Χαρτομαντεία, μελλοντολογία

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Να διαβάσεις προσεκτικότερα το πόστ μου και αν θελεις να ψάξεις να δεις μια τράπουλα ταρώ.

ΚΑΜΙΑ σχέση με μάγισσες και χαρτορίχτρες.

Εάν κάποιος ασχολείται με την αυτογνωσία και το διαλογισμό, οι κάρτες ταρώ είναι στην ουσία μια εικονογραφημένη αναπαράσταση της πορείας που καλείται να ακολουθήσει.
Το να μη σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο είναι σεβαστό και δεκτό, αλλά άλλο θέμα.

Αρχική Δημοσίευση από Lorien:
Μπορει να μην το εχω ψαξει αρκετα, αλλα οταν ακουω "Είναι ο δρόμος του ειρηνικού πολεμιστή, η πορεία του Αλχημιστή και η φώτιση του Σιντάρτα. Είναι η "μέση οδός" και η "βασιλική οδός"." περιμενω να αναφερεται σε καποια σοφη φιλοσοφια, και οχι σε ατομα που με μερικες καρτες εκμεταλευονται τις ανασφαλιες και την αγνοια των ανθρωπων, ενω ακομα και οι ιδιοι δε τα πιστευουν πραγματικα. Μεγαλη σχεση με τη φωτιση εχουν αυτοι οι τυποι...

Μίλησα για 3 βιβλία: Dan Millman, Paolo Coelho και Herman Hesse αντίστοιχα. Και τα τρία αναφέρονται σε έναν δρόμο ζωής που θα πρέπει κατά τη γνώμη τους να ακολουθήσει ο σημερινός άνθρωπος για να βρει τον εαυτό του και την ευτυχία. Καμία σύνδεση με όλους αυτούς που αναφέρεις. Μα καμία όμως.

Το αν κάποιοι εκμεταλλεύονται τον κοσμάκι για να του ρουφάνε φράγκα προβλέποντας και καλά το μέλλον... what else is new? Οι ταρώ πάντως έχουν και μια άλλη διάσταση εκτός από την πρόβλεψη του μέλλοντος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Θα ηταν πιο χρησιμο το πνευμα αμφισβητισης και αμφιβολιας που υγειως φαινεται να εχετε, να το επιστρατευατε περισσοτερο προς πραγματα που μαλλον ειναι μπαρουφες (χαρτομαντειες , ταρω κλπ) παρα στο αντιθετο ("και γιατι να μην ειναι αληθινα τα ταρω ; " ).

Μπορει να μην το εχω ψαξει αρκετα, αλλα οταν ακουω "Είναι ο δρόμος του ειρηνικού πολεμιστή, η πορεία του Αλχημιστή και η φώτιση του Σιντάρτα. Είναι η "μέση οδός" και η "βασιλική οδός"." περιμενω να αναφερεται σε καποια σοφη φιλοσοφια, και οχι σε ατομα που με μερικες καρτες εκμεταλευονται τις ανασφαλιες και την αγνοια των ανθρωπων, ενω ακομα και οι ιδιοι δε τα πιστευουν πραγματικα. Μεγαλη σχεση με τη φωτιση εχουν αυτοι οι τυποι...

Και ναι για καποια πραγματα δεν υπαρχουν αποδειξεις.....ακομα ! Αυτα τα λεγε ο κοσμος αιωνες τωρα. Μεχρι που ηρθαν για ολα οι αποδειξεις.

Ελα ομως που μερικες φορες υπαρχουν αποδειξεις οτι κατι δεν ισχυει και κανεις δε τις αναζητα ομως...

