Η μεταθανάτια ζωή

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Πως δεν σχετίζονται, κοπέλα μου γλυκιά αφού όταν το ηλεκτρόνιο η οποιοδήποτε υλικό σώμα καταφέρνει να ξεπεράσει την ταχύτητα του φωτός περνάει στην τέταρτη διάσταση.Άρα και σε ένα άλλο κόσμο πιο εξελιγμένο απο τον δικό μας και τετραδιάστατο..Ισως αυτός είναι και ο αληθινός κόσμος του οποίου η εικόνα ανακλάται στην γη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Μα εγω αυτό ακριβώς λέω, φίλε Tsipouro.Άλλο φυσική και άλλο μεταφυσική φίλε μου. Η Νευτώνια φυσική και η Ευκλείδια γεωμετρία που διδασκόμαστε στα σχολεία δεν έχει καμία σχέση με την μεταφυσική.Καταρχήν η Ευκλείδια γεωμετρία αφορά τις τρείς διαστάσεις, μήκος,πλάτος ύψος,υπάρχει όμως και μια τέταρτη διάσταση την οποία ίσως ανακαλύψουμε με το πείραμα Cern, το οποίο σταμάτησε για κάποιους μήνες.
Αν τα ηλεκτρόνια καταφέρουν,με την ενέργεια που τους χορηγήθηκε να ξεπεράσουν την ταχύτητα του φωτός, τότε αυτόματα βρίσκονται σε μια άλλη διάσταση την οποία οι αστροφυσικοί ονομάζουν τέταρτη.Αν λοιπόν ανακαλύψουμε την τέταρτη διάσταση τότε θα έχεις και την απόδειξη ορθότητας των επιχειρημάτων των αστροφυσικών.



Σαν πολύ εκ των έσω να τα ξέρεις για το Cern.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Διακρίνω μια τάση ειρωνίας rempeskes? Με συγχωρείς αν χρησιμοποίησα πρώτο πληθυντικό στην φράση <<Αν ανακαλύψουμε την τέταρτη διάσταση και δεν είπα <<Αν ανακαλύψουν οι επιστήμονες>>
Προφανώς όμως η ανακάλυψη αυτή θα αφορά όλη την ανθρωπότητα άρα και όλους εμάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
H ζωή είναι μια ειρωνία από μόνη της, καλέ μου.

Υγ. Νόμιζα 4η διάσταση ήταν ο χρόνος. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Καταρχήν η Ευκλείδια γεωμετρία αφορά τις τρείς διαστάσεις, μήκος,πλάτος ύψος,υπάρχει όμως και μια τέταρτη διάσταση την οποία ίσως ανακαλύψουμε με το πείραμα Cern, το οποίο σταμάτησε για κάποιους μήνες.
Αν τα ηλεκτρόνια καταφέρουν,με την ενέργεια που τους χορηγήθηκε να ξεπεράσουν την ταχύτητα του φωτός, τότε αυτόματα βρίσκονται σε μια άλλη διάσταση την οποία οι αστροφυσικοί ονομάζουν τέταρτη.Αν λοιπόν ανακαλύψουμε την τέταρτη διάσταση τότε θα έχεις και την απόδειξη ορθότητας των επιχειρημάτων των αστροφυσικών.
mon dieu, ποιος τα διαδίδει αυτά; μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις τι έχεις σπουδάσει και ποια είναι η πηγή σου για αυτά; είμαι πάρα πολύ περίεργη, αλήθεια:hmm:
η τέταρτη διάσταση υπάρχει και το ξέρουμε, δεν χρειάζεται να μας το επιβεβαιώσει το cern:)
είναι ο γνωστός σε όλους μας πανδαμάτωρ χρόνος.
ο Einstein εδώ και δεκαετίες τον έχει βάλει στις εξισώσεις του.
μάλλον αναφέρεσαι στην πέμπτη διάσταση λοιπόν.
