Ή παντρευόμαστε ή χωρίζουμε!

Chill

Νεοφερμένος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Χωρις να έχω την παραμικρή πρόθεση να σε αμφισβητήσω, θα σου πω απλά οτι στην ηλικία σου, εγώ ήμουν ακόμα περισσότερο κατά του γάμου. Όχι μόνο δεν με εξέφραζε ως θεσμός, αλλά τσαντιζόμουν φυσικά και με εκείνους που το θεωρούσαν εξέλιξη της σχέσης και την κοινωνία που προσπαθούσε να μας πείσει ότι είναι ο φυσικός δρόμος..
Τα χρόνια πέρασαν, είδα τα πράγματα διαφορετικά.
Φυσικά δεν υποστήρίζω ότι και εσύ στην ηλικία μου θα έχεις άλλη γνώμη, γιατί είσαι άλλος άνθρωπος και μοναδική προσωπικότητα.
Απλά κράτα κι εσύ μια επιφύλαξη, μπορεί, ίσως μπορεί, να αλλάξεις γνώμη.

Αν για συμφωνώ με την Vkey, αν για κάποιον δε σημαίνει κάτι, τότε θα μπορούσε να κάνει υποχώρηση για τον άνθρωπό του, για τον οποίο σήμαίνει πολλά.

Εγώ πάλι όσο μεγαλώνω τόσο ενάντια στο γάμο γίνομαι....

Δεν τον γουστάρω ως "θεσμό" και βγάζω σπυριά στο άκουσμα του.

Αυτό δεν σημαίνει επ ουδενί πως δεν θα ήθελα να περάσω την ζωή μου με την ΜΙΑ και μοναδική, απλά ο γάμος είναι κάτι από το οποίο δεν θα περάσω ποτέ. Θεωρώ τον γάμο παροχημένο,μπανάλ, έθιμο μιας άλλης εποχής και είμαι ανυποχώρητος ως προς αυτό. Αν κάποια ονειρεύεται πως θα ντυθεί νυφούλα για χατήρι μου απλά ατύχησε :)

Είμαι διατεθιμένος να κάνω μια γυναίκα τον πιο ευτηχισμένο άνθρωπο στον κόσμο όλο, δίνομαι εξ' ολοκλήρου στις σχέσεις μου αλλά το ζήτημα γάμος είναι κόκκινη γραμμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Εγώ πάλι όσο μεγαλώνω τόσο ενάντια στο γάμο γίνομαι....

Δεν τον γουστάρω ως "θεσμό" και βγάζω σπυριά στο άκουσμα του.

Αυτό δεν σημαίνει επ ουδενί πως δεν θα ήθελα να περάσω την ζωή μου με την ΜΙΑ και μοναδική, απλά ο γάμος είναι κάτι από το οποίο δεν θα περάσω ποτέ. Θεωρώ τον γάμο παροχημένο,μπανάλ, έθιμο μιας άλλης εποχής και είμαι ανυποχώρητος ως προς αυτό. Αν κάποια ονειρεύεται πως θα ντυθεί νυφούλα για χατήρι μου απλά ατύχησε :)

Είμαι διατεθιμένος να κάνω μια γυναίκα τον πιο ευτηχισμένο άνθρωπο στον κόσμο όλο, δίνομαι εξ' ολοκλήρου στις σχέσεις μου αλλά το ζήτημα γάμος είναι κόκκινη γραμμή.

Συνήθως έτσι συμβαίνει στους άντρες..
Αν ήσουν γυναίκα μάλλον θα σου έβγαινε αντίστροφα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι βασικά θέμα ατόμου...αν και το φύλο μας έχει μια μεγαλύτερη τάση :P

Πριν 10 χρόνια ήμουν κάθετη, αντίθετη και έβγαζα επίσης σπυριά για το γάμο :P
Και μόνο στην ιδέα φρίκαρα και όταν μου εύχονταν ήμουν...με κοροϊδεύεις έτσι; :confused:
Με βλέπεις ΕΜΕΝΑ...εμένα να θέλω γάμο; Αγκρρρρρρρρρ......