είσαι λίγο επιθετικούλης ή είναι η ιδέα μου? :hmm:
βρε Lorien, μπορεί και να το έχουμε ψάξει, μπορεί και να έχουμε τα συμπεράσματα μας που δεν θέλουμε να εκθέσουμε γιατί θεωρούμε πιο χρήσιμο ο καθένας να το ψάξει για λογαριασμό του και να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα ανεπηρέαστος.
Εγώ σαν κακή επιρροή ( :P ) οι εμπειρίες που έχω μέχρι σήμερα και όσο το έχω ψάξει, μου έχουν αποδείξει ότι "υπάρχει κάτι" εκεί πέρα σε κάποιους λίγους "προικισμένους"
Δεν είμαι απ τις γυναίκες που θα τρέξουν στην καφετζού.... έχει τύχει όμως να μου πει μια γιαγιά τα χαρτιά χωρίς να με ξέρει, χωρίς να το επιδιώξω, χωρίς να την πληρώσω χωρίς τίποτα και να με στείλει αδιάβαστη.
Και ναι, θα μπορούσα να το εκλάβω ως σύμπτωση, αν αυτά που μου έλεγε δεν θα μπορούσε να είναι συμπτωτικά
ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ
το να σου πει κάποια.... "μεγάλη αρρώστια υπάρχει στην οικογένεια σου" ναι είναι μπούρδα, κατά 99% θα έχει δίκιο
ΟΛΟ και κάποιος απ την οικογένεια το σόι κλπ θα έχει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ πρόβλημα με την "καρδιά" :P
Το να σε κοιτάξει όμως και να σου πει.... ο αγαπημένος σου έχει σχέση με θάλασσα κι αυτός να είναι ναύτης, το να σου πει, πάνω σε 8 θα πάρεις έκπληξη και αυτός να σου χτυπάει την πόρτα στις 8 το βράδυ έκπληξη ενώ εσύ νομίζεις ότι είναι σε εκπαιδευτικό ταξίδι στη βάση του Γκουαντάναμο... ε αυτό ξεπερνάει κάπως τα όρια της "σύμπτωσης"

Φυσικά κι αυτά που αναφέρω δεν είναι αποδείξεις... είναι όμως κατά την άποψη μου σίγουρα ενδείξεις ότι δεν μπορούμε ότι δεν είναι επιστημονικά τεκμηριωμένο να το πετάμε στην άκρη ως μπραρούφα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Πιστευω οτι οντως υπαρχουν ανθρωποι με ιδιαιτερες ικανοτητες για να προβλεπουν το μελλον, αλλα αυτοι ειναι παρα πολυ λιγοι και σιγουρα οι περισσοτεροι δεν το ακολουθουν σαν επαγγελμα. Αυτοι που βλεπουμε στις τηλεορασεις και τα περιοδικα ειναι τσαρλατανοι 100%

Περα απο αυτα, εγω δεν μπορω να καταλαβω τους ανθρωπους που θελουν να μαθουν το μελλον. Εγω προσωπικα δεν θελω να ξερω τι μου ξημερωνει. Αμα γινοτανε να καταργουσα και τα ονειρα θα το εκανα. Δεν θελω να ξερω ρε αδερφε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Πιστευω οτι οντως υπαρχουν ανθρωποι με ιδιαιτερες ικανοτητες για να προβλεπουν το μελλον, αλλα αυτοι ειναι παρα πολυ λιγοι και σιγουρα οι περισσοτεροι δεν το ακολουθουν σαν επαγγελμα. Αυτοι που βλεπουμε στις τηλεορασεις και τα περιοδικα ειναι τσαρλατανοι 100%

Περα απο αυτα, εγω δεν μπορω να καταλαβω τους ανθρωπους που θελουν να μαθουν το μελλον. Εγω προσωπικα δεν θελω να ξερω τι μου ξημερωνει. Αμα γινοτανε να καταργουσα και τα ονειρα θα το εκανα. Δεν θελω να ξερω ρε αδερφε!