αλλά και εδώ η ενημέρωσή σου είναι ελλιπής
το cern δεν θέλει να αποδείξει ή να ανακαλύψει την πέμπτη διάσταση (τουλάχιστον με αυτό το πείραμα). θέλει να μελετήσει τα μποζόνια, ή αλλιώς σωματίδια του Higgs
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
4η ο χρονος και αν η Μ theory σταθει στα ποδια της, εχουμε αλλες 7, συνολο 11. Τουλαχιστον....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Ακριβώς.Η τέταρτη διάσταση είναι ο χρόνος ο οποίος, δεν μπορεί να μετρηθεί όπως οι τρείς υπόλοιπες διαστάσεις μας και έτσι τον μετράμε με το ρολόι.Ούτε και είναι ορατή διάσταση όπως οι άλλες τρείς.Ο χρόνος μπορεί να συστέλλεται και να διαστέλλεται.Σε κάποιο τετραδιάστατο κόσμο ο πραγματικός χρόνος είναι πολύ διαφορετικός απο ότι στον τρισδιάστατο, μπορεί ή διάρκεια του ενός δευτερολέπτου να είναι 60 χρόνια γηίνα η και περισσότερο π.χ μια αιωνιότητα.Ίσως σε κάποιο τετραδιάστατο κόσμο ο χρόνος να είναι όρατός, όπως ορατές είναι οι τρείς διαστάσεις σε εμάς. Με λίγα λόγια στον τετραδιάστατο κόσμο ισχύει ο χρόνος αλλά με διαφορετική μορφή απο ότι στην γή.Το στιγμή που το ηλεκτρόνιο ξεπερνάει την ταχύτητα του φωτός τότε το αυτόματα πάει σε άλλη διάσταση την τέταρτη στην οποία ισχύει χρόνος με μορφή διαφορετική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
swamps, ο κόσμος μας ΕΙΝΑΙ τουλάχιστον τετραδιάστατος και εμείς αντιλαμβανόμαστε σίγουρα τις 4 διαστάσεις.
Αν τώρα εννοείς ότι υπάρχουν κάποιοι, κάπου αντιλαμβάνονται 5 διαστάσεις του κόσμου, τότε ΙΣΩΣ να βλέπουν τις 3 διαστάσεις και τον χρόνο, ενώ την 5η διάσταση να την "νιώθουν", όπως εμείς "νιώθουμε" τον χρόνο. :)

Ο χρόνος έχει πάντα την ίδια μορφή, αυτό που αλλάζει, είναι το πως εσύ το αντιλαμβάνεσαι. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Μα εγω αυτό ακριβώς λέω, φίλε Tsipouro.Άλλο φυσική και άλλο μεταφυσική φίλε μου. Η Νευτώνια φυσική και η Ευκλείδια γεωμετρία που διδασκόμαστε στα σχολεία δεν έχει καμία σχέση με την μεταφυσική.Καταρχήν η Ευκλείδια γεωμετρία αφορά τις τρείς διαστάσεις, μήκος,πλάτος ύψος,υπάρχει όμως και μια τέταρτη διάσταση την οποία ίσως ανακαλύψουμε με το πείραμα Cern, το οποίο σταμάτησε για κάποιους μήνες.
Αν τα ηλεκτρόνια καταφέρουν,με την ενέργεια που τους χορηγήθηκε να ξεπεράσουν την ταχύτητα του φωτός, τότε αυτόματα βρίσκονται σε μια άλλη διάσταση την οποία οι αστροφυσικοί ονομάζουν τέταρτη.Αν λοιπόν ανακαλύψουμε την τέταρτη διάσταση τότε θα έχεις και την απόδειξη ορθότητας των επιχειρημάτων των αστροφυσικών.
Το σημείο διαφωνίας μου αγαπητή Swamps, δεν ήταν τόσο τα όσα έλεγες, τα οποία δεν αποκλείεται να τα υποστηρίζει και κάποιος θεωρητικός Φυσικός (το θέμα είναι και το να αποδείξει την ορθότητά τους κάποια στιγμή κιόλας), αλλά στο ότι ταύτισες την μεταφυσική με την σύγχρονη φυσική, προσπαθώντας να της δώσεις μια επιστημονική υπόσταση. Ξαναλέω ότι η επιστήμη ξεφεύγει κατά πολύ από την απλή διατύπωση θεωριών και βασίζεται στην παρατήρηση και στο πείραμα.
