Τάρτα με κρέμα σοκολάτας και παγωτό βανίλια

blur

Νεοφερμένος

Ο blur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Τάρτα με πλούσια κρέμα σοκολάτας και χειροποίητο παγωτό βανίλια
Για τη ζύμη
120 γρ. βούτυρο σε θερμοκρασία δωματίου
2 γρ. αλάτι
90 γρ. άχνη ζάχαρη
15 γρ. αμύγδαλο σκόνη
1 αυγό
240 γρ. αλέυρι

Για τη γέμιση
120 γρ. σοκολάτα 70%
150 γρ. γαλά
150 γρ. κρέμα γάλακτος
40 γρ. ζάχαρη
2 κρόκοι αυγών

Για το παγωτό
200 γρ. γάλα
300 γρ. κρέμα γάλακτος 35%
100 γρ. ζάχαρη άχνη
1 κλωναράκι βανίλιας

Πως το κάνουμε:

Στον κάδο του μίξερ με το φτερό ομογενοποιούμε το βούτυρο με το αλάτι και την ζάχαρη. Προσθέτουμε το αμύγδαλο και το αυγό. Ρίχνουμε τα 60 γρ. αλεύρι ομογενοποιούμε και προσθέτουμε τα 180.Σκεπάζουμε και αφήνουμε την ζύμη για μια ώρα στο ψυγείο. Ανοίγουμε σε λεπτό φύλλο την ζύμη και γεμίζουμε μια φόρμα τάρτας. Ψήνουμε σε προθερμασμένο φούρνο στους 150-160βαθ.για 20 λεπτά.
Για τη γέμιση, ζεσταίνουμε την κρέμα και το γάλα με την ζάχαρη. Αδειάζουμε πάνω από την σοκολάτα, ομογενοποιούμε και προσθέτουμε τους κρόκους.
Γεμίζουμε την ψημένη βάση με την σοκολάτα και ψήνουμε για 20 λεπτά ακόμη ανάλογα με το μέγεθος που έχει η τάρτα.
Για το παγωτο, ανακατεύουμε την ζάχαρη την κρέμα και το γάλα και την βανίλια σε ένα μπολ. Το βάζουμε σε παγωτομηχανή και ακολουθούμε τις οδηγίες χρήσεις ή αδειάζουμε το μείγμα σε ένα μεταλλικό μπολ, το βάζουμε στην κατάψυξη και το χτυπάμε ανά μισή ώρα για τουλάχιστον 4-5 φορές.
Σερβίρουμε την τάρτα μας με το σπιτικό παγωτό μας.
Λίγα μυστικά ακόμα
Φτιάξτε πρώτα το παγωτό έτσι ώστε να μπορείτε να σερβίρετε την τάρτα ζεστή... Η συνταγή είναι του Στέλιου Παρλιάρου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Εγώ ξέρετε τι θέλω;;;
Να μου πει κάποιος το μυστικό για να γίνεται το παγωτό αφράτο και ωραίο, χωρίς να κρυσταλλίζει.
Χωρίς να' χεις μηχανή παγωτού βεβαίως βεβαίως, γιατί δεν έχουμε.
Έχω φτιάξει άάάάπειρες φορές, κι ενώ έχει ωραία γεύση, κάπου τα χαλάει στην υφή. :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Πόσες φορές το χτυπάς; Η μαμά μου όποτε φτιάχνει το χτυπά τουλάχιστον 5 φορές.
Κάθε μισή ώρα. Όσες πιο πολλές φορές το χτυπάς, τόσο πιο αφράτο γίνεται!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
:eek:

Βασικά δε το χτυπάω καθόλου. Δηλαδή το φτιάχνω στην αρχή, το χτυπάω με το μίξερ και μετά κατάψυξη και το ξεχνάω.
Αυτό φταίει λες ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Σύμφωνα με αυτά που ξέρω από τη μαμά ναι. :P
Δοκίμασε κάθε μισή ώρα να το χτυπάς και δες. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Εισοδηματίας. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
παντως και εω οσες φορες εχω φτιαξει παγωτο ανευ παγωτομηχανης ΕΙΔΙΚΑ η βανιλια οοοοσες φορες κι αν το χτυπησω το μειγμα , συνηθως τρεις , κρυσταλλιζει ρε γαμω το///η σοκολατα οχι τοσο πλυ αλλα ειναι σπαστικο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Εχω πάρα πολλά χρόνια να φτιάξω παγωτό, αλλά θυμάμαι πως αμα το χτυπήσεις αρκετές φορές μετά είναι μια χαρά. Αν όμως το ξεχάσεις μέσα, μετά θέλει ξεπάγωμα και χτύπημα από την αρχή γιατί "κάθεται" και γίνεται συμπαγές. Βέβαια τι σχέση έχει τώρα αυτό με τη μηλόπιτα, δεν έχω ιδέα. Μήπως για συνοδευτικό? :hmm:Μάλλον.
Εχω και παγωτομηχανή αλλά νομίζω την έχω χρησιμοποιήσει μόνο μια φορά πριν 6-7 χρόνια. Ισως και ποτέ δηλαδή γιατί δεν θυμάμαι να έχω φάει σπιτικό παγωτό την τελευταία δεκαετία.
Είναι τίποτα διαφορετικό/καλύτερο ή απλά είναι πιό έυκολο να παρασκευάσεις παγωτό έτσι από το να το χτύπαγες στο μίξερ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blur

Νεοφερμένος

Ο blur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Τέλεια συνταγή παγωτού!