Πώς μπορείς να ξεχωρίσεις αυτούς τους λίγους; πώς ξέρεις ότι κάποιος που δεν το κάνει επάγγελμα είναι σωστός ή λάθος; πώς ξέρεις ότι εδω μπορεί πράγματι να υπάρχουν και δεν τους πιστέυεις;

Οι άνθρωποι θέλουν να μάθουν το μέλλον όχι για το άν θα κερδίσουν το τζόκερ άλλα όταν έχουν ένα πρόβλημα άπλό που θέλουν να ξέρουν πότε θα ξεπεραστεί, όλοι οι αδύναμοι ή οι άνθρωποι που θέλουν να φτιάξουν τα ποβλήματα τους άλλα δν ξέρουν πώς και εκείνοι που απλά είναι περίεργοι, δεν είναι καλό να ξέρεις την μόιρα σου, πραγματικά δεν πρέπει να την ξέρεις, ούτε να προσπαθείς να την αλλαξεις:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Οκ, bit of a, long-post alert here ! :P

ΚΑΜΙΑ σχέση με μάγισσες και χαρτορίχτρες.
Mια και δεν εγραψες τυχαια με bold και δεν εγραψες τυχαια με κεφαλαια τη λεξη "καμια" , μου κινησες πολυ την περιεργεια στο πως θα αποδειξεις αυτο το "καμια"


Εάν κάποιος ασχολείται με την αυτογνωσία και το διαλογισμό, οι κάρτες ταρώ είναι στην ουσία μια εικονογραφημένη αναπαράσταση της πορείας που καλείται να ακολουθήσει.
Παραμεριζοντας το γεγονος οτι ολοι οσοι ασχοληθηκαν την αυτογνωσια το διαλογισμο και τη φωτιση πριν το 15ο αιωνα, δε χρησημοποιησαν καρτες ταρο (γιατι δεν υπηρχαν ακομα), εχω ερωτηση : οκ ειναι μια εικονογραφημενη αναπαρασταση του εαυτου μας ή ενος μονοπατιου. Με ποιο σκεπτικο εναποθετεις τις ελπιδες σου για να βρεις το σωστο δρομο ή την αυτογνωσια, σε μια τυχαια σειρα απο ριξιμο καρτων καθως και στην υποκειμενικη ερμηνεια τους ; (αποτι γνωριζω δε τα ριχνουν καθε φορα με τον ιδιο τροπο, παντα τα ανακατευεις πριν και κοβεις και γενικα δεν υπαρχει pattern 'η μεθοδος)

Μίλησα για 3 βιβλία: Dan Millman, Paolo Coelho και Herman Hesse αντίστοιχα. Και τα τρία αναφέρονται σε έναν δρόμο ζωής που θα πρέπει κατά τη γνώμη τους να ακολουθήσει ο σημερινός άνθρωπος για να βρει τον εαυτό του και την ευτυχία. Καμία σύνδεση με όλους αυτούς που αναφέρεις. Μα καμία όμως.
Φυσικα και καμια σχεση. Γιαυτο τους ανεφερα. Αλλα δεν ειδα να συσχετιζεις τους παραπανω κυριους με τα ταρο κιολας...Και ξεχασες να αναφερεις τον Jung που μαλλον αυτος εκανε τη ζημια οταν προσαψε ψυχολογικη συσχετιση στις καρτες. (οι ιδεες του Jung αμφισβητουνται απο μεγαλο μερος της επιστημονικης κοινοτητας παντως).

Οι ταρώ πάντως έχουν και μια άλλη διάσταση εκτός από την πρόβλεψη του μέλλοντος.
Ξεκινησαν σαν ενα απλο παιχνιδι. Μετα οι επιτηδιοι τους εδωσαν μαγικες και μυστικιστικες ιδιοτητες και αυτη την αντιληψη εχουν σημερα στο μυαλο του κοσμου.
Συσχετιση των ταρο με διαλογισμο, μονοπατι ευτυχιας και φωτιση, 1η φορα ακουω παντως. Το πιο κοντινο που ακουμε, ειναι οτι βρισκεις ευτυχια εμμεσα επειδη σου λενε το μελλον. (απλα με τη λεπτομερεια οτι δεν δουλευει :P ).

