Ρατσισμός προς αλλόθρησκους και άθεους

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Μέσα στα πλαίσια της διερευνητικής εργασίας αυτου του τετραμήνου η ομάδα μου αποφάσισε να ασχοληθεί με τις διάφορες μορφές ρατσισμού. Ειδικότερα, εγώ αποφάσισα να ασχοληθώ με τον ρατσισμό προς αλλόθρησκους και άθεους. Δημιουργώ αυτό το θέμα με σκοπό να αποκομίσω κάποιες προσωπικές εμπειρίες ατόμων που λόγω των διαφορετικών θρησκευτικών αντιλήψεων υφίστανται ρατσισμό. Θα ήθελα να μου πείτε τις προσωπικές σας απόψεις πάνω στο θέμα ή και προσωπικές σας εμπειρίες! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Γενικα η θρησκεια ειναι ενας απο τους κυριους παραγοντες που γεννουν τον ρατσισμο ;)

οσο για παραδειγμα ρωτα οσα παιδια εχουν παρει απαλλαγη απο τα θρησκευτικα να σου πουν πως τα αντιμετωπιζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Γι'αυτο δημιούργησα αυτο το θέμα!! Οποιοι έχουν προσωπικες εμπειρίες να τις εκφράσουν!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Η rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 700 μηνύματα.
Ειμαι αθεη.Δεν υφισταμαι ρατσισμο,αλλα ενα κοινωνικο στερεοτυπο τυπου ''μην το λες παραεξω,ειναι κακο θα σε παρεξηγησουν και θα χαλασεις την εικονα σου''.Προφανως απο ανθρωπους μεγαλυτερους σε ηλικια,αλλα διαφαινονται τοσο συντηρητικες αποψεις,οσο και αδυναμια να δεχτουν κατι που παει αντιθετα στον κανονα.
Δεν ξερω αν σε βοηθαω και ο ρατσισμος στον οποιο αναφερεσαι συμπεριλαμβανει αυτο που σου περιγραφω.Παντως,ρατσισμο προς αλλοθρησκους εχω δει ναι,ειδικα προς μεταναστες,εξαλλου αυτα τα δύο πανε μαζι γιατι ολοι οι υπολοιποι ειναι οι γαματοι χριστιανοι που αν πανε στην λειτουργεια και αν φανε αντιδωρο νηστευοντας 40 μερες οδηγουνται στην καθαρση και ειμαστε και στην Ελλαδα παρακαλω...
Αληθεια θελω να ξερω,ολοι αυτοι οι ανθρωποι οταν πανε σε μια χωρα με πολυ διαφορετικη θρησκεια,απλα συμβιβαζονται με το να βλεπουν αλλοθρησκους,χαριν τερψης και ταξιδιου;
Παντως ,σχετικα με το θεμα σου,ισως σε βοηθησει να βγαλεις συμπερασματα η ολη συζητηση περι των μουσουλμανικων ναων(τζαμι) που παρχουν και στην ελλαδα,περι της βεβηλωσης τους που εχει γινει πολλες φορες,η περι του ποσο μειοψηφια θεωρουνται οι αλλοθρησκοι σε τουτο εδω τον φιλοξενο τοπο.

κ εγω εχω παρει απαλλαγη απ τα θρησκευτικα αλλα επειδη εγραφα με το αριστερο :p οχι για λογους θρησκειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Στα σχολικά μου χρόνια πράγματι υπήρχε ρατσισμός. Ειδικότερα δε όταν "εκδηλώθηκα" η απώθηση μου από τον χριστιανισμός και εν ώρα θρησκευτικών ισχυρίστηκα την ακριβώς αντίθετη εκδοχή για την παραβολή Καιν και Άβελ (δεν θυμάμαι πλέον ούτε καν πια είναι η καθεαυτή εκδοχή -νομίζω όμως ότι η πηγή μου ήταν ο Ηerman Ηesse). Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι την επόμενη μέρα πήρε τηλέφωνο τους γονείς μου :P

Πάντως κάτι που μου είχε κάνει εντύπωση είναι ότι έπρεπε να τους πείσουμε (ευτυχώς στο σχολείο είχα και 2-3 συμμάχους) για την αθεΐα -από την άποψη ότι δεν πιστεύουμε στον καλό Θεούλη κτλ. Μια τόσο ισχυρή πεποίθηση σίγουρα οδηγεί και σε ρατσισμό.

