[Καπνιστές] Πίπα

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Κρόνε πως πάει το άθλημα; Δοκίμασες κάποιον καλό καπνό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Λογο οικονομικων δεν παει με τους ρυθμους που θα ηθελα...
Μου δωρισαν μια καλαμποκενια, μ'αρεσει η γευση της που ειχε και λιγο απο ψητο καλαμποκι αλλα δυστιχος μου τρυπισε ο πατος πολυ γρηγορα (περι τα 6-7 καπνισματα). Δυστιχος για αλλη πιπα δεν εχω την ανεση αυτην την στιγμη

Απο καπνους δωκιμασα skandinavik aromatic, δεν ητανε κακος, αλλα δεν ηταν και καλος... Δεν μου βρωμουσε οπως ο amphora, αλλα δεν μου εβγαζε το ευχαριστο αρωμα και την γευση του vanilla, ουτε την ευχαριστηση του borkum riff. Για επομενη αγορα σκευτομαι αν θα παρει σειρα καπιος αλλος skandinavik (τα 13,5 ευρο δεν ειν' κακα...!) η αν ηρθε η ωρα να δοκιμασω τον καπετανεο. Παντος εν οψη ταξιδιου σε μερος που μπορω να βρω πολυ περισσοτερη ποικιλια μαλλον τελικα θα παρω και παλι vanilla (εδω δεν μπορω να βρω, οποτε πρεπει να ετοιμασω μια καβατζα...) η θα τολμισω να αγορασω τον βαρυ αλλα ωραιο borkum. Εσυ πως πας; Κανεναν καπνο να προτινεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Έμεινα στον σκανδιναβικό με τη βανίλια. Στέριωσα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
μπόρατ , μου έλειψες :)

(και εσύ και αυτό το αμφίσημο τόπικ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Έμεινα στον σκανδιναβικό με τη βανίλια. Στέριωσα.:)


Δεν είναι τέλειος καπνός ; Περασμένα μεγαλεία :( Γαμημένη Ελλάδα με την ακρίβεια :mad::mad::mad: !! Τρισάθλια πατρίς που λέγανε και οι Φιλικοί. Θα πάμε όλοι να γίνουμε ναυτικοί έτσι που μας κατέντησες θα κάνουμε πιάτσα στο 'Αμστερνταμ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Είναι εξαιρετικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Borat, δοκιμασα και MacBaren Original Choice και ειναι πολυ ωραιος. Αρκετα βαρυς, πολυ ωραια και γεματη γευση χωρις να ειναι αρρωματικος και καιγετε πολυ ωραια και σταθερα! Μαζι με τον Scandinavil Vanilla ειναι πλεων στην κορυφη για εμενα και καθε φορα δεν ξερω πιων να πρωτοκαπνισω! Α, και απιστευτη συσκευασια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Πόσο κάνει μαν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δεν ξερω, μου τον εδωσε μια κοπελα που εκανε πιπα για λιγο καιρο αλλα την αφησε. παντος δεν νομιζω να ειναι ιδιετερα ακριβος, αλλα δεν τον εχω βρει προς το παρων σε καπιο μαγαζι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Κατα την γνωμη μου ο καλυτερος καπνος πιπας ειναι ο W.O Larsen old fashioned αλλα ειναι λιγο ακριβος,δηλαδη η συσκευασια των 100gr κανει 50ευρω,αλλα μιλαμε για καπνο που σε αγγιζει.

Μπορειτε να τον δειτε εδω https://www.tobaccostore.gr/eshop/product_info.php?cPath=28_86_93&products_id=134
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Κατα την γνωμη μου ο καλυτερος καπνος πιπας ειναι ο W.O Larsen old fashioned αλλα ειναι λιγο ακριβος,δηλαδη η συσκευασια των 100gr κανει 50ευρω,αλλα μιλαμε για καπνο που σε αγγιζει.