Αλλά ας βγαλουμε στην ακρη τα περι μελλοντος που ειναι απλα κακη ενημερωση. Τα ταρο υποτιθεται αντικατοπτριζουν μερη του εαυτου σου και μεσα απο τις καρτες μαθαινεις υποτιθεται τον εαυτο σου και αρα πως πρεπει να πορευτεις. Δεν εξηγει κανεις ΠΩΣ το κανουν αυτο ομως. Δες και παρακατω.
-----------------------

ΚΕ , σορυ αν ακουγομαι επιθετικουλης, δεν εχω τετοιο σκοπο, απλα απο συνηθεια λεω τα πραγματα χωρις πολλες σαλτσες.

Το να λεμε "κατι μπορει να υπαρχει" δεν ειναι κακο και δειχνει ανοιχτο μυαλο. Το να λεμε ομως οτι σιγουρα υπαρχει και να συνδεουμε μεταξυ τους καποια πραγματα χωρις λογικη συνεχεια, καθως και το να λεμε μεγαλα λογια....ειναι λιγο διαφορετικο.

Προσωπικα κραταω παντα ανοιχτο το ενδεχομενο να ισχυουν και τα πιο κουφα πραματα. Αλλα δε το αφηνω να με παρασυρει και να δεχομαι κατι χωρις ψαξιμο, επειδη με γοητευει ή επειδη μεσα μου θα ηθελα να ειναι ετσι.

Παραδειγματα σαν αυτα που ανεφερες, εχω ακουσει και γω και σε συγγενικο προσωπο. Δεν με εντυπωσιαζουν και πολυ.Ειμαι της νοοτροπιας, οτι οσο πιο κουφο ειναι κατι στο οποιο καλουμαι να πιστεψω, τοσο πιο πειστικος πρεπει να ειναι ο αλλος. Και σορρυ, αλλα κανεις μεχρι σημερα δεν εχει πεισει κανεναν, οτι υπο ελεγχομενες συνθηκες, μπορει να εχει εστω "αυτο το κατι". Αλλο πειθω, αλλο πιστευω.

Σιγουρα το χε τε ψαξει ; Γιατι μεμονομενα συμβαντα υπο ακαθοριστες συνθηκες, δεν ειναι "ψαξιμο". Ειναι ενδειξεις οπως ειπες, και υπαρχουν.....χμ....πολυ περισσοτερες παρομοιες οπου ενας "μαντης" επεσε εξω. Γιατι λοιπον να πιανομαστε απο τις ελαχιστες φορες που πεφτουν μεσα ;

Kαι μια και μιλαμε για ταρο, ριχτε μια ματια το επισοδειο 7 της 2ης σαιζον του Bullshit ("Yoga,Tantrix sex,tarot").

Επισης ενα πολυ ενδιαφερον βιντεο σε 3 μερη μπορειτε να δειτε απο την εκπομπη του BBC "The Bullshit Detective". Αποσπασμα στο youtube για τα ταρο.
https://www.youtube.com/watch?v=BeYOzFUp32Q (1ο μερος-παιρνοντας μερος)
https://www.youtube.com/watch?v=5eBhE_Hb51M (2ο μερος-αποκαλυψη)
https://www.youtube.com/watch?v=JmDx_pS-nXI (3ο μερος-η μπιζνα)

