Γιατί να είναι κατακριτέο;

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Διάβαζα ένα άλλο θέμα που έχει ανοιχτεί απο μια κοπέλα μέλος.
Για όσους δεν το διαβάσετε η μικρή περίληψη και ουσία του θέματος είναι για το αν κάποιος απο το δεύτερο ραντεβού είχε στο μυαλό του το κρεβάτι.
Παρόλο που στο συγκεκριμένο θέμα είναι ολοφάνερο πως όχι, εμένα μου γεννήθηκε κάποια άλλη απορία.
Έστω πως κάποιος απο τα πρώτα ραντεβού έχει στο μυαλό του αυτό, είναι τελικά τόσο κατακριτέο;
Εξάλλου όταν ξεκινάμε να βγαίνουμε με κάποιον προυποθέτουμε ότι ήδη υπάρχει έλξη, ενδιαφερόμαστε για σχέση, η σχέση προυποθέτει και σεξ.
Ποιος ο λόγος λοιπόν να κατακρίνουμε τον όποιον προσπαθεί να κάνει μια κίνηση απο τις πρώτες συναντήσεις;
Νομίζω πως τα πράγματα είναι απλά και ξεκάθαρα, πλατωνικές σχέσεις πια δεν υπάρχουν ούτε στο γυμνάσιο, γιατί λοιπόν θιγόμαστε(οι κοπέλες κυρίως δεν το έχω συναντήσει σε άντρα) όταν ο άλλος εκδηλώνει απο νωρίς τις προθέσεις του;
Έχω φίλη που δεν έχει στεριώσει σε σχεση γιατί δίνει περίοδο αναμονής στον αλλο ένα και δύο μήνες(σημειωτέον πως η ηλικία της είναι 28 και όσοι βγαίνει απο 28+).Και μου φαίνεται η τακτική της παράλογη, γιατί όσο και αν ο άλλος ενδιαφέρεται η υπομονή έχει και τα όρια της.Απο μια ηλικία και μετά οι σχέσεις δεν μπορούν να βασίζονται στα τηλέφωνα,τις εξόδους και την συζήτηση μόνο.Όχι ότι οι σχέσεις βασίζονται μόνο στο σεξ, είναι όμως ένα απαραίτητο συστατικό που την ολοκληρώνει.
Προσωπικά έχω κάνει σεξ και πολύ νωρίς και αργά σε μια σχέση, έχω αρχίσει το σεξ και μετά την σχέση και γενικά λειτουργώ όπως με εμπνέει ο άλλος χωρίς περιορισμούς. Όμως δεν θα μπορούσα να μπω σε περίοδο αναμονής, αν δλδ μου συνέβαινε κάτι ανάλογο έβγαινα πολύ καιρό με κάποιον και ούτε λογος για παραπέρα....τότε αυτό θα με έβαζε σε υποψίες ή ότι δεν του αρέσω ή ότι κάτι συμβαίνει.

Και εδώ ζητάω τις γνώμες σας, γιατί είναι τόσο κατακριτέο όταν κάποιος επιδιώκει απο νωρίς κάτι που ούτως ή αλλως θα συμβεί;
Έχει να κάνει με τον τρόπο που το επιδιώκει;

Υ.Γ.Σόρρυ αν υπάρχει παρόμοιο θέμα, σε μια γρήγορη αναζήτηση δεν βρήκα.
Υ.Γ.2 Μην το μετακινήσετε στο Έρωτας και Σεξ, εδώ νομίζω πως ανήκει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
:hmm: για μένα πάντως δεν είναι κατακριτέο....
ελπίζω αυτό να μην με κάνει αυτομάτως μια μεγάλη τσουλάρα :P
έχω περάσει κι εγώ από σχέσεις που έγινε σεξ στο πρώτο ραντεβού κι ήταν κι υπέροχα :redface: και σαφώς και από σχέσεις που έγινε μετά απο πολλά ραντεβού (ή και καθόλου :P βαρέθηκα να περιμένω ένα πράγμα :redface:)