Πάντως θέλω να πιστεύω ότι τώρα, εν έτη 2012 τα πράγματα έχουν αλλάξει και ότι θέμα θρησκευτικών πιστεύω τουλάχιστον δεν είναι μονόδρομος. Ίσως βέβαια απλά να έχουν αλλάξει οι κύκλοι μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Γενικα η θρησκεια ειναι ενας απο τους κυριους παραγοντες που γεννουν τον ρατσισμο ;)

οσο για παραδειγμα ρωτα οσα παιδια εχουν παρει απαλλαγη απο τα θρησκευτικα να σου πουν πως τα αντιμετωπιζουν.

στο σχολείο μου πάντως (όταν πήγαινα), ένας καθολικός χριστιανός και ένας3 εβραίος συμμαθητής μου, με εξαίρεση το έναν από τους 2 θεολόγους [ο άλλος δεν είχε θέματα] αντιμετωπίζονταν με ... απίστευτη ζήλια που γλυτωνανε τις ώρες αυτές χωρίς να χρεώνονται απουσία...


Το παιδί που ήταν εβραίο στο θρήσκευμα και ήμαστε συμμαθητές από την πρώτη δημοτικού έχει κάνει...άπειρη γυμναστική βέβαια καθότι στο δημοτικό οι δάσκαλοι δεν μπορούσαν να τον αφήσουν χωρίς παρακολούθηση οπότε τον αναλάμβανε ο γυμναστής που τύχαινε να έχει γυμναστική [σε οποιαδήποτε τάξη] των ώρα των δικών μας θρησκευτικών.

Και αυτά συνέβαιναν πριν αρκετά χρόνια σε επαρχία.

Με άλλα λόγια, προσωπικά δεν έχω δει ρατσιστικές συμπεριφορές απέναντι σε άτομα άλλης θρησκείας/άλλου δόγματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
«Δεν έχει καμιά σπουδαιότητα για μένα σε ποια θρησκεία πιστεύουν ο γιατρός και ο δικηγόρος μου.
Οι αντιλήψεις των ανθρώπων δεν έχουν τίποτε κοινό με το αίσθημα της φιλίας που μας ενώνει μαζί τους.»
Μισέλ Ντε Μοντέν - Michel Eyquem de Montaigne
Τελευταίος ουμανιστής της Αναγέννησης...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Αν πεις σε καποιον σκληροπυρηνικο χριστιανο οτι εισαι αθεος, θα απομακρυνθει απο κοντα σου μην τον κολλησεις...Πιο νορμαλ θα του φανει αν πεις οτι εισαι σατανιστης,παρα αθεος...

Θυμαμαι μια φορα περπατουσα στο δρομο και με σταματησαν μαρτυρες του Ιαχωβα (ξερετε αυτοι που πανε ανα δυο) για να μου μιλησουν για τα "δικα" τους. Οταν τους διεκοψα ,τελος παντων, πριν καν αρχισουν ,λεγοντας τους οτι "τα εχω λυσει αυτα τα ζητηματα,ειμαι αθεη" η αντιδραση τους ηταν η εξης:
Ααααααααααα! (υποτιμητικα) και τραβηξε η μια την αλλη πιο πισω λες και τους ειπα οτι εχω λεπρα. Και εφυγαν με ενα απαξιωτικο βλεμμα προς το μερος μου. Εγω απλα συνεχισα τη βολτα με το σκυλο μου χαμογελωντας...Τι να πεις????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αν πεις σε καποιον σκληροπυρηνικο χριστιανο οτι εισαι αθεος, θα απομακρυνθει απο κοντα σου μην τον κολλησεις...Πιο νορμαλ θα του φανει αν πεις οτι εισαι σατανιστης,παρα αθεος...
Κι αν πεις σε ένα σκληροπυρηνικο πασόκο ότι ο Σαμαράς είναι το μέλλον της Ελλάδας θα απομακρυνθεί από κοντά σου να μην τον κολλήσεις. Πιο νορμάλ θα του φανεί να του πεις ότι συμπαθείς την Παπαρήγα, παρά το Σαμαρά...

Αναζητούμε εξεζητημένες συμπεριφορές ή την γενική αντιμετώπιση ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Αν πεις σε καποιον χριστιανο οτι εισαι αθεος, θα απομακρυνθει απο κοντα σου μην τον κολλησεις...Πιο νορμαλ θα του φανει αν πεις οτι εισαι σατανιστης,παρα αθεος...