Μπορειτε να τον δειτε εδω https://www.tobaccostore.gr/eshop/product_info.php?cPath=28_86_93&products_id=134

Δεν ειναι και τοσο ακριβος. Ο καπετανιος εχει 20€ στα 50 γραμαρια, οποτε στα 100 γραμαρια εχουν διαφορα 10€... Αν συγκρινεις με τους καπνους του 10€ σιγουρα ειναι πολυ ακριβος, αλλα φανταζομαι οτι και μονο για την ποιοτιτα του αξιζει.
Το προβλημα ειναι οτι σου κρατανε μεν καιρο, αλλα την στιγμη που θα τους παρεις ξεμενεις απο ρευστο...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Ποιος συνφορουμίτης έχει την ίδια ενασχόληση;











Κελάρι καπνού
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Το Pipe Tobacco Club είναι στα σκαριά μάγκες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Σκέφτομαι και εγώ να κάνω στον καλό μου κάτι τέτοιο για δώρο, αλλά θέλω να μην είναι απλή, θέλω έτσι να είναι κιμπάρικη "βαριά" με θήκη που να ταιριάζει κλπ. Αν γνωρίζεται τιμές, μαγαζιά (στη Θεσσαλονίκη, η κάποια ιστοσελίδα με παραγγελίες) πείτε μου γνώμες γιατί δεν ξέρω ούτε που ΄πρέπει να απευθυνθώ :redface:
Επίσης για τέτοιο δώρο πρέπει να πάρεις και το καπνό ε; Το λέω για να δείχνει έτσι πιο "σωστό" αλλά τι καπνό βάζεις;κανονικό σαν αυτόν που στρίβουμε στα τσιγάρα; :redface: (κάνει μπαμ ότι δεν έχω ιδέα έτσι; :P)
Λοιπόν αγόρια, τα φώτα σας! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Σκέφτομαι και εγώ να κάνω στον καλό μου κάτι τέτοιο για δώρο, αλλά θέλω να μην είναι απλή, θέλω έτσι να είναι κιμπάρικη "βαριά" με θήκη που να ταιριάζει κλπ. Αν γνωρίζεται τιμές, μαγαζιά (στη Θεσσαλονίκη, η κάποια ιστοσελίδα με παραγγελίες) πείτε μου γνώμες γιατί δεν ξέρω ούτε που ΄πρέπει να απευθυνθώ :redface:
Επίσης για τέτοιο δώρο πρέπει να πάρεις και το καπνό ε; Το λέω για να δείχνει έτσι πιο "σωστό" αλλά τι καπνό βάζεις;κανονικό σαν αυτόν που στρίβουμε στα τσιγάρα; :redface: (κάνει μπαμ ότι δεν έχω ιδέα έτσι; :P)
Λοιπόν αγόρια, τα φώτα σας! :)