Στην ηλικία που είμαι (29...άντε σας την αποκάλυψα :P ) ...δεν είμαι τόσο κάθετη....
Αν και το λέω ότι το πρώτο μου και βασικό μέλημά μου είναι να είμαι με ένα άτομο που τον αγαπώ, με σέβεται και το θεωρώ σύντροφό μου...
Μια υγιής σχέση....
Δεν με έχει πιάσει ακόμα το "Πότε θα παντρευτούμε Μανωλίο μου; "......
Αλλά ξέρω...και ο σύντροφός μου το ίδιο....ότι έτσι όπως πάει η σχέση μας...κι αν συνεχίσει να πηγαίνει έτσι....η φυσική πορεία για εμάς είναι να παντρευτούμε...
Δεν περιμένουμε εννοείται το γάμο για να μείνουμε μαζί...ή για να μας δουν τα σόγια πιο σοβαρά.Αλλά όσο και να λέμε ότι ο γάμος δεν αλλάζει το τρόπο ζωής του ζευγαριού, αλλάζει τελείως τον τρόπο αντιμετώπισης από τα σόγια....Και οι υποχρεώσεις που δεν είχες απέναντί τους και δεν είχαν απέναντί σας ξεφυτρώνουν... Σε ποιον θα φάμε την Κυριακή; Παντρεύεται η δεύτερη ξαδέρφη του...ε.. πρέπει να πάμε....Τι δώρο να πάω στην αγαπητή μου πεθερά κλπ.

Οι κύριοι λόγοι για εμάς που σκεφτόμαστε στο μέλλον το γάμο είναι:
α) Να δηλώσουμε στους ανθρώπους μας πόσο αγαπάμε ο ένας τον άλλον.
β) Να κάνουμε παιδιά.

Ο γάμος περιλαμβάνει κι άλλα συν εννοείται....
Δεν τα θεωρώ μη σημαντικά αλλά τονίζω τα πιο σημαντικά για εμένα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι βασικά θέμα ατόμου...αν και το φύλο μας έχει μια μεγαλύτερη τάση :P
Πριν 10 χρόνια ήμουν κάθετη, αντίθετη και έβγαζα επίσης σπυριά για το γάμο :P
Και μόνο στην ιδέα φρίκαρα και όταν μου εύχονταν ήμουν...με κοροϊδεύεις έτσι; :confused:
Με βλέπεις ΕΜΕΝΑ...εμένα να θέλω γάμο; Αγκρρρρρρρρρ......

Στην ηλικία που είμαι (29...άντε σας την αποκάλυψα :P ) ...δεν είμαι τόσο κάθετη....
Αν και το λέω ότι το πρώτο μου και βασικό μέλημά μου είναι να είμαι με ένα άτομο που τον αγαπώ, με σέβεται και το θεωρώ σύντροφό μου...
Μια υγιής σχέση....
Δεν με έχει πιάσει ακόμα το "Πότε θα παντρευτούμε Μανωλίο μου; "......
Αλλά ξέρω...και ο σύντροφός μου το ίδιο....ότι έτσι όπως πάει η σχέση μας...κι αν συνεχίσει να πηγαίνει έτσι....η φυσική πορεία για εμάς είναι να παντρευτούμε...
Δεν περιμένουμε εννοείται το γάμο για να μείνουμε μαζί...ή για να μας δουν τα σόγια πιο σοβαρά.Αλλά όσο και να λέμε ότι ο γάμος δεν αλλάζει το τρόπο ζωής του ζευγαριού, αλλάζει τελείως τον τρόπο αντιμετώπισης από τα σόγια....Και οι υποχρεώσεις που δεν είχες απέναντί τους και δεν είχαν απέναντί σας ξεφυτρώνουν... Σε ποιον θα φάμε την Κυριακή; Παντρεύεται η δεύτερη ξαδέρφη του...ε.. πρέπει να πάμε....Τι δώρο να πάω στην αγαπητή μου πεθερά κλπ.