Τώρα γι' αυτό που λες σχετικά με τις διαστάσεις, υπάρχουν οι 3 διαστάσεις του χώρου και η 1 του χρόνου, άρα 4 όπως είπε και ο Fandago πριν. Το ότι τα ηλεκτρόνια καθώς κινούνται σε ταχύτητες ίσες με αυτήν του φωτός περνούν σε μια άλλη (ας τη θεωρήσουμε 5η) διάσταση πρώτη φορά το ακούω πάντως (και έχω διαβάσει και 2-3 βιβλία αστροφυσικής πέρα από τα όσα έμαθα στο σχολείο) και δεν μπορώ κιόλας να το συνδέσω με την "σκίαση του πραγματικού κόσμου" που έλεγες στο αρχικό σου ποστ...
Μήπως μπορείς να μου δώσεις κάποιο σχετικό link στο internet ή PDF ή έστω να σκαννάρεις μια σελίδα από βιβλίο που να εξηγεί αυτή τη θεωρία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Αν και δεν είμαστε τόσο στο θέμα, ας σημειώσω 1-2 πράγματα:
Η μεταφυσική είναι η σύχρονη θεωρία της φυσικής η οποία έχει απορριφθεί απο πολλούς διότι δεν έχουν ακόμα επαληθευτεί πολλές θεωρίες της με αποδείξεις, και όπως γνωρίζουμε μια πρόταση έχει νόημα για τον περισσότερο κόσμο μόνο αν υπάρχει επαλήθευση,άσχετα αν κάποιοι άνθρωποι είναι ρομαντικοί και έχουν απέραντη φαντασία τόση όση να κατανοούν κάποια πράγματα <<εξωπραγματικά>>.
Το ότι η φυσική έχει απορριφθεί δεν στέκει, και μάλιστα δεν θα μπορούσε να απορριφθεί για τους λόγους που αναφέρεις. Η "μεταφυσική" που λες εσύ, βρίσκεται σε πολύ χειρότερη κατάσταση από την φυσική, όσον αφορά την επαλήθευση των θεωριών (αν λέγονται θεωρίες τα της επιστημονικής φαντασίας και αν), αφού ΑΝ είχε επαληθευμένες θεωρίες, τότε δεν θα ήταν μεταφυσική ;)
Η φαντασία, δεν σε βοηθάει να κατανοήσεις "εξωπραγματικά" πράγματα, ίσα ίσα που σου δίνει το δικαίωμα να ΜΗΝ υπάρχει λογική (και άρα απόλυτη κατανόηση) σε αυτά που φαντάζεσαι.
Αν πρίν εκατονταετίες μας έλεγαν ότι η γή είναι σφαιρική, θα βγάζαμε τρελούς αυτούς που το ισχυρίζονται.Υπήρχε η αντίληψη ότι η γή είναι επίπεδη διότι ο ανθρώπινος νούς ήταν αδύναμος να το συλλάβει, χωρίς τουλάχιστον αποδείξείς.
Το ότι η Γη είναι σφαιρική, είχε ακόμα και τότε λογική σε πληροφορώ και μπορούσε να αποδειχθεί. Καμία σχέση με φαντασία, πόσο μάλλον με μεταφυσική. :)
Αυτό λοιπόν που αντιλαμβανόμαστε γύρω μας δεν είναι τίποτα άλλο απο τις προβολές, το καθρέφτισμα, τη σκιά τετραδιάστατων αντικειμένων μέσα στον χώρο των τριών διαστάσεων που πλαστά φτιάχνουν οι αισθήσεις μας και ο εγκέφαλος μας. Βρισκόμαστε πάλι σε μια πλάνη των αισθήσεων μας! Το συγκεκριμένο απόσπασμα θα το βρείς στο επεισόδιο <<Η μαγεία της τέταρτης διάστασης>>που υπάρχει στο site Το σύμπαν που αγάπησα.Καλό θα ήταν όποιος ενδιαφέρεται για τα θέματα αυτά να ανοίγει και κανά βιβλίο να ενημερώνεται, η να παρακολουθεί κάποιες εκπομπές του Μ. Δανέζη, αντί να επιτίθεται φραστικά σε κάποιους που προσπαθούν να μεταδώσουν κάποιες πληροφορίες για την μεταφυσική.
