Πολυμηχανήματα από την Lexmark

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
τελικα πηρα το hp 6500A και το.. αλλαξα σε 3 μερες..:D
με ενα lexmark pro205..


το hp 6500 σκαναρε και αντεγραφε χαλια,,τα γκρι και αχνα γραμματα πχ τα εξαφανιζε,,ολα στο περιπου,,περα που εκανε θορυβο διαρκως χωρις λογο..φτηνοπραμα..πλαστικουρα..ενα χρονο εγγυηση ,,στον δευτερο χρονο θα χαλαγε μιλαμε..και θα τον πεταγα ολοκληρο..

η οθονη αφης το μαρανε.. επιβεβαιαωσα βασικα ολες τις καταρες που ριχνανε απειρα user reviews στο νετ.. για το hp..

εβγαζε χειροτερα αντιγραφα στην μεγιστη ποιοτητα-απο την μέση ποιοτητα του lexmark 8 χρονων που εχω..και πολύ πιο αργα..(το οποιο παλιο μηχανημα ακομα το εχω δεν μου χαλασε ποτέ και θα θα το χρησιμοποιω.που και που

με τον lexmark που πηρα αμεσω ειδα διαφορα στην ποιοτητα,,άααλλοο πραγμα,,στιβαρο,,γρηγορο,εβγαλα αντιγραφο την αποδειξη του eshop ,,και βγηκε ιδια..δεν μπορουσα να ξεχωρισω ποια ειναι ποια... και στην draft εκτυπωση βγαζει και κειμενα και πινακες οπως το προγραμμα της σχολης,,αψογα,,ουτε χρειαζεται καν να βαλεις κανονικη ποιοτητα..

νιωθεις οτι ειναι επαγγελματικο σοβαρο. μηχανημα,,οχι παιχνιδι να περνας την ωρα σου με φρου φρου οπως το hp..


και εχει και ασυρματο που συνδεθηκε αψογα με το ρουτερ,,και διπλη εκτυπωση,,γρηγορο και καλυτερο σκαναρισμα..
και 5 χρονια εγγυηση.. εχει μικροτερα μελανια,,αλλα απο οτι διαβασα δεν χαλανε αν τα αφησεις ακινητα καιρο,,ενω τα hp μελανια,,πηζουν και χαλανε..


οποτε για μενα τα καλυτερα ποιοτικοτερα και πιο ανθεκτικα πολυμηχανηματα -τουλαχιστον- ειναι lexmark..
(ισως δεν ειναι τυχαιο που η lexmark δεν βγαζει τοσο απλους εκτυπωτες inkjet ,αλλα μονο laser και πολυμηχανηματα εν η hp βγαζει πολλους ψευτοεκτυπωτες,,γενικα μαζικη παραγωγη πλαστικουρας....)

δεν ξαναδοκιμαζω hp με τιποτα..
τι να το κανεις να εχεις μεγαλα μελανια,,και να μην εχεις εκτυπωτη επειδη σου εχει χαλασει και τον πεταξες επειδη δεν ειχε εγγυηση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το ίδιο πολυμηχάνημα έχουμε.
Όντως είμαι ευχαριστημένος, αλλά το θεωρώ χαζό που δεν μπορεί να σκανάρει και από τις δυο πλευρές. Jesus, αμφιβάλλω αν προσθέτει αυτό το feature έστω και 10€ στο κατασκευαστικό κόστος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
γιατι ? εχουν αλλα πολυμηχανηματα διπλο σκαναρισμα?αυτοματο εννοεις?γιατι χειροκινητο γινεται βεβαια..

αντιγραφο δυο πλευρων δεν εχω βρει πως κανει ακομα..

απλη εκτυπωση δυο πλευρων μια χαρα ομως..
το δηλωσα κιολας για 5 χρονια εγγυηση..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
γιατι ? εχουν αλλα πολυμηχανηματα διπλο σκαναρισμα?αυτοματο εννοεις?
Προφανώς και στα 2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εχω ενα θεμα...στη διπλη εκτυπωση στα pdf μου βγαζει αναποδα τυπωμενες τις σελιδες..
στα doc powerpoint μια χαρα ομως..

προσπαθω να βρω τι φταιει..

επισης σαν να πεφτουν γρηγορα τα εγχρωμα μελανια ,,μηπως καθαριζει καμια κεφαλη στο αργοο ζεσταμααα του?

το μονο ενοχλητικο ειναι σε σχεση με τον παλιο lexmark,,κανει πανω απο λεπτο οταν το πρωτοβαζεις στην πριζα..
ενω το F4270 που ειχα ηταν ετοιμο σε δευτερολεπτα..

κατι βρηκα εδω..




τωρα το βρηκα,,το autorotate and center του adobe τα φερνει αναποδα..επελεξα μη αυτοματη διπλη οψη καιτα εβγαλε κανονικα..
δεν διορθωνεται λες αυτο?