Κατακριτέο για μένα είναι να είναι η μοναδική σκέψη και ο αυτοσκοπός κάτι τέτοιο....
άλλο πράγμα να προκείπτει κάτι τέτοιο κι άλλο πράγμα να το επιδιώκεις!
Και για εξηγούμαι....
είναι άλλο πράγμα το να το επιδιώκεις γιατί πιστεύω ότι οι σχέσεις πρέπει αρχής εξ αρχής να δημιουργούνται επειδή είδες ότι ο άλλος "σου κάνει" σε διαφορετικά επίπεδα κι όχι μόνο στο κρεβάτι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Κατακριτεο ειναι μονο οταν ο ενας απ'τους δυο δεν το θελει, αλλιως δε γινεται καν θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Κατακριτέο το θεωρώ όταν ο ένας το βλέπει ρομαντικά κι ο άλλος καθαρά σεξουαλικά. Και καλά να το δείχνει χύμα, εμένα μου την σπάνε τα και καλά ρομαντικά και σκηνοθετημένα για να το πετύχει.:mad: Αν και νομίζω μετά από 1-2 απογοητεύσεις καταλαβαίνεις τι παίζει(πιθανώς βέβαια άλλοι να είναι πιο "μάγκες" από μένα και να μην χρειάζονται ούτε καν αυτές).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Βασικά έχω την εντύπωση οτι θεωρείται κατακριτέο επειδή αν δεις τι απαντάνε οι άντρες σε σχετικές έρευνες, οι περισσότεροι (φυσικά όχι όλοι) υποτιμούν μέσα τους κάποια που "τους κάθεται" στο πρώτο ραντεβού ή γενικά πολύ νωρίς, οπότε το να το επιδιώκουν πιθανώς κάνει τη γυναίκα να σκεφτεί οτι ήδη απο μέσα τους την υποτιμούν και γι'αυτό εκνευρίζεται και απογοητεύεται όταν διαπιστώνει κάτι τέτοιο.
Προσωπικά θεωρώ τέτοιες αντιλήψεις μεσαιωνικές και πουριτανικές, αλλά δεν μπορώ να μην αναγνωρίσω οτι είναι φαύλος κύκλος. Όσο προοδευτική κι αν είναι κάποια, αν το 70% των ανδρών σκέφτεται έτσι, και να θέλει, θα το τριπλοσκεφτεί πριν προχωρήσει τόσο σύντομα. Άρα, δεδομένου οτι ισχύει αυτό, συνήθως όσες δεν σκέφτονται έτσι και προχωρούν νωρίς, πιθανώς κάνει τους άντρες να σκεφτούν οτι δεν τις ενδιαφέρει αν θα τις υποτιμήσουν, ίσως γιατί και οι ίδιες υποτιμούν τον εαυτό τους, άρα και αυτό με τη σειρά του τους οδηγεί σε υποτμήση. Οπότε η κότα κάνει το αυγό ή το αυγό την κότα;
Επίσης προσωπικά, πιστευω οτι για να χαρείς το σεξ, χρειάζεται να νιώθεις πολύ άνετα με τον άλλο, ώστε να μπορείς να δρας ελεύθερα χωρίς να σε ενδιαφέρει τι θα σκεφτεί. Αυτό είναι λίγο χλωμό να συμβεί στο πρώτο ραντεβού... Πάντως στη σχέση που είχα τώρα, το κάναμε πολύ σύντομα (στις 4 μέρες "σχέσης", αν και γνωριζόμασταν φιλικά 2-3 μήνες πριν) αλλά ήξερα οτι δεν υπήρχε περίπτωση να με παρεξηγήσει και ένιωθα πολύ άνετα μαζί του. Κι όμως, ακόμη και αυτός, μου εξομολογήθηκε καιρό μετά, ότι προς στιγμήν "έμεινε" λιγο και σκέφτηκε οτι δεν το περίμενε απο μένα τόσο σύντομα. Μετά βέβαια επικράτησε η γενικότερη άποψη του για μένα και δεν σχημάτισε κάποια αρνητική εντύπωση. Ωστόσο αν έστω για ένα δευτερόλεπτο του πέρασε μια αμφιβολία απο το μυαλό, δεν θέλω να σκεφτώ πως θα σκεφτόταν ένας άλλος, μέσος έλληνας άντρας!! :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Κατακριτέο προφανώς και δεν είναι. Αλλά όταν μιλάς για σχέσεις, τότε πρέπει να εξετάζεις την κατάσταση πιο προσεκτικά. Γιατί άλλο πράγμα βγαίνουμε και θέλουμε και οι δύο μόνο το σεξ, κι άλλο πράγμα βγαίνουμε και θέλουμε και οι δύο σχέση. Όταν κάποιος θέλει σχέση, σημαίνει οτι θέλει να γνωρίσει τον άλλον να δει αν ταιριάζουνε και μετά όλα τα άλλα. Το πρόβλημα είναι όταν καθένας από τους δύο θέλει διαφορετικά πράγματα. Ε, τότε ο ένας "κατακρίνει" τον άλλον. Πάντως γενικά εγώ συμφωνώ με την underwater οτι είναι πολύ χειρότερο ο άλλος να παριστάνει τον ρομαντικό για να ρίξει μια κοπέλα στο κρεβάτι.

