Πότε πιστεύετε ότι είναι η σωστή ηλικία για την πρώτη σεξουαλική επαφή;

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Γιατι ομως να μην το κανεις αν νιωθεις οτι μπορεις να περασεις ωραια, και ας μην προκειτε για ερωτα αλλα για σεξ;

δεν νομίζω ότι θα σου αρέσει ούτε εσένα ούτε σε πολλούς άλλους η απάντηση μου αλλά ... τι να κάνω? να την καταπιώ? :P
anyway....
σεξ στα δεκαπέντε κάνεις και με την παλάμη σου ρε συ .... δεν είναι και κάτι το τόσο φοβερό και τόσο φανταστικό... κι αν απλά θες συγκίνηση και να περάσεις καλά... τράβα στο allu fun park! :P
απλά η πρώτη φορά καλό είναι να είναι τρυφερή, όμορφη, με έρωτα... είναι αυτό που θυμάσαι για πάντα! Δε θα θυμάσαι για πάντα οτιδήποτε κι αν κάνεις μετά για πρώτη φορά... όσο κουλό κι αν είναι... την πρώτη σου φορά όμως τη θυμάσαι ΠΑΝΤΑ.
Μπορεί να είναι ρομαντικό αυτό που λέω, ή μιας άλλης εποχής (οπισθοδρομικό) αλλά τι να πω... αυτό πιστεύω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
μπορείτε να διαφωνείτε όσο θέλετε :P δημοκρατία έχουμε
προσωπικά για πάρτη μου χαίρομαι που η πρώτη μου φορά ήταν έρωτας και όχι σεξ
χαίρομαι που το έκανα όταν ήμουν έτοιμη κι όταν πραγματικά το ήθελα κι όχι όταν "έπρεπε βάση της ηλικίας μου, των ορμών μου, του τι έχουν κάνει οι φιλενάδες μου"
βάση αυτού λοιπόν, και βάση της δικής μου εμπειρίας της πρώτης φοράς, υποστηρίζω ότι δεν υπάρχει σωστή ηλικία αλλά σωστό συναίσθημα και είμαι έτοιμος/η να το κάνω γιατί έτσι το νιώθω από μέσα μου.
Μου επιτρέπεις να συμφωνήσω; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Γιατι ομως να μην το κανεις αν νιωθεις οτι μπορεις να περασεις ωραια, και ας μην προκειτε για ερωτα αλλα για σεξ;
Εγώ προσωπικά αν ήθελα σεξ θα πήγαινα σε ιερόδουλες και δεν θα έμπαινα σε διαδικασία σχέσων. :confused:


Που και πάλι... μία σχέση δεν σου εξασφαλίζει ότι αυτό δεν θα είναι σεξ, αλλά έρωτας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
δεν νομίζω ότι θα σου αρέσει ούτε εσένα ούτε σε πολλούς άλλους η απάντηση μου αλλά ... τι να κάνω? να την καταπιώ? :P
anyway....
σεξ στα δεκαπέντε κάνεις και με την παλάμη σου ρε συ .... δεν είναι και κάτι το τόσο φοβερό και τόσο φανταστικό... κι αν απλά θες συγκίνηση και να περάσεις καλά... τράβα στο allu fun park! :P
απλά η πρώτη φορά καλό είναι να είναι τρυφερή, όμορφη, με έρωτα... είναι αυτό που θυμάσαι για πάντα! Δε θα θυμάσαι για πάντα οτιδήποτε κι αν κάνεις μετά για πρώτη φορά... όσο κουλό κι αν είναι... την πρώτη σου φορά όμως τη θυμάσαι ΠΑΝΤΑ.
Μπορεί να είναι ρομαντικό αυτό που λέω, ή μιας άλλης εποχής (οπισθοδρομικό) αλλά τι να πω... αυτό πιστεύω :P