Τον James Randi τον ξερετε ; Μαλλον οχι. Ειναι ενας παπουλης με γενειαδα συμπαθεστατος. Θα μπορουσε να ειναι ο Αγιος Βασιλης. Ομως του αρεσει να κανει κατι πιο χρησιμο. Ετσι παρατησε τα ταχυδακτυλουργικα και τα "μαγικα", και ασχοληθηκε με το να ξεσκεπαζει απατεωνες, να ενημερωενι και να ερεθιζει το μυαλο μας να σκεφτεται. Μεταξυ πολλων , εχει προσφερει επιταγη 1 εκατομυριου δολαριων απο την τσεπη του, σε οποιον υπο ελεγχομενες συνθηκες , αποδειξει οποιαδηποτε μαγικη/υπερφυσικη ικανοτητα. Δεν εχει παει σχεδον κανεις. Και η προσφορα εχει γινει χρονια τωρα. Ολοκληρο επιτελειο αγγλικου καναλιου τον καλεσε για το στοιχημα, ωστε να αποδειξουν οτι η ομοιοπαθητικη δουλευει, εκαναν πανακριβα τεστ και μελετες με υπερσυγχρονα μηχανηματα και εργαστηρια......και εχασαν. Ο Randi χρησημοποιησε απλη λογικη και μερικες γνωσεις χημειας που ο καθενας μπορει να βρει σε βιβλια.

Ειναι αλλο να ψαχνουμε το Βουδισμο και τη φωτιση, (επειδη ανεφερθηκε ο hesse), και αλλο να ακολουθουμε μεθοδους απο ατομα που εκμεταλευονται καποιες φιλοσοφιες για το μεροκαματο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Παραμεριζοντας το γεγονος οτι ολοι οσοι ασχοληθηκαν την αυτογνωσια το διαλογισμο και τη φωτιση πριν το 15ο αιωνα, δε χρησημοποιησαν καρτες ταρο (γιατι δεν υπηρχαν ακομα), εχω ερωτηση : οκ ειναι μια εικονογραφημενη αναπαρασταση του εαυτου μας ή ενος μονοπατιου. Με ποιο σκεπτικο εναποθετεις τις ελπιδες σου για να βρεις το σωστο δρομο ή την αυτογνωσια, σε μια τυχαια σειρα απο ριξιμο καρτων καθως και στην υποκειμενικη ερμηνεια τους ; (αποτι γνωριζω δε τα ριχνουν καθε φορα με τον ιδιο τροπο, παντα τα ανακατευεις πριν και κοβεις και γενικα δεν υπαρχει pattern 'η μεθοδος)

Σόρυ που παρεμβενω

Μπορεί να ανακατέψεις τα χαρτιά 15 φορές και τις 15 να βγεί το ίδιο στο κέντρο, εσύ πώς το έξιγεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Παραμεριζοντας το γεγονος οτι ολοι οσοι ασχοληθηκαν την αυτογνωσια το διαλογισμο και τη φωτιση πριν το 15ο αιωνα, δε χρησημοποιησαν καρτες ταρο (γιατι δεν υπηρχαν ακομα), εχω ερωτηση : οκ ειναι μια εικονογραφημενη αναπαρασταση του εαυτου μας ή ενος μονοπατιου. Με ποιο σκεπτικο εναποθετεις τις ελπιδες σου για να βρεις το σωστο δρομο ή την αυτογνωσια, σε μια τυχαια σειρα απο ριξιμο καρτων καθως και στην υποκειμενικη ερμηνεια τους ; (αποτι γνωριζω δε τα ριχνουν καθε φορα με τον ιδιο τροπο, παντα τα ανακατευεις πριν και κοβεις και γενικα δεν υπαρχει pattern 'η μεθοδος)

Ξέχνα το ρίξιμο. Εντελώς! Μια τράπουλα ταρώ έχει πολύ συγκεκριμένη σειρά, με πρώτο τον Τρελό και τελεταίο τον Κόσμο (στη μεγάλη αρκάνα).
Δεν ρίχνεις τι-πο-τα! Ακολουθείς τη φυσική σειρά των καρτών.