Ακόμα και αν αυτά είναι ακριβώς τα λόγια που χρησιμοποίησε ο κ. Δανέζης, διαπιστώνω ότι δεν έχουν καμία σχέση με αυτά που εσύ περιέγραψες, άρα μάλλον δεν κατάλαβες καλά.

Και εξηγώ: ο κ. Δανέζης, πολύ σωστά λέει ότι αυτό που εσύ, εγώ, όλοι μας αντιλαμβανόμαστε ξεχωριστά σαν τον κόσμο μας, είναι απλά ο κόσμος όπως τον αντιλαμβάνονται οι αισθήσεις μας και το περιεργάζεται ο εγκέφαλος μας. Είναι δηλαδή το σύνολο των ερεθισμάτων (εξού και η χρήση του "καθρεπτίσματος" της "σκιάς") που δεχόμαστε. Καμία σχέση με την σκιά και τον καθρέφτη όπως τους ξέρουμε. Ούτε πηγή φωτός υπάρχει, ούτε ένας τεράστιος καθρέφτης. :)

Καλό θα ήταν λοιπόν, να είμαστε σίγουροι ότι καταλαβαίνουμε τι ακριβώς ακούμε και ότι μπορούμε αργότερα να το μεταβιβάσουμε επακριβώς και όχι σαν "χαλασμένο τηλέφωνο" :P

Δεν είναι κακό πάντως να έχουμε φαντασία στην φυσική, αρκεί αυτό που φανταζόμαστε να μπορεί να "στέκει" ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Το ότι η Γη είναι σφαιρική, είχε ακόμα και τότε λογική σε πληροφορώ και μπορούσε να αποδειχθεί. Καμία σχέση με φαντασία, πόσο μάλλον με μεταφυσική. :)
Αν και είμαι οφφ, πιστεύω πραγματικά ότι αξίζει να ειπωθεί ότι η σφαρικότητα της γης είχε αποδειχθεί από τη αρχαιότητα, ήταν γνωστή στους αρχαίους Έλληνες και μάλιστα ο Ερατοσθένης είχε υπολογίσει την ακτίνα της
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
fandago
θα σε παρακαλέσω, την επόμενη φορά που διαβάζεις τα μηνύματα μου να προσέχεις τι λέω ακριβώς.Δεν έγραψα ποτέ ότι η Φυσική έχει απορριφθεί, αλλά η Μεταφυσική, κάνε μου την χάρη να το ξανακοιτάξεις, διότι βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα και απαντήσεις χωρίς να έχεις διαβάσει καλά το μήνυμα. Άλλο το ένα και άλλο το άλλο!Σου υπενθυμίζω ότι μεταφυσική είναι η εξέλιξη της κλασσικής φυσικής όπως την γνωρίζουμε και όχι αστρολόγία, μαγεία και ανοησίες όπως πιστέυουν κάποιοι. Το γεγονός ότι η γή είναι σφαιρική την εποχή εκείνη ήταν μεταφυσική φίλε μου διότι όπως το έχω ξαναπεί,η σύγχρονη φυσική η αλλιώς μεταφυσική είναι το άγνωστο αυτό που δεν γνωρίζουμε δεν καταλαβαίνουμε και δεν μπορεί να γίνει έυκολα κατανοητό,και κάποιες φορές είναι και μη αντιληπτό απο τις αισθήσεις μας.Τότε ο άνθρωπος δεν μπορούσε να κατανοήσει ότι η γή είναι σφαιρική, δεν μπορούσε να το αποδείξει έτσι το θέμα δεν ανήκε στην κλασσική φυσική εκείνης της εποχής άρα ήταν μεταφυσική. Όταν όμως αυτό επαληθεύτηκε το όλο θέμα δεν ανήκε πια στην μεταφυσική αλλά στην φυσική.
