Ρατσισμός προς αλλόθρησκους και άθεους

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,853 μηνύματα.
Ρε parafernalia συνοδεψε το βιντεο σου με κανα σχολιο για να καταλαβω πού το πας. Αν κι εγω τα συμπερασματα μου τα εβγαλα απο το βιντεακι αλλα θελω να ακουσω where's your point?

Τίποτα, το θυμήθηκα συνειρμικά απ΄αυτό που έγραψε η veni και το πόσταρα. Αυτό που έχει ενδιαφέρον είναι ότι όλοι όσοι κλαιγόμαστε ως θύματα ρατσισμού, είμαστε ταυτόχρονα και θύτες. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Τίποτα, το θυμήθηκα συνειρμικά απ΄αυτό που έγραψε η veni και το πόσταρα. Αυτό που έχει ενδιαφέρον είναι ότι όλοι όσοι κλαιγόμαστε ως θύματα ρατσισμού, είμαστε ταυτόχρονα και θύτες. :whistle:

Ενταξει γενικα ο ρατσισμος ειναι μεγαλη κουβεντα να την λες και με πολλα επιπεδα ειτε εισαι θυμα ειτε θυτης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Μου έχει τύχει να νιωσω υποχρέωση θρησκευτικής έκφρασης (να κάνω σταυρούς ή να κάνω ότι φιλάω εικόνες) σε κηδείες και μνημόσυνα με συγγενείς που ήξερα ότι αν δεν το έκανα θα έπρηζαν τους γονείς μου αργότερα και δεν ήθελα να τους φέρω σε δύσκολη θέση. Σε προσωπικό επίπεδο όμως δεν έχω δεχτεί ποτέ επίθεση γιατί προσέχω σε ποιόν θα πω την γνώμη μου σχετικά με την θρησκεία. Αν ξέρω ότι ο άλλος πιστεύει σε οτιδήποτε ή είναι θρησκόληπτος/φανατισμένος, δεν υπάρχει περίπτωση να αναφέρω το θέμα γιατί δεν έχει νόημα.
Στο σχολείο ο καθηγητής των θρησκευτικών έτυχε και ήταν μακρινός συγγενής μου (και πολύ αυστηρός) οπότε δεν πήρα απαλλαγή (που είχα σκοπό) γιατί μου έβαζε καλούς βαθμούς και το μάθημα ήταν εύκολο. Υπό άλλες συνθήκες θα έπαιρνα, γιατί και άλλοι συμμαθητές μου είχαν πάρει (πήγα σε σχολείο με πολλούς μετανάστες) και δεν παρατήρησα ποτέ κακή αντιμετώπιση αυτών των παιδιών.
Γενικά, δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος να διαφημίζεις το τι πιστεύεις (ή το τι δεν πιστεύεις) γιατί πας γυρεύοντας για παρεξηγήσεις και δεν έχεις δικαίωμα μετά να παραπονιέσαι για "ρατσισμό". Αφού βλέπεις ότι απευθύνεσαι σε κολλημένους, τι επιμένεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Τίποτα, το θυμήθηκα συνειρμικά απ΄αυτό που έγραψε η veni και το πόσταρα. Αυτό που έχει ενδιαφέρον είναι ότι όλοι όσοι κλαιγόμαστε ως θύματα ρατσισμού, είμαστε ταυτόχρονα και θύτες. :whistle:

Την καλύτερη πρόταση έγραψες....τυχαία όμως όχι ενσυνείδητα....:whistle::whistle::whistle: parafenalia.... οι Εβραίοι ταλαιπωρήθηκαν από την ωμή βία των Γερμανών όχι όμως μόνο αυτοί, αλλά αυτή την ωμή βία την εφάρμοσαν στους Παλαιστίνιους με τη σειρά τους....μια χαρά....μήπως γιατί ήταν αλλόθρησκοι;;;;;
Το θέμα είναι ότι ρατσισμό δεν υφίστανται απλά αυτοί που δηλώνουν διαφορετικότητα μέσα σε μια πλειοψηφία αλλά κι όταν η πλειοψηφία γίνει μονάδα δυάδα τριάδα μέσα σε μια μειοψηφία μπορεί να υπάρξει κι εκεί ρατσισμός.....