Ετσι καλυτερα? Αν καταλαβα καλα την ενσταση σου δλδ...:hmm:



Αναζητούμε εξεζητημένες συμπεριφορές ή την γενική αντιμετώπιση?
Και τα δυο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
Εχω την εντυπωση επειδη εχω ζησει σε κπ πολεις οτι σε κεντρικη Ελλαδα πχ Θεσσαλια με κοινωνιες πιο κλειστες εντοπιζεται εντονα αυτη η ρατσιστικη συμπεριφορα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
100% πιστοποιημένο...στην Αθήνα δεν σε ξέρει κανείς..και να πεις οτι είσαι άθεος ποιος σε ξέρει και τι έγινε..έτσι και πας σε μια κομόπολη και πεις οτι είσαι άθεος η αλλόθρησκος θα σε έχουν σαν την μύγα μεσα στο γάλα..+ του οτι θα σε κοιτόυν με απέχθεια λες και ποιος είσαι.. δεν έχω βιώσει ανάλογη συμπεριφορά αλλα ξέρω τι γίνεται και πως γίνεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Εγώ πάντως ως άθεη και 'αλλόθρησκη' (δηλ. δεν έχω κανένα θρήσκευμα) δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιας μορφής ρατσισμό σε κανένα χώρο (σχολείο, πανεπιστήμιο κ γενικά οπουδήποτε). Ίσα ίσα στο πανεπιστήμιο όποιος με ρώτησε (λόγω ξένου ονόματος) τι έπαιξε με το θρήσκευμα κ του είπα το βρήκε εκπληκτικό. Μόνο καλά λόγια έχω ακούσει. Στο σχολείο τώρα είχα απαλλαγή απ'' τα θρησκευτικά αλλά το θέμα αντιμετωπιζόταν με αδιαφορία από συμμαθητές - καθηγητές. Βέβαια ένας συμφοιτητής μου είχε πει ότι σε επαρχιακή πόλη μπορεί κ να'χα πρόβλημα αλλά αυτό δεν μπορώ να το γνωρίζω.
Από την άλλη κάποτε σε μια σχέση μου ο τότε φίλος μου αξιολογούσε θετικά το όλο αυτό σκηνικό αλλά κάποια στιγμή κατάλαβα ότι δεν θα ήθελε με τίποτα να το μάθουν οι γονείς του. Αυτό ίσως κ να αποτελεί κ μια μορφη ρατσισμού. Αν κ όταν το κατάλαβα δεν θίχτηκα.
Αυτό που λες Rootbreaker ότι είχες απαλλαγή απ' τα θρησκευτικά επειδή ήσουν αριστερόχειρας δεν το καταλαβαίνω. Με ποιο σκεπτικο? Εγώ ως αριστερόχειρας δεν αντιμετώπισα ποτέ κανένα πρόβλημα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Ετσι καλυτερα? Αν καταλαβα καλα την ενσταση σου δλδ...:hmm:
Να πω την αλήθεια όχι, γιατί με το αρχικό κείμενο συμφωνώ με το διορθωμένο διαφωνώ. Δεν νομίζω ότι αν πεις σε κάποιο χριστιανό (χωρίς το "σκληροπυρηνικός" μπροστά) ότι είσαι άθεος θα σε κοιτάξει περίεργα. Οι σκληροπυρηνικοί είναι άλλη ιστορία γενικώς :P


Και τα δυο...
Fair, διευκρίνηση στο context ήθελα :)
Αν και αν το σκεφτείς εσύ είσαι περισσότερο ...εντός θέματος μιας και η θεματοθέτρια αναφέρεται γενικά χωρίς να κάνει διαχωρισμούς.
mea culpa :)

παρεμπιπτόντως βρήκα αυτό το οποίο αναφέρει
Οι γονείς ανήλικων μαθητών ή οι ίδιοι οι ενήλικοι μαθητές, έχουν το δικαίωμα να ζητούν απαλλαγή από το μάθημα των Θρησκευτικών την προσευχή και τον εκκλησιασμό με υπεύθυνη δήλωση. Η δήλωση αυτή (σύμφωνα με την 61723/Γ2/13-6-2002 του ΥΠΕΠΘ), πρέπει να αναφέρει ότι ο/η μαθητής/τρια δεν είναι Χριστιανός Ορθόδοξος, χωρίς να είναι υποχρεωτική η αναφορά του θρησκεύματος στο οποίο ανήκει.
αν και μάλλον δεν θα ήταν σκόπιμο να περιοριστεί η συζήτηση στα σχολεία.

