Πένες με αρακά και ρόκφορ

kit-kat

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,739 μηνύματα.
Αμα σας αρέσει το ροκφορ, αυτη η συνταγή αποτελεί ένα πολύ ωραίο τρόπο να το απολαύσετε! είναι χαμήλη σε θερμίδες και αποτελεί ένα υγιεινο πίατο...εγώ συνήθως τώρα το χειμώνα την φτίαχνω αρκετές φορές!!!

Για να την φτιάξουμε χρειαζόμαστε τα εξής υλικά (αυξομειόνουμε αναλογα με τα άτομα, η συνταγη αυτη ειναι για 4 πιατα )

  • 500γρ πέννες
  • 150γρ βρασμένος στραγγιστος αρακας
  • 80 γρ βούτυρο
  • 250ml κρεμα γαλακτος
  • 3 κρεμυδακια φρεσκα ψιλλοκομενα
  • 100ml λευκο κρασι
  • 100γρ λιωμενο με το πιρουνι ροκφορ
  • λιγο μαιντανο ή ανηθο αν θελουμε
  • αλάτι,πιπέρι






βραζουμε τις πέννες συμφωνα με τις οδηγίες.κραταμε δυο κουταλιες της σούπας απο το νερο που βράζαν και μετα τα στραγγίζουμε.ζεσταίνουμε το μισο απο το βουτυρο μέχρι να λιωσει και σοταρουμε τον αρακα.κατοπιν αναμυγνύουμε τον αρακά με τα ζυμαρικά.στο ίδιο τηγάνι ζεσταίνουμε το υπόλοιπο βούτυρο και σοταρουμε τα κρεμμυδάκια μέχρι να μαλακώσουν.αλατοπιπερώνουμε.σβηνουμε με το κρασι και βραζουμε μεχρι να εξατμιστούν τα υγρα.έπειτα προσθέτουμε το ροκφορ και τη κρέμα γάλακτος και το νερό που χαμε κρατησει και ανακατευουμε.σιγοβραζουμε μεχρι να λιωσει το τυρι και να δέσει η σαλτσα.ριχνουμε τη σαλτσα στα ζυμαρικα και ανακατεύουμε!!!!:):):) και εχουμε ενα νοστιμο πιατο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
χαμήλη σε θερμίδες και αποτελεί ένα υγιεινο πίατο...


Χωρίς φυσικά να θέλω να αμφισβητήσω τις καλές σου προθέσεις, ένα πιάτο με βάση τους υδατάνθρακες (και μάλιστα όχι ολικής άλεσης), στο οποίο προσθέτουμε κρέμα γάλακτος και βούτυρο, δεν το λες ούτε «υγιεινό», ούτε χαμηλό σε θερμίδες… :whistle:

Πιστεύω πως αν αντικαταστήσουμε το βούτυρο με ελαιόλαδο και τη κρέμα γάλακτος με εβαπορέ χαμηλών λιπαρών, θα είναι και πιο υγιεινό και πιο light. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Πράγματι μία μερίδα δίνει περίπου 650 θερμίδες και πολλά λιπαρά.
Το πρόβλημα είναι και η πολλή κρέμα γάλακτος (ένα κουτάκι για τέσσερα άτομα θα κάνει το φαΐ να "κολυμπάει") αλλά και το βούτυρο: είναι υπερβολικά πολύ. Αφού μιλάμε για σωτάρισμα, θα μπορούσε να είναι μία κουταλία, δηλαδή ούτε 20 γραμμάρια..
(Ίση ποσότητα ελαιόλαδου μπορεί να έχει καλύτερη ποιότητα λιπαρών, αλλά περισσότερες θερμίδες.)
Επίσης, είναι ΜΕΓΑΛΗ μερίδα. Μία μερίδα εστιατορίου μακαρόνια έχει περίπου 100 γραμμάρια ζυμαρικών, εγώ κάνω 80 και ο καλός μου 150. Αν με αυτή τη συνταγή σερβίρεις κάθε άτομο 125 γραμμάρια ζυμαρικά και λίγο αρακά, μάλλον είναι άντρες. :P

