«Μαύρο» στο Pirate bay και άλλες ιστοσελίδες παράνομου downloading

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Όταν την κατεβάζω από τορρεντ ποιος την έχει πληρώσει;

Όταν για χρόνια πας και παίρνεις κάθε μέρα έναν καφέ και σου δίνουν ένα κουλούρι δώρο και μια μέρα σου πουν, τέρμα το δώρο, αν το θες θα το πληρώνεις, θα δώσεις ποτέ λεφτά για το κουλούρι;

"Γιατι να πληρωσω, οπως θα επρεπε να κανω τοσο καιρο, για να αποκτησω κατι που μεχρι πριν το εκλεβα?" Λολ. Μετά λεμε γιατι η Ελλαδα δεν παει μπροστα. Θαυμασια νοοτροπια.
Ναι, θα δωσεις λεφτα για το κουλουρι αν πεινας. Γιατι και οι σκηνοθετες, οι ηθοποιοι, ολοι οι καλλιτεχνες γενικοτερα, παραγουν και αυτοι ενα εργο. Να δω τι θα κανατε αν σας ελεγαν οτι μια μερα παυουν ολοι να δημιουργουν ταινιες και σειρες και μουσικη. Φανταζομαι ολα αυτα τα θεωρειτε αχρηστα και δεν θα θελατε να πληρωσετε μετα,ε? Μαλιστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Εγώ βλέπω τόσο σπάνια ταινίες εδώ και κάποια χρόνια που πραγματικά δεν βιάζομαι να δω κάτι, συνεπώς τα video clubs με καλύπτουν. Βασικά αφορμή για να γραφτώ στο video club ήτανε το ότι πήρα Bluray για το PC μου και ήθελα να ξεκινήσω να βλέπω ταινίες στη σχετική ανάλυση εικόνας και ήχου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Γενικά όμως το νεανικό κοινό έχουμε συνηθίσει χρόνια να έχουμε μέσα σε μερικά λεπτά όποια ταινία/σειρά θέλουμε στη διάθεσή μας!

Η μετάβαση στο video club θα είναι αρκετά δύσκολη.

Αν δεν βρεθεί κάποιος άλλος τρόπος να βρίσκουμε ταινίες/σειρές που μας ενδιαφέρουν λογικά θα κατευθυνθούμε όλοι στο Netflix ή σε υπηρεσίες επί πληρωμή για προβολή ταινιών.


Btw οι χρυσοί ανέβασαν αυτό το λινκ στην σελίδα τους στο facebook! Έκλεισε μια σελίδα , άνοιξαν άλλη! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να πληρώσω για κάτι που ως τώρα είχα τζάμπα. Προτιμώ να μη βλέπω σειρές παρά να πληρώνω κάποιους χωρίς λόγο.
Ωραία!

Όταν θα πας να ζητήσεις αύξηση από το αφεντικό σου, να έχεις αυτό υπ' όψιν σου ("γιατί να σε πληρώσει παραπάνω, από την στιγμή που ήδη σε πληρώνει ένα συγκεκριμένο ποσό;"). Η αρχή είναι η ίδια :)

Αν και θλίβομαι που ήρθαν και στη χώρα μας οι περιορισμοί πρόσβασης σε πειρατικά sites, θεωρώ ότι είναι αποτέλεσμα της απληστίας των ανθρώπων. Η βασική αρχή του "πειρατή" είναι να επενδύει τα χρήματά του σε αυτό που του αρέσει (και φυσικά να seedάρει τουλάχιστον 1-2 φορές το αρχείο :P). Αν δηλαδή του αρέσει πάρα πολύ μία ταινία και δηλώνει fan, τότε οφείλει να αγοράσει τουλάχιστον το DVD ή να τη δει στο cinema. Οι συντελεστές μιας ταινίας συνήθως πληρώνονται με ποσοστά επί των εισπράξεων, οπότε καλό είναι να επιβραβεύεται η ευρηματικότητά τους. Με αυτόν τον τρόπο, πολλές κουλτουρέ ταινίες θα μπορούσαν να γίνουν εισπρακτικές επιτυχίες. Η τελευταία "κουλτουρέ" ταινία που κατάφερε να σπάσει τα ταμεία ήταν ο Τιτανικός και αυτό έγινε λίγα χρόνια πριν αναπτυχθεί το DSL και μπει μέσα σε κάθε σπίτι. Δεν νομίζω ότι είναι τυχαίο αυτό. Η πειρατεία συνέβαλε στο να μην "τολμούν" οι παραγωγοί να βγάζουν πρωτότυπες ταινίες, γεγονός που οδήγησε στα αμέτρητα sequels και reboots της δεκαετίας που διανύουμε :P

