Κρεμμυδόσουπα η φθινοπωρινή

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Πεθύμησα τη μυρωδιά του βρεγμένου φθινοπωρινού χώματος και σε μία στιγμή αναπόλησης ξεσκόνισα μια παλιά συνταγή.:redface:

Υλικά

  • 4 κρεμμύδια μεσαίου μεγέθους
  • 3 κ.γ.βούτυρο
  • 1 κ.γ. ζάχαρη
  • 1 κ.σ. αλεύρι
  • 4 φλιτζάνια νερό
  • Αλάτι, πιπέρι (όπως πάντα με το μάτι )
  • 1 ζωμό κοτόπουλου ή λαχανικών ανάλογα με τις προτιμήσεις σας
  • φρυγανισμένο ψωμί
  • Τυράκι της επιλογής σας

Εκτέλεση

Σε κατσαρόλα μεσαίου μεγέθους ζεσταίνουμε το βούτυρο σε χαμηλή φωτιά και προσθέτουμε ψιλοκομμένα ή σε ροδέλες τα κρεμμύδια.
Με το που πάρουν χρυσαφί χρώμα πασπαλίζουμε με τη ζάχαρη και το αλεύρι ενώ ανακατεύουμε διαρκώς.
Περιλούζουμε το περιεχόμενο με το νερό, στο οποίο έχουμε ήδη ανακατέψει το ζωμό.
Σκεπάζουμε την κατσαρόλα για 30'.
Τσεκάρουμε ανά στιγμές, το κρεμμύδι πιάνει εύκολα στον πάτο.
Προσθέτουμε αλάτι και πιπέρι λίγο πριν σβήσουμε τη θερμότητα.
Η σούπα θα είναι κολλώδης στην υφή της αλλά μπορείτε να την απομακρύνετε και νωρίτερα από το μάτι, αν το προτιμάτε.

Σερβίρετε σε βαθύ πιάτο με την εξής στυλιστική αλλά και γευστική προσθήκη:
Μία φρυγανισμένη φέτα ψωμιού πάνω στην οποία έχετε ζεστάνει τυρί (φέτα ή οποιοδήποτε άλλο, είναι γευστικό σε κάθε εκδοχή του :D).

Για όσους ψοφούν για spoilers...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Αχά ενδιαφέρουσα συνταγή!
Εγώ συνήθως το φθινόπωρο - χειμώνα,φτιάχνω την κλασσική μανιταρόσουπα,την οποία λατρεύω. :inlove:

Θα δοκιμάσω και την δικιά σου συνταγή όμως,αγαπάμε σουπίτσες. Ζεστές και υγιεινές. ^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Αχά ενδιαφέρουσα συνταγή!
Εγώ συνήθως το φθινόπωρο - χειμώνα,φτιάχνω την κλασσική μανιταρόσουπα,την οποία λατρεύω. :inlove:

Θα δοκιμάσω και την δικιά σου συνταγή όμως,αγαπάμε σουπίτσες. Ζεστές και υγιεινές. ^^

Θέλουμε συνταγή! :bounce:

Πολύ ωραία και εύκολη, θα τη δοκιμάσω όταν επιστρέψω στο νησί και τη μαγειρική! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Θέλουμε συνταγή! :bounce:
Τσέκαρε εδώ για μανιταρόσουπα,γίνεται εξαιρετική!

Εγώ την κάνω λίιγο διαφορετικά (δεν βάζω φινόκιο και αντί για γάλα,βάζω κρέμα γάλακτος),αλλά και αυτή είναι τέλεια. ^^
Επίσης προσθέτω ζωμό λαχανικών.

Αλλά έχω κάνει και την συνταγή της Isiliel ,βγαίνει πολύ καλή. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Αχά ενδιαφέρουσα συνταγή!
Εγώ συνήθως το φθινόπωρο - χειμώνα,φτιάχνω την κλασσική μανιταρόσουπα,την οποία λατρεύω. :inlove:

Θα δοκιμάσω και την δικιά σου συνταγή όμως,αγαπάμε σουπίτσες. Ζεστές και υγιεινές. ^^

Θέλουμε τη συνταγή!!! :):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Λιώνω για σούπες. Αλλά ακόμα ρε γαμώτο δεν έχει αρκετό κρύο :(
Θα την κάνω οπωσδήποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freepepsi

Νεοφερμένος

Η Ουρανία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Θα κρατησω την συνταγη,καθως φαινεται πεντανοστιμη κρεμμυδοσουπα.Επισης, αυτη η μανιταροσουπα,δεν εχω φαει ποτε ουτε εχω φτιαξει,ειναι τελικα τοσο καλη οσο λενε;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
1 ζωμό κοτόπουλου ή λαχανικών ανάλογα με τις προτιμήσεις σας

Ευχαριστούμε που σκέφτεσαι και εμάς τους χορτοφάγους:redface:
Στο τσάκ ήμουν να εγκαταλείψω την συνταγή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Όλα κι όλα.
Είμαι προνοητική.:redface:

Να ενημερώσω όσους ρώτησαν ότι η μανιταρόσουπα είναι πράγματι τόσο νόστιμη όσο λέγεται.
Αν δε με προλάβει η aegloswen, θα κάνω μία απόπειρα όταν μας πιάσουν για τα καλά οι ψύχρες.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Ακόμα να την κάνω. grrrrrrr
Οκτώβρης μπήκε και μοιάζει Αύγουστος :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Δε σε αδικώ.
Το'χω ρίξει στις σαλάτες κι εγώ για την ώρα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Την δοκίμασα σήμερα.
Εξαιρετική.Έφαγα 2 πιάτα!!
Ότι πρέπει για όσους είναι λιγάκι κρυωμενοι αυτή τη περίοδο.
Tiny tweak:Δοκιμάστε λιγάκι ψιλοκομμένο σκόρδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top