Δες εδώ για να πάρεις μια ιδέα (αν θέλεις):
https://home.earthlink.net/~xristos/GoldenDawn/foolsjourney.htm
και δες κι εδώ:
https://www.amazon.com/Tarot-Self-Development-Shambhala-Pocket-Classics/dp/1570621322
και αν σε ενδιαφέρει πραγματικά, διάβασε το Βιβλίο του Θωθ και τη θεωρία του Crowley πάνω στις ταρώ.

Κι αν δε σε έπεισα, πως οι ταρώ έχουν και μια άλλη όψη εκτός από αυτή που χρησιμοποιούν οι χαρτορίχτρες, δε πειράζει. Καλή καρδία. :D

A! ...Ταρώ υπάρχουν από το 1410 ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Μου αρέσει η κάρτα Δικαιοσύνη αλλά κανείς δεν καταλαβαίνει αυτήν την κάρτα πια ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Κι αν δε σε έπεισα, πως οι ταρώ έχουν και μια άλλη όψη εκτός από αυτή που χρησιμοποιούν οι χαρτορίχτρες, δε πειράζει. Καλή καρδία.
Μα δε διαφωνω οτι εχει και αλλη οψη. Το θεμα ειναι αν και αυτη η αλλη οψη αξιζει, ή ειναι μια ακομα απατη, συμφωνεις ;

A! ...Ταρώ υπάρχουν από το 1410
Ναι...15ος αιωνας...αυτο ειπα κι εγω...:hmm:

Τα βιντεο τα ειδες ;
Τελικα , εστω και με σταθερη σεiρα, δε μου απαντησες πως η ερμηνεια των χαρτιων θα σε διαφωτισει.

Παω να διαβασω το λινκ σου. :)
-----------------------------------------------------

Μπορεί να ανακατέψεις τα χαρτιά 15 φορές και τις 15 να βγεί το ίδιο στο κέντρο, εσύ πώς το έξιγεις;
Ευκολα. :) Ξερεις τι κολπακια μπορεις να κανεις με τα χαρτια ; Ουουουου. Δε μπορεις να φανταστεις ποσα εχω δει και καθε φορα αναφωνουσα "δεν ειναι δυνατον!!". Ε μετα ειδα πως γινεται και ηρεμησα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μα δε διαφωνω οτι εχει και αλλη οψη. Το θεμα ειναι αν και αυτη η αλλη οψη αξιζει, ή ειναι μια ακομα απατη, συμφωνεις ;

Εμένα μου αρέσουν οι εικόνες ενός συγκεκριμένου deck, ντάξ?! :P

Ουφ...κούραση είσαι. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Διαβασα το λινκ. Περιγραφες βλεπω που τις εχουν ταιριαξει σε φιλοσοφικες ιδεες. So?

Ουφ...κούραση είσαι.
Its called "thinking". So thanks for the compliment ;) :P

Σοβαρα ομως. Αν ειναι σε καθε συζητηση οταν φτανουμε στο ζουμι και δεν υπαρχουν επιχειρηματα, σκεψεις,απαντησεις, να απανταμε "εισαι κουραση ρε φιλε" , ποιο το νοημα να ξεκινησουμε την κουβεντα ; Θελουμε ή δε θελουμε να ανταλλαξουμε αποψεις , να μαθουμε κατι απο αλλους ή σε αλλους ; Δε σε ειχα για ατομο που τα παραταει ή ενοχλειται αν βρισκει αντιλογο για ενα θεμα που τον ενδιαφερει. Οσο εχουμε επιχειρηματα δε μας κουραζουν και οταν δεν εχουμε, ο αλλος ειναι κουραστικος ;

Αμα βγουμε για καφε θα μιλαμε για τον καιρο, τη μοδα και για χιλιαδυο θεματα που κλεινουν με 2 φρασεις ειτε γιατι ειναι επιφανειακα, ειτε γιατι ολοι συμφωνουμε ; :P Και αν ναι, εστω, γιατι για να χαλαρωσουμε βγαινουμε μερικες φορες. Αλλα ΚΑΙ εδω ;

Still, μπορει καποιοι αλλοι να παρουν κατι που τους ενδιαφερει απο την ολη κουβεντα, οποτε κατι ειναι κι αυτο.