Οι κύριοι λόγοι για εμάς που σκεφτόμαστε στο μέλλον το γάμο είναι:
α) Να δηλώσουμε στους ανθρώπους μας πόσο αγαπάμε ο ένας τον άλλον.
β) Να κάνουμε παιδιά.

Ο γάμος περιλαμβάνει κι άλλα συν εννοείται....
Δεν τα θεωρώ μη σημαντικά αλλά τονίζω τα πιο σημαντικά για εμένα....

Ακριβώς έτσι νιώθω κι εγώ. Είναι σαν να το χω γράψει εγώ όλο αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Snow

Νεοφερμένος

Η Snow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Σ ευχαριστώ πάααααααααααααααρα πολύ.
Και στα δικά σου (αν δεν είσαι ήδη παντρεμένη).
:):):):):):):):):):):):):):):):)
Gilda μου ευχαριστώ πολύ. Όχι,δεν είμαι παντρεμένη.Λοιπόν ας παραθέσω και εγώ τις απόψεις μου.Θέμα γάμος...Οι μισές φίλες μου όταν ακούν για γάμο αλλάζουν δρόμο,ενώ οι άλλες μισές χαμογελούν ρομαντικά...Ίσως παίζει ρόλο και η ηλικία.Εγώ είμαι κάπου στην μέση.Δεν μπορώ αυτούς που φωνάζουν ενάντια του γάμου και μετά τους βλέπεις να τρέχουν στις εκκλησιές τηρώντας τα όλα κατά γραμμά.Αλλα ούτε και αυτούς,πιο συγκεκριμένα αυτές που έχουν ως αυτοσκοπό τον γάμο.Έχω και
παραδείγματα.Είμαι μάλλον ρομαντική, γιατί πιστεύω πως για τον καθένα υπάρχει ο κατάλληλος που θα του εμπνεύσει την δημιουργία οικογένειας...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Gilda μου ευχαριστώ πολύ. Όχι,δεν είμαι παντρεμένη.Λοιπόν ας παραθέσω και εγώ τις απόψεις μου.Θέμα γάμος...Οι μισές φίλες μου όταν ακούν για γάμο αλλάζουν δρόμο,ενώ οι άλλες μισές χαμογελούν ρομαντικά...Ίσως παίζει ρόλο και η ηλικία.Εγώ είμαι κάπου στην μέση.Δεν μπορώ αυτούς που φωνάζουν ενάντια του γάμου και μετά τους βλέπεις να τρέχουν στις εκκλησιές τηρώντας τα όλα κατά γραμμά.Αλλα ούτε και αυτούς,πιο συγκεκριμένα αυτές που έχουν ως αυτοσκοπό τον γάμο.Έχω και
παραδείγματα.Είμαι μάλλον ρομαντική, γιατί πιστεύω πως για τον καθένα υπάρχει ο κατάλληλος που θα του εμπνεύσει την δημιουργία οικογένειας...:redface:

Ακριβώς έτσι.. Κι εγώ ποτέ δεν είχα σκεφτεί το γάμο, μέχρι που γνώρισα τον άνθρωπό μου.. Μετά ήρθε και η ηλικία.. Ε κάπως έτσι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Εγώ πάλι όσο μεγαλώνω τόσο ενάντια στο γάμο γίνομαι....

Δεν τον γουστάρω ως "θεσμό" και βγάζω σπυριά στο άκουσμα του.

Αυτό δεν σημαίνει επ ουδενί πως δεν θα ήθελα να περάσω την ζωή μου με την ΜΙΑ και μοναδική, απλά ο γάμος είναι κάτι από το οποίο δεν θα περάσω ποτέ. Θεωρώ τον γάμο παροχημένο,μπανάλ, έθιμο μιας άλλης εποχής και είμαι ανυποχώρητος ως προς αυτό. Αν κάποια ονειρεύεται πως θα ντυθεί νυφούλα για χατήρι μου απλά ατύχησε :)

Είμαι διατεθιμένος να κάνω μια γυναίκα τον πιο ευτηχισμένο άνθρωπο στον κόσμο όλο, δίνομαι εξ' ολοκλήρου στις σχέσεις μου αλλά το ζήτημα γάμος είναι κόκκινη γραμμή.