Και είναι θέμα του αν ανέχεσαι την διαφορετικότητα του άλλου...οπότε πολλοί άνθρωποι που διαμαρτύρονται για ρατσισμό ...τον έχουν εφαρμόσει κι αυτοί με τον τρόπο τους.....σε άλλους....

Τα θρησκευτικά πιστεύω είναι προσωπική υπόθεση και δεν αφορούν κανένα, ούτε πρέπει να αποτελούν κριτήριο... για συμπάθειες ή αντιπάθειες...εκτός αν από πίσω κρύβεται καλυμμένος ρατσισμός...που διοχετεύεται με μπόλικη δόση πίκρας....όταν βρουν πρόσφορο έδαφος....:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Συμφωνώ με την Cristianelle ότι σε κολλημένους καλύτερα να μη γίνεται αναφορά περί του θέματος. Χέζε ψηλά κ αγνάντευε σε τέτοιες περιπτώσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aniohaseo

Νεοφερμένος

Ο Aniohaseo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 62 ετών. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Απο ενα σπυρακι στην γλωσσα για το οποιο εψαχνα στο Google, εφθασα στο θεμα αυτο και ειπα δεν κανω μια εγγραφη για να πω κι εγω κατι.
Αρχικα, κυριοι και κυριες, ευχαριστω που μου δωσατε το εναυσμα να μπω.
Στο θεμα μας.
Αν η αποψη μου εχει καποια αξια, για οσους εξ υμων εχει, συμφωνω μονον με οσους-οσες δηλωσαν οτι η θρησκεια πραγματι ειναι αιτια ρατσισμου, συμφωνω απολυτα.
Ουτε θρησκευτικα αλλα ουτε και πολιτικα αλλα ουτε και κοινωνικα πιστευω οτι ανηκω καπου, ως γνησιος (θελω να πιστευω) Ελλην,
ειμαι λιγο απ'ολα, λιγο μαγκουφης, λιγο γκρινιαρης, λιγο.... (Σουρης).
Για τους δηλωνοντες αθεους μια ερωτηση: " Οταν πανε νε τρακαρουν η κατι τετοιο, αντι "Παναγια μου !'' τι φωναζουν ?
Για ολους δε τους υπολοιπους "ανετους" που υπερασπιζονται εως τελευταιας ρανιδος τους κακομοιρους τους λαθρομεταναστες
που τους κακομεταχειριζονται οι κακοι Ελληνες, τα ρατσιστομουτρα, συνιστω να παρουν απο ενα λαθρομεταναστη στο σπιτι τους
σε ενδειξη συμπαραστασης.
Γραφω απο πολυ μακρυα, και εκφραζοντας την γνωμη μου για το θεμα δεν εχω σκοπο να ταραξω κανεναν. Ολοι αυτοι ομως που
υφιστανται ρατσισμο και οι φιλοι τους γιατι δεν πανε καπου αλλου που θα τους αγαπανε περισσοτερο, ας πουμε στο Ιραν για τις
κυριες, η στην Σαοδ. Αραβια για τους κυριους?
Παραδεισος φιλοι μου η Ελλαδιτσα μας, παραδεισος για ολους.

Οσο για τους κολλημενους, της κυριας πιο πανω, ο ακολλητος πρωτος τον λιθο βαλετω.
Εσεις τι κολλημα εχετε?
Αποκλειω να μην εχετε κανενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ρε παιδιά, το "Ο Ελληναράς" άλλο θέμα δεν ήταν; Μήπως πρέπει να μεταφέρω το παραπάνω μήνυμα; :hmm: Πείτε κι εσείς...:devil: :crazy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aniohaseo

Νεοφερμένος

Ο Aniohaseo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 62 ετών. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Ελληναρας εεε...
Ευχαριστω για την προσφωνηση κυριε moderator,
Οσο για τα υπολοιπα, γραψε/κανε οτι νομιζεις.
Την ελευθερια του λογου που την στειλατε?
Ζητω αμεση συμπαρασταση για τυχον... ρατσισμο εναντιον μου.... λολ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
καταρχην θα πρεπει να ξερουμε οτι ο ρατσισμος γεννιεται απο τον φοβο.
Με αυτο το δεδομενο, θα πω οτι το διαφορετικο ο αλλος δεν το κοιταει επιθετικα αλλα φοβισμενα,
γιατι του διαταρασσει ισορροπιες......