Όλα αυτά με αφορμή κυρίως το ότι είναι "ελαφριά"... Ειδάλλως, μοιάζει πεντανόστιμη, ευχαριστούμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kit-kat

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,739 μηνύματα.
κορίτσια δεν τα πάω και πολύ καλά με τις θερμίδες :hmm:πάντως με κρέμα γαλακτος με λίγα λιπαρά και βούτυρο δεν επιβαρύνει πολύ με θερμίδες!μπορούμε σαφώς να βάλουμε και λιγότερο από όσο λέω! εγω έχω και μια τρέλα με τις κρέμες γι αυτό βάζω και κάτι παραπάνω!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Πένες με αρακά και ρόκφορ

:look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • graf0011.jpg
    graf0011.jpg
    56.6 KB · Εμφανίσεις: 178

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Έχω τόση περιέργεια να το δοκιμάσω αυτό το τυρί...
αλλά ρε κορίτσια όποτε το βλέπω μου γυρίζει το στομάχι :sick:

Να μπω στη διαδικασία ή αν αναγουλιάζω μόνο με τη θέα του τυριού να το αφήσω καλύτερα;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kit-kat

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,739 μηνύματα.
Έχω τόση περιέργεια να το δοκιμάσω αυτό το τυρί...
αλλά ρε κορίτσια όποτε το βλέπω μου γυρίζει το στομάχι :sick:

Να μπω στη διαδικασία ή αν αναγουλιάζω μόνο με τη θέα του τυριού να το αφήσω καλύτερα;:hmm:

και όμως σε μερικούς αρέσει πολύ και θεωρείται και <<πολυτελείας>>:P:P εμένα αυτό το φαγητό μου το έφτιαξε πρώτη φορά η μαμα της φίλης μου στο βόλο και μου άρεσε και δεν ειχα ξαναφάει ροκφορ!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Βρε το ξέρω ότι αρέσει σε πολλούς, για αυτό έχω και περιέργεια να το δοκιμάσω, το θέμα είναι ότι κολλάω κάπως :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kit-kat

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,739 μηνύματα.
Βρε το ξέρω ότι αρέσει σε πολλούς, για αυτό έχω και περιέργεια να το δοκιμάσω, το θέμα είναι ότι κολλάω κάπως :P

καταλαβα!:)εγώ το έφαγα χωρίς να το ξέρω:eek: και μετα μου δωσαν και κανονικα να δοκιμασω...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
μία κουταλία
ποια είναι η Κουταλία?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ἀρκετὰ βαρὺ φαγητὸ σίγουρα καὶ νομίζω ὅτι δὲν εἶναι γιὰ συχνά. Αὐτὸ τὸ ὁποῖο θέλω νὰ παρατηρήσω εἶναι ὅτι στὰ φαγητὰ τὰ ὁποῖα μπαίνει κρέμα γάλακτος, πιστεύω ὅτι δὲν ταιριάζει τὸ ἐλαιόλαδο τὸ ὁποῖο κάνει τὴ σάλτσα νὰ κόβῃ καὶ δημιουργεῖ αὐτὲς τὶς κηλίδες ἐλαιολάδου ποὺ χαλᾶνε τὴν ἐμφάνιση καὶ ἀλλοιώνουν ἐλαφρῶς τὴ γεύση. Ἐπίσης, ὅταν ἀναφέρωμαι σὲ βούτυρο, στὸ μυαλό μου ἔχω πάντοτε τὸ φρέσκο βούτυρο καθὼς ἀπεχθάνομαι τὶς πάσης φύσεως μαργαρίνες οἱ ὁποῖες πιστεύω ὅτι μᾶλλον μυρίζουν ἄσχημα. Ἡ κρέμα γάλακτος πάντως ἔχει καὶ τὸ ἄλλο μειονέκτημα ὅτι ἀφ' ἑνὸς μὲν προσθέτει πολλὰ λιπαρὰ στὸ φαγητό, ἀφ' ἑτέρου δὲ εἶναι ἀρκετὰ ἐθιστικὴ καὶ ἀνοίγει τὴν ὄρεξη γιὰ ἀκόμα μεγαλύτερη κατανάλωση. Γενικά, δὲν τρώω πολὺ φαγητὰ μὲ κρέμα, προτιμῶ ἄλλες σάλτσες.