As for me, "κουρασε" με οσο θες, καλο μου κανει, μαρεσει να ακουω ιδεες σκεψεις και γνωμες που ισως δεν εχω σκεφτει. :)

Φιλικα στα λεω και σορυ αν σε κουρασα, δεν ειναι σκοπος μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
...αν είναι να σου απαντάω μόνο και μόνο για να μη νομίζεις ότι τα παρατάω, και ότι δεν έχω επιχειρήματα για μένα είναι κούραση. Είπα όσα είχα να πω. Και σε αυτό και σε άλλα θέματα. Δε μπορώ να αναλύω την ανάλυση της ανάλυσης που αναλύει την αναλυμένη ανάλυση. :P

Τι ακριβώς να σου απαντήσω στο " So?" δηλαδή, τι στιγμή που τα έχω πεί παραπάνω. :confused:
Το θέμα δεν είναι αν υπάρχει αντίλογος, αλλά αν έχει ουσία να διαφωνείς από ένα σημείο και μετά εφ όσον έχεις παρουσιάσει τα επιχειρήματά σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Καταρχην ποτε σε μια συζητηση δε βγαινουν ολες οι σκεψεις, ιδεες και επιχειρηματα μονομιας. Γιαυτο και γραφονται πολλες σελιδες πριν καλυφθει ενα θεμα.

Αλλα στο συγκεκριμενο ποιο ακριβως ειναι το επιχειρημα που εγραψες ; Ή γενικοτερα που γραφτηκε υπερ της χαρτομαντειας ; Η των ταρο ;

Δεν υπαρχει καμια αναλυση της αναλυσης my dear. Υπαρχουν επιχειρηματα που ειτε στεκουν ειτε δε στεκουν. Εδω (και αλλου) βλεπω οτι συστηματικα, σε οσα δεν εχουμε κατι να αντικρουσουμε και να συνεχισουμε να τεκμηριωνουμε την αποψη μας, τα αφηνουμε ασχολιαστα. Μεχρι που δεν εχουμε τι να πουμε και φταιει ο αλλος ο κακος ο κυριος που ειχε κατι να πει, και ηρθε εδω με σκοπο να μας κουρασει.

Whatever. Οποιος θελει να το στιψει, ας συμμετεχει, οποιος δε θελει, ας μη το κανει, ολα σεβαστα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Τι να πω; Με αποστόμωσες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ακυρο. Πρεπει να χεις πει καποιο επιχειρημα πρωτα :P :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ευκολα. :) Ξερεις τι κολπακια μπορεις να κανεις με τα χαρτια ; Ουουουου. Δε μπορεις να φανταστεις ποσα εχω δει και καθε φορα αναφωνουσα "δεν ειναι δυνατον!!". Ε μετα ειδα πως γινεται και ηρεμησα :P

Μηλάω χωρίς κλεψια βρε σύ, απλά ανακατέυεις και βγαίνουν τα ίδια, επαναλαμβάνω χωρίς κλεψια ή κόλπα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Εννοεις οτι το κανεις εσυ αυτο χωρις κλεψια ; Ή το κανει καποιος αλλος και δε βλεπεις να κλεβει ; Γιατι ουτε γω εβλεπα τιποτα και ομως με τρυκ γινοταν. Αυτη ειναι και η ουσια, αμα ηταν να φαινεται δε θα χε νοημα.

Αν εννοεις ξεκαθαρα λοιπον, τοτε δε ξερω. ειναι 1/15 (6%) να βγει ενα συγκεκριμενο χαρτι σε συγκεκριμενη θεση.