Χαίρομαι τρομερά όταν βλέπω στο φόρουμ ανθρώπους της ηλικίας μου for a change. Καλώς ήρθες λοιπόν και καλώς να μείνεις!:)

Κατά τα άλλα, συμφωνώ μαζί σου. Είμαι κι εγώ κατά του γάμου για τον πολύ απλό λόγο οτι είναι μια ένδειξη κοινωνικότητας και δε θεωρώ τον εαυτό μου κοινωνικό. Επίσης είναι ένας "συμβιβασμός" προς την κοινωνία, γιατί το γάμο τον κάνεις για να δείξεις κάτι στους άλλους, και αρνούμαι να κάνω κάτι μόνο και μόνο για να ευχαριστήσω τρίτους. Αν εξαρτιόταν από μένα δε θα παντρευόμουν ποτέ. Επίσης αν εξαρτηθεί από μένα, θα κάνω μόνο πολιτικό γάμο (για το νομικό του πράγματος δηλαδή) και χωρίς νταβαντούρια. Πριν λίγους μήνες είχα παρευρεθεί στο γάμο της ξαδέλφης μου σε ένα νησί που έγινε με όλα τα έθιμα και τις επισημότητες. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο σιχάθηκα βλέποντας το τι άγχος τράβηξε η κοπέλα τόσο καιρό πριν το γάμο, αλλά και κατά τη διάρκεια και μετά. Όλα τα έθιμα που λένε να χορέψει η νύφη κι ο γαμπρός, μετά οι κουμπάροι, οι γονείς, κλπ κλπ, με αηδίασαν πραγματικά. Είμαι σίγουρη οτι η νύφη δεν άκουσε ούτε μια λέξη του παπά που τους πάντρεψε (ο οποίος πληροφοριακά πιο πριν συζητούσε με τον κουμπάρο για ποδόσφαιρο) από το άγχος για το φόρεμα, για τα μαλλιά της, για το τραπέζι μετά κλπ κλπ.

Αλλά! Θέλω να σε ρωτήσω: αν κάνεις κάποιο παιδί και το πειράζουν στο σχολείο επειδή οι γονείς του είναι ανύπαντροι, πώς θα νιώσεις;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adele

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος. Έχει γράψει 313 μηνύματα.
Θέλω να σε ρωτήσω: αν κάνεις κάποιο παιδί και το πειράζουν στο σχολείο επειδή οι γονείς του είναι ανύπαντροι, πώς θα νιώσεις;:hmm:

Ότι η κοινωνία που μεγαλώνουμε, αντί να ωριμάζει, βυθίζεται όλο και περισσότερο στη συντηρητικούρα και την αηδία. Εγώ αυτό θα ένιωθα, για σας δεν ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Χαίρομαι τρομερά όταν βλέπω στο φόρουμ ανθρώπους της ηλικίας μου for a change. Καλώς ήρθες λοιπόν και καλώς να μείνεις!:)

Είμαι κι εγώ κατά του γάμου για τον πολύ απλό λόγο οτι είναι μια ένδειξη κοινωνικότητας και δε θεωρώ τον εαυτό μου κοινωνικό. Επίσης είναι ένας "συμβιβασμός" προς την κοινωνία, γιατί το γάμο τον κάνεις για να δείξεις κάτι στους άλλους, και αρνούμαι να κάνω κάτι μόνο και μόνο για να ευχαριστήσω τρίτους.