Καταρχάς, θέλω να σε συγχαρώ για το εξαιρετικό σου γούστο να επιλέγεις δώρα. Μακάρι να μου έκαναν κι εμένα τέτοια δώρα, αλλά συνήθως μου στέλνουν σώβρακα sporties. :P
Κατά δεύτερον, πρέπει να διαλέξεις το σχήμα. Υπάρχουν τρία σχήματα στις πίπες καπνού, οι κυρτές, οι ημίκυρτες και οι ίσιες. Όλες έχουν τη γοητεία τους, αλλά το τι θέλει ο καθένας είναι προσωπικό γούστο. Εγώ προτιμώ τις ημίκυρτες (αν κι έχω κι από τις άλλες) γιατί κάθονται καλύτερα από τις ίσιες και δεν μπαίνει καπνός στη μύτη μου, όπως συμβαίνει με τις κυρτές.
Τρίτον, πρέπει να διαλέξεις το υλικό. Οι περισσότερες φτιάχνονται από το ξύλο "ρείκι", είναι ένα θαμνοειδές το οποίο έχει χοντρή ρίζα που ευδοκιμεί και στην Ελλάδα, ιδανικό για κατασκευή πίπας. Υπάρχουν κι από ξύλο κερασιάς κ.λπ.
Μην πάρεις πολύ ακριβή, γιατί στην απόλαυση του καπνίσματος παίζει μεγάλο ρόλο και η ποιότητα του καπνού. Πάρε μία γύρω στα 60 - 70 ευρώ και από καπνό σου προτείνω ή μάρκας Mcbaren ή Erinmore. Αυτοί οι δύο καπνοί είναι οι πιο ποιοτικοί που κυκλοφορούν στην Ελλάδα.
Δυστυχώς, λόγω της πολιτικής του φόρουμ δεν μπορώ να σου στείλω παραπομπή. Θα σου στείλω πμ για να πάρεις κάποιες ιδέες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Επίσης θα χρειαστείς και κάποια παρελκόμενα εργαλειάκια. Όπως μάκτρα καθαρισμού, φιλτράκια κ.λπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Καταρχάς, θέλω να σε συγχαρώ για το εξαιρετικό σου γούστο να επιλέγεις δώρα. Μακάρι να μου έκαναν κι εμένα τέτοια δώρα, αλλά συνήθως μου στέλνουν σώβρακα sporties. :P
Κατά δεύτερον, πρέπει να διαλέξεις το σχήμα. Υπάρχουν τρία σχήματα στις πίπες καπνού, οι κυρτές, οι ημίκυρτες και οι ίσιες. Όλες έχουν τη γοητεία τους, αλλά το τι θέλει ο καθένας είναι προσωπικό γούστο. Εγώ προτιμώ τις ημίκυρτες (αν κι έχω κι από τις άλλες) γιατί κάθονται καλύτερα από τις ίσιες και δεν μπαίνει καπνός στη μύτη μου, όπως συμβαίνει με τις κυρτές.
Τρίτον, πρέπει να διαλέξεις το υλικό. Οι περισσότερες φτιάχνονται από το ξύλο "ρείκι", είναι ένα θαμνοειδές το οποίο έχει χοντρή ρίζα που ευδοκιμεί και στην Ελλάδα, ιδανικό για κατασκευή πίπας. Υπάρχουν κι από ξύλο κερασιάς κ.λπ.
Μην πάρεις πολύ ακριβή, γιατί στην απόλαυση του καπνίσματος παίζει μεγάλο ρόλο και η ποιότητα του καπνού. Πάρε μία γύρω στα 60 - 70 ευρώ και από καπνό σου προτείνω ή μάρκας Mcbaren ή Erinmore. Αυτοί οι δύο καπνοί είναι οι πιο ποιοτικοί που κυκλοφορούν στην Ελλάδα.
Δυστυχώς, λόγω της πολιτικής του φόρουμ δεν μπορώ να σου στείλω παραπομπή. Θα σου στείλω πμ για να πάρεις κάποιες ιδέες.
Ααααμ έτσι το σκέφτηκα και εγώ, 2 χρόνια τώρα πήξαμε από βρακιά και μπλούζες:P, ας πάρω κάτι διαφορετικό μιας και καπνίζει μανιωδώς ;)
Για το σχήμα μπορώ να πω πως από ότι έχω δει με τραβάνε πιο πολύ οι κυρτές για θέμα ομορφιάς όμως τώρα αυτό που μου είπες για τον καπνό με έβαλε σε σκέψεις, δηλαδή δεν είναι βολικές? δε φαντάστηκα ότι είναι τόσο κοντά που ο καπνός θα χτυπάει στη μύτη :hmm:
Για ξύλινη σκέφτομαι γιατί προς τα εκεί είναι το γούστο του.Απλά σκεφτόμουν αν υπάρχουν πίπες (:redface:) ειδικά για δώρακι, δηλαδή να είναι μέσα σε μια ξύλινη θήκη ίσως;!; (ζητάω πολλά ε; :P) απλά θέλω έτσι να φωνάζει αρχοντιά, κάτι που να του πηγαίνει :redface:
Τώρα όμως με προβλημάτισες με το σχήμα,λες να μην τον βολέψει; πφφφ και δεν θέλω να τον ρωτήσω κιόλας,δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος που θα την πάρω, έτσι στο ξεκάρφωτο μου ήρθε μπας και του ανέβει λίγο η διάθεση και δεν θέλω να χαλάσω την "έκπληξη" :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Κάθονται πολύ καλά οι κυρτές, απλώς επειδή είναι πολύ κάθετες, το μπωλ της πίπας είναι σχεδόν κάτω από την μύτη, με αποτέλεσμα ο καπνός να πηγαίνει εκεί. Παλαιότεροι καπνιστές λένε ότι είναι συνήθεια. Δεν έχουν άδικο, απλώς εμένα με βόλεψαν οι ημίκυρτες.
Θήκες υπάρχουν πολλές για να δεις, δεν υπάρχει πρόβλημα σ' αυτό. Να κοιτάξεις τον καπνό, υπάρχει και η μάρκα W.O. Larsen, εξαιρετικής ποιότητας αλλά πανάκριβος (γύρω στα 50 ευρώ).
Πάρε ό,τι θεωρείς πιο ωραίο, μην κολλάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Για το δωρο που θες να κανεις, εφοσων ειναι καπνιστης (φανταζομαι πως ενοεις τσιγραρου) ισως να μην ειναι ιδιετερα καλη ιδεα. Βασικα ειτε θα τον ¨σωσεις" απο το τσιγαρο και θα κολισει με την πιπα, ειτε θα την αφισει πολυ συντομα.... Ειναι λιγο περιπλοκο το θεμα γιατι ειναι ακρος αντιθετα στα παντα η πιπα με το τσιγαρο και λιγοι ειναι αυτοι που καταφερνουν να περασουν απο τσιγαρο σε πιπα και να το κρατισουν!