Εγώ δεν θα πω ψέματα, είμαι θερμός υποστηρικτής των torrents και ο μοναδικός εξ όσων γνωρίζω που εξακολουθεί να κατεβάζει torrents. Τα streaming sites τα θεωρώ εξαιρετικά κατώτερα ποιοτικά, γεμάτα ενοχλητικές διαφημίσεις, τα οποία αναπαράγουν το υλικό άλλων με μοναδικό στόχο την αισχροκέρδεια. Από την οπτική αυτή, θεωρώ ότι ορθώς αποκλείστηκαν αυτά τα streaming sites. Τα torrent sites έχουν μία εντελώς διαφορετική φιλοσοφία, αφού τα αρχεία διαμοιράζονται και πολλές φορές δεν χρειάζεται καν η επίσκεψη σε αυτά (πχ μπορεί να σου στείλει ένας φίλος σου το torrent ή το magnet link για να κατεβάσεις). Αυτό, αν και όχι λιγότερο παράνομο, το θεωρώ θεμιτό και πιο κοντά στην ανθρώπινη φύση*.

*Η οποία ανθρώπινη φύση απ' ό,τι καταλαβαίνω έχει αλλάξει πια. Πλέον ο καθένας κοιτάει τον εαυτό του και κανείς δεν θέλει να μοιράζεται το οτιδήποτε με τους άλλους.

Αυτό που με στενοχωρεί είναι ότι το internet ξεκίνησε με την προοπτική του διαμοιρασμού, της διάχυσης της γνώσης και της πληροφορίας, της αλληλοβοήθειας. Ο σκοπός ήταν να ενωθούν οι "διαφορετικοί κόσμοι" του πλανήτη και ήταν η μοναδική ευκαιρία σύγκλισης όλων των λαών, των ομάδων, των κοινοτήτων, του πολιτισμού και κυρίως των ανθρώπων...

Πλέον είναι άλλο ένα μέσο ανάδειξης του εαυτού, σε έναν κόσμο που γίνεται ολοένα και περισσότερο εγωιστικός... Η ευκαιρία που είχε για να "ενώσει" τον κόσμο χάθηκε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Η χθεσινή απόφαση απέδειξε ότι η πολιτεία και η δικαιοσύνη δεν θέλουν να αντιμετωπίσουν σοβαρά το θέμα της πειρατείας. Αντίθετα δώσανε σε αρκετούς την πληροφορία από ποια sites μπορούν να δουν τζαμπα ταινίες. Κανένα site από αυτά δεν έκλεισε και κανένα δεν είναι διαθετειμενο να κλείσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Εγώ δεν είμαι τόσο αισιόδοξος στο ότι "λύσεις θα υπάρχουν". Εφόσον διαδίκτυο έχει κάθε σπίτι πλέον, οι νομοθέτες και οι αρμόδιοι φορείς κατά της πειρατείας θα κάνουν όλο και σοβαρότερες - ενεργητικές παρεμβάσεις κατά της πειρατείας.
Ήδη όσο περνάνε τα χρόνια δυσκολεύει όλο και περισσότερο η εύρεση και το κατέβασμα πειρατικού περιεχομένου (ταινίες, software). Καμία σχέση με εποχές '00.