Να στο πω αλλιως. Αν δε σταματησεις στις 15 φορες (που βγηκε το ιδιο χαρτι στο κεντρο) και κανεις αλλες 85, συνολο 100, και βγει μονο αλλες 3-4 φορες στο κεντρο....τι θα πεις ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Εννοεις οτι το κανεις εσυ αυτο χωρις κλεψια ; Ή το κανει καποιος αλλος και δε βλεπεις να κλεβει ; Γιατι ουτε γω εβλεπα τιποτα και ομως με τρυκ γινοταν. Αυτη ειναι και η ουσια, αμα ηταν να φαινεται δε θα χε νοημα.

Αν εννοεις ξεκαθαρα λοιπον, τοτε δε ξερω. ειναι 1/15 (6%) να βγει ενα συγκεκριμενο χαρτι σε συγκεκριμενη θεση.

Να στο πω αλλιως. Αν δε σταματησεις στις 15 φορες (που βγηκε το ιδιο χαρτι στο κεντρο) και κανεις αλλες 85, συνολο 100, και βγει μονο αλλες 3-4 φορες στο κεντρο....τι θα πεις ;


Εχεις 13 χαρτιά απο τα 52 ανακατέυεις κόβεις εσύ ο ίδιος και βγαίνει χωρίς κλεψιές σε εμένα συγκεκριμένα 6 φορές η ίδια κάρτα στο ίδιο σημείο στο κέντρο, πές μου πώς το κρίνεις αυτό; το έπαθα εγώ και δεν το πίστευα, το μεσαίο ήταν κακό χαρτι και προσπάθησα να ρήξω 6 φορές για να το αποφύγω και τις 6 βγήκε στο κέντρο:hmm:

Αν μου βρείς λογική εξηγηση εγώ σταματάω να λέω τα χαρτιά για την υπόλοιπη ζωή μου,

Χωρίς κλεψια καλό ανακάτεμα και κοψημο 3 φορές κάθε φορά απο τον άλλο. Πές μου λογική εξηγηση, πόσες πιθανότητες υπάρχουν να γίνει αυτό; και πώς γίνετε αυτό το κακό χαρτί να έχει δίκαιο.:hmm: :hmm: :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
13 χαρτια ; Τοτε η πιθανοτητα παει στο 7.6% :P

Κοιτα χωρις να το δω δε μπορω να πω. Σιγουρα φαινεται λιγο περιεργο.

...απο την αλλη εχω δει να ριχνουν 6 φορες συνεχομενες 6αρες στα ζαρια. (οχι πειραγμενα ζαρια εννοειται). Απλα δεν ειχαμε προσαψει καποιο νοημα στο αποτελεσμα (οτι θα γινει κατι καλο ή κακο).

Μετα τις 6 φορες σταματησες ομως. Δεν ειχες περιεργεια αν θα συνεχισει να βγαινει ; Εγω θα ειχα ! Θα θελα να δω ρε παιδι μου !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
13 χαρτια ; Τοτε η πιθανοτητα παει στο 7.6% :P

Κοιτα χωρις να το δω δε μπορω να πω. Σιγουρα φαινεται λιγο περιεργο.

...απο την αλλη εχω δει να ριχνουν 6 φορες συνεχομενες 6αρες στα ζαρια. (οχι πειραγμενα ζαρια εννοειται). Απλα δεν ειχαμε προσαψει καποιο νοημα στο αποτελεσμα (οτι θα γινει κατι καλο ή κακο).

Μετα τις 6 φορες σταματησες ομως. Δεν ειχες περιεργεια αν θα συνεχισει να βγαινει ; Εγω θα ειχα ! Θα θελα να δω ρε παιδι μου !

Ηταν θάνατος της γιαγιας της ήθελα να αποφύγω την όλη φάση και όσο το έκανα τόσο έβγαινε, ξέρεις τι είναι να περιμένει ο άλλος να σε βλέπει στα μάτια και να πρέπει να του πείς ότι θα παιθάνει η γιαγιά του; δεν είναι ότι καλύτερο για τέστ:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top