Με άλλα λόγια, κατακριτέο είναι να δείχνεις κάτι άλλο από αυτό που είσαι και από αυτό που θέλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Στα 25 μου οταν θα γνωρισω μια κοπελα που πραγματικα θα μου αρεσει παρα παρα πολυ ειναι λογικο να σκεφτομαι και να κανω ερωτα μαζι της!
Εαν δεν το σκεφτομουν, θα υπηρχε προβλημα....μεγαλο κιολας!:P
Δεν μιλαω να αρχιζω να την "τραβαω" με το ζορι στο κραββατι ή να ειμαι χυδαιος ή να πεταω υπονοουμενα ή να "μην κρατιεμαι" να την συρω στο bedroom, αλλα εαν δυο ατομα περνανε καλα και κολλανε τοτε το ενα φαιρνει το αλλο.
Και για να της κανω την προταση να ερθει σπιτι μου, παει να πει οτι κατι μου εχει δειξει και αυτη.
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι τι ρομαντικο να μην συμβαδιζει με το σεξουαλικο-ερωτικο.
Στα 15 και 16 τα εφτιαγνα με μια κοπελα και περιμενα κανα δυο μηνες να φιληθουμε,εαν και τωρα γινει κατι τετοιο παει να πει οτι κατι συμβαινει.
Με λιγα λογια προωπικα πιστευω οτι δεν ειναι ανγκαστικα κατακριτεο να δειξει ενας απο τους δυο τις προθεσεις του απο σχετικα νωρις.Προσωπικα ειχε τυχει να μου το κανει η προηγουμενη κοπελα μου και μπορω να πω οτι περασαμε υπεροχα.
Απλως για να χαρει καποιος το σεξ παει να πει οτι με τον αλλον νιωθει πολυ ομορφα και ανετα.
Εαν απο το-τα πρωτα ραντεβου συμβει αυτο, το καλως ας ερθει.Εαν οχι, μπορει να ερθει λιγο αργοτερα.Αλλα καλως ή κακως καποιος απο τους δυο θα πρεπει να κανει το πρωτο βημα.Εαν το κανει με σωστο και ομορφο τροπο τοτε δεν ειναι κατακριτεο.
Απλως υπαρχει η εντυπωση ακομα (δεν λεω αν ειναι καλως ή κακως) οτι αν ενας αντρας θελησει να κανει ερωτα μαζι σου απο σχετικα νωρις τοτε σε θελει μονο για αυτο.ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oiwnos