Φυσικα και να μην την καταπιεις... σε φορουμ ειμαστε για να λεμε τις αποψεις μας...
Δεν διαφωνω, μια χαρα περνας και με την μαρια την παλαμη. καπια στιγμη ομως θες να κανεις κατι και με μια κοπελα, αλλη αιστηση... Και μια κοπελα καπια στιγμη θα θελει να κανει κατι με καπιο αγορι, και το δαχτυλο θα κατανταει βαρετο... Συνιθος βεβαια τα κοριτσια ειναι πιο συναιστιματικα και περιμενουν περισσοτερο.
Ωραιο και το allou fun park, αλλα καμια σχεση το ενα με το αλλο...
Ωραιο και το να ειναι η πρωτη φορα τρυφερη, γεματι ερωτα κλπ, και να μην ειναι ομως τι ζημια θα παθεις;.... Και την πρωτη φορα που θα κανεις ερωτα θα την θυμασε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά αν ήθελα σεξ θα πήγαινα σε ιερόδουλες και δεν θα έμπαινα σε διαδικασία σχέσων. :confused:


Που και πάλι... μία σχέση δεν σου εξασφαλίζει ότι αυτό δεν θα είναι σεξ, αλλά έρωτας.

Εγω παλι δεν θα πηγενα ποτε σε ιεροδουλες... Αν ηθελα τελιος ωμο σεξ υπαρχουν πολλες τουριστριες στην Ροδο... Απο εκει και περα απο μια σχεση δεν περιμενεις μονο το σεξ, αλλα αυτοματα η σχεση δεν συμενει και οτι υπαρχουν τα τρελα συνεστιματα... Σιγουρα υπαρχει κατι παραπανω απο οτι με την καθε κοπελα που γνωριζεις αλλα οχι απαρετιτα κατι δυνατο.
Ναι, μια σχεση δεν εξασφαλιζει οτι θα ειναι σεξ και οχι ερωτας, καλητερα να ειναι ερωτας, αλλα και το σεξ δεν ειναι ασχημο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ωραιο και το να ειναι η πρωτη φορα τρυφερη, γεματι ερωτα κλπ, και να μην ειναι ομως τι ζημια θα παθεις;.... Και την πρωτη φορα που θα κανεις ερωτα θα την θυμασε...

τσου....
θυμάσαι μόνο την πρώτη σου φορά...
είτε είναι έρωτας είτε σεξ είτε και τα δύο :P
τίποτα άλλο δε θυμάσαι στη συνέχεια στη ζωή σου...
όχι δεν θυμάσαι την πρώτη φορά που έκανες σεξ και την πρώτη φορά που έκανες έρωτα...
την ημερομηνία την ώρα τις λεπτομέρειες και τα πάντα, τα θυμάσαι ΜΟΝΟ όταν αφορά την πρώτη μια και μόνη φορά


η "ζημιά" που παθαίνεις είναι ότι ΠΡΩΤΗ φορά υπάρχει ΜΟΝΟ ΜΙΑ.
Και φυσικά και δεν είναι τραγικό το να μην σου συμβεί έτσι? απλά είναι το ιδανικό θα έλεγα (για μένα πάντα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Απο εκει και περα απο μια σχεση δεν περιμενεις μονο το σεξ, αλλα αυτοματα η σχεση δεν συμενει και οτι υπαρχουν τα τρελα συνεστιματα... Σιγουρα υπαρχει κατι παραπανω απο οτι με την καθε κοπελα που γνωριζεις αλλα οχι απαρετιτα κατι δυνατο.
Ανάλογα με το τι ζητάει ο καθένας μας, Κρονάκο.


Μιλάω βάση της δικής μου προσωπικότητας. Εγώ τουλάχιστον θέλω να υπάρχει αυτό το κάτι δυνατό, το οποίο.. κερδίζεται. Μπορεί να δω μία τυχαία κοπέλα που να μου αρέσει ή να μου αρέσει και πάρα πολύ, όμως αυτό το "δυνατό" κερδίζεται. Κερδίζεται από αυτό που είναι η εκάστοτε κοπέλα. Και βάση αυτού άλλες αξίζουν να πάρουν κάποια πράγματα παραπάνω κι άλλες όχι.