Οσο για τον αν θα τον βολεψει μην ανυσηχεις, θα βρει τον τροπο του! Θελει ομως να εχει ορεξη και να καταλαβει οτι ειναι σαν το τσιγαρο που απλα το αναβεις και το καπνιζεις και οτι στην αρχη θα πρεπει να κανει λιγη υπομονη μεχρι να βρει τον τροπο του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Οσο για το δωρο που θες να κανεις, εφοσων ειναι καπνιστης (φανταζομαι πως ενοεις τσιγραρου) ισως να μην ειναι ιδιετερα καλη ιδεα. Βασικα ειτε θα τον ¨σωσεις" απο το τσιγαρο και θα κολισει με την πιπα, ειτε θα την αφισει πολυ συντομα.... Ειναι λιγο περιπλοκο το θεμα γιατι ειναι ακρος αντιθετα στα παντα η πιπα με το τσιγαρο και λιγοι ειναι αυτοι που καταφερνουν να περασουν απο τσιγαρο σε πιπα και να το κρατισουν!

Οσο για τον αν θα τον βολεψει μην ανυσηχεις, θα βρει τον τροπο του! Θελει ομως να εχει ορεξη και να καταλαβει οτι ειναι σαν το τσιγαρο που απλα το αναβεις και το καπνιζεις και οτι στην αρχη θα πρεπει να κανει λιγη υπομονη μεχρι να βρει τον τροπο του.

Έψαχνα να του πάρω κάτι πρωτότυπο, και κατέληξα σε αυτό γιατί σε μια συζήτηση με παρέα κλπ το έχει αναφέρει ότι θα ήθελε να πάρει και το είχε πει σαν παιδάκι που θέλει απεγνωσμένα σοκολάτα:P και ξέρω ότι είναι κάτι που θα τον παραξενέψει γιατί είμαι σίγουρη πως δεν του έχει περάσει από το μυαλό ότι εγώ "αποθήκευσα" την πληροφορία πως θέλει πίπα, δηλαδή είναι κάτι που θα τον ξαφνιάσει ευχάριστα. Σε στυλ "που το θυμήθηκες;" :redface:

Τώρα κατά πόσο θα "πηδήξει" από το τσιγάρο στη πίπα δεν μπορώ να το ξέρω, μπορεί αν μην του κάτσει καλά στη πράξη και να μην του αρέσει, δεν με πειράζει όμως, θέλω να την πάρω να του βγει το άχτι, μπορεί να μην την χρησιμοποιεί επειδή δεν τον βολεύει, αλλά θα την έχει για το γαμώτο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top