Άρα δεν φοράς ρούχα όταν βγαίνεις.. Δεν κρατάς μαχαιροπήρουνα όταν τρως..
Τα περισσότερα από τα πράγματα που κάνουμε στη ζωή είναι συμβιβασμός προς την κοινωνία, όλοι μπαίνουμε σε τρυπάκια κανόνων, για να μπορέσουμε να ζήσουμε αρμονικά. Υπάρχει βέβαια αυτή η λεπτή γραμμή που χωρίζει την αρμονική συμβίωση με την καταπίεση.. Όμως όλοι σε μεγάλο βαθμό ζούμε σύμφωνα με τους κανόνες της κοινωνικής ευπρέπειας. Δεν θες να παντρευτείς? Μην το κάνεις. Άλλωστε είναι δική σου ζωή, εσύ αποφασίζεις. Απλά μην πιστέψεις ούτε για ένα λεπτό ότι δεν συμβιβάζεσαι προς την κοινωνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wonderfool

Νεοφερμένος

Η wonderfool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Εμείς γνωριστήκαμε πατροπαράδοτα ένα βράδυ έξω, συζήσαμε από τον πρώτο μήνα (ήρθε από μόνο του δεν πήραμε χαμπάρι πως έγινε), από το δίμηνο είχαμε αρχίσει να έχουμε πάρε-δώσε με τα σόγια, και όταν αποφασίσαμε πως θέλουμε παιδί παντρευτήκαμε. Ανοιχτός γάμος έγινε πιο πολύ για χατήρι των γονιών, με την έννοια ότι εμείς από πάρτυ χορτάτοι ήμασταν με κάθε ευκαιρία γενέθλια κλπ κάναμε το τζέρτζελό μας.. οπότε τον ανοιχτό γάμο τον επιλέξαμε για να χαρούν οι γονείς. Απέφυγα ότι μπορούσα τύπου είσοδο ζευγαριού/κοπή τούρτας/παραδοσιακά τραγούδια κι αυτό ήταν όλο.
Επί της ουσίας παντρευτήκαμε για να κάνουμε παιδιά
Όπως και να έχει από την πρώτο μήνα μέχρι τώρα δεν υπάρχει καμία απολύτως διαφορά
Γι' αυτό ίσως δεν μπορώ να καταλάβω προς τι ο θόρυβος.. η σχέση είναι σχέση είτε έχει πρόσκαιρα την ταμπελίτσα γκόμενοι/γκόμενοι που συζούν/αρραβωνιασμένοι/παντρεμένοι

Τα ουσιαστικά στάδια είναι 3:
Οι δυο μας / Οι δυο μας κάτω από την ίδια στέγη / +Παιδι-ά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chill

Νεοφερμένος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Αλλά! Θέλω να σε ρωτήσω: αν κάνεις κάποιο παιδί και το πειράζουν στο σχολείο επειδή οι γονείς του είναι ανύπαντροι, πώς θα νιώσεις;:hmm:

Δεν ξέρω αν θα έχω καταφέρει σε τόσο μικρή ηλικία να εντρυφήσω στο παιδί μου τις δικές μου αξίες αλλά σίγουρα θα το μεγαλώσω σε ένα περιβάλλον ελεύθερο το οποίο δεν θα κρίνει τους ανθρώπους από τις προσωπικές τους επιλογές αλλά από τις πράξεις τους.

Θεωρώ πιθανότερο λοιπόν, να στεναχωριέται για τα υπόλοιπα παιδιά και τις ιδέες που τους κληροδότησαν οι γονείς τους παρά για το γεγονός ότι εγώ και η μητέρα του δεν θα είμαστε παντρεμένοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν θα έχω καταφέρει σε τόσο μικρή ηλικία να εντρυφήσω στο παιδί μου τις δικές μου αξίες αλλά σίγουρα θα το μεγαλώσω σε ένα περιβάλλον ελεύθερο το οποίο δεν θα κρίνει τους ανθρώπους από τις προσωπικές τους επιλογές αλλά από τις πράξεις τους.