Και ναι, δεν περιμένεις το σεξ από μία σχέση. Μία σχέση την κάνεις γιατί νοιώθεις ότι στην παρούσα φάση που είσαι, μόνο αυτό το συγκεκριμένο άτομο με το οποίο είσαι σε γεμίζει και σου κάνει τη ζωή σου υπέροχη κι είναι και το άτομο για το οποίο το σκέφτεσαι όταν ξυπνάς, πριν καν σκεφτείς τι θα κάνεις σήμερα. Το σεξ.. ή καλύτερα ο έρωτας στη συγκεκριμένη περίπτωση, έρχεται από μόνος του. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
την ημερομηνία την ώρα τις λεπτομέρειες και τα πάντα, τα θυμάσαι ΜΟΝΟ όταν αφορά την πρώτη μια και μόνη φορά


Εγω παλι δεν θυμαμε ουτε ημερομινια ουτε ωρα τις πρωτης μου φορας.... Και δεν εχει περασει και πολυς καιρος... Φαντασου δλδ σε μερικα χρονια...


Προφανος διαφερει ο τροπος που βλεπουμε την σημαντικοτιτα τις πρωτης φορας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Και μια κοπελα καποια στιγμη θα θελει να κανει κατι με καποιο αγορι, και το δαχτυλο θα κατανταει βαρετο...

Μια διευκρίνιση: Σε αντίθεση με αυτό που πιστεύουν τα περισσότερα έφηβα αγόρια, οι περισσότερες κοπέλες δεν παίζουν "πασιέντζα" βάζοντας δάχτυλο ή άλλα αντικείμενα, αλλά με άλλους τρόπους.

Στη συζήτηση περι του αν πρέπει η πρώτη φορά να είναι έρωτας ή σεξ δεν με ενδιαφέρει να συμμετάσχω διότι δεν έχω "ισχυρές" απόψεις ούτε για τη μία άποψη, ούτε για την άλλη. Εμένα η πρώτη μου φορά δεν ήταν ούτε έρωτας, ούτε σεξ. Πιο πολύ σε κωμωδία έφερνε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μια διευκρίνιση: Σε αντίθεση με αυτό που πιστεύουν τα περισσότερα έφηβα αγόρια, οι περισσότερες κοπέλες δεν παίζουν "πασιέντζα" βάζοντας δάχτυλο ή άλλα αντικείμενα, αλλά με άλλους τρόπους.

Στη συζήτηση περι του αν πρέπει η πρώτη φορά να είναι έρωτας ή σεξ δεν με ενδιαφέρει να συμμετάσχω διότι δεν έχω "ισχυρές" απόψεις ούτε για τη μία άποψη, ούτε για την άλλη. Εμένα η πρώτη μου φορά δεν ήταν ούτε έρωτας, ούτε σεξ. Πιο πολύ σε κωμωδία έφερνε :P

Εδω που τα λεμε λογικο να μην βαζουν κατι μεσα...

Και η δικη μου φορα παλι ητανε κατι περιεργο... Κατι αναμεσα σε ερωτα, κωμωδια, και κτηνοδες (νταξει... λεεεεεμε τωρα.....) σεξ....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sokarvag

Νεοφερμένος

Ο sokarvag αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Παιδιά υπάρχει κάτι που με απασχολεί και δεν ξέρω κατά πόσο θα'πρεπε να συμβαίνει αυτό. Εδώ και δύο μήνες έχω κλείσει τα 19, αλλά μέχρι τώρα δεν είχα καμιά ολοκληρωμένη σχέση. Όχι ότι είμαι άσχετος με το θέμα, με την τελευταία κοπέλα μου είχαμε αρκετή επαφή με χάδια, φιλιά κτλ. Απλώς δεν έτυχε να ολοκληρώσουμε. Τώρα αυτή την περίοδο είμαι μόνος, "ψάχνομαι" (με την καλη έννοια πάντα) να βρώ μια κοπέλα να είμαστε μαζί, αλλά με τρώει το ότι δεν έχω κάνει ακόμα "κάτι"... Αρκετά παιδιά που κάνω παρέα έχουν προχωρήσει σε ολοκληρωμένες επαφές και απ'οσο ξέρω τα περισσότερα αγόρια γενικώς το κάνουν πρίν τα 18. Νιώθω σαν να έχω αργήσει κάπως και ότι ίσως αν η εκάστοτε κοπέλα το μάθει να ξενερώσει. Όλες οι γνώμες καλοδεχούμενες (αρκεί φυσικά να μην είναι χλευαστικές/κακόβουλες)...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Παιδιά υπάρχει κάτι που με απασχολεί και δεν ξέρω κατά πόσο θα'πρεπε να συμβαίνει αυτό. Εδώ και δύο μήνες έχω κλείσει τα 19, αλλά μέχρι τώρα δεν είχα καμιά ολοκληρωμένη σχέση. Όχι ότι είμαι άσχετος με το θέμα, με την τελευταία κοπέλα μου είχαμε αρκετή επαφή με χάδια, φιλιά κτλ. Απλώς δεν έτυχε να ολοκληρώσουμε. Τώρα αυτή την περίοδο είμαι μόνος, "ψάχνομαι" (με την καλη έννοια πάντα) να βρώ μια κοπέλα να είμαστε μαζί, αλλά με τρώει το ότι δεν έχω κάνει ακόμα "κάτι"... Αρκετά παιδιά που κάνω παρέα έχουν προχωρήσει σε ολοκληρωμένες επαφές και απ'οσο ξέρω τα περισσότερα αγόρια γενικώς το κάνουν πρίν τα 18. Νιώθω σαν να έχω αργήσει κάπως και ότι ίσως αν η εκάστοτε κοπέλα το μάθει να ξενερώσει. Όλες οι γνώμες καλοδεχούμενες (αρκεί φυσικά να μην είναι χλευαστικές/κακόβουλες)...:)
Καλωσήρθες κατ' αρχάς. :)