Νεοφερμένος

Ο Oiwnos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Βασικά έχω την εντύπωση οτι θεωρείται κατακριτέο επειδή αν δεις τι απαντάνε οι άντρες σε σχετικές έρευνες, οι περισσότεροι (φυσικά όχι όλοι) υποτιμούν μέσα τους κάποια που "τους κάθεται" στο πρώτο ραντεβού ή γενικά πολύ νωρίς, οπότε το να το επιδιώκουν πιθανώς κάνει τη γυναίκα να σκεφτεί οτι ήδη απο μέσα τους την υποτιμούν και γι'αυτό εκνευρίζεται και απογοητεύεται όταν διαπιστώνει κάτι τέτοιο.
Προσωπικά θεωρώ τέτοιες αντιλήψεις μεσαιωνικές και πουριτανικές, αλλά δεν μπορώ να μην αναγνωρίσω οτι είναι φαύλος κύκλος. Όσο προοδευτική κι αν είναι κάποια, αν το 70% των ανδρών σκέφτεται έτσι, και να θέλει, θα το τριπλοσκεφτεί πριν προχωρήσει τόσο σύντομα. Άρα, δεδομένου οτι ισχύει αυτό, συνήθως όσες δεν σκέφτονται έτσι και προχωρούν νωρίς, πιθανώς κάνει τους άντρες να σκεφτούν οτι δεν τις ενδιαφέρει αν θα τις υποτιμήσουν, ίσως γιατί και οι ίδιες υποτιμούν τον εαυτό τους, άρα και αυτό με τη σειρά του τους οδηγεί σε υποτμήση. Οπότε η κότα κάνει το αυγό ή το αυγό την κότα;
Εχεις βαλει εδω μεσα παραπάνω δόση σοφίας απο οτι νομίζεις. Ειναι ενας πολυ καλος τροπος να δεις το θεμα απο τις αποψεις και των δύο. Και μου κανει εντυπωση γιατι ξεπερναει σε βαθος σκεψεις τα ατομα που ειναι στο παιχνιδι των σχεσεων 15-20 χρονια ποσο μαλλον εσυ που στην ουσια εχεις ολα τα χρονια μπροστα σου.

Η αληθεια ειναι οτι ολοι περιμενουμε την κοπελα που θα μας κάνει να ενθουσιαστούμε θα βγούμε ενα όμορφο πρώτο ραντεβού και όλα θα οδηγηθούν πολυ φυσιολογικά και αρμονικά χωρίς να νοιώθει κανείς αμηχανα στο σεξ.(δεν λεω για τις περιπτώσεις που δεν ενδιαφερομαστε εκ των προτέρων για κατι σοβαρο,αλλα για αυτες που ειμάστε ανοιχτοι και With Hopes up, για κατι καλο)

Ομώς ναι στην ουσία αν σε αυτο το πρώτο ραντεβού αρχίσει η κοπέλα τρελά αεροπλανικά και γενικά κανει σαν Παχυσαρκο παιδι σε ζαχαροπλαστείο. Ενα μεγαλο ποσοστο θα ψιλοτρομαξει και θα σκεφτει απο νούμερα(που εχουν περασει) μεχρι την δυσκόλια που θα έχει να κάνει κατι αναλογο με καποιον αλλο κάτα την διαρκεια μιας σχεσης.

Δηλαδη θα ειπαρχει μια διαφορα στον τροπο που θα δουμε τα πραγματα σε σχεση με μια κοπελα που θα το παει πιο λαου λαου και θα μας κανει να νοιωσουμε οτι καποιος πρεπει να αξιζει και να κερδισει την θεση του στον κοσμο του (Τωρα θα δεις και την αλλη πλευρα μου φερε παγο,αλατι,δυο καρεκλες δυο μαντηλια,και νερο μην αφυδατωθουμε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Και εγω δεν το θεωρω κατακριτεο απο τη στιγμη που και οι δυο θελουν τα ιδια πραγματα (δλδ μονο σεξ, η και σχεση) Απλα να ειναι ξεκαθαρισμενα τα πραγματα! Η "σωστη " στιγμη που ολοι αναρωτιουνται ποτε ειναι, πιστευω πως ειναι οταν και οι δυο το θελουν τοσο, ωστε να μην νιωθουν αμηχανα ουτε στο ελαχιστο. Το ποσο καιρο περνει αυτο εξαρταται απο τα ατομα τα ιδια, καθως και το ποσο καιρο γνωριζονται πιο πριν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pepper-ann