Τέλος, γίνεται μὲ κάποιον τρόπο νὰ ἀφαιρέσουμε τὸν ἀρακᾶ; Τὸν σιχαίνομαι!:P Μὲ τὸ ῥοκφὸρ δὲν ἔχω πρόβλημα, εἶναι ἀπὸ τὰ ἀγαπημένα μου τυριά. Ὅποιος ἔχει τὴ δυνατότητα, θὰ πρότεινα νὰ κάνῃ τὴ συνταγὴ μὲ τὸ γνήσιο ῥοκφόρ (δὲν εἶναι φθηνό, κάνει κοντὰ 27€!) καὶ ὄχι μὲ κάποιο ἀπὸ τὰ μπλὲ τυριὰ ποὺ κυκλοφοροῦν ἂν καὶ μποροῦν καὶ αὐτὰ ἐξ ἴσου νὰ σταθοῦν σὲ ἕνα τέτοιο πιάτο. Τὸ γνήσιο ῥοκφὸρ πάντως δίνει τελείως διαφορετικὴ διάσταση στὴ μακαρονάδα. Μιὰ φορὰ ποὺ τὴν εἶχα φάει ἔτσι, ἔνιωσα τὴ διαφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Τέλος, γίνεται μὲ κάποιον τρόπο νὰ ἀφαιρέσουμε τὸν ἀρακᾶ; Τὸν σιχαίνομαι!
γιατι?
εγω τον λατρευω,,εδικα αν ειναι μαλακος και γλυκος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
γιατι?
εγω τον λατρευω,,εδικα αν ειναι μαλακος και γλυκος

Τί νὰ σοῦ πῶ... Εἶναι ἀπὸ τὰ λαχανικὰ τὰ ὁποῖα δὲ μοῦ ἀρέσουν μὲ ὁποιον τρόπο καὶ ἂν εἶναι μαγειρευμένα, σὲ ὁποιαδήποτε μορφή. Σὰν τὴν μπανάνα ἕνα πρᾶγμα....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
δὲν εἶναι φθηνό, κάνει κοντὰ 27€!

Αυτά είναι πολλά λεφτά!!!!!!!!!
Η μητέρα μου είναι λάτρης αυτόύ του τυριού και μια φορά που είχα δοκιμάσει δεν μου άρεσε καθόλου..

Γενικότερα φτιάχνω μακαρονάδες με διαφορα λαχανικά!
Και από τι καλύτερες που κάνω είναι αυτή με τον αρακά! Μιας και δε τον τρώει η αδερφή μου κάνουμε αλχημείες στο σπίτι για να τον κατεβάσει και αυτόν!:P

Εγώ την κάνω πιο ελαφριά μιας και δεν μ' αρέσει η κρέμα γάλακτος και μια φορά που το είχα δοκιμάσει σαν συνταγή μου είχε αλλοιώσει πολύ την γεύση των λαχανικών.
Φτιάχνω ψητά τα λαχανικά, προσθέτω λίγα μπαχαρικά, μπορεί και λίγη μουστάρδα για να πάρει λίγη γεύση , καθώς δεν βάζω αλάτι στο φαγητό (είμαι γενικότερα της άποψης πως τα φαγητά από μόνα τους περιέχουν ήδη συγκεκριμένη ποσότητα αλατιού, η οποία είναι αρκετή για να καλύψει τις ανάγκες του οργανισμού), και στο τέλος λίγο λαδάκι!!
Γενικότερα σαν συνταγή είναι πάρα πολύ ωραίο, και σε φουσκώνει και σε χορταίνει και δε σε βαραίνει!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
Τί πένες λέτε εσείς,εγώ περιμένω να φαω σουφλέ λαχανικών και τρελαίνομαι.:P

βτγ ,απο πότε λέγεται ρόκφορ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top