραγωγηση των ανθρωπων 2) την ανασφαλεια του ανθρωπου απεναντι στο αγνωστο και κυριως στο θανατο και 3) την αλλαζονεια καποιων ανθρωπων που πιστευουν οτι μπορουν να εξηγησουν τα παντα στο συμπαν (πραγμα που ειναι αδυνατον για τον ανθρωπο).

Οι θρησκειες με απωθουν λοιπον, αλλα ειμαι ποιο θετικος προς καποιες αντιληψεις που ουσιαστικα δεν ειναι θρησκειες αλλα τροπος σκεψης, τροπος ζωης. Που δεν επιχειρουν να φοβερισουν τον ανθρωπο, αλλα αντιθετα μεταδιδουν μια θετικη ενεργεια. Μιλαω για καποιες ανατολιτικες διδασκαλιες οπως το Ζεν, ο βουδισμος, κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Σε καταλαβαίνω Nosaltres... και εγώ είμαι πολύ σκεπτικός απέναντί τους.

όταν λες ότι είσαι πιο θετικός με αντιλήψεις όπως ο βουδισμός, ξέρεις κάτι παραπάνω γι' αυτές από πρώτο χέρι να μας πεις; Θα με ενδιέφερε να μάθω για τις ανατολίτικες θρησκείες, γιατί παρόλο που έχω ακούσει πολλά γι' αυτές, ωστόσο ακόμα δεν έχω μπει στην φιλοσοφία τους :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Για να μπεις στη φιλοσοφια τους πρεπει να διαβασεις καποιο βιβλιο. Θα σου προτεινα ενα βιβλιο για το ΖΕΝ γιατι τα (λιγα παντως) που ξερω γι αυτο μου εχουν δειξει καλα πραγματα. Και θα πρεπε να ασχοληθω κι εγω λιγο παραπανω ωστε να εχω μια ποιο πληρη αποψη επι του θεματος. Τωρα απλα λεω οτι τα βλεπω με καλυτερο ματι απο οτι τις θρησκειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Πρόσφατα (το '96) διάβασα την Αιγυπτιακή "Βίβλο των Νεκρών", αλλά αν είναι να κάνω όλες αυτές τις @@-τελετουργίες για να μπω στην μετέπειτα ζωή, προτιμώ να πάω για βρούβες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
H "Βίβλος των Νεκρών" υποθέτω είναι κείμενο της αρχαίας αιγυπτιακής θρησκείας, έτσι; Καμία σχέση με Ισλάμ και τέτοια. ε; :redface::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Στη πραγματικότητα, πολλοί λένε πως επηρέασε τον Χριστιανισμό στις βασικές αρχές του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
1 πολύ καλό βιβλίο για τα βασικά του βουδισμού είναι το Introduction Buddha των εκδόσεων Icon Books. Είναι βρετανικά αλλά νομίζω τα βρίσκεις και Ελλάδα!:book:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
@Rempeskes: Δηλαδή μιλάει για την μεταθανάτια ζωή, την τελική κρίση, τον "παράδεισο" και την "κόλαση" κτλ; Είναι φυσικό πάντως οι νεότερες θρησκείες να ενσωματώνουν στοιχεία από τις προγενέστερες. Έτσι και αλλιώς (τουλάχιστον) η έκφραση του θρησκευτικού συστήματος είναι 100% ανθρώπινο έργο και είναι δύσκολο να υπάρξει παρθενογένεση στον γενικότερο τρόπο αντίληψης του Θείου από τον άνθρωπο. Εδώ ο Χριστιανισμός έχει ενσωματώσει κομμάτια ακόμη και από πιο "βάρβαρα" θρησκευτιά έθιμα, όπως ο κανιβαλισμός (Θεία Κοινωνία, όπου λαμβάνουμε συμβολικά το σώμα και το αίμα του Σωτήρα μας σύμφωνα με την Ορθοδοξία).

@underwater: χεχε... το ξέρω ότι γίνομαι σπασικλάκι, αλλά μήπως ξέρεις τίποτα από βουδισμό να μας πεις; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Kαι ναι και όχι. Είναι σαν εγχειρίδιο της ιεροτελετουργίας που θα σου επιτρέψει να πάρεις ευμενή κρίση μετά θάνατον: τι να πεις, τι να κανεις, ποιός θα σε καταβροχθισει αν αποτύχεις και διάφορα τέτοια ευχάριστα...