Πρώτα από όλα νομίζω οτι οι πράξεις μας είναι οι προσωπικές μας επιλογές. Πώς κατάφερες να χωρίσεις αυτά τα δύο;:hmm:

Δεύτερον, νομίζεις οτι σε πολύ μικρή ηλικία το παιδί θα μπορεί να διαχωρίσει όλο αυτό στο μυαλό του (πράγματα περίπλοκα ακόμα και για ενήλικες) και να πείσει τον εαυτό του να μην πληγωθεί / τραυματιστεί ψυχολογικά;:hmm:

Θεωρώ πιθανότερο λοιπόν, να στεναχωριέται για τα υπόλοιπα παιδιά και τις ιδέες που τους κληροδότησαν οι γονείς τους παρά για το γεγονός ότι εγώ και η μητέρα του δεν θα είμαστε παντρεμένοι.

Τα παιδιά δεν έχουν λογική να σκεφτούν, ακολουθούν αυτό που ακούν από τους γονείς τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chill

Νεοφερμένος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Έχεις δίκιο οι επιλογές μας είναι συνηφασμένες με τις πράξεις μας, ωστόσο στο συγκεκριμένο θέμα συζήτησης θεώρησα ότι επιτρέπεται χάρην συζήτησης ο διαχωρισμός. Λάθος μου μιας και δεν έγινα κατανοητός.

Δεν μπορώ να κατανοήσω ειλικρινά για ποιον λόγο να τραυματιστεί, πληγωθεί το παιδί στην περίπτωση που οι γονείς του δεν είναι παντρεμένοι; Αν έχουν μια υγειή σχέση το τυπικό χαρτί των δεσμών του γάμου είναι αυτό που θα του προσφέρει ψυχική αρμονία με τους συμμαθητές του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Έχεις δίκιο οι επιλογές μας είναι συνηφασμένες με τις πράξεις μας, ωστόσο στο συγκεκριμένο θέμα συζήτησης θεώρησα ότι επιτρέπεται χάρην συζήτησης ο διαχωρισμός. Λάθος μου μιας και δεν έγινα κατανοητός.

Δεν μπορώ να κατανοήσω ειλικρινά για ποιον λόγο να τραυματιστεί, πληγωθεί το παιδί στην περίπτωση που οι γονείς του δεν είναι παντρεμένοι; Αν έχουν μια υγειή σχέση το τυπικό χαρτί των δεσμών του γάμου είναι αυτό που θα του προσφέρει ψυχική αρμονία με τους συμμαθητές του;

Όλοι ξέρουμε οτι τα παιδιά μπορούν να πληγωθούν με πράγματα που εμείς δεν μπορούμε να κατανοήσουμε. Αν ας πούμε εσύ φοράς γυαλιά και σε πει κάποιος γυαλαμπούκα, απλά θα γελάσεις, ένα παιδί όμως μπορεί να πληγωθεί πολύ και να νιώσει άσχημα. Δεν είναι το χαρτί του γάμου, αλλά οι φωτογραφίες του γάμου που εκείνο δε θα έχει, οι ιστορίες για το γάμο που δε θα υπάρχουν, ίσως και τα σχόλια που μπορεί να ακούσει από "καλοθελητές" συγγενείς και γείτονες. Και μπορεί εγώ κι εσύ αυτούς να τους έχουμε χεσμένους (σόρρυ για την έκφραση) αλλά το παιδί μπορεί να πληγωθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chill

Νεοφερμένος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Παντού και πάντα θα υπάρχουν "καλοθελητές". Συμμερίζομαι τους προβληματισμούς σου αλλά εξακολουθώ να πιστεύω πως θα πρέπει να ακολουθήσω τον δρόμο που είναι σε μένα αρεστός και όχι στους άλλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Παντού και πάντα θα υπάρχουν "καλοθελητές". Συμμερίζομαι τους προβληματισμούς σου αλλά εξακολουθώ να πιστεύω πως θα πρέπει να ακολουθήσω τον δρόμο που είναι σε μένα αρεστός και όχι στους άλλους.

Αν ο "άλλος" δεν είναι η κουτσομπόλα κυρα-Κατίνα από απέναντι αλλά ο άνθρωπος σου που προτίθεσαι (όπως έγραψες πιο πάνω) να τον κάνεις τον πιο ευτυχισμένο άνθρωπο στον κόσμο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chill

Νεοφερμένος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Αν ο "άλλος" δεν είναι η κουτσομπόλα κυρα-Κατίνα από απέναντι αλλά ο άνθρωπος σου που προτίθεσαι (όπως έγραψες πιο πάνω) να τον κάνεις τον πιο ευτυχισμένο άνθρωπο στον κόσμο?