Η θρησκεια στην ουσια προσφερει μια (κυριως) ψυχικη ισορροπια και οταν αυτη διαταρασσεται
προκαλει προβληματα σε πολλα επιπεδα.

Αν και αθεος, δεν μου αρεσει να προκαλω και να εμπλεκομαι σε συζητησεις τετοιου τυπου με ενθεους.
Σεβομαι σκωπτικα το πιστευω τους, σκεπτομενος οτι τους δινει μια ψυχικη ανατασημ μπορει καποιος
να πει οτι ο καθενας ψαχνει να βρει καταφυγια ηρεμιας, και μερικοι εχουν βρει σε αυτο το σημειο ακριβως.

Τωρα οσον αφορα το κομματι του να δεχτω επιθεση απο ενθεο,
μου προκαλει θυμηδία και συμπαθεια αλλα μεχρι εκει.
Το θεωρω ασημαντο να δωσω βαση σε κατι τετοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aniohaseo

Νεοφερμένος

Ο Aniohaseo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 62 ετών. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Συμφωνω απολυτα με τα τρεις πρωτες παραγραφους, οσον αφορα την τεταρτη, καμμια επιθεση, καμμιας μορφης δεν εκανα ουτε ειχα
προθεση για κατι τετοιο.
Την αποψη μου εξεφρασα και δεν ειχα, οπως τονιζω στο αρχικο μου μηνυμα, την προθεση να ταραξω κανεναν.
Τωρα, εαν με το που μπηκα καποιος διεγνωσε αμεσα οτι ο Ελληναρας κι εγω ειμαστε ενα και το αυτο προσωπο, αυτον, τον παραπεμπω στην τεταρτη σου παραγραφο.
Περι ρατσισμου αλλως τε ο λογος.
Η προσσεγιση σου εκτιμαται ιδιαιτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
Για τους δηλωνοντες αθεους μια ερωτηση: " Οταν πανε νε τρακαρουν η κατι τετοιο, αντι "Παναγια μου !'' τι φωναζουν ?

Δεν μου έχει τύχει να τρακάρω, αλλά είμαι απο αυτούς που -αρκετά συχνά- θα πούν "ο Χριστός και η Παναγία!"..
Είναι - για εμένα τουλάχιστον- μια μαθημένη έκφραση που ακούω απο τους γύρω μου 24 χρόνια.. Δεν την εννοώ.
Μου βγαίνει αυθόρμητα..
Θα μου πεις οτι είναι λάθος να επικαλούμαι τα Θεία - ναι,είναι, και προσπαθώ να το κόψω,αλλά έλα που δεν μου είναι εύκολο..
Σου λέω, τι υσχύει για εμένα, για τους άλλους δεν ξέρω..

Καλώς ήρθες στο φόρουμ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
Για τους δηλωνοντες αθεους μια ερωτηση: " Οταν πανε νε τρακαρουν η κατι τετοιο, αντι "Παναγια μου !'' τι φωναζουν ?
Για ολους δε τους υπολοιπους "ανετους" που υπερασπιζονται εως τελευταιας ρανιδος τους κακομοιρους τους λαθρομεταναστες
που τους κακομεταχειριζονται οι κακοι Ελληνες, τα ρατσιστομουτρα, συνιστω να παρουν απο ενα λαθρομεταναστη στο σπιτι τους
σε ενδειξη συμπαραστασης.
Γραφω απο πολυ μακρυα, και εκφραζοντας την γνωμη μου για το θεμα δεν εχω σκοπο να ταραξω κανεναν. Ολοι αυτοι ομως που
υφιστανται ρατσισμο και οι φιλοι τους γιατι δεν πανε καπου αλλου που θα τους αγαπανε περισσοτερο, ας πουμε στο Ιραν για τις
κυριες, η στην Σαοδ. Αραβια για τους κυριους?
Παραδεισος φιλοι μου η Ελλαδιτσα μας, παραδεισος για ολους.