Πλάκα είχε. Ίσως τα κάνω στον άγιο πέτρο, οι ψαράδες είναι άνθρωποι με χιούμορ. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Η άποψή μου πριν την ανάγνωση του Κορανίου ήταν σχετικά ουδέτερη ως προς τον Ισλαμισμό. Έβλεπα ότι υπάρχουν εξτρεμιστές, αλλά πίστευα ότι ήταν απλά μία μειοψηφία. Μετά την ανάγνωση του Κορανίου η άποψή παραμένει η ίδια. Το ίδιο το Κοράνι δεν διαφέρει και πολύ ως περιεχόμενο από την Βίβλο του Χριστιανισμού. :)

Διαφωνώ οριζοντίως και καθέτως :) Το Κοράνι και δεν έχει καμμία σχέση με το πνεύμα του σημερινού Ισλαμισμού. Είναι γεμάτο παραβολές, μυστικά και κώδικες, τελείως παραποιημένη διδασκαλία. Είναι από τους μεγαλύτερους μύθους, σκόπιμα παραποιημένη θρησκεία όπως και οι περισσότερες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
εγώ γιατί δεν βλέπω να διαφωνούμε; :P

Μίλησα για το βιβλίο του Κορανίου ότι δεν διαφέρει από τη Βίβλο (ως προς τον χαρακτήρα του) και όχι για τον σημερινό Ισλαμισμό.

Αλήθεια, που βρήκες τα κρυφά νοήματα; Εντάξει, έχει κοσμογονικές αναφορές και το διαπρέπει μια φιλοσοφία ζωής (ηθικολογικός κώδικας δλδ) αλλά δεν το κάνει να διαφέρει και πολύ από την Βίβλο. Και αυτή έχει τις δικές της αρχές (όχι και τόσο μακριά βέβαια από τον Ισλαμισμό).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
εγώ γιατί δεν βλέπω να διαφωνούμε; :P

Εννοούσα ότι είναι ένας από τους μεγαλύτερους μύθους ότι είναι κύρηγμα βίας και φανατισμού. Συγνώμη αλλά είμαι λίγο θολός, διαβάζω κάτι σε άλλο μεταφυσικό topic και δεν είχα κατέβει ακόμα στην γήινη διάσταση :D
Θα επαν-έλθω
όταν συν-έλθω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
@underwater: χεχε... το ξέρω ότι γίνομαι σπασικλάκι, αλλά μήπως ξέρεις τίποτα από βουδισμό να μας πεις; :D
αχ ναι κι εγώ θέλω! Αν και η wikipedia γράφει κάποια πράγματα. Πάντως απ' ότι κατάλαβα ο βουδισμός είναι μια άθεη θρησκεία, αν και πολύς κόσμος που δεν γνωρίζει νομίζει ότι ο Βούδας είναι θεός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Ναι, και εμένα αυτό με μπερδεύει λίγο είναι η αλήθεια. Δεν έχω καταλάβει τη φιλοσοφία τους :-S

--------------
Έγινε merge του double post
MonaXoS
---------------

Sorry για το double post (θα το κάνω merge αργότερα :P), αλλά ήθελα να επιστήσω την προσοχή σας στο ντοκιμαντέρ "Zeitgeist" που ασχολείται με την θρησκειολογία και προσπαθεί να αποκαλύψει τα κοινά στοιχεία όλων των γνωστών θρησκειών και των ιστοριών τους ανά τους αιώνες και να τα εξηγήσει. Όλα εξηγούνται βάση μιας λογικής. Δεν σας λέω ποιας, για να δείτε το ντοκιμαντέρ το οποίο πιστεύω ότι αξίζει!

Ακόμη είμαι στη μέση του ντοκιμαντέρ, αλλά ήδη έχω εντυπωσιαστεί!

To site του ντοκιμαντέρ: https://zeitgeistmovie.com
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Το έχει προτείνει ο Μπισμπιρίκος στην πολιτική. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikostheater

Νεοφερμένος

Ο Νίκος Θεμελής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
ο Βουδισμός είναι όντως μια άθεη θρησκεία (περισσοτερο φιλοσοφικό συστημα).
Το ισλάμ είναι μια διχασμένη θρησκεία..
Παντως απο την εισαγωγή του Κορανιου φαινεται οτι είναι μια θρησκεια οπου το μισος κατεχει ιδιαιτερη θεση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
ο Βουδισμός είναι όντως μια άθεη θρησκεία (περισσοτερο φιλοσοφικό συστημα).
Το ισλάμ είναι μια διχασμένη θρησκεία..
Παντως απο την εισαγωγή του Κορανιου φαινεται οτι είναι μια θρησκεια οπου το μισος κατεχει ιδιαιτερη θεση..
...Απλά το Κοράνι περιέχει τη "λαϊκή εκδοχή" του Ιουδαϊσμού-Χριστιανισμού του 7ου μΧ αιώνα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top