Θα ήθελα να επισημάνω πάντως ότι ΣΙΓΟΥΡΑ επηρεάζει τις συμπεριφορές ο τόπος. Για παράδειγμα στον τόπο καταγωγής μου είναι έντονο τόσο το εβραϊκό όσο και (κυρίως) το καθολικό στοιχείο (υπάρχει μεγάλη εβραϊκή συναγωγή και μεγάλη καθολική εκκλησία), ενώ δεν λείπουν και οι προτεστάντες.
Έτσι δεν ήταν α-συνηθες φαινόμενο γείτονες, φίλοι, συμμαθητές (περιέργως κανένας δάσκαλος/καθηγητής από όσο θυμάμαι, γνωρίζει κανείς αν υπήρχε κάποια διάταξη που δεν επέτρεπε σε ΜΗ ΧΟ να διορίζονται?) να ΜΗΝ είναι ΧΟ.
Ίσως για αυτό δεν έκανε σε κανέναν εντύπωση μια απαλλαγή από το μάθημα των θρησκευτικών (ακόμα και σε μικρές ηλικίες δημοτικού), ή η διαφορετικότητα στο θρήσκευμα.
Δεν έχει τύχει να γνωρίζω κάποιον που να έχει κάνει πολιτική βάφτιση η (καθηγήτρια) μητέρα μου όμως μου είπε ότι τα χρόνια που ακολούθησαν την αποφοίτηση μου από το σχολείο έτυχε να έχει στην τάξη της μαθητές που δεν ήταν βαφτισμένοι [άρα κάποια πράγματα μάλλον ήταν ταμπού μέχρι σχετικά πρόσφατα]. Δεν θυμάμαι να μου έχει αναφέρει κάποιο "ρατσιστικό" περιστατικό απέναντι στα παιδιά.

Άλλωστε ας μην ξεχνάμε την έννοια των προσωπικών δεδομένων. Στη Βρετανία, όπου ζει και εργάζεται σε σχολείο συγγενής μου, απαγορεύεται στους μαθητές οποιαδήποτε συζήτηση για θρησκευτικά πιστεύω και οικογενειακή κατάσταση όπως και το αντίθετο (δλδ οποιοδήποτε ερώτηση σχετικά με τα θρησκευτικά πιστεύω των μαθητών από τους καθηγητές).

Στις μεγάλες πόλεις νομίζω ότι ισχύει αυτό σε μεγάλο βαθμό, αλλά και στα χωριά μας έχω την εντύπωση ότι οι καιροί αλλάζουν και ότι δεν θα αντιμετωπίσει κανείς προβλήματα εξαιτίας διαφορετικών (δεν) πιστεύω.

μεμονωμένες ("σκληροπυρηνικές") εξαιρέσεις για μένα, απλώς επιβεβαιώνουν τον κανόνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Εγώ πάντως ως ...

...ομολογητής του Ιησού Χριστού, προτιμώ να μπορώ να κάνω παρέα, με άθεους, άθρησκους, αδικημένους και λοιπούς εχθρούς της κάθε είδους θρησκευτικής υποκρισίας και κοροϊδίας:redface::redface::redface:! Αλλά ρατσιστής δεν θέλω να γίνω, ούτε προς όσους με εχθρεύονται, είτε πολιτικά είτε θρησκευτικά!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
την έχω πει την άποψη μου και την δική μου εμπειρία στο θέμα με την βάφτιση..ρίξε μια ματιά και κει,θα διαβάσεις πολλές απόψεις :)
Κατ εμέ,ρατσισμός στην Ελλάδα υπάρχει.. υπάρχει και στην Αθήνα -απλά στην Αθήνα δεν σε ξέρουν πολλοί.. αλλά όσοι σε μάθουν και αντιληφθούν τα "πιστεύω" σου,συνήθως σε αντιμετωπίζουν ρατσιστικά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Πάντως, στην περιοχή που μεγάλωσα εγώ, παρόλο που ήταν αρκετά μικρή (λίγο πάνω απο 10.000 κόσμο) δεν είχαμε τέτοια θέματα, τουλάχιστον όχι στο σχολείο και γενικώς κάποιου είδους ρατσιστική εκδήλωση In public. Θυμάμαι είχαμε ακόμη από το Δημοτικό μία κοπέλα που είχε απαλλαγή στα θρησκευτικά, αλλά πέρα από την απορία του γιατί την έχει, δεν είχαμε κάποιο θέμα... Ούτε περιθωριοποιήθηκε, ούτε τίποτα... Ούτε όταν αρχίσαμε κάποιοι να εκδηλώνουμε αθεϊστικές απόψεις έγινε κάτι, εξαιρώντας έναν γελοίο καθηγητή θρησκευτικών...

