Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Και εγώ τσιγαρίζω στο τηγάνι το ρύζι, τις σάρκες των λαχανικών ψιλοκομμένες ρίχνω λίγο νεράκι και το ψιλοβράζω για κανα 10λεπτο.
Δε ρίχνω άνιθο. Μόνο μαιντανό και λίγο δυόσμο, αν έχω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Kιομως ειναι το φαγητο που "εμαθα να το τρωω "πριν ενα μηνα (και δεν ειναι το μονο). Ειχαμε παει για φαγητο στη γιαγια η οποια ειχε κανει και ξεχωριστο φαγητο για εμενα και τα αδερφακια μου. Εκει που ετρωγαν , ετσι απο περιεργεια , πηρα μια μπουκια γεμιστα απο το πιατο της μαμας. Ηταν τοσο νοστιμα...τοσο λαχταριστα.Μια εκριξη γευσεων και μυρωδιας. Τα ειχε ψησει στα ξυλοκαρβουνα για μπολικη ωρα και αυτο τα εκανε ακομα πιο γευστικα. Τρελαινομαι για ντοματα και κοκκινη πιπερια , η πρασινη δε μου αρεσει τοσο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
'Εκανα σήμερα γιατί ζήλεψα, αλλά δεν είχε ώριμες ντομάτες εδώ στο χωρίο οπότε γέμισα μόνο πιπεριές και τις σφιχτες ντομάτες απλά τις έκανα νιανια στο μπλέντερ αφού τις ξεφλούδισα και έβγαλα τα σπόρια. 'Ηταν τόσο γρήγορο έτσι, που το ονόμασα "τα γεμιστά της αργόσχολης".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top