Λοιπόν, πίστεψέ με δεν θα πρέπει να σε "απασχολεί" το θέμα. Το ότι είσαι 19 και δεν έχεις κάνει ολοκληρωμένη σχέση δεν λέει απολύτως μα απολύτως τίποτα.

Πρώτον, αναφορικά με τους γνωστούς σου στην ηλικία σου. Μπορεί οι περισσότεροι να έχουν προχωρήσει σε ολοκληρωμένες επαφές ή σχέσεις. Και τι έγινε; Δεν σε υποχρεώνει κανείς να κάνεις κάτι γιατί το 'χουν κάνει όλοι οι άλλοι. Επίσης μπορεί αρκετοί απ' αυτούς να έχουν προχωρήσει σε ολοκληρωμένες επαφές... γιατί απλά είχαν προχωρήσει και πολλοί άλλοι της ηλικίας τους - και μπορεί να μην το απόλαυσαν καν. Κατά συνέπεια μην συγκρίνεις τον εαυτό σου με τους άλλους. Κάθε ένας μας είναι μοναδικός και ειδικά στον τομέα "έρωτας" θα πρέπει να ακολουθεί τη δική του ξεχωριστή πορεία. :)

Δεύτερο σημείο στο οποίο θα σταθώ, είναι το ενδεχόμενο που λες ότι θα "ξενερώσει" μία κοπέλα αν της αναφέρεις ότι είσαι 19 και δεν έχεις κάνει έρωτα. Αν συμβεί κάτι τέτοιο να ξέρεις ότι θα είσαι πάρα πολύ τυχερός γιατί μόλις θα απαλλάχτηκες από μία "γκόμενα" (όχι κοπέλα) που προφανώς δεν θα σε εκτιμούσε γι' αυτό που είσαι. Πίστεψέ με, λεπτομέρειες σαν αυτές (γιατί περί λεπτομεριών πρόκειται) θα περάσουν απαρατήρητες από μία κοπέλα που θα σε εκτιμήσει και θα σ' αγαπήσει γι' αυτό που είσαι. Αν πάλι ξενερώσει γι' αυτή τη λεπτομέρεια... πέτα τη, δεν άξιζε για σένα.

Και τελευταίο σημείο που θα σταθώ... αναφέρεις ότι αυτή την περίοδο "ψάχνεσαι" να κάνεις κάτι. Εγώ θα έλεγα να αφιερώσεις το χρόνο αυτό στον εαυτό σου. Σε ασχολίες που πιθανώς έχεις / είχες στερηθεί. "Ψάχνεις" μία κοπέλα απλά για να μην είσαι μόνος σου; Θα έλεγα άστο καλύτερα, και απόλαυσε την εργένικη μπακουροζωή σου - που έχει πολλά καλά! And believe me, sooner or later θα βρεις και εσύ την κατάλληλη. Πότε; Τυχαίνουν αυτά, δεν τα κυνηγάμε. ;)

Εμένα προσωπικά τουλάχιστον δεν μου πολυαρέσει αυτή η Ελληναρίστικη άποψη του "βγαίνω να κυνηγήσω γκομενάκια" δεν μου πολυαρέσει - προσωπικά. Αυτά τυχαίνουν, απλά. :)



Last but not least, όχι άγχος γι' αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sokarvag

Νεοφερμένος

Ο sokarvag αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλωσήρθες κατ' αρχάς. :)

Λοιπόν, πίστεψέ με δεν θα πρέπει να σε "απασχολεί" το θέμα. Το ότι είσαι 19 και δεν έχεις κάνει ολοκληρωμένη σχέση δεν λέει απολύτως μα απολύτως τίποτα.

Πρώτον, αναφορικά με τους γνωστούς σου στην ηλικία σου. Μπορεί οι περισσότεροι να έχουν προχωρήσει σε ολοκληρωμένες επαφές ή σχέσεις. Και τι έγινε; Δεν σε υποχρεώνει κανείς να κάνεις κάτι γιατί το 'χουν κάνει όλοι οι άλλοι. Επίσης μπορεί αρκετοί απ' αυτούς να έχουν προχωρήσει σε ολοκληρωμένες επαφές... γιατί απλά είχαν προχωρήσει και πολλοί άλλοι της ηλικίας τους - και μπορεί να μην το απόλαυσαν καν. Κατά συνέπεια μην συγκρίνεις τον εαυτό σου με τους άλλους. Κάθε ένας μας είναι μοναδικός και ειδικά στον τομέα "έρωτας" θα πρέπει να ακολουθεί τη δική του ξεχωριστή πορεία. :)

Δεύτερο σημείο στο οποίο θα σταθώ, είναι το ενδεχόμενο που λες ότι θα "ξενερώσει" μία κοπέλα αν της αναφέρεις ότι είσαι 19 και δεν έχεις κάνει έρωτα. Αν συμβεί κάτι τέτοιο να ξέρεις ότι θα είσαι πάρα πολύ τυχερός γιατί μόλις θα απαλλάχτηκες από μία "γκόμενα" (όχι κοπέλα) που προφανώς δεν θα σε εκτιμούσε γι' αυτό που είσαι. Πίστεψέ με, λεπτομέρειες σαν αυτές (γιατί περί λεπτομεριών πρόκειται) θα περάσουν απαρατήρητες από μία κοπέλα που θα σε εκτιμήσει και θα σ' αγαπήσει γι' αυτό που είσαι. Αν πάλι ξενερώσει γι' αυτή τη λεπτομέρεια... πέτα τη, δεν άξιζε για σένα.
Σ΄ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου, ήδη νιώθω καλύτερα.:D

Και τελευταίο σημείο που θα σταθώ... αναφέρεις ότι αυτή την περίοδο "ψάχνεσαι" να κάνεις κάτι. Εγώ θα έλεγα να αφιερώσεις το χρόνο αυτό στον εαυτό σου. Σε ασχολίες που πιθανώς έχεις / είχες στερηθεί. "Ψάχνεις" μία κοπέλα απλά για να μην είσαι μόνος σου; Θα έλεγα άστο καλύτερα, και απόλαυσε την εργένικη μπακουροζωή σου - που έχει πολλά καλά! And believe me, sooner or later θα βρεις και εσύ την κατάλληλη. Πότε; Τυχαίνουν αυτά, δεν τα κυνηγάμε. ;)

Εμένα προσωπικά τουλάχιστον δεν μου πολυαρέσει αυτή η Ελληναρίστικη άποψη του "βγαίνω να κυνηγήσω γκομενάκια" δεν μου πολυαρέσει - προσωπικά. Αυτά τυχαίνουν, απλά. :)
Ίσως χρησιμοποίησα λάθος έκφραση. Δεν είναι ότι θέλω να βρώ κοπέλα απλά για να έχω, ούτε και είμαι της λογικής του να βγαίνω έξω και να περνάω από x-rays την κάθε κοπέλα που βλέπω.:P Αυτό που εννούσα είναι πως θα'θελα κάποια στιγμή στο εγγυς μέλλον να βρεθεί στο δρόμο μου μια καλη κοπέλα που να θέλει πραγματικά να είναι μαζί μου. Είχα απλά αυτήν την απορία επειδή θεωρώ πως το σέξ δεν είναι μεν προτεραιότητα για μένα, όμως για τον άλλον μπορεί να είναι, ακόμη κι αν υπάρχουν συναισθήματα μεταξύ μας. Πάντως όπως εγώ δε θα έλεγα τίποτα αν η κοπέλα μου δεν είχε κάνει κάτι (που το βρίσκω απόλυτα σεβαστό), θα είχα τη μίνιμουμ απαίτηση από εκείνη, ακόμη κι αν κατά βάθος την πείραζε το ότι δεν έχω ολοκληρώσει ακόμη κάποια σχεση μου, να μη μου το έδειχνε. Τέσπα, ευχαριστώ πάντως!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Αυτό που εννούσα είναι πως θα'θελα κάποια στιγμή στο εγγυς μέλλον να βρεθεί στο δρόμο μου μια καλη κοπέλα που να θέλει πραγματικά να είναι μαζί μου.
Και θα βρεθεί, that's for sure. Για όλους έχει ο μπαξές. :)


Απλά όχι άγχος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
σιγά και να κάνεις σεκς δε καταλαβαίνεις διαφορά.

Πάντως για την προηγούμενη κουβέντα, προσπαθώ να θυμηθώ τη πρώτη μου φορά και δεν μου έρχεται :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flucker

Νεοφερμένος

Ο Flucker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Το 13,2% των 15ρονων στην Ευρώπη και την Αμερική δήλωσαν σε μια δημοσκόπηση ότι έχουν σεξουαλική εμπειρία. Διαβάστε το πιο κάτω δημοσίευμα που το μεταφέρω εδώ από τον Τύπο.

Όπως αναφέρεται στο επιστημονικό έντυπο Archives of Pediatrics and Adolescent Medicine το 13,2% των 15χρονων έχουν σεξουαλική εμπειρία. Τούτο δείχνει δημοσκόπηση που έγινε με δείγμα 33.943 έφηβων από 24 ευρωπαϊκές χώρες; και χώρες της Βορείου Αμερικής.

Ο δρ Εμάνουελ Γκοντώ από την Ιατρική Υπηρεσία της Νομαρχίας της Τουλούζης διαπίστωσε ότι το 13.2% των σεξουαλικώς ενεργών 15χρονων δεν είχε χρησιμοποιήσει καμιάς μορφής αντισύλληψη κατά τη διάρκεια της τελευταίας ερωτικής επαφής.
Μεταξύ των σεξουαλικά ενεργών εφήβων η μεγάλη πλειοψηφία (82%) ενεργεί «υπεύθιυνα», προστατεύοντας τον εαυτό τους και τον σύντροφό τους από μια ανεπιθύμητη κύηση με τα κατάλληλα για την ηλικία τους αντισυλληπτικά μέσα (προφυλακτικά ή και αντισυλληπτικά χάπια).

Συνολικά οι έφηβοι είναι καλά προστατευμένοι από τις ανεπιθύμητες κυήσεις, αλλά πάντα υπάρχει περιθώριο βελτίωσης και προώθησης της υπεύθυνης σεξουαλικής συμπεριφοράς μεταξύ των εφήβων σε αρκετές χώρες.

Το ποσοστό των 15χρονων που δήλωσαν ότι είχαν σεξουαλικές εμπειρίες ποίκιλε από χώρα σε χώρα κυμαινόμενο από 14.1% στην Κροατία έως και 37,5% στη Βρετανία.

Τα αγόρια ήταν πιο πιθανόν από τα κορίτσια να αναφέρουν ότι είχαν σεξουαλικές επαφές. Το προφυλακτικό ήταν ο δημοφιλέστερος τρόπος αντισύλληψης που αναφέρθηκε από τους εφήβους, ωστόσο, η χρήση του προφυλακτικού ποίκιλε μεταξύ των χωρών, με 53% χρήσης στη Σουηδία και 89% στην Ελλάδα.

Τα προφυλακτικά, αν και δεν είναι η καλύτερη μέθοδος πρόληψης της εγκυμοσύνης με πρώτου έτους ποσοστό αποτυχίας 14.5% για τα άτομα κάτω των 18 ετών όταν χρησιμοποιούνται μόνα τους, έχουν το πλεονέκτημα της προστασίας έναντι των σεξουαλικώς μεταδιδόμενων ασθενειών. Τα αντισυλληπτικά χάπια είναι η δεύτερη συχνότερη μορφή αντισύλληψης που χρησιμοποιείται από τους εφήβους που πήραν μέρος στη δημοσκόπηση, και πάλι με μεγάλη διαφορά χρήσης μεταξύ των χωρών.
Το ποσοστό κυμαινόταν από 3% στην Κροατία και την Ελλάδα μέχρι και το 48% στο Φλαμανδικό κομμάτι του Βελγίου και την Ολλανδία. Η διπλή χρήση αντισυλληπτικού και προφυλακτικού ήταν επίσης σχετικά συχνή, κυμαινόμενη από το 2.6% στην Κροατία μέχρι το 28.8% στον Καναδά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω αυτούς που πιστεύουν ότι η σωστή ηλικία για την πρώτη σεξουαλική επαφή είναι "όποτε νιώσει έτοιμο το άτομο" το εξής:

Αν στις παρακάτω ερωτήσεις για το πότε είναι η κατάλληλη ηλικία για:
- Να οδηγήσεις αυτοκίνητο/μηχανή
- Να δεις Θρίλερ ή ταινίες τρόμου
- Να δεις πορνό ταινίες
- Να ταξιδέψεις μόνος σου στο εξωτερικό
- Να πίνεις αλκοόλ
- Να έχεις λογαριασμό σε τράπεζα
κ.α. (αυτά μου ήρθαν τώρα)

απαντήσει κάποιος "όποτε νιώθει έτοιμο το άτομο", πως θα αντιδράσετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

newyork

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nancy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 222 μηνύματα.
δεν υπάρχει συγκεκριμένη ηλικία...
Το κάνεις όταν νιώσεις ότι το θες...
Εννοείτε όμως ότι δε πας από τα 13 ή 14 γιατί το έχουν κάνει οι φίλοι σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Εννοείτε όμως ότι δε πας από τα 13 ή 14 γιατί το έχουν κάνει οι φίλοι σου...
Μα αποκλείεται αυτό ακριβώς να σε κάνει να το θέλεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flucker

Νεοφερμένος

Ο Flucker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Δεν υπάρχει ορισμένη ηλικία. Εξαρτάται α) από τη σεξουαλική ωρίμανση κάθε ατόμου β) από τις συνθήκες μέσα στις οποίες ζει και γ)από την τύχη που θα του παρουσιαστεί.

Την ανάγκη της σεξουαλικής εκτόνωσης την αισθανόμαστε ενσυνείδητα από πολύ μικροί, συνήθως από το δημοτικό. Και αυτοϊκανοποιούμαστε με τη μ@λ@κί@.. Ο πρώτος σημαντικός σταθμός της περιόδου αυτής είναι όταν εκσπερματώνουμε για πρώτη φορά ενώ μ@λ@κιζόμαστε. Αυτό συμβαίνει, συνήθως, στις πρώτες τάξεις του Γυμνασίου. Όταν αρχίζουμε να εκσπερματώνουμε νιώθουμε κάποια περηφάνεια γιατί τονώνεται ο ανδρισμός μας. Ο επόμενος σημαντικός σταθμός μας είναι η πρώτη σεξουαλική επαφή με άλλο πρόσωπο.

Αν νιώθουμε αρκετά ώριμοι σεξουαλικά κι αν είμαστε αρκετά τολμηροί ώστε να υπερνικήσουμε το φόβο, τις προκαταλήψεις και τα ταμπού συνήθως βρίσκουμε τον σεξουαλικό μας σύντροφο από τα χρόνια του Γυμνασίου ή του Λυκείου.. Αν ζούμε σε χωριό ίσως δυσκολότερα (λόγο των συντηρητικών αντιλήψεων που μπορεί να επικρατούν εκεί) κι αν βρισκόμαστε σε πόλη ίσως ευκολότερα. Παίζει το ρόλο της φυσικά και η τύχη αν θα βρούμε ή όχι νωρίς ή αργότερα το κατάλληλο πρόσωπο με το οποίο θα αλληλοεκτονωνόμαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top