Νεοφερμένος

Η Pepper-ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
αλλα εαν δυο ατομα περνανε καλα και κολλανε τοτε το ενα φαιρνει το αλλο.
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι τι ρομαντικο να μην συμβαδιζει με το σεξουαλικο-ερωτικο.

Συμφωνώ! Μάλιστα το βρίσκω και λίγο υποκριτικό να είσαι με κάποιον, να τον θέλεις πολύ αλλά παρόλ' αυτά να περιμένεις μέχρι τις 10 μέρες, τον ένα μήνα κ.ο.κ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Δυστυχώς η Michelle έχει δίκιο εδώ για τους άνδρες που κατα κάποιο τρόπο μειώνουν στο μυαλό της κοπέλα που τους κάθεται με την μία.

Όμως και οι κοπέλες από την άλλη το χρησιμοποιούν και σαν όπλο. Δλδ τσιγκλάνε τσιγκλάνε μέχρι να δουν το όριο και όταν το ξεπεράσουν πολύ και δούν ότι χάνουν το παιχνίδι είναι ξαφνικά έτοιμες για ολοκλήρωση σχέσης.

Γενικά ενώ το σεξ θα έπρεπε να είναι κάτι εντελώς απλοικό έχει αναχθεί σε κάτι πολύ πολύπλοκο, με αξία διαφορετικής φύσης και με ανταλλάξιμη φύση.

Προσωπική μου γνώμη ότι μπορώ να δεχθώ την κοπέλα να μην θέλει εξαρχής, ανάλλογα με τον ψυχισμό της, αλλά για τον άνδρα είναι και βασανιστήριο καθαρά λόγω φύσης. Συνεπώς κοπέλα σε σχέση που τον κρατάει τον άλλον με αυτόν τον τρόπο επί μεγάλο χρονικό διάστημα είναι μεγάλη εγωίστρια. Γιατί σκέφτεται μόνο τον εαυτούλη της και ξεχνά τις συνέπειες των πράξεων της στον άλλον που υποτίθεται ότι λατρεύει και μπλα μπλα. Και μην μου πείτε ότι δεν ξέρει αν της αρέσει ο άλλος ή όχι γιατί τότε μιλάμε για κάλο στον εγκέφαλο. Τώρα αν το πράγμα δεν γίνεται αθώα τότε η κοπέλα είναι επικίνδυνη ,καθώς δεν δυστάζει να διαπραγματευτεί και να πουλήσει ην σεξουαλικότητα της για προσωπικά ωφέλη.Άρα είναι καριόλα. (Mods έχω κάνει μια νύξη για το πω χρησιμοποιούνται κάποιες λέξεις, ελπίζω να καταλάβατε). Και δεν μιλάω για πρώτο ραντεβού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εγώ νομίζω πως καταρχάς παίζει πολύ σημαντικό ρόλο η ηλικία. Πχ μια 16χρόνη μπορεί να θέλει περισσότερο χρόνο για να αισθανθεί άνετα και να προχωρήσει, χρόνο που μια 26χρόνη δεν έχει ανάγκη.

Όσο μεγαλύτερες οι ηλικίες, τόσο πιο εύκολο είναι και το σεξ νομίζω. Προσωπικά τα έχω δοκιμάσει όλα, αν και συνήθως νιώθω καλύτερα αν έχει περάσει μια εβδομάδα συνεχόμενων ραντεβού ή δύο (δηλ όχι 2-3 ραντεβού μες στην εβδομάδα, αλλά 4 έως 6 ή και κάθε μέρα!)- αλλά και πάλι όλα σχετικά είναι!