Όσον αφορά την τέταρτη διάσταση, ο κόσμος μας είναι τετραδιάστατος, αλλά η τέταρτη διάσταση του δεν μας είναι ορατή όπως η άλλες τρείς άρα δεν μπορεί να μετρηθεί με τον τρόπο που μετριούνται οι άλλες τρείς για αυτό μετριέται με το ρολόι.Είναι ο χρόνός ο οποίος στην γή ισχύει διαφορετικά απο ότι σε άλλες διαστάσεις.Για παράδειγμα άν ανακαλύψουμε, άλλες τρεις διαστάσεις, το θέμα αυτο θεωρείται αυτή τη στιγμή ως μεταφυσική, όταν όμως καταφέρουμε να επαληθεύσουμε τον τρόπο που μπορούμε να μπούμε σε αυτές, τότε το θέμα αυτό θα ανήκει στην κλασσική φυσική διότι το ανακαλύψαμε, βρήκαμε τρόπους να το αποδείξουμε,έως τότε όμως θα όνομάζουμε αυτες τις θεωρίες μεταφυσική.
Με λίγα λόγια, οτιδήποτε είναι άγνωστο,δεν έχει επαληθευτεί, δεν γίνεται κοινωνικά αποδεκτό, είναι μεταφυσική, και όσο ανακαλύπτουμε πράγματα αυτά παύουν να ανήκουν στην μεταφυσική και γίνονται αυτόματα κλασσική φυσική.Ελπίζω να κατάλαβες την διαφορά.Όσον αφορά το καθρέφτισμα και την σκιά, αφού τα δικά μου λόγια δεν σε καλύπτουν , και θεωρείς ότι δεν εκφράζομαι σωστά, ίσως είναι καλύτερα να παρακολουθήσεις το θέμα στο επεισόδιο η μαγεία της τέταρτης διάστασης με τον Μ.Δανέζη και να το συζητήσουμε μετά αν θέλεις.Σε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Hi tsipouro
Συμφωνώ απόλυτα, ότι η επιστήμη βασίζεται στην παρατήρηση και στο πείραμα,θέλω μόνο να σε ρωτήσω,η σύγχρονη φυσική τί είναι κατα την γνώμη σου, αφού δεν έχει καμία σχέση με την μεταφυσική?θεωρείς ότι το πείραμα του cern,βασίζεται στην σύγχρονη φυσική η στην κλάσσική φυσική που μαθαίνουμε όλοι στο σχολείο? Προτείνω να δείς τις εκπομπές στον site Το σύμπαν που αγάπησα ,επεισόδιo ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ TOY CERN, Η ΜΑΓΕΙΑ ΤΗΣ ΤΕΤΑΡΤΗΣ ΔΙΑΣΤΑΣΗΣ,ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΜΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ, SALVADOR DALI ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΦΥΣΙΚΗ, και ΜΑΝΟΣ ΔΑΝΕΖΗΣ ΕΤΣΙ ΒΛΕΠΩ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ. Μεταφυσική κατά τον Κο Δανέζη είναι η εξέλιξη της κλασσικής φυσικής, συνέχεια δηλαδή της φυσικής, και προσπαθούν να την ανάγουν σε επιστήμη,με πειράματα και επαλήθευση θεωριών.Με λίγα λόγια είναι η σύγχρονη φυσική που μας ανοίγει δρόμους και υποστηρίζει κάποιες θεωρίες διαφορετικές απο τις θεωρίες του Νεύτωνα και του Ευκλείδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
fandago
θα σε παρακαλέσω, την επόμενη φορά που διαβάζεις τα μηνύματα μου να προσέχεις τι λέω ακριβώς.Δεν έγραψα ποτέ ότι η Φυσική έχει απορριφθεί, αλλά η Μεταφυσική,
Έχεις δίκιο ότι παρερμήνευσα αυτό το κομμάτι, όπως διάβασα το post σου. Βέβαια το "η οποία" στα λόγια "Η μεταφυσική είναι η σύχρονη θεωρία της φυσικής η οποία έχει απορριφθεί απο πολλούς" θα μπορούσε να αναφέρεται στην φυσική οπότε προσωπικά για αποφυγή παρεξηγήσεων θα έβαζα το "και" για να γίνει "Η μεταφυσική είναι η σύχρονη θεωρία της φυσικής και έχει απορριφθεί απο πολλούς". :)
Το γεγονός ότι η γή είναι σφαιρική την εποχή εκείνη ήταν μεταφυσική φίλε μου διότι όπως το έχω ξαναπεί,η σύγχρονη φυσική η αλλιώς μεταφυσική είναι το άγνωστο αυτό που δεν γνωρίζουμε δεν καταλαβαίνουμε και δεν μπορεί να γίνει έυκολα κατανοητό,και κάποιες φορές είναι και μη αντιληπτό απο τις αισθήσεις μας.