Οσο για τους κολλημενους, της κυριας πιο πανω, ο ακολλητος πρωτος τον λιθο βαλετω.
Εσεις τι κολλημα εχετε?
Αποκλειω να μην εχετε κανενα.

φωναζω διαφορα που οι κανονισμοι του φορουμ δεν μου επιτρεπουν να σου το περιγραψω..... :redface:

Τωρα για το αλλο τα περι παραδεισου,
προφανως εχεις εκλεπτυσμενο χιουμορ.... το οποιο σου προτεινω να το επεκτεινεις
στα συσσυτια του δημου αθηναιων.... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
..
Παραδεισος φιλοι μου η Ελλαδιτσα μας, παραδεισος για ολους.

...

:hmm::hmm::hmm:: Παράδεισος μ.Α. ή π.Α. ;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Αν πεις σε καποιον σκληροπυρηνικο χριστιανο οτι εισαι αθεος, θα απομακρυνθει απο κοντα σου μην τον κολλησεις...
Χάρη θα μου κάνει.
Αν πω ότι είμαι Μουσουλμάνος θα πάρω και extra πόντους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Χάρη θα μου κάνει.
Αν πω ότι είμαι Μουσουλμάνος θα πάρω και extra πόντους;

Δεν ξερω, δοκιμασε το και πες μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Την αποψη μου εξεφρασα και δεν ειχα, οπως τονιζω στο αρχικο μου μηνυμα, την προθεση να ταραξω κανεναν.
Τωρα, εαν με το που μπηκα καποιος διεγνωσε αμεσα οτι ο Ελληναρας κι εγω ειμαστε ενα και το αυτο προσωπο, αυτον, τον παραπεμπω στην τεταρτη σου παραγραφο.
Εάν έμπαινε ένας νέος χρήστης κι αράδιαζε ένα προς ένα τα επιχειρήματα της Παπαρήγα, κι εγώ αναρωτιόμουν δημοσίως: "Κομμουνιστής;", θα ήταν αυτό προσβλητικό ή επιθετικό; Όταν αντίστοιχα κάποιος απαριθμεί τα κλασικά επιχειρήματα του υπερεθνικιστή και μάλιστα σε άσχετο θέμα, θα ήταν κακό να το επισημάνω; Χρειάζομαι πολλούς μάρτυρες για να γνωρίζω πού ακριβώς ανήκουν κάποια επιχειρήματα που τα έχω ξανακούσει πολλάκις; Ε, δεν νομίζω...:worry:

Προτίμησα, αντί της αιχμηρής λέξης "υπερεθνικιστής" να χρησιμοποιήσω την πιο χιουμοριστική και λαϊκή "Ελληναράς", μάλλον επιλέγοντας τον σκωπτικό τρόπο σεβασμού της γνώμης του πλησίον, όπως ανέφερε και κάποιος φίλος. Είναι αρχαία συνήθεια οι παλιοί να υποδέχονται τους καινούριους με μια φάρσα, ένα χουνέρι, δεν χρειάζεται να εξάπτεσαι αγαπητέ. Βλέπεις, το Χάος έχει τον δικό του τρόπο να υποδέχεται τους πρωτάρηδες...:clapup: :crazy:

Ο ρατσισμός συνδέεται άμεσα με το αρχέγονο ένστικτο της κατοχής χώρου. Ο ξένος, ο διαφορετικός, ο αλλόγλωσσος, ο αλλόθρησκος, ο αλλόχρωμος, απειλεί την κατοχή του γηγενή στο χώρο του κι ενστικτωδώς ο ανταγωνισμός μετατρέπεται σε εχθρότητα. Θέλει πολλή δουλειά το συνειδητό για να ελέγξει αυτές τις ενστικτώδεις τάσεις, όμως από την άλλη φοβάμαι ότι η συστηματική καταστολή τους μέσω ενός ακραίου "αντιρατσισμού", οδηγεί να μην τα έχεις εύκαιρα, όταν τα χρειάζεσαι.