Αλλά δεν μπορώ να πω, πως δεν έχω ακούσει ρατσιστικές απόψεις κατά αλλόθρησκων σε προσωπικές συζητήσεις...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Ρατσισμός μπορεί να υπάρξει και από τη μειοψηφία δεν είναι απαραίτητο να υπάρχει αποκλειστικά μόνο από την πλειοψηφία....
Θυμάμαι στο Γυμνάσιο ένα κοριτσάκι με κόκκινα σγουρά μαλλιά και φακίδες στο πρόσωπο, από άλλο τμήμα που έκανε παρέα με μια φίλη μου με την οποία είμαστε στο ίδιο τμήμα.....
Συνήθιζα να φορώ ένα μικρό σταυρό.... άλλοτε φαινόταν κι άλλοτε όχι ανάλογα με τα ρούχα που φορούσα....ή κάποιο κωνσταντινάτο ή μια μαντόνα δώρα της γιαγιάς μου και της νονάς μου….
Θυμάμαι χαρακτηριστικά ακόμη τη σκηνή… πλησιάζω τα δυο κορίτσια ….οχτώ παρά πέντε λίγο πριν χτυπήσει το κουδούνι …. Καλημερίζω… και βλέπω τα μάτια της να αντιδρούν περίεργα…. Μου αρπάζει το σταυρό και μου λέει «Εσείς σε αυτό πιστεύετε ….σε ένα ξύλο» …..παρατήρησα ότι έγινε άνευ λόγου επιθετική…..(να κάνω μια παρένθεση …είχε απαλλαγή από τα θρησκευτικά και κανένας δεν τη πείραζε ούτε την είχε πειράξει….. ούτε αυτή ούτε τους υπόλοιπους Εβραίους που είχαμε στο σχολείο)…
Κράτησα την ψυχραιμία μου…. γιατί από μικρό παιδί δεν ανέχομαι τις επιθετικές κινήσεις με το σώμα, το χέρι και το τεντωμένο δάχτυλο, τον δείκτη.. και απάντησα…. "Λογικό είναι να εκνευρίζεσαι ….ούτε εμένα θα μου άρεσε να έμενα στην ιστορία ως ο εκλεκτός Λαός που πρόδωσε το Θεό του και τον σταύρωσε πάνω σε αυτό το ξύλο…και καλό θα είναι να περιορίσεις τις χειρονομίες πάνω μου"..... Η αλήθεια είναι ότι από τότε συνήλθε και δεν με ξαναενόχλησε …αλλά έκοψα και τα πολλά πολλά μαζί της ….γιατί απλά ήταν φανατική στα δικά μου μάτια….και προκλητική….
Οπότε ο ρατσισμός δεν είναι για μένα θέμα πλειοψηφίας ή μειοψηφίας είναι καθαρά θέμα νοοτροπίας και αντίληψης….τι ανέχεσαι στην ελευθερία του άλλου…… αν δεν ανέχεσαι πολλά μάλλον οδεύεις σε μικροψυχία και σε ρατσισμό…..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
"Λογικό είναι να εκνευρίζεσαι ….ούτε εμένα θα μου άρεσε να έμενα στην ιστορία ως ο εκλεκτός Λαός που πρόδωσε το Θεό του και τον σταύρωσε πάνω σε αυτό το ξύλο…και καλό θα είναι να περιορίσεις τις χειρονομίες πάνω μου"

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Ρε parafernalia συνοδεψε το βιντεο σου με κανα σχολιο για να καταλαβω πού το πας. Αν κι εγω τα συμπερασματα μου τα εβγαλα απο το βιντεακι αλλα θελω να ακουσω where's your point?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top