Η σύγχρονη φυσική μπορεί να είναι δυσνόητη για τον καθημερινό άνθρωπο, αλλά για οποιονδήποτε σοβαρό φυσικό δεν υπάρχει πρόβλημα. Επίσης όπως σου είπε και η Palladin, το ότι η Γη είναι σφαιρική είχε διατυπωθεί και αποδειχθεί αρκετά παλιότερα.
Είναι ο χρόνός ο οποίος στην γή ισχύει διαφορετικά απο ότι σε άλλες διαστάσεις.
Μα η Γη, είναι μέσα σε πολλές διαστάσεις, απλά ΕΜΕΙΣ αντιλαμβανόμαστε μόνο τις 4. Άρα δεν μπορεί να ισχύει αλλιώς ο χρόνος εδώ και αλλιώς στον Άρη.
Με λίγα λόγια, οτιδήποτε είναι άγνωστο,δεν έχει επαληθευτεί, δεν γίνεται κοινωνικά αποδεκτό, είναι μεταφυσική, και όσο ανακαλύπτουμε πράγματα αυτά παύουν να ανήκουν στην μεταφυσική και γίνονται αυτόματα κλασσική φυσική.Ελπίζω να κατάλαβες την διαφορά.
[...]
και να το συζητήσουμε μετά αν θέλεις.Σε
Με αυτόν τον ορισμό που δίνεις, ακόμα και η αστρολογία και η μαγεία πχ είναι μεταφυσική, αφού είναι άγνωστα, δεν έχουν επαληθευθεί και δεν γίνονται απαραίτητα κοινωνικά αποδεκτά. :)
[...]
Ήθελες να πεις και κάτι άλλο; Γιατί βλέπω ότι δεν ολοκλήρωσες μία πρόταση :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
fandago καλησπέρα
Ομολογώ ότι αυτό το <<οποία>> πρέπει να σε μπέρδεψε όντως.Θα ήθελα να σου πώ κάποια πράγματα όσον αφορά την τέταρτη διάσταση.Ο κόσμος μας, η γή είναι τετραδιάστατος. Οι τρείς διαστάσεις οι οποίες γίνονται αντιληπτές απο τις αισθήσεις μας είναι το μήκος,το πλάτος και το ύψος.Η τέταρτη διάσταση είναι ο χρόνος, ο οποίος όπως πολύ σωστά είπες δεν τον βλέπουμε τον νιώθουμε όμως.Τον χρόνο δεν μπορούμε να τον μετρήσουμε όπως τις προηγούμενες διαστάσεις που προείπα, έτσι βρήκαμε έναν άλλο τρόπο, το κοινό σε όλους μας ρολόι.