Η θρησκεία φυσικά δεν θα μπορούσε να εξαιρείται από τον κανόνα αυτόν. Απεναντίας, η κάθε θρησκεία εμπεριέχει την οπτική γωνία υπό την οποία ένας λαός αντιλαμβάνεται το Θείον, κατά συνέπεια οι θρησκευτικές διαφορές παίζουν πρωταρχικό ρόλο στη χάραξη διαχωριστικών γραμμών χωροκατοχής μεταξύ των ανθρώπων. Αυτός είναι και ο λόγος που ενώ κάποιον μπορεί να τον ενοχλεί ένας μουσουλμάνος στη χώρα του, ο ίδιος να μη νιώθει την ίδια ενόχληση κι επιθετικότητα όταν επισκέπτεται τις μουσουλμανικές χώρες, όπως κάποιος ρώτησε στην αρχή του θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Οσο για τους κολλημενους, της κυριας πιο πανω, ο ακολλητος πρωτος τον λιθο βαλετω.
Εσεις τι κολλημα εχετε?
Αποκλειω να μην εχετε κανενα.

Όλοι έχουμε κολλήματα, δεν αντιλέγω. Απλά δεν έχω το κόλλημα πατρις-θρησκεια-οικογένεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Aniohaseo

Νεοφερμένος

Ο Aniohaseo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 62 ετών. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Ουτε κι εγώ...
Μην παρασυρεσαι λογω της ετικεττας που ο αγαπητος Black μου επεκολλησε.
Αλλωστε ο αντιλογος ειναι και εναυσμα διαλογου και, οχι απαραιτητα, οδηγει
σε καταθεση....ψυχης καμμια φορα.
Ιδίας αποψης, ηθελα να πω.
Τοιουτοτροπως, αντιλαβανομαστε ταχυτερα του τι μερος του λογου
ειναι ο νεοεισελθων.
Ελληναρας, πατρις θρησκεια, οικογενεια τα καζαντια μου εως τωρα.
Πως θα ξεπλυνω την ρετσινια, ωιμε !!! (αρχαιον δραμα) λολ
Καλοδεχουμενα ολα και αγνοω παντελως τον Σωκρατη και τα λεγομενα του περι επαιοντων.
Θεωρω επισης, οτι ειναι μαλλον τιμιο να εκθετει κανεις, ειλικρινα, τα διαπιστευτηρια του,
μπαινοντας οπουδηποτε, κι οχι πετωντας μολοτωφ, και ειδικα εδω, που το μονο που μας
χαρακτηριζει, ειναι αυτο που γραφουμε.
Οσο για το χιουμορ, δεκτο, αλλωστε, παιζει κι αυτο τον ρολο του, οδηγωντας τον αλλο
να γραψει πιο πολλα απο αυτα που πραγματικα ηθελε.
Τωρα, για τον παραδεισο Ονειροκλεφτη, επετρεψε μου να πιστευω οτι η γη αυτη ( για να μην πω
πατριδα και με...καρφωσει η τετοια πιο πανω) ειναι παραδεισος, οχι με την θρησκευτικη εννοια του
παραδεισου, αλλα με την ακρως αντιθετη.
Παραδεισος λοιπον για λαμογια, εμπορους ναρκωτικων κ.α.

Νωευ, δεν καταλαβα.

Σ'ευχαριστω σκυλοφιλη για το καλωσορισμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jeanjean

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Εγώ πάλι ρατσισμό ως προς τους θρήσκους γενικά έχω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Εγώ πάλι ρατσισμό ως προς τους θρήσκους γενικά έχω.

έχεις υποστεί ρατσισμό απο θρησκευόμενους λόγω των διαφορετικών θρησκευτικων σου αντιλήψεων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top