το βρηκα:)

απλα βαζεις κατακορυφο προσνατολισμο στον εκτυπωτη...και τα εβγαλε μια χαρα,,και με το autorotate ενεργοποιημενο..

απλο ηταν:P
(μονο που ηδη εβγαλα 60 σελιδες αναποδα..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Όταν σκανάρω από τον "αυτόματο" τροφοδότη, εμφανίζονται από την αρχή μέχρι το τέλος δυο γραμμές όπως ακριβώς και στην παρακάτω εικόνα.
Lexmark-Issue-With-Scan.jpg
Πως διορθώνεται αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
σε εμενα μου τα βγαζει μια χαρα..

σε οτιδηποτε σκαναρεις εγχρωμο ασπορομαυρο το βγαζει αυτο?

ειναι πιθανο να επιασε καπια βρωμα στον κυλινδρο ή την επιφανεια με το φως λογω καποιου χαρτιου.. (στο παλιο μου μηχανημα το εκανε αυτο καμια φορα..)

ανοιξε με το κουμπι αριστερα πανω στο μηχανημα το σκανερ ..και δεν τι μπορεις να καθαρισεις..με οινοπνευμα καλυτερα,,ή απλο πανι..

αλλιως,,-που δεν το πιστευω- ειναι ελαττωματικο και χρησιμοποιεις την εγγυηση..



κατι αλλο επισης..

το adf βγαζει αψογα αντιγραφα..αλλα το γυαλι σκανερ τα παραβγαζει φωτεινα..και πρεπει να παω τερμα σκουρα τη ρυθμιση για να τα δω καπως νορμαλ..

ειδες εσυ κατι τετοιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Άγγελε λες η βρομιά να είναι τόσο ομοιόμορφη; :)

Υ.γ.: Καινούριο μηχάνημα, ούτε 2 μήνες δεν το έχω εκτός κουτιού
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Άγγελε λες η βρομιά να είναι τόσο ομοιόμορφη;

μα ενα μαυρο στιγμα κολλημμενο να εχει στο γυαλι ή πλαστικο που φωτογραφιζει θα βγαλει ακριβως αυτη τη γραμμη..

στον αλλο που ειχα οταν περνουσα εφημεριδες απο τη βρωμα που αφηναν στο τζαμι αφηνε τετοια στιγματα..


ανοιξε το να δεις....τι χανεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Και όμως ο συλλογισμός ήταν πολύ σωστός.
Θενξ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
μολις ανακαλυψα κατι... ασχημο,,που το ειχα ακουσει και στο νετ..

οταν βγαλεις την πριζα και μετα απο πολυ ωρα το ξαναβαλεις..

η προετοιμασια του εκτυπωτη ,τρωει και κατεβαζει εντονα τα χρωματιστα μελανια!

χωρις να τυπωνει τιποτα..

αν ισχυει αυτο,και χαλασει τα εγχρωμα μελανια ,,,διαβασα οτι μετα με αδεια εγχρωμα δεν τυπωνει ουτε καν σκετο μαυρο!

ειναι παρανοικο..πρεπει να δω τι συμβαινει..δεν θελω να το εχω συνεχεια στην πριζα και να χαλαει ρευμα τσαμπα,,μονο οταν θελω να τυπωσω να το βαζω στην πριζα..

θα παρω τη lexmark..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
διαβαζω κατι για επιστροφη μελανιων στην lexmark ..για φτηνοτερες τιμες κλπ..
λες να κερδιζεις κατι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
παναγιωτη ο δικοσ σου κανει" προτεοιμασια εκτυπωτη" οταν τον πρωτοανοιγεις?καθε μερα πχ?.

εχεις παρατηρησει τη σταθμη μελανιων μετα? εμενα καθαρα τα εγχρωμα πεφτουν,,και στη lexmark μου λενε οτι δεν ειναιδυνατον..


οταν τον πηρες ειχε απλα ή xl εγχρωμα μελανια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
παναγιωτη ο δικοσ σου κανει" προτεοιμασια εκτυπωτη" οταν τον πρωτοανοιγεις?καθε μερα πχ?.
Καταρχάς το έχω σε standby συνέχεια. Επίσης είτε το ανοίξω από power off είτε το ανοίξω από standby δεν μου γράφει πότε "Preparing Printer". Βέβαια δεν ανοίγει και αμέσως ...