3 φλιτζάνια (600 ml) γάλα φρέσκο (χρησιμοποίησα με 1,5% λιπαρά)
150 γραμμ. ζάχαρη
1 πρέζα αλάτι
75 γραμμ. κακάο
180 γραμμ. κουβερτούρα
1 βανίλια
3 κουταλιές λικέρ καφέ

Σε μια μέτρια κατσαρόλα ζεσταίνουμε το μισό γάλα μαζί με τη ζάχαρη, το κακάο και το αλάτι. Φέρνουμε το μίγμα σε βρασμό ανακατεύοντας συνεχώς και στη συνέχεια ελαττώνουμε τη θερμοκρασία και συνεχίζουμε να ανακατεύουμε για 30''.
Αποσύρουμε την κατσαρόλα από τη φωτιά και προσθέτουμε την κουβερτούρα, τη βανίλια και το λικέρ. Ρίχνουμε και το υπόλοιπο γάλα και ανακατεύουμε καλά, να ομογενοποιηθεί το μίγμα. Το αφήνουμε να έρθει σε θερμοκρασία δωματίου και στη συνέχεια το βάζουμε στην κατάψυξη για 1 ώρα τουλάχιστον να παγώσει.
Αδειάζουμε το μίγμα στην παγωτομηχανή και φτιάχνουμε το παγωτό σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή της.
Βάζουμε το παγωτό στην κατάψυξη και μόλις σφίξει καλά το καταναλώνουμε με μανία!

Σημείωση: αν και η προσθήκη του λικέρ είναι προαιρετική, καλό είναι να μην το παραλείψουμε γιατί βοηθά στο να πετύχουμε μια ωραία και βελούδινη υφή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blur

Νεοφερμένος

Ο blur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Συνταγή για 8-10 άτομα

Υλικά:
Για το Κέικ:
150 γρ. βούτυρο αγελάδος
100 γρ. ζάχαρη
4 κρόκοι αυγού
200 γρ. σοκολάτα λιωμμένη σε μπεν μαρί, στους 30-35οC περίπου
80 γρ. αλεύρι
3 ασπράδια αυγού χτυπημένα σε μαρέγκα
μαρμελάδα βερύκοκο
Για τογλάσο:
115 γρ. ζάχαρη
145 γρ. νερό
145 γρ. σοκολάτα κουβερτούρα λιωμμένη σε μπεν μαρί
40 γρ. ζεστό νερό

Προετοιμασία:
Πρώτα ετοιμάζουμε το κέικ: Στον κάδο του μίξερ βάζουμε το βούτυρο με τη ζάχαρη και χτυπάμε με το φτερό έως ότου το μίγμα ασπρίσει και αφρατέψει. Ρίχνουμε έναν-έναν τους κρόκους και τη χλιαρή σοκολάτα και συνεχίζουμε το χτύπημα για 10 λεπτά περίπου. Σταματάμε το χτύπημα και προσθέτουμε το αλεύρι και ανακατεύουμε. Κτυπάμε τα ασπράδια σε μαρέγκα και ενσωματώνουμε με απαλές κινήσεις στο υπόλοιπο μίγμα. Αδειάζουμε το μίγμα σε τσέρκι διαμέτρου 24 εκ. (ή βουτυρωμένο και αλευρωμένο ταψάκι) και ψήνουμε σε προθερμασμένο φούρνο στους 170οC -180oC για 45 λεπτά περίπου. Αφήνουμε να κρυώσει.
Ξεφορμάρουμε και μοιράζουμε το κέικ οριζόντια σε δυο ίσα κομμάτια. Στο ένα μέρος από το κέικ απλώνουμε τη μισή μαρμελάδα και σκεπάζουμε με το άλλο κομμάτι. Καλύπτουμε όλη την επιφάνεια και τα πλαϊνά με την υπόλοιπη μαρμελάδα.
Τέλος ετοιμάζουμε το γλάσο: Βράζουμε το νερό μαζί με τη ζάχαρη στους 115οC. Όταν αρχίσει η ζάχαρη να γίνεται καραμέλα αλλά σε λευκό χρώμα, ρίχνουμε το ζεστό νερό στη ζεστή σοκολάτα, ανακατεύουμε και ρίχνουμε το σιρόπι καραμέλα. Ανακατεύουμε καλά και γλασάρουμε. Αφήνουμε το γλυκό να κρυώσει για αρκετές ώρες. Το γλυκό αυτό διατηρείται εκτός ψυγείου για 15-20 ημέρες.
Σερβίρουμε την συνταγή αυτή του Παρλιάρου με κρέμα σαντιγί. Απολαύστε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top