Ο χρόνος όμως στην ουσία είναι μια διάσταση ένας άλλος κόσμος στον οποίο δεν έχουμε καταφέρει να μπούμε ακόμα. Θα προσπαθήσω να το εξηγήσω όσο απλά μπορώ.Η τέταρτη διάσταση του χρόνου υπάρχει στην γή απλώς εμείς δεν την αντιλαμβανόμαστε όπως ακριβώς είναι.Είμαστε έξω απο την πραγματική διάσταση του χρόνου που είναι ένας άλλος κόσμος τον οποίο εμείς δεν μπορούμε να δούμε,αλλά μόνο να μετρήσουμε και να νιώσουμε.Η αντίληψη που έχουμε εμείς για την διάσταση του χρόνου είναι ψευδής.Ο πραγματικός χρόνος είναι ένας άλλος κόσμός μια άλλη διάσταση στην οποία η έννοια του χρόνου είναι εντελώς διαφορετική, απο την έννοια του γηίνου χρόνου.Εκεί δυό χτυπήματα ρολογιού μπορεί να είναι 60 χρόνια γηίνα η και αιωνιότητα.Με λίγα λόγια ο χρόνος είναι ένας άλλος κόσμος τον οποίο νιώθουμε, μετράμε,δεν βλέπουμε, και δεν είμαστε μέσα του.Ο πραγματικός χρόνος είναι άχρονος, δεν ξέρω αν το κατανοείς αυτό.Άρα εκεί δεν ισχύει ο χρόνος όπως ισχύει στους πλανήτες του ηλιακού συστήματος μας.Άν κάποιο όν υπάρχει μέσα στην διάσταση του χρόνου, και όχι έξω απο αυτήν ο γηίνος χρόνος δεν ισχυεί για αυτό.Διαφωνώ ότι η γή είναι μέσα σε πολλές διαστάσεις, αλλά πιστέυω ότι οι διαστάσεις όλες είναι μεσα στην γή και ίσως καταφέρουμε να μπούμε σε αυτές με διάφορους τρόπους όπως το πείραμα cern με το οποίο τα ηλεκτρόνια θα περάσουν στην διάσταση του χρόνου αν καταφέρουν να ξεπεράσουν την ταχύτητα του φωτός.Η τέταρτη διάσταση λοιπόν είναι ένας άλλος κόσμος, άχρονος και προσπαθούμε να ανοίξουμε την πύλη του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Να σας πω την αλήθεια, δεν έχω τέτοια διάθεση
αναζήτησης, προς το παρόν.
Μετά συντάξεως και βλέπουμε...!!!
Τα προβλήματα που με απασχολούν είναι
τελείως μα τελείως γήινα.
Μια πρώτη προσέγγιση - πάντως - που μπορώ να κάνω,
είναι πως ερχόμαστε από το "πουθενά" και καταλήγουμε
στο "πουθενά"


:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Η τέταρτη διάσταση του χρόνου υπάρχει στην γή απλώς εμείς δεν την αντιλαμβανόμαστε όπως ακριβώς είναι.Είμαστε έξω απο την πραγματική διάσταση του χρόνου που είναι ένας άλλος κόσμος τον οποίο εμείς δεν μπορούμε να δούμε,αλλά μόνο να μετρήσουμε και να νιώσουμε.Η αντίληψη που έχουμε εμείς για την διάσταση του χρόνου είναι ψευδής.Ο πραγματικός χρόνος είναι ένας άλλος κόσμός μια άλλη διάσταση στην οποία η έννοια του χρόνου είναι εντελώς διαφορετική, απο την έννοια του γηίνου χρόνου.Εκεί δυό χτυπήματα ρολογιού μπορεί να είναι 60 χρόνια γηίνα η και αιωνιότητα.Με λίγα λόγια ο χρόνος είναι ένας άλλος κόσμος τον οποίο νιώθουμε, μετράμε,δεν βλέπουμε, και δεν είμαστε μέσα του.Ο πραγματικός χρόνος είναι άχρονος, δεν ξέρω αν το κατανοείς αυτό.Άρα εκεί δεν ισχύει ο χρόνος όπως ισχύει στους πλανήτες του ηλιακού συστήματος μας.Άν κάποιο όν υπάρχει μέσα στην διάσταση του χρόνου, και όχι έξω απο αυτήν ο γηίνος χρόνος δεν ισχυεί για αυτό.Διαφωνώ ότι η γή είναι μέσα σε πολλές διαστάσεις, αλλά πιστέυω ότι οι διαστάσεις όλες είναι μεσα στην γή και ίσως καταφέρουμε να μπούμε σε αυτές με διάφορους τρόπους όπως το πείραμα cern με το οποίο τα ηλεκτρόνια θα περάσουν στην διάσταση του χρόνου αν καταφέρουν να ξεπεράσουν την ταχύτητα του φωτός.Η τέταρτη διάσταση λοιπόν είναι ένας άλλος κόσμος, άχρονος και προσπαθούμε να ανοίξουμε την πύλη του.