Εγώ σχεδόν έχω βαρεθεί τόσο με αυτή την κατάσταση που, χωρίς πλάκα, έχω γραφτεί εδώ και καιρό σε ένα κοντινό μου... video club, δίνω 1 ευρουλάκι για κάθε ταινία και τη βλέπω με την ησυχία μου σπίτι, ακόμα και σε καθαρή blu-ray ποιότητα αντί να μπλέκω με κατέβασμα (torrent ή zip σε parts), εύρεση υποτίτλων κτλ. Και σκέφτομαι σοβαρά να βάλω και τον 1 μήνα δωρεάν netflix να δω πως θα πάει!

Κι εγώ έχω βαρεθεί με όλη αυτή τη διαδικασία και έχω αρχίσει και νοικιάζω πάλι ταινίες. Η βλακεια είναι πως εγώ θέλω να παίρνω καινούριες συνήθως που δεν έχουν παιχτεί στο σινεμά. Αλλά οκ σπάνια γίνεται αυτό, συνήθως νοικιάζω.

Και οκ με τις ταινίες εμένα δε με νοιάζει. Θα με πειράξει όμως με τη μουσική... Αλλά το σωστό αυτό είναι. Να σταματήσει αυτή η παρανομία.. Οι τραγουδιστές κάπως πρέπει να ζήσουν κι αυτοί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NastStorm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NastStorm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 334 μηνύματα.
Παιδια αν ειστε λιγο πιο προσεκτικοί μπορείτε ευκολα να παρατηρησετε οτι διακοπηκε μόνο στην Ελλάδα.. Οποτε μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε αυτές τις ιστοσελίδες αν εχετε μηχανή αναζήτησης άλλης χώρας... Μπορείτε να μπείτε μέσω proxysite....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Αλλάξτε DNS server βάλτε Google ή cloudflare και ξαναέχετε πρόσβαση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Αλλάξτε DNS server βάλτε Google ή cloudflare και ξαναέχετε πρόσβαση.


Α με dns τα μπλοκάρουν; TIL.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Αλλάξτε DNS server βάλτε Google ή cloudflare και ξαναέχετε πρόσβαση.
Mην τους δίνει το φαγητο μέσα στο πιάτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Όλοι εσείς που με κατακρίνετε που με πείραξε που έκλεισαν τα σάιτ αυτά, δεν έχετε κατεβάσει ποτέ παρανομα; Όπως και να έχει, τα σάιτ θα ανοίξουν ξανά, τα τορρεντ που προτιμώ υπάρχουν, το ίδιο και οι υπότιτλοι. Οπότε δε με επηρεάζει. Λυπάμαι για κάποιους που δεν έχουν άμεση με τορρεντ ή δεν ξέρουν καλά αγγλικά για να δουν με αγγλικούς υπότιτλους.

Πάντως ναι, συμφωνώ στο ότι η παράνομη διακίνηση δεν είναι σωστή, ούτε ηθικά ούτε νομικά. Αλλά και 7 ή 8 ευρώ για ένα σινεμά δεν είναι αισχροκέρδεια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Όλοι εσείς που με κατακρίνετε που με πείραξε που έκλεισαν τα σάιτ αυτά, δεν έχετε κατεβάσει ποτέ παρανομα; Όπως και να έχει, τα σάιτ θα ανοίξουν ξανά, τα τορρεντ που προτιμώ υπάρχουν, το ίδιο και οι υπότιτλοι. Οπότε δε με επηρεάζει. Λυπάμαι για κάποιους που δεν έχουν άμεση με τορρεντ ή δεν ξέρουν καλά αγγλικά για να δουν με αγγλικούς υπότιτλους.

Πάντως ναι, συμφωνώ στο ότι η παράνομη διακίνηση δεν είναι σωστή, ούτε ηθικά ούτε νομικά. Αλλά και 7 ή 8 ευρώ για ένα σινεμά δεν είναι αισχροκέρδεια;
Μαλλον δεν καταλαβαίνεις πόσοι άνθρωποι εμπλέκονται για την δημιουργία μιας ταινίας, πόσος χρόνος και κόπος χρειάζεται και πως κάπως πρέπει να πληρωθούν και αυτοί αλλά και το ίδιο το σινεμά. Για το φαγητό και τα αναψυκτικά το καταλαβαινω και συμφωνώ. Για την ταινία λογικό μου φαίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Πάντως ναι, συμφωνώ στο ότι η παράνομη διακίνηση δεν είναι σωστή, ούτε ηθικά ούτε νομικά. Αλλά και 7 ή 8 ευρώ για ένα σινεμά δεν είναι αισχροκέρδεια;
Γιατί το cinema δεν αγοράζει τα δικαιώματα για να φέρει την ταινία (ή η ελληνική εταιρία διανομής, τέλος πάντων); Το ρεύμα για τα μηχανήματα, τους υπαλλήλους που θα καθαρίσουν τα πεταμένα ποπ-κορν και τα αναψυκτικά από τη μοκέτα και τις θέσεις, την συντήρηση, κλπ, ποιος τα πληρώνει; Είναι δωρεάν παραχώρηση της ταινίας; :P

Ναι, οι τεράστιες βιομηχανίες του θεάματος (π.χ. Walt Disney Pictures, Warner Bros) ίσως να μην επηρεάζονται τόσο πολύ, γιατί έχουν επιχειρηματικές δραστηριότητες σε πολλούς τομείς (π.χ. amusement parks) και σίγουρα έχουν πάρα πολλά χρήματα, ούτως ή άλλως, αλλά το cinema της γειτονιάς/πόλης, έχει σίγουρα υπαλλήλους, μηχανήματα, λογαριασμούς κλπ που τρέχουν και δεν υπάρχει καμία άλλη δραστηριότητα που "αναπληρώνει" τη χασούρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Πάντως ναι, συμφωνώ στο ότι η παράνομη διακίνηση δεν είναι σωστή, ούτε ηθικά ούτε νομικά. Αλλά και 7 ή 8 ευρώ για ένα σινεμά δεν είναι αισχροκέρδεια;

Έστω ότι είναι. Πρέπει να μη πάμε στο σινεμά και αν είναι πράγματι η προσφορά / ζήτηση θα ισορροπήσει την τιμή της ταινίας.

Αυτό είναι το επιχείρημα "η νόμιμη απόκτηση content είναι πολύ δύσκολη η ακριβή, έτσι και αλλιώς δεν θα πλήρωνα για να το καταναλώσω οπότε το γεγονός ότι καταναλώνω πειρατικό περιεχόμενο δεν προκαλεί διαφυγόντα κέρδη στην εταιρία". Τα παλιά τα χρόνια που ξεκινούσε η πειρατεία μουσικής το επικαλούμασταν όλοι αλλά μετά που εκσυγχρονίστηκε το τιμολογιακό μοντέλο της μουσικής βιομηχανίας (λίγο με το ζόρι, thanks iTunes) σταμάτησε να ισχύει τόσο. Τώρα γίνεται το ίδιο για το video content. Με το Netflix Και αντίστοιχες υπηρεσίες να είναι πραγματικά φτηνές και για σειρές και για ταινίες δεν ξέρω πόσο μπορούμε να το επικαλεστούμε πλέον. Το σινεμά είναι πράγματι ακριβό, είναι μέρος του παλιού distribution chain αλλά ευτυχώς έχουμε εναλλακτικές τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Let me chip in on the subject...

Τα τορρεντ για εμένα χωρίζονται σε 3 μεγάλες κατηγορίες:

Προγράμματα/Games και όλα τα άλλα που δεν περιλαμβάνονται στις άλλες δυο. Πιστεύω ότι εδώ το ποσοστό της πειρατείας είναι πολύ μικρό. Πλέον με τις υπηρεσίες του steam και των διάφορων humble-bundles που κυκλοφορούν πιστέυω ότι ένας μεσως gamer δεν πειρατεύει γτ χάνει πάρα πολλά, όπως ενημερώσεις, multiplayer, DLCs κλπ και τα περισσότερα άτομα που καίγονται σε αυτόν τον χώρο ξέρω ότι περιμένουν 6μηνες με έναν χρονο να πεσουν οι τιμές για να παρουν το παιχνίδι αν του βγαίνει ακριβό στο release. Και πιστεύω και ότι η non-commercial χρήση προγραμμάτων επίσης είναι πάρα πολύ μικρή για να χτυπήσει την αγορά των προγραμμάτων, οι επαγγελματίες προφανώς θα αγοράσουν για να έχουν και την αντίστοιχη υποστήριξη.

Ταινίες, προσωπικά πηγαίνω σινεμά τα τελευταία 4-5 χρόνια 10 - 12 φορές τον χρόνο που μεταφράζεται κοντά στο 100άρι. Τόσο σηκώνει η τσέπη μου και πιστεύω αν κάτι χτυπάει η πειρατεία είναι αυτός ο τομέας. Αλλά τον χτυπάει όντως; Δεν βλεπω ταινίες μεγάλης παραγωγής να μην βγάζουν λεφτά, δείτε απλά το MCU. Και επίσης στα μεγάλα release και την οσκαρική περιόδο οι αίθουσες είναι ασφικτικά γεμάτες, τουλάχιστον στην Θεσσαλονίκη.

Σειρές. Ας μην γελιόμαστε, δεν κλέβουμε πρακτικά τίποτα απο τις παραγωγές των σειρών. Βλέπουμε ξενόγλωσσες σειρές οι οποίες προβάλλονται στην άλλη ακρη του κόσμου. Αν δεν υπήρχε το ίντερνετ δεν θα ξέραμε καν την υπαρξή τους και οι παραγωγοί δεν στηρίζονται στα δικαιώματα απο το on-demand που πολλές απο αυτές δεν υπάρχουν σε αυτές τις υπηρεσίες, αλλά στις προβολές όταν παίζονται live και απο τα δικαιώματα των διαφημίσεων. Επομένως εκτος και αν μιλάμε για netflix σειρές προσωπικά δεν νιώθω ότι κλέβω κάτι απο την τσέπη των παραγωγών και των υπόλοιπων που ασχολούνται.

Απο εκεί και πέρα προφανώς και οι on-demand υπηρεσίες είναι το μέλλον και το σωστό αλλά πιστεύω ότι ποτέ δεν θα φτάσουν να έχουν την βιβλιοθήκη που θα έχει μια αντίστοιχη υπηρεσία στην Αμερική, στην Βρετανία ή στον Καναδά, γιατί η αγοραστική αξία τις ελληνική κοινωνίας είναι μικρή. Επομένως ρεαλιστικά πιστεύω ότι για εμάς δυστηχώς ή ευτυχώς η πειρατεία είναι η μονη ρεαλιστική λύση για να έχεις πρόσβαση αυτή την στιγμή στην πρόσβαση που έχουν και οι υπόλοιποι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Παιδιά αναλογικά τα λεφτά του σινεμά 6-8 ευρω δεν ειναι πολλα σε σχέση με αυτά που ζητούν στα θέατρα που κατς βάση ειναι χειρότερου επιπέδου και σαχλαμάρες.

Σας αφήνω τώρα παω να κατεβάσω τo πρωτο επεισόδιο του papel.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Όλοι εσείς που με κατακρίνετε που με πείραξε που έκλεισαν τα σάιτ αυτά, δεν έχετε κατεβάσει ποτέ παρανομα; Όπως και να έχει, τα σάιτ θα ανοίξουν ξανά, τα τορρεντ που προτιμώ υπάρχουν, το ίδιο και οι υπότιτλοι. Οπότε δε με επηρεάζει. Λυπάμαι για κάποιους που δεν έχουν άμεση με τορρεντ ή δεν ξέρουν καλά αγγλικά για να δουν με αγγλικούς υπότιτλους.

Πάντως ναι, συμφωνώ στο ότι η παράνομη διακίνηση δεν είναι σωστή, ούτε ηθικά ούτε νομικά. Αλλά και 7 ή 8 ευρώ για ένα σινεμά δεν είναι αισχροκέρδεια;
Μα δεν είναι μόνο η τιμή.
Το γεγονός οτι θα πρέπει να ντυθείς, να βρεις μέσο μετακίνησης και -το κυριότερο- να συγχρωτιστείς με άλλους (πιθανότατα ενοχλητικούς που δεν θα σε αφήσουν να απολαύσεις την ταινία με την ησυχία και την άνεσή σου), πού το πας; (χώρια που λόγω εποχής, θερίζουν οι γρίππες και οι ιώσεις).
Όσο κι αν διαφωνούμε σε πολλά, στο συγκεκριμένο θέμα, είμαι ίσως η μόνη που σε καταλαβαίνω και ταυτίζομαι.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Όλοι εσείς που με κατακρίνετε που με πείραξε που έκλεισαν τα σάιτ αυτά, δεν έχετε κατεβάσει ποτέ παρανομα; Όπως και να έχει, τα σάιτ θα ανοίξουν ξανά, τα τορρεντ που προτιμώ υπάρχουν, το ίδιο και οι υπότιτλοι. Οπότε δε με επηρεάζει. Λυπάμαι για κάποιους που δεν έχουν άμεση με τορρεντ ή δεν ξέρουν καλά αγγλικά για να δουν με αγγλικούς υπότιτλους.

Πάντως ναι, συμφωνώ στο ότι η παράνομη διακίνηση δεν είναι σωστή, ούτε ηθικά ούτε νομικά. Αλλά και 7 ή 8 ευρώ για ένα σινεμά δεν είναι αισχροκέρδεια;
Αν κάποιος από εδώ μέσα δεν έχει κατεβάσει ποτέ ταινία/τραγούδι/λογισμικό μπορεί να σε κατακρίνει. Και νομίζω ότι μεταξύ μας ζήτημα να υπάρχει ένα άτομο (και πάλι αμφιβάλω). :D
Η πειρατεία μια χαρά βρίσκει λύσεις και πολύ καλά κάνει. Μην αγχώνεστε παιδιά ο Ντι Κάπριο θα χρυσοπληρωθεί και πάλι όπως μεγάλες παραγωγές θα συνεχίσουν να γίνονται άσχετα αν σε μερικές χώρες το κατέβασμα δίνει και παίρνει. Ένα παράδειγμα να δώσω το game of thrones είναι η σειρά που έχει "κλαπεί" περισσότερες φορές και το μπάτζετ όσο και οι μισθοί των ηθοποιών έχουν ανέβει. Το να σας πιάνει η κλάψα για τα τόρρεντ είναι αστείο.
To pirate bay κλασικά άλλαξε όνομα και είναι ανοιχτό όλα κομπλέ. <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Όλοι εσείς που με κατακρίνετε που με πείραξε που έκλεισαν τα σάιτ αυτά, δεν έχετε κατεβάσει ποτέ παρανομα; Όπως και να έχει, τα σάιτ θα ανοίξουν ξανά, τα τορρεντ που προτιμώ υπάρχουν, το ίδιο και οι υπότιτλοι. Οπότε δε με επηρεάζει. Λυπάμαι για κάποιους που δεν έχουν άμεση με τορρεντ ή δεν ξέρουν καλά αγγλικά για να δουν με αγγλικούς υπότιτλους.

Πάντως ναι, συμφωνώ στο ότι η παράνομη διακίνηση δεν είναι σωστή, ούτε ηθικά ούτε νομικά. Αλλά και 7 ή 8 ευρώ για ένα σινεμά δεν είναι αισχροκέρδεια;

Σε κατακρίνουν γιατί υποστηρίζεις και θεωρείς ηθική την πειρατεία. Κάποιοι κατεβάζουμε αλλά μέσα μας ξέρουμε ότι αυτό δεν είναι σωστό. Στο παρελθόν έχεις χρησιμοποιήσει το συνήγορο του πολίτη για "την απόσυρση αυτοκινήτου" που δεν σου έδωσαν 300 ευρώ νομίζω και έχεις κάνει καταγγελία για να μη σε πρήζουν προωθητικές κλησεις στο κινητό σου. Ψιλοπράγματα δηλαδή. Παρόλα αυτά διεκδίκησες το δίκαιο σου και το πέτυχες.

Πως θα αντιδρούσες αν έγραφες ή ειχες επιμέλεια ενός βιβλίου και την επόμενη μέρα ήταν στα τορεντάδικα και ακόμα χειρότερα να έσβηνε κάποιος το ονομά σου και να έγραφε το όνομα του κάποιος άσχετος. Απαντώ μόνος μου <<Πολύ χειρότερα>>. Είναι προφανές ότι η παγκόσμια κοινότητα πρέπει να προστατέψει τους δημιουργούς ψηφιακής πληροφορίας. Η Ελλάδα με αυτό που έκανε την Παρασκευή το μόνο που κατάφερε είναι να προσφέρει διαφήμιση στα τορεντάδικα και στα streaming sites καθώς το μπλοκάρισμα γίνεται bypass πανέυκολα. Από facebook μέχρι τα μεγαλύτερα forum της χώρας συζητάνε για τα συγκεκριμένα sites ονομαστικά όταν πριν λίγους μήνες δεν γινόταν.

Παράδειγμα πριν λίγους μήνες έφαγα ποινή από το στέκι επειδή ανέβασα θέμα - δημοσκόπηση το πως βλέπει ο κάθε χρήστης ταινίες σειρές και ανάμεσα στις επιλογές είχα τις λέξεις torrents streaming. Τώρα εξαιτίας του επίσημου κράτους μπορούμε να αναφέρουμε ονομαστικά αυτά τα sites και στο στεκι και σε άλλα forum και δεν τρέχει τίποτα.

Αν κάποιος από εδώ μέσα δεν έχει κατεβάσει ποτέ ταινία/τραγούδι/λογισμικό μπορεί να σε κατακρίνει. Και νομίζω ότι μεταξύ μας ζήτημα να υπάρχει ένα άτομο (και πάλι αμφιβάλω). :D
Η πειρατεία μια χαρά βρίσκει λύσεις και πολύ καλά κάνει. Μην αγχώνεστε παιδιά ο Ντι Κάπριο θα χρυσοπληρωθεί και πάλι όπως μεγάλες παραγωγές θα συνεχίσουν να γίνονται άσχετα αν σε μερικές χώρες το κατέβασμα δίνει και παίρνει. Ένα παράδειγμα να δώσω το game of thrones είναι η σειρά που έχει "κλαπεί" περισσότερες φορές και το μπάτζετ όσο και οι μισθοί των ηθοποιών έχουν ανέβει. Το να σας πιάνει η κλάψα για τα τόρρεντ είναι αστείο.
To pirate bay κλασικά άλλαξε όνομα και είναι ανοιχτό όλα κομπλέ. <3
Υπερπαραγωγές όπως το game of thrones δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Η νομοθεσία δεν βγαίνει για να προστατέψει τους ισχυρούς όπως νομίζουν αρκετοί αλλά τους αδύναμους. Ο Ντι Κάπριο μπορεί να μην έχει πρόβλημα αλλά ο Έλληνας ηθοπιοιός πεινάει. Η Ελληνική μουσική που μέχρι τέλη 2000 έβγαζε καλά προιόντα έχει πεθάνει καθώς οι δημιουργί είναι όμηροι των ψηφιακών πλατφορμών (spotify, itunes) και πάλι καλά που υπάρχουν καθώς είναι ο μοναδικός τρόπος να βγάλουν χρήματα.

Είδαμε τα τελευταία χρόνια με τη ανάδειξη του Netflix έδωσε έσοδα σε δημιουργούς και πλέον αρκετές σειρές χτυπάνε και ξεπερνάνε σε ποιότητα αρκετές ταινίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top