Κατά τα άλλα συμφωνώ και με την Μισέλ, πολλές κοπέλες δεν προχωρούν γρήγορα με τον φόβο ότι δεν θα τις πάρουν σοβαρά αν το κάνουν, παρόλο που το θέλουν πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Διάβαζα ένα άλλο θέμα που έχει ανοιχτεί απο μια κοπέλα μέλος.
Για όσους δεν το διαβάσετε η μικρή περίληψη και ουσία του θέματος είναι για το αν κάποιος απο το δεύτερο ραντεβού είχε στο μυαλό του το κρεβάτι.
Παρόλο που στο συγκεκριμένο θέμα είναι ολοφάνερο πως όχι, εμένα μου γεννήθηκε κάποια άλλη απορία.
Έστω πως κάποιος απο τα πρώτα ραντεβού έχει στο μυαλό του αυτό, είναι τελικά τόσο κατακριτέο;
Εξάλλου όταν ξεκινάμε να βγαίνουμε με κάποιον προυποθέτουμε ότι ήδη υπάρχει έλξη, ενδιαφερόμαστε για σχέση, η σχέση προυποθέτει και σεξ.
Ποιος ο λόγος λοιπόν να κατακρίνουμε τον όποιον προσπαθεί να κάνει μια κίνηση απο τις πρώτες συναντήσεις;
Νομίζω πως τα πράγματα είναι απλά και ξεκάθαρα, πλατωνικές σχέσεις πια δεν υπάρχουν ούτε στο γυμνάσιο, γιατί λοιπόν θιγόμαστε(οι κοπέλες κυρίως δεν το έχω συναντήσει σε άντρα) όταν ο άλλος εκδηλώνει απο νωρίς τις προθέσεις του;
Έχω φίλη που δεν έχει στεριώσει σε σχεση γιατί δίνει περίοδο αναμονής στον αλλο ένα και δύο μήνες(σημειωτέον πως η ηλικία της είναι 28 και όσοι βγαίνει απο 28+).Και μου φαίνεται η τακτική της παράλογη, γιατί όσο και αν ο άλλος ενδιαφέρεται η υπομονή έχει και τα όρια της.Απο μια ηλικία και μετά οι σχέσεις δεν μπορούν να βασίζονται στα τηλέφωνα,τις εξόδους και την συζήτηση μόνο.Όχι ότι οι σχέσεις βασίζονται μόνο στο σεξ, είναι όμως ένα απαραίτητο συστατικό που την ολοκληρώνει.
Προσωπικά έχω κάνει σεξ και πολύ νωρίς και αργά σε μια σχέση, έχω αρχίσει το σεξ και μετά την σχέση και γενικά λειτουργώ όπως με εμπνέει ο άλλος χωρίς περιορισμούς. Όμως δεν θα μπορούσα να μπω σε περίοδο αναμονής, αν δλδ μου συνέβαινε κάτι ανάλογο έβγαινα πολύ καιρό με κάποιον και ούτε λογος για παραπέρα....τότε αυτό θα με έβαζε σε υποψίες ή ότι δεν του αρέσω ή ότι κάτι συμβαίνει.

Και εδώ ζητάω τις γνώμες σας, γιατί είναι τόσο κατακριτέο όταν κάποιος επιδιώκει απο νωρίς κάτι που ούτως ή αλλως θα συμβεί;
Έχει να κάνει με τον τρόπο που το επιδιώκει;