εχεις παρατηρησει τη σταθμη μελανιων μετα?
Δεν κάθομαι να μετράω την στάθμη

οταν τον πηρες ειχε απλα ή xl εγχρωμα μελανια?
Πως θα χωρέσουν xl έγχρωμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Επίσης είτε το ανοίξω από power off είτε το ανοίξω από standby δεν μου γράφει πότε "Preparing Printer". Βέβαια δεν ανοίγει και αμέσως ...
εγω αφου το ανοιξω μετα απο μια ημερα πχ.. ετοιμαζεται και δειχνει κανονικα την οθονη..οταν παω να αντιγραψω η να εκτυπωσω αμεσως μετα -μου βγαζει προετοιμασια εκτυπωτη στην οθονη,,για αρκετα δευτερολεπτα,,,και μετα βλεπω το θεμα με τα μελανια..αν ομως το αφησω μερικα λεπτα,,δεν θελει προετοιμασια..
και αν το βγαλω απο την πριζα και το ξαναβαλω ,ουτε παλι θελει,,ειναι θεμα χρονου απο οτι φαινεται..

το μηχανημα χαλαει ρευμα οταν ειναι στην πριζα,,εστω και κλειστο..0,τοσο βατ,,νομιζω.. και 3 σε αναμονη..



Δεν κάθομαι να μετράω την στάθμη
να τη μετρας,,lexmark πηρες,,,,τα μελανια ειναι ζορικα.. και ολες οι εκτυπωσεις αντιγραφες σε draft ειναι το καλυτερο..στα μενου του εκτυπωτη ειναι,,δεν το εψαξες?:worry:

Πως θα χωρέσουν xl έγχρωμα;
αν τα ζουπηξεις αρκετα χωρανε..:worry:
https://www.e-shop.gr/show_ana.phtml?id=ANA.LXM00081
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
εγω αφου το ανοιξω μετα απο μια ημερα πχ.. ετοιμαζεται και δειχνει κανονικα την οθονη..οταν παω να αντιγραψω η να εκτυπωσω αμεσως μετα -μου βγαζει προετοιμασια εκτυπωτη στην οθονη,,για αρκετα δευτερολεπτα,,,και μετα βλεπω το θεμα με τα μελανια..αν ομως το αφησω μερικα λεπτα,,δεν θελει προετοιμασια..
Αυτό παίζει να το έχω παρατηρήσει, αλλά δεν κοιτάω πότε την στάθμη την μελάνης.

και αν το βγαλω απο την πριζα και το ξαναβαλω ,ουτε παλι θελει,,ειναι θεμα χρονου απο οτι φαινεται..
Δεν το έβγαλα πότε από την μπρίζα μέχρι στιγμής. Το έχω πάνω στο UPS όποτε ...

το μηχανημα χαλαει ρευμα οταν ειναι στην πριζα,,εστω και κλειστο..0,τοσο βατ,,νομιζω.. και 3 σε αναμονη..
Ωραία, κάνε μου μήνυση στην WWF για σπάταλη ρεύματος :P

να τη μετρας,,lexmark πηρες,,,,τα μελανια ειναι ζορικα.. και ολες οι εκτυπωσεις αντιγραφες σε draft ειναι το καλυτερο..στα μενου του εκτυπωτη ειναι,,δεν το εψαξες?:worry:
Εκτυπώνω μόνο επιστολές, συμβόλαια, πρακτικά και παραστατικά. Δεν με νοιάζει το κόστος, αν δω ότι δεν συμφέρει θα πάρω να πάρω έναν laser. Αν δεν συμφέρει ούτε και αυτό, σημαίνει ότι βγάζω τόσα που θα με απασχολεί αυτό το κόστος :P

αν τα ζουπηξεις αρκετα χωρανε..:worry:
https://www.e-shop.gr/show_ana.phtml?id=ANA.LXM00081
Μα τα XL έχουν μεγαλύτερες διστάσεις και ο χώρος που έχουν για τα μελάνια με το ζόρι χωράει ένα XL (το μαύρο) και 3 μικρά. Πως θα βάλω 4XL;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ιδιο μεγεθος πρεπει να εχουνε τα εγχρωμα xl ..απλα ειναι πιο γεματα ...τι τα πουλανε τοτε?

παντως οντως.. για καθαρα επαγγελματικη χρηση ισως να συνεφερε laser,,αλλα μονο μαυρο..

αλλα ενα ειναι σιγουρο,,απο οτι ειδα,,τα lexmark πολυμηχανηματα,,εχουν το καλυτερο σκαναρισμα,,,και απλη ποιοτητα κειμενου..

μιλαμε για ακριβη αντιγραφα σε σκετη προχειρη ποιοτητα... δοκιμασε και θα δεις.. σε προχειρη τα βγαζει τελεια,,,

ειναι ποιοτικο μηχανημα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
ιδιο μεγεθος πρεπει να εχουνε τα εγχρωμα xl ..απλα ειναι πιο γεματα ...τι τα πουλανε τοτε?
Όντως έχουν ακριβώς το ίδιο μέγεθος.

Υ.γ.: Τα δοκίμασα τα χρωματιστά XL και παίζουν okey!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αξιζουν τα xl ε?;)

το μαυρο xl ποσο σου εχει κρατησει?

εμενα εχει κατω απο το μισο..λογω πολλων κειμενων των τει που εβγαλα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top