Πορτοκαλόπιτα!

kit-kat

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,739 μηνύματα.
Σε όποιον αρέσουν τα πορτοκάλια, αυτη η συνταγη ειναι υπέροχη!!:)
επισης όποιοι δεν τρωνε πορτοκάλια τα οποία ειναι και πλούσια σε βιταμίνη c και ανεβάζουν και τον αιματοκρίτη, αυτο το γλυκό ίσως τους αλλάξει γνώμη καθώς ειναι πολυ ωραιο.
εγω δεν ετρωγα πορτοκάλια και η μαμα μου το χειμώνα μου έφτιαχνε συνέχεια πορτοκαλόπιτα και την τσάκιζα :D:D. τωρα έχω μαθει και φτιαχνω και εγώ.:D

τα υλικά που θα χρειαστουμε ειναι τα εξής

-1 πακέτο φύλλο κρούστας
-1 ποτήρι νερού καλαμποκέλαιο
-1 ποτήρι νερού ζάχαρη
-1 ποτήρι νερό
-2 βανίλιες
-1 φακελάκι μπέικιν πάουντερ
-1 κεσεδάκι γιαούρτι 2 %
-ξύσμα ενός πορτοκαλιού

για το σιρόπι:

-1 ποτήρι νερού ζάχαρη
-2 ποτήρια νερό
-ξύσμα ενός πορτοκαλιού



εκτελεση

βαζουμε όλα τα υλικά σε ένα μπολ. Ρίχνουμε το καλαμποκέλαιο, το γιαούρτι, τις βανίλιες, τη ζάχαρη, το νερό, το μπέικιν πάουντερ και κατόπιν το ξύσμα πορτοκαλιού. Ανακατεύουμε με σύρμα μέχρι να ομογενοποιηθούν τα υλικά.

Παίρνουμε τα φύλλα ένα-ένα, τα «μαδάμε» σε μικρά κομματάκια και τα ρίχνουμε μέσα στο μείγμα μας. Χρησιμοποιούμε όλο το πακέτο. Ανακατεύουμε το μείγμα με τα χέρια και το απλώνουμε στο βουτυρωμένο ταψί μας. Το βάζουμε στο αερόθερμο να ψηθεί για 30 – 40’ στους 180 βαθμούς. Μετά, βράζουμε για πέντε έξι λεπτά το νερό, τη ζάχαρη και το ξύσμα του πορτοκαλιού και περιχύνουμε το γλυκό μας.

Η πορτοκαλόπιτα αυτή δε χρειάζεται αλεύρι. Το μυστικό της είναι ότι "δένει" με τα θρυμματισμένα φύλλα κρούστας.
:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 34065-127-1(1).jpg
    34065-127-1(1).jpg
    13.6 KB · Εμφανίσεις: 1,784

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Αχ την κάνει η μαμά μου και είναι τέλεια!!!

Εμ, χυμό πορτοκαλιού δεν βάζεις; Μόνο ξύσμα χρησιμοποιείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ἔχω δοκιμάσει τὸ συγκεκριμένο γλυκό ἀκριβῶς μὲ αὐτὴν τὴ συνταγή. Μπορῶ νὰ πῶ ὅτι μοῦ φάνηκε ἀδιάφορο. Δὲν μπορῶ νὰ πῶ ὅτι καίγομαι νὰ τὸ ξαναδοκιμάσω. Τώρα βέβαια, γοῦστα εἶναι αὐτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kit-kat

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,739 μηνύματα.
Αχ την κάνει η μαμά μου και είναι τέλεια!!!

Εμ, χυμό πορτοκαλιού δεν βάζεις; Μόνο ξύσμα χρησιμοποιείς;

μπορεις αντι για νερο να βαζεις χυμο πορτοκαλι αλλα μετα ειναι πολυ πολυ πορτοκαλι, οτι θες βάζεις απο τα δυο..αναλογα το ποσο σαρεσει το πορτοκαλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Δε μ' αρέσει καθόλου το πορτοκάλι, αλλά έχω φάει αυτό το γλυκό από μια γνωστή και είναι πολύ ωραίο ξέρωγω. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δε μ' αρέσει καθόλου το πορτοκάλι, αλλά έχω φάει αυτό το γλυκό από μια γνωστή και είναι πολύ ωραίο ξέρωγω. :redface:
Ξες εσύ. :sly:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
@kit-kat ευχαριστούμε για τη συνταγή. Προσωπικά θα την δοκιμάσω σύντομα. ^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Κιτ η συνταγή είναι όντως πολύ καλή :D Εγώ στη δική μου βάζω και σάρκα από 3 βρασμένα πορτοκάλια την οποία έχω λιώσει μαζί με χυμό.

Θα συμφωνήσω με τον Πατρέα, ενώ σε πολλούς αρέσει, και μένα η πορτοκαλόπιτα μού φαίνεται βαριά και λιγουριαστική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top