Υ.Γ.Σόρρυ αν υπάρχει παρόμοιο θέμα, σε μια γρήγορη αναζήτηση δεν βρήκα.
Υ.Γ.2 Μην το μετακινήσετε στο Έρωτας και Σεξ, εδώ νομίζω πως ανήκει.
Μου αρέσει αυτό το θέμα (:redface: ).... Λοιπόν, όσο και να μου αρέσει κάποιος, αν δεν τον γνωρίσω πρώτα δεν μπορώ να πάω μαζί του, δεν μπορώ να κάνω έρωτα, σεξ, τίποτα απολύτως! Δεν είναι κανένα είδους παιχνίδι, ούτε εγωιστικό ή πονηρό όπως αναφέρθηκε. Δίνω τόση σημασία στο σεξ τόση ώστε αν δεν μου αρέσει να είναι λόγος χωρίσμου αλλά ποτέ δεν θα έκανα αρχή σε μία σχέση μόνο επειδή ταιριάζω στο σεξ! Οπότε γι'αυτό σκέφτομαι και ανάλογα. Τι να το κάνω να γνωρίσω κάποιον, να πάω στο δεύτερο ραντεβού μαζί του και στις επόμενες μέρες να συνειδητοποιήσω ότι με αυτόν τον άνθρωπο δεν επικοινωνώ ή δεν ταιριάζω σε βασικά πράγματα! Βγαίνω, συζητάω, ανακαλύπτω αν αυτός ο άνθρωπος ίσως μου ταιριάζει και μετά γιατί όχι...να γίνει το οτιδήποτε! Ισως γι ' αυτό το λόγο (ως γυναίκα προφανώς) μου φαίνεται περίεργο στο πόσο οι άνδρες θέλουν να κάνουν σεξ (και δεν μιλάω για την συγκεκριμένη δική μου περίπτωση, γενικότερα μιλάω), κατευθείαν, χωρίς να σκεφτούν αυτός ο άνθρωπος μου ταιριάζει κτλ κτλ... Δεν είναι θέμα φοβίας για το πώς θα με δει ο άλλος ή πώς θα δω εγώ εκείνον "αν μου κάτσει" κατευθείαν (γιατί για μένα δεν κάθεται μόνο η γυναίκα στον άνδρα αλλά και το αντίστροφο)..

Είμαι επιλεκτική και το ίδιο θέλω από τον σύντροφό μου.. Επιλέγω σε ποιον δίνομαι και μου αρέσει αυτό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Έχω φίλη που δεν έχει στεριώσει σε σχεση γιατί δίνει περίοδο αναμονής στον αλλο ένα και δύο μήνες(σημειωτέον πως η ηλικία της είναι 28 και όσοι βγαίνει απο 28+).Και μου φαίνεται η τακτική της παράλογη, γιατί όσο και αν ο άλλος ενδιαφέρεται η υπομονή έχει και τα όρια της.Απο μια ηλικία και μετά οι σχέσεις δεν μπορούν να βασίζονται στα τηλέφωνα,τις εξόδους και την συζήτηση μόνο.Όχι ότι οι σχέσεις βασίζονται μόνο στο σεξ, είναι όμως ένα απαραίτητο συστατικό που την ολοκληρώνει.

Και εδώ ζητάω τις γνώμες σας, γιατί είναι τόσο κατακριτέο όταν κάποιος επιδιώκει απο νωρίς κάτι που ούτως ή αλλως θα συμβεί;
Έχει να κάνει με τον τρόπο που το επιδιώκει;


Υπάρχουν δυο, μόνο δυο λόγους για τους οποίους μια κοπέλα σκέπτεται έτσι.
1)Δεν την ελκύει και τόσο ο συγκεκριμένος

ή

2)Φοβάται μην φανεί λυσσάρα και χαλάσει την εικόνα καλού(μετρημένου, επιλεκτικού) κοριτσιού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Και για να πω και κάτι άλλο…εγώ ήμουν από αυτές που ήθελα ο άλλος να με κυνηγήσει απελπισμένα για τον δεύτερο λογο που προανέφερα. Όταν γνώρισα τον άντρα μου αυτός ο λόγος(τρόπος σκέψης) καρτέρευσε με τη μια.[FONT=&quot] [/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BReaTHeR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 1,162 μηνύματα.
Η "σωστη " στιγμη που ολοι αναρωτιουνται ποτε ειναι, πιστευω πως ειναι οταν και οι δυο το θελουν τοσο, ωστε να μην νιωθουν αμηχανα ουτε στο ελαχιστο. Το ποσο καιρο περνει αυτο εξαρταται απο τα ατομα τα ιδια, καθως και το ποσο καιρο γνωριζονται πιο πριν.

Συμφωνώ με την άποψη της io-io.

Ειδικότερα όμως πιστεύω ότι αυτό δεν μπορεί να συμβαίνει συνέχεια στη ζωή κάποιου. Δηλαδή δε νομίζω ότι είναι εύκολο να βρείς πολλούς ανθρώπους που θα νιώθεις από τις πρώτες βραδιές καλά μαζί τους.Αν όμως συμβεί κάποιες φορές δεν το θεωρώ κατακριτέο. Σε καμία περίπτωση όμως δε συμφωνώ με την άποψη: βάζω χρονικό όριο 10 μέρες ή 1 μήνα ή και περισσότερο μέχρι να γνωρίσω κάποιον. Αν το κάνεις το πιθανότερο είναι να χάσεις τον άλλο. Κι όπως είπε και η roumana όταν νιώσεις ότι βρήκες τον/την κατάλληλη τότε ακόμη κι αν είσαι γυναίκα γιατί να περιμένεις να κάνει αυτός την πρώτη κίνηση; Δεν κατακρίνω την κίνηση, ούτε μετράω διαφορετικά τις γυναίκες που το κάνουν αυτό από τους άντρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Κάτι τόσο φυσιολογικό και όμορφο κατακριτέο? Γιατί? Γιατί δυσκολεύουμε τη ζωή μας με το αγχος τι θα πούν οι άλλοι κτλ?
Οταν θες να είσαι με κάποιον δεν νιώθεις έλξη? Γιατί θες να κάνεις σχέση για να βλέπεις τα ωραία του τα μάτια? Ζήτα μια φωτογραφεία! :P
Πιστεύω πως η ερωτική έλξη είναι το πρώτο ερέθισμα για να τα βρουν 2 άνθρωποι. Το πότε θα το εκφράσει κανείς είναι καθαρά δικό του θέμα! Γιατί δλδ να πρέπει κάτι τόσο όμορφο να το βάζεις σε καλούπι? Τωρα αν ο άλλος σε πει εύκολη και πάρει την σχέση στην πλάκα τότε δεν φταίς εσύ που έκανες κάτι που το ήθελες(οπως κι αυτός) αλλά εκείνος που έχει κόμπλεξ και αντί να μετρήσει την χημεία μεταξύ σας και να νιώσει όμορφα με την όλη εξέλιξη, σε κατατάσει σε κατηγορίες :rtfm:(πχ 1η μέρα τσουλα 2η ξεκ@λο 3η-4η ευκολη 5η... 10η για σπίτι,20ή παρθενοπιπίτσα, 30η ξενέρωτη!) Ποιός είσαι ρε που θα μας κρίνεις? :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vanilia

Νεοφερμένος

Η vanilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
:rtfm:(πχ 1η μέρα τσουλα 2η ξεκ@λο 3η-4η ευκολη 5η... 10η για σπίτι,20ή παρθενοπιπίτσα, 30η ξενέρωτη!) Ποιός είσαι ρε που θα μας κρίνεις? :mad:


:D :D καλο.....
ξενερωτες ολου του κοσμου ενωθειτε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
:rtfm:(πχ 1η μέρα τσουλα 2η ξεκ@λο 3η-4η ευκολη 5η... 10η για σπίτι,20ή παρθενοπιπίτσα, 30η ξενέρωτη!) Ποιός είσαι ρε που θα μας κρίνεις? :mad:

Ναι. Torry rules!:hehe: :thumbsup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
εγω παντος απλα ΛΑΤΡΕΥΩ τις σεξουαλικες γυναικες. Δεν μπορω τις ηληθιες που το "αποφευγουν" για να σε "γνωρισουν" πρωτα.

με τη δικια μου στο πρωτο ραντευου καναμε τα παντα εκτος απο σεξ γιατι δεν ειχαμε χωρο.

και 4 χρονια μετα ειμαστε απολυτος καλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top