Είμαι διατεθιμένος να την κάνω τον πιο ευτηχισμένο άνθρωπο στον κόσμο....χωρίς όμως να δυστυχήσω εγώ.

Αν η ευτηχία της είναι τόσο επιφανειακή ώστε να προέρχεται από το λευκό φουστάνι,το μακρί πέπλο και το θεαθήναι σε φίλους και συγγενείς προφανώς και δεν είναι γυναίκα για μένα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Είμαι διατεθιμένος να την κάνω τον πιο ευτηχισμένο άνθρωπο στον κόσμο....χωρίς όμως να δυστυχήσω εγώ.

Αν η ευτηχία της είναι τόσο επιφανειακή ώστε να προέρχεται από το λευκό φουστάνι,το μακρί πέπλο και το θεαθήναι σε φίλους και συγγενείς προφανώς και δεν είναι γυναίκα για μένα....

O γάμος δεν είναι αυτό. Δλδ, technically η θρησκευτική τελετή του γάμου αυτό που λες είναι (τη σήμερον ημέρα), αλλά δεν εννοώ αυτό by γαμος.

Γιατί έτσι όπως το λες είναι σαν να μου λες ότι το "πρόβλημα" είναι ότι δεν σου αρέσει το τζερτζελο.

Αν λοιπόν ο "αλλος" - που δεν είναι η κουτσομπόλα κυρα-Κατίνα από απέναντι - για όποιο λόγο θέλει 2 υπογραφές και 10' λεπτά στο δημαρχείο για να ολοκληρώσει την ευτυχία της?

Η' προτίθεσαι να "meet halfway" -aka σύμφωνο συμβίωσης?

από περιέργεια περισσότερο στα πλαίσια (όπως έγραψα και πιο πάνω), ότι ανέκαθεν προσπαθούσα να καταλάβω γιατί από κάποιους αντιμετωπίζεται τόσο αρνητικά ο γάμος (πχ. για μένα ήταν περισσότερο κάτι του στυλ "εμένα δεν με ενδιαφέρει ο γάμος γιατί δεν με νοιάζει ο θεσμός, αλλά δεν βγάζω και σπυριά στο άκουσμά του")
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chill

Νεοφερμένος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
O γάμος δεν είναι αυτό. Δλδ, technically η θρησκευτική τελετή του γάμου αυτό που λες είναι (τη σήμερον ημέρα), αλλά δεν εννοώ αυτό by γαμος.

Γιατί έτσι όπως το λες είναι σαν να μου λες ότι το "πρόβλημα" είναι ότι δεν σου αρέσει το τζερτζελο.

Αν λοιπόν ο "αλλος" - που δεν είναι η κουτσομπόλα κυρα-Κατίνα από απέναντι - για όποιο λόγο θέλει 2 υπογραφές και 10' λεπτά στο δημαρχείο για να ολοκληρώσει την ευτυχία της?

Η' προτίθεσαι να "meet halfway" -aka σύμφωνο συμβίωσης?

από περιέργεια περισσότερο στα πλαίσια (όπως έγραψα και πιο πάνω), ότι ανέκαθεν προσπαθούσα να καταλάβω γιατί από κάποιους αντιμετωπίζεται τόσο αρνητικά ο γάμος (πχ. για μένα ήταν περισσότερο κάτι του στυλ "εμένα δεν με ενδιαφέρει ο γάμος γιατί δεν με νοιάζει ο θεσμός, αλλά δεν βγάζω και σπυριά στο άκουσμά του")

Για σύμφωνο συμβίωσης δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Για σύμφωνο συμβίωσης δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα.

Οπότε δεν έχεις πρόβλημα με το γάμο σαν θεσμό αλλά με το νταβαντούρι.

Δες κι εδώ.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top