Swamps τωρα άρχισα να σε πιάνω (πιστεύω).
ΠΑΡΑΔΟΧΗ της σύγχρονης Φυσικής, είναι το ότι τίποτα δεν ξεπερνά την ταχύτητα του φωτός! Η μεταφυσική λοιπόν προσπαθεί να επανεξετάσει αυτή τη παραδοχή ή να αποδείξει το ότι είναι λάθος; Ενώ παράλληλα επανεξετάζονται και έννοιες όπως ο χρόνος για να διαπιστωθεί η ορθότητά τους; Αν είναι έτσι τότε παραδέχομαι ότι η μεταφυσική αποτελεί επιστήμη, θεωρητική Φυσική στην ουσία και με συγχωρείς κιόλας για τα όσα είπα σε προηγούμενα ποστς. Θα ήθελα όμως και μερικές ακόμα πηγές πέραν αυτής της εκπομπής (την έβλεπα και εγώ μέχρι πριν 3 χρόνια που είχα τηλεόραση βασικά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Tsipouro απο ότι ξέρω η φυσική υποστηρίζει ότι τίποτα δεν ξεπερνάει την ταχύτητα του φωτός.Η μεταφυσική απο την άλλη που είναι το ίδιο πράγμα με την σύγχρονη φυσική ελπίζει ότι θα βρεί τον τρόπο να ξεπεράσει την ταχύτητα του φωτός άλλα δεν έχει αποδείξεις.Το πείραμα του cern αυτό προσπαθεί να αποδείξει.Απο αυτά που έχω παρακολουθήσει, όσον αφορά το πείραμα, σε κάποιους σωλήνες τοποθετούνται ηλεκτρόνια, στα οποία χορηγείται συνεχώς ενέργεια, όσο τους χορηγείται ενέργεια αυτά επιταχύνουν,η μάζα τους μετατρέπεται σε ενέργεια και καταφέρνουν να ξεπεράσουν την ταχύτητα του φωτός.Την στιγμή που καταφέρνουν να ξεπεράσουν την ταχύτητα φωτός, αυτόματα περνάνε στην τέταρτη διάσταση(τον χρόνο)η όνόμασε την με ένα άλλο όνομα αν το όνομα χρόνος σε μπερδεύει που είναι ένας άλλος κόσμος στον οποίο η έννοια χρόνος είναι εντελώς διαφορετική απο αυτήν που αντιλαμβανόμαστε.Ας όνομάσουμε την άλλη διάσταση αυτή πχ Ερμής απο τον ομώνυμο πλανήτη ίσως έτσι καταλάβουμε και ξεμπερδέψουμε τα πράγματα.Δεν χρειάζεται να μου ζητάς συγνώμη προς θεού εδώ μια φιλική κουβέντα κάνουμε και προσπαθούμε να καταλάβουμε κάποια πράγματα που είναι κάπως δύσκολα να τα κατανοήσουμε.Άλλωστε ούτε επιστήμονας είμαι για να γνωρίζω 100% τα πράγματα ούτε και παντογνώστης.Ακόμα και κορυφαίοι επιστήμονες έχουν δυσκολίες να απαντήσουν σε αυτά τα ερωτήματα, και δεν θα έχουμε εμέις? Απλώς εγώ ασχολούμαι με το θέμα επειδή μου αρέσει και προσπαθώ να το καταλάβω και να το εκφράσω όσο καλύτερα μπορώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Στο CERN θελουν να κανουν πολλα, αλλά το βασικο ειναι η ανακαλυψη σωματιδιων, οχι απλα να τρεξουν σωματιδια στην ταχυτητα του φωτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Ίσως προσπαθήσουν να ανακαλύψουν σωματίδια όπως τα ταχυόνια, που υποθέτουν ότι είναι ικανά να ξεπεράσουν την ταχύτητα φωτός.Κάτι έχω ακούσει για μποζόνιο higgs αλλά δεν το έχω ψάξει το συγκεκριμένο θέμα.Υποθέτω η ανακάλυψη νέων σωματιδίων θα εξυπηρετεί στο να ανοίξουμε κάποιες πύλες,άλλων διαστάσεων